Nieuwe overwinning van de Gaulle bij Franse verkiezingen Winst-, loon- en inkomsten belasting omlaag Omzet- en personele-befasfing gaan omhoog WEERBERICHT De rode dreiging tegen China Sobere ontvangst van dr Van Mook Met een enkel woord Wat er in Indonesië gebeurt 57ste Jaargang MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 No. 26535 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 "Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zal hij nieuwe algemene verkiezingen kunnen afdwingen? Gisteren heeft in Frankrijk de verkie zing van een nieuwe raad van de repu bliek (Senaat) plaats gevonden. Volgens de laatste gegevens hebben van de 258 zetels, waarvan de uitslag bekend is. de regeringspartij en-soc.alis- ten. MRP en radicalen - 103 zetels. Tot dusverre bedraagt het aantal Gaullisten, dat gekozen voor zetels in het moeder land, 105. Hiervan behoren er 44 tot geen partii behalve dan tot de RPF, 14 van hen zijn radicalen, 9 leden van de repu blikeinse partij van de vrijheid en 38 on- afhankelijken (gematigdconservatieven) De huidige raad van de republiek heeft 315 leden, t.w, 85 communisten, 62 so cialisten, 72 MRP-leden <RK), 42 radi calen. 36 leden van rechtse groeperin gen en 18 koloniale en andere leden. De nieuwe raai zal 320 leden tellen Hier van werden er gisteren 269 gekozen (dp 23 na allen vertegenwoordigers van het moederland) en de rest (vertegenwoor digers van de overzeese gebiedsdelen) op 14 November en 19 December. Een woordvoerder van de socialisti sche partii, Verdier, verklaarde, dat de groep van De Gaulle haar doel niet bereikt had, ondanks haar Successen. De Gaulle wenste het normale functio neren der parlementaire instellingen onmogelijk te maken. Hii was thans echter niet daartoe in staat, omdat er niet genoeg Gaullisten gekozen waren. De achteruit-gang van de MRP werd gecompenseerd door de vooruitgang der tegen De Gaulle gerichte radicalen en door de socialistische winst, zo zeide deze woordvoerder. Reuters correspondent seint echter uit Parijs, dat politieke waarnemers van oordeel zijn, da«t „de overwinning" van De Gaulle, zijn plannen ten goede komt om de ontbinding van de natio nale vergadering te forceren en een nieuwe algemene verkiezing te doen houden. Van de 264 bekend geworden zetels heeft De Gaulle's groep er 97 gewonnen. Hoewel hij geen absolute meerderheid heeft, heeft hij steun bij onafhankeli.i- ken en aanhangers van de rechtervleu gel. die zich verzetten tegen de rege ring 'van de ..derde macht". De senaat moet bü het samenkomen van het parlement, de volgende week. de voorzitter kiezen. Indien dit een Gaullist zou zijn, kan De Gaulle in bepaalde ge vallen op een absolute meerderheid re kenen. zo gaat de correspondent verder. De Senaat kan volgens de grondwet wetsontwerpen tegenhouden, tenzij de nationale vergadering met een absolute meerderheid voor het aannemen der wetsontwerpen is. Het valt te betwijfelen of de regering vaak een absolute meerderheid zal kun nen vinden. De communistische verlie zen zijn in genen dele een weerspiege ling van een overeenkomstig verlies aan invloed bij de vakverenigingen. De com munisten tonen geen veranderde hou ding ten opzichte van hun aan de rege ring verklaarde oorlog. Soustelle, secretar.s-generaal van de RPF, verklaarde, dat De Gaulle's groep 121 2etels gewonnen h&d. Tot de candi- daten behoorden echter enige, die niet op de lijsten der RPF voorkwamen, doch alsnog verklaard hebben aanhangers te zijn. Bij de stemming hebben 103.588 kies mannen gekozen. Tot hen behoorden 100 011 zogenaamde speciale, kiesmannen die drie weken geleden werden gekozen. Van hen waren er slechts 13.000 als Gaullisten gekozen. Daarom aldus Reu ter. heeft de uitslag des te meer bete kenis. 