Raad van Sassenheim wil alsnog de „boilenbus" tegenhouden Radio-programma Onderwijs bepaalt de cultuur VRIJDAG 5 NOVEMBER Sovjet wil kopen via Zwitserland Naar de „Journal of Commerce" uit Washington verneemt, stelt de Sovjet unie opnieuw pogingen in het werk om voorraden te vormen van in de V.S. be schikbare belangrijke strategische ma terialen door gebruikmaking van de be middeling van van Zwitserse importeurs Deze pogingen zijn aan het licht geko men door een onderzoek, dat in de V.S. is ingesteld naar de aanvraag voor uit voervergunningen voor weinig bekende, doch belangrijke materialen, die in de V.S. ruimschoots voorhanden zijn. doch waaraan in de Sovjet- Unie tekorten bestaan. Uit een ingesteld ondetzoek bleek, dat de aangevraagde vergunningen, welke bestemd waren voor leveranties aan Zwitserland, betrekking hadden op hoeveelheden, die vele malen groter waren dan de hoeveelheid, die normaal door de Zwitserse industrie worden verbruikt, en men trok hieruit de con clusie. dat de Zwitserse importeurs slechts als tussenpersoon fungeerden voor een andere mogendheid. Navraag bevestigde het vermoeden, dat de Sovjet-Unie de uiteindelijke be stemming was voor de materialen, en dat het de bedoeling van dit land was ze voor geval van oorlog op te slaan. Zoals bekend, staat de Amerikaanse regering niet toe, dat er materialen naar de Sovjet-Unie of de onder Rus sische invloed staande landen worden verzonden, die voor oorlogsdoeleinden kunnen dienen. Trumans laatste periode Volgens een bericht uit de trein waar mee Truman naar Washington reisde, zal Truman spoedig duidelijk maken, dat hij zich in 1952 niet nogmaals can- didaat zal stellen voor het president schap. Na enkele dagen te Washington te hebben vertoefd, zal Truman een va- cantie nemen te Key West- in het uiter ste Zuiden der V.S. Men verwacht, dat hij daar zal beginnen aan een nieuwe verstrekkende sociale wetgeving, die hij aan het nieuwe Congres in Januari zal voorleggen. Indien deze tweede „New Deal" in overeenstemming is met het program, dat hij tijdens zijn verkiezingscampag ne heeft verkondigd, zal de herroeping en de wet Taft-Hartley, die bij de vak verenigingen zo gehaat is, voorgesteld worden, voorts wetten ter verlaging van maatregelen ter bespoediging van de de kosten van het levensonderhoud en bouw van goedkope woningen en de uitbreiding van de ouderdomsverzeke- ring. Senator Taft. mede-opsteller van de wet Taft-Hartley, verklaarde te geloven, dat de wet niet door het Congres her roepen zou worden. Wel zouden amen dementen aangebracht worden. NIEUW VLIEGVELD VOOR DE LUCHTBRUG. E;n Amerikaanse Skymaster heeft voor het eerst een proeflanding ge maakt op Tegel, een nieuw vliegveld voor de luchtbrug in de Franse sector van Berlijn. Het vliegveld is drie weken voor de berekende tijd klaargekomen. De vliegtuigen voor de luchtbrug wor den op bases in West-Duitsland gereed gemaakt voor de winter. Zij worden o.a. voorzien van installaties tegen ijsafzet ting. teneinde een onafgebroken opera tie in het slechtste weer mogelijk te maken. BERLIJN EN DE WESTMARK. De BerUinse gemeenteraad, in de Brit se sector bijeen, heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin aan de drie militaire besturen in West-Duitsland verzocht wordt de nieu we Westduitse mark tot het enig wettig betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn te verklaren. TEGEN NATIONALISATIE BRITSE IJZER- EN STAALINDUSTRIE. 3500 Britse metaalconstructiefirma's, onder wie vele belangrijke staalverbrui- k^rs, hebben via de Engineering In dustries Association te kennen gegeven, dat zij ten sterkste gekant zijn tegen h?t door de Britse regering voorgestelde wetsontwerp tot nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. Genoemde or ganisatie gaf als haar mening te ken nen. dat dit wetsontwerp catastrophale gevolgen zal hebben voor de door haar vertegenwoordigde industrie, Zij ver- v. acht als onmiddellijk resultaat van het indienen van het wetsontwerp een at mosfeer van onzekerheid, waarin het opstellen van productieplannen voor de toekomst vrijwel onmogelijk zal wor den. Verder vreest zij, dat de genatio naliseerde ondernemingen wat betreft de bevoorrading met staal bevoorrecht zullen worden boven de particuliere ondernemingen. VOOR ZATERDAG 6 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 or kest M. Emer; 8 00 nieuws; 8.15 strijd lied; 8.18 lichte klanken; 9.30 koorzang; VPRO: 10.00 morgenwijding door ds J. A. van Nteuwenhuyzen. VARA 10.20 feuil leton: 10.35 muziek van Mozart en Brahms; 11.05 voor de continubedrijven; 12.00 lunchconcert; 12.30 weerpraatje; 12.33 piano en orgel; 13.00 Ned. strijd krachten;. 