Balkan en Palestina in de U.N.O Stalin geeft zijn zienswijze WEERBERICHT Met een enkel woord Wordt verder praten zinloos 87ste Jaargang VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 No. 26527 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Nog geen beslissingen Tijdens de morgenzitting van de poli tieke commissie der V.N. van gisteren noemde de Sovjet-afgevaardigde Wy- sjinsky het rapport der commissie voor de Balkan „prulwerk". De getuigen wa ren „geheel en al onbetrouwbaar". De commissie had zich taken toebedeeld, die de V.N. haar nooit opgedragen had den. De commissie had militaire waar nemers verzocht militaire gebeurtenis sen te onderzoeken. Zelf had de com missie niets waargenomen. Het rapport was dan ook „juridisch gezien onduld baar". De Bulgaarse gedelegeerde verklaarde, dat er geen georganiseerde hulp aan de strijdkrachten van Markos werd ver leend, behalve door het Bulgaarse Rode Kruis De behandeling der guerilla- strjjders, die de Bulgaarse grens over schreden was in strikte overeenstem ming met het internationale recht. Het was niet waar. dat de Griekse guerilla- stryders, die de grens passeerden weer terug mochten keren. De Griekse af gevaardigde verklaarde, dat de weige ring van Bulgarije en Joego-Slavië, om de gevolgtrekkingen van de speciale commissie te aanvaarden een duidelijk bewijs van schuld was. Het toonde de twijfel aan de waarheid van hun eigen verklaringen. Groot-Brittannië en China hebben in de vergadering van de Veiligheidsraad over de Palesteinse kwestie voorgesteld, dat de V.N. een ingrijpende actie on dernemen, behalve gebruik van ge weld, wanneer de Joden of de Arabie ren weigeren gevolg te geven aan de order zich terug te trekken op de posi ties, die zij innamen voor de schending van het bestand betreffende de Negeb in Zuid-Palestina. Zij hebben voorts in een gezamenlijke resolutie voorgestèld een commissie te benoemen, samengesteld uit vertegen woordigers van de „grote vijf", België en Columbia, om met spoed rapport uit te brengen over de vraag, welke maat regelen genomen moeten worden, indien aan het bevel geen gehoor wordt ge geven. Eban, de vertegenwoordiger van Is raël wees de resolutie in krachtige be woordingen af,doch verklaarde, dat Israël bereid is onderhandelingen te openen over een vredesregeling op basis van deresolutie van de raad van 19 October. Tot beslissingen kwam het niet. Te Tel Aviv is bovendien officieel nog eens medegedeeld, dat de Israëlische regering heeft aangeboden de Egyptische legering rechtstreeks dan wel door middel van de goede diensten van de bemidde laar voor Palestina, wanneer dan ook, te ontmoeten om over alle geschillen te onderhandelen. Een "woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland niet bereid is besprekingen te voeren over een terug trekken der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland, zolang de blokkade van Berlijn gehandhaafd blijft. Canada is bereid De Canadese minister van buitenland se zaken, Lester Pearson, heeft, ver klaard. dat Canada Amerika en Enge land en de landen van de Benelux er van heeft verwittigd ,dat het bereid is met deze en andere Noord-Atlantische staten onderhandelingen aan te knopen met het denkbeeld een regionaal veilig heidspact te sluiten. Reuter verneemt, dat Canada als vol gende stap van Engeland. Frankrijk en de V S. ziet: een contactzoeken met an dere landen, bijv. de Scandinavische. Eire en eventueel Spanje en Portugal teneinde na te gaan. of deze landen be reid zijn aan de onderhandelingen deel te nemen. Vervolgens zou een conferentie in op tima forma voor het sluiten van een verdrag plaats kunnen hebben of wel en h'eraan geeft Canada de voorkeur een voortzetting der officiële bespre kingen om tot de opstelling van een verdrag te komen, dat dan later officieel ondertekend zou moeten worden. Men hoopt, dat het