Kwartet in een flat PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE Industrialisatie en concurrentie kunnen ramp voorkomen RECHTZAKEN Radio-programnia MAANDAG 8 NOVEMBER Congres der Belgische socialisten Het partijcongres van de Belgische socialistische partij heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de onderhandelingen, fte thans met de leiders der Katholieke olkspartij worden gehouden betreffen de het voortzetten van de huidige so- cialistisch-katholieke coalitieregering en het uitwerken van een aanvullend re geringsprogramma Het congres heeft de wens uitgespro ken ,dat iedere discussie over de ko ningskwestie uitgesteld zal worden tot de verkiezingscampagne in het najaar van 1949. De voorzitter, Max Buset, legde er in dit verband nogmaals de nadruk op dat de socialisten met be trekking tot de koningskwestie niet voornemens zijn hun houding te ver anderen en dat er behalve troonsaf stand geen andere oplossing mogelijk is. Voorts heeft de party de binnen- en buitenlandse politiek van de regering Spaak goedgekeurd. In een eenstemmig aangenomen resolutie wordt erop aan gedrongen, dat België volledig moet medewerken aan de versteviging van de organisatie der V.N. Het congres doet in de resolutie tevens een beroep op de Belg. socialistische partij voort te gaan met 't steunen van de huidige Belgische politieke gedragslijn, met name met betrekking tot de toepassing van de Benelux-overeenkorasten. „De Belgische socialistische partij", aldus de resolutie, „verklaart, dat de socialisten alle po gingen moeten aanwenden voor de vol ledige verwezenlijking van het pact van Brussel, opdat een Verenigd Europa op solide grondslag gebouwd kan worden. Handels- en culturele betrekkingen met het Oosten moeten- zoveel mogelijk worden uitgebreid: Met betrekking tot Duitsland keurt de resolutie het herstel van een waarlijk democratisch Duits land goed, doch verwerpt iedere poging tot herbewapening van Duitsland. De beste waarborg hiertegen wordt ge noemd socialisatie van de voornaamste Duitse industrieën onder internationale controle. Ten slotte dringt de resolutie aan op erkenning van de staat Israël in het kader van een vreedzame regeling tussen Joden en'Arabieren en „de sta king van Iedere buitenlandse interven tie in Griekenland, waar een democra tisch regiem moet worden gevestigd". EXECUTIE GRIEKSE ZEELIEDEN UITGESTELD. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat het vonnis van de zeelleden, die Donderdag door een Atheens mili tair gerechtshof ter dood zijn veroor deeld, heden niet voltrokken wordt. Acht hunner zouden heden terechtge steld worden. De andere twee verwacht ten een beslissing op een gratieverzoek. Zij waren schuldig bevonden aan „hulp aan de rebellie tegen de staat door het zenden van geld en recruten naar de opstandelingen". De politieke commissie der VN. had haar voorzitter opgedragen het hoofd van de Griekse delegatie te bewegen tot „alle stappen", nodig voor vernietiging van de vonnissen. De dossiers zullen nog eens ernstig worden onderzocht. HERDENKING OCTOBERREVOLUTIE. Gisteren is op het Rode Plein te Mos kou het traditionele troependefilé van het garnizoen, ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van de Octoberrevo- lutie gehouden. De leden van het diplo matieke corps, van de regering en van het hoofdbestuur der communistische partij van de USSR hadden op het po dium van het mausoleum van Lenin plaats genomen. Maarschalk Temosjen- ko leidde de parade. Hy sprak een korte rede uit, waarin hij o.m. de nadruk legde op de agressieve politiek van som mige leidende kringen in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en de strijd krachten der Sovjet-unie verzocht hun militaire en politieke scholing te ver beteren. Onder de gelukwensen was er een van Tsjang kai sjek. Ruim 125.000 akten van overlijden EEN TREURIGE OPSOMMING! De Regering heeft medegedeeld, dat aangenomen moet worden dat voor de groep Joodse gedeporteerden al leen al 100.000 akten van overlijden moeten worden opgemaakt. Voor de niel-Joodse gevallen is een berekening moeilijker te maken Naar schatting zal het aantal akten, dat krachtens het ontwerp van wet voor voorzieningen betreffende het opmaken van akten van overlijden voor die cate gorie moet worden opgemaakt. 