Truman heeft de overwinning uit het vuur gesleept Voor 4 jaar weer president der V.St. WEERBERICHT Harry S. Truman, compromis tussen links en rechts democraat Hoe een groots werk tot stand zal komen Met een enkel woord SS een" haT pS"TnSdar f 87ste Jaargang DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 No. 26532 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Na een van de meest spannende verkiezingskampen in de V. St. is ten slotte Harry S. Truman als overwinnaar te voorschijn gekomen. Zijn tegenstan der, Dewey, moest het ten slotte toegeven, toen Ohio en zelfs nog Californië voor hem verloren gingen. TELEGRAM VAN DEWEY. Dewey heeft van New York uit een telegram aan Truman, die te Kansas City verblijft, gezonden, waarin hij zegt: „Mijn hartelijkste gelukwensen aan U met Uw verkiezing en alle goede wensen voor een succesrijk be stuur. Ik dring er bij alle Amerikanen op aan zich achter U te verenigen, ter ondersteuning van alle pogingen om onze natie sterk en vrjj te hou den en vrede in de wereld te stich ten". Gedurende ongeveer 15 uur van tel ling gingen de beide candidaten onge veer gelijk op, t-ot Dewey ten slotte zfjn nederlaag toegaf. Op.dat moment leidde Truman in 28 staten, die 304 kiesman nen moesten aanwijzen. Dewey leidde toen in 16 staten met 189 stemmen in het kiescollege. De pers was verbaasd, dat Dewey zich niet in eigen persoon vertoonde om de nederlaag te erkennen en zich met de journalisten te onderhouden. Het be richt werd door zijn perssecretaris uit zijn hotelkamer naar beneden gebracht. Hij liet de verklaring uitspreken in de vorm van het vermelde gelukstelegram. De pers heeft de indruk, dat de neder laag Dewey zeer zwaar valt. Hij heeft zich de laatste jaren beschouwd als de man, die door het lot is aangewezen om cie hoogste trap van de politieke ladder te bereiken. Te Kansas City toonde president Tru man zich overgelukkig. Hij schudde journalisten de hand .sloeg de arm om goede kennissen en toonde een brede glimlach. Later verklaarde Dewey nog op een ten slotte toegestane persconferentie: „Het is thans onze taak samen te werken en de regering te steunen bij elke poging, een sterk en vrij Amerika op te bouwen". Op de vraag, of hij de huidige twee- partyen-politiek voortgezet wilde zien, antwoordde hij met nadruk: „Beslist. De afgelopen week is een van de don kerste geweest, nu de toestand in Grie kenland en China zo geweldig acuut is geworden". Het gerucht, dat hij het gouverneur schap van New York zou neerleggen, noemde hij „puur verzinsel". Voor Truman kwam deze overwin ning aan het eind van een actie, waar van het slagen door bijna alle leiders der democratische partij, uitgezonderd de president zelf. reeds maanden gele den een onmogelijkheid werd genoemd. Voor Dewey kwam.de nederlaag als het bitter einde van een droom van tien jaar. Dit was zyn derde poging. In 1940 werd Wendell Willkie door de republi keinse conventie candidaat gesteld, in 1944 versloeg Roosevelt hem in de pre sidentsverkiezingen. Practisch zijn thans Dewey alle toekomstige kansen op het presidentschap ontnomen. Politieke waarnemers geven de vol gende oorzaken op voor Truman's over winning: 1. De grote opkomst der kiezers. De „onzekere kiezers" trokken met mil- lioenen ter stembus, blijkbaar getroffen door de oprechtheid en moed van de presidentsverkiezingsactie. 2. De stem der vakverenigingen. Gou verneur Dewey en de leiders der repu blikeinse partij steunden de Taft-Hart- ley-wet, die de vakverenigingen een be knotting achtten. 3. De vrees, dat een republikeinse re gering de sociale winsten van de „New Deal" in gevaar zou brengen. 4. Een meerderheid van aanhangers der „New Deal" steunde Truman als de ware opvolger van de „Roosevelt- traditie". 