Edo Bergsma hedenochlend overleden „Ben te Batavia om uitgesproken vredelievende redenen" Chr. Hist. Unie belegde jubileumvergadering in Utrecht Kerkelijk Leven Minis ter Stikker UIT DE OMSTREKEN mm raad gaaf beslissen over zeiel Bloembollencultuur MAANDAG 1 NOVEMBER Een arbeidszaam leven als burgemeester van Enschedé en voorzitter van de A.N.W.B. Hedenmorgen is te Arnhem op 86-ja- rige lceftyd OTerleden de lieer Edo Jan Bergsma, oud-burgemeester van Enschedé en ere-lid van het dagelijks bestuur van de ANWB, welke organi satie in hem gedurende 53 jaren een voortreffelijk voorzitter vond. aanleg en de verbetering daarvan, de woningbouw en de volkshuisvesting. Groot was ook zijn aandeel tot het in stand komen van het Twenthe Rijnkanaal en zyn heengaan als bur gemeester de heer Bergsma was toen de zeventig reeds gepasseerd werd dan ook algemeen als een groot verlies gevoeld. Als burgemeester van Enschedé gaf hij zyn volle kracht aan de ontsluiting van dit gewest. De in richting van hét vliegveld Twenthe was mede aan zyn initiatief te dan ken. Zijn grootste bekendheid heeft de heer Bergsma echter verworven als voorzitter van de A.N.W.B., welke ver eniging hij van 1834—1937 onafgebro ken met de meeste toewijding heeft ge diend. In 1879 was Edo Bergsma presi dent geworden van de „Leeuwarder Velocipede Club". In Januari 1884 meldde hij zich als lid van de „Algemene Velocipede Bond", de 'atere ANWB, én nog in de zelfde maand werd hij aangesteld als hoofd afgevaardigde van de bond voor Fries land en Groningen. Op 21 September 1884 werd hij tot voorzitter gekozen van genoemde bond, welke functie hij aanvankelijk slechts voor een jaar aanvaardde. Ge lukkig voor de bond ls hy op deze be perking teruggekomen. Tot hy einde lijk, na 53 jaar, van mening was, dat hij zijn plaats aan een jongere moest afstaan. Van onschatbare waarde is al hetgeen onder zijn langdurige voorzitterschap tot stand is gekomen. Ter gelegenheid van zijn aftreden besloot de ANWB een gouden Bergsma-medaille in te stellen, die verleend zou worden ter erkenning van grote verdiensten voor het behoud van de schoonheid van Nederland. De aftredende voorzitter was de eerste, die deze medaille uit handen van het dage lijks bestuur ontving. Tevens benoemde men hem tot. lid van verdienste van de ANWB en tot ere-lld van het dagelijks bestuur. Naast deze drukke bezigheden vond de heer Bergsma nog tijd zich ook op ander gebied bezig te houden. Zo was hij bestuurslid van de „Hoge Veluwe", voorzitter van de Bosraad, lid van het Olympisch Comité, lid van het Oranje- kruis, voorzitter van het Comité ter Bevordering van het Onderlinge Toe risme tussen Nederland, België en Luxemburg, lid van de Gezondheidsraad en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In 1902 werd de heer Bergsma benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ter gelegenheid van het 50-jarige be staan van de ANWB tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ned. ïlorv. Kerk Beroepen te Gameren J v. Dijk te Putten;-te Meerkerk B. N. B. Bouthoorn te Bennekom. Aangenomen naar Blerum B. Bruins te Hemelum;; naar RotterdamHlllegersberg (6e pred.pl.) C. W. Wagenaar te Beetster- zwaag. Geref. ICerken Bedankt voor Hulzen S. Wagenaar te Arum (Pr.). Met emeritaat. Naar wij vernemen heeft de nestor van de Ned. Herv. predikanten van 's-GTaven- hage ds I Voorsteegh, eervol emeritaat aangevraagd. Ds Voorsteegh. die 31 Jan. a.s. 40 dienst jaren heeft, aanvaardde zijn ambt te Acquoy en diende de gemeenten van Waardenburg, IJsselmonde, Katwijk aan Zee en Gouda en verbond zich 7 April 1929 aan zijn tegenwoordige standplaats. Edo Jan Bergsma. Edo Jan Bergsma werd 6 Juni 1862 te Makkinga geboren. Hij was allereerst werkzaam als ambtenaar ter gemeente secretarie te Leeuwarden, werd in 1886 gemeente-secretaris van Idaarderadeel en in 1892 burgemeester van Het Blidt (Fr.). Hier bleef de heer Bergsma vier jaar, tot in 1896 zijn benoeming tot burgemeester van Enschedé volgde. 