Laatste Berichten bezoek aan Leidse Academie Het Leidsch Dagblad Lezers schrijven Officiële publicatie VRIJDAG 29 OCTOBER Koninklijk geschenk bevestigde nauwe banden Slechts enkele ingewijden hadden hedenmiddag om twee uur het genoe gen, de aankomst bij te wonen van H.K.H. Prinses Wilhelmina bij de Leidse Academie, waar zij tijdens een intieme plechtigheid de nauwe ban den, die vooral gedurende de jaren van haar regering werden gelegd tus sen het Oranjehuis en de Leidse uni versiteit, andermaal bevestigde door de aanbieding van een geschenk In de vorm van gobelin, dat een waardige plaats In het academiegebouw zal vin den. Nadat Prinses Wilhelmina, gekleed in een eenvoudige zwarte mantel, door de president-curator, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de rector magnificus, prof. dr C. C. Berg in de ingang van het academieplein was welkom geheten, be gaf zij zich naar het Groot Auditorium, waar zij het reeds op de definitieve plaats aangebrachte gobelin in ogen schouw nam en met enkele woorden van waardering jegens de universiteit overdroeg. Haar woorden werden beant woord door de president curator, die namens de universiteit hartelijk dank zegde voor dit waardevolle geschenk. Deze plechtigheid werd tevens bijge woond door de rector-magnificus en de secretaris van het college van curato ren mr K. Wiersma, benevens enkele leden van de Hofhouding van H.K.H., die haar op haar autotocht naar Lei- BIJZONDERE DIENSTEN KOOIKAPEL. Zoals wij reeds eerder berichtten, ligt het in de bedoeling in het a^. winter seizoen een of meerdere Zondagen per maand avonddiensten te houden in de Kooikapel. Deze diensten dragen een bijzonder karakter: zij zijn n.l. bestemd voor hen die niet tot de geregelde kerkgangers behoren. Als sprekers zullen Nederl. Hervorm de en Gereformeerde predikanten op treden. De data waarop de diensten zijn vastgesteld zijn als volgt: 31 Octo ber, 7 November, 28 November, 26 Decem ber, 7 Jarmari, 9 Januari. 30 Januari, 6 Februari, 27 Februari, 6 Maart en 27 Maart. De diensten beginnen om 7 uur en zullen plm. 1 uur duren. De Speeltuinyer. „Westerkwartier" houdt de volgende week Vrijdagavond ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan een receptie in een der zalen van „Den Burcht". Zaterdag d.a.v. is er 's middags feest voor de kinderen en 's avonds voor de leden eveneens in „Den Burcht". Het internaat van de Stichting „Interkerkelijke Gezinszorg" zal Zater dag G November a.s. officieel in gebruik worden genomen. Het is gevestigd in het perceel Rapenburg 59. den vergezelde. De plechtigheid droeg op nadrukkelijk verzoek van de Prin ses een zeer besloten karakter. Onge veer kwart voor drie vertrok Prinses Wilhelmina, thans door meerderen toe gejuicht. HET GESCHENK. Velen zullen zich nog herinneren, dat men in het jaar 1934 Koningin Wilhel mina heeft kunnen zien zitten schilde ren op Allemansgeest bij Leiden. Min der bekend is wellicht, dat Zij daarbij beoogde het vergezicht op Leiden op doek te brengen, teneinde daarnaar een gobelin te doen vervaardigen, bestemd om te worden opgehangen in het Groot- Auditorium. Dit gobelin is door de Nederlandse Kunstweefschool vervaardigd. Het stelt voor het silhouet van de stad Leiden onder een door de avondzon verlichte wolkenlucht, gezien vanuit een typisch Zuidhollands polderlandschap. De bor dure bestaat uit bloeiende moeras- en waterplanten, zoals in deze streek voor komen. In het midden van de bovenzijde der bordure prijkt het wapen van de stich ter der Universiteit, Prins Willem van Oranje, terwijl links en rechts aan de zijkanten de wapens van Leiden en Holland zijn aangebracht. Beneden be vindt zich een banderol, waarop de zin spreuk der Leidse Hogeschool: „Liber- tatis Praesidium". De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Amsterdam, 29 October. In vrijwel alle rubrieken heerste enig ;ituiuoa en daar de vraag uiterst gering as. legnen de koersen een neiging tot reageren aan de dag. In Konlnkl. werd ..iéid vrij druk zaken gedaan. Ten slotte moest een verlies van een zestal punten worden geregistreerd. Voor Phi lips trad, na hogere opening, een reactie in, zodat toch nog een verlies werd ge leden. Unilevers eveneens iets lager. De meeste Scheepvaartsoorten waren onver anderd of lager. Kon, Boot en Scheep vaart Unies moesten een drietal punten oriisgeven. Op de tabaksafdeling kwamen Deli Mij iets lager te liggen. Ook de andere soorten