13 30 filmselecties: 14.00 het Ned, lied; 14.20 muziek van Chopin; 14 30 bands across the sea; 15 00 streekultzen- tilnz van de Veluwe. 15.25 Amsterdams keuze; 16.00 velllgheldskwartlertje: 16.15 lichte Franse muziek- 16.45 sportpraatje; 17.00 srram.muz.; 17.30 voor de rijpere Jeugd; 18 00 nieuws. 18.15 musctteklan- ken: 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00 ar tistieke staalkaart; VPRO; 19.30 vrat doet de kerk? 19.45 voor Ned. in Duits land; VARA 20.00 nieuws; 20.05 dingen van de dag: 20 15 Metropole Orkest; 21 00 socialistisch commentaar. 21.15 re vue; 22.00 Stradlva Sextet, 22.25 de mehs en zijn llefhebberileu; 22.40 Miller Sex tet: 23.00 nieuws; 23 15 sport; 23.30 24.00 dansmuziek. Hilversum II (415 m.) KRO. 7.00 nieuws; 7.15 muziek van Bach; 7.35 Maria ter ere; 7 45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws; 8.15 opgewekte muziek: 9-00 voor de vrouw; 9 05 muziek van Schubert; 9.30 waterstanden; 9.35 pram.muzlek; 10.00 voor de kleuters; 10.15 muziek houdt fit; 11.00 ziekenbe zoek; 11.45 schoolradio; 12.15 muzikale melange; 12.30 weeroverzlcht; 12.33 or kest Kin as van Beeck: 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuwe; 13.15 orkest Klaas van Beeck: 13 50 film en toneel; 14 10 Ball room Orchestra. 14 20 Engelse les voor beginners: 14.40 Omroeporkest; 15.35 een merkwaardig Jubileum; 15.45 Promenade orkest; 16 30 de schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 de wigwam: 18.00 solls- tenconcert; 18.30 Journalistiek over zicht; 18.45 hoe heet deze plaat? 19.00 nieuws: 19.15 zang en orkest; 19 40 Leo Harmonie Enschedé jubileert; 19.50 Java na de bevrijding; 20.00 nieuws; 20.05 de gewone man; 20.12 fluit en piano; 20.20 lichtbaken: 20 50 tenor en plano: 21.00 regen heit de klok; 21.45 radio.-estafette; 22.00 weekendserenade; 22.3C actualitei ten: 22 45 avondgebed en liturgische ka lender: 23.00 nieuws; 23.1524.00 avond concert. Nieuwe „Daily Worker" (Van onze Londense correspondent) Sinds 1 November beschikken de Britse communisten over een nieuw wa pen in de politieke strijd, namelijk over het aanzienlijk vergrote dagblad de „Daily Worker", dat in 'n nieuw gebouw van vijf verdiepingen, onmiddellijk ge legen aphter Fleet-street, de Londense krantenstraat, van de pers komt. De .Daily Worker" bestaat thans 19 jaar. Op 1 Januari 1941 werd het blad door Herbert Morrison, toen minister voor nationale veiligheid in het coali tiekabinet, verboden, omdat de com munisten weigerden mee te doen aan de oorlogsinspanning, daar Stalin en Hitier besloten hadden elkander te ont zien. In Maart 1942 werden de bureaux en drukkerij van de „Worker" door een bom verwoest. Toen de politieke toe stand veranderd was, werd in Septem ber 1942 het verbod van het blad opge heven. Het kwam sindsdien in ver kleind formaat uit. De regering vierde de teugel langzaam; het duurde bijv. nog enkele jaren, voordat de „Worker" een eigen oorlogscorrespondent mocht aanstellen. De ..Daily Worker" is eigendom van een door de lezers gevormde coöperatie. Het blad bevat elke dag hartstochte lijke oproepen om geld voor bestrijding van de dagelijkse onkosten. Het spe ciale fonds, dat op deze primitieve ma nier wordt gevormd, moet de leemte vervangen, welke bestaat omdat de advertentie-opbrengst zeer gering is. De grote adverteerders weigeren prin cipieel het blad als verkoopsmedium te gebruiken. In drie jaar tijd heeft men kans gezien een bedrag van 240.000 pd sterling bijeen te krijgen, waaruit de kosten voor do bouw en inrichting van het nieuwe gebouw gedeeltelijk werden gefinancierd. De rest kwam voor reke ning van de vergoeding voor oorlogs schade. Het blad verklaart uitdrukke lijk, dat het geen penny uit het buiten land ontvangt. De orlaag, welke door de papiertoewijzing binnen