Na de val van Moekden Abdoelkadir en Pakistan's premier vertrokken Prof. dr J. de Zwaan over „Onze zieke cultuur' Onze internationale „goodwill" versterkt WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 No. 26530 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 Nieuwe wapens uit Amerika Tsjang-kai-sjek heeft te Nanking toe gegeven, dat zijn regering in Mandsjoe- rije een nederlaag had geleden, doch hij verklaarde, dat de' communistische troe pen „nog niet in staat waren Noord- China te bedreigen". Volgens berichten uit Peiping is ge neraal Wei li-hoeang, de opperbevelheb ber der regeringsstrildkrachten in Man- dsjoerye, die uit Moekden zou zijn ge vlucht, op bevel van Tsjang-kai-sjek aangehouden. Men zou disciplinaire maatregelen tegen hem willen nemen. De Amerikaanse legerautoriteiten te Nanking hebben mededeling gedaan van de instelling van een gemeenschappe lijk Amerikaans militair adviesbureau te Nanking, waarin deskundigen van leger, luchtmacht, vloot en gecombineerde diensten zitting hebben. Dit bureau ver vangt het voormalige adviesbureau, dat uit leger- en vlootvertegenwoordigers was samengesteld. De Britse en Amerikaanse consulaire autoriteiten te Tientsin hebben hun landslieden, die geen posten van essen tieel belang bezetten, aangeraden naar „veiliger gebieden" te evacueren zolang er nog transportmiddelen ter beschik king staan. Een 'gelijk advies is gegeven aan de Amerikanen te Peiping. De Franse onderdanen op posten van- niet-essentieel belang zullen adv es krij gen het Brits-Amerikaanse voorbeeld te volgen. Tientsin en Peiping liggen op ongeveer zeshonderd kilometer ten Zuidwesten van Moekden. In Tientsin vertoeven op het ogenblik ongeveer vijfhonderd Britten, honderd en-tachtig Amerikanen en tweehonderd Fransen. Uit bovenstaande blijkt, dat er toch wel rekening wordt gehouden met een verdere communistische opmars 1 De Verenigde Staten hebben de aan koop goedgekeurd door China van een partij wapenen ter waarde van vijf mil- lioen dollar, uit het reeds aan China toegewezen bedrag. Op 15 millioen dollar na is thans het door het Amerikaans congres voor mi litaire hulp aan China beschikbaarge- stelde bedrag van 125 millioen dollar toe gewezen. Terwijl meer dan drie kwart van de som is uitgegeven, heeft nog niet de helft van de gekochte wapenen Ch:- na bereikt. Binnenkort vertrekt „een grote verschep:ng" uit havens aan de Westkust aan boord van Amerikaanse legervrachtschepen. Het is echter on waarschijnlijk. dat dergelijke voorraden onmiddellijk invloed kunnen hebben op de huidige militaire situatie. In welin gelichte diplomatieke kringen te Wash ington erkent men. dat de nederlaag van Tsjang-kai-sjek's troepen een grote terugslag kan hebben op de Amerikaanse buitenlandse politiek, wat betreft de strijd tegen het communisme. MINISTERS AFGETREDEN. De Chinese minister-president, Wong wen hao. en de minister van financiën, Wang yoen woe, hebben bij president Tsjang-kai-sjek hun ontslag ingediend wegens „het falen van de economische politiek van de regering". Wong wen hao werd in Mei j,l. ml- De moord te Wenen Irving Ross, de Amerikaanse functio naris van het plan-Marshall in Oosten rijk, is volgens Weense waarnemers niet om politieke redenen vermoord. Zij ge loven, dat het hier een roofmoord be treft. De Russen hebben tweemaal een ver zoek van officiële Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Superina. dat bij Ross in diens auto zat, afgewezen. Als reden voor de weigering gaven de Sovjet-autoriteiten op, dat mej. Supe rina te ziek was om bezoek te ontvan gen. Het meisje zou kneuzingen en ba jonetwonden hebben. De situatie in Frankrijk Allerheiligen, een algemene feestdag in Frankrijk, bracht een gespannen wapenstilstand na een rumoerig week einde in de steenkoolgebieden. In Noord-Frankrijk, te Douai, werd een bom geplaatst bij het huis van een