Kwartet in een flat loesfand in Indonesië is zorgwekkend PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE DE NIEUWE BONNEN Binnenkort verwezenlijking van grenscorrecties? Dr J. G. van Es 12 November 40 jaar homoeopathisch arts Op heel het levensterrein was zijn devies: „Ik schaam mij hef evangelie van Christus niet" Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 4 November 1948 Tweede Blad No. 26532 Memorie van Antwoord der regering EEN CARICATURALE VOORSTELLING. De caricaturale voorstelling als zouden Amerikaanse imperialistische belangen de Nederlandse politiek be palen .pleegt te worden gegeven door hen. die dit verwet richten tot elk land. dat niet de Sovjet-politiek volgt. De regering zou het inderdaad geen Nederlands belang achten, dat te doen. Zij heeft o.a. een andere op vatting van de democratie en kan de logica niet volgen van een betoog, waarbij onder democratie wordt ver staan. dat men zelf alle rechten moet hebben ook al wil men ze gebruiken om de democratie te ondermijnen, terwijl men, is men eenmaal aan het bewind, aan andersdenkenden alle rechten en vrijheden ontzegt, aldus lezen wy in de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het alge meen beleid. Wat betreft de algemene politiek der öovjet-unie en het ontwapeningsvoor stel. dat door haar aan de orde is ge steld, wordt opgemerkt, dat de Sovjet- Unie herhaaldelijk getoond heeft, ook door de wijze waarop zij het vetorecht pleegt te hanteren, weinig geneigd te zyn, offers te brengen in 't belang van een werkelijke internationale samenwer king. Ten slotte is een ontwapeningsrege ling alleen dan te aanvaarden, indien waarborgen bestaan voor een afdoende controle Tot nog toe is niet gebleken, dat de Sovjet-Unie werkelijk bereid zal zyn zodanige contróle te aanvaarden. WEST-DUITSLAND ALS PARTNER De bewering, dat van Marshall-hulp niet kan worden gesproken, dat wy niets cadeau kragen en dat wij schul den maken ter betaling waarvan later een groot gedeelte van onze productie zal moeten worden geëxporteerd, is vol strekt onhoudbaar. De genereuze hulp van de V.S. aan de door de oorlog ge troffen landen in West-Europa bestaat voor het overgrote deel uit schenkin gen en voor een klein deel uit leningen. De Inschakeling van West-Duitsland bij ae Westeuropese samenwerking vormt een onmisbare voorwaarde voor het herstel der bij het Europese herstel programma betrokken landen. Met vol doening constateert de regering dan ook dat West-Duitsland als partner in het werk is opgenomen. DE GRENSCORRECTIES. De regering heeft geen aanleiding gezien op het eer ingenomen stand punt ten aanzien van de grenscorrecties terug te komen. Zij is zich bewust van het belang, dat in grote delen van het Nederlandse volk aan de verwezenlij king van dit desideratum wordt ge hecht. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten voor de grotere poli tieke aspecten van dit probleem en de daaruit voortkomende moeilijkheden, die er toe hebben geleid, dat op het huidige ogenblik nog geen enkel con creet resultaat bereikt is. Nochtans Is het niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot de voorlopige verwe zenlijking van een aantal grenscor recties, welke grotendeels betrekking hebben op de opheffing van locale misstanden. Ook de regering is van mening, dat het tot de taak van ons land behoort, zowel economisch als militair, de grootst mogelijke medewerking te ver lenen aan de defensieve weerbaar heid van West-Europa. DE WEG VAN ONDERHANDELEN. De regering deelt veler gevoelen dat de toestand in Indonesië zorgwek kend is. Het is juist, dat Hatta gezegd heeft, Sovjet-Rusland te zien als de exponent voor de bevrijding der koloniale landen. Voorts zou hij zich hebben uitgelaten, dat hij tegen de destructieve activiteit van de communistische leiders, doch niet tegen het communisme was. De re gering erkent en