NoordrAtlantisch Dact begin volgend jaar. mogelijk in Januari getekend kan worden. Amerikaanse luchtmacht blijft te Berlijn Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur in Duits land heeft in een uitzending te Berlijn het volgende verklaard: „Het leger en de luchtmacht van Amerika zijn hier, met geheel de grote productie en de ge heime wapens van Amerika achter zich. Zij zullen hier blijven zolang het nodig is. d.w.z totdat een nieuwe Duitse staat stevig is gegrondvest". „Zij zullen blijven tot West-Europa sterk genoeg is om zichzelf te verdedi gen". Hij zeide vervolgens, dat het de bedoeling was van de Amerikaanse po litiek in Duitsland, Duitse hulp te vra gen in een „strijd op leven en dood tegen de nietsontziende architecten van het commun'stische systeem". Sprekende over de rol van Duitsland in de .koude oorlog", zeide de Ameri kaanse woordvoerder, wiens rede werd uitgezonden door stations in Berlijn, Frankfort, Stuttgart, Muenchen en Bre men: „De Sovjet-leiding moet zowel vertwij feld als slecht ingelicht zijn. Zij heeft opstand en burgeroorlog in Frankrijk veroorzaakt en is nog steeds op onbe houwen en onvruchtbare wijze doende om Berlijn door uithongering tot over gave te dwingen. De woordvoerder voeg de er aan toe dat de Verenigde Staten zouden „verder gaan in de richting van hun oorspronkelijke doel, de wederop richting van Duitsland als éen levens vatbare democratie". Geheim debat over Groot-Brittannië's defensie In een speech in het Britse Lagerhuis heeft de Britse minister van landsver dediging, Alexander, een voorstel van Winston Churchill aanvaard, dat er een geheim debat moet worden gehouden over de Britse defensie. Hij zei voorts: „Er valt veel voor te zeggen, dat wij ons veiliger kunnen voe len in het vermoeden, dat de atoombom niet tegen ons gebruikt wordt maar zich aan onze zijde bevindt. Anderzijds moet ik er op wijzen, dat. indien het opdringen van de communis tische bedreiging mag voortgaan, er een zeer machtige en zeer grote*bedreiging blijft bestaan: het ene land na het an dere kan gebracht worden tot burger oorlog. door bewapening van arbeiders kunnen staatsgrepen worden tot stand gebracht. Voorts is daar de oorlogsuit rusting en zijn daar de zeer talrijke strijdkrachten van de Sovjet-Unie." NOBELPRIJS VOOR PAUL MOELLER De Nobel-commissie heeft de Nobel prijs voor geneeskunde toegekend aan dr Paul Moelier uit Bazel wegens de ontdekking van het insectendodend ef fect van DDT. D.D.T. heeft een typhus-epidemie te Napels in 1943 de kop ingedrukt en heeft vermoedelijk bij de campagne in het Verre Oosten duizenden levens ge red door vernietiging van de malaria mug. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Overdrijvende wolken velden. Droog. Weinig verandering in temperatuur. 30 OCTOBER. Zon op: 7.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 4.48 uur; onder: 16.40 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 1-50 en 14.12 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Het Westen agressief Maarschalk Stalin heeft voor het eerst sinds hij in Mei antwoord gaf op vragen van Henri Wallace, zijn mening over de politieke toestand in de wereld kenbaar gemaakt. Ditmaal stelde een redacteur van de Prawda, het blad van de Russi sche communistische partij, hem vragen. Vraag: Wat denkt u over de resu'taten van de besprekingen in de Veil gheids- raad over Berlijn en over de houding van de Westelijke afgevaardigden? Antwoord: Ik zie daarin een mani festatie van het agressieve karakter van de politiek van de Westelijke landen. Vraag: Is het waar. dat er in Augus tus tussen de vier bezettende mogend heden een overeenkomst is bereikt over de Berlijnse kwestie? Antwoord: Ja. Op 30 Augustus zijn de vier mogendheden het eens ge worden over de opheffing van de blokkade en de invoering van de Oostelijke mark In Berlijn. De Wes