niet-staker. Diens vrouw werd gewond. Er werden aanvallen gedaan op 15 huizen van werkwilligen. Een mijninge nieur en zijn vrouw werden gewond, doordat een zelfgemaakte bom naar hun woning werd geworpen. Deze incidenten weerspiegelen de toe nemende kracht van dé stroming om naar het werk terug te'keren. Men verwacht, dat heden nog meer naar hun werk terug zullen keren. Als gevolg vreest men verdere geweldplegingen. Het ministerie voor openbare werken en vervoer heeft medegedeeld, dat troepen gebruikt, worden by het lossen van kolen te Rouen en Lorient. Troe pen zullen heden eveneens kolen los sen te Le Havre, Bordeaux, La Palisse, Nantes en St Nazaire Te Dieppe en Cherbourg staken de arbeiders niet. De staking duurt voort te Marseille. De regering was niet van plan troepen voor het lossen in Mar seille te gebruiken. SOMBER WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust kraohtige Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk mist. Vrij zacht. 3 NOVEMBER. Zon op: 7.38 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 10.43 uur; onder: 18,01 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk te 4.38 en 16.55 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's nister-president. Hij sloot zich in 1935 bij de Kwomintang aan. Hij werd niet zozeer beschouwd als partijman, doch meer als economisch deskundige. Als gevolg van wijziging in de rege ringspol. tiek ten opzichte van de prijs controle, welke neerkwam op het prijs geven er van. is te Sjanghai een aan zienlijke prijsstijging van alle voedings middelen geweest. Die prijzen bedragen thans, wat vlees en eieren betreft, het dubbele van de prijzen op de zwarte markt tijdens cle prijsbeheersing. Som mige producten. d:e van de markt waren verdwenen, worden weer te koop aan geboden. Te Nanking o.m. hadden de winkeliers deze producten gehamsterd in de verwachting, dat de controle niet lang zou duren. VERVANGING VAN MONTGOMERY? In militaire en diplomatieke kringen te Washington heeft men te verstaan gegeven, dat, wanneer de Verenigde Staten en Canada zich aansluiten bij de Westeuropese Unie, in de plaats van Montgomery een Amerikaanse generaal de leiding op zich zou nemen van de strijdkrachten der staten van het „At lantisch pact". Volgens genoemde krin gen zouden, aangezien generaal Omar Bradley waarschijnlijk stafchef van het Amerikaanse leger zou moeten blijven, ter vervanging van Montgomery de volgende persoonlijkheden in aanmer king kunnen komengeneraal Marshall, generaal Lawton Collins, onderstaf chef, generaal Clark, bevelhebber van het zesde leger, lt.-generaal Bedeli Smith, ambassadeur van de V. S. te Moskou en gewezen stafhoofd van ge neraal Eisenhower. De oude rivaliteit is dus niet dood Vroeger jaren was het in de Kop van Noord-Holland gewoonte de meisjes of de jongens, die zo onfortuinlijk waren geen vrijer te hebben, op S nterklaas een remplagant van taai-taai of specu laas aan te bieden. Deze traditie is niet langer in zwang, maar West-Friesland bakt nog steeds de „vrijers", waarmee reeds 6 weken voor het feest van de goedheilig man een aanvang wordt ge maakt. Voor het eerst sedert de oorlog kan de lekkernij zonder bon worden ge kocht. Geanimeerd onderhoud met minister Sassen Met het Batavia-toestel van de K.L.M. dat gisteravond om 8 uur moest vertrek ken, maar dat 1 uur vertraging had. daar het eerst na zonsopgang in Cairo mag landen, is de heer Abdoelkadir, naar Indonesië teruggekeerd. Hem werd uit geleide gedaan door minister mr E. M. Sassen, dr J. P. Bannier, gecommitteer de voor Indische zaken van het Dep. van O. G. en de directeur van Sociale Zaken in Indonesië, de heer B. Krijger. Met hetzelfde vliegtuig vertrok een ge zelschap gezagdragers uit Pakistan, o.w. de 53-jarige premier Liagat Ali Khan, die in Londen de conferentie van de Commonwealth heeft bijgewoond, waar na hij vijf dagen in Parijs