betreurt, dat door uit spraken als deze, grond gegeven wordt voor de mening, dat de houding dei- huidige Republikeinse regering tegen over (het communisme halfslachtig is. De vraag werd gesteld of overleg met personen als Hatta of Sjarifoeddin neg wel enig nut heeft en of het niet beter zou zijn hmet overleg radicaal te bre ken. De regering is echter van mening dat zolang cr een mogelijkheid is om langs de weg van onderhandelen te komen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing, die weg ge volgd moet worden. En die mogelijk heid acht de regering nog niet uit gesloten. MILITAIRE SITUATIE VERSLECHTERT. Ten aanzien van de militaire situatie in Indonesië wordt aangetekend, dat deze als volgt kan worden geken schetst. Op Java verslechtert de mili taire situatie dagelijks, vooral in West-Java. Op Sumatra, is zij even eens achteruitgaand, zij het ook ge leidelijker. Ook in Zuid-Celebes en in Zuid- en Oost-Bomeo doet de activi teit van infiltranten uit Republikeins gebied op Java zich in toenemende mate gevoelen. Er is voorts een onmiskenbaar ver band aan te wijzen tussen de chaotische toestanden in de Republiek en de toe neming van verzetsdaden daarbuiten als gevolg van de verhoogde activiteit van destijds na de bestandsovereenkomst van. Januari j.l. achtergebleven ben den, tha-ns in verontrustende mate ver sterkt met infiltranten uit Republikeins gebied, w.o. zelfs geregelde eenheden van de TNI tot een sterkte van som tijds 800 1000 man. veelal goed be wapend met mitrailleurs, mortieren en Ingezonden Mededeling ..dat is pas een tractatie' andere vuurwapens. Voorts heeft de communistische opstand in de republiek tot gevolg, dat verwilderde benden thans een goed heenkomen zoeken over de status-quo-lhn en in het door ons gecontroleerde gebied hun bedrijf van afpersing en terrorisatie van de bevol king voortzetten. Het aantal incidenten in het door ons gecontroleerde gebied is deswege sterk toenemend en bedroeg in de laatste vier weken vóór 20 October j.l. resp. 188, 190, 202 en 231 gevallen per week. De aard van deze incidenten is hoofd zakelijk te rubriceren in: overvallen van transporten en militaire bivaks; beschieting van patrouilles en mijn- legging. Het zwaartepunt dezer ter roristische activiteit is echter gericht tegen de bevolking; zij uit zich in moorden, ontvoeringen, brandstichting, afpersingen en terreur in elk verdere denkbare en veelal zeer wrede vorm. Vooral opvallend is het stijgend getal moorden op Indonesische bestuurs ambtenaren, in de laatste drie weken voor 20 October j.l. met een weekge- middelde van 25 moorden (in de laat ste week 48 aanslagen). Deze toestand hoezeer ernstig en niet lang meer te dulden is echter altijd nog veel gunstiger dan die, be staande in niet door ons gecontroleerde gebieden. ECONOMISCHE POLITIEK. Naar aanleiding van opmerkingen, dat de kosten van levensonderhoud een duidelijke stijging vertonen, moge er op worden gewezen, dat -sedert de re geringsverklaring over lonen en prijzen van 4 October 1946 ondanks een vrij aanzienlijke verhoging van het algeme ne niveau der importprijzen, de kosten van levensonderhoud volgens de bere keningen van het CBS t/m Augustus 1948 slechts met 31,-. zijn gestegen. Tegenover deze stijging staat een ver meerdering van de inkomsten der ar beidersgezinnen in de periode van Oc tober 1946 tot begin 1948 met gemid deld 15 tot 20Tc, zulks o.m. dank zij het aanbrengen van looncorrecties in ver schillende bedrijfstakken, de uitbrei- De sneltrein BataviaBandoeng werd op 22 October op 2 km ten Zuiden van Poerwakarta tot ontsporing gebracht. Een bende van ongeveer 50 terror sten had de rails over een afstand van 20 meter opgebroken en beschoot de ont spoorde rijtuigen met automatische wapenen en geweren. 