zekere gren zen wordt gehouden, bedraagt 117000 ex. De belangrijkste aandeelhouder is de bejaarde Bernard Shaw, die zijn Fabian"-communisme van tijd tot tijd in het blad verdedigt Een andere voor aanstaande figuur, die het blad met zijn naam dekt. is de deken van Canter bury, Hewlitt Johnson, die de nieuwe pers in werking heeft doen stellen. Hij mocht echter niet zelf op de knop drukken, omdat hij geen lid van de drukkersvakbond is. Vooruitzichten Wederopbouw blijven ongunstig NADELIGE INVLOED VOOR ROTTERDAM? (Van onze Haagse redacteur). De bekende wcdcropbouwspecialist Ir Kraayvanger, heeft ons indertijd in een interview tc kennen gegeven, dat de opheffing van de woningnood ze ker 2530 jaar zou vergen. Hij heeft thans verklaard, dat hij allerminst optimistischer is geworden. Van enige verbetering in de verschillende facto ren, die het bouwprobleem beïnvloe den, is naar zijn mening nog altijd geen sprake. Ir Kraavvanger vreest bovendien, dat de achterstond bjj de wederopbouw van nadelige Invloed zal zijn op 't scheep vaartverkeer te Rotterdam. Het ont breken van een binnenstad en van enige gelegenheid tot vertier voor de bemanningen zal ongetwijfeld menig kapitein en reder Antwerpen doen pre fereren boven onze grote Rijnhaven. Melkprijs voor boeren 171/2 ct. Minister Mansholt heeft in een onder houd met vertegenwoordigers van de Landelijke Stichting voor de Landbouw de nieuwe melkprijs voor de boeren be kend gemaakt. Voor het jaar November 1948 tot No vember 1949 zal de prijs, welke de boer voor de melk ontvangt 17% cent bedra gen. DREIGEND PERSONEELSTEKORT BIJ KON. MARINE. Naar aanleiding van de verlenging van de diensttijd van de zee-miliciens van de lichting 194G deelt, het Ministerie van Marine mede. dat bij de Kon. Marine tijdelijk een tekort aan personeel dreigt te ontstaan. De hoofdoorzaak hiervan is het af vloeien der oorlogsvrijwilligers, wier dienstverband binnenkort afloopt. Daarnaast doet' zich het. feit voor, dat de toestand in Indonesië nog steeds niet toelaat tot vermindering van de diensten aldaar over te gaan. 13 November herdenking der oorlogsdoden PLECHTIGHEID IN NIEUWE KERK. Het Ned. Oorlogsgravcncomité heeft Zaterdag 13 November vastgesteld voor de jaarlijkse nationale plechtig heid ter herdenking van alle oorlogs doden. Om drie uur 's middags zal de Nieuwe Kerk te .Amsterdam geheel gevuld zijn met binnen- en buiten landse autoriteiten. De generaal-secretaris van het British Legion de overkoepelende Britse oud- strijdorganisatie mr G. R. Griffin. zal een rede uitspreken en na afloop van de plechtigheid een krans leggen bij het monument op het Damplein als hulde aan de gesneuvelde Nederlandse strijders. Vele afgevaardigden zullen in de kerk bloemen en kransen leggen md de daar opgestelde katafalk, waar bij manschappen van het Irene-regi- ment in gala-uniform de erewacht zul len betrekken. De herdenkingsbijeen- komstèzal met toepasselijke zang en mu ziek worden opgeluisterd. Op diezelfde dag wordt de jaarlijkse klaprooscollecte gehouden, waarvan, zoals bekend, de op brengst is bestemd voor het Oorlogsgra ven-comité. Zondag 14 November vindt een her denkingsommegang plaats naar de gra ven op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. PRINS BERNHARD OP JAARBEURS-VERGADERING. In zijn functie van Koninklijk Com missaris woonde Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag de vergadering bij van de Raad van Beheer van de Kon. Jaar beurs. DE HEER T. L.MELLEMA OVERLEDEN. Bekende figuur in schcepvaartkringen. Te Groningen is gistermorgen op 78- jarige leeftijd overleden de heer T. L. Mellema, een bekende figuur in scheep vaartkringen. Hij was oud-inspecteur voor de scheepvaart te Groningen, oud- voorzitter van de examencommissie voor kapitein bij de binnenscheepvaart, be stuurslid van de practische vakoplei ding en het Kon. Onderwijsfonds voor de .scheepvaart en voorziiter van het door hem gestichte Mcllema-fonds, dat steun verleent aan jongeren, die op geleid willen worden voor de scheep vaart. De heer Mellema was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de De Ruytermedaille. Maandag a s. zal zijn stoffelijk over schot op Schiermonnikoog, waar de heer Mellema geboren werd, ter