EEN WONDER VAN CONSTRUCT) Winkel Aangeboden: Herziening L.O.-Wef dringend noodzakelijk MEUBELEN Flink Meisje nauwelijks opgemerkt... Laatste Berichten STADSNIEUWS PELTENBURG van 1793 - Hofleverancier - Leiden, Breestraat 109 SLAGERIJ JONGEN Zoals Uw glaasje thuis smaakt N.V. Automobielhandel Vreeken Schudei Dag voor het openbaai onderwijs DONDERDAG 4 NOVEMBER Openbaar onderwijs voldoet aan geest Koninklijke rede Zeer vele leerkrachten van het open baar onderwijs uit Leiden en omge ving:, waarbij rich vanavond ook vele voorstanders van dit onderwijs zullen voegen, zijn vandaag verenigd in „Den Burcht" ter bijwoning van de dag voor het Openbaar onderwijs, welke, in samenwerking met de ad viesraad voor het Openb. Onderwijs, de Lcidse Ouderraad en de vereniging Volksonderwijs, is georganiseerd door de afdeling Leiden van de Ned. On derwijzersvereniging. Namens het gemeentebestuur woonde wethouder J. C. van Schaik een gedeel te van de morgenvergadering bij. Ook de gemeentelijk inspecteur van het L.O.. de heer H. A. Vriend, bevond zich on der de aanwezigen; van de rijksinspec teur van het L.O., de heer Tajehaar, was bericht van verhindering binnenge komen. De voorzitter van de afd. Lelden van de N.O.V., de heer J. G. A. van Sluis, onder wiens vlotte leiding deze dag stond, wees er in zijn openingswoord op, dat deze dag bedoelt te zijn een bezinning op de betekenis van het openbaar onderwijs voor de geestelijke en zedelijke opvoeding der jeugd. Onze tijd, aldus spr„ vraagt meer dan ooit mensen met een groot verantwoordelijk heidsgevoel, die mede eerbied hebben voor andermans overtuiging. Nadat spr. herinnerd had aan de passage uit de rede van H.M. Koningin Juliana bij haar ambtsaanvaarding, waarin zij ~Zich speciaal tot de jeugd van Nederland richtte, zette hij uiteen, dat juist en vooral de openbare school er zeer veel toe kan bijdragen, dat de jeugd van ons volk wordt opgevoed in de door Koningin Juliana aangegeven richting. Temidden van vijandschap en verdacht making is zij haar roeping getrouw gebleven en rechtop blijven staan. Teneinde haar taak op de juiste wijze te kunnen vervulleïi, heeft zü naast de liefde van het onderwijzend perso neel en de toewijding der ouders, de sympathie en de medewerking der ge meentebesturen van node. de omzetting van het openbaar in het bijzonder onderwijs aan de gang, aldus spreker. Vervolgens besprak de heer De Klerk de in de nota aangegeven be voegdheden van de in te stellen dis- tucts- en rayonbesturen om ten slotte tot de conclusie te komen, dat er een algehele herziening van de l.o.-wet tot stand moet worden gebracht. Eendrach- t.gpropageren de vier op het terrein van het openbaar onderwijs werkzaam zijn de organisaties een verandering van de l.o.-wet, vooral om de openbare school, die plaats in ons volksleven te herge ven. welke haar rechtens toekomt. Een verdere verdeling van het Nederlandse volk moet worden gekeerd. Laat de openbare school daar het krachtige symbool van zijn! Een bestuur, gedra gen door eigen mensen, zal het mooie beginsel van de openbare school beter kunnen propageren, aldus besloot spr. Na een korte pauze was er gelegen heid om met spreker van gedachten te' wisselen. Aan de hand van de gestelde vragen vond spr. aanleiding op enkele detailkwesties nog nader in te gaan. In de middagvergadering heeft dr. Ph. J Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gesproken over „De openbare school en de' gees telijke crisis van deee tijd". Wij komen daarop morgen terug. DE BESTUURSVORM VAN DE OPENBARE SCHOOL. De heer E. de Klerk, hoofdbestuurs lid