8 personen werden gedood en 23 gewond. Het vuur werd direct beantwoord door de militairen, die met de trein meereisden, zodat erger kon worden voorkomen. Een beeld van de gehavende rijtuigen. (Exclusieve foto). ding en verhoging van de kinderbijslag en de vergunning tot toekenning van gratificaties tot 2% van het jaarloon. Het heeft geenszins in de bedoeling van de regering gelegen, door een zgn. systeem van „uitwijkmogelijkheden" twee consumptiegroepen in het leven te roepen. Bij de geleidelijke afschaffing van de subsidies wordt er naar ge streefd, de prijzen in overeenstemming te brengen met de productiekosten. Het ligt inderdaad in de bedoeling in de toekomst de subsidies verder te ver minderen en zo mogelijk af te schaffen. Dokter J. G. van Es, homoeopa thisch geneesheer te dezer steden die ook buiten zijn artsenpractyk een zeer bekende en innemende persoonlijkheid is, hoopt Vrijdag, 12 November, de dag te herdenken, waarop hy vóór 40 jaar tot arts werd bevorderd. Kort daarop ves tigde hij zich hier ter stede, alwaar hij zich een uitgebreide practyk wist te verwerven. De a.s, jubilaris, die ook bij zijn col lega's in hoog aanzien staat, werd 7 Juni 1879 te Delft geboren en bezocht aldaar het gymnasium om voor de studie in de theologie te worden opgeleid. Door een samenloop van omstandigheden veranderde hy van plan tn ging, door dat hij met de homoeopatische genees wijze in aanraking kwam en zag hoe deze miskend werd, medicijnen stude ren. Als student te dezer stede werd liy in 1899 lid van de Ned. Chr. Studenten vereniging en gaf zo mede de stoot tot de wederoprichting van de Leidse af deling van de Geref Studentenvereni ging „Hendrik de Cock". Na z(jn docto raal examen in begin 1907 trok de Groningse academie met haar nieuw ziekenhuis hem aan, waar in Novem ber van dat jaar 't senuarts-examen en een jaar later 12 November 1908 het artsexamen met goed gevolg wer den afgelegd. In Groningen, waar de jonge dokter een vooraanstaande plaats in het Geref. kerkelijk leven innam, was hij o.a. leider van een bloeiende knapenvereniging. Na enkele maanden in de homoeopa- thische afdelingen van het Utrechtse Diaconessenhuis werkzaam te zijn ge weest, vertrok hij in Februari 1909 naar Berlijn om ook hier kennis op te doen omtrent de homoeopathische ge neeswijze. Op 21 Mei d.o.v. vestigde dokter Van Es zich als homoeopathisch arts te dezer stede, waar de practijk werd begonnen in het pand Plantsoen 17. Na verloop van een drietal jaren verplaatste dokter Van Es zijn prac tijk naar Breestraat 89. Sinds 1 Mei 1932 woont dokter Van Es in het pand Hooigracht 67. Gedurende zijn nu wel haast 40-jarige Leidse praptijk heeft dokter Van Es niet minder dan 30.000 patiënten medische bijstand geboden. Ook buiten zijn ambtelijke loopbaan legde dokter Van Es, die zich zijn chris telijke opvoeding nooit heeft ge- FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 58) Zwijgend verlieten ze de beschutting van de hut en het holletje in de Downs, waar zoveel herinneringen achterble ven. Toen ze tenslotte op de Cliff Road terugkwamen -en voor de deur van de flat stilstonden, nam Joel zijn hoed af en stak haar op formele wijze 'n hand toe. Ik zal je niet meer zien, voordat ik vertrek, Ginny. Vaarwel en het al lerbeste, ik hoop, dat je ééns gelukkig zult worden. Dagzei ze fluisterend, terwijl ze haar hand uit de zijne terugtrok en de stoep oprende. Hij bleef wachten, en wandelde daarna snel weg. Zijn voet stappen weerklonken in de vorstige straten en zijn gebalde vuisten waren diep in zijn zakken gestoken.... De volgende en de daarop volgende dag sloot Ginette zloh op in haar ka mer. Ze had enige tekeningen voor Maandag af te maken, zei ze tot de bezorgde Ruth, en ze wilde niet ge stoord worden. Maar ze zat uur aan uur met lege handen en starende ogen voor haar tekentafel voor zich uit te kijken. Met de grootste moeite sleepte ze zich nu en dan naar de tafel, waar op Maggie een blad met