36 jaren heeft hij aan het hoofd van deze gemeente gestaair en onder zijn leiding is zeer veel tot stand gekomen. Hij beijverde zich vooral voor wegen- Kerkbouw N. H. Gemeente OPENING VAN BAZAR IN CHR. SCHOOL AAN DE HOGE MORSWEG. De oorlogsomstandigheden zijn oor zaak geweest, dat ook aan dé uitvoering der plannen van kerkbouw der Necterl. Herv. Gemeente, waarbij allereerst wordt gedacht aan de bouw van een Morskapel en een Vredeswerk in de om geving van Lëitijn-Zuid (Professoren- wijk), geen gevolg kan worden gegeven. Dit neemt echter niet weg dat voor dit doel reeds een belangrijk bedrag is bij eengebracht en dat een commissie voor kerkbouw, in het leven geroepen door de Gemeente-commissie der N. H. Kerk, met groot ongeduld het ogenblik af wacht. dat aan de verwezenlijking van eteze plannen uitvoering kan worden ge geven. De wijkbewoners van het Morsweg- kwartier. die met grote dankbaarheid auk maken van de hun geboden ge legenheid om in het gymnastieklokaal van de Christelijke School aan de Hoge Morsweg te „kerken en er ook andere samenkomsten houden, voelen het ge mis van een kerk en wijkgebouw, waar in zich alle wijkarbeid concentreert, wel zeer sterk. Vandaar dan ook, dat juist in hun kring de gedachte is opgekomen tot het organiseren van een bazar, waarmede zij een „flinke duit" in de kerkbouwpot hopen te kunnen doen. Onder leiding van de heer J. J. v. d. Berg heeft zich in de afgelopen maan den een veertigtal leden van de Herv Vrouwenvereniging van wijk II beijverd om toch vooral op de bazardagen maar goed voor de dag te komen. Dat zij hier in volkomen zyn geslaagd bewees ons de rondwandeling welke wil hedenochtend in enige lokalen van de christelijke school aan de Hoge Morsweg hebben ge maakt. Behalve een ongekende hoeveel heid babygoed en handwerk zagen wij alleraardigst speelgoed, consumptie-ar tikelen. textiel (ook voor oudere kinde ren). terwijl vanzelfsprekend ook de at tractie op deze bazar niet ontbreken. Daarnaast is er een theeschenkerii en worden er zelfs doorlopende filmvoor stellingen gegeven. Onder grote belangstelling is deze ba zar. welke hedenavond van 7 tot 10 uur en morgen en Woensdag van 2—5 en van 7—10 uur is opengesteld, hedenmid dag door de wijkpredikant, ds H. J. van Achterberg geopend Wij komen daarop morgen terug. AFSCHEID BIJ DE SPOORWEGEN. Zaterdag nam de heer H. Rank, le commies bij de Ncderl. Spoorwegen op het station Leiden, in kleine kring af scheid in verband met zijn pensionne ring na een diensttijd van ruim 44 jaar. Hij werd op. hartelijke wijze toegespro ken door de Hoofdstationschef, de heer J. Idsenga. die hem namens het- per soneel enkele boekwerken aanbood. Na een dankwoord van de heer Rank namen de aanwezigen met een hand druk van hem afscheid. HERDENKING KERKHERVORMING. In nagenoeg alle protestantse kerkge bouwen is gisteren stil gestaan bij het feit der kerkhervorming, waarbij o.a. gewezen werd op de geweldige beteke nis. welke het aanplakken van de 95 stellingen door Maarten Luther op de slotkapel te Wittenberg in 1517 voor de kerkreformatie heeft gehad. BAND NEDERLAND-INDTË ZENDT LEESBOEK EN GROET AAN JONGENS OVERZEE. De afdeling Leiden van de Band Ne derland-Indië heeft aan alle militairen overzee, voorzover hun familieleden lid van de afdeling zijn een leesboek ge zonden dat vergezeld ging met een schrüven. waarin rog eens gewezen werd r-> r?p schone plicht, welke zil in Indië teernover Koningin en Vaderland ver- villen. Voorts wordt in dit schrüven her innerd aan het naderend Kerstfeest, ter- v"ii ook de beste wensen voor het jaar 1949 worden uitgesproken. FEESTAVOND VERENIGING VOOR ONTSPANNING. Zaterdag gaf.de Vereniging voor Ont- spanning een feestavond in café „Royal" maal een lichtkroon rinkelend naar be- BEURSO VERZICHT Amsterdam 1 November. Bij geringe affaire had de markt