vertoefde en daar o.a. Marshall, Wysjinsky en Aureol ontmoette „Wij ziin blij om onze verkregen on afhankelijkheid", zo zeide Khan. „Een jaar geleden had ik door de straten van Amsterdam kunnen lopen als een vol komen onbekende. Nu treedt men mij tegemoet als de vertegenwoordiger van een onafhankelijke natie van 80 millioen zielen. Het hele volk heeft meer zelf vertrouwen gekregen." Geüniformeerde meisjes nemen deel aan de oefeningen van het Republikeinse leger. Deze opname toont een vrouwe lijke soldaat, die geïnstrueerd wordt in de bediening van een mortier. Hij noemde de commerciële basis van zijn land bijzonder hecht. In een jaar tijds heeft Pak stan een export gehad, die 30.000.000 pounds hoger was dan de import. Dit bedrag zal worden gebruikt voor de industrialisatie, naast de oorlog met India, een van de grootste proble men van Pakistan, dat op het ogenblik vrijwel geen fabrieken van betekenis be zit. De premier had in het restaurant van Schiphol gedurende een uur een geani meerd onderhoud met Abdoelkadir en minister Sassen. 300 JAAR HERVORMDE KERKEN IN BRABANT EN LIMBURG. Ter gelegenheid van het feit, dat 300 jaar geleden de Hervormde Kerk in Noord-Brabant en Limburg werd ge vestigd, werd gisteren in het kerkge bouw van de Hervormde gemeente te Den Bosch een herdenkingsdienst ge houden. Ds H. J. F. Wesseldyk, praeses der Generale Synode en dr K. H. E. Gra- vemeijer, algemeen gedelegeerde der Ned. Herv. Kerk voerden o.a. het woord Afval van de levende God In de middagvergadering der Clir. Hist. Unie spraken prof. dr J. de Zwaan over het „Culturele" en mr dr J. van Bruggen om*: „Onze sociaal-economi sche taak thans". Pref. De Zwaan onderstreepte, dat „cultuur" bovenal een zaak is van de geestelijke waarden, die in bepaalde pe rioden als de hoogste geëerbiedigd wor den. In tijden van orisis loopt men daarover heen naar het schijnt. In zulk een tijd leven wij. Het intellectualisme is tot de massa doorgedrongen en werkt, in samen hang met de mechanisatie aller din gen, verdorrend op het leven. Ener zijds vindt men thans intellectualis me, mechanisatie des levens, massa mens, anderzijds de verbreiding van een enltuurbrei, die de bodem verstikt. De verscheidenheid, die God schiep, wordt voor de massamens tot geschei denheid. Het is een onveilig sein, dat men overal, in bioscopen zo goed als in kerken kan tegenkomen. Onze cultuur is ziek tengevolge van haar afval van de levende God; die af val leidt tot intellectualisme en madni- nisme, tot staatsslaverny hier en daar, maar overal tot aangroei van de kud den cler massamensen, die van namaak leven zender het zelf te merken. Orga nische eenheid is het wachtwoord van het leven zelf. Spr. noemde de C.H.U. een krachtige Protestantse volkspartij naar haar we zen en roemde Lohman, De Visser, Sohokking en Slotemaker als grote kust lichten aan de horizon van het ver leden. Politiek is toekomstvorming en raakt aldus het „culturele" terrein. Het gaat er om wat God wil met de Neder landse geest binnen het gehele rijk. De C.H.U. stelt zich te weer tegen de aanwas van de massamens, de vcr- SECRETARESSE SCHOND VERTROUWENSPOSITIE. Gearresteerd wegens verduistering van f. 30.000. De politie te Amsterdam heeft op Schiphol bij aankomst van het toestel uit Zürich de 34-j. mevrouw Van der E. gearresteerd. Zij was gedurende 2 jaren werkzaam geweest als secreta resse op een advocatenkantoor te Am sterdam en had zich door vervalsing van de boekhouding en het uitgeven van valse cheques in die tijd een be drag van 20 30.000 gulden toege- eigend. Zij had een vertrouwenspositie en heeft daarvan schromelijk misbruik gemaakt. Vast staat, dat zij de gelden geheel te eigen bate heeft aangewend en dat er vrijwel niets meer van over is. Haar echtgenoot is verdacht van schuld- heling gearresteerd. Mevrouw Van der E. is moeder van twee kinderen. Mr Stikker desnoods