20 tot 25.000 bedragen. Van 195 Nederlanders is vastgesteld, dat zij na het einde van de oorlog in Rusland of satellietstarcn in leven waren en tot nu toe niet in ons land jyn teruggekeerd. Verder zijn 2922 Nederlanders geregistreerd, die in de Russische zone wonen en voorts 2591 in Berlijn woonachtige Nederlanders. Juiste getallen over in andere Oosteuro- pese landen wonende Nederlanders zijn niet bekend. Wel wordt van enige hon derden nog vermoed, dat zij in Oost- Europa zijn achtergebleven. Hoevelen» van hen er nog in leven zijn kan niet worden gezegd, omdat het onmogelijk is ter plaatse een onderzoek naar de vermisten in te stellen In het alge meen moet echter wordeii aangenomen, dat het aantal overlevenden niet groot meer is. GODSE BEKENT MOORD OP GANDHI. Nathoeram Vinayak Godse, die werd aangewezen als de moordenaar van Gandhl, heeft voor het gerecht bekend de schoten gelost te hebben, waardoor de Mahatma is gedood. Hij ontkende, dat er een samenzwering bestond. „Ik had geen deelgenoten in de aanslag", aldus zeide hij, „en ik alleen ben ver antwoordelijk voor mijn daad". Verder verklaarde hij nog: „Ik achtte het mijn plicht een einde te maken aan het leven van de zogenaamde vader van een volk, die een zeer grote rol had gespeeld bij het overleveren van het land aan vivi sectie". DE ENGELSE HANDEL MET HET OOSTEN. De Britse minister voor overzeese handel, Arthur Bottomley, heeft in een toespraak te Chester verklaard, dat hij van plan was zijn best te doen, de han del niet alleen met de Sovjet-unie, doch ook met andere Oosteuropese landen op gang te brengen". Indien wij ver trouwen kunnen wekken, zal dit helpen de dreiging van de oorlog te doen ver dwijnen. De Russen zijn echter niet de gemakkelijkste mensen om mee te han delen", zo zeide hij. Zij wensten goe deren, die ook in Engeland schaars wa ren. Engeland was genoodzaakt te ver zoeken ook andere goederen af te nemen. HET OPINIE-ONDERZOEK IN AMERIKA. De leiders van het opinie-onderzoek in de V. S., die ten gevolge van hun verkeerde voorspellingen bij de presi dentsverkiezingen onzeker zijn gewor den, zijn thans op zoek naar de fout in hun „wetenschappelijk stelsel". Dr Gallup heeft onder dezelfde per sonen, wier uitspraak hem tot de voor spelling van een republikeinse overwin ning hebben gebracht, een nieuwe en quête ingesteld. Bij het opinie-onder zoek zijn 250 organisaties en ongeveer 10.000 employé's betrokken, die vrezen, dat hun bestaan bedreigd wordt. Het program van Truman Uit de door Truman tijdens de ver kiezingscampagne gehouden redevoerin gen heeft men het volgende program getrokken: 1. Arbeid: intrekking van de wet van Taft en Hartley, die de bevoegdheden van de vakverenigingen beknot. Vast stelling van een wettelijk minimumloon van 75 cents per uur. Uitbreiding en versterking van het departement van arbeid. 2. Prijzen: een wet op de prijsbeheer- sing uitvaardigen en daarna geleidelijk de contróle verminderen naar mate de productie de vraag gaat benaderen. Stabilisatie van de kosten van levens onderhoud. Voortzeting van strenge contróle op de huren. 3. Gezondheid en verzekering: natio nale gezondheidszorg, nationale ziekte verzekering. nieuwe ziekenhuizen, kli nieken, herstellingsoorden en federale steun aan onderzoekingswerk. Verho ging van toelagen aan ouden van dagen en invaliden. 4. Burgerrechten: verzekering van stemreoht voor de negers en recht op tewerkstelling op dezelfde voorwaarden als de blanken. Verzekering van het recht op proces en gehoord worden ook voor personen, die van communisme zyn aangeklaagd, terzake van kwesties als opgeworpen door de commissie in zake anti-Amerikaanse activiteit. 