gingen naar benaden. evenals Rubberwaarden. Ook in HVA's kwam een Inzinking voor. zodat het fonds enige punten lager kyam. Ook de In donesische fondsen waren aan de gede primeerde kant. Ned. staatspapieren zo goed als onveranderd. De Amerikaanse markt was verwaarloosd. LEIDERDORP Raadsvergadering De raad komt hedenavond in openbare vergadering bijeen. SASSENH51M Rouwdienst voor de heren A. en W. H. Philippo Gistermiddag had in de Geref. Kerk een rouwdienst plaats voor de bil de vi.egramp van de „Nijmegen" omgeko men plaatsgenoten, de heren A. en W. H. Philippo, De stoffelijke overschotten stonden in de kerk opgebaard, omgeven door groot aantal bloemstukken en kransen. Het kerkgebouw was geheel gevuld met be langstellenden. waarbij vele vakgenoten uit de nabiie en verre omgeving. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: B. en W. van Sassenheim, de vcorz. van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, mr D. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de secretaris. H. J. Voors. de heer Fre- riks van de Bond van Bloembollenhan- i en het bestuur der afd. Sassen heim van Bloembollencultuur. De K.L.M. was vertegenwoordgd door een lid der drectie en twee piloten. Voor de familie het kerkgebouw be trad. deelde ds Kuiper mede. dat er op verzoek der familie geen toespraken ge houden zouden worden. Het woord zou alleen gevoerd worden door de predi kanten Daar het kerkhof te klein is om allen te bevatten, zou daar alleen de geloofsbelijdenis worden gelezen. Nadat de familie plaats genomen had, las ds Kuiper het laatste gedeelte van Ps. 73. Zich tot de familie richtende, zeide hij dat vele aanwezigen niet alleen met hen medeleven, maar ook .mede lijden. Het ongeluk dat in uw hart huist, vindt weerklank in ons hart. Deze plotselinge sterfgevallen laten ledige plaatsen ach ter in het zakenleven, vrienden- en ook Kerkelijk leven .maar toch het meest in de familiekring: Hoe groot ook uw levensgeluk was. als de dood tot ons komt is er het lijden. Maar dit lilden is te dragen, daar het geluk het vooraf ging. Arle en Willem hebben veel voor ons betekend, maar voor u het meest. God heeft geslagen, maar bii Hem vinden we troost en kracht om het lil den te dragen. Na gewezen te hebben op wat door Jezus voor de zondaren verkregen is, eindigde hij met de woorden van Ge zang 16 (Geref, bundel) vers 3 en 4. Hierna volgde de begrafenis, waarbij het gehele personeel van de firma en de deputaties zich aansloten. Op het kerk- 'hof sprak ds Hoekstra nog enkele woor den en las de geloofsbelijdenis, waar mede de droeve plechtigheid geëindigd v/as. VOORSCHOTEN BEPERKING ELECTRICITEITSVERBRUIK. Het gemeentebestuur heeft aan de burgerij een waarschuwing gericht In zake het verbruik van electriciteit. Ge durende de maanden November, Decem ber en Januari 's avonds van 4 tot 9 uur. Gedurende deze uren. mag geen stroom worden gebruikt voor verwarming, dus geen kacheltjes en strijkijzers gebruiken. Voorts wordt de bevolking verzocht zo min mogelijk stroom te gebruiken voor licht en krachtdoeleinden. Indien aan dit verzoek niet worden voldaan, zullen B. en W. zich genoodzaakt zien strenge rantsoeneringsmaatregelen toe te passen. Indien het gem. electriciteitsbedrijf hierdoor niet slaagt om het stroomver bruik gedurende deze uren te beperken, wordt de gehele gemeente van stroom voorziening uitgesloten. TRAM ONTSPOORD nis gema-akt, doordat het verkeer over de rijksweg was omgeleid in verband met de begrafenis van clrie K.L.M.- slachtoffers, 's avonds mocht een aantal tram-passagiers een wandelin getje maken door onze gemeente. Jam mer, genoeg ging deze wandeling niet door het mooiste gedeelte van Voor schoten en niet over de beste wegen. De oorzaak was, dat cm even voor zes uur een tram van de N.Z.H.V.M. ontspoorde ter hoogte van de nieuw aangelegde brug tussen de halte Lammebrug en ZiLverfabriek. De reizigers moesten nu lopen vandaar langs de trambaan in 't donker over ongebaande weg via de Hofweg, Leidseweg naar de halte Zil- verfabriek, cm daar hun reis te kunnen voortzetten. De reizigers vanuit de rich ting Den Haag maakten de wandeling in omgekeerde richting. Geen enkel per soonlijk ongeluk kwam voor bij de de raillering, de materiële schade was ge ring en de tram wagen kwam neg pre cies op tijd tot stilstand om niet in de Korte Vliet te rijden. Het voorste ge deelte van de wagen bevond zich reeds boven het wat-er! Het gelukte het per soneel om gisteravond nog de ontspoor de wagen -weg te slepen en de rails te herstellen, zodat later op de avond de reizigers weer rustig konden blijven zit ten. NIEUWE R.K. KERK AAN DE RIJNDIJK. De bouw van de nieuwe RK. Kerk aan de Rijndijk is thans gegund en wel aan het aannemersbedrijf A. J. Kokshoorn, Leidseweg 330, alhier. Er is reeds een aanvang met de werkzaam heden gemaakt. Burgerlijke Stand 1Geboren; Simon Jozef Maria. z. van J. Prins en J. G. Wortel: Bastlaan, z. vain Jac. Nell en N. Meclielse. Overleden: Maria Versteeg. 