een maaltijd voor haar neerzette en het was haar Ibijna onmogelijk iets naar binnen te werken. Een gebroken hart is net zo goed een ziekte als een gebroken arm of been, dacht ze. Het belemmerde je activiteit en hield je met uitsluiting van alle andere dingen, geconcentreerd op die eigen pijn. Ze had tevoren ook al wel om Joel geleden, maar toen was (het verdriet langzaam gekomen, via tevergeefse hoop, ongelovigheid en ten slotte wanhoop. Deze nieuwe pijn werd veroorzaakt door een soherpe acute messteek en was ondragelijk. Hoe ze ook trachtte Joel uit haar gedachten te bannen, steeds weer zag ze zijn ge zicht voor zich. Het zo vertrouwde en dierbare gezicht met de diepliggende ogen onder bor stelige wenkbrauwen, de stevige neus en de enigszins scheefgetrokken mond en de diepe kuil in zijn kin, waarmee ze hem altijd geplaagd had. O. er be stond nu eenmaal voor haar op deze aarde geen andere man dan Joel Ris- land. En nu had ze hem voor goed ver loren. Hij zou zich inschepen op de grote oceaanstomer, die de zee over zou steken, en hy zou uit haar leven verdwijnen, vastbesloten h>aar te ver geten en opnieuw te beginnen. Hoe moest ze dit dragen? Wat ken het leven haar nog bieden, nadat ze deze opeen volging van gebeurtenissen mee had moeten maken: eerst Joel verliezen, daarna hem weervinden om hem ten slotte opnieuw te verliezen? Plicht was een groot woord en iets zeer belang rijks, maar hoe kon iemand plezier hebben in het doen van z"n plicht als hij er zijn geluk mee verspeelde? Ik denk, dat er duizenden vrouwen zijn, die haar geluk hebben opgegeven voor haar plicht. Ik zou graag met haar wil len praten om te weten te komen of ze er geen spijt van hebben. Ik ben er haast wel zeker van, dat ze er spijt van hebben. Eén ogenblik haatte ze haar familie, Ruth, Marianne en Bill, om het offer, dat ze zonder het te weten, van haar gevraagd hadden Op Zondagmorgen liep Manny, die 'n brief voor Peggy naar de 'bus braoht, tegen Juffrouw Willoug-hby aan. Juf frouw Wllloughby was het hoofd van de school, waarop Marianne tot haar 18de jaar geweest was, en van wie ze met een zucht van verlichting af ge gaan was, in de veronderstelling, dat haar opvoeding nu wel min of meer volledig was. Haar blauwe ogen keken verbaasd naar het stralend glimlachen de gezicht van het schoolhoofd. Ze her innerde zich niet een bijzonder lieve lingetje geweest te zijn. Bovendien was ze geen ster geweest en waren wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde en natuur wetenschappen haar aan het eind van haar schooicarrière even duister geweest als aan het begin. Nummer laatst van de klas was ze in al die vakken geweest. Terwijl ze altyd nummer één was in vakken als mu ziek, zang en dans. Juffrouw Wlllough by had haar ernstig verzekerd, dat (haar aanleg voor laatstgenoemde vakken haar gebrek aan capaciteiten in de andere vakken, die van méér belang waren voor het toekomstige leven, niet goed maakte. Marianne (had zich echter nooit veel van Juffrouw Willoughby's toespraken aangetrokken. Vrolijk was ze de schooljaren doorgekomen, zich geen zorgen makend over slechte rapporten en aan liet einde van haar schooljaren had ze met een opgelucht gezicht af scheid genomen van leraressen en schoolvriendinnen. Er was dus thans wel enige reden voor haar verbazing bij het horen van Juffrouw Willoughby's enthousiaste woorden, waarmee ze haar begroette. Ik heb over je in de kranten ge lezen, Marianne, o ja, ik houd mijn oud-leerlingen in het oog en lk moet Je feliciteren. Je gaat binnenkort in Londen optreden, is het niet? Maar dat is eenvoudig schitterend! Dank u, mompelde Marianne, ter wijl ze geamuseerd terugdacht aan de preken van het schoolhoofd betreffen de de frivoliteiten van het leven. Ja, je had altijd veel talent, lieve kind. Je mooie stem was 'n groot verlies voor het sehoolkoor. Nu moet je weten, dat ik