5. Zakenleven: breken van Industriële monopolies. Plannen voor irrigatie en landwinning. Federaal eigendom van de oliereserves onder de zee langs de kusten. 6. Landbouw: ratificatie van de inter nationale tarwe-overeenkomst. Uitbrei ding van het schema ter waarborging van de prijzen voor de boeren. 7. Belastingen: reductie van douane tarieven door internationale overeen komsten. Oppositie tegen vermindering van weeldebelasting. 8. Algemeen welzijn: meer steu^ aan het onderwijs en steun voor goedkope behuizing. SCHACHT'S ARRESTATIE GEVRAAGD. Te Hannover is officieel medegedeeld, dat de regering van Wuertemberg-Ba- den de autoriteiten van Saksen schrif telijk verzocht heeft Hjalmar Schacht, voormalig president van de Duitse Reichsbank, die van oorlogsmisdaden en Nazi-sympathieën werd vrijgespro ken, opnieuw in arrest te stellen. VLEERMUIS WEER THUIS In Brunssum vloog een vleermuis een slaapkamer binnen. Het bleek een bijzondere vleermuis te zijn, want hij droeg aan een van zijn poten een ring, waarop stond, dat hfj toebehoorde aan het Zoölogisch Instituut te Utrecht. De politie zorgde er voor, dat hij daar^weer terecht kwam. JUBILEUM-WEEK VAN „DE VRIJE SCHOOL" GESLOTEN. De jubileum-week, die „De vrije school" te Den' Haag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseerde, werd besloten met een reünie van oud leerlingen. Aan het diner werden vele hartelijke woorden gesproken, o.m. door de voorzitter mr E. E. Menten. Tot slot werd een Opvoering gegeven van het door W. F. Veltman geschreven spel „Tfjl Uylenspiegel", dat veel succes oogstte. Nederland leeft in schijnbare welvaart Prijsbeheersing moet gehandhaafd blijven Ondanks bepaalde tekorten leeft Nederland in een schijnbare welvaart, zodra de prijzen onzer exportproduc ten op de internationale markten sterk gaan dalen en de credieten op houden, verkeren wij in een noodtoe stand, die wij slechts kunnen voorko men door een grootscheepse industria lisatie, met name door een zeer krach tige bevordering van de exportindus trie, aldus sprak de directeur-generaal voor de prijzen, prof. dr G. Brouwers, tijdens de bondsvergadering van de Ned. Kath. Bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel St Franciscus van Assissi te Utrecht. „Nederland heeft de keuze tussen de ontwikkeling van deze ^grootscheepse industrialisatie en de bescherming der gevestigde belangen, tussen welvaart en werkloosheid. „Het eerste eist in de ko mende tiid een voortdurende prlisdruk door mddel van een krachtige concur rentie. Nederland zal in de toekomst tot een „ingrijpende herziening van zijn eco nomisch leven" moeten komen. Wij heb ben het moment, waarop wil door een allesomvattende ordenlngspolit-iek de ontstane economische structuur moeten consolideren nog lang 'niet bereikt. On ze economische pol.tiek zal niet statisch, doch dynamisch moeten zijn. Aan de opbouw ener grote exportindustrie zal het gehele economische leven dienstbaar moeten worden gemaakt. Wanneer wij deze industrialisatie niet tot stand kunnen brengen, is bij onze sterk groeiende bevolking een massale werkloosheid niet te voorkomen. Deze industrialisatie zal slechts kunnen ontstaan, wanneer de productiekosten van de exportindustrie zo laag zyn, dat zij blijven beneden de concurren- tieprijzen, die straks od de buiten landse afzetmarkten zullen gelden." Het gevaar is groot, dat het voor de binnenlandse markt werkende bedrijfs leven, waaronder een groot deel van de landbouw, een groot deel van de indus trie en de gehele handeldrijvende en in dustriële middenstand door tal van be- sohermings- en kartelleringsmaatrege- len een prijspeil zal handhaven, dat on voldoende met de internationale verhou dingen rekening houdt, waardoor de ex portindustrie in haar concurrentie-capa- BESTUURSLEDEN CPN „DE WAARHEID" VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde hedenmorgen het vonnis van de rechtbank dat luidde: „vrijspraak" in de zaak tegen de bestuursleden van de OPN „De Waarheid", n.l. de heren Santen, De Groot, Brandenburg, Ba- Koejemans, Schalker, Wagenaar, Van ruch. Reuter en Teiwes. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan beledi ging van de regering in een artikel in het dagblad „De Waarheid". Ingezonden Mededeling FEUILLETON door Elisabeth Margctson, vertaald uit het Engels, 61) Ik geloof niet, dat ze hier graag is op het ogenblik, evenmin als die an dere keer, waar je het over hebt, maar naar ik hoor, heeft ze het geld hard nodig. En ze zal heel wat geld nodig hebben, want een langdurige ziekte kan ellendig kostbaar zijn. Rose keek nadenkend. Ze liep de kleedkamer op en neer en zei tenslotte aarzelend: Zeg Louise, geloof Je, dat we haareh.. ergens mee zouden kunnen helpen? Bedoel je, of we haar geld aan kunnen bieden? Louise's fijne gezichtje keek verachtelijk. Natuurlijk kunnen we dat niet doen. Ze zou het immers toch niet aannemen en ze zou zeer be-' ledigd zijn. Dat weet je ook weL Nee, zo bedoel ik het ock niet precies, Ik had alleen gedacht, dat we misschien aan Monsieur Henri zouden kunnen vragen, of hij onze extra's voor ae verkoop gedurende de eerstvolgende weken bij haar salaris wil tellen, Ze zou daar niet achter komen, want ze schijnt nooit precies te weten, hoeveel jurken, die zij vertoond heeft, verkocht werden. En ik heb er zo'n idee van, dat ze wat extra-geld maar al te goed gebruiken kan. Wat vind je er van? Louise dacht even aan het eetservies, dat ae van plan was te kopen van de extra-verdiensten gedurende de volgen de maand. Met een zucht gaf ze dit plan echter op. Ik ga er mee aocoord. Rose, het is een prachtig idee. Laten we dadelijk met Monsieur Henri gaan praten, zodra Ginette vertrokken is. Zo gebeurde het, dat aan het einde van de week Ginette's salaris extra groot wras. en met een verrast-gezicht keek ze naar de dikke enveloppe. De rekening van de apotheker liep al be hoorlijk op, alle medicijnen waren ho peloos duur. Extra melk had de reke ning bij de melkboer bijna onbetaal baar gemaakt. Deze hogere verdiensten souden het mogelijk maken allerhand af te betalen. Wat een uitkomst! Eén ogenblik kwam ze op de wantrouwende gedaohte, dat Monsieur Henri misschien in zijn boeken geknoeid had om haar te bevoordelen, maar onmiddellijk her innerde ze zich dan weer de hem, als Fransman, aangeboren zuinigheid en liet ze haar wantrouwen varen. Met een dankbaar gemoed aanvaardde ze 't hogere salaris. Twee dagen daarna bracht Rose eieren voor haar mee. met de nonchalante opmerking, dat de kippen van haar moeder bezeten leken en als maar eieren legden, terwijl haar eigen fami lie geen ei meer kien kon. Lcuise kwam aandragen met een paar pond boter, die ze naar ze op dezelfde nonchalante wijze als Rose me dedeelde, uit Ierland toegezonden had gekregen, en die ze nooit op zou kun nen krijgen, voordat ze sterk begon te worden. Ginette dankte de beide meis jes met grote hartelijkheid, maar liet zich niet om de tuin leiden. Ze was overweldigd door de tactvolle vriende lijkheid en diep in haar hart zwoer ze zichzelf, dat ze het eens op een dag allemaal goed zou maken. Na een week van overdag werken en 's nachts wa ken bij Marianne, wera het echter dui delijk. dat Ginette het niet vol kon houden en dat ze hetzii het een, hetzij het ander op moest geven. Ze zag er slecht uit en was dodelilk vermoeid en op een mi'ddag werd ze gedurende de show lijkbleek en bereikte nog net weer de kleedkamer, voordat ze in elkaar zakte. Monsieur Henri stuurde haar naar huis met het nadrukkelijk bevel daar te blijven, terwijl hij haar verze kerde. dat haar salaris haar toege stuurd zou worden. Ze mocht niet te rugkomen. voordat het met haar zus ter beter ging. Diep ongelukkig en zich