van daag een ongedecideerd voorkomen. Na prijshoudende opening liepen de koersen eeii kleinigheid achteruit, maar later trad een herstel in tot ongeveer het peil van de openingsprijzen. De belangstel ling ging voornamelijk uit naar Ko ninklijke en Philips. Koninklijke kwa men ten slotte een kleinigheid lager. De Phillpsaandelen konden zich na enige fluctuaties uiteindelijk gemakkelijk op peil houden. Unilevers vertoonden een zelfde beeld. Waar zich wat groter ver schillen voordeden, sproten deze voort uit het feit dat in het betreffende fonds gedurende enige tijd Keen notering tot stand had kunnen komen. De Scheep vaartmarkt was kalm. de meeste der toonaangevende aandelen werden wat hoger gedoteerd. Holland Amerika lijn waren enige punten beter. HVA's kon den zich na enkele schommelingen be hoorlijk handhaven. Van de tabakken waren Deli Mij een kleinigheid lager. De stemmir)"- voor Indische fondsen was aan de one 'meerde kant. Ned. staats papieren el onveranderd. Moeso gedood? De Voorlichtingsdienst in het gebied van Madioen meldt heden: Tijdens een botsing tussen R«epubli- keinse troepen en een bende opstande lingen werd gisterochtend in het dorp Soemanding, in het regentschap Pono- goro, een opstandeling gedood, die her kend werd als Moeso. Hy werd als zo danig geïdentificeerd door personen, die hean goed kenden, o.m. door de resident van Madioen. Abdoelkadir hedenavond weer naar Indonesië GEEN VOORZITTER DER NED. DELEGATIE. De heer Raden Abdoelkadir Widjojo- atmodjo vertrekt hedenavond te 8 uur van Schiphol weer naar Indonesië. Hy deelde mede, dat de besprekingen, door hem in Den Haag gevoerd met de betrokken autoriteiten, niet hebben geleid tot nieuwe gezichtspunten, die hem zouden hebben kunnen brengen tot het terugkomen op zijn verzoek om ontheffing van het voorzitterschap van de Nedcrlaaidse delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek. De heer Abdoelkadir is by zijn ver zoek om ontslag mede geleid cioor de overweging, dat hy als ambtsloos bur ger niet meer in staat zal zijn, van mi nuut tot minfiiut te beschikken over of ficiële gegevens met betrekking tot de i politieke, militaire en economische as- pecten, die nodig zijn om een juist beeld te verkrijgen van de stand van zaken, teneinde aan de hand daarvan de be sprekingen te kunnen leiden. Een be noeming in een andere functie is tij dens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. ZEEP, SODA, KOFFIE EN THEE OP A.S. BON. (Van een speciale correspondent). Op de bonnen-lijst van Donderdag as. zal een bon worden aangewezen voor 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. De D- en E-groep ontvangen een dub bel rantsoen. Ook zal esn bon worden aangewezen voor 125 gram koffie en 50 gram thee, echter alleen voor de A-, B- en C- groepen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Cornelia, d. van J. H. Raafs en J. T. J van Duren. Pieter Cornells, z. van P. Brittljn en H. C. van Rheenen; Marina Adrlaantje, d. van Y. Roode en A. R. Smits; Joske, d. van G. Harkink en J. Rouwenhorst; Marja Yvonne, d. van M. Baltes én M. G. Wortman; Renske, d. van H. P. Kleefstra en S. Lantlnga. OVERLEDEN: M. C. van Evert, hulsvr. van P. J Wet- selaar, 52 Jaar; W. C. Bekoolj, man. 66 jaar. KATWIJK AAN ZEE LEDENVERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND. Deze vergadering van de plaatselijke afdeling werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehouden. De presidente, mevr. BergmanVan Tongeren, liet zingen Ps. 13:11. In haar gebed her dacht zij de slachtoffers van de vlieg ramp met de ..Nijmegen", waarna zij de 84ste Psalm las. De secretaresse, mevr. Bentsnyder, las de notulen. De spreekster van deze avond was mevr. Breedveldv. d. Brink uit Wasse naar. met het onderwerp: „Het leven van onze voorouders in de Gouden Eeuw" De presidente bedankte haar voor haar interessante lezing. Mevr. Breed veld eindigde met