naar Djokja Onze correspondent te Batarvia seint heden De persconferentie van minister Stik ker met zijn gebaar van de uitgesto ken vriendenhand heeft een gunstige indruk gemaakt. Men verwacht dat onze internationale goodwill hierdoor versterkt zal worden. De verzoenende houding van onze regering tegenover De verkiezing in Amerika Heden is voor de V. St. dan de grote dag daar! De uren, dat er gestemd wordt, lo pen van heden twaalf uur (Ned. tijd) tot acht uur morgen (eveneens Ned. tijd). Tegen zestien uur dertig kan on der normale omstandigheden een voor lopige uitslag bekend zijn. Men verwacht, dat ruim vijftig mil lioen Amerikanen hun stem zullen uit brengen. Zij kiezen, gelijk' reeds gemeld, de president en de vice-president van de Verenigde Staten, die van Januari 1949 tot Januari 1953 in functie zullen zijn, voorts één derde deel der leden van de Senaat en alle leden van het Huis van Afgevaardigden, op drie na, die in September j.l. reeds door de staat Mai ne werden gekozen. (Maine wees drie republikeinen aan). Ten slotte worden 32 gouverneurs van staten en een aan tal plaatselijke autoriteiten gekozen. de Republiek bleek het duidelijkst uit mr Stikker's herhaalde verzekering dat de onderhandelingen aan geen enkele voorafgaande conditie gebon den zullen ziju. D? heer Stikker hoopt op een intieme openhartige bespreking met de heer Hatta, desgewenst deels te Batavia en deels te Djokja. Hij gelooft dat by we derzijdse goodwill een compromis kan worden gevonden, daar beide partyen naar zijn mening in principe ac- cpord gaan met de hoofdpunten inzake Federatie en «Unie. Men vindt het merkwaardig, dat er ten aanzien van dit laatste geen reactie is gekomen in de Republikeinse en buitenlandse pers. hoewel bekend is dal de voornaamste politieke stroming te Djokja, h.l. de Masjoemi en de P.N.I., gekant is tegen iedere vorm van sa menwerking met Nederland en ook deelneming van de Republiek als deel staat, op gelijk niveau met de andere deelstaten, onaanvaardbaar acht. DE BRITSE HANDEL MET DE SOVJET-UNIE. De Britse minister van voedselvoor ziening, Strachey, heeft in het Lager huis verklaard te geloven, dat de han del met de Spvjet-unie waarschijnlijk de enige relatie is, die op het ogenblik met de Sovjet-unie mogelijk is. Hij noemde de door de oppositie ge bezigde argumenten tegen deze handel „ongegrond en uiterst gevaarlijk". vlakkende invloed van veeleer inter nationalisme, het domme vertrouwen op de wijsheid en almacht van de staat, het Marxisme, onverschillig of dit met Russische of met Engelse saus is overgoten. Omdat zij aldus waakzaam is. heeft de C.H.U. dan ook een culturele com missie ingesteld, die het dagelijks be stuur en het hoofdbestuur van advies dient, Spr. riep de C.H.U. op om d-e geest van Nederland, cultureel tot een zegen en een kracht te maken juist in dit ogenblik nu het Rijk, straks tot nieuwe vorm herboren, een nieuwe weg door de wereld zal inslaan. Mr dr J. van Bruggen zette 't stand punt uiteen, dat d-e C.H.U, in deze tijd dient in te nemen. Noch de weg van het oude liberalisme, noch die, waarin het socialisme en het radicalisme zich openbaren, wilde hij volgen. De C.H.U. kan alleen aanvaarden de Christelijke solidariteitsgedachte, welke de saamho righeid en gelijkwaardigheid van kapi taal en arbeid in het voortbrengings- proces erkent'. Daarom is ook de visie juist, dat aan de bedrijfsorganen op sociaal terrein ruime en op economisch gebied geleidelijk zich uitbreidende be voegdheden moeten worden toegekend. Ter gelegenheid van het derde jubileum van het Genootschap voor Kerkelijke Zending heeft de Koningin van Enge land een bezoek gebracht aan het hoofd kwartier der organisatie te Londen, van waaruit contact wordt onderhouden met meer dan 1000 zendelingen, over de ge hele wereld. HM. liet de religieuze wer kers u't Oost- en West-Afrika, Egypte, Palestina, Pakistan