telijken hebben de overeenkomst ge- schorfden. Vraag: Is het waar dat toen de Ber lijnse kwestie in de Ve'ligheidsraad werd behandeld, er te Berlijn, tijdens infor mele besprekingen opnieuw een over eenkomst is bereikt? Antwoord* Inderdaad is er toen .eqn oplossing gevonden. Maar de Wj$f lijke mogendheden verklaard< van nul en gener waarde. Vraag: Kunt u uiteenzetten, waar het nu in werkelijkheid om gaat? Antwoord: Het komt er od neer, dat zij die de polit'ek van Amerika en Engeland bepalen, niec het belang in zien van overeenstemming en samen werking met de Sovjet-Unie. De oor logshitsers zijn bang voor overeenstem ming en samenwerking, daar een bondgenootschap met de Sovjet-Unie de posit e van de oorlogshitsers zou ondermijnen en hun politiek fan zijn doel - beroven. Vraag: Hoe beoordeelt u de houding van de zes neutrale leden van de Vei ligheidsraad: China, Canada. België. Ar gentinië Columbia en Syrië? Antwoord: Uit alles blijkt dat deze hun steun geven aan een politiek van agressie en aan ontketening van een nieuwe oorlog. Vraag: Waarop moet dit alles uitlo pen? Antwoord: Op een smadelijke neder laag voor de oorlogshitsers. Churchill, de voornaamste ophitser.is er reeds in geslaagd, het vertrouwen van zijn e gen land en van de democratische elementen in de gehele wereld te ver liezen. De verschrikkingen van de laatste oorlog liggen de volkeren nog te vers in het geheugen qn de krach ten van de openbare mening die vrede willen, zijn nog te sterk, om door Churchills leerlingen in de tact'ek der agressie overmeesterd en in een nieu we oorlog gesleept te worden. In Londen meent men. dat Stalins verklaring is bedoeld om zijn volk voor de eerste keer de ernst te laten inzien van de breuk tussen de Sovjet-Unie en de Westerse mogendheden. Britse Franse en Amerikaanse func- tionnarissen te Washington hebben als zuiver propaganda" de beschuldiging van Stalin van de hand gewezen, dat de politiek van de leiders van de Westelijke mogendheden een politiek was van agressie en een voorbereiding tot een volgende oorlog. Zij weigerden echter of ficieel commentaar te geven op het in terview. Zij wezen er op. dat er een ant woord was gegeven op alle punten in de opmerkingen van Stalin in de offi ciële documenten en rapporten die-wa ren gepubliceerd door de Westelijke mi nisters van buitenlandse zaken over hun diplomatieke gedachtenwisselingen met Stalin en de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Molotof. Duitse hoofd-officieren gevonnist Veldmaarschalk Wilhelm von Leeb, de gewezen bevelhebber van de Noor delijke Duitse strijdkrachten in Rus land en belegeraar van Leningrad, is door het tribunaal te Neurenberg ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij heeft deze tijd al in gevangenschap doorgebracht en zal onmiddellijk vrij gelaten worden. Veldmaarschalk Georg von Kuechler, tevelkctter van, een legergroep in Frankrijk en Rusland, werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis tegen generaal Hermann Hoth, gewezen bevelhebber van het vierde Duitse pantserleger bij de inva sie van Nederland en Polen luidde: 15 jaar gevangenisstraf Generaal Hans Reinhardt ontving eveneens 15 jaar gevangenisstraf. Ge neraal Hans von Salmuth, stafchef van de Duitse legergroep in het Westen, werd tot 20 jaar veroordeeld, evenals luitenant-generaal Karl von Roques. Generaal Karl von Hollith werd toi vijf jaar veroordeeld. Luitenant-gene raal Reinecke werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, evenals luitenant-generaal Walter Warlimont. die de order tot massa-executies heeft opgesteld. De luitenants-generaal Otto Oehler en Rudolf Lehmann kregen respectie velijk acht en zeven jaar. Veldmaarschalk Hugo Sperrle en groot-admiraal Otto von Schniewlnd werden vrijgesproken en onmiddellijk vrijgelaten. De tijd in voorarrest doorgebracht zal von de vonnissen