dankgebed, waarna nog gezongen werd Gezang 58 5 en 7. Óp 3 December zal een St. Nicolaas bijeenkomst gehouden worden en de wijdingsdi^nst zal vallen op 20 Decem ber. KATWIJK AAN DEN RIJN Bij het te Amersfoort gehouden examen is de heer T. Bruin, wachtmees ter der Rijkspolitie alhier geslaagd voor het politie-diploma met de aantekening (met lof). SASSENHEIM HARDNEKKIGE BRAND OP DE VUILNISBELT. Reeds enige dagen rukt de brand spuit-auto des morgens uit, om een brand te blussen, wat niet zo gemakke lijk schijnt te gaan. Er is n.l. brand in het op de vuilnis belt begraven vuil, dus ondergronds. Men tracht nu door des morgens een flinke hoeveelheid water te spuiten, de tot staan te brengen. Openhartige besprekingen, niet beslissend, wel zeer belangrijk „De komende weken zijn zeer be langrijk; mogen zy de zo zeer ge wenste resultaten opleveren", aldus zeide minister Stikker op een perscon ferentie. welke gehouden werd in het Paleis Ryswyk te Batavia, in tegen woordigheid van Nederlandse, buiten landse en Republikeinse corresponden ten. Minister Stikker legde er de na druk op. dat zyn zending een vredes- zending is en dat hy naar Batavia is gekomen „om uitgesproken vrede lievende redenen". Desgevraagd zei- de hij zeer verlangend te zijn, Moh. Hatta te ontmoeten. „Wanneer deze ontmoeting in de ko mende dagen plaats vindt, zal de be spreking zo openhartig zyn als maar mogelyk is". Minister Stikker, die Maandagmor gen de leden van de Commissie voor Goede Diensten heeft ontmoet, ver klaarde. van mening te zyn. dat de komende ontmoeting met Hatta van groot belang is. „Ik vil niet zeggen, dat zij beslis send zal zijn; zowel Hatta als ik zul len verslag uitbrengen aan onze rege ringen. Maai- in de komende weken moeten zij een oplossing vinden. Alle kwesties, die zich voordoen zullen op deze besprekingen worden aange roerd". In antwoord op de talrijke vragen antwoordde minister Stikker, dat de Commissie voor Goede Diensten op de hoogte gesteld zal worden van het resultaat der bsprekingen en dat „de bestandschendingen een der eerste punten ter bespreking zullen uitma ken. De Nederlandse regering acht de situatie momenteel ernstig".al dus mi nister Stikker. „Het ligt niet in myn bedoeling, de tails te vergaren met betrekking tot de onveiligheid en de infiltraties. Wat my interesseert is het feit, dat deze dingen gebeuren, dat de curve der be standsschendingen stijgend is cn dat zij omlaag moet." Minister Slikker zeide verder, dat de Interim-regering zeker voor de lc Ja nuari moet zyn ingesteld. Naar de mening der regering zou het onjuist zyn, daartoe over te gaan, zonder het statuut der Interim-regering met de Republiek te hebben besproken. Indien de noodzakelijkheid mocht blijken, 't voorlopig bereikte resultaat te wijzi gen, zouden alle betrokkenen weder- VOORHOUT RAADSAGENDA. Onteigening grond Ned. Herv. Kerk en herziening uitbreidingsplan aan de orde. De raad der gemeente is in openbare veng. bijeengeroepen op Vrydag 5 Nov. des nam. halfdrie. Van de 19 agenda punten noemen wij: Voorstel tot onteigening van gronden rond de Ned. Hervormde Kerk. De hoofd-ingenieur-directeur van de Prov. directie voor de Volkshuisvesting de heer G. Kiers zal in de verg. hierover een toelichting geven. Bespreking qver principiële herziening van het. uitbrei dingsplan, welke herziening zal worden toegelicht door de heer J. de Waard, adj. dir. van het Inst, van Stad en Lanoschap te Rotterdam. Aanbieding gemeenterek. 1945. Herbenoeming van de Commissie van de Woonruimtewet '47. Voorstel om aan het R.K. kerkbe stuur alhier, gedurende 10 jaar f. 150.