afvragend, wanneer er iets van beterschap te be speuren zou zijn, ging Ginette terug naar de flat, waar nog steeds doodse stilte en angst heerste en waar Max in de zitkamer bil het haardvuur somber voor zich uit zat te staren Zoals het er op het ogenblik voorstond, zag het er naar uit, dat het nog wel enige tijd zou kunnen duren, voordat ze naar Mon sieur Henri's zaak terug kon keren met het heuglijk nieuws, dat Marianne bui ten gevaar was Marianne lag doodstil in haar bed met koortsachtige rode wangen en dro ge lippen en haar adem kwam moeilijk met horten en stoten, terwijl zo nu en dan een benauwde hoest even doorbrak. Haar blonde haar had de mooie gouden kleur verloren en lag zonder glans en levenloos op 't kussen uitgespreid. Haar gezichtje!1 had. zodra de koorts even verminderde, een loodgrijze kleur, en haar handen plukten voortdurend in nérveuse gebaren aan de dekens. Maar het was niet haar uiterlijk, noch de zo nu en dan teruglopende hoge koorts, noch het gemene kuchje, waardoor de gezichten van Ruth en John Rawlings zo ernstig stonden. Het was de vlek in haar keel, die steeds weer terugkwam, al werd ze door de injecties wel eens tijdelllk even weggewerkt. Ik wist het niet, ik had er niets van gehoord, zei Ruth ongelukkig. dat er dlphteritls in het andere gedeel te van de stad was. Ik had haar an ders nooit naar dat concert laten gaan. Juffrouw Willoughby Juffrouw Willoughby wist het ook niet, zei John. Ik heb haar opge zocht. Er waren toen slechts 3 ge vallen, hoewel er nu zes zijn. Gelukkig hebben de meeste moeders nu de kin deren er tegen in laten spuiten in het ziekenhuis, zodat er geen gevaar voor een epidemie ls. Als de mensen daar maar iets van geweten hadden, toen Manny nog klein was. Als ze. Lieve kind, zei John en zijn stem klonk ernstig en teder, blijf kalm en houd je hoofd op. Het heeft geen zin om tegenover jou te doen, alsof ze niet erg ziek is. Ze is doodziek en we weten dat beiden. Maar je moet moed houden en kalm zijn en op alles voor bereidRuth's mond begon te tril len en plotseling stroomden de tranen langs haar vermagerde wangen. ,0 John Ze was in zijn armen, haar hoofd op zijn schouders en met zijn hand streek hy over haar krullen, terwijl hy kal merende woorden zei: Daar, liefje, huil maar uit, huil maar eens goed uit. Na een poosje begon ze naar 'n zak doek te zoeken, droogde haar ogen af en iprobeerde te glimlachen. Het spyt me, John, ik stel me dwaas aan. Maar ik 'ben, geloof ik, overmes enik weet dat het erg egoïstisch van me is... ik kan niet anders dan piekeren over het feit. dat ik niet op kan schieten mét mijn studie. De tijd vliegt eenvou dig voorby. Dat is nu wel het allerlaatste, waarover je je zorgen behoeft te ma ken. Zodra het met Manny beter gaat, geef ik je wat extra-lessen en <ian haal je het gemakkeiyk in. Je bent zo aardig tegen me zei ze hees, en zolief. De laatste woorden had ze' fluiste rend gezegd, als waren ze niet voor hem bestemd om te horen, maar ze drongen tot hem door en even kwam er een blos op zijn wangen en een glanzend licht in zyn ogen. (Wordt vervolgd) citeit zal worden aangetast en haar wordt verhinderd de export zodanig op te voeren, dat de invoer uite-ndelyk wordt gedekt. Dit kan. zo zeide prof. Brouwers, slechts worden voorkomen door in het binnenland beschermende maatregelen van welke aard dan ook tot het uiter ste te beperken en door concurrentie het kunstmatige hoge prijspeil, dat op het ogenblik nog bestaat, tot normaler proporties terug te doen brengen. De prijsbeheersing moet gehandhaafd blijven tot elk gevaar van algemene prijsstijging is geweken. 