rondloop met een enorm probleem, en op het moment, dat ik Je zag, voel de ik dat ik de oplossing gevonden had, dat wil zeggen, als je ons een dienst zoudt willen bewijzen. Als ik iets voor u kan doen, juf frouw Wllloughby.... Dank je, lieve kind. Herinner ie je het jaarlijkse concert, dat wij altijd geven voor de arme kinderen uit de stad? Het concert met de theepartij er na? Nu zat ik erg met het probleem een plaatsvervangster te vinden voor Mavis Allen, die ons beloofd had voor ons te zullen zingen, maar die met haar moeder mee moest naar een zieke zus ter. Het was een grote teleurstelling. Ik wist niet wat ik beginnen moest en daar zie ik opeens jou. Ik dacht dadelijk: Daar heb je Ma rianne Cornish en misschien kan ik haar overhalen om morgenmiddag voor de kinderen te zingen. Zou ik je daar toe kunnen krijgen, Marianne? De kin deren zouden het zo heerlijk vinden! Marianne had niets van de verwen de ster over zich en met de haar eigen eenvoud zei ze vriendelijk, dat ze met veel genoegen zou optreden, en vroeg ze, welke liederen Juffrouw Wllloughby wilde dat ze zong. Er werd besloten enige bekende volksliedjes te zingen, en nadat ze alles goed afgesproken had den, vervolgde Marianne haar weg om haar brief te posten, terwijl Juffrouw Wllloughby voortliep met een stralend gezicht vanwege het feit, dat ze een dergelijke „ster" voor haar concert had kunnen engageren. De plaatselijke pers zou aanwezig zijn en dank zij Marianne Cornish, zou er veel aandacht aan ae uitvoering besteed worden. Het was van groot belang voor de school als er veel publiciteit aan haar weldadigheidsacti viteiten werd gegeven. (Wordt vervolgd) 5). De deur van de kapperswinkel stond gelukkig op een kier, zodat Pan da stilletjes naar binnen kon wippen. De kapper was druk bezig met het oude heertje en hij stond nog altijd in zich zelf te mopperen over die vreemde klant, die er met zijn laken vandoor was. Hij was zo in zijn werk verdiept, dat hij niet eens merkte, dat Panda binnenkwam en zo rustig mogelijk in een hoekje ging zitten, waar hij een tijdschrift pakte en de plaatjes begon te kyken. Het laken had hy afgedaan en netjes opgevouwen naast zich neer gelegd. Hy was maar bly, dat de kapper hem niet gezien had, want hy was wel een beetje bang, dat die-erg boos zou zijn. Terwyl Panda zo de plaatjes zat te bekyken, kreeg hy opeens weer een vreseiyk gek idee. Wat voor een gezicht zou de kapper wel trekken, als ik het tydschrift nu eens In kleine stukjes scheurde, dacht hy en voor hy zelf goed wist wat er gebeurde, was hij er al mee bezig. Als sneeuwvlokken war relden de papiersnippers door de kap perssalon en Panda had een plezier van belang. De kapper hoorde ineens het geluid van scheurend papier. Hij keek op en zyn ogen vielen haast uit zyn hoofd van verbazing. Maar toen werd hy woedend. schaamd, veel belangstelling op kerke lijk terrein aan de dag. Zo was hij 8 jaar diaken en 6 jaar ouderling van de Geref. Kerk te dezer stede en voorts verscheidene jaren voorzitter van de zendingscommissie dezer kerk. In deze kwaliteit was hy één der organisators van tal van zendingsdagen op Oud- Poelgeest. Voorts arbeidde dr Van Es in het Werk der middernachtzendlng, der evangelisatie en der straatpredi- king. In 1918 was hy mede-oprichter en penningmeester van de Chr. H B S, te dezer stede, die hij tot 1926 in laatst genoemde functie heeft gediend. Verder was hy oprichter en vele Jaren voor zitter van de afdeling Lelden van de Ned. Chr. Rclsvereniging en oud-voor zitter van de Armenraad. In 1927 bracht de A.R. Party hem in de ge meenteraad. waarvan hy nadien ruim 8 jaar deel heeft uitgemaakt. Als raads lid had hij zitting in de commissie van bijstand voor de ondenvyszaken en die voor de G.G.G.D. en de keuringsdienst DOKTER J. G .VAN ES. van waren. De lange lijst van .func ties, welke de a.s. jubilaris in de' loop