545 k esmannen waren» leden van de nationale vergadering en 3 032 leden van de departementale raden. Reuter merkt nog op. dat onder „Gaul listen" worden verstaan alle candidaten op een lijst, die door de organisatie van generaal De Gaulle, de RPF. is goedge keurd. deze organisatie is op zichzelf geen partii. Leden van andere partijen, die instemmen met De Gaulles program strijden onder zijn vaandel, evenals al len. d e geen lid zijn van enige partij en slechts tot de organisatie van De Gaulle behoren. Zij hebben allen plechtig be loofd. de eis van De Gaulle tot alge mene verkiezingen te zullen steimen. Sommigen van de uiterst rechtse groe pering (de republikeinse vriihe dspartij en splinterpartij) stemmen in met veel van wat het program van De Gaulle be helst. Onze Parijse correspondent telefoneer de hedenmorgen Naar aanleiding van de uitslag van de verkiezingen dient men in de eerste plaats op te merken, dat het hier indi recte verkiezingen heeft gegolden, die de verhouding in het land dan ook onvol doende weerspiegelt. De 269 van de 320 leden van de raad der republiek zijn namelijk gisteren ge kozen door ruim 100.000' z.g. kiesman nen, die op hun beurt door de gemeen teraden, welke volgend iaar worden ver nieuwd. ziin aangewezen. D e aanwijzing nu pleegt wanneer er zich voor een bepaalde partij geen duideliike meerderheid aftekent ge paard te gaan met velerlei marchanda- ges tussen dorpsootentaten notabelen en partijbesturen. Dit systeem, dat thans voor het eerst werd toegepast, is vooral de communisten en katholieken nood lottig geworden, waarvan de aanhang resp. daalde van 29 tot 6 en van 31 tot 5, en heeft de RPF. die ruim 40 procent der stemmen kreeg, de zege bezorgd. De socialisten hebben z'ch ongeveer ge handhaafd en het centrum werd ver sterkt. De radicalen zijn van 11 tot 18 procent gestegen. Hierbij worde aangetekend, dat een vijftigtal leden de volgende week voor namelijk door de overzeese gebiedsdelen nog moeten worden aangewezen. Wat kunnen de gevolgen ziin van deze nieuwe overwinning van De Gaulle? De bevoegdheden van de raad der repu bliek zijn gering: Deze voormalige se naat heeft geen beslissende macht, doch kan alleen de wetgevende vergadering verzoeken wetsvoorstellen, d.e haar ter Dekkingsplan van ministei Lieftinck onderhoud, welke uit de totstandko ming van de maatregel zal voortvloeien, kan worden geschat op een V2 tot 1% voor de lage inkomens en op een tot VA voor de hogere. Deze verhoging van "belastingdruk zal ruimschoots gecompenseerd kun nen worden door de voorgenomen ma tiging van het tarief van dc loonbe lasting en van de inkomstenbelasting. De Regering heeft er in haar Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de algemene beschouwin gen van de Kamer over de begroting 1949 nog eens de nadruk op gevestigd, dat minister Lieftinck van plan is om verlaging van bepaalde belastin gen te bevorderen. Een «wan de over wogen verlichtingen betreft een her ziening van de fiscale, winstbepaling. Dat zal een herziening zijn in die zin, dat de fiscaal toelaatbare afschrijvin gen zullen worden verhoogd voor be paalde soorten van bedrijfsmiddelen. Het ligt in het voornemen om in dit verband de belastingvrije reserverin gen te vervangen door een andere, te gelijkertijd eenvoudiger, methode van verliescompensatie. Voorts vindt de minister het noodzakelijk om maat regelen te nemen voor de verlichting van de inkomsten- en loonbelasting voor de lagere en middelgrote inko mens o.m. door een verhoging van het belastingvrije minimum en van de primaire kinderaftrek. Het dekkingsplan voor de uitgaven voor materiële oorlogsschaden bevat 'n reeks van belastingverhogingen, als mede een nieuwe belasting. Een zeer belangrijk aandeel in de ge raamde opbrengst van het dekkings plan vormt een verhoging van de om zetbelasting. Deze verhoging bestaat in een wijziging van het algemene tarief van 3% in 3',è De bestaande vrij stellingen voor belangrijke levensbe hoeften zullen worden gehandhaafd. De verhoging van de kosten van levens- VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselend bewolkt met in het Noord- Westen van het land plaatselijk enkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat af nemende wind tussen' Noord-Oost en Noord. Vannacht op vele plaatsen flinke nachtvorst. Morgen overdag vrij koud. 9 NOVEMBER. 