5. Een opmerkelijke verschuiving on der de boeren, die altyd republikeins stemden. Het onverwacht kleine aantal stem men voor de derde partij van Wallace wordt algemeen verklaard als een ver werping van zijn politiek van nauwere samenwerking met de Sovjet-unie. VERKLARING VAN TRUMAN. President Truman heeft beloofd zich te wijden aan „de zaak van de vrede in de wereld" en van „voor spoed en geluk in het binnenland". Hfj beloofde voorts „het Amerikaanse WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige, langs de kust nog nu en dan harde wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht. 5 NOVEMBER Zon op: 7 41 uur; onder: 17.05 uur. Maan'op: 13.05 uur; onder: 19 36 uur. (N.M.). Hoog water te Katwyk te 6.04 en 18.22 uur. pil nummer bestaat uit zes pagina's volk naar beste kunnen" in de ko mende vier jaar te dienen. „Ik voel zeer diep de verantwoordelijkheid, die mij tengevolge van de verkiezingen te beurt is gevallen", aldus Truman's verklaring. Hij telegrafeerde aan Dewey: „Ik dank U oprecht voor Uw gelukwens en goede wensen. Uw prachtige sportivi teit wordt zeer gewaardeerd. Wij zijn beide dank verschuldigd aan het Ame rikaanse volk, dat de wereld opnieuw de vitaliteit van onze vrye instellingen beeft getoond". VERKLARING VAN WALLACE. Henry Wallace heeft de volgende ver klaring uitgegeven: „Gisteren heeft het Amerikaanse volk door zijn stemmen getoond, tegen de Taft-Hartley- en onderdrukkende arbeidswetgeving te zijn, tegen hoge prijzen voor de consu ment en voor prysbeheersing voor de boer. Dit zijn kwesties, die alleen door de progressieve partij vastbesloten in het geding zijn gebracht". STEMMEN UIT DE WERELD VAN DE ARBEID. Philip Murray, voorzitter van het vakverbond C.I.O., heeft in een geluks telegram aan Truman verklaard, dat de overwinning „duidelijk en onloochen baar gebaseerd is op de beginselen van de New Deal en op de machtige rol, die de Labourparty heeft gespeeld". „Wij vertrouwen, dat dit bewijs van de grote politieke kracht van Labour, die reac- tionnaire minderheden tot staan zal brengen, die zo duidelijk de wens te kennen hebben gegeven, Amerika een geestelijk dwangbuis aan te doen en onder beheer te stellen van eigen belan gen der rijken". Volgens William Green, voorzitter van de andere grote Amerikaanse vakver eniging A.F.L., betekent Truman's over winning „een overweldigende afwijzing van de armzalige handelingen van het 80ste republikeinse congres. Door haar stem heeft de Amerikaanse bevolking de volgende regering en het 81ste con gres een mandaat gegeven tot progres sieve actie". Tal van vooraanstaande politici ter wereld hebben hun voldoening uitge sproken over de afloop der Ameri kaanse verkiezingen, ook al doen zy hun best Dewey niet te betrekken in hun oordeel, daar zy de Amerikaanse binnenlandse politiek niet wilden be roeren. Van de vele stemmen slechts enkele: „Ik bemoei my nooit met de binnen landse politiek der Verenigde Staten", aldus Churchill. „Ik heb het genoegen gehad Truman en Dewey te kennen, ik had het genoegen de laatste maanden van de oorlog met Truman samen te werken. Na myn rede te Fulton, toen de toestand lang niet zo helder was als nu, zyn Truman en Dewey zeer vrien delijk voor mij geweest". „Het is een verheugend feit, dat de Verenigde Sta ten, op het ogenblik, waarop zij een overwegende positie in de wereld be kleden, over de talenten beschikken voor de hoge functies van het openbare Wilde geen president worden, maar werd het en kreeg het moeilijk Harry S. Truman werd geboren op een farm in de buurt van Kansas City (Missouri) op 8 Mei 1884. Onder andere heeft hy juridische en militaire weten schappen bestudeerd. In de eerste