Bezoek aan stakend Frankrijk Franse arbeiders weigeren regeringsstandpunt te aanvaarden Een gesprek met: een (ommisnist, de mijningenieur, een werkwillige en de waardin WEERBERICHT Mr Spitzen kreeg andere plaats in rijdende wagen Hoopt op inwerkingstelling der Wegenverkeerswet Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 No. 26529 IDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Communisten wroeten verder Gebleken is, dat de Franse regering in feite de strijd om de mijnschachten heeft gewonnen ën dat de krachtme ting met de communistische partij nu in de havens plaats heeft. Vele schepen zijn naar Antwerpen gedirigeerd. Steen kool zou via Antwerpen met de trein naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens, met een gemiddelde van 1500 ton per dag. Een groot ge deelte Wordt daar behouden voor de reservevoorraden van de spoorwegen en de rest gaat naar Parijs. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van binnenlandse za ken is thans 80 procent van de mijnen in handen van de regering. Troepen en politie zijn in het bezit van 50 procent van de mijnen in het Noorden en in gebieden van Pas de Clais en het werk is grotendeels weer begonnen. In de buurt van Bruay-en-Artois werden door de politie de mijnen in volmaakte kalmte overgenomen. Te Rouen werden 8 van de 9 kolenschepen door troepen gelost, waaronder een detachement Se negalese soldaten. Het negende schip werd gelost door arbeiders in dienst van een privéonderneming. In politieke kringen gelooft men, dat de Franse communistische partij zal trachten de stakingssfeer te handhaven tot de her opening van de Franse nationale ver gadering op 15 November, om dan mo gelijk de stakingsactie op een ander terrein voort te zetten. De raad van de vakvereniging der Franse communistische arbeiders in ijzer- en staalindustrie heeft aan zijn leden een millioen een oproep gericht „gemobiliseerd te blijven tegen de stijging der kosten van het levens onderhoud". De „krachtige taal" van deze resolu tie wordt te Parijs beschouwd als een aanwijzing, dat de communisten hun worsteling tegen de regering vol zullen houden, ook al zou de mijnwerkerssta king ineen zinken. De communistische vakvereniging van textielarbeiders hebben een ultimatum aan de werkgevers gericht, waarin uiterlijk vijf November loonsverhoging wordt geëist. In een regeringscommuniqué werd verklaard, dat de regering weigert meer loonsverhoging toe te staan, dan de in September toegezegde 15 procent. In het communiqué werd verhoging van de prijzen voor suiker, vetten en andere voedingsmiddelen aangekondigd en een verlaging van de prijzen voor kleding, wijn en boter. Deze prijzenbe- palingen zouden de uiteindelijke stap pen zijn voor het bepalen van de ver houding tussen lonen en prijzen. Hier door zouden de arbeiders zes procent meer koopkracht hebben dan in Aug. en 15 procent meer dan in Februari 1947. Deze verklaring werd ook bestreden door de vertegenwoordigers van deniet- communistische vakverenigingen. Jouhaux, secretaris-generaal der Force-ouvriere, verklaarde, dat de gaping tussen lonen en prijzen bleef bestaan. „Wij kunnen het nieuwe prijs- en loonpeil zoals door de re gering voorgesteld, niet aanvaarden", zo zeide hij. De redersbond te Marseille maakt bekend, dat'de reders hun schepen zul- lep opleggen. Naar verluidt kunnen door de staking van zeelieden ongeveer i 5000 reizigers aldaar niet vertrekken. De zeelieden zijn wel bereid in het be- lang van de veiligheid aan boord van hun schepen te blijven, indien zij niet worden opgelegd. a Marcel Combe, communistisch burge meester van Firminy, het centrum van de stakingsongeregeldheden nabij St. Etienne, is van zijn functie ontheven, krachtens een order van het ministerie van binnenlandse zaken. In de order wordt verklaard, dat Combe een aan plakbiljet had laten drukken en aan plakken, „dat lasterlijke