4 Zon op: 7.49 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 15.03 uur; onder: 24.00 uur (EK.) Hoogwater te Katwijk te 9.38 en 22.16 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Een tweede belangrijk onderdeel van het dekkingsplan wordt gevormd door de huurbelasting en de daar mee samenhangende wijziging van de personele belasting. Hoewel een ge leidelijke aanpassing van de huren aan het sterk gestegen peil van de bouw kosten noodzakelijk is. maakt met het oog op het handhaven van een ver antwoorde loon- en prijspolitiek het tijdstip en de grootte van de verho ging voor de regering een punt van nadere overweging uit. overdenking worden toegezonden, op be paalde punten te herzien. Men verwacht echter, dat de RPF in de Senaat thans met systematische ob structie elk initiatief van de assemblee aal willen gaan torpederen en dat deze obstructie uiteindelijk tot ontb nding van het parlement zal moeten leiden. Het verdere scenario is bekend: nieuwe di rects verkiezingen zullen De Gaulle de beslissende overwinning» moeten bezor gen. waarna de vrijheid van handelen hem zal zijn gegarandeerd. Het is gisteren dus een kwade dag voor de regering geweest, want de vierde republiek is haar ondergang weer een staoie dichter genaderd. De morele nederlaag van de derde macht, werd nog geaccentueerd door het feit. dat de enige twee ministers, die in het tournooi hebben meegestreden die van voedsel voorzien 'ng en financiën beide roemloos ziin verslagen. Als eerste react:e verwachten velen dan ook een interne wijziging in het kabinet van Queuille, Griekenland voor de V.N. De politieke commissie der V. N. heeft Zaterdag het onderzoek voortge zet van het verslag der speciale com missie voor de Balkan betreffende de „bedreiging van de politieke onafhan kelijkheid en de territoriale integriteit van Griekenland". De commissie verwierp met 19 tegen 8 stemmen een Pools voorstel om de onmiddellijke vertoning voor de com missie toe te staan van de Joegoslavi sche film „Griekse kinderen in Joego slavië". 21 leden onthielden zich van stem ming. Het debat werd in scherpe vorm voortgezet. De commissie aanvaardde met 43 tegen nul stemmen bij 9 onthoudingen een Brits voorstel, dat Trygve ^le' met de nodige spoed een verklaring zou afleggen omtrent de principes, waar naar moest worden te werk gegaan bij het vertonen van de film. De Griekse afgevaardigde zeide. dat zijn land elke poging van de Balkan- commissie om een verzoening met de Noorderburen tot stand te brengen, zou aanvaarden. Een Frans voorstel, dat de voorzitter stappen zou doen bij de leider van de Griekse delegatie inzake uitgesproken doodvonnissen te Athene, werd aan vaard met 41 tegen 0 stemmen bij 6 onthoudingen (Oostelijke groep). Beide partijen reorganiseren hun legers De reeks conferenties, die sedert twee •dagen in de verblijfplaats van Tsjang kai sjek te Nangking werden gehouden, is geëindigd. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat het volgende zou zijn besloten: 1). De macht van de execu tieve Joean te versterken: 2). Een bete re strategische coördinatie tussen de verschillende sectoren in Noord-China te bewerken. Het eerste punt wordt in de bevoegde kringen uitgelegd als een beperking van de macht van de wet gevende en van de controlerende Joean, die een steeds groeiende oppositiete gen de politiek van maarschalk Tsjang kai sjek hebben aan de dag gelegd. In verband met het tweede punt wordt er aan herinnerd, dat generaal Foetsoji op 4 November j.l. op het Noorderfront de vrije hand heeft gekregen voor het voe ren van de strijd tegen de communis ten en dat hij in het vervolg op eigen initiatief alle urgente strategische be wegingen mag uitvoeren. De evacuatie van belangrijke steden inbegTepen. Generaal Pai Tsjoeng, voorzitter van de hoge legerraad, heeft het comman do aanvaard over het regeringsleger in de militaire zones van Midden en Oost China, zo wordt ambtelijk te Nanking bekend gemaakt. De communistische radio van China heeft een proclamatie van generaal