aarde worden besteld. HET STALLEN VAN PERSONENAUTO'S. Bij beschikking van de Minister van Econ Zaken is bepaald dat stalling houders voortaan de prijs voor het stal len van personenauto's niet in een be drag met de kosten van service mogen I factureren. De laatste kosten zoals voor I wassen, onderhoud en verdere service moeten op de factuur worden gespe cificeerd en behoorlyk omschreven. NED. PADVINDERS UIT NED. JEUGDGEMEENSCHAP. Het Nationaal hoofdkwartier van de „Nederlandse Padvinders" heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap kennis gegeven van zijn besluit uit te treden uit de Nederland se Jeugdgemeenschap, daar deze. naar het oordeel van het bestuur van de „Nederlandse Padvinders" in de drie jaar van haar bestaan geen resultaat van betekenis heeft bereikt. Het bestuur van de „Nederlandse Padvinders" acht het niet verantwoord, dat uit rijkssubsidie verkregen gelden worden gebruikt tot het in stand hou den van de Nederlandse Jeugdgemeen schap en evenmin, dat hiervoor verdere offers van de jeugdorganisaties worden gevraagd. UITREIKING VAN BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. Gistermiddag heeft kolonel A. Servais, militair attaché van België in Neder land tijdens een intieme plechtigheid te 's-Gravenhage aan een aantal Neder landers Belgische onderscheidingen uit gereikt. De vice-admiraal Stoeve te 's-Graven hage is benoemd tot Commandeur in de Orde van Leopold; kapitein Rocus van Yperen te 's-Gravenhage. directeur van de Kon. Mil. Kapel, ontving het mili tair kruLs der tweede klasse. De plechtigheid werd bijgewoond door een delegatie van het Nat. Verbond van Belgische oorlogsinvaliden, en door een aantal hogere Nederlandse officieren, o.w. de Luit.-Generaal, mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, en generaal Giebel, bevelhebber van de Luchtmacht. Bouwbedrijf eist stopzetting emigratie geschoolde arbeiders TWEESLACHTIGE HOUDING GAAT ZICH WREKEN (Speciale berichtgeving). Bjj de ondernemers in het bouw bedrijf heerst grote ontstemming over de tweeslachtige wijze, waarop de overheidsinstanties hier te lande het vraagstuk van de personeelsvoor ziening behandelen. In betrekkelijk korte tijd hebben ongeveer 2000 ge schoolde bouwvakarbeiders toestem ming gekregen naar Zuid-Afrika tc verhuizen. Men rekent er in het bouwbedrijf op, dat er binnen niet al te lange tijd opnieuw 4000 zullen ver trekken. De semi-overheidsstichting „Land verhuizing" verleent daar haar mede werking toe.. Landen als Zuid-Afrika en Zuid-Amerika trachten op grote schaal buitenlandse arbeidskrachten te krijgen. Juist in deze dagen is vooral ook Brazilië actief geworden. De Unie van Zuid-Afrika heeft in ons land een speciaal bureau opgericht, dat een strenge selectie toepast op de Candida- ten, die tengevolge van de gunstige arbeidsvoorwaarden en de hoge levens standaard in grote getale zich blij ken aan te melden. Voor ons eigen bouwbedrijf is dat echter buitengewoon fnuikend. Wij hebben die geschoolde arbeidskrach ten immers zelf nodig. In al de jaren na de oorlog is er een tekort geweest aan vaklieden en dc klachten blijven aanhouden. Met medewerking van het Ministe rie van Wederopbouw wordt nu ge tracht buitenlandse vakarbeiders naar Nederland te halen: Belgen. Italianen cn in bepaalde gevallen zelfs Duit sers. Maar er hapert toch wel iets aan de samenwerking tussen de overheidsin stanties in Nederland, als in deze om standigheden tegelijkertijd van andere zijde duizenden geschoolde bouwvakar beiders worden geholpen om ons vader land de rug toe te keren' De ondernemers In de bouwbedrijven eisen dan ook dat de regering zal in grijpen en dat de emigratie op korte termijn zal worden stopgezet. Op een nog deze maand te houden landelijke protestvergadering zullen die eisen na der worden geformuleerd. THANS 233.200 MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND. Kwaliteit aanzienlijk minder. De K.N A.C. raamt het aantal motor rijtuigen in ons land per 1 November j.l. op 233.200, dat is bijna het aantal van 1 Mei 1940 (236.700). Thans is het aantal personenauto's, incl, 8500 taxi's enz. 79 750 (104.000) het aantal bussen 4950 (4700), motorrijwie len en driewielers 79000 (71.500) en vracht-auto's