en China, die in hun kleurige nationale klederdrachten aan wezig waren, aan zich voorstellen. (Exclusieve foto G.P.D,) Britten zullen Duitsland niet verlaten Mayhew, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft in het Lager huis verklaard, dat Groot-Brittannië nJet van plan is zijn bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken. Dit ant woordde hij op een vraag over de op merkingen van generaal Robertson op 27 October jl., waarby deze sprak over vertrek van de geallieerden uit Duits land op zekere voorwaarden. Mayhew 'zette uiteen, dat Robertson slechts gesproken had In het kader van een louter hypothetische vraag. Blackburn (Labour) zeide, dat naar zijn mening de verklaring van generaal Robertson „een ernstige fout" was ge weest. Elke gedachte aan terugtrekken uit Duitsland, aldus zeide hij. zou een verraad betekenen aan millloenen Europeanen. Beswick (Labour) zeide van mening te zijn, dat terugtrekken onder goede waarborgen een aannemelijke oplossing betekende. Blackburn antwoordde onder toejui chingen van de oppositie: „Wanneer wy zouden terugtrekken, zou Duitsland dan niet een prooi voor communisti sche agressie worden?" UIT PALESTINA. Van Arabische zijde blijft men tal van schendingen door de Joden van het bestand in Palestina melden. Het gehele Israëlische kabinet bracht gisteren een bezoek aan Jeruzalem. BINNENLAND Zaterdag ls tydens een militaire patrouille op de Kali Mlnggir bij Grlssee een prauw omgeslagen, waardoor de drie Inzittenden te water geraakten. Een sol daat van het K.L. verdronk. De studiecommissies voor Verkeer en Toerisme van het comité Benelux hebben gisteren te Brussel vergaderd. Besloten werd In Februari 1949 te Luik een Benelux-congres voor verkeer en toerisme te houden. Gistermiddag zijn 544 Oostenrijkse kinderen, die door de zorgen van de „U.N.A.C." drie maanden in ons land verbleven, van Hengelo uit, naar hun vaderland teruggekeerd. Men behoefde de glundere kindergezichten slechts te zien, om er van overtuigd te raken dat dit verblijf In Nederland de Oostenrijkse bleekneusjes veel goed had gedaan! Gistermorgen is in de statenzaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat de Directeur-Generaal der Rijks waterstaat dr ir W. J. H. Harmsen, ge huldigd in verband met zijn 40-jarige dienst aan bovengenoemd departement. Mr J. R. H. van Schalk, vlce-voorzltter van de Ministerraad heeft daarbij het woord gevoerd. Zeer onverwacht is te Den Haag op 41-Jarige leeftijd overleden de heer W. Moleman, hoofd van het vrachtbedrijf der K.L.M. Gisteren heeft de gemeente-secreta ris van Rotterdam, mr M. Smeding, on der grote belangstelling zijn zilveren Jubileum als zodanig herdacht. Van ver schillende zijden ls hy op grootse wijze gehuldigd, waarna een drukbezochte re ceptie plaats vond. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan wordt deze week door „De vrije school" te 's-Gravenhage een jubileum- week gehouden, welke geopend ls door de voorzitter, mr E. E. Menten. Vele onder- wijs-autoritelten gaven blijk van belang stelling. Na vele hartelijke toespraken, die blijk gaven van grote waardering voor het paedagogische werk van Rudolf Stel- ner, werd o.a. een Internationale ten toonstelling geopend van werk van kin deren der verschillende vrije scholen. De Minister van Landbbuw, Visserij en Voedselvoorziening heeft met ingang van 1 November 1948 de heer A. van Wijnen, te Gouda op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en oliën en van het bedrijfschap voor zuivel, onder dankbetuiging voor de belangrijke dien sten Ir deze functies bewezen. De Ver. voor de Effectenhandel deelt mede. dat de heer mr J. H Posthu mus. adjunct-secretaris der vereniging, met Ingang, van 1 November 1948 op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig ver leend Is, zulks In verband met het aan vaarden van een andere