aantijgingen tegen de regering bevatte". De secretaris-generaal vaii de door de communisten geleide mijnwerkersbond, Victorin Düguet, en de secretaris van de bond, Celestin Bias, zijn geschorst in de uitoefening van hun functie bij de Franse nationale steenkolenraad, krachtens een decreet van het ministe rie van industrie en handel. In de order wordt verklaard, dat zij werden geschorst „wegens de onver enigbaarheid van de uitoefening van de functie van administrateur van de raad en het beroep, dat onder hun verantwoordelijkheid was gericht tot de mijnwerkers om de veiligheidsdiensten in de mijnen niet te vervullen". De secretaris-generaal van de door de communisten geleide spoorwegarbei dersbond Raymond Tournemaine, werd eveneens geschorst in de uitoefening van zijn functie bij de nationale steenkool- raad. Hij was te voren reeds geschorst als directeur van de Franse spoorwegen, nadat zijn vakbond een beroep had ge daan op de spoorwegmannen om de treinen, die geïmporteerde steenkool vervoerden, tegen te houden. Palestina in Veiligheidsraad Een subcommissie van de Veiligheids raad, waarin China, Engeland, België, Frankrijk en de Oekraine zitting heb ben, heeft haar goedkeuring gehecht aan een Frans compromisvoorstel, vol gens hetwelk in drie stadia een bestand bereikt zal worden voor het gebied van de Negeb in Palestina. Ook dr Bunche, waarnemend bemiddelaar, hechtte er zijn goedkeuring aan, terwijl alleen de Oekraïne tegenstemde. Het Franse plan stelt voor een per manente bestandsregeling tot stand te brengen via de volgende stadia: 1. Terugtrekken uit de sinds 14 Octo ber ingenomen stellingen. (Dit heeft al leen betrekking op de Joodse troepen, daar deze alleen verder opgetrokken zijn). 2. Vaststelling van een voorlopige bestandsregeling door de bemiddelaar. 3. Onderhandelingen over een per manente bestandsregeling, hetzij direct hetzij via de staf van de bestandscom missie der V. N., met bepalingen voor gedemilitariseerde en neutrale zones, waar dit noodzakelijk wordt geacht. Komt men niet tot overeenstemming, dan zullen de bepalingen van een per manent bestand door de bemiddelaar vastgesteld worden. Volgens de resolutie zal voorts een commissie van de Veiligheidsraad over wegen welke sancties volgens artikel 41 van het Handvest zullen worden toege past voor het geval een der partijen zich niet aan het plan houdt. Morgen zal de resolutie aan de Vei ligheidsraad worden voorgelegd. REVOLUTIE IN PERU IS GESLAAGD De revolutie van generaal Manuel Odria in Peru is geslaagd. De generaal is per vliegtuig uit Arequipa, waar de revolutie begon, te Lima, de hoofdstad van Peru, aangekomen. Bustamente, de afgetreden president van Peru, is in Buenos Aires gearri veerd. (Van onze Parijse correspondent). „We willen graag wérken en we wil len ook best ons aandeel bijdragen in de opbouw van het land", had Stevez verklaard, die als stakingsleider mij het standpunt der mijnwerkers uiteen had gezet. „Maar" en zijn stem klonk heel nadrukkelijk, „wij willen dan ook als mensen behandeld worden". Vervolgens liet Stevez mij de lekke douches zieh, duwde me een loonlijst onder de neus en herinnerde mij aan de prijzen die voor de eerste levensmiddelen betaald moesten worden. Op het terrein om de schachten amuseerde zich een stel jonge arbeiders met een kegelspel en even verder studeerden een paar meis jes eèn liedje in, waarvan de tekst wei nig vriendelijke sentimenten nopens de socialistische minister van industrie openbaarde. E.C.A.