en tractoren 69.500 (56.500). De kwaliteit van het gehele autopark is aanzienlijk minder dan vroeger. Het aantal personenauto's, driekwart van 1940, wordt anderhalf maal zo intensief gebruikt. Ruim de helft hiervan is van vooroorlogs fabrikaat. VRAAGGESPREK OVER HET MIJNEN- EN MUNITIEGEVAAR. Zaterdagavond a.s. om 20.05 uur zal over de zender Hilversum I, een be langrijk vraaggesprek worden gehouden over het gevaar van het in het bezit hebben van en het omgaan met pro jectielen of ander oorlogstuig. Besloten tot bouw van vaste havenbrug Na opening herdacht de voorzitter de slachtoffers van de vliegtuigramp te Presswick. Hij betuigt deelneming aan de familie. Bij de mededelingen maakt de voor zitter melding van een motie inzake het tram en bus-probleem. De heer Van Breda wil alles in het werk stellen om de electrische tractie te behouden, terwijl de heer Beije in formeert naar de tarieven, die volgens zeggen zeer hoog zouden worden. Na enkele besprekingen wordt de mo tie aangenomen. Deze motie luidt als volgt: De raad der gemeente Sassenheim gehoord de discussies over de op han den zijnde omzetting in de tram- dienst HaarlemLeiden in een auto busdienst, overwegende, dat alle ar gumenten, aangevoerd door de NZH VM in haar brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat van 26 Sept. 1947 inhoudende toestemming voor haar reorganisatie-plannen, In het schrjjven van B. en W. van Hillegom, Lisse, Sassenheim aan Ged. Staten volkomen weerlegd zijn; dat de direc teur der NZHVM in e'en discussie in het tijdschrift „Spoor- en Tramwe zen" van 17 Juni 1948 een tot nu toe niet gehoord argument in het geding gebracht heeft, n.l. het feit, dat de autobussen reeds aangeschaft zün en geen deviezen meer beschikbaar zijn voor de tramlijn en dat naar onze overtuiging dit laatste argument bij de beslissing van de minister door slaggevend is geweest; constateert, dat het belang van de Bollenstreek door hogere vervoers- tarieven cn een minder goede ver- voersbediening opgeofferd zal wor den aan elders gemaakte fouten en spreekt als zijn mening uit, dat het reorganisatiebesluit op onjuiste gron den genomen is cn brengt deze ziens wijze ter kennis aan de minister van PRESIDENT AURIOL ONTVING NEDERLANDSE DELEGATIE. Woorden van dank voor kinder-ontvangst. Vincent Auriol, president van de Franse republiek, heeft gistermorgen een receptie gehouden ter gelegenheid van het bezoek van een delegatie Ne derlandse burgemeesters en andere Ne derlandse autoriteiten, vergezeld van de Nederlandse ambassadeur jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken'oorch Ste ehouwer. Nadat president Auriol uit naam van geheel Frankrijk het Neder landse volk bedankt had voor de ont vangst, die het aan Franse kinderen gegeven heeft (Twenthe heeft een aan tal Franse kinderen gedurende enige weken onderdak verleend), prees hij de solidariteit van de vrije volkeren en sprak de wens uit, dat deze voorgoed de mogelijkheid zal uitsluiten van een ellende als in het verleden is onder vonden. Mr J. A. H. J, van der Dussen, bur gemeester van Hengelo, dankte de pre sident en bracht de edelmoedige hou ding in herinnering, die Frankrijk even eens ten opzichte van zijn land aan genomen heeft. Verkeer en Waterstaat, met het drin gend verzoek, de opheffing van de tramlijn HaarlemLeiden in ieder geval op te schorten, totdat de raad uitvoerig is ingelicht door een com missie, waarin behalve onpartijdige deskundigen de betrokken gemeente besturen zitting zullen hebben. Nu volgen enkele hamerpunten. De commissie tot nazien der rekening over 1946 wijst er op dat er een behoorlijke achterstond is bij de Wegenbelasting, als ook bij de Hondenbelasting en het Schoolgeld. De reis- en verblijfkosten zijn zeer hoog. B. en W. geven het eer ste toe en er wordt nu -gestreefd naar spoedige invordering. De post reiskos ten is niet overschreden. Het bezoldigingsbesluit 1947 wordt in overeenstemming met de Rijksregeling gebracht, waarbij de heer Van Breda het betreurt, dat een vakdiploma van de werklieden niet beloond mag worden. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand wordt benoemd de heer J. P. Pelt. Bij het Alg. Burg. Pensioenfonds wordt ten behoeve van de woningbouw een lening gesloten groot f. 547.461.tegen 3 1/4 met een looptijd van 50 jaar. Tot opzichter-tekenaar wordt benoemd de heer A. van Nieuwkoop op een sa laris van f.5000.per jaar. Daarna kwam de omleldingsweg en wel speciaal de brug over de Oost-Ha ven ter sprake. De heer Van Breda noemt dit een van de moeilijkste be- cslissingen, die we moeten nemen. Dit is een besluit dat voor jaren geldt. Om 't grote verschil in prijs zou hij geneigd zijn voor een vaste brug te stemmen. De heer Verschoör vindt het jam mer dat de Oost-Haven in tweeën ge sneden wordt, maar dat hebben we reeds lang geweten. Ook hij is, wegens de kosten, voor een vaste brug. De heer Kortekaas breekt een lans voor de particuliere bedrijven, die aan de Haven gevestigd zijn. Hier moeten we ook rekening mede houden. De heer Wessellng zegt dat door de brug, die noodzakelijk is, het Haven terrein voor 60% verloren gaat. Het vervoer neemt steeds toe en alles wijst op een nog grotere toename. Hij geeft ernstig in overweging, dat niet eerder aan het werk begonnen wordt, voordat een ander haventerrein gevonden is. Na langdurige discussie, stelt de heer Van Breda voor, dat, we nu een besluit nemen, met de voorwaarde dat B. en W. in de volgende vergadering komen met een plan voor nieuw Haventerrein. De voorzitter neemt dit over en brengt in stemming het voorstel tot het bou wen van een vaste brug. ,Dlt wordt met alg. stemmen aangeno men. De voorzitter feliciteert de raad met dit belangrijke besluit. Ten slotte worden nog enkele begro- tings-wijzigingen goedgekeurd. Verhouding gewoon en luxe witbrood blijft onveranderd Donderdagavond werd in het Marine Opkomst Centrum in Voorschoten de nieuwe bioscoopzaal door de commandant, kapitein-luitenant ter zee J. G. Broekhuijsen, geopend. Een overzicht van de zaal tijdens de openingsvoor stelling. Dag van het openbaai onderwijs Openbare school is een karaktervol cultuurbezit Dr Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die in de middagzitting ran de „Dag voor het openbaar onderwijs" sprak over „De openbare school en de geestelijke crisis van deze tijd", merkte allereerst cp, dat wij leven in een periode van grote ken tering. Zij, die deel hebben aan het geestelijk leven van deze tijd, kennen de ervaring van de ineenstorting der zekerheden. Zij zoeken naar vastheden en worstelen om het vinden van de waarheid, welke ons bij onze arbeid zal moeten bezielen. Bovendien proberen zij, die een opvoedkundige taak hebben te vervullen, zich te stellen boven het gebeuren van deze tijd. Volgens spreker is het de taak van de intelligentia om te zien en te begrijpen wat de massa niet zien en begrijpen kan. Alvorens nu tot de behandeling van zijn onderwerp te komen gaf dr Idenburg een overzioht van het rationalisme, kapitalisme, de onbbindingstendenties, het idealisme, 't liberalisme en de democratisering, wel ke het geestelijk beeld van de 19e eeuw beheersten. In aansluiting hierop wees spreker er op, dat ook in de school de rationalisering nog sterk aanwezig is; zie b.v. het klassikaal onderwijs. In de middelbare school constateert spr. een sterk overwegend wis- en natuurkundig denken, terwijl op de Universiteit vol gens spreker een zeer sterke achterstel ling van de geesteswetenschappen bij de natuurwetenschappen wordt gevon den. In de sohool, in haar algemeen heid, treffen wij ook een zuiver quan- titatieve beoordeling aan, waarvoor spr. verwijst naar het toegepaste cijferstel- sel. Veelal heerst er ook een gebrek aan visie op de maatschappelijke func tie van de school. Erkend zal moeten I worden, dat de negatieve kant van de democratie in de school nog wordt aan getroffen. Vervolgens wees dr Idenburg er op, dat school en cultuur heel nauw met elkander verbonden zijn. In dit verband wenste spr. de stelling te verdedigen, dat de cultuur te herkennen is aan 't onderwijs dat gegeven wordt. Hoewel er overal een zoeken en tosten is naar een nieuwe levensvisie, is 't pijnlijke daar in, dat een waarlijk stuwende gedachte ontbreekt. Volgens spr. wordt er heel weinig een echte verontwaardiging over het kwaad gevonden. Ook is er geen ge meenschap. welke wezenlijke waarde geeft Voorts houdt de morele en men selijke ontwikkeling geen gelijke