der jaren met pryzenswaardige activi teit heeft bekleed, moet ten slotte nog worden aangevuld met het lidmaat schap van de commissie voor het M O. en het voorzitterschap van de Geref. Mannenvereniging te dezer stede. Op heel het brede levensterrein, waarnaar dokter Van Es zyn mele- vende en harteiyke belangstelling deed uitgaan, koos hy tot zyn devies het woord van de apostel Paulus, dat ook op zyn spreekkamer hangt: „Ik schaam my het evangelie van Christus niet". Dit tekstwoord, dat hy reeds in zyn studententijd van zyn vader ten geschenke ontving, is tot op de dag van vandaag zyn belydenis en richtsnoer geweest. Zoals bekend heeft zich in verband met dit jubileum uit de kring van de patiënten een comité gevormd, dat dokter Van Es op de dag van zyn Jubi leum een passend aandenken zal over handigen. Penningmeester van dit co mité is de heer C. W. Oostveen, Ryn- en Schiekade 121. Ingezonden Mededeling Kwaliteit wint altijd! Xcd. Herv. Kerk Beroepen te Balk D. Groenboer, cand, en hulppred. te Leeuwarden: te Oss dr M. Hansen tc Ber- llkum (Br.); to Zoutelande J. v. Win terswijk, cand. te Haarlem; te Groede C. B. Boere pred. b(j de Prot. kerk In Ned. Indië, woonachtig te Delft; te Pljnacker (toez.) W. L, Heymans te Oudelande; te Koeoange L. Spaan, cand. te Schevenin- gen; te NIJkerk (toez.) J. v. Slledrecht te Hulzen (NH.); te Waddlnxvecn G. Boer te Putten. Aangenomen naar Koudekerke (2e pred.pl.) H. Enker te Cadzand; naar HornhulzenKloosterburen N. v. d. Wall. cand. te Oegstgeest; naar Naarden (Evang.) als hulppred. G. W. v. Tricht. cand. aldaar. Bedankt voor Veen (Br.) J, W. de Bruljn te Sprang; voor Holten O. S. Cazmler te Dalfsen. Geref. Kerken Tweetallen te Gro ningen (2 vac.) K. W. Dercksen te Maas sluis en Y. Feenstra te Augustlnusga; D. de Boer te Aalten en J. P. Hörchner te Voorthulzen. Beroepen te Vlaardlngen (vac. J. H. Mulder) G. v. Wllgenburg te Aalten; te Colljnsplaat K. Spoelstra te Meeden Bedankt voor NIJkerk R. D. Beukema te EefdeGorssel. Geref. Kerken omlcrh. art. 31 K.O. Tweetal te Apeldoorn C. H. Lindeboom te Kampen en C. Vonk te Schiedam. Aan genomen naar Zuldlarcn P. Lok te Zaam- slag. Geref. Gemeenten Beroepen te Ter- neuzen J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Voor het tijdvak van 7 t.m. 20 Nov. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor Vlees: 361 Vlees: 100 gram vlees. 362 Vlees: 400 gram vlees. 363 Vlees: 160 gram vlees. Alle Bonkaarten: 367 Algemeen: 1 ei. 368 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. Bonkaarten KA, KB, KC 812: 371 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 372 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 373 Algemeen: 250 gram zachte zeep plus 250 gram soda. 374 Algemeen: 125 gram koffie. 375 Algemeen: 50 gram thee. B 385: 200 gram kaas of 2-50 gr korst loze kaas. Bonkaarten KD, KE 812: 377 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet, 378 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 379 Algemeen: 500 gram zachte zeep plus 500 gram soda. Tabak- en Versnaperingenkaarten QA. QC 808: 127, 131 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zyn de bonnen van de strook V. Deze bonnen zyn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrydag 5 November a.s. worden ge bruikt. De tussentyds aangewezen bon 336 algemeen voor 100 gram vlees is geldig t.m. 6 November as. De niet- aangewezen bonnen van strook 1 kun nen worden vernietigd, evenals de bon nen 115 Tabak van de Tabakskaart. TEGEN JAN ALE VISSER LEVENSLANG GECONCLUDEERD. Op grond van psychiatrisch rapport. Voor de Byz. Raad van Cassatie te Den Haag verscheen gistermorgen Jan Ale Visser uit Groningen, wiens dossier een reeks van politieke moorden ver meldde, gepleegd gedurende de bezet ting in de provincies Groningen en Friesland, De Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de hem