afgetrokken worden Tien van de elf veroordeelden werden op twee punten van de aanklacht schul dig bevonden, namelijk op de punten oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid wat burgers zowel als vijandelijke soldaten betreft. Von Leeb werd slechts schuldig bevonden van misdaden tegen burgers. Het Amerikaans tribunaal heeft de officieren vrijgesproken van beschuldi gingen van samenzwering en het voe ren van een agressie-oorlog. In het kolenbekken van de Loire hebben de Franse troepen thans de mijnen van Villlers bezet en de Veiligheidsinstalla-ties weer in werking gesteld. Verbetering in Frankrijk De secretaris-generaal van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, wordt minister. Churchill en het Duitse volk TOENADERING NOODZAKELIJK. Winston Churchill, de leider der En gelse conservatieve oppositie, heeft tij dens het debat in het Lagerhuis over de troonrede verklaard, dat Engeland de verzoening met Duitsland geen be lemmeringen in de weg moet stellen. Hij hoopte, dat „de democratieën de ziel van Duitsland zouden winnen". Hij betreurde „het harde optreden, dat de minister van buitenlandse za ken had goedgekeurd ten opzichte van de bejaarde Duitse generaals, die ge vangen zijn genomen en die wij drie en een half jaar gevangen hebben ge houden zonder dat er een beschuldi ging tegen hen werd ingebracht". „Onze politiek", aldus Churchill, „moet in het vervolg zijn: een streep te zetten door de misdaden en ver schrikkingen van het verleden en ter wille van ons heil naar de toekomst te zien. Er kan geen herleving in Europa zijn zonder de actieve en loyale hulp van het Duitse volk." Volgens Churchill verhindert alleen de atoombom thans, dat „Europa door de communistische krachten, geleld door het Kremlin, weer tot een staat van barbaarsheid en slavernij vervalt". LEENOVEREENKOMSTEN MET DE E.C.A. In Washington is een overeenkomst getekend, waarbij Eire een lening van 60 millioen dollar wordt verstrekt uit de fondsen van het plan-Marshall. Zweden en Denemarken hebben ook leenovereenkomsten met de E.C.A. ge tekend. Voorts werd medegedeeld, dat heden met Italië een overeenkomst voor een lening van 50 millioen dollars zou worden getekend. Zweden kreeg een le ning van 10 millioen dollars en Dene marken een lening van 25 millioen. BINNENLAND Bij K.B. is benoemd tot voorzitter met raadgevende stem van de conferentie tussen vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen de minister zonder portefeuille .mr J. R. H. van Schalk Als leden zijn benoemd mr J. A. Jonkman en prof. mr A. N. Molenaar, zulks ln de plaats van de ministers Stikker en Joekes. De Stichting Haags Jubileum Comité heeft het voornemen 3 November des ochtends te 11 uur een gedenkplaat te onthullen in het v.m. Palels aan de Kneuterdijk 20 ter gelegenheid van het felv. dat het op die dag hohderd Jaar neleoen zal zijn, dat Koning Willem II aaar de grondwet tekende. De minister van Economische zaken, prof. dr J. R. M van den Brink, maakte op uitnodiging van de Commissarissen der Koningin ln Groningen en Drente een nlet-officlële reis door deze provincies, teneinde zich van de toestanden aldaar op de hoogte te stellen. Dr Hlrschfeld, regeringscommissaris ln algemene dienst en vertegenwoordigers der Benelu.x-landen boden gistermiddag op kasteel Oud-Wassenaar de heren John Humpstone en dr Julian Street, vertegen woordigers van het Marshall-plan, een lunch aan. Met Ingang van 1 November a.s. treedt een nieuwe regeling ln werking met be trekking tot de afgifte van passen voor grensverkeer met Duitsland. H.M. Koningin Juliana heeft het beschermvrouweschap van de Kon. Natio nale Zangschool te 's-Gravenhage aan vaard. H.K.H. Prinses Wilhelmina. die het beschermvrouweschap heeft neergelegd, ls als erelid toegetreden. buitenland In de buurt van Talping. ongeveer 300 km ten Noorden van Koeala