van de N.O.V., die vervolgens refe reerde over: „De bestuursvorm van de openbare school", gaf allereerst een uit eenzetting van de wettelijke positie van de O.S., zoals deze zich in de laatste 2-5 jaar heeft ontwikkeld en waarbij hij ernstige critiek oefende op de wijze, waarop in 1933 de toenmalige minister van Onderwijs het aantal openbare scholen heeft teruggebracht en wiens voorbeeld toen door Ged. Staten en tal van gemeentebesturen is gevolgd. Een en ander had tot gevolg, dat in totaal 302 openbare scholen werden opgehe ven, w.o. er 25 waren, welke als enige openbare schooi in een gemeente ge vestigd waren. Bij deze opheffing wa ren 22.000 leerlingen be trokken, waar van er meer dan 3000 naar een bijzon dere school overgingen. De overige leer lingen, waaronder er velen waren, die in een naburige gemeente het onder wijs moesten volgen, werden op andere O.S. ondergebracht. Nadat de heer De Klerk er op ge wezen had, dat in de loop der Jaren talrijke rapporten verschenen zijn, waarin een weg wordt aangewezen voor een nieuwere en betere bestuursvorm van de openbare school, stond hij uit voerig stil bij de nota, welke kort gele den is opgesteld door de hoofdbesturen van Volksonderwijs en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Deze nota stelt voor een jaarlijkse vaststelling door een Centraal Orgaan van een bedrag, dat tenminste door het gemeentebestuur moet worden uitgetrokken, Spr. stond verder stil bij de kwestie van het on derhoud aan schoolgebouwen. Het auto matische is hier uit den boze; want dit leidt tot verwaarlozing. De nota stelt voor het opmaken van een jaarlijkse begroting, met eventueel beroep op Rijksgebouwendienst bij geschillen. Voorts wees spr. er op, dat voor elk district een districtsbestuur moet ko men van 7 leden; verder rayonbesturen ln elke gemeente met minstens 3 open bare scholen. Nadrukkelijk zelde spr., dat het openbaar onderwijs bestuurd moet worden door voorstanders van dit onderwijs. Sprekende over het werk van de contactcommissies merkte spr. op, dat dit heel moeilijk is, want steeds komt men terecht bij tegenstanders van het openbaar onderwijs. Steeds is nog Rumoer om Adilpoeradiredja PARLEMENT VAN PASOENDAN IN OPSCHUDDING. Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Het parlement van Pasoendan is giste ren in hevige opschudding geraakt door de mededeling van de republikeinse fractieleider Soekardi dat premier Adil poeradiredja in een telegram aan Den. Haag heeft meegedeeld, de goedkeuring van de Haagse overeenstemming niet als bindend te beschouwen. Het meegaan van de republiek wordt bovendien als essentiële voorwaarde gesteld voor de medewerking aan de interim-regering. In het parlement werd van verschil lende zilden ontstemming uitgesproken over dit eigenmachtig optreden van de premier zulks zonder voorafgaand over leg met het parlement Men verweet hem gebrek aan vaste lijn in zijn be leid en gebrek aan durf om de conse quenties te dragen. Een oppositielid merkte op, dat een premier nimmer zijn eigen woord mag verloochenen. De positie van Adilpoeradiredja is door deze kwestie zeer onzeker gewor den, doch het is mogelijk dat hij vol doende republikeinse steun zal hebben om in het zadel te blijven, eventueel als formateur van een nieuw kabinet op ruimere basis. In federale kringen maakt men zich bezorgd over de reacties op Adil's boete doening van de zijde van het sterk re publikeins getinte Oost-Indonesische ka binet. MINISTER STIKKER THANS TE DJOKJA. Ontbeet met Agoes Salim. Met het vliegtuig van de C. v. G. D. is op het Djokjase vliegveld „Magoewo" minister Stikker met zijn adviseurs aan gekomen. Het gezelschap werd verwel komd door de Republikeinse secretaris van staat mr A. G. Pringgodigdo dooi de heer Adoehanifah, een der leiders van de Masjoemi en de vice consul ge neraal van India. Moh Yunus. Minister Stikker gebruikte 's morgens het ontbijt met de Republikeinse minister van Buit. Zaken. Hadji Agoes Salim en zou hier na Moh Hatta ontmoeten. AFSCHAFFING TAFT-HARTLEY WET. „De democraten hebben gewonnen en de democraten zullen de arbeiders hun rechten terugschenken", zo verklaarde John Leslnski, die voorzitter van de arbeidscommissie van het Huis van Af gevaardigden zal worden. /^esinski deelde mede, dat hij een Wetsontwerp uitwerkt, houdende af schaffing van de wet en dat hij dit ontwerp binnenkort zal indienen. Op een vergadering van de Brus selse bond van herbergers is meegedeeld, dat het aantal herbergen ln België van 1-32.000 ln 1912 ls gedaald tot 85.500 ln 1947, zodat er ln België nog op iedere 100 inwoners een herberg is. De geboorte van het kindje van prinses Elisabeth van Engeland wordt omstreeks 14 November verwacht. Spe ciale postzegels zullen bij deze gelegen heid worden uitgegeven. ln Engeland algemene voldoening over Trumans overwinning Onze correspondent te Londen tele foneerde ons hedenmiddag: In Engeiand heerst algemene vol doening over Trumans markante zege over Dewey. Afgezien van de politieke kanten van de verkiezingen beschouwt men het verkiezingsresultaat als een sportieve gebeurtenis van de eerste rang. Men ziet verder in Truman vooral de typische vertegenwoordiger van de gewone burger, die het met succes opnam tegen de als een robot werkende kwade machten. Het meest is men geïmponeerd door het onafhanke lijke oordeel van de kiezersmassa. Men ziet er een parallel in met de eigen verkiezingen van 1945 en de socialisten waarschuwen Churchill nu al vast, dat het Britse volk hem een antwoord zal geven dat nog verpletterender zal zijn dan hét Amerikaanse antwoord aan Dewey. Al hébben de Engelsen veel bezwaren gehad tegen Trumans politieke buite lingen, op het gebied der buitenlandse politiek vooral, men verwacht, dat deze standvastiger zal worden nu de periode van de verkiezingsstunts is af gesloten. In Londen is men vooral verheugd, dat men de sympathieke figuur van ambassadeur Lewis Douglas, die zoveel begrip voor Engelands en Europa's moeilijkheden toont, zal behouden. Men voelde weinig voor een door een overwinning van Dewey noodzakelijk wordende vervanging van figuren, waarmede men op dit critieke ogen blik zo goed samenwerkt. Men hoopt ook vurig, dat Marshall geen gevolg zal geven aan zijn ver langen tot heengaan. In Trumans overwinning ziet men een waarborg, dat er niet nodeloos zal worden beknibbeld op het steunpro gramma voor Europa Nu hij een meer derheid in het Congres bezit, zal Tru- ban met. vaste hand kunnen regeren. Hij is in een betere positie dan wie ook om de veiligheid en de stabiliteit van de wereld te verzekeren. De Britse communisten erkennen, dat. Trumans verkiezing een bewijs is van het Amerikaanse verlangen naar vrede en sociale vooruitgang, al geeft volgens hen het stemmen op Truman geen garantie, dat deze dingen nu ook werkelijkheid zullen worden. Daar moe ten natuurlijk Wallace en de commu nistische party voor zorgen. In La- bourkrintren ziet men in de verkie zingsuitslag vooral overwinning van de Amerikaanse vakbonden. In con servatieve bladen komt in het geheel geen teleurstelling tot uiting over Dewev's nederlaag. Ook de Torrles zijn het isolationalisme der republikeinen blijkbaar nog niet