we reldoorlog diende hij als artillerie-offi cier in het Amerikaanse leger in Frank rijk. Na de oorlog werd hij deelgenoot in een textielwinkel. Deze zaak verliep echter ten gevolge van de na-oorlogse moeilijkheden. Met behulp van de in vloedrijke politicus in Missouri, Tom Pendergast, werd Truman een van de belangrijkste plaatselijke politici en in 1934 ten slotte senator, hetgeen hij tot het uitbreken van de tweede wereld oorlog bleef. Toen werd hij benoemd tot voorzitter van de commissie voor onderzoek der oorlogsproductie, hetgeen beschouwd werd als een zeer verantwoordelijke functie van nationale betekenis. Truman heeft herhaaldelyk ver klaard niet dc post van president te verlangen. Zijn vrienden zijn van oordeel, dat hij dit eerlijk meende. In 1944 werd hy gekozen tot candi daat voor het vice-presidentschap voor de Democratische Partij. Truman werd door president Roose velt en de Democratische Conventie ge kozen als „compromis-candidaat" tus sen Byrnes, die als te conservatief en reactionnair beschouwd werd door de linkervleugel, en Wallace, die door de conservatieve vleugel bestreden werd als een „linkse extremist". Beide groepen waren het niet eens met Trumans opvattingen. De conser vatieve groep uit het Zuiden kon zich niet verenigen met zijn houding ten opzichte van het negervraagst.uk en de linkse groep was van oordeel, dat hij de zaken te veel beschouwde van 't stand punt van de zakenlieden uit. Omdat men hem echter als gematigd kende en niemand verwachtte, dat hij een ande re post zou bekleden dan die van vice- president, welke positie naar verhou- leven en in staat om een kiescampagne te leiden zonder de overeenstemming tussen de beide partijen over de leiding der buitenlandse zaken in het gedrang te brengen". Wysjinsky, leider der Sovjet-delega tie in de V. N„ keek zeer vergenoegd, toen het nieuws hem bereikte. Hij zei: ,.Het is verbazingwekkend. De bevol king heeft gekozen. Het is niet aan mij commentaar te leveren op Amerika's binnenlandse aangelegenheden". Maar het onder Sovjetrussische con trole staande Berlijnse radiostation zeide: „De herkiezing van president Truman bewijst de waarheid van Henry Wallace's argumenten die door Truman in de verkiezingsactie misbruikt zijn, Truman werd alleen herkozen, omdat hij beweerde tegen Wallstreet te zijn. Voor zijn herkiezing sprak Truman als Wal lace, doch wij zijn bang, dat hij thans zal handelen als Dewey". Meer spoed te Parijs nodig Het bestuur van de algemene ver gadering der V.N., bestaande uit de voorzitter en ondervoorzitter van cie vergadering en de voorzitters der zes commissies, heeft besloten, de werk zaamheden der vergadering meer spoed bij te zetten. In principe besloot men, dat de politieke commissie, die 't mees te werk cp haar agenda heeft en waar de werkzaamheden de grootste vertra ging hebben ondervonden, minstens één naöhtzitting per week zal houden. De sociale en de juridische commissie zul len eveneens speciale zittingen moeten houden, terwijl de economische en de trustschapscommissie en de commissie voor de begroting tijdig klaar zullen komen. De leden van het bestuur zijn het er over eens geworden, de slotzit ting van de derde algemene vergade ring omstreeks 10 December te doen houden. Ter herdenking van het feit. dat op November i84ö de grondwet van JL'hor- becke plechtic werd afgekond gd, is gisterochtend een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van deze staatsman op het Thorbeckeplein te Amsterdam. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de rede van mr M. J Bos. voor zitter van de afd. Amsterdam van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. ding van weinig belang is, steunde men hem algemeen. In, 1945, in het voor jaar, stierf president Roosevelt echter onverwacht en Truman werd automa tisch president. Door de omstandigheden was hij niet slechts in de gelegenheid, doch ook gedwongen zyn politiek van de middenweg in de praktijd te brengen. De rechtse en linkse groepen vielen hem af en vormden eigen partijen. Weinig presidenten hebben zoveel be langrijke beslissingen moeten nemen als Truman. Hij moest beslissen wan neer de atoombom gebruikt zou wor den, in zijn ambtsperiode brak een golf van na-oorlogse stakingen uit ten gevolge van de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Truman moest bepalen welke politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie ge voerd zou worden en welke houding Amerika moest aannemen ton opzich te van het Palestijnse vraagstuk, ter wijl hij zelf politiek afhankelyk is van grote groepen Joodse kiezers in „sleu- telstaten". De geruchten om Marshall Volgens een nader bericht van A.F.P. heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Na ties het bericht, als zou Marshall van plan zyn in Januari aanstaande zyn ontslag in te dienen, tegengesproken. Marshall zou geen enkele verklaring hebben afgelegd, waaruit zyn plannen zouden zyn af te leiden. Het State-department bewaart ech ter het stilzwygen. Marshall heeft te Parijs, zonder de berichten te bevestigen, verklaard, dat hy bij talry.ee gelegenheden de wens te kennen heeft gegeven zich uit de staatsdienst terug te trekken. Daarom wordt aan de geruchten te Washington veel geloof gehecht. Het is mogeiyk, dat Truman, die zeer veel prys op Marshall stelt, hem zal trachten te bewegen nog aan te blij ven. Het is niet bekend, wie Truman eventueel als opvolger van Marshall zou benoemen. De Spoorwegen spreken Wat het eerst te doen staat Van de zijde dei- Ned. Spoorwegen so'hryft men ons: „Met veel genoegen wordt voldaan aan het verzoek van de redactie van dit Blad om in aansluiting aan de me dedelingen van de adjunct-directeur van Gemeentewerken, ir Lem, in het nummer van 19 October JJ., het een en ander over de Leidee sooorwegwerken te vertellen. Het wordt immers van de zijde der Ned. Spoorwegen cp hoge prijs gesteld en we willen dit gaarne be vorderen dat de Leidenaars mede leven met ons werk, wat overigens niet te verwonderen is, wyl er zulke gr<5te IN DE TOEKOMST EEN KWARTIERDIENST? Het voordeel voor de Spoorwegen by het maken van een vrije kruising met de Rijnsburgcrweg zit in de mogelijkheid na het gereedkomen der werken of waarschijnlijk al eerder de frequentie van het spoorwegverkeer nog op te voeren en misschien naar 'n kwartierdienst op deze belangryke lijn te streven. Wat dan ook weer een Leids belang De heer Lem wees er reeds op, dat de Leidenaars zich nog veel ongerief Leidse* belangen bU betrokken zyn. wat zullen mceten getroosten. Dit wordt ock weer uitgedrukt wordt in de grote voornamelijk veroorzaakt door de be kosten, welke ook Leiden zich meetperkte breedte van de strook, welke be- getroosten. I schikbaar is tussen het bestaande sta- waarschuwingsschot dodpiyic getroffen. Tot hoofd van de regionale omroep Noord is benoemd de schrijver SJoerd Leiker tot nu toe redactie-secretaris van „De nieuwe Stem" en een van de mede oprichters van de uitgeverij „De Bezige Bij" te Amsterdam. Nederlana zal voor het eerst deel nemen aan de Jaarlijkse Kon. Wlnter- beurs te Toronto. Behalve verschillende groentesoorten zullen ooi: andere Neder landse producten als chocolade, kaas en haring worden geëxposeerd. De beurs zal worden gehouden van 16 tot 24 Nov. a.s. De Nederlandsche Mij voor de Wal- vischvaart heeft haar productie traan voor het komende seizoen aan de Neder landse regering voorverkocht tot de prijs van f. 1015 