8). „Hoe gaat het eigenlijk met Je en wat doe je tegenwoordig voor de kost?" vroeg de professor, toen hy een beetje tot bedaren was gekomen van het lachen, dat hy gedaan had. Panda vertelde hem, dat hy juist uit Candonia was teruggekeerd en eigen- ïyk niets om handen had. „Dat komt mooi uit", zei de oude heer. „Ik zou je op het ogenblik prach tig kunnen gebruiken. Maar haal eerst die Figaro eens uit de lucht, zometeen ploft hy nog uit elkaar van woede". Nu, dat was zo. Het gezicht van de kapper was zo rood als een biet gewor den, alleen maar van kwaadheid en als Panda alleen was geweest, had hy hem vast en zeker laten hangen. Maar nu vond hy, dat de professor toch wel geiyk had en met een ruk bevrijdde hy de kapper uit zyn netelige positie en zette hem weer op de grond. De kap per wilde Panda onmiddellyk aanvlie gen, maar de professor kwam tussen beide. „Kalm, waarde vriend, kalm. Het was maar een grapje en ik zal je ruim schoots schadeloos stellen". De profes sor haalde éen dikke portefeuille te voorschyn en de kapper bedaarde di rect, toen hy zag, hoe de professor daaruit een paar bankbiljetten nam en hem die toereikte. Dr Patijn over het handels- verheer tussen Oost- en West-Europa MOEILIJKHEDEN MET TSJECHO-SLOWAKIJE. Tydens de debatten naar aanleiding van de Poolse en Tsjechische aanval len op het plan-Marshall in de econo mische commissie van de V.N. heeft de Nederlandse gedelegeerde, dr C. L. Patyn, betoogd, dat sedert de huidige regering in Praag aan het bewind is. de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Tsjecho-Slowakye steeds meer moei- jykheden ondervinden. Over het algemeen, aldus dr Patyn, zijn de handelsbetrekkingen tussen Oost- en West-Europa goed en worden zy zelfs met de dag beter. Nederland heeft na de oorlog handelsovereenkom sten gesloten met de meeste Oost- Europese landen en de hieruit voort vloeiende handelsbetrekkingen ontwik kelen zich zeer bevredigend. Zelfs wan neer men in aanmerking neemt, dat de pryzen met het drievoudige gestegen zijn. kan worden vastgesteld, dat het zakenverkeer het voor-oorlogse peil heeft bereikt en nog gestadig toeneemt. Sprekend over de jongste ervaringen van Nederland met Tsjecho-Slowakije, zeide de heer Patyn echter: dat dit Jaar evenwel voor de eerste maal moeilijkheden ontstaan zyn. Sinds Februari j.l. lopen leveranties uit dat land door verscheidene oorzaken te rug. Wy weten, dat de Tsjechische export naar de Sovjet-Unie met de dag toeneemt ten nadele van de ex- porthandel met West-Europa. De Nederlandse afgevaardigde be sloot met de opmerking, dat het plan- Marshall voor West-Europa van essen tieel belang is en dat de landen van Oost-Europa niet het recht bezitten critiek op het Westen wegens hun deelneming aan dit plan uit te oefenen. Een dergeiyke critiek zal er stellig niet toe bijdragen, de Oost-West handel te ontwikkelen. DERTIG ARRESTATIES WEGENS CLANDESTIENE SLACHTINGEN. De politie te Doetlnchem is reeds en kele weken bezig met het onderzoek naar een complot, dat zich o.m. bezig houdt met het verrichten van clandes tiene slachtingen. Reeds zyn meer dan 30 personen aangehouden. Men ver wacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. NEDERLANDSE VROUWEN RICHTEN ZICH TOT MINISTER DREES. Breng Nederlanders uit Republikeins gebied De „gemeensc-happelyke actie van Ne derlandse vrouwen" heeft het volgende telegram aan de minister-president ge zonden: „Naar aanleiding bekendmaking van Antara dringt de gemeenschappelyke actie van Nederlandse vrouwen met de meeste klem aan op onmiddellyke on beperkte vrye toegang tot het gehele Republikeinse gebied voor het Nederl. Rode Kruis ter opsporing, hulpverle ning en overbrenging uit Republikeins gebied van alle Nederlanders en Oost- Indonesiërs". AVRO'S VOORZITTER HARTELIJK GEHULDIGD. Toespraken en geschenken. Ter gelegenheid van zyn 60ste ver jaardag hield de voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, een re ceptie in de Avro-studio, Zeer velen kwamen de 60-jarige hun gelukwensen aanbieden. De heer De Clercq werd o.m. huldi gend toegesproken door graaf J. S. van Limburg Stirum, lid van het algemeen bestuur van de AVRO. Deze bood hem een getekend portret aan. Ook de pro