vergeten! STAKINGSOFVOLGEN IN AUSTRALIË. Ten gevolge van een staking van mijn werkers in New South Wales, die 6 Oc tober een aanvang nam. zullen zo spoe dig mogelijk drastische beperkingen worden ingevoerd in het gebruik van electriciteit, gas en andere openbare diensten, zo is officieel in Australië be kend gemaakt. In New South Wales zullen personen- en goederenvervoer Der spoor aanzien lijk beknot worden. Voorts zullen som mige fabrieken van levensmiddelen stil gelegd worden. DE OPVOLGER VAN WIJLEN K. D. PARMENTIER. Met ingang van 1 November is de heer A. D. Snitselaar benoemd tot hoofd van het vliegbedrijf der KL.M„ als opvolger van de met de „Nijmegen" omgekomen K. D. Parmentier. De heer Snitselaar, die in 1935 bij de KL.M. in dienst trad, was voordien in actieve dienst als luitenant-vlieger bij het Ne derlandse leger. Hij behoort tot de zgn. luchtmillionnairs der K.L.M. en heeft 7300 vlieguren op zijn naam staan. Eveneens met ingang van 1 Novem ber 1948 werd de heer G. J. Malouin benoemd tot algemeen chef vlieger. N.V.V. TELEGRAFEERT MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. Het bestuur van het N.V.V. heeft een telegram gezonden aan de Minister van Sociale Zaken, waarin het met klem er cp aandringt aan personen, opgenomen in overbruggingsregeling en sociale bij- standsregeïing volledige duurtetoeslag toe te kennen in verband met de stij ging van de kosten noodzakelijk "levens onderhoud en daartoe direct een alge meen voorschrift uit te vaardigen. Di verse besturen van maatschappelijk hulpbetoon besloten tot voorlopige be taling van f. 1— boven steunbedrag over te gaan, aldus het telegram. Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. De Mof. Jaap van der Poll, handig toneelbou wer als hij ongetwijfeld is, heeft zijn kans schoon gezien om een dankbaar stuk op te zetten over de bezettings jaren. Feitelijk is het alles goedkoop en geheel op de stemming van het publiek ingesteld, maar het is toneel dat aanslaat. De figuur van de blaaskakig, in- domme figuur van de ten tonele ge voerde Duitser, die zich alle geheimen laat ontfutselen en voor een goed woord en wat geflikflooi alles doet, is karika- i tureel in de eerste twee bedrijven uitne mend volgehouden. Jammer dat het i slotbedrijf te veel naar de klucht wordt 1 gerukt en daardoor detoneert. Een „goede" familie man, vrouw en dochter krijgt onvei^vachts in kwartiering. Man en dochter weten ten behoeve der illegaliteit daarvan handig gebruik te maken, trotserend de naam van slappeling of zelfs erger. De vrouw, heethoofdig als zij is evenals de amant van de dochter en daardoor onbruik baar voor illegaal werk, breken of drei gen daarmede. Tot op het slot natuur lijk alles mooi terecht komt. Ziedaar de inhoud. Zoals gezegd, Jaap v. d. Poll heeft er toneel van gemaakt, zij het dan van een soort, dat wij weinig kunnen be wonderen. Maar het publiek smult er van, getuige enkele male applaus bij open doek. De vertolking doet het best. „De Ko medianten" weten er uit te halen, wat er maar inzit. Speciaal de moeder van Magda Janssens hoe gaarne zagen wij haar in beter emplooi! Is warm bloedig en ten voeten uit getypeerd. Ook de „Mof" van Johan Kaart werd prach tig uitgebeeld en volgehouden. Mat- thieu van Eysden als de vader en Nelly Ernst als de dochter dragen leder voor zich er toe bij om het geheel over het voetlicht te brengen, waarbij de overigen zich naar behoren aanpassen. Vooral de Travestl rol van Dries Krijn hoe licht wordt deze overdreven! dient geprezen. De propvolle schouwburg toonde zich uiterst dankbaar en heeft oprecht ge