— subsidie te verlenen voor het aanschaf fen van een nieuw torenmuurwerk met electrische verlichting. Enkele aanvul lingen op de verordening op de heffing der vermakelykheidsbelasting en tevens de benoeming van de heer L. Zwetsloot tot controleur hiervan. Voorstel om voor de uitzending van kinderen naar vacantie- en/of koloniehuizen f. 0.50 per dag per kind subsidie te verlenen. Voorstel tot intrekking van het besluit van 18 Aug. '48 tot het houden van een interpellatie inzake vordering* van een woning. De heer P. H. Vis. commieschef ter gemeente-secretarie alhier, is met in gang van 1 Dec. as. benoemd als 1ste ambtenaar tevens gemeente-ontvanger in de gemeente Ouddorp (N.H.). Worden voorstellen B. en W. aanvaard, dan is Hillegom bijna zeker van de baan (Van een speciale medewerker). In een dezer dagen te houden Ge meenteraadszitting zal de Haarlem se Raad moeten beslissen over een voorstel van B. en W. tot het aan bieden van grond voor een nieuw beursgebouw, c.q. een bedrag beno digd voor het herstel van het Kre- lagehuis en aankoop van grond voor een proef- en monstertuin aan de Algemene Vereniging' voor Bloem bollencultuur. Na de bevryding ontdekte de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, dat haar beursgebouw aan de Leidsevaart, het „Krelagehuis" te Haarlem, niet alleen danig uitgewoond was door de Duitse troepen, maar ook nog steeds in ge bruik bleef by de Nederlandse militai ren. De Maandagse beurs werd toen ge houden in de Concertzaal te Haarlem, waar klokslag vier uur het personeel begon op te ruimen en de beursbezoe kers vrijwel de zaal uitjoeg, terwijl een ter gelegenheid van haar 3-jarig be staan. De voorz., de heer J. Roefstra, opende de avond en schetste in het kort wat de Vereniging in die 3 jaar heeft gepresteerd. Hierna werd onder leiding van de heer D. Sloos een vlot en geva rieerd programma afgewerkt. Vooral neden kwam en slechts op een haar na enkele aanwezigen miste. Onder die omstandigheden deed het gemeentebestuur van Hillegom een royaal aanbod: het terrein „Treslong" in het centrum der gemeente, plus een bedrag van f. 100.000.—, terwyl de Hil- het blijspel „De oom uit Amerika" had legomse zakenmensen een obligatie- veel succes. I lening van f350.000 aanboden tegen de Tot slot volgde nog een gezellig sa- uitzonderlijk lage rente van 2%. Dienzijn. In Juni 1946 accepteerde, in een be wogen vergadering, de Algem. Vereni ging dit aanbod en gaf hiervan kennis aan het Gemeentebestuur van Hille gom. Men kon echter toch nog niet gaan bouwen. .Er werd een voorlopig plan opgemaakt, waarvan gefluisterd werd dat het wel een millioen zou kosten, een der daartoe aangezochte architecten overleed vóór de voorbereidende arbeid was voltooid, de motor van het plan, de heer Bernard Rijnveld te Hillegom, overleed eveneens. Het gemeentebestuur van Haarlem had zich bitter weinig actief getoond toen het er om ging, de beurs voor Haarlem te behouden. Maar de Haarlemse afdeling van „Bloembollencultuur" zat niet stil. Met de benoeming van een nieuwe burge meester trad de zaak ook in een nieuw stadium. En dit voorjaar kwam er een voorstel, om het besluit tot vestiging van de beurs te Hillegom te herroepen Een tussenvoorstel, om de zaak nog eens te bekyken, werd met grote meer derheid aangenomen. De gemeente Hillegom toonde zich met de gang van zaken allesbehalve in genomen, maar kon niets uitrichten. Want de Algemene Vereniging had het Hillegomse aanbod geaccepteerd en Hillegom achtte zich aan zijn toezeg ging gebonden. Maar intussen onder handelde ze rustig en openlijk met het gemeentebestuur van Haarlem, het Hillegomse aanbod „achter de hand", een houding die in pro-Hillegomse kringen als „koehandel" bestempeld werd, maar waartegen men bitter wei nig kon uitrichten. Thans is het gemeentebestuur van Haarlem over de brug gekomen en legt de Raad voorstellen voor, die, worden ze aangenomen, welhaast zeker zullen betekenen, dat de beurs te Haarlem bluft. Allereerst biedt het aan stappen te doen om een perceel grond aan de Zylweg te Haarlem in eigendom te krij gen. eventueel te onteigenen. Dit per ceel grond is gelegen onder Overveen, gemeente Bloemendaal. De Algemene Vereniging kan echter kiezen. Want