76 J. we duwe van K. F. de W'it; Arnoldus Doml- nlkus de Bruin. 77 Jaar. eoh-tgen. van J. Hol. Gehuwd: Paulus van der Marei, 24 J. en Janna Barbara Seep, 23 Jaar. WASSENAAR Tegeltableau aan H.T.M. aangeboden In Huize Nieuw Rijksdorp had Don derdagmiddag j.l. bij monde van de bur gemeester plaats de aanbieding aan de directie en de raad van beheer der H.T.M. van het tegel tableaux, dat werd vervaardigd ter gelegenheid van het 2-5- jarig bestaan van de lijn Den Haag Wassenaar als blijk van waardering der Wassenaar se burgerij. De heer ir Van Essen, voorzitter van het huldigings- comite, heette de aanwezigen welkom en gaf na -een herinnerng aan de bij zondere plaats, welke de tram en haar personeel inneemt, het woord aan de burgemeester. Het is geen moeilijke taafc, zei baron Van Wijnbergen, welke ik te vervullen heb, want het werk van voorbereiding werd door anderen ge daan, waarvoor een woord van waarde ring hier op zijn plaats is. Het comité vertegenwoordigt de burgerij bij de ver tolking van haar waardering voor de tram. welke zij heeft gemeend te moe ten uitdrukken door aanbieding van dit tableau, een hulde zowel aan de direc tie en raad van beheer ais aan het personeel. De voorzitter van de raad van beheer, Een spellingkwestie en nog wat De heer W. Blok, Hoge Morsweg 84, schrijft ons: „In verband met de nieuwe spelling, die officieel door de Regering aanvaard is, zou ik U de volgende waag willen stellen: Hoe moet de naam Hooge Morschweg na de invoering der nieuwe spelling geschreven worden? Ik ontvang nl. regelmatig brieven geadresseerd; Kooge Morschweg, dan weer Hoge Morschweg, ook wel Hoge Morsweg. Het officiële naambord van deze weg geeft nog steeds aan Hooge Morschweg. Nu ik toch met de Hooge Morschweg?? Ho ge Morschweg?? Hoge Morsweg?? bezig ben, nog iets ter kennisneming door de bevoegde autoriteiten. Is het mis schien mogelijk, dat de nummering der huizen van de Hoge Morsweg gem. Oegstgeest (volgens het officiële naam bord van de Gem. Oegstgeest aldus ge schreven) /«pat aansluiten bij de num mering derhuizen v. de Hooge Morsch weg der gemeente Leiden. Dus bijv. laatste huis richting Oegstgeest, gem. Leiden, genummerd 152, eerste huis ge meente Oegstgeest No. 153 en zo vervol gens. De toestand is nl. op het ogenblik zo, dat de nummering der huizen van de Hoge Morsweg, waar deze weg over gaat in de gemeente Oegstgeest, weer met 1 begint. Met mijn voorstel zou worden bereikt, dat de bewoners van do Hoge Morsweg Leideil niet steeds maar mensen moeten verwijzen naar Hoge Morsweg Oegstgeest met het zelfde huis" nummer. Voorts zullen afzenders van Drieven minder brieven terug ontvangen met „onbekend op Hoge Morsweg Lei den, moet waarschijnlijk zijn Oegst geest". Regelmatig moeten mijn mede bewoners van de Hoge Morsweg Leiden en ik nl. dergelijke brieven via de post aan de afzenders terugzenden, waar door misschien zelfs schade voor de be treffende personen kan ontstaan, bijv. als de inhoud van een brief bijv. direct ter kennis van de betrokkene moest v/orden gesteld en door het terugzenden der brief eerst veel later geschiedt". Naschrift van de Redactie Volgens de Spellingswet van 14 Februari 1947 is de juiste schrijfwijze „Hoge Morsweg", omdat de namen van straten, enz. niet als aardrijkskundige namen worden be handeld. Wij hebben ter zake de mening ge vraagd van de oud-directeur van Ge meentewerken, ir. G. L. Driessen, de deskundige bij uitstek op het gebied van Leidse straatnamen. Deze deelde ons mede, dat hem niets bekend was van een wijziging van de oorspronkelijke schrijfwijze ingevolge een daartoe strek kend besluit van B. en W. Op histori sche gronden zou hij daarvan trouwens geen voorstander zijn. Voor Uw gewijzigd systeem van huis nummering valt inderdaad veel te zeg gen ofschoon de moeilijkheden daar mede geenszins uit de weg zijn ge ruimd Zo gebeurt het