werkkring. BUITENLAND Ondanks de zware mist, die Berlijn „dicht" houdt en de luchtbrug hindert, landt op het onder Britse contröle staan de Beriijnse vliegveld Gatow elke vier minuten een luchtbrug-vliegtuig met be hulp van radar. Het Amerikaanse vlieg veld Tempelhof echter, dat voor radar- landingen niet zo geschikt ls, bleef ge sloten, Een Amerikaans gerechtshof heeft twee Duitse communistische hoofdre dacteuren, namelijk Hans van Dyck en Kurt Weber, resp. van de „Stuttgart Volksstlmme" en de „Badlsches Volks echo" veroordeeld tot gevangenisstraf van resp, een en drie jaar en een boete van driehonderd mark, wegens het „beschrij ven van de Verenigde Staten als een In halige kapitalist, die poogt Europa door middel van dollars ln zijn slavernij te brengen". 25 Personen, die ln een huls te Poslllipo bij Napels voor rouwbeklag bij een waren gekomen, zijn levend begraven als gevolg van een aardverschuiving, ver oorzaakt door zware regenval. De bezittingen van de bij de bevrij ding dooi de partlsanen gefusilleerde Farinaccl, ex-secretarls der fascistische partij in Italië en leider van de antl-se- mltische actie, die een waarde hebben van 645 millioen lire, zullen ten bate van de staat verbeurd verklaard worden. Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat Prinses Anna van Bourbon-Parma, die in Juni met ex-konlng Michaël van Roemenië getrouwd ls, ln de lente een baby verwacht. Het aantal doden tengevolge van de „smog" (mensel van fabrleksrook en mist) te Donora ln Pennsylvanlë ls tot 20 gestegen. De chrlstelljk-democratische party heeft de overwinning behaald ln de ge meenteraadsverkiezingen die voor de eer ste maal sedert de oorlog ln de provincie Gorlzla, ln de nabyheld van de Itallaans- Joegoslavlsche grens, zyn gehouden. Bij Muldrow, ln de staat Oklahoma (V. St.), ls een militair vliegtuig neerge stort. De twaalf inzittenden kwamen om het leven. De Britse minister van voedselvoor ziening heeft in het parlement meege deeld, dat de rantsoenen versnaperingen, suiker en vetten zullen worden verhoogd en dat de rantsoenering van alle soorten Jam en marmelade zal worden afgeschaft. De verkoop van goedkopere soorten ver snaperingen zal het volgend Jaar vry komen. Het proces tegen 12 vooraanstaande leiders der Amerikaanse communistische party, dat oorspronkeiyk van 15 October naar 1 Nov. was verschoven, ls wederom uitgesteld, thans tot 15 November. Deze communisten worden er van beschuldigd voor een gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering geyverd te heb ben. Tijdelijke bijslag op lonen thans vastgesteld GISTEREN REEDS IN WERKING GETREDEN. Het dezer dagen uitgegeven rege ringscommuniqué. dat in verband met de verlaging van subsidies op levens middelen en brandstoffen een tijdelij ke bijslag op lonen en salarissen aan kondigde, is gisteren na overleg met de stichting van de arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, vast gesteld op grond van het buitenge woon besluit Arbeidsverhoudingen 1945. Onder inkomen uit loonarbeid zijn be grepen het vaste tijdloon, de provisie, ta- rielverdienste, premies en andere toe slagen verband houdende met de arbeid, alsook vaste en gegarandeerde tant.è- mes, terwijl buiten beschouwing blyven. de kinderbijslag, vacantiebonnen. de 2% gratificatie, winstuitkeringen, rijwiel- vergoeding en reis- en verblijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans rechtens geldende lonen, zodat deze geen wijziging brengt in de bedra gen van de tijd- en basisionen. De beschikking is gisteren in werking getreden met dien verstande, dat de bij slag voor weekloners het eerst moet worden uitgekeerd over de loonweek, waarm 1 November valt. Over de bijslag moeten, gelijk'bekend, sociale lasten en loonbelasting worden, betaald. Tentoonstelling van de Gouden Koets TEN BATE VAN HET KONINGIN JULIANA FONDS. (Van onze Haagse correspondent). In