Maotsetoeng uitgezonden, waarin het program van de Chinese communisten is vervat: 1). Het samengaan van alle revolutionnaire elementen bewerken; 2). De Amerikaanse imperialisten ver drijven; 3). De dictatuur van de Kwo- mingtang ten val brengen; 4). Een re publikeins, democratisch regime van nationale unie vestigen. Handelend over de communistische overwinningen zeide de generaal, dat de communistische strijdkrachten 2.600.000 %nationalisten hebben gedood of gevangen genomen, een vierde van het Chinese grondgebied beh.eersen, 35% van de Chinese bevolking hebben be vrijd en 29van de Chinese steden, zijnde 586, hebben bezet. Thans, zo zei hij, telt de communistische partij 3 mlllioen leden tegen 1 millioen 210.000 ln 1945. VAN HET STRIJDTONEEL. Uit militaire bron wordt vernomen, dat generaal Jensisjan, de gouverneur van de provincie Sjansi, waarvan de hoofdstad Tai-Joean door de commu nisten werd belegerd, gecapituleerd heeft. De Britse consulaire autoriteiten te Peiplng en Tientsin hebben de Britse onderdanen, diè in deze gebieden ver toeven, aangemaand ten spoedigste te vértrekken. De commandant van de regerings troepen te Tientsin, generaal Tsjen tsjang tsjien, heeft verklaard, dat Pel- ping en Tientsin" tot het bittere einde toe" zullen worden verdedigd. Hij heeft de gemeenteraad van Tientsin mede gedeeld, dat de ambtenaren in de stad zouden worden gezuiverd van eventuele communistische agenten. In welingelichte kringen te Nanking wordt gemeld, dat een leger van hon derdduizenden manschappen van het door de communisten geleide leger, dat uit Zuid-Sjantoeng en Oost-Honan komt, zich in het Noorden van de pro vincie Kiangsoe opstelt om een aanval in te zetten op Hsoetsjou, een spoor- wegkhooppunt van het net Tsipoe- Loenghai en het laatste bolwerk der regeringstroepen tussen de Gele rivier en het Jangtsc-dal. Uit dezelfde bron verneemt men, dat de regering in de buurt van Hsoetsjou met het oog op een slag, die door tfelen als beslissend wordt beschouwd, een leger van een half millioen samentrekt. De chef van de algemene legerstaf. Koe tsioe toeng, die thans te Hsoetsjou verblijft, leidt de operaties. Tsjang kal sjek is bezig met hergroe pering van zijn troepen beneden de Yangtse om een communistische op mars naar Centraal-China het hoofd te bieden. De eerstkomende communis tische aanval wordt verwacht tegen Pengpoe, 175 kilometer ten Noorden van Nanking. Te Pengpoe is de staat van beleg afgekondigd en de regering organiseert daar een verenigd com mando voor Centraal-China. VREDESPOGINGEN? In Tientsin was gisteren sprake van stappen tot het sluiten van vrede, die door Chinese leiders ondernomen zou den zijn. De voormalige Chinese am bassadeur in de Sovjet-Unie Sjao Litzi zoekt, naar bericht wordt, contact met de door de communisten geleide legers. In «Sjanghai is de politie uitgerukt om hongerige menigten er van terug Opheldering over het Singapore-interview (Speciale berichtgeving). Dr. Van Mook was Zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol, gelukkig zo spraakzaam als men maar kon hopen. En toen bleek, dat het Reuter-inter- view te Singapore al heel slecht was weergegeven Op de vraag nd. naar zijn mening over het. huidige Ned. kabinet had hij ginds, gelijk bekend, geantwoord: „Het is een „middle of the road" (midden op de weg) regering, een tikje naar rechts. Deze zeer normale, gezonde en naar wij menen niet onjuiste ver klaring gaf ons de indruk, dat ook Van Mook's uitlating over „amateurs" wel verkeerd zou zijn opgevat. Want de man, die mede ervoor verantwoordelijk is, dat zeer vele van onze beste en meest-ervaren Indischgasten het veld hebben moeten ruimen, past zulk een opmerking allerminst, dachten wij. En Van Mook is toch staatsman genoeg om te begrijpen, dat een Hoge Verte genwoordiger der Kroon en een mi nister van Buit. Zaken niet persó In- dië-kenners behoeven te zijn. „Ik heb gezegd, dat een aantal ama teurs zich met de zaken in Indonesië heeft bemoeid. Het is duidelijk, dat dit op de Commissie van Drie sloeg. Er