herhaaldelijk dat de bestelling van poststukken wordt vertraagd doordat brieven geadresseerd Warmonderweg (oneven nr. Leidse zij de) voorzien zijn van de plaatsaandui ding Oegstgeest en omgekeerd. Opnieuw een extra bon voor vlees (Speciale berichtgeving). Ten gevolge van de grote aanvoer van slachtvee zal in de bonnenlijst van de volgende week wederom een extra bon voor vlees worden aangewezen. Daar eohter de aanvoer van slachtvee per 1 November as. aanbanden wordt gelegd, is het niet waarschijnlijk dat deze tijdelijke rantsoensverhoging daar na nog eens zal worden verstrekt. Verkoop suiker (Speciale berichtgeving). Het directoraat van de prijzen deelde ons mede, dat het voornamelijk zal op treden tegen die winkeliers, die hun oude voorraad tegen nieuwe prijs gaan verkopen. De kiwestie van het reeds be rekenen van verhoogde prijs door de fabrieken op advies van 't bedrijfsschap was bekend. Wi) vernemen dat de fabrieken reeds sedert een maand suiker afleveren te gen de verhoogde prijs, evenwel met maohtiging van de regering. Van be voegde zijde sprak men er zijn verwon dering over uit, dat de winkeliers plot seling na het bekend worden van de verhoogde prijs zonder suiker zcuden zitten. Momenteel is er nog niets ver anderd. Er is een bon aangewezen, deze bon is geldig en moet worden gehono reerd tegen de oude prijs. De winkelier kan dit, omdat de voorraad oude suiker dit toelaat. Van de zijde der winkeliers- organisaties wordt deze zienswijze be streden. Tegelijk met de vrije verkoop van de suiker zal ook jam en versnaperingen bonloos kunaen worden verstrekt. Ook bier is een prijsverhoging te verwach ten. PRINSES WILHELMINA ERELID MASTREECHTER STAAR". Dat Prinses Wilhelmina na Haar troonafstand het beschermvrouwschap van haar verenigingen heeft neergelegd, was voor de Koninklijke zangvereniging „Mastreechter Staar" aanleiding Hare Koninklijke Hoogheid het buitengewoon erelidmaatschap van de vereniging aan te bieden. Prinses Wilhelmina, die gedurende 45 jaar beschermvrouwe was van „De Ko ninklijke Staar", heeft 't buitengewoon erelidmaatschap aanvaard. Revue morele herbewapening .,The good road" NAAR OPBOUW VAN EEN NIEUWE WERELD. Onze Haagse redacteur schrijft: Voor het eerst in mijn leven heb ik een revue gezien van godsdienstige strekking. Een echte. Amerikaanse revue, vol vaart, vol kleur, muziek en rhythme. Acht „sketches" over de meest uneeniopende onderwerpen en toch te zamen vormend een hecht, organisch geheel, in een prachtige climax l Dat was „The good road" de goede weg, van de Oxfordbeweging van morele herbewa pening, die over de hele wereld gaat. De spelers zelf 7.5 vormen een ge trainde troep van 200 dames en heren uit 15 verschillende naties, schrij ven in het tekstboekje dat zij de revue hebben ontworpen en ten tone'e gebracht, „om de gewone man en de staatsman een weg te tonen, die ztl samen kunnen gaan om een nleuvye de wereld op te bouwen." En als men in het Ned. comité van aanbeveling ziet de namen van jhr. Beelaerts van Blokland cn de minis ters Stikker en Mansholt, dan zUn onze staatslieden ten volle bereid die weg te zien en te gaan! Het is trouwens bekend, dat Koningin Wilhelmina zich een warm voorstand ster toonde in de tijd vlak voor de oorlog, toen dr Frank Buchman zijn beweging begon. Deze is thans uitge groeid tot het antwoord aan de wereld, dat er hoop is op een vernieuwing, op een wereldorganisme van democratie naar het woord van God. Het enthousiaste publiek, dat met Uno-snufjes kennis maakte als kopte lefoons, waardoor men alles in het Nederlands kon volgen, bracht de ta lentvolle spelers herhaaldelijk uitbundi ge dank. Er staan nog enige uitvoerin gen in Den Haag op het programma en men kan slechts hopen dat men een weg zal vinden, om dit ideële stuk ook elders op ie voeren. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De Anti-Lawaai-Actie bepleit Denk niet, dat 't risico vermindert Als gij met veel lawaai Uzelf èn and'ren hindert. HJillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOORHOUT EEN WOLHANDKRAB GEVANGEN. Een bewoner van de Boekhorstlaan was aan het vissen in de Leidse vaart. Op een gegeven moment bleek de visser een concurrent-vis'-eter in z'n net te heb ben n.l. een wolhdndkrab. Als te be- grijpen kreeg deze veel-vis-vraat de vrijheid niet meer terug. Momenteel bevindt het dier zich in een aquarium aan de B.N.S. alhier. Het zal ook korten tijd te bewonderen zijn voor het publiek in de étalage van de heer A. C. Diemei alhier. WARMOND Burgerlijke Stand van Leiden UËBOKËN: Cornells Franciscus. z. van H. A. Rijn beek en H, C. Schoorl; Antje Marglna, d. van J, Venekamp en J. üseel; Honrlca Cornelia, d. van H. ten Brummelaar en J. R. van de Pavert; Hendrik Cornells Maria, z, van H. J. Werter en E. C. C. F. Bik; Gerardus Jacobus Maria. z. van A. J. van Slingerland en C. M. van Goozen; Johannes Jacob, z. van K. van E()k en G. E. Heemskerk; Klaslna Maria, d. van S. Vonk en N. van Drlel, Maria Catharlna Joslna d. van A. Glasbergen en J. de Winter; Willem Jo hannes z. van A. Glasbergen en J. de Winter; Sletze z. van S. Koopman en A. A. Kruyt; Christina Franclsca d. van J. P. J. Caspers en H. A. van Gljlswljk; Antje Marijke d. van W. T. van der Horst pn A. Schaap; Andreas z. van C. J. van -Amsterdam en A G. J Ropee. Henrlëtte dr van J de Vos en G. M. Wijsman; Petronella, dr van C. den Duik en J. Rovers; Hendrlka Cornelia, dr van P. Verhoef en H van der Stoep; Hendri- kus Cornells, zn van P M. Angevaare en M. M. C. van der Ploeg; Gerrlt. zn van G. J. Rcest en A. W. H, Bul, Leendert Cornells, zn van L van. der Plas cn M. de Zwart. ONDERTROUWD: H. C. C Eltink. Jm 22 Jaar en J. W. Bavelaar Jd 20 Jaar; W. J. Geenjaar Jm 38 Jaar en M. W. Mader gesch. 29 Jaar; W. P. den Hollander wednr 40 Jaar en A H Swaanenburg Jd 26 Jaar; D. de Jongh Jm 36 Jaar en C. M. van den Berg jd 33 laar; M. Sloos Jm 20 Jaar on C. H. Breedeveld Jd 19 jaar; W. F. A. Vermond wednr 62 Jaar cn J. F. Le Blansch wed. 58 Jaar; W. F. van Blemen 23 Jaar en P. Nleboer Jd 22 Jaar; A. van der Weijden Jm 25 Jaar en M. C. Boelee Jd 22 Jaar; A. J. Brandt Jm 31 Jaar en M. C. van Egmond Jd 25 Jaar; F. W. dc Vrijer Jm 29 Jaar en G, C. de Borst Jd 30 Jaar; A. P. Hoenselaar Jm 22 laar en A. Paauw Jd 20 Jaar, H. P. J. van Sonsbeek jm 24 Jaar en A. van Vliet Jd 22 Jaar. GEHUWD. C. H. Disseveld Jm en W. J. Koch Jd; A. van der Blom Jm. en C. Sterken gesch J. Helneman Jm. en H. van Kampenhout Jd; H. A. Humme Jm. en J. Wortman Jd; L. Jansen Jm. en E. G. Jansen Jd; M. J. Moorman Jm. en W. M. Serlle jd; P. C. van Tongeren Jm. en P. C. Tegolaar Jd; J. Boxman Jm. en C. Kras" 1''. P. J. Jansen Jm en R. Slobbe Jd. OVERLEDEN: J. J. Jongmans. man, 73 Jaar; A. M. Sloos. wed. van L. Klinkhamer. 75 Jaar; E, Overstap, wed van J. Wakka, W. I. Petit, man, 60 Jaar. HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN JAPAN. Het hoofdkwartier van generaal Mc Arthur maakt bekend, dat het gealli eerde opperbevel voor de Pacific voor ziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 93 miilioen Amerikaanse dollars tussen Japan en Nederland, lnd. Indonesië, in de komende 12 maan den. ROOFOVERVAL IN AMERSFOORT. Een gemaskerde man is gistermiddag tegen etenstijd het kantoor van de Ne- derlandsche Heidq Maatschappij op het Stort te Amersfoort binnengedrongen. Een kantoorbediende, zekere H„. die juist zijn twaalfuurtje nuttigde, was aanwezig, De indringer bedreigde hem met een vuurwapen en dwong hem on der bedreiging in.de kast te gaan «taan. De indringer heeft de kast afgesloten en een zwaar schrijfbureau er voor ge plaatst. Toen een vrouwelijke kantoorbediende om halftwee het kantoor binnen kwam, ontdekte zij de ravage en kon H,. be vrijd worden. Een onderzoek wees uit, dat een geld kistje met ongeveer f. 6.300,— werd ver mist. De Amersfoortse politie stelt een onderzoek naar de daders in, tot nog toe evenwel zonder resultaat. REPUBLIEK ZAL PROTESTEREN. De Republikeinse radio deelt mee, dat de Reublikeinse regering bij de C.v.G.D. een protest zal indienen tegen uitwij zing van de Republikeinse ambtenaren te Batavia. TAN MALAKKA LEIDER VAN PARTAI MOERBA? „Antara" berioht uit Solo, dat een der proletarische partijen zich accoord neeft verklaard inzake een fusie met de Portal Moqrba, Tan Malakka werd ver zocht het leiderschap van deze party te aanvaarden. ONDERSCHEIDING VOOR VERZEÏ IN INDONESIË. Naar aanleiding van een door de re gering van Indonesië gedaan verzoek om, tot koninklijk blijk van waardering voer degenen, die zich gedurende de Japanse overheersing in krijgsgevangen schap, internering of bij het verzet te gen de vijand, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, is op voordracht van de minister van O.G., bij K.B. de on derscheiding ingesteld: „Verzetster Oost- Azië 1942-1945", Dit. ereteken kan ook posthuum verleend worden. NOODWET