Haarlem stelt, moebt het voorgaande onmogelijk of on wenselijk blyken, het volgende voor: a. een aanbieding van f. 90.000. voor het stichten van een nieuw beursgebouw elders; of b. f. 70.000 voor herstel van het Krelagehuis en een terrein van c.a. IJ& H.A. na by de Houtvaart te Haar lem voor proef- cn monstertuin: of c. naast die f. 70.000.een bedrag van f. 20.000.voor aankoop van grond voor bovengemeld doel. Als voorwaarde stelt Haarlem hier bij, dat de zetel dan tot het jaar 2000 'n Haarlem blyft, op straffe van ver- ïeuring van het bedrag van f. 90.000. Wanneer de Haarlemse Raad met leze voorstellen accoord gaat, krygt Je voor December uit te schrijven ïlgemene vergadering van ..Bloem bollencultuur" de taak een definitieve beslissing te nemen. Deze vergadering zal zeker een .historische" vergadering worden, want behalve het strijdpunt „De Beurs" zal dan waarschijnlijk ook het conflict met de anti-saneerders tot een óplossing moeten worden ge bracht. De Hillegomse initiatiefnemers wens ten zich over het Haarlemse voorstel niet uit te laten. Slechts toonde men zich diep teleurgesteld over de daden en gestes der Algemene Vereniging,, die op een wyze, met alle zakelijke correct heid in strijd, het Hillegomse aanbod, door haar onder dankzegging geaccep teerd. tenslotte gebruikte om het tegen Haarlem „uit te spelen".. om om de conlercntielafel dienen plaats te nemen. Sprekend over de Republiek zeide mi nister Stikker: „Met haar is generlei voortgang ge maakt. Het vroeger gevoerde overleg op basis van de Renville-beginselen heeft geen resultaat opgeleverd en overleg op politiek terrein heeft er sedert maan den niet plaats gehad. De Nederlandse regering heeft er steeds naar gestreefd om ook met de Republiek tot overeenstemming te ko men over de opbouw van de nieuwe rechtsorde en met haar overleg te ple gen over de organisatie en de bevoegd heid van de interim-regering. Zy heeft my afgevaardigd ora te onderzoeken of de mogelykheid daartoe bestaat. Ik wil my allereerst ter plaatse op de hoogte stellen van de ernst van de toestand en in openhartige gesprekken trachten, een spoedige hervatting der onderhandelin gen te bewerken, in een sfeer, die nodig is om op korte termijn overeenstem ming te oereiken. Uiteraard kan de Commissie voor Goede Diensten hierby een grote rol spelen. Op de medewerking van dit orgaan om ie nomen tot een oplos sing, blijft de regering prys stellen." Cissy van Marxveld overleden BEKEND SCHRIJFSTER VAN MEISJESBOEKEN. Op byna 59-jarige leeftyd overleed te Amsterdam de schrijfster Cissy Beek De Haan, die onder het pseudoniem Cissy van Marxveld grote bekendheid heeft verworven als sohryfster van meisjesboeken. In haar „Joop-ter-Heul- serie" gaf zy een bakvis-historie en in hoofdzaak vond zy haar onderwerpen in het school- en kantoorleven, hoewel zij in sommige werken, o.a. in „Kwik zilver" andere stof behandelde. Van haar voornaamste werken kunnen ge noemd worden: Vriendinnen; Rekel; Caprices; Het nieuwe begin; De King- Fordsdhool; De stormers; Een zomer zotheid; De Arcadia; De Louterings- kuur; Marijke (in drie delen); Puck v. Holten, en Confetti, welk laatste werk zij te samen met Emmy Belinfante schreef. Na de oorlog verscheen van haar o.a.: „Ook zy maakte het mee". De teraardebestelling van het stoffelyk overschot geschiedt a.s. Donderdag cm 12 uur op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. CASINO'S IN CURACAO. Door de Staten van Curacao is z. h. st. een wet aangenomen, die in Curacao het oprichten van Casino's toestaat. Al leen de voorzitter, de heer Romer, ver hief er op morele gronden zyn stem tegen. Deze wet beoogt een stimulering van het vreemdelingenverkeer, al heb ben ook Curacaonarcn, met bepaalde restricties, toegang tot de speelgelegen- heden. VERGADERING VAN MUSEUMDIRECTÊUREN. Zaterdag hebben de Nederlandse mu seumdirecteuren een museumdag gehou den in het Indisch