is toch geen twijfel aan, dat die heren niet veel verstand van Indonesië hebben." Aldus was het Singapore-persgesprek rechtgezet, dat hier zulk een onaange name indruk had gemaakt, Misschien was de sobere ontvangst op Schiphol daardoor veroorzaakt. Want buiten kapitein Blihrmann. vertegen r woordiger van H M. de Koningin, eri de ministers Drees en Götzen, die ex officio aanwezig waren, zagen wij alleen de oud-ministers Kerstens en Loge- mann. onderschèidelijk leden der Kath. en ArbefispartijVan de beide overige regeringspartijen zagen wij niemand, terwijl zelfs de minister van O, G„ de heer Sassen, afwezig was. „Waarom mocht de pers niet bij de bestuursoverdracht te Batavia?" vroe gen wij, denkend aan de vroegere plechtigheden aan het Hertogspark al daar. „Als de Volksraad er nog was ge weest," antwoordde Van Mook. ,.had zij er natuurlijk bij mogen zijn. Maar nu die er niet meer is, heb ik beslist, dat de overdracht zou geschieden geliik het gebeurde voor de instelling van de Volksraad, nl, in een besloten verga dering der Indische regering," De reis van de heer Stikker naar Djokja is heel gewoon en niet op te vatten als een „tocht naar Canossa", aldus de heer Van Mook. De onder handelingen zijn thans nog net zo moeilijk als drie dagen gejleden, toen ik Batavia verliet. Maar het is mijn taak niet meer en ik wil g«en voor spellingen doen. De zaak der ,gc\an- genen van Djokja" heeft men wel overdreven." Met bovenstaande hebben wij wel het voornaamst weergegeven. Laat ons nog vermelden, dat dr Van Mook uit zijn Indische carrière de aangenaamste herinneringen heeft aan de jaren 1920- 1925, toen hij in Djokja stond.... ..Ik ben een.displaced person", verklaarde dr Van Mook. de afgetreden Luite nant-Gouverneur-Generaal. de Zaterdagmiddag uit Indonesië op Schiphol arriveerde, lachend tot de talrijke journalisten. BINNENLAND De regering heeft bij de Tweede Kamer haar zeer uitvoerige Memorie van Antwoord ingezonden met betrekking tot de flnjfncièle beschouwingen der Kamer over de begroting 1949. De aardappelmeelindustrie heeft zich ln principe bereid verklaard, zodra de fabrieksaardappelen verwerkt zijn, door te gaan met de verwerking van zandaard- appelen tot aardappelmeel. Gisterochtend is op de landingsplaats te West-Kapelle de landing van de Britse commandotroepen op 1 November 1944 plechtig herdacht Om halftwaalf verza melden zich een denotatie van de Britse Marine en van de Nederlandse mariniers onder bevel van majoor Van der Spek. Reverend Webster leidde de plechtige dankdienst, waarna „The last post" gebla zen werd en twee minuten stilte in acht werd genomen. Vervolgens werden bij het monument op de landingsplaats diverse kransen gelegd. Schout bij nacht G. B. Salm, die tot voor kort de toenmalige functie vervulde van ondercommandant van de zeemacht In Ned. Indië zal met Ingang van 1 December de marinedlenst verlaten- Hem is op zijn verzoek met Ingang van die datum eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. Des nachts is te Blarlcum de St. Bernardusschool, een R.K. Lagere school aan de Kerklaan aldaar, door onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. Een der opvarenden van de haring- logger SCH 333, M. de Graaf, té Zaterdag avond over boord gevallen en verdronken. Het slachtoffer stond op enige vaten en is toen vermoedelijk uitgegleden. Door rechercheurs van het* C.D K. wordt sedert enige dagen een onderzoek Ingesteld naar de gedragingen van ambte naressen en ambtenaren van het distribu tiekantoor te Enkhuizen naar aanleiding van een fraude met enige honderden textielpunten, waarbij van de Ingeleverde opplakvellen de punten werden afgehaald en niet aangewezen punten werden opge plakt. Verschillende ambtenaren en ambte naressen werden reeds ontslagen. BUITENLAND De Amerikaanse militaire missie in Griekenland heeft haar instemming be tuigd met het plan tot vorming van anti communistische stedelijke milities. Deze milities zullen onder de bevoegdheid val len van de militaire autoriteiten, doch de onkosten zullen door