Loem- poer (Malakka). zijn 7 nlet-Europese politiemannen, onder wie een Inspecteur, gedood en 6 agenten gewond. De chauffeur was ~de enige van de patrouille, die er on gedeerd afkwam. De Chileense regering heeft het Amerikaanse voorstel tot internationale controle van de Zuidpoolgebieden ver worpen. In Zweden ls een nieuwe regering gevormd onder premier Erlander. De nieuwe regering ls, zoals de vorige, uitsluitend samengesteld uit sociaal-demo craten. De wijziging is hoofdzakelijk een portefeuille-wisseling. Er ls slechts één nieuwe minister. De oudste man van China heeft on langs ln het bllzljn van zeven geslachten ziln 140ste verjaardag gevierd Deze her der uit de provincie Sklang eeniet nog steeds een goede gezondheid, al moet hll van een stok gebruik maken. Een 30 duizend man troepen en vei ligheidspolitie, die in het vroege mor genuur gisteren het centrum van de Noordelijke steenkoolgebieden binnen trokken, hebben, naar wordt gemeld, 30 mijnen „van stakers gezuiverd zon der ernstige voorvallen". Een woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat het aantal naar 't werk terugkerende mijn werkers in midden-Frankrijk (verleden week het toneel van hevige strijd met de politie) nog steeds groeide. In Lotha ringen, in Oost-Frankrijk, was bijna 3/4 van de mannen terug. Over het geheel wordt de toestand dus gunstiger. Leon Blum heeft aan de Amerikaan se vakbondleider, John Lewis, een tele gram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn verwondering over de bewoor dingen van de brief door Lewis gezon den aan William Green. In dit tele gram zegt Blum dat hij begrip heeft voor de gevoelens, door Lewis geuit, doch dat hij veronderstelt, dat deze commentaar veroorzaakt is door „een gebrek aan feitenkennis van John Lewis over de werkelijke toestand, die. thans in Frankrijk heerst." In antwoord op dit telegram van Blum, heeft Lewis doen weten, dat „Frankrijk de geslonken magen der Franse mijn werkers moest vullen inplaats van Ame rikaanse kogels in hun ondervoede liohamen te schieten." Hij keurde het sterk af, dat bij de huidige kosten voor levensonderhoud in Frankrijk een mijnwerker „39 of 40 dol lar per maand verdient". „Indien gij de mijnwerkers als be hoorlijke menselijke wezens voedt en hun de behandeling garandeert, die een burger van uw land verdient, dan zult gij ook verzet ten aanzien van commu nistische propaganda bij hen kweken". Het bestu-ur van de Britse nationale mijnwerkers-unie heeft steun-verklarin gen, door de secretaris-generaal, Ar thur Horner, tijdens zijn bezoek aan Frankrijk afgelegd, gewraakt en ver klaard, dat „een herhaling van derge lijk optreden niet geduld zal worden." Horner, de communistische algemene secretaris van de 700,000 leden tellende Britse mijnwerkersunie, heeft verklaard dat hij „door zal gaan" met zijn werk ondanks de berisping van de bestuur ders van de unie vanwege zijn steun aan de Franse mijnwerkersstaking. Hij zeide: „Ik treed niet af. Ik ga door. Men heeft mij veroordeeld omdat ik de zaak van de Franse mijnwerkers voor spreek. Ik ben er blij om als dit in de geschiedenis wordt geboekstaafd". DEMONSTRATIE TE STUTTGART. De Amerikaanse en Duitse politie liep gisteren met de bajonet op het geweer en maakte gebruik van knuppels en traangas, toen drie- tot vierduizend de monstranten door de Koenigstrasse, de hoofdstraat van Stuttgart marcheerden en winkelruiten ingooiden. De mars volgde na een openlucht demonstratie van meer dan 80.000 ar beiders, tijdens welke werd geprotes teerd tegen de stijgende prijzen en ge vraagd werd om loonsverhogingen. Alvorens het bevel tot het gebruik van traangas en knuppels werd gegeven waren reeds twee Amerikaanse solda ten mee messen gewond. Volgens oog getuigen kwam de rel op volkomen on georganiseerde wijze tot stand en had den opgeschoten jongens van het type, dat zwarte