-functionaris in Oostenrijk vermoord DOOR SOVJET-SOLDATEN. Een Amerikaanse functionaris van de E.C A. te Wenen is vermoord in zijn auto aangetroffen in de Russische zone van Oostenrijk, even buiten Wenen. Hij was doodgeslagen met een geweerkolf. Het was Irving Ross, die te Wenen op twee na de hoogste functionaris van de E.C.A. was. Volgens officieuze berichten zat Ross, tezamen met een meisje, in zijn auto, die buiten het Suedbahnhof was gepar keerd, toen vier Russen in uniform hem onder bedreiging met een pistool dwon gen naar de Russische sector van de stad te rijden. Onderweg, aldus deze berichten, werd het meisje geslagen. Zij werd in het tiende district van Wenen uit de wagen geworpen. Zij bleef tot laat in de namiddag bewuste loos en werd later ondervraagd. Het lijk van Ross werd in de auto ge vonden, die op een stuk land in het 25ste district stond, juist buiten de stad. Alle wielen van de auto waren verdwe nen. Sovjet-troepen zetten de omgeving van de wagen af en lieten niemand toe. ZACHTER, De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige en aan de kust af en toe krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Zwaar bewolkt of nevelig en op de meeste plaatsen tijdelijk enige re gen. Zachter. 2 NOVEMBER. Zon op: 7.36 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 9.17 uur; onder: 17.32 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk te 3.58 en 16.14 Mur (springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's Met ingang van heden verspreidt de Re geringsvoorlichtingsdienst alom in Ne derland deze affiches, die de Neder landse bevolking aansporen haar steun te geven aan het Europese herstelplan door hard te werken en sober te leven. „Dat is voor Zondag", legde Stevez uit. „Wij organiseren dan hier onze weke lijkse samenkomst. Wedstrijden, een toespraak van een der leiders, zang en dans en zo. De vorige week is een van onze vrouwen zelfs uitgeroepen tot „miss Greve", miss staking. We moeten de moraal op zien te houden want de strijd zal lang en fel zijn", Op het directiegebouw van de mijn waar het administratieve personeel ge woon aan het werk is, heb ik met een ingenieur gesproken. „De stakingsleiders zullen u ons al wel als bloedzuigers in mensenhuiden hebben voorgesteld. Uit pure machts wellust zou de directie weigeren aan de rechtmatige eisen der mijnwerkers te voldoen. In de eerste plaats dien ik dan op te merken, dat met de nationalisa tie der mijnen aan een der traditionele wensen, door de socialistische beweging sedert haar oprichting geuit, voldoening is gegeven. De mijnen worden nu dus door de staat beheerd en bestuurd en de regering en niet de directie stelt derhalve lonen vast en is voor de le vensomstandigheden verantwoordelijk. En dat is overigens een voorname re den, van de moeilijkheden. Want boven de staat staat er nu niemand meer en zo kan geen enkel orgaan bemiddelen wanneer er een conflict tussen werk gevers en werknemers is uitgebroken. Er komt bij, dat het onderhavige loonconflict tot een prestigekwestie tussen Moskou en Parijs is ontaard. En de mijnwerkers betalen daar thans het gelag van in afwachting van de rekening die ons allen later zal wor den gepresenteerd. Wanneer de sta kers dit eerst maar eens in wilden zien, zou er al veel zyn gewonnen". Daarna trok de mijningenieur me mee naar een grafiek aan de wand en hij raakte zichtbaar in zijn element: „U ziet aan deze lijnen dat de Franse steenkoolproductie vorig jaar het peil van 1938 weer had bereikt. Dat wil zeg gen 170.000 ton per dag. Maar 1000 ton vereisen thans de inzet van 1640 arbei ders, tegen 1200 vroeger. De oorzaak? Voor een deel de mindere kwaliteit der arbeidskrachten we hebben veel on voldoend geschoold buitenlands perso neel aan het werk moeten zetten maar voor een nog voornamer deel de WESTELIJKE GOUVERNEURS BIJEEN. De drie Westelijke gouverneurs in Duitsland, de generaals Clay, Robert son en Koenig, zijn Zaterdagmorgen te Frankfort bijeengekomen ter bespre king van een bezettingsstatuut, waar in de verhouding tussen de toekomsti ge Westduitse regering en de bezettings autoriteiten geregeld zla worden De gouverneurs zullen ook een beslis sing nemen over de voorstellen voor herziening van de grenzen der Laen- der, door de elf