tred met liet menselijk-technisch-kunnen. Wh zullen, aldus spreker, weer bereid moeten worden gevonden om de strijd aan te binden met de vertwijfeling. Nooit zullen wij de weg uit alle nood vinden, indien wij niet bereid zijn ons zelf te herzien, waarbij wij open zullen moeten staan voor een nieuwe oriënta tie. In de school, waar wij vrij baan moeten maken voor de persoonlijkheid, zuilen wij onze gemeenschapstaak be wust moeten zijn. Wij zullen ons moe ten bezinnen op haar maatschappelijke waarde. Dr Idenburg eindigde met er op te wijzen, dat van ons wordt gevraagd openheid, een luisterend oor, een warm meelevend hart en een buigzame geest Op dit referaat volgde een uitvoerige bespreking, waarna de middagzitting werd gesloten. Ouders bezinnen zich op het grote goed, dat hen in dc open bare school wordt gelaten. Hadden zich gisterochtend en -mid dag de leerkrachten van het openbaar onderwijs bezonnen op de betekenis volle plaats, welke de openbare school in het leven van het Nederlandse volk inneemt, gisteravond hebben zich vele voorstanders van dit onderwijs gecon fronteerd met de bijzondere waarde, welke van hen in de openbare school wordt gelaten. Mede aanwezig warende wethouder van Onderwas, de heer J. C. van Schaik, de heer E. de Klerk, hoofd bestuurslid van de N.O.V. en de heer Smit, voorzitter van de Federatie van Volksonderwijs. De heer J. W. Harting Jr, voorzitter van de afdeling Leiden van de Vereni ging Volksonderwijs, zette in zijn ope ningswoord nadrukkelijk uiteen, dat de ouders, die hun kinderen naar de open bare school zenden, dit uit overtuiging doen. Voorts wekte spr. op tot grote activiteit, opdat de o.s. die plaats in ons volksleven inneemt, waarop zij krachtens haar oorsprong recht heeft. De heer A. van Wijngaarden, hoofd bestuurslid van Volksonderwijs, die hierna sprak over „Karakter en taak der Openb. school", zette uiteen, dat het met het oog op de toekomst van ons land uitermate belangrijk is, dat de Nederlandse schooljeugd deugdelijk wordt onderwezen. In dit verband be lichtte spr. uitvoerig het universele ka rakter der openbare school. Hoewel spreker geenszins de opvoeding van 't kind door de ouders wenste te onder schatten, merkte hij op, dat deze op voeding ook een zaak van de gemeen schap en de staat is. Wie het oog ge richt houdt op de gemeenschap en het belang van de staat wil dienen, zal blijken van grote zegen voor de toe komst te zijn. Met nadruk bestreed spreker de z.i. foutieve mening, dat de openbare school niet bestemd zou zijn voor kinderen, die uit een godsdienstig milieu komen. Gelukkig zijn er op de openbare school nog talrijke kinderen, waarvan de ouders behoren tot een protestantse gemeenschap, terwijl er ook R.K. ouders worden gevonden, die hun kinderen ondanks de dwang der kerk naar een openbare school zenden. Voorts wees spreker er op, dat de openbare school openstaat voor de kin deren van alle gezindten van ons volk, in welke school het religleuse bewust zijn van niemand zal worden gekwetst. Nadat de heer Van Wijngaarden een uiteenzetting had gegeven van de na tionale taak, waarvoor zich vooral de openbare school gesteld ziet, onderwierp hij de mening der tegenstanders, die de openbare school niet willen zien als een school voor geheel het volk, aan ernstige critiek. Juist de openbare school, waarin wij een karaktervol cul tuurbezit hebben, is de plaats, waar het kind tot een waarlijk gemeenschaps mens wordt opgevoed. Door hun kin deren naar de openbare school te zen den, stellen de ouders een daad van ontzaglijke betekenis, waarmede zij tot uitdrukking willen brengen, dat hen de eenheid boven de verdeeldheid gaat. „Aanschouwelijk onderrient" kregen de aanwezigen hierna in de vorm van een gymnastiekdemonstratie o.l.v. de heer W. P. Leenen uitgevoerd door een aantal leerlingen van een Ulo-school en van de P.C.J.-zangklas o.l.v. de heer H. Franke, die ook later op de avond nog een goede vertolking van het War- schau-concert van Richard Addinsell gaf. Voorts werd de avond afgewisseld met zang van mej. Ellen Lanée en het optreden van de gymnastiekvereniging .Olympla" te Oegstgeest. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. AMSTELDIJK. 