sigaretten bU de stations verkoopt er een veel groter aandeel in dan de terugkerende demonstranten. '1lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll> Nieuw PAND A-verhaal In ons Blad van morgen maken wij een begin met een nieuw Panda- verhaal, dat Marten Toonder voor ons Blad tekende en schreef „Panda en de Gedachten-machine" Het lijkt welhaast overbodig er de bijzondere aandacht voor te vragen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERMIST NIEUW-ZEELANDSE VLIEGTUIG GEVONDEN. Een Nieuw-Zeelands vliegtuig, dat sinds Zaterdag werd vermist, met 13 personen aan boord, is aan de voet van de berg Roeapehoe op North Island waargenomen, zo deelde Walter Nash, vice-premier van Nieuw-Zeeland, mede. Politie en reddingsploegen waren op v/eg naar de plek, zo voegde hij er aan toe. Verkenningsvliegtuigen hebben medi camenten, levensmiddelen e.d. in de buurt van het vernielde vliegtuig afge worpen, in de hoop dat er nog overle venden zijn. Verwacht wordt, dat de reddingsploegen, die in hun taak zeer bemoeilijkt worden door het lastige terrein en de zachte sneeuw, het vlieg tuig in de loop van de dag zullen be reiken. SPEELGOED VAN PRINSES MARGRIET OP HET DOEK. (Van eenbijzondere correspondent) De Hjlversumse kunstschilder Machiel Brandenburg heeft van het Koninklijk Huis een opdracht ontvangen, om voor de verjaardag van Prinses Margriet een schilderij te vervaardigen met als on derwerp het speelgoed van het Prin sesje. Abdoelkadir in ons land gearriveerd SOMBER GESTEMD OVER SITUATIE OP JAVA. Gistermiddag arriveerde met 't vlieg tuig uit Batavia op Schiphol de heer Abaoelkadir, plaatsvervangend Luite nant-Gouverneur-Generaal en voorzit ter van de Nederlandse delegatie voor ae onderhandelingen met de Republiek. Hij zeide inzake zijn ontslag-aanvra ge. dat deize een punt van bespreking met de Nederlandse ministers uit zal maken. Hij weigerde het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthullen. Abdoelkadir noemde het feit, dat de heer Stikker naar Indonesië zou ver trekken „goed nieuws". Sprekende over de militaire situatie op Java zei de hij, dat het pessimisme, dat daar omtrent heerst, volkomen gewettigd is. Enige mededeling over zijn ideën om trent de komende onderbanden ng en met de Republikeinen kon hij niet ge ven. Het is niet onmogelijk, dat Abdoel kadir tezamen met dr Beel naar Indo nesië zal terugkeren. Abdoelkadir deelde mede, dat de heer Van Mook persoonlijk alle hoge ambte naren in Batavia heeft verzocht in functie te blijven. Op de vraag of de communistische actie, in de Republiek enige wijziging heeft gebracht in de verhouding tussen de Neaerlandse delegatie en de Republi keinse delegatie, antwoordde de heer Abdoelkadir ontkennend. In het gebied, dat onder controle van de Nederlanders staat in West-Java, zijn wel commu nisten, zo zeide hij, maar die zijn in hoofdzaak aanhangers van Tan Malak ka en dus tegenstanders, zoals uit de jongste ontwikkeling is gebleken, van ae communistische groep onder leiding van Moeso. PRINS BERNHARD BEZOCHT ONDERDELEN VAN DE L.S.K. Gisteren maakte Prins Bernhard een tocht langs verschillende onderdelen van de legerluchtmacht ..Nederland", 's Mor gens arriveerde de Prins op het vlieg veld Deelen in een Fokker Promotor, welk toestel door de Prins bestuurd werd. De Prins bezocht de technische school, de radio-radarschool en inspecteerde alle klaslokalen, hangars en werkplaat sen waarna hii de lunch in de officiers mess gebruikte. 