Instituut, onder voor zitterschap van dr G. W. Locher uit Leiden, die in zyn rede de taak der musea in onze samenleving analyseerde. De dag was voorts gewUd aan de pro blemen van documentatie en registra tie van verzamelingen. LUCHTVAARTVERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN ARGENTINIË. Naar wy van de zflde van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat ver nemen, is Vrydag tussen Nederland en Argentinië een luchtvaartverdrag gete kend. Deze overeenkomst geeft de K.L.M. het recht haar eindpunt in Zuld-Amerika te .verleggen van Montevideo naar Bue nos Aires via twee routes n.l. via Lis sabon en via Rome. Bovendien wordt de gelegenheid ge opend naar Santiago de Chile door te vliegen. De tussenlanding te Montevi deo blijft gehandhaafd. Argentinië krygt het recht via Ma drid en Parijs en via Rome naar Ne derland te vliegen. BELGISCHE OEKRAINERS VERGADEREN. Te Brussel is gisteren het eerste con gres gehouden van de in België ver blijvende Oekrainers. De voorzitter van het Oekrainse comité, Kisjka, schetste tydens een rede „de dertigjarige strijd van zyn volk om onafhankelijkheid" en belichtte „de gevaren van het bolsje wisme, waarvan de Oekrainers het slachtoffer zijn." „wy hebben", zo ver klaarde hy ten slotte, „de wapens voor het opdringende Russische imperialis me niet neergelegd." FRANS TANKSCHIP OP DE BRITSE KUST GELOPEN. In de afgelopen nacht is een Frans motortankschip in de mist tydens he vige wind op de kust by Benberth (En geland) gelopen en omgeslagen. Men vreest, dat ten minste 12 leden van de 15 koppige bemanning om 't leven zyn gekomen. Eén schepeling ls in gewonde toestand>op de rotsen gevonden. Men is metffreddingsboten nog zoekende naar mogeiyke andere overlevenden. Ten gevolge van een dichte mist ls de luchtbrug naar Berlijn hedenmorgen I byna geheel stil komen te staan. De heer Tilanus als mede-jubilaris door prof. De Zwaan gehuldigd Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan kwam vandaag in gebouw Ti- voli te Utrecht de Christelijk Histo rische Unie in jubileumvergadering bij een. Dc bijzondere vergadering stond o.l.v. dc heer II. W. Tilanus die in zijn openingswoord allereerst de minister van oorlog, mr W. F. Schokking be groette. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Na het wijdingswoord van prof. dr Th. L. Haitsjema uit Groningen en de zang van enige liederen door het Katwykse zangkoor, sprak prof. dr F. C. Gerretson uit Utrecht de 1ste herdenkingsrede uit. In zijn historisch overzicht belichtte spreker de politiek die de C.H.U. in de afgelopen 4 decennia heeft gevoerd en in het bijzonder het aandeel dat prof. A. F. de Savornin Lo-hman hierin heeft gehad. Prof. Gerretson besloot met de hand te reiken aan de Anti-Revolution- nalre Party waarmede de C.H.U. één is in afkomst en beginselen. Vervolgens voerden het woord de he ren H.' W. Tilanus en prof. dr J. de Zwaan. Ds heer Tilanus begon met te zeg gen, dat één ding het cement is dat het C.H.-gebouw tot een gefundeerd en stevig samengevoegd gebouw maakt: Het geloof in onze Heer en Heiland, als het enige vaste punt in leven en ster ven, het enige vaste punt ook voor het denken en handelen der C.H. op staat kundig terrein. Spreker herdacht vervolgens Lohman, Schokking en De Visser. In 1945, vlak na de oorlog waren er die meenden, dat Christeiyke partijen en Ohristeiyke organisaties hadden af gedaan. Enkelen gingen van ons heen. wy meenden en menen dat zij zich vergisten aldus spreker. Wy zyn, op de basis van onze diepgewortelde beginse len voorwaarts gegaan en het Neder landse volk heeft zich, nog blijkens de jongste verkiezingen van 7 Juli van dit jaar in grote getale, achter die begin selen geschaard. Wij zijn daarvoor dankbaar, niet om de macht van de party, want zulke scherpe partymensen «ijn wij C.H. niet, maar om de macht van het. beginsel. Spreker stelde voor twee telegram men te sturen, een