grammaleider van de AVRO, de heer De Wolf, hield een hartelyke toespraak en overhandigde de heer De Clercq een fraaie sigarettendoos. - Talrijke bloem stukken van verschillende instanties en verenigingen gaven blyk van de grote waardering, die de heer De Glercq ge niet. Voor de receptie had het dagelyks bestuur van de AVRO de heer De Clercq en zijn familieleden een lunch aange boden tydens welke het woord werd ge voerd door de directeur van de AVRO, de heer W. Vogt, en dr Molhuysen. VAARTOCHT VAN MINISTER VAN MARINE OP „KAREL DOORMAN". Dezer dagen hebben de Minister van Oorlog en Marine a.i. mr W. F. Schok king, en de chef marine staf, vice-admi- raal jhr E. J. van Holthe. een vaartocht gemaakt met H.M 's vliegtulgmoeder- schip ..Karel Doorman". Aan boord wer den verschillende demonstraties gege ven. De hoge gasten, die vergezel^ wa ren door hun adjudanten, verlieten per Fireflies het schip met bestemming het vliegveld „Valkenburg". HET „VLIEGENDE" METROPOLE-ORKEST. Speelde Zaterdagavond te Hilversum en Brussel. Het „vliegende" Metropole-orkest van Dolf van der Linden tiieeft ervaren.dat de snelle verplaatsingsmogeiykheden. die het luchtverkeer biedt ook musici met hun instrumenten in de gelegen heid kan stellen op één avond in twee verschillende landen een uitvoering te geven! Na een optreden te Hilversum, dat Zaterdagavond om 9 uur geëindigd was, is het gezelschap per autobus naar Schiphol vertrokken. Daar werd het op gewacht door 'n gecharterde KLMDC3 dat terstond de orkestleden binnen 35 minuten naar Brussel bracht. In de Belgische hoofdstad arriveerden zy op een zodanig tydstip dat zy om 11 uur hun uiteindelyke bestemming hadden bereikt en zy op tyd hun tweede uit voering op een avond konden aanvan gen. Instelling centraal orgaan voor Wederopbouw en Bouwnijverheid De Minister van Wederopbouw en. Volkshuisvesting, heeft een adviescol lege ingesteld, dat als overkoepelend orgaan van provinciale contactorganen zal optreden en naam zal dragen van „Centraal orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid". Het zal de mi nister van advies dienen over alle vraagstukken betreffende de wederop bouw en/of de bouwnijverheid. Als voorzitter van het Centraal Or gaan zal optreden mr J. In 't Veld, mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting: tot ondervoorzitter ls benoemd ir H. W. Mouton, secretaris-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het secretariaat zal gevestigd zijn in het Ministerie van Volkshuisvesting, Van Alkemadelaan 350 te Den Haag. De installatie-vergadering van dit cen traal orgaan zal Donderdag a.s. plaats hebben. „Concertgebouworkest" naar Bath? (Van onze Londense correspondent) Naar ik verneem zyn er op het ogen blik onderhandelingen gaande om het Concertgebouworkest te laten optreden gedurende een „Nederlandse week", welke van 17 tot 24 Mei 1949 in Bath zal worden gehouden. Dit zou dan het derde bezoek zyn, dat het orkest sinds de oorlog aan Engeland zal brengen. BEZORGDHEID OVER DE WERKERS IN INDONESIË. Motie aan de regering. Op een Zaterdagmiddag in de Haagse Dierentuin door de samenwerkende in- dische werknemersorganisaties, de vak centrales van overheidsdienaren in In donesië, de bond van Indische gepen- sionneerden en de Ned. Ind. Bond van ex-krygsgevangenen belegde vergade ring, werd uiting gegeven asfci hetgeen leeft onder de door deze organisaties vertegenwoordigde groepen. Na uitvoerige besprekingen nam de vergadering zonder stemming een motie aan, waarin ernstige bezorgdheid uitgesproken wordt over 'voorwaarden en omstandigheden, waaronder de wer kers in Indonesië zowel thans als in de toekomst hebben te arbeiden en te leven. Geconcludeerd wordt, dat deze toe stand, in het belang van Indonesië en Nederland beide, niet langer gehand haafd mag blyven, dat veiligstellj*g der pensioenen een dringende noodzaak is, en dat het uitbiyven van een afdoende regeling der