de belanghebbende gemeenten gedragen worden. Een Berlljns districtsgerechtshof heeft een 48-Jarlge huisvrouw tot vijf Jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het be roven van meer dan 500 kinderen in de afgelopen twee Jaar. Zij lokte kinderen, die voor hun ouders ln winkels boodschappen hadden gehaald, ln een stille straat en beroofde ze van bonkaarten, geld, schoe nen en andere keldingstukken. Bij Moskou ls een natuurreservaat geopend voor de bijna uitgestorven bizon. Binnenkort arriveren daar de eerste vijf exemplaren van deze diersoort. Een 70-jarlge vrouw te Bordeaux, die bij haar wasmand stond, is flauw gevallen en ln de mand terecht gekomen, waarna het deksel dichtsloeg. De vrouw ls door verstikking overleden. Het een week geleden te Stuttgart in gestelde uitgaansverbod, na relletjes ln verband met de hoge kosten van levens onderhoud, ls opgeheven. Het tegelijkertijd ingestelde verbod van openbare vergade ringen blijft van kracht. Toen hij het ln zijn toespraak te Ancona had over de woorden, die door een communistische volksvertegenwoordiger waren uitgesproken, en volgens welke de communisten ln opstand zouden komen bij een eventueel conflict met de U.S.S.R., verklaarde de republikeinse leider en mi nister van landsverdediging Pacciardi: „zo zich dat voordoet, zullen wij u verplette ren". Te Praag zijn twee directeuren van een genationaliseerd bedrijf, die 5000 kg. katoendraad op de zwarte markt verkocht hadden, tot resp. levenslang en 20 Jaar dwangarbeid veroordeeld. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat de Britse minister van buiten landse zaken. Bevin, een vacantie van drie weken aan de zuidkust van Engeland zal nemen. Prinses Margaret van Engeland heeft als afgevaardigde van haar moeder een gebrandschilderd raam ln de Westminster Abbey onthuld. Het raam is aangebracht ter herinnering aan de tijdens de oorlog omgekomen bewoners van Westminster. De bizonale vakverenigingsraad heeft besloten eon algemene staking van één dag uit te roepen in de gehele Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland om kracht bij te zetten aan de els tot maatregelen tegen de stijgende prijzen. De datum van de staking zal deze week worden vastgesteld. Het hoofdkantoor van de Air France heeft bekend gemaakt, dat de luchtdien- sten van de maatschappij met Ingang van hedennacht 24 uur gestaakt zullen wor den, tengevolge van het feit, dat de leden van de bond van piloten van de handels luchtvaart een waarschuwingsstaking van 24 uur zullen beginnen. Ongeveer 50 mijl ten Noorden van Melbourne ls een Dakota van de Australi sche nationale luchtvaartmaatschappij tegen een berg gevlogen. Negentien passa giers en een stewardess werden gered. Naar gemeld wordt kwam de piloot om het leven. De algemene raad van het congres van Britse vakverenigingen het uitvoe rend orgaan van 8 millioen leden van Britse vakverenigingen heeft een rap port gepubliceerd, waarbij maatregelen worden voorgesteld ter vermijding van oneconomisch en ondoelmatig gebruik van arbeidskrachten, Een Amerikaanse Skymaster, die bij de voorziening van Berlijn vla de lucht brug was Ingeschakeld, ls bij Fassberg Britse zoneneergestort Niemand ls om het leven gekomen. Het ongeval geschiedde, toen het toestel terug keerde van een vlucht naar het vliegveld Gatow te Berlijn. te houden de rijstwinkels te bestormen. De prijs van een pieul rijst ls van de ene nacht op de andere gestegen van 250 tot 500 gouden joean dollar. De prijzen zijn gestegen tot een hoogte buiten het bereik van de gewone man en voorspellen een economische en so ciale ramp van ongelofelijke omvang. De eerste plunderingen hebben reeds plaats gehad. De buitenlandse consulaten treffen druk maatregelen om hun respectieve staatsburgers te beschermen. Geen en kel ander consulaat heeft nog het Ame rikaanse voorbeeld gevolgd en de be trokken staatsburgers geadviseerd te vertrekken. Naar gemeld wordt, hebben de consulaten van Engeland, Canada en Australië „alles in gereedheid" voor het geval van