's Middags kwam de Prins per auto aan te de Bilt, w&ar hij een bezoek bracht aan het detachement van de Me- tereologische dienst van de legerlucht macht „Nederland" aldaar. Na een korte bespreking met prof. dr ir F. A. Vening- Meinesz en met de detachements-com- mandant kapitein Schutte, vertrok de Prins naar Soestduinen, waar de Prins en zijn gezelschap rondgeleid werd door het centrale autopark. Hierna bracht de Prins een' bezoek aan de vliegmedische dienst en de radio- en radarwerkplaats te Soesterberg. GRIEKSE HERDENKINGSDAG. (Van onze H^igsc correspondent) Ter gelegenheid van de 8ste verjaar dag van de Italiaanse inval in Grie kenland recipieerde gistermiddag Z.Exc. N. G. Lely in de Griekse legatie te Den Haag. Hij herdacht daarbij de tragische strijd, waarin zijn land momenteel ge wikkeld is tegen de benden van Markos, die door Griekenlands buren worden gesteund. Het is een strijd om de vrij heid en democratie, aldus de gezant, die ook voor de overige vrije naties wordt gevoerd. Onder de gasten bevond zich de Nederlandse gezant te Athene. TSJECHOSLOWAAKSE REPUBLIEK BESTAAT 30 JAAR. Tsjecho-Slowakije heeft gisteren de dertigste verjaardag van de republiek eevierd met de bekendmaking van ziin nieuwe vijfjarenplan voor de wederop bouw en het vrijlaten van 199 gevange nen krachtens een presidentiële amnes tie voor overtredingen gedurende de be zetting. Op het Wenceslasplein namen president Gottwald en eerste minister Zapotocky een parade af. Onder aan voering van de Olympische kampioen Zatopek. begonnen 9 soldaten een esta fette te voet. per fiets en per motorfiets van Praag naar de Sovjet-grens om groeten over te brengen aan de Sovjet- Unie. Minister Stikker: Nederland oefent geen blokkade uit Minister Stikker, die gisteravond met het Batavia-vliegtuig van Schip hol naar Batavia is vertrokken, ver klaarde als aanvulling op het gisteren uitgegeven communiqué, dat hü om twee redenen de reis naar Indonesië maakt, In de eerste plaats om- te pogen de onderhandelingen met de Republikei nen op gang te brengen en ten tweede om als vertegenwoordiger van de rege ring zich persoonlijk op de hoogte te stellen van „de zeer zorgelijke toe stand". Ter verduidelijking hiervan ver wees hij naar de verklaring van mi nister Sassen, laatstelijk in de Tweede Kamer, waarin deze mededelingen deed over het ontstellend grote aantal infil traties en overvallen op officiële Indo nesische personen in het door de Ne derlanders bezette gebied. Volgens minister Stikker zijn in de afgelopen 14 dagen meer dan 500 mensen „gewelddadig gevallen". Hij zeide voorts: „Als niet duidelijk be paald wordt, dat hieraan iets zal worden gedaan, is het zinloos verder te praten." Het tweede punt is. het op gang brengen van het goederenverkeer. Ar tikel 6 van de Rcnville-overeenkomst bevat bepalingen hierover. „Eén ding staat echter vast", aldus minister Stikker, „wij oefenen zeer geen blokkade uit". bepaald Een punt, waarover ook veel te doen is geweest, is de uitwijzing der repu blikeinse ambtenaren. Hierover zei mi nister Stikker* „Men moet goed be grijpen, dat wat dit betreft, nog geen enkele maatrege# ls genomen en wij zijn volkomen bereid ook hierover te praten". In verband met ervaringen, die mi nister Stikker in Parijs heeft opge daan. zeide hij, dat men in het bui tenland meer begrip krijgt van de si tuatie. Minister Stikker hoopt in In donesië contact met vooraanstaande figuren van alle partijen te hebben. Een officiële Republikeinse woord voerder zeide aldus U.P.. dat de reis van de Nederlandse minister van Buit. Zaken er op wijst, hoe belangrflk het huidige stadium in het Ned.-Indonesi- sche conflict is. „Wij trekken hieruit de conclusie, dat dit voor Nederland een uiterst kritieke periode is. De komst van mr Stikker is van de grootste be tekenis en wij hopen, dat hij besluiten zal nemen die de komende besprekin gen tot een succesvol einde zullen lei den. Wij kunnen geen verdere conces sies doen, wij kunnen niet verder gaan. Wanneer een oplossing moet werden gevonden dan moeten de Nederlanders hiermede voor de dag komen In Neder land schijnt men meer geneigd tct een s~*edzame regeling dan in officiële Lrlngen in Indonesië."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1