Westduitse minister presidenten Ingediend, o.a. tot vereni ging van de drie Zuidwestelijke staten tot één Wuerttemberg-Baden, welke zowel aan Frankrijk als aan Zwitser land zou grenzen. Na gedurende 3% uur over het be zettingsstatuut te hebben gesproken, verdaagden de gouverneurs de zitting tot Donderdag zonder een uiteindelijke beslissing te hebben genomen. De werk groep van deskundigen zal aan liet ont werp verder werken. AMERIKAANSE VERKIEZINGSCAMPAGNE. President Truman heeft zijn kiescam pagne besloten met het uiten van de verzekering in de overwinning van de democraten. Dewey, de republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zijn verkiezingscampagne besloten met de woorden: „Het winnen van de wereldvrede is onze liefste wens." De Utrechtse Caroussel Sociëteit organiseerde gisteren een jachtrit j meute in de omgeving van Zeist. Een en dertig ruiters namen aan 1 deel. Het vertrek van de ruiters bij de Pyramide van Austerlitz. achter de de jacht Hulde aari leermeesters Ruys en Kan Mr D. G. W. Spitzen, die vandaag door H.M. de Koningin is beëdigd als minis ter van Verkeer en Waterstaat, heeft o.a. verklaard: „Ik zit in een rijdende wagen, waarin ik een andere plaats heb gekregen". Mr Spitzen vond het beter geen plan nen aan te kondigen of standpunten ten opzichte van brande kwesties als b.v. Schieveen mede te delen. Als mijn leermeesters voor het werk, dat ik ga doen. aldus minister Spit zen, beschouw ik hoofdzakelijk twee figuren: Ruys de Beerenbrouck en mr J. B. Kan. Van de eerste heb ik ge leerd, de positie van een minister te begrijpen.van de tweede heb ik zoveel geleerd, dat het mij niet mogelijk is. dat in enkele woorden te beperken. De figuur van mr. Kan komt in mijn geval noe: sterker naar voren, omdat hij in een soortgelijk geval heeft ver keerd, met dit verschil slechts dat hjj van de aanvang af in een nieuw ka binet is opgetreden en er dus in meer positieve zin deel van heeft uitge maakt. De heer Spitzen weer er op, dat mi nister. Vos een eerste poging heeft ge daan om een sluitend wetgevend geheel voor het verkeer tot stand te brengen. Dit is op zichzelf een werk, dat z.i. moet worden voortgezet. De economische wet geving op het verkeer is nog nooit een sluitend geheel geweest. De minister uitte de hoop. dat het be drijfsleven aan de regeling van het verkeer zal deelnemen. Die vorm is bij de landbouwuitvoerwet destijds ge slaagd en hij hoopte, dat nu in dio richting iets te bereiken is. De wegen verkeerswet is nooit in werking ge steld, doch mr Spitzen hoopte, dat dit nu spoedig kan geschieden. Hij zeide het te betreuren, dat de fi nanciële toestand van het Rijk een zo erote druk op de uitgaven uitoefent, dat er voor een Ministerie als Verkeer en Waterstaat, van een dieptepunt moet worden - gesproken. De minister zou zrch gelukkig prijzen, wanneer een goed gefundeerde basis voor samenwerking in de verkeerswereld iets naderbij gebracht kan worden. Dat zou ook de wetgeving op dit punt "aanzien lijk yereenvoudigen. Als verheugend feit vermeldde hij, dat nu sedert kort in één departement het gehele verkeer is ondergebracht: de ver plaatsing van personen, goederen en be richten. De basis voor een sterke een heid ls gelukkig gelegd. In de administratie van na de bevrij ding kan nog meer rust komen. Het naast elkaar werken van goedwillende organen zonder concurrentiezucht is nog steeds een probleem. Ook oude organen zijn in staat' modern werk te doen. De •'-'sring is volgens de nieuwe minister: .minder organen, meer contact". slechte staat der installaties en de uit putting van de grond. De Duitsers heb ben tijdens de oorlog het materiaal na melijk niet onderhouden en ze hebben evenmin om de toekomst gemaald. Ook deze hypotheek drukt zwaar op een ge zonde exploitatie van het mijnbedrijf". „Het is zelfs voor een kind wel dui delijk, dat de Franse communisten thans met de