aan ILK.IL YVil- helmlna, Prinses der Nederlanden, waarin met dankbaarheid gecon stateerd wordt, dat de 40 jaren van het bestaan der C.H. Unie vielen on der Haar zegenrijke regering en H.K.H. eerbied en dankbaarheid be tuigd wordt voor de handhaving van de vryheden en rechten van ons volk overeenkomstig de traditie van Haar Huis; en een aan Hare Majesteit de Koningin, waarin de Unie haar aan hankelijkheid en trouw betuigt. Prof. dr J. de Zwaan bood de heer Tilanus, nadat deze zijn rede over „het heden" had uitgesproken, een geschenk aan. Prof. de Zwaan hield daarby een toespraak, waarin hy o,a. 'zeide, dat de Schrift niet aanmoedigt om eerbetoon van elkander aan te nemen, maar het beleid, de daden en woorden van de voorzitter van een party zyn nu een maal tot op zekere hoogte publiek domein. Spreker zeide. dat dit jubileum in bij zondere zin het jubileum van de heer Tilanus is. „Wat zou er van de Unie zyn geworden zonder U? Gij zilt ons een yoorbèeld van trouw aan het beginsel, van trouw aan de geest van ons vader land, van trouw aan Oranje en aan de grote traditie ener Christelijke, eerlijke, zuiver Nederlandse parlementaire demo cratie. Lohman, De Visser, Schokking, Slotemaker hebben zich over u niet te schamen!" „Gy zyt meer dan een „voorzitter" van ons dageiyks bestuur en 't hoofd bestuur. Gy zyt ook een voorganger in het. leven der Unie". Het Ryk hier en overzee ls door oor logsgeweld en revolutionnair dilettan tisme uit zyn voegen geslagen, de na tionale en internationale problemen, die ons allen raken, worden bykans on- overzleniyk. De doodgravers staan al klaar en de aasgieren kwamen al aan gevlogenMannen hebben wy nodig, zal er iets van ons terecht komen; mannen, even helder van inzicht en nuchterheid als kloek en wys van daad". Namens de Unie bood spreker de heer Tilanus de nieuwe Winkler-Prins aan. De vergaderine zone de voorzitter vervolgens toe Ps. 134 3. „Dat 's Heren zegen op u daal Radiovoordracht „Pers en publiek" De eerste van de vier radiovoordrach ten (Hilversum I) over de waarde en betekenis van de dagbladpers, getiteld „Pers en publiek", is vastgesteld op hedenavond van 19.15 tot 19.30. Het woord zal dan gevoerd worden door de heer J. van de Kieft, voorzitter van de Ver. „De Nederlandse Dagbladpers 1945". De val van Mandsjoerije Te Moekden ls de stryd geëindigd en wel op 30 October, toen onderhande lingen over capitulatie zyn begonnen tussen de centrale regering en de on der communistische leiding vechtende troepen. Mandsjoerije is voor Tsjang kal sjek verloren! Naar aanleiding van de toestand bij Moekden schryft de „New-York Herald Tribune", dat Tsjang kai sjek verklaard heeft, dat zyn regering verdere hulp nodig heeft „indien een derde wereld oorlog voorkomen moet worden". Dit betekent, aldus het blad, dat Amerika China of meer in het byzonder Tsjang kai sjek zal moeten redden. Ook al zouden de Amerikaanse midde len tien maal zo groot zyn, dan zou China niet gered kunnen worden zon der dat het op de een of andere wyze een innerlyke kracht ontwikkelt, ten einde zichzelf te redden. Het blad be schuldigt de Sovjet-unie er van morele en materiële steun aan de door com munisten gelelde legers te hebben ver leend. De Sovjet-unie was haar ver plichtingen niet nagekomen tegenover de nationale regering, welke ontstaan waren door de concessies, die de Chi nese regering haar met betrekking tot Mandsjoerije had gedaan. Naar gemeld wordt, hebben Ameri kaanse onderdanen, wier aanwezigheid ln Noord-China niet van essentieel be lang ls, van de Amerikaanse vertegen woordigingen de raad ontvangen te vertrekken zolang er nog normale ver- voersmogeiykheden zyn. De heer Andrew Overby is be noemd tot adjunct-directeur van de wereldbank. In deze functie zal hy de directeur van de wereldbenk, Camill® Gutt, vervangen wanneer deze verhin derd of afwezig is.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3