back-pay en huisraad- schade voor de Indische oorlogsslacht offers sociaal niet verantwoord is. Deze motie is ter kennis gebracht van de Kroon, Raad van State, Neder landse regering, Indonesische regering en volksvertegenwoordiging. BEWONDERING VOOR FRANSE WIJN EN MODE. Zaterdagavond heeft men in de zalen en salons van kasteel „Oud-Wassenaar" de Nederlanders laten kennis maken met het Franse product by uitstek: ,.de Franse wyn". Honderden dronken er de wynen uit Oost en West. uit Noord en Zuid. waar- by natuuriyk de champagne niet ont brak. Dit by uitstek Franse feest kreeg een byzondere noot door een andere uiting van de Franse geest en het Franse kun nen: de mode show toonde vele ont werpen van de Franse mode-kunste naars waarvoor men met een harteiyk applaus zyn bewondering te kennen gaf. BEKROONDE FRANSE ROMAN VAN NEDERLANDSE. „Les nouvelles Litteraires" te Parys schreef een prysvraag uit voor de beste onuitgegeven Franse roman. De win naars waren Michel Merrier, Gil Buhet en de Nederlandse schryfster Lucle Marchal uit Amsterdam, echtgenote van de geneesheer-directeur van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, dr W. F. Veldhuyzen. Haar roman is ge titeld „La Mèche". Mevr. Veldhuyzen is geboren ln Brus sel; zy voelt zich echter geheel Neder landse. Het bekroonde boek is, naar zij zeide, haar eerste roman. Zij heeft zich tot nu toe in hoofdzaak gewycl aan het schryven van theaterstukken. Het ligt echter in haar bedoeling, na dit eerste succes meer romans te schryven. VOOR DINSDAG 9 NOVEMBER. Hilversum I (301 tö.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek, 7.50: dagopening: 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw. 9.00: Alfred Cortot, piano; 9.30: zang en orkest; 10.00; morgenwijding: 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00: Soft en sweet; 11.30. de wekker; 12.00: Melody's Bar; 12.33: New concert Orchestra; 13.00: nieuws; 13.20: De Avroleans: 13.50: Plamtatlon Songs; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio- matinee; 16.25; zlgeunermuzlek; 16.40: de schoolbel: 17.00: kinderkoor; 17.30: Grena dier Guards; 17.45: flitsen van overzee; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erich; 18.30: strijdkrachten; 19.00: radiostrip; 19.10: gram.muzlek; 19.15: radio muziek Jour naal; 19.45: Nlwln; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: Dlnsdagavondtreln, 21.35: verzoek programma; 22.10: buitenlands overzicht; 22.25: kamermuziek; 23.00: nieuws; 23.15: Skymasters; 23.4524.00: Mlscha Elman, viool. Hilversum II (415 M) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gr.pl.; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.f5: pluk de dag; 9.00: lichtbaken; 9.30: waterstanden; 9.35: Kianoconcert; 10.00: wie komt er ln mijn okje; 10.15: operamuziek; 1030: school radio; 1100: muziek houdt fit; 1130: lezing; 11.40: gram.muzlek; 12.00: Angelus; 12 03: zang en plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33' Dolf v. a. Linden; 12.55: zonnewij zer; 13.00' nieuws; 13.25: Dolf v. d. Lin den; 13.45: cyclus: het gebed ln de muziek; 14 15: gram.muzlek; 14.30. onderons; 15 00: schoolradio, 15.30: opgewekte middagklan ken; 16.00: de Zonnebloem; 16.30' zieken- lof; 17.00: na schooltijd; 17.15: Joe Rlxner; 17 45: volksliederen; 18.10: sportpraatje; 18.20: de zevenklapper. 18.30: causerie: 19.00 nieuws: 19.15. Sylvester Trio; 19.30: dit ls leven; 20.00: nieuws; 20.05: de ge wone man: 20.12: hoorspel O. L Vrouw van de Sloppen; 22.35: de betekenis van het dagblad ln het dageiykse leven; 22.45: avondgebed; 23 00: nieuws. 23.1524.00: avondconcert. AGENDA Gerecht 10: Bijbellezing ds H. Mande- maker. Gerecht 10: Jaarvergadering Ned. Prot. Bond afd. Lelden, 84 uur nam. Schouwburg. Academisch Kunstcen trum .as you like it". 7.45 uur. Den Burcht: Prop avond Leldse Chr. Be sturenbond. 8 var.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2