mijnwerkers het plan- Marshall torpederen". Het is een kleine arbeider met pien tere ogen, die deze woorden spreekt. Hij was bezig in een kale koude kamer een kaartsysteem te ordenen, want hy be kleedt de functie van secretaris van de plaatselijke „Force ouvrière", de socia listisch georiënteerde vakvereniging die zich vorig jaar van de grote CGT heeft afgescheiden. „Wij zijn met de communisten van oordeel", gaat hij verder, „dat de ar beiders veel te kort komen, maar in tegenstelling met hen, menen wij dat de strijd voor lotsverbetering op natio naal plan gestreden moet worden. Wij zijn dan ook de syndicalistische prin cipes trouw en voeren niet de politiek van een bepaalde partij. Wij zijn daar om tegen de mijnstaking, omdat het belang van de arbeiders er niet bij ge diend kan zijn wanneer het land in de _rond wordt geboord. En dat zien we onder onze ogen geschieden. Wanneer één kwart van de arbeiders morgen af kon dalen, zou de overwinning op de communisten zijn behaald. Doch helaas is onze aanhang hier maar beperkt. En de weinige werkwilligen ondergaan de tyrannie en de molestaties van de CGT, die hard en meedogenloos ls. Gis teren hebben ze bij een onzer nog alle ruiten ingesmeten. En hun nieuwste „afweermiddel" is, een arbeider die werken wil bij de ingang van de mijn van zijn pantalon te ontdoen, om hem vervolgens zonder dit kleding stuk het dorp rond te 1 eiden. Ik moet er bij zeggen, dat tot dusver de politie weinig heeft gedaan ter be strijding van de werkwilligen. Misschien zal de tyrannie van de CGT worden gebroken nu een flinke macht de mij nen heeft bezet. Maar wat zal de com munistische wraak zijn, als de soldaten ooit weer verdwijnen? We vragen het ons af Het was een gure avond, toen ik terugkeerde naar het hotelletje waar nog juist één enkel bed niet door de zwerm Parijse journalisten was bezet. De waardin zat zwijgend achter haar tapkast. In dat centrum van het kolen- land was de kachel uit. „U zou goed doen om maar direct naar bed te gaan. Gasten verwacht ik niet meer en ik heb zin om te sluiten. Straks wordt overigens het licht weer afgesneden". Verkleumd volgde ik haar raad op en onder de dekens nam ik mij voor de volgende ochtend vroeg de weg naar Parijs weer op te zoeken BINNENLAND Nico van Suchtelen. de bekende Nederlandse litterator en philosoof, die ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag In het Internationaal Cultureel Centrum ge huldigd ls en daarbij van velerlei zijden werd toegesproken, ontving uit handen van de burgemeester van Amsterdam, mr J. d'Allly, de zilveren medaille der ge meente Amsterdam. Victor P. van Vries land bood de jarige het speciale gedenk boek aan. Op Oud-Eik en Duinen te Den Haag zijn Zaterdag de heer en mevrouw R. We- dermeyer. slachtoffers van de vliegtuig ramp bij Prestwlck, begraven, Mede in verband met de Jongste tariefsverlaging van PTT, door het naar beneden afronden, zullen de portzegels van i. 2£, 7-i-, 9 en 11 cent practisch niet meer worden gebruikt. Om deze reden zullen zij dan ook bulten gebruik worden gesteld. Zaterdag hebben ambtenaren van de prijsbeheerslng bij een grossier te Arn hem beslag gelegd op niet minder dan 200 zakken suiker, ln totaal bevattend 10.000 kilo suiker. Deze grossier had suiker uit oude voorraad geleverd „op de pof", wat er op neerkomt, dat hij de partijen zou hebben gecalculeerd voor de nieuwe prijzen. De Schevenlngse logger SCH 297, die ln de Schevenlngse haven aan de grond was gelopen, ls ln de nacht van Zaterdag op Zondag om 2 uur weer vlot gekomen, De Koninklijke Vlaamse Academie voor Schone Kunsten heeft de Amster damse beeldhouwer Hlldo Krop tot buiten lands lid benoemd. Zaterdagmiddag werd het schilderij, dat de schilder Jan Franken ln opdracht van de gemeente 's-Gravenhage van de acteur Paul Steenbergen had vervaardigd, ln verband met diens vijf en twintigjarige toneelcarrière