noten. M. BAZAAR „KERKBOUW". De in de afgelopen dagen gehouden bazaar ten bate van de kerkbouw der Ned. Herv. Gemeente heeft zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Duizenden stadgenoten, o.w. de eerste burgeres, mevrouw Van KinschotDor- hout Mees, bezochten de stands in de Ohr. School aan de Hoge Morsweg en aroegen het hunne er toe bij. dat na aftrek der kosten nog een bedrag re sulteert van ruim f. 6.000,—, welke aan het gestelde doel ten goede komt. On getwijfeld een prachtig resultaat, waar mede zowel de Ned. Herv. Gemeente als het comité, dat deze bazaar organiseer de, ten zeerste in hun nopjes zullen zijn! LEIDSE LUCHTVAART CLUB. De L.L.C. gaat jubileren. 12 Mei 1936 werd de club opgericht en zij zal dus binnenkort 12 jajar bestaan. Begon nen werd in één van de lokalen van de Ambachtsschool, doch wegens ruimtege brek ln deze school moest de club dit lokaal al spoedig verlaten. Hierna volgde een 'lange periode van zoeken en verhuizen naar een geschikt lokaal, hetgeen eindelijk gevonden werd en de club scheen tot bloei te geraken. Echter, de oorlog brak uit en stak een spaak in het wiel. Luchtvaartclubs wer den aanvankelilk door de bezetters ge duld, doch al spoedig verboden. Na cle oorlog kwam ook de L.L.C. weer boven water en ging haar werk weer hervat ten. Groot waren de moeilijkheden, wel ke overwonnen moesten worden. Grote schaarste aan materialen en nergens was een geschikt bouwlokaal te vinden. Ondanks alle moeilijkheden bleef de club actief, getuige diverse etalage-ten toonstellingen en de grote tentoonstel ling „Nederland in de Lucht" op initia tief van de L.L.C.. verleden Jaar geor ganiseerd bij de N.V. Vroom en Drees- mann alhier. Ook werd weer een bouwlokaal gevon den door spontane medewerking van de heer Noest, die zijn werkplaats aan de Nieuwsteeg voor de club openstelde, zo dat daar alweer een jaar gewerkt wordt. De jubileum-avond op Donderdag a.s. zal natuurlijk in het teken van de lucht- vaart'staan en de bezoeker zal hier kun nen genieten van o.a. een tweetal kleu ren-geluidsfilms van de Boeing Stra- tocruiser en de Shooting Star respec tievelijk Amerika's grootste passagiers vliegtuig en 's werelds snelste straal jager. PRIJSVERHOGING VOOR JAM. (Van een speciale correspondent). Naar wij vernemen, zal de prys van jam met 5 cent per pot van 450 gram worden verhoogd, zowel voor kwaliteit I als II. De prijs van pruimenjam blijft evenwel onveranderd 53 cent per pot. VOORSCHOTEN ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte, op proefschrift ge titeld: „Die Kosmeet in Egipte", de heer E. L. de Koek, geboren te Cale- don (Zuid-Afrika) en wonende te Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: ,.De drainagetheorie voor Indonesië de heer A. P. H. Berkhuysen, geboren te'Scerabaja en wonende te Den Haag. NACHTRUST EN VERSCHONING. Een in Hamburg wonende Nederlan der, de 19-jarige J. v. d. V., wist onder het voorwendsel een goede kennis te zijn van een Leids student, onderdak te krijgen in diens kamer, terwijl de be woner afwezig was. In deze kamer, waar hij de nacht doorbracht, lokten hem de schone kleren, die de student in zijn kast bewaarde. In de ochtend ha de gastvrije nachtrust wandelde de „vriend" zijn logies uit, na zijn niet meer brandschone en gloednieuwe eigen plunje verwisseld te hebben voor de aanlokkelijke kleren van zijn afwezige en niets vermoedende gastheer. Eerst later werd de „ruil" ontdekt en tevens bleek toen. dat de jongeman vooV de student een volslagen onbekende was. Dank zij actief optreden van de poli tie. die uiteraard direct na de ontdek king op de hoogte werd gesteld, kon de onverlaat in Amsterdam worden gegre pen. Hij bevindt rich in verzekerde be waring, uiteraard wederom in eigen versleten plunje. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 November. Van de scherpe reactie op de effec tenbeurs te New York ging hoegenaamd geen Invloed uit op de Amsterdamse effectenmarkt. De handel was weliswaar weer van bescheiden afmetingen, doch door elkander genomen was de stem ming prijshoudend. Koninklijke werden iets boven het peil van de vorige slot- koers ingezet, maai* maakten slechts onbetekenende schommelingen mee. Dit was ook het geval met de Philipsaan- delen, Unilevers waren aanvankelijk iets lager, maar konden zich een kleinigheid herstellen. Preferente aandelen Gerzon waren een paar punten lager, doch Zwitsal verkeerden verder in herstel. De Scheepvaartmarkt was merendeels wat hoger. Voor HVA's bestond béglnbeurs enig aanbod, zodat beglnbeurs een zes tal punten beneden het slot van giste ren werd afgedaan, maar daarna kon de koers toch weer omstreeks een drie tal punten verbeteren. De Tabakken waren goed prijshoudend. De Rubber fondsen waren niet of niet noemens waardig veranderd. Indonesische fond sen hadden een zeer beperkte markt met onregelmatige koersen. De Nederlandse Staatspapieren waren prijshoudend. De conversielening 1947, begimbeurs 97 3/8, kon later verbeteren tot 97 9/16. De Amerikaanse markt was geheel zonder zaken. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Dirk z. van O. D. van der Plas en N. Langeveld; Eduard Christlaan z. van C. van Tongeren en J. J. Bink; Johanna Apolonla d. van L. J, de la Rle en G. M. van Wees; Pleter z. van P. Pronk en J. Dletz; Ekaterlna d. van T. Walraven en J. H. Terilnden; Marlen Johan d. van A. F Maat en M J. de Vink, Bernardus Gerardus Alphonsus Maria z. van J. B. M. Pompe en J. M. van Nunen; Johanna Hermlna d. van H. W. J. Enserlnk en F M. van Hulzen: Sophia Maria d. van J. P. Schlogweln en M. van den Berg. GEHUWD. H. van der StnalJ Jm. en A. van Dijk Jd; D. J. Crama Jm. en G. M. Verschoor Jd; W. A. van den Dop Jm. en J. M. Kret Jd. C. A. Egter van Wlssekerke Jm. en A. R. Heynls gesch.; A. J. Jansen Jm. en J Koopman Jd; P. D. de Jong Jm. en M. C. Boom Jd; P. Labordus Jm. en T. Walinga Jd; J. P Oostendorp Jm. en J. S. Woltlng Jd; E. A. M. PleiJ wednr. en E, C M. Langezaal Jd; J. Romanesko Jm. en M. J. de Bru|)n Jd; O. J. van Weeren Jm en G. L. Engels Jd. OVERLEDEN. J. Aangeenbrug. man. 47 Jaar; S. van Loef. hulavr. van G. J. Jonk,.59 Jaar. Burgerlijke Stand Geboren: Bastlaan z. van Jac. Nell en N. Mechelse; Petro- nella d. van G. Schinkel en P. Zulder- duln; Willem Hendrik z. van C. Mechelse en J. E, Noppen; Roelof Alexander z. van A, Tempelman en R. A. Hendriks; Corne lls Jacobus Ignatius z. van C. C. I. v. d. Bos cn J. M. Scholtes. Gehuwd: D. Kui per, 23 Jaar en E. Zoetemelk, 26 Jaar; J. E. Teske, 25 Jaar en C. M. E. Scholtes, 26 Jaar; S. Kloosterman, 34 Jaar en M. C. E. Fortgens. 28 Jaar. Ondertrouwd: C. Huljser, 24 Jaar en C. van Beugen, 23 J. 40-JARIG JUBILEUM. Donderdag herdacht de heet- C. Zwaan, het feit dat hy 40 Jaren in dienst wai van do Firma Gebr. Egglnk. Bloembollen- kwekers, alhier. Omstreeks 11 uur verza melde zich het gehele personeel, zowel van kantoor als van de kwokery ln een der lokaliteiten en werd de Jubilaris met zyn familie door de dlreotle ontvangen. De heer Chr. Egglnk Sr. heeft de heer Zwaan met deze dag gelukgewenst en op treffende wijze deze veertig Jaren de revue doen passeren. Ook de heer Chr. Egglnk Jzn., mede-dlreoteur, sprak de Jubilaris toe. Hem werd namens de firma een geschenk ln couvert aangeboden. Ver volgens sprakon nog de heren Bogaarta namens het kantoor en Krösschell, na mens het gehele personeel, waarbij te vens geschenken ter herinnering aan dit feit werden overhandigd. Ook van andere zyden heeft het de heer C. Zwaan niet ontbroken aan bewyzen van medeleven en zal hij zeer zeker aan deze dag een aangename herinnering bewaren. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand October werd aan het postkantoor bij de rijkspostspaarbank Ingelegd f. 15.088.55 en terugbetaald f. 23.401.13. De heer J. E. v. Berne ls benoemd tot agent van politie te Wassenaar. OEGSTGEEST, Ds N. v. d. Wall gaat heen Ds N. v, d. Wall nam het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hom- hulzenKloosterburen aan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Nov. Coöp. Groentenvelllng Por 100 kg.: Andijvie f. 48; Boeren kool f. 1115; Druiven f. 6874; Gele kool f. 8.6011; Groeno kóól f. 58.50; Knolselderle f. 1.608; Gekookte kroten f. 14—18; Kroten f. 6—6.30; Lof f. 39 73; Idem 2 f. 36—58; Postelón f. 18; Prei f. 7—14; Pronkbonen f. 16—18; Rapen f. 15: Rode kool f. 6—10.50: Selderie f. 1 103; Snijbonen f. 65122; Spinazie f. 1440; Spruiten f. 1256; Stambonen f. 67123; Stokbonen f. 5089; Tomaten f. 1843; Uien f. 5—8; Wospeen 1 f. 8— 10; Idem 2 f. 5.50; Idem 3 f. 4—5.20; per 100 etuks; Bllkselderle f. 11; Bloemkool f. 5—42; Sla 1 f. 4.80—13; Idem 2 f. 4.10 9.20; Idem 3 f. 1.80—2.80; per 100 bos: Peen f. 5—11; Peterselie f. 1.50—2.80. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEKERK. R'dam—Australië, 3/11 v. Fremantle; ALQENIB. Porto Alegre R'dam, 4/11 te Victoria; ALKAID, 4/11 v. R'dam te Antwerpen; ARKELDIJK, HavannaR'dam, 3/11 te Antwerpen; AMSTELSTAD, 4/11 van Alexandrlë te Saffl; ANNENKERK. Japan—R'dam, 3/11 van AlcXa-ndrië; COTTICA. 4/11 van De- marara te Paramaribo; ETREMA (T), 2/11 van Curacao naar Land'B End; ERINNA (T). 4/11 van Mirl tc Hong kong; ESSO ROTTERDAM, Marseille— Perz. Golf, 3/11 te Port Said; HEDEL, AntwerpenMontreal, 3/11 60 mijlen Zd. Vnlentla (Ierland); JAARSTROOM. Am sterdamWest Afrika, 3/11 te Grand Baseom; KAMERLINGH ONNES. Java— R'dam. pass. 3/11 20 uur Oueasant; KER- TOSONO. 3/11, 17.30 uur van R'dam n. Batavia; KOTA AGOENG, R'damJava, 3/11 13 uur to Genua;* KOTA INTEN, R'damKaapstad, pass. 4/11 5 uur Oues- sant; LISSEKERK, 3/11 van Basra te Khorntmshar; MAAS. 2/11 van Puerto Plata naar Tencriffe; MALVINA (T), Mi rlSingapore 3/11 90 mijl Zd. West van Mirl; MARPESSA (T). 3/11 van Purfleet naar CuraQao; MELAMPUS, 8/11 van Singapore naar Batavia; MUIDERKERK, 4/11 van Freetown tc Tacoradl; MURENA (T.) 3/11 van Sydney naar Mirl; NI- GERSTROOM. La»rosAmsterdam. 3/11 tc Havre; PR. WILEM II R'dam—Mon treal. 4/11 te Quebec; RIOUW. Port Said —Casablanca, pass. 2/11 Kaap Bon; SLA MAT. 4/11 van R'dam te Batavia; SU MATRA, A'damJava, 3/11 te Semarang TARAKAN, A'damJava, pass. 3/11 Fl- nlsterre; TARIA (T) 3/11 van Singapore naar Nieuw Zeeland; TAWALI, A'dam Java 3/11 te Port Said: TERNATE. Ba tavia—R'dam. 4/11 te Suez; TJIBODAS, 4/11 van Singapore te Manilla; WATER MAN. JavaR'dam. pass. 3/11 16 uur Kaap Bon wordt 0/11 v.m, te Rot terdam verwacht; ZEEMAN, vermoedelijk 10 of 11/11 laad- en lo6klaar te Oardfff daarna R'dam; MADOERA, Macassar— A'dam 3/11 van Barcelona; PARKHAVEN, R'dam—Meselna, pass. 3/11 Flniaterre; RUYS. 2/11 van Montevideo naar San tos; SOCRATES. 4/11 van Taloahunno te Lebu; STAD VLAARDINGEN. 3/11 van Narvik naar Nederland; VEENDAM Rot terdamNew York, 3/11 14.30 van Southampton. en techniek is de PHILIPS' PLATENWISSELAAR wisselende 25 en 30 cjn.