INDONESIË IN EERSTE KAMER. Hedenmorgen behandelde de Eerste Kamer het ontwerp noodwet Indonesië. De heer Pollema (Chr, Hist.) vroeg waarom de regering dit ontwerp niet wil voorstellen als uibvloeisel van het staatsnoodreoht. Alleen als zodanig kan spr. het ontwerp aanvaarden. De heer Molenaar (Vry-h.) betoogde, dat wij hier niet te maken hebben met een ongeoorloofd gebruik van art. 210 van de Grondwet. Er staan echter, aldus spr., twee be langrijke -beperkingen in: 1. er is be vestiging nodig van de genomen alge mene maatregelen door het parlement; 2. de onderhavige wet geeft aan de legering bevoegdheden 'sleohts voor zeer korte tijd. Beide beperkingen maken 't 'ontwerp voor spr. aanvaardbaar, ofschoon deze methode van wetgeving uiterst zeld zaam moet blijven. Wat betreft de noodtoestand, die aan leiding werd tot dit ontwerp, merkt apr. op, dat hierbij de beleidskwestie ter sprake moet komen. Er kan een ogenblik komen, dat de Republiek haar recht om aan het ln de G.W. voorgeschreven overleg deel te ne men, verloren heeft. De mededelingen van de regerng omtrent de onderiiande. lingen met de Republiek hebben spr. geheel gerustgesteld. SED-FUNCTIONARIS DOOR SOVJETS GEARRESTEERD. Karl Moltmann., voorzitter van de volksvertegenwoordiging van Mecklen burg en districts-voorzitter van de so cialistische eenheidspartij, is enige da ten geleden door de geheime SovJetrussi- sche politie gearresteerd, aldus meldt de met Britse vergunning verschijnende „Telegraf". Moltmann zou er van Beschuldigd worden twee leden van de .regering van Meoklenburg geholpen te hebben uit de Sovjetzone naar West-Duitsland te vluchten. Volgens recente berichten zou een aantal vooraanstaande politici uit Mecklenburg naar het Westen zijn uit geweken. H.M. Koningin Juliana bracht he denmorgen een bezoek aan de Deense tentoonstelling in 't gemeente-museum te 's-Gravenhage. Hedenmorgen is op de Israëlitische jaar: begraafplaats te Muiderberg het stoffe- A. Ouwehand. wed." van D. van Baaien °Xer®SS' van de h«r Plnt0- «2» 70 laar. der slachtoffers van de vliegramp bij T Dijkstra man 82 Jr; P. Boting man Prestwlck. die eerst niet geïdentificeerd 75 Jaar kon worden, ter aarde besteld. Amerika op alles voorbereid INDUSTRIE BINNEN 18 MAANDEN OP VOLLEDIGE OORLOGS- PRODUCTÏE. (Van onze correspondent te New York) In de Verenigde Staten zijn. thans zodanige maatregelen genomen, dat de industrie achttien maanden na het ge ven van de opdracht daartoe op volle oorlogsproductie kan draalen. Met uit zondering van de vervaardiging van som mige zware bommenwerpers en grote vrachtvliegtuigen. Op het ogenblik zijn reeds 17.500 bedrijven klaar om .direct te starten indien er oorlog zou komen. 156 grote ondernemingen, gebouwd in de vorige wereldoorlog, kunnen op korte termijn weer draalen en 245 andere bin nen 120 dagen. Vervaardiging van de grote vliegtui gen in serie eist ongeveer 30 maanden en van de zware bommenwerpers 24 maanden. Voor andere oorlogsproducten gelden de volgende cijfers: torpedoboot- Jagers 18 maanden. Jet-vliegtuigen 18 maanden, oefentoestellen 15 maanden, motoren voor reuzen-bommenwerpers B50 15 maanden, automatische pistolen voor vliegtuigen 18 maanden, propellers 10 maanden. 155 mm-bouwitsers 18 maanden enz. AMERIKA GAAT VOORT. Generaal Omar Bradley, de Ameri kaanse stafchef, heeft in een rede te Chicago verklaard, dat. ofschoon de mo gelijkheid van oorlog met de Sovjet- Unie „een kwestie van ernstige zorg" ncoiaakte het toch veel waarschijnlijker was. dat de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie nog „voor de duur van een ge neratie of langer" zouden blijven voort leven in een gespannen toestand. Wan- dat het geval werd. bestond het gevaar, dat men de Amerikaanse defen sie zou laten verslappen^ doordat men er genoeg van kreeg. Het was echter beter in spanning te leven dan zich in een oorlog uit te putten. Het land had een stabiele, op lange termijn berekende militaire politiek nodig, „welke zich niet laat schokken, telkens wanneer er ten Oosten van de Elbe een papiertje rit selt". President Truman heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de besteding van 154.817.000 dollar voor de aankoop van nieuwe vliegtuigen voor de Amerikaan se luchtmacht en voor verbeteringen aan enkele toestellen, die op het ogenblik gebouwd worden. Voor ongeveer 79 mii lioen dollar zullen 125 nieuwe vllegtui- 'en gekocht worden, te weten 10 bom- bardements-, 30 transport-, 37 oplel- dings-, 12 verbindingsvliegtulgen en 36 helicopteres. BEVIN OVER DE TOESTAND. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft aan een diner te Londen verklaard, dat „aohttlen maan den geleden de toestand veel slechter leek dan thans, ondanks alle opwin ding van deze dagen." De houding van de Verenigde Staten achttien maanden geleden was heel anders, aldus Bevln. ,Er heeft een grote verandering plaats gegrepen. Het werelddeel, welks geeste lijk leven en levenswijze zeer veel op die van. ons gelijken, ls zich gewetens vol aan hét organiseren. Er is een ge heel nieuwe opvatting van plicht op gekomen. Onder ons en de Westeuropese unie groeit de overtuiging, dat wij soli dair moeten zijn, niet met bedoelingen van agressie dodh van defensie." SIR STAFFORD CRIPPS OPTIMIST. Sir Stafford Crlpps, de Britse schat- kistbewa&rder. verklaarde ln een radio uitzending over de BBC, genaamd „hoe gaat het", „nog zo slecht niet. en als wij het kunnen volhouden en in gedach ten houden, dat het succes van ons land afhangt van onze individuele inspan ning, zal het ten slotte best goed ko men." Cripps zei, dat het succes van Enge land te danken was aan het volk. dat vrijwillig de soberheid op zich had ge nomen. „Het Britse volk ls een verstan dig en begrijpend volk", aldus de minis ter, „en als je hen onomwonden zegt hoe de situatie is. zullen zij daar acht op slaan en trachten te helpen," Cripps zei, dat ten gevolge hiervan de kosten voor het levensonderhoud en de loonschaal in de afRelopen zeven maanden slechts twee procent was ge stegen en dat er practlsch geen toename had plaatsgevonden in de uitkering van winsten. (United Press). DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN Belangrijk voor Inwoners van ZOETER- WOUDE (Dorp). Op Maandag 1 Novembor e.k. wordt geen zlttfng gehouden voor uitreiking van bon kaarten. Zij die bonkaarten op die datum moeten afhalen doen dit op 2 November (Dinsdag). Maandag 1 November zal te Lelden ge legenheid worden gegeven tot het In leveren van naamlijsten voor bljz. arbeid voor diegenen, die verzuimden dit op de aangegeven dag te doen. Na-inleverlng kan evenoens geschieden, te KATWIJK op Dinsdag 2 November. Werknemers, die nog geen toeslagkaart ontvingen, worden verzocht de werkgevers op deze publicatie opmerkzaam te maken. Niet tijdige Inlevering heeft n.l. bon- verlfes tengevolge. GEVRAAGD Goud, Zilver en Diamant koopt Speller door het gehele land Jan van Houtkade 18, Lelden. Tel. 26869 Taxatie op verzoek aar huls Gevraagd een Jongen, voor het laboratorium. Verf- en Vernlsfabrieken Herfst en Hel der N.V. Aanmelden; Hoge- woerd 10 te Lelden. Gevraagd een nette Jongen. .,77 pl.m. 16 jaar. ter opleiding v. 7; Levensmiddelen-bedrijf. AANGEBODEN Verlovingsringen. Natuurlik uit „De Goedkopere Zaak" maar betere waar. Goud. zil ver horloges Op graveren kan altyd gewacht worden. le klas reparatie-Inrichting: S. v. d. Water. Haarlemmer straat 185. Telef. 24469.. 24469 Te koop aangeboden, een ln goede staat zijnde tweeling- kinderwagen of rullen voor andere wagen. Te bevragen: Hugo de Vrieestraat 27. Lel den. H Te koop donkerblauwe hc- renwlnterjas. zonder punten, maat 50—52. Witte Singel 58c v/h. I H. C. Vreeken. RUnsburgerwcg 121 Lelden. Gepensionn. beambte z.ockt gest. of gemeubileerde zdt- slaapkamer, in rustig gezin. Br. Bur. v. d. Blad No. 1806 k R „Roslnc" geeft de hoogste prils voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken Steenstraat 16. Telef 26854 Aangeboden N'aftallne voor behandeling van gladiolen, te gen 't krlps, brossiool tegen kwade grond, filne turfmolm per baal. alle soorten kunst meststoffen en bestrijdings middelen. Fa. Gebrs. Den Haan. RUnsburg. Telef. 2566 K1718. B Aangeboden erkerkozijn en dubb. llchtkoziln en voordeur- koziln met voordeur. alles compleet met glas en glas ln lood bovenlichten, binnen deurkozijnen met deuren, al les als nieuw. Herenweg 69. Warmond. Tel. 418. Nette werkster b. z. a. Voor 3 x per week, van 9 tot 12 u. Br. Bur. v. d. Blad No. 1718 k .Nï''"'"f1""" aangeboden m Te koop te Katwijk a. Zee, me' buteelllk verkeer Br even 4 fauteuils f. 75. ultschulfta- Bur. d. Blad No. 1729 k fel f.20, Mechels ameublement Aangeboden pl.ni. 1100 ver- Br. onder letter J. aan Joh. v. Wegens ziekte der tegen- beterde Holl. pannen. Ijzeren, Beelen .Zeeweg 12. Katwllk a. dr J. van den Tempel, trok uit de aan- i