aan de Koninklijke Schouw burg overgedragen Met ingang van heden zullen lucht- postpaketten verzonden kunnen worden naar Bechuanaland, Nyassaland, Noord en Zuid-Rhodesia en Zuld-West-Afrlka. Tot Johannesburg heeft het vervoer per vliegtuig plaats, de verdere verzending ge schiedt met de gewone middelen van ver voer. Het maximum gewicht voor deze pakketten is gesteld op 5 kg. De Britse procureur-generaal sir Hartley Shaweross begeeft zich vandaag naar Den Haag, waar lïlj Engeland zal ver tegenwoordigen bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, dat de kwestie- Korfoe opnieuw in behandeling zal nemen. Nederland en Argentinië hebben een luchtvaartverdrag gesloten, waarbij zij el kaar bepaalde luchtwegfaciliteiten verle nen. De K.L.M. mag nu Buenos Aires aan doen en kan zijn lijn desgewenst door trekken naar Chili. De Argentijnen mogen een dienst tussen Buenos Aires en Am sterdam openen. (U.P.). Op een bijeenkomst in het Gemeente- I museum te Den Haag van de Ver. voor Wijsbegeerte is o.a. een referaat gevoerd door prof. mr R. Kranenburg over „De vrij heidsgedachte bij Thorbecke". 9 BUITENLAND In België zal op 7 Nov. de rantsoe nering van alle levensmiddelen opgeheven zijn. Het Joegoslavische ministerie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat er bijna 50 Albanezen naar Joegoslavië zijn gevlucht. Waarnemers brengen dit ln ver band met de „jacht" op sympathiserenden van maarschalk Tito, die, naar wordt ge meld, in Albanië ls begonnen. Britse deskundigen In de kernphyslca v/aren van oordeel, dat het atoomwapen nog geen beslissing kan afdwingen, indien de oorlog binnen twee Jaar zou uitbreken. In verband met de toepassing van de kernenergie voor nijverheldsdoelelnden, luidde het oordeel, dat deze fase niet voor over een vijftigtal Jaren zal mogelijk zijn De Servische nationale vergadering heeft besloten de twee gebieden Voyvodina en Kossovo autonomie te verlenen. Deze gebieden zullen door afgevaardig den ln de landenraad van de Joegosla vische nationale vergadering vertegenwoor digd worden. Tengevolge van het omslaan van een motorboot ongeveer 350 kilometer ten Noorden van Bangkok zijn een 100 perso nen om het leven gekomen. 40 lijken zijn reeds geborgen. Bij Zuldamerikaanse autorennen zijn twee racewagens in Noord-Peru in volle vaart tegen elkaar opgebotst. Vijf personen werden gedood. Van de 20.000 Duitse jongemannen die ln Augustus geïnterneerd werden ln concentratiekampen in de Sovjetzone van Duitsland, zlin sindsdien 6.000 overleden, aldus de Berlljnse bond van jeugdorgani saties. Alleen al in de kampen te Muehl- berg en Riesa bevinden zich 600 kamp bewoners tussen 10 en 25 Jaar, van wie de helft aan tuberculose lijdt, Tengevolge van auto-ongevallen tij dens een autorace ten bate van een zie kenhuis te Johannesburg (Zuld-Afrlka) zijn 4 personen gedood en 11 gewond. Het Franse ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat proeven zijn ge nomen „met nieuwe wapens en munitie" ln de kampen van Satory en Bourges, ongeveer 110 km ten Zuiden van Orleans. Een ln Griekenland dreigende crisis ls ln ieder geval een week uitgesteld. Een zware mist, die sinds dagen boven de Amerikaanse fabrieksstad Donora (Pennsylvanië) hing en Zaterdag onge woon dicht v/erd door de vermenging met fabrleksrook smoke" en „foe" maakt „smog") heeft vijftien slachtoffers ge maakt onder mensen, die leden aan hart ziekten en asthma. Ten minste vijftig anderen moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Alle personen die ln verband met de demonstraties van J1. Donderdag te Stutt gart waren gearresteerd, zyn gisteravond vrijgelaten. Volgens radio-Stuttgart heeft het Ame rikaanse militaire bestuur bepaald, dat alle café's. restaurants, theaters en derge lijke vermakelijkheden te Stuttgart om 20 uur moeten sluiten Er geldt reeds een uitgaansverbod van 21 tot 4 uur. Uit Berlijn