4/11 van Montreal te Newport News; AMSTELLAND, Amsterdam -Buenos Aires 4/11 te Las Palmas; CHAMA (T). 5/11 van Pladjoe te Singapore ver wacht; HELENA. AmsterdamWest Indlë 4/11 van Vlissingen; JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT, BataviaAmsterdam, pass. 4/11 Ceylon; KAMERLINGH ONNES. Java Rotterdam, pass. 4/11 24 uur Dover, KELBERGEN, 4/11 van Sfax naar Gibral tar; KERTOSONO, RotterdamJava. pass. 4/11 5 uur Dover; LEMSTERKERK, Rot terdamPerz. Golf 4/11 van Londen, MAASLAND. Buenos AiresAmsterdam, 5/11 te Santos; MARPESSA (T) Purfleet— Curasao pass. 4/11 Portland, Bill; MUIDER- KERK, 4/11 van Tacoradi naar Accra; NIEUW-HOLLAND, 4/11 van Batavia naar Australië; NIGERSTROOM, LagosAm sterdam. 4/11 van Havre; OVERUSEL. 2/11 16 uur van Lorenzo Marques naar New Orleans; PRINS ALEXANDER. Rotterdam- Montreal pass. 4/11 Sclllies; RAKI. Java Amsterdam 3/11 van Colombo; REMPANG 4/11 van Pladjoe te Batavia; RUYS. 4/11 van Montevideo te Santos; SAMARIA. 4/11 van Nantes te Dakar; SLOTERDIJK, New YorkJava, pass. 4/11 Ceylon; SOEST - DIJK, RotterdamVera Cruz 4/11 van Antwerpen: STAD SCHIEDAM. 4/11 van Bagnoll naar Melilla: TERNATE, Java Rotterdam pass. 4/11 Algiers. DRIE TEGEN EÉN. (Speciale berichtgeving) De opheffing van de brooddistributie zal, zo vernemen wil van welingelichte zjjde, geen verandering brengen in de verhouding; gewoon brood en luxe wit brood. De bakkers ontvingen tot nu toe 25% van hun meeltoewijzing in z.g. W-bloem, waarvan het luxe-witbrood wordt ge bakken. Deze verhouding zal na de op heffing van de distributie, worden ge handhaafd, zodat men over het alge meen gesproken een luxe-witbrood kan kopen tegen drie andere broden. HERDENKING ..DAG VAN HET BROODGRAAN". Ruim 50ste schip met Marshallgraan gearriveerd. Gisteren is ter gelegenheid van de „Dag van het broodgraan" het ruim 50e schip met Marshallgraan, de „Jefferson City Victory", met enige feestelijk heid .te Rotterdam binnengehaald. Mr John. D. Humpstone, van de E.C.A.- missie in Nederland, was speciaal naar Rotterdam gekomen om de lading van 3000 ton over te dragen aan het Voed- selvoorzienings-Importbureau. Dit overdragen moest echter noodge dwongen symbolisch geschieden, omdat het van New York komende schip tegen de verwachting in niet op tijd arriveer de. Er was echter nog een zakje brood graan van een. vorige zending over en dit heeft de heer Humpstor.e aangebo den aan de heer J. Verhage. directeur van het Voedselvoorzienings-Import- bureau. Hij liet de overhandiging ver- ngezeld gaan van een toespraak, waarin hij de Marshallgedachte scherp formu leerde. Vervolgens gaf de heer Verhage het zakje graan door aan de heer C. J. Ul- rich. voorzitter van de Ned. Bakkerij Stichtine en deze bood de heer Hump stone uit erkentelijkheid een zilveren as bak aan. De ..Jefferson City Victory" is later op de dag de Nieuwe Waterweg binnen gelopen. 's Avonds boden de verenigde bakkers organisaties het hoofd van de ..E.C.A.- Missie" m Nederland, de heer Valentine, in hotel de Witte Brug te 's-Graven hage een diner aan Ongeveer 50 gasten waren aanwezig o.w. ir S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, dr H. L. Groeneveld Meyer, di recteur van de Middenstand en de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Bakkerij- Stichting. Dr Groeneveld Meyer hield een toe- sDraak over de betekenis van het plan- Marshall voor de middenstand. GEEN BONVRIJE THEE EN KOFFIE. (Van een speciale correspondent). Reeds meer dan 'n half jaar spreekt men van plannen om thee vrij van de bon te verstrekken. Tot heden heeft men deze plannen echter nog niet kun nen verwezenlijken. Zelfs per 1 Januari kan hier nog niets van komen..De thee voorziening hier te lande geschiedt door sterling-aankopen, waarvoor deviezen besohikbaar zijn. Men hoopte de thee pot te kunnen versterken door voor ziening uit Indonesië. Aangezien de productie daar echter niet zo groot is als verwacht werd. komt van deze plannen niet veel tereont. Evenmin kan men koffie bonvrij gaan verstrekken. De productie van koffie in Indonesië ligt ver achter bij die van thee. De koffie-aankopen moe» ten dus met dollars gefinancierd wor den. en deze zijn thans niet beschik baar.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2