moeilijkheden. In consu laire kringen vreest men, dat, wanneer de macht van de Chinese regering in een zou storten, er als gevolg van de honger roof- en moordpartijen zullen ontstaan nog voordat de communisti sche autoriteiten het bewind overne men. Er is echter niets dat op een pa niekstemming wijst. Parlement van Passoendan verwerpt motie van wantrouwen Hedenochtend heeft het Parlement van Passoendan met 55 tegen 35 stem men de motie van wantrouwen verwor pen Tegen stemden de fractie Indone sia, de Kesatoean, de Chinezen en ver moedelijk de fractie Tengah. Minister Stikker nóg niet naar Djokja teruggekeerd BESTUDEERT REPUBLIKEINS DOCUMENT, Minister mr D. U. Stikker arriveerde Zaterdagmiddag na een verblijf van 2V2 dag te Djokja, weer op Kermajoran. Hij had op zijn besprekingen met Hatta geen commentaar. Minister Stikker was aanvankelijk van plan gistermiddag weer naar Djokja te reizen, doch heeft zijn ver trek in verband met een te bestude ren document van Republikeinse zijde, uitgesteld. De adviseurs van minister Stikker, die in Djokja waren achtergebleven, zijn gistermiddag te Batavia aangekomen. Radio Djokja heeft medegedeeld, dat het diner ter ere van minister Stikker te Djokja werd uitgesteld, omdat mi nister Stikker te Kalioerang verder moest confereren met Mohammed Hatta. Rubberfabriek Soekapoera door brand vernield Volgens inlichtingen, die een cor respondent van Ancta te Bandoeng ontving, is de rubberfabriek Toeka- poera van dc N.V. Cultuurmaatschap pij Goenoeg te Singaparna in liet Tasikmalajase op 1 November groten deels door brand verniejd. De vertegenwoordiger der onderne ming te Batavia deelde aan Aneta mede, dat de brandstichting in twee gedeelten plaats vond. Een bewapende en geüni formeerde bende van 100 man stak 's morgens enkele gebouwen in brand, waarna zij s middags terugkeerde en meer gebouwen in vlammen zette. Het rookhuis en de fabriek waren nadat zij tijdens de politionele actie practisch met de grond waren gelijk gemaakt pas nieuw opgetrokken. Thans zijn zij door de brand vernield. OPRICHTING DER PARTAI MOERBA Te Djokja is geconstitueerd de Partai Moerba Boeroeh Merdeka en de Partai Rakjat. Soekarni van de Partai Rakjat ls tot voorzitter gekozen. De Partai Moerba telt ongeveer 80.000 leden en stelt zich op anti-fascistische, anti-im perialistische en anti-kapitalistische ba sis en streeft door een massale volksac tie naar algemene onafhankelijkheid van. de Republiek volgens de procla matie van 17 Augustus 1945. Onderhan delingen met de Nederlanders kunnen volgens de Partai Moerba slechts in het licht van het bovenstaande en na het vertrek van vreemde troepen en ont ruiming van de vijandelijke fabrieken en ondernemingen worden gevoerd. AANHOUDING ONTSLAG AANVRAGE VAN ABDOEL KADIR. Met betrekking tot de ontslagaanvra ge van Abdoel Kadir als voorzitter van de Nederlandse delegatie in de onder handelingen met de Republiek, ver neemt het A.N.P. dat de Nederlandse regering deze aanvrage nog aanhoudt. De heer Abdoel Kadir heeft hierin op het laatste ogenblik van zijn verblijf in Nederland toegestemd. MOEILIJKHEDEN IN SOVJET-ZONE. „Volgens berichten uit welingelichte bron is de economie van de Sovjet-zone vastgelopen'', zo verklaarde de Ameri kaanse militaire gouverneur Clay op een persconferentie. „Uit de inlichtin gen waarover wij beschikken blijkt, dat de Sovjet-zone dringend behoefte heeft aan steenkolen, rails en staal uit West- Duitsland. Generaal Clay heeft er ver der op gewezen, dat de Westerse mo gendheden de luchtbrug gedurende de gehele winter hopen in stand te houden. „Zelfs tijdens de meest ongunstige pe riode hopen wij ten minste 60 van de lading te vervoeren, die wij tijdens het gunstige seizoen naar Berlijn heb ben gebracht, HET ATLANTISCH PACT. De fungerende Canadese minister van buitenlandse zaken, Brooke Claxton, heeft meegedeeld, dat te Washington een zeven-mogendhedenconferentie ov«r de bijzonderheden van een Atlantiscft veiligheidspaet gehouden zal worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1