Vcedselschuiten voor Berlijn, die door de Sovjets sedert 24 Juni j.l. op de Elbe bij Witteniber.se zijn vastgehouden, heb ben thans toestemming gekregen naar de Britse zone terug te keren. Men weet echter niet of alle schuiten van de „vergeten vloot", twee en dertig ir> getal, die toestemmirg gekregen heb ben. Het met Sovjet-licentie werkends Duitse nieuwsbureau AJD.N. heeft me degedeeld, dat Erich Gniffke, een der leiders van de S.E.D. en bestuurslid van de Duitse volksraad in Berlijn, naar een der Westelijke zones van Duitsland is uitgeweken. Het bestuur van de S.E.D. heeft een stemmig besloten hem uit de partij te stoten, „daar hij de partij, die hij be loofd had te dienen, verraden heeft." Zijn privé-secretaresse is eveneens uit de partij gesloten. Kolonel Yelisarof, plaatsvervangend Sovjetoommandant van Berlijn, heeftin een door de „Tagliche Rundschau" ge publiceerd interview het Berlljnse ge meentebestuur gewaarschuwd de ge meenteraadsverkiezingen, die het 5 De cember alleen in de drie Westelijke sec toren wil houden, niet doorgang te doen vinden. „De heren van het huidig ge meentebestuur moeten zich hoeden voor voorbarige besluiten, die de bevolking' waarschijnlijk schade zullen berokke nen", aldus Yelisarof. Het voorlichtingsbureau van het Sov jet-militaire bestuur te Berlijn heeft verklaard, dat de jongste Britse en Amerikaanse berichten over de vorming van een politiemacht van verscheidene honderdduizenden manschappen in de Sovjetzone van Duitsland „vals" waren en een kwaadaardige bedoeling" had den. „In werkelijkheid is het zo, dat de politiemacht in de Sovjetzone onlangs met 10.000 man is uitgebreid een uitbreiding, welke nodig was om de strijd tegen speculanten en andere in dividuen, die de Sovjebzone zijn binnen- gestuurd om haar economie te des organiseren, te intensiveren." WEER STAKINGEN IN FINLAND. In de Finse zeehaven Turku zijn on officiële stakingen uitgebroken, nadat de vroegere communistische minister voor voedselvoorziening de haven- en fa brieksarbeiders opgeroepen had het werk neer te leggen. De stakers eisen 22 procent loonsverhoging en het af treden van de sociaal-democratische regering van premier Fagerholm. Alle arbeiders van de ,.Vulcan"-fa- briek gingen in staking en verder het allergrootste deel van de arbeiders van de „Pansio"-werven. DE R.K. KERK IN POLEN. In Polen is in alle kerken een her derlijk schrijven voorgelezen, dat on dertekend was door de voot enkele da gen overleden primaat mgr Hlond en alle Poolse bisschoppen. Het eerste deel van dit schrijven is in hoofdzaak gewijd aan de Westelijke gebieden en herinnert er aan, dat de Poolse kerk zowat tweeduizend Poolse priesters naar deze gebieden heeft ge zonden. Tevens wordt er op gewezen, dat het Vatikaan zich geenszins ver zet tegen de verpoolsing van deze stre ken. Het tweede deel van het schrijven behandelt de gezinsproblemen en her innert aan de encycliek van Pius XI over de opvoeding van de jeugd. Na de gelovigen te hebben aangezet hun kin deren niet toe te vertrjuwen aan scholen, waaruit de godsdienst is ver bannen, wordt er op gewezen, dat het gezonde deel van het Poolse volk in de huidige verwarring er onrust wel bij machte is de ware betekenis van heb wereldgebeuren te beseffen. PORTUGAL EN DE WESTEUROPESE UNIE. Volgens officiële kringen te Lissabon is het niet waarschijnlijk, dat Portugal tot de eerste land-en zal behoren, die eventueel tot de Westeuropese unie zul len toetreden. In deze kringen verklaart men, dat Portugal reeds nauw met het Westen ls verbonden door zijn verdrag met Engeland en faciliteiten, welke aan de V.S. zijn verleend. Men verklaarde, dat Portugal zijn on afhankelijkheid op „zeer hege" prijs stelt en de „ernstigste twijfel" zou ge voelen omtrent we'ke officiële adhae- siebetiiiging aan de W«teuropes« unie dan csk.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1