- ploten naar keuze en nog veel meer verrassende mogelijkheden. Wie een radio heeft, kan in een handomdraaien een combinatie bezitten, als in de grote Philips van f 1450 en dat voor slechts f 275.Komt U eens horen en zien en laat U voorlichten, hoe U op prettige wijze in 't bezit ervan kunt komen. Bekende contantzaak ver koopt voor vastgestelde con- tantprijzen, verhoogd met de daarvoor vastgestelde renten, meubelen op termy'nbetaling. U krügt ons adres toege zonden als U schryft onder no. 13 Bur. van dit Blad. gevraagd op goede stand. Genegen inventaris over to nemen. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 2295a. G. P. BERGERS Doezastraat 23 - Telef. 20686 vraagt flinke Gevraagd: voor dag en nacht. Meerdere hulp aanwezig. Grote was buitenshuis. Mevr. Roorda, Witte Singel 83. r~ Logisch, want thuis drinkt U Zeer Oude Genever en Likeur van Coster! Wat dat zeggen wil weet ieder die onze dranken kent. Reeds by het zien van de fles, zegt men. zacht-genietend: „Umm. van Coster!" Daarom waardeert U het zo als Uw vrienden óók een glaasje schenken van Wijnen Gedistilleerd STEENSTRAAT 8. TELEFOON 21361 Thuisbezorging Leiden. Oegstgeest en Omgeving. FORD, 4 o/d kap. Super de Luxe '39 met nieuwe motor 1946 en TATRA 1947. nog geen 20.000 k.m. gelopen. Papenstraat 5a, Leiden, Telefoon 20306 Kracht door het gezon de lekkere krop-brood „Speciaal" van "VOORUIT" Korevaarstr.30Tel.2T 124 Een fceWcW/e en de berergef brengt U dit precht-brood. haar vertelden wat haar ontbrak: gezonde, witte tanden, ook van dichtbij! Benoemd tot privé- secretaresseDat dankt ze vooral aan haar prettige, stralende lach! KENT U OOK DE KRACHT VAN Poets Uw tanden geregeld met die heerlijke, frisse Solidox en Uw tanden mogen gezien worden. Ook van dicht bij! Solidox bevat Surinol (sulfo-ricin- olcaat), een kostelijk middel tegen tand steen èn voor 't verkrijgen van gezonde, witte tanden. Koop nog vandeen tubeDe grote tube is het voordeligst LACH? De uitkomst was SOLIDOX. waarmee ze nu regelmatig haar tanden poetst. En 't resultaat?... GEVRAAGD Goud, Zilver en Dtnntant koopt Speller door het gehele land. Jan van Houtkade 18. Leidon. Tel. 26860. Taxatie op veraock aan huls. AANGEBODEN „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo- vlnrrsrlngon. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Heb adres voor alle reparatiën cn uurwerken Steenstraat 16. Tclef. 26854. Aangeboden reebruine da- mesrflbroek z. g. a. n. f.30, dito bruine rijlaarzen f. 30. Hoge Morsweg 104. Aangeboden een prima sta len motorjaohtje, lengte 7 m., breed 1.00 m. met prima 4 cylinder motor. 45 PK. Te bevragen: Rljnelchtótraat 18. GMorsweg). Ook Zondag. Juffrouw, gevorderde leef tijd van bulten, zag zich graag spoedig geplaatst als huishoudster, waar vrouw ont breekt. zonder loon. Liefst bulten. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2230 k. H Aangeb. een wit zijden bruldstollet met zeer lange sleep. 1 x gedragen, f. 60 z p. Schclpenkade 41. 3 x bellen, liefst 's avonds na 7 uur. M Dames! Permanent Wave, Gold Wave, Phecollne Wave enzr: vanaf f. 6.00, Uw adres voor de betere permanent G Tesselhoff. Heronstr. 54 t/o. 3 Octooerstraat. DIVERSEN B Verloren, hedenmorgen half 8, lichtgroen klndormutsje, in het Koolkwartier. Tegen belo ning terug bezorgenTlmor- straat 48, Lelden. Inlichtingen verzocht om trent mlln sinds verleden v/cefc weggelopen roodbruine ge* castr. kater, luisterend naar de naam Mloke. Mevr. Baa* Mlddelw. 19*.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3