per long ton (1016 kg) op basis eerste kwaliteit. Met ingang van heden kunnen mo- motorvermogen BINNENLAND. Tot lid van de door de algemene vergadering der V. N. te Parijs opge richte commissie \oor internationaal recht ls gekozen prof. mr dr J. P. A. Francois, raadsadviseur van het Ned. ministerie van Buitenl. Zaken. Op de hoek van ue Nieuwe Duin weg en de Nieuwe Parklaan te 's-Gra- venhage verleende gistermorgen de 72- Jarlge wielrijder J H K. geen voorrang aan een personenauto. Hij werd aange reden en kreeg een schedel basisfractuur. Op weg naar het ziekenhuis ts hy over leden. Aan de voet van de Dom ls ln Utrecht het eerste voorlichtingscentrum annex verkeersmuseum voor veilig ver keer ln ons land door een vertegen woordiger v. d. minister v. verkeer en wa terstaat geopend.Dlt centrum beoogt naast voorlichting ook onderwijs en opvoeding aan de weggebruikers te geven. H.K.H. Prinses Wilhelmlna heeft op de te Apeldoorn gehouden tentoonstel ling ..Het Portret", een werk. „100-Jarlg vrouwtje", aangekocht van de Apeldoorn- se kunstschilder Wlro Helder Op de grens van de gemeenten Schoonebeek en Sleen weid door een patrouille van de Kon. Marechaussee de xvora en Pas-üe-Caiais. Lecupre had „do- bij hun verbiiu in het Waldorf i (j.an Ook het eerst-e perron ver- 21-Jarige J H. Koops. die op verdachte cumenten by zich waarin hem de op- Astoria-hotel te New-York ls aan de heer nprron ik™. rip {j, wijze goederen vervoerde na enkele waar- j dracht werd gegeven het werk in «en en mevrouw Luce een aantal Juwelen ter 1 e" vour ue xyn schuwingen om te stoppen, door een fabriek te Lens te doen staken". 1 waarde van 20.000 dollar ontstolen. Uit Weerden. De communistische en de socialisti sche party ln Polen zullen een fusie aan gaan op een unificatie-congres. dat tus sen 8 en 13 December te Warschau zal worden gehouden. Men verwacht, dat graaf Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse za ken, heden een kort bezoek aan San Remo (Italiaanse Riviera) zal brengen, waar hij met zijn Griekse ambtsgenoot Tsaldaris kwesties betreffende Italië en Griekenland zal bespreken. Het noodplan Nr 1 van de Franse spoorwegen, dat een belangrijke inkrim ping van het aantal personentreinen van de grote lijnen en die der bultenwyken Inhoudt, ls ln werking getreden. Dit noodplan heeft ten doel de steen kool voorraad te sparen, zolang dc arbeid in de mynen nog niet normaal 16 Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de conferentie van deskun- vergunning worden verKocht No?etber.e Lcnde^ g^rjlf wo?den. Minister mr dr J. ln 'tVeld. ml-De conferentie zal worden bijgewoond nister van Wederopbouw en Volkshuls- door de V. S.. Frankrijk. Engeland en de vesting zal Zaterdag as. een officieel be- Benelux-landen. SJ? de w!d?ronhou21J^nSedP Een Amerikaans superfort B 29 ls 20 met de wederopbouw van de stad. K.M. ten Zuiden van Manchester tegen tionsgebcuw en het Ziekenhuis, waar op in eerste instantie de verhoging van de spoorbaan zioh moet afspelen, ter wijl ook de drukke treinenloop daar doorheen geperst moet worden. In de toekomst zal het emplacement twee eilandperrons kijgen, elk 12 meter breed met totaal 7 sporen. Bovendien worde er nog op gerekend, dat in ver dere toekomst de uitvoering van een groots spoorwegplan mogelijk moet biy- ven: de aanleg van een spoorlijn uit het Z.W. van Amsterdam door de Haar lemmermeer via Lelden naar Den Haag, waardoor het aantal sporen op het em placement nog met één vermeerderd zal worden, terwijl er dan aan de Zieken- huiszijde nog een zy-perron bij kcmt. Met de lengte van de kunstwerken, vul. dus de onderdoorgang in de Rijns- burgerweg, moet daarop al dadelijk ge rekend worden. De totale bovenbreedte