een te Den Haag gehouden pers conferentie heeft mej. mr M. Tjeenk Willink, secretaresse van het bij de troonsbestijging door H.M. gestichte Koningin Juliana Fonds, een uiteenzet ting gegeven van het doel en de werk wijze van deze instelling. Het doel van het fonds is het verle nen van financiële steun aan instellin gen van maatschappelyk werk op alle terrein en van iedere gezindte. Vaak blykt het mogelijk, reeds door een be scheiden bydrage, het particulier initia tief op dit terrein over een dood punt heen te helpen en nieuwe activiteiten in het leven te roepen. Maar het fonds wil er met zorg voor waken, dat het zyn doel niet voorbijschiet door het af- takkeji van inkomstenbronnen dier in stellingen van maatschappelyk werk. Bij de opheffing van „Volksherstel" is een half millioen van de sigaretten- actie in het nieuwe fonds gestort. To taal had deze actie toen f. 4.8 millioen opgebracht en het zou dwaasheid zyn, deze bron te stoppen. De verdere op brengst der z.g. Volksherstel-sigaretten zal dan ook aan het Koningin Juliana Fonds ten goede komen, tot volgend jaar het opheffen van de tabaksdistri butie hieraan een eind zal maken. By het zoeken naar verdere inkom stenbronnen maakte het bestuur ge bruik van de idee van een onbekend belangstellend burger, om n.L tegen een entreeprijs van 25 cent (voor kin deren in klasseverband 10 cent) per persoon de gouden koets, de glazen koets, de crème calèche en alle an dere staatsie-rijtuigen ter bezichtiging vry te geven. Dit zal geschieden van 827 November in de Koninklijke Stallen in Den Haag, dagelijks van 14 tot 17 uur en bovendien Dinsdags en Donderdags van 19.30—22 uur. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, ook en vooral elders in 't land de kostbare rijtuigen ten toon te stellen, maar het risico van 't transport is te groot. NIEUWE E.C.A.-TOEWIJZING. Van de gisteren door de E.C.A. toe gewezen bedragen voor de komende ne gen maanden kreeg Nederland 6.971.792 dollar, o.m. voor de aankoop van Ame rikaanse ryst (2.976.300 dollar), Ameri kaanse werktuigmachines (1.130.000 dol lar), Amerikaanse industriemachines (1.225.000 dollar), Amerikaanse kan toormachines (200.000 dollar), katoen olie uit China (131.400 dollar) en lijn- meel uit Uruguay (225.000 dollar). In de toewijzing is tevens begrepen 145.500 dollar voor Chinese tung-olie en andere producten uit Canada, Brazilië en de V. S. ONTHULLING MONUMENT VOOR JOHAN WAGENAAR. Ter nagedachtenis van de componist dr Johan Wagenaar, die ln 1941 op 79- jarige leeftyd in Den Haag overleed, is gistermiddag ln Utrecht een portret buste op granieten zuil uitgevoerd door prof. dr A. W. M. Odé uit Delft onthuld op de plaats waar hij als kind speelde, recht tegenover zyn geboorte huis, in een plantsoen aan het eind van de Nieuwe Gracht. Sem Dresden, voorzitter van het Hul digingscomité, bracht dank voor de me dewerking ontvangen van Koningin Ju liana en Prinses Wilhelmina en schet ste de betekenis van Wagenaar als componist, organist en paedagoog. Voorts sprak nog de wnd. burgemeester van Utrecht, de heer H. A. Bekker. Mevr. Nelly SteuerWagenaar dankt© namens de familie voor de hulde. DE TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. In September 1948 deden de tucht rechters voor de voedselvoorziening in totaal 2912 uitspraken, waarbij voor f. 223.159.- aan boete werd opgelegd. In 1528 gevallen betaalden overtreders schikkingen, waarmede een bedrag van f. 64,813.- was gemoeid. Bovendien legden de tuchtrechters in 25, gevallen waarborgsommen op tot een totaal bedrag van f. 4.075.-. Voorts werd ln 28 gevallen (waarvan 17 voorwaardeiyk) sluiting van het be- dryf bevolen. In 11 gevallen (waarvan 5 voorwaardelijk) werd de vergunning ingetrokken, terwijl 20 personen (van wie 12 voorwaardelijk) werden uitgeslo- ""i eta toewijzing.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1