Woonschuit-inorekers gegrepen. Zo- bieding twee conclusies. Ten eerste als wij reeds eerder hebben medege werd door de burgemeester de nadruk deeld, werd de laatste tijd op grote gelegd op de betekenis van de tram schaal ingebroken ln de in deze ge- voor de bevolking, datis zij jx>k meente liggcr.de woonschepen, waarvan g Leerjongens gevraagd woordlge, flinke dienstbode balken. N.P. No. 14 en 16. hou- Zee gevraagd, voor dag of dag enwonlngtrap met 16 treden naoht. Rijn- cn Schiekade 17 j geheel compleet, balk- en vloerhout en kraaldelen. He renweg 69. Warmond. Tel. 418. Te koop aangeb. een prima B 2 rustige oudere Jaars stud, zoeken zitkamer met slaapka mertje, ongem. geen bezwaar. Br. Bur. v. d. Blad No. 1821 k voor de Mij., ten tweede, dat de bur gerij tevreden is over ae exploitatie. Gaarna aanvaardde hij namens di rectie en raad van beheer het tableau, dat een waardige plaats zal krijgen en een teken zal zijn wat werd bereikt en IB Gevraagd, werkster voor Woensdag- cn Vrijdagochtend, van half 9 tot 12 uur. Breestraat 7. voor er verscheidene geheel werden leegge- scheepsbouw. Aanmelden: roofd. In sa men working met de Rijks Scheepswerf en Machlnefa- Hadden Woensdag in de loop van de oog bereikt moet worden, dag reeds velen die anders niet in Voor- j Bij het scheiden sprak de burgemees- schöten komen, met onze gemeente ken- ter nog een waarderend woord. Identificatiedienst is het de water-poli- tie alhier mogen gelukken de daders van deze inbraken te arresteren. Het zijn W E. on A. v. d. V. uit Leiden. Ook enige helers werden gearresteera. Veel van het gestolene kon nog worden achterhaald. jongensjas, voor leeftijd, 16 j. prijs f.25 en.een damesfiets f. 50.00. Jullanastr. 34. stad. B Aangeb. m.mantel, wol gev. 14 a 15 J f. 25 of tegen pun ten. Buys Ballotstraat 22. B Te koop haardkachels en kookkachels, vloerkleden f. 45 en f. 85, schrijfbureau f. 55. één-pers ledikant f. 19. 2-pers. Eng. ledikant compl. f. 38.50, 2 fauteuils met 4 stoelen zeer modern. Hooigracht 65. B Te koop aangeboden, een In I nlels" Setters. Chows. Riemen zeer goede staat zijnd schrijf- kalk. levertraan, cake en*, spoedig mogelijk. Brieven Bur. machine, wegens overcompleet R. Karei. Steenstraat 21. TlL v. d. Blad No. 1814 k. I Br. Bur. v. d. Blad No. 1750 k 1 20629. brlek „De Vliet". Veurse straatweg 250, Leldschendam. (Tramhalte Schakenboach). 0 Nette Jonge man, vaste werkkring, zoekt net kosthuis eventueel" slaapkamerl Je, B(j aankoop kalender 1949 met kleurenreproductie en 10 prentbriefkaarten te zameu voor slechts een grilden, ont vangt U, zolhng de voorraad strekt, vier closetrollen gratis N. Paddenburg. Nwe Rijn 11. Te koop: ultschulftafels 4 3/4 m. lang. Open en gesloten bakfietsen. ameublementen B Te koop aangeboden groen- tenbrlkjo met opstand. J. van Beelen. Egbert de Grootstr. 26 Noordwljk aan Zee. Prima petroleumkachel te koop prils f. 25. Te bezichti gen Vrildag 50 uur n.m. Sljthoff. Witte Singel 80, Aangeboden een uitgebreide passerdoos voor f. 20. Veurse - weg 159. Voorschoten, DIVERSEN B Weggelopen klein roodbont katje, stomp staartje, laatst gezien: De Laat de Kanter straat, Cobetstraat. Adres: Zoeterw. Cingel 64. Huwelijk. Jongeman, oud 27 Jaar. N.H., zoekt serieuze kennismaking met net dege lijk meisje. Liefst omtr. Lel den. Zelfde leeftijd. Brieven met .foto, op erewoord retour. Bur. van dit Blad No. 1803 k B Won ln gr uil. Welke alleen wonende dame of heer wil be nedenwoning rullen voor 2 kamers, badkamer. W.C. en halve zolder op nette stand. Br. Bur. v. d. Blad No. 1835 k Rullen, rtuls bev. 3 kamers, .brulnz. keuken, hall. tuin en schuur, nieuwbouw, ln Lelden voor heel huls ln Leiderdorp of H.R. Zoeterwoude. Brieven Bur. van dit Blad No. 1847 k B Spiritisten Ver. „Ifarmonla" Woensdag 3 Nov. Lezing mot lichtbeelden door de heer J. P. ledikanten, dressoirs en kolen- Smits uit Haarlem. Onderw gasfornuis enz. enz. P.J Hooy-. .Wat ls toch dat spiritisme", mans. Lijnbaanweg 1. Noord- j Gerecht 10. 8 uur. Kaarten A wijk Telef. 2012. f. o.50 a/d. zaal. Dierenliefhebbers. Pracht f.25 beloning. Voor liet te- zlngende mankanaries, parkle- rugbezorgen van een op J.l. ten. elervogel6, koerdulven, Dinsdag verloren gouden d<a- papegaaien, kooien enz. Spa- mesarmbandhorlogc (gedach tenis). Gaande van Seringen- straat naar Leidse broodfa briek. J. Goe draad. Serin genstraat 25. Leldeh.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3