van het em placement wordt daardoor in de toe komst rond 65 m, terwijl deze thans dadelijk op ruim 55 m moet werden gebracht. VERHOGING IN ETAPPES. Nu is de beschikbare breedte tussen het stationsgebouw en het Ziekenhuis- terrein hoogstens 45 m. Als we daarvan nog een breedte van ongeveer 9 m af trekken voor de in elk geval nodige twee doorgaande sporen voor het te genwoordige verkeer en ruim 12 m voor de glooiingen van de hoge baan, dan is het duidelijk dat de verhogingswerken in „periodes" uitgevoerd moeten wor den. Dat wil ln de eerste plaats zeggen dat we in eerste instantie s.echts een smalle strook kunnen verhogen, daarop twee sporen leggen met twee zijperrons, waarop we dan de dienst van de lage sporen overbrengen, terwijl voorlopig de Utrechtse treinen nog op een laag per ron binnenkomen. Intussen moet het nieuwe voorgebouw zo vér gereed zyn, dat het bestaande stationsgebouw en de bovenbedoelde lage sporen voor het doorgaand verkeer weggeoroken kunnen worden en we aan de stadszyde vol doende ruimte krijgen om het emplace ment op volle breedte te voltooien. Maar als we dus eerst op de plaats, waar nu het tweede perron ligt, een smalle hoge strook moeten maken, dan wil dit zeggen, dat het bestaande twee de perron al vry gauw uit de dienst ge nomen meet worden. Bovendien wezen we er op dat we in de ruimte tussen hoofdgebouw en die te maken hoge BUITENL\\l> S5n 650 meter hoge heuvel opgevlogen. I t JJ? de twee .DOren voor d' bestaan- De 13 Inzittenden, allen Amerikaanse si.cm ce twee ;poien voor q. oebtaaa De Franse politie heeft Raymond officieren en manschappen, ziln om het he dienst moeten behouden. Dit xan Lecupre gearresteerd, de secretaris van de leven gekomen (alleen deer deze zo dicht moge.yk tegen metaalbewerkersbond der departementen! [het stationsgebouw te leggen. Welnu, Nord en Pas-de-Calals. Lecupre had „do- 1 Bij hun verblijf ln het Waldorf Na Truman's onverwachte zege De Amerikaanse verkiezingen hebben nog eens weer duidelyk gemaakt, hoe gevaarlijk het is omtrent de afloop van verkiezingen voorspellingen te doen! Al gemeen was Truman voor het president schap u.tgerangeerd en was Dewey als de aanstaande bewoner van het Witte Huis voorgesteld Alle voorspellingen ten spUt. heeft Truman echter de overwinning behaald in "éen nek-aan-nek-race als zich bij kans in de V. St. nog niet heeft voor gedaan. Eerst op het laatste ogenblik der telling bleek Truman's zege defini tief. Zelfs in democratische kring was Tru man beschouwd als een „slechte trek ker", maar een betere was er niet dus Buiten Truman zelf geloofden zelfs in eigen partij weinigen aan de mogelijkheid van een overwinning. En daar was reden voor: eerst de afval van Wallace, die hoewel volslagen kansloos, toch Tru man's stemmen tal zou doen terugvallen; en dan het feit, dat de zuiver democra tische Zuidelijke staten uit verzet tegen Truman's rassen-gelykstell'ngswet een aparte candidaat hadden gesteld. Dat leek bedenkelyk veel op zelfmoord Maar dit alles ten spijt, is Truman als triom fator uit de bus gekomen: Voor Dewey is het wel de grootste tegenslag van zijn leven. Eindelijk waande hy zich zeker te worden geko zen en wederom is hy teleurgesteld. Het betekent voor hem ongetwijfeld een af scheid voor froed. Truman zal nu weer voor vier jaar bewoner van het Witte Huis blijven. En Europa is zonder twijfel daarover verheugd. Men wist. wat men aan Tru man had en men zou niet graag wijzi ging in de Amerikaanse politiek hebben gewild. Vooral nu niet, gelet op de pre caire situatie ter wereld. Niet. dat de keuze van Dewey directe wyz ging van koers zou hebben betekend, daarvoor was Amerika's buitenlandse politiek te veel in overeenstemming gebracht met