tot de doodstraf. Enige tyd geleden werd deze zaak reeds voor de Byz. Raad behandeld. Er werd door twee psychiaters een rapport uitgebracht over deze requirant. Het laatste rapport noemde V. het prototype van een psychopaath. In zijn pleidooi voerde mr Bakker, de verdediger, gistermorgen aan, dat op zijn cliënt aan de hand van dit rap port, de zwaarste straf, niet mocht wor den toegepast. Hy bepleitte een tydeiy- ke, doch langdurige gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De Procureur-Fiscaal bij de Byz. Raad was het met de verdediger eens, dat moest worden afgezien van de toepas sing van de doodstraf, daar het psy chiatrisch rapport melding maakte van psychopathie. Hy concludeerde derhal ve tot levenslange gevangenisstraf. KRIELKIP IN DE WAR! Het gure herfstweer trotserende, kwam dezer dagen een krielkip met negen piepkuikens die zy „ergens in Oosterend" op clandes tiene wyze had uitgebroed, naar huis wandelen! VOOR VRIJDAG 5 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.16: strijdlied; 8.18: operetteselectles; 8.50: voor de huls vrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30: muziek van Mozart; VPRO 10.00: morgenwijding door ds P, Brakman; VARA 10.20: Mas- queraders; 10.30: voor de vrouw; 10 45: Franse liederen; 11.15: voordracht; 11.30; bekende ouvertures; AVRO 12,00: Lyra Trio 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prog nose 12.45: Cuban Boys; 13.00: nieuws; 13,15: mededelingen; 13.20: Promenade orkest; 14.00: kookkunst; 14.20: solisten- concert; 15.00. voordracht; 15.20: gram. muziek; VARA 16.00: J. Jong, orgel; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: filmmuziek; 17.20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: accordeon orkest; VPRO 19.30: de aard van het Ne derlandse volk; 19.50; tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.06: Te Deum van Bruck ner; 20.30: leiding en gezag; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: hoorspel „Ker mis der IJdelheid"; 22.00: buitenlands weekoverzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwijding; VARA 23.00- nieuws; 23.1524.00: sym- phonlsch concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gewijde muziek; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gram. muziek; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: water standen 9.35: muziek van Beethoven; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds J. Kremer; 11.00: pianomuziek van Schumann; 11.30: Holanaa Sextet; 12.00: gmengd omroep koor; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: W. Mud- de. orgel; 13.00: nieuws; 13,15: Mandoll- nata; 13.45: musetteklanken; 14.05: C. Gibbons, plano; 14.20: voordracht; 14.40: Kamerorkest; 15.30: mannenkoor; 15.50: liefdeslied van Suk; 16.00: voordracht; 16,20: muziek van Elgar; 17.10: planoduo; 17.30: Sans Soucl; 18.00: muziek van Bach; 1&30: op zoek naar nieuwe levens vormen; 18.45: Chr. gemengd koor; 19.00: nieuws; 19.15: de derde Unescoconferentle; 19.30: actueel geluld; 19.45: gebondenheid en vrijheid; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.12: hoorspel „Strijder ln de branding"; 21.00: Radio Phllh. Orkest; 22.00: het ge lukkige Arablë; 22.20: sopraan, cello en clavecimbel; 22.30: muziek van Mozart; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: muziek van Lambert; 23.40—24.00: pianomuziek van Mendelssohn. AGENDA DONDERDAG. Kerkgebouw Rem. Ger. Gemeente: Le zing ds J. Lankhorst over Spiritisme. 8 uur. ZATERDAG. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersvcrg. N.V. Meelfabriek „De Rijn", vh. Wed. T. J, Bots, I0i uur voorm. Volkshuls: Dr Tenhaeff over spiritism# en psychologie, 4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileum-avond Lou Bh-1'1" P uur. 8chouwburg: .Litterls Sacrum" Op- van „De zaak A. D.". 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5