wat er leefde in beide grote partijen aan de overzijde van de haringvijver. Maar toch zr waren nuances en van Dewey was te verwachten, dat hij minder- ver zou wil len gaan dan zijn voorganger. Het ver loop van zaken in het Congres met zyn republikeinse meerderheid, waarmede Truman zoveel moeite heeft gehad, is bewijs daarvoor. Truman zal nu zijn uitgestippelde Ujn kunnen voortzetten en zelfs volledig, want in belde huizen van het Congres hebben de democraten de meerderheid heroverd, tengevolge waarvan alle vroe gere leiders op hun posten zullen terug keren. Europa kan dit niet anders dan toe juichen. gelet op het Sovjet-expansio- nisme, dat zich thans speciaal op het Oosten heeft gericht, zodat men zich gaat afvragen, of Befliin feitelijk niets anders is dan een middel, het Westen in Europa bezig te houden, opdat net z.'ch minder met het Oosten kan be moeien. Verwacht mag thans worden, dat Amerika's toetreden tot het Westelyk pact van Brussel en tot het nieuw op stapel gezette Atlantic-pact begin vol gend jaar zal kunnen worden bespoe digd. Of ook het Au ikaai.se volk heeft ge voeld. dat het nooit goed is. om tijdens benauwde en voor de wereld beslissende ogenblkken van „trekpaard" te veran deren? Amerika's vastbesloten politiek zal nu kunnen worden voortgezet en zelfs ver sterkt voortgezet, gelet op de meerder- he^dswisseling in het Congres. Jammer zou het daarom zijn, zo de berichten over een aftreden van Mus- hall bij de officiële ambtsaanvaarding van Truman op 20 Jan. a.s.. zou worden bevestigd. Dat zou stagnatie kunnen op leveren en die kan de wereld luist nu niet verdragen, gelet op de algemene impasse als gevolg van de tegenstelling tussen Oost en West. Officieel is Mars hali's heengaan echter nog niet. ALLEREERST BOUW VAN TIJDELIJKE PERRONS. En dus moet aan de eerste periode van de verhogingswerken een voor- periode voorafgaan, welke inhoudt het maken van tydeiyke perrons, zowel voor de Utrechtse lyn als voor de Den HaagAmsterdam lyn. Deze perrons moeten ten Zuiden van het stationsgebouw gelegd worden om voldoende terreinbreedte te vinden. We willen ditmaal niet te veel plaats ruimte in beslag nemen, doch gaarne geregeld over de plannen en de uitvoe ring hiervan berichten. Slechts zij nu nog aangestipt, dat in verband met het maken van de hulp- perrons, het eerst nodig is de spoorweg haven te dempen. Voor dit werk en het maken van het grondwerk voor de hulpbaan, d.i. dus de aardebaan langs het IJsclub terrein, waarop de naar de stadszijde te verschuiven hoofdsporen gelegd worden, zyn de prijsaanvragen naar de aanemers gezonden, zoaat hiermede zeer binnenkort wordt begon nen. GOEDERENDIENST GAAT VERHUIZEN. Met een ander werk wordt ook spoe dig begonnen ook hiervoor zyn aan nemers uitgenodigd n.l. het wyzigen van het emplacement Witte Poort (Lei den S.S.). Het is voor de voortgang der werkzaamheden nodig, dat de goederen inrichtingen, welke thans nog vóór het station aanwezig zijn, verdwijnen. De goederendienst wordt geconcentreerd cp 't emplacement Leiden S.S. Daar wordt een nieuwe loeds gebouwd en een royale losweg aangelegd, welke in de plaats treden van de bestaande loodsen en loswegen cp Leiden H.S. en Leiden S.S. tezamen. Deze wijziging van Leiden S.S. neemt nog vry veel tijd in beslag en moet tydig gereed zijn Daarom wordt dit werk het eerst aanbesteed." HET ENGELSE LEGER IN GRIEKENLAND. Bevin. cie Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het pa..— ment verklaard, dat de Engelse troenrn in Griekenland teruggetrokken zul en I worden, wanneer de Noordelijke na buurlanden van Griekenland, ruiteriijk 1 besiuiten ongelukkige land metxuiÉ te laten."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1