Tanks gebruikt tegen de Franse stakers De Balkan in de politieke commissie der Y.N. Officiële publicatie Wat er in Indonesië gebeurt STADSNIEUWS Laatste Berichten WOENSDAG 27 OCTOBER Hard tegen hard ÉSaar bericht wordt, hebben de ötfanse troepen tanks gebruikt tegen fearricaden dei* stakers by de mijn schacht Ales te Rochebelle nabij Nimes in Zuid-Frankryk. Er zijn vuurwapens en granaten aan te pas gekomen. De havenarbeiders te Marseille heb ben het werk onmiddellijk neergelegd, toen zij hoorden van het treffen tussen troepen en stakers te Ales. Het Franse nieuwsbureau heeft melding gemaakt van een dode en vier gewonden onder de stakers te Ales en vier gewonden onder de politie en de troepen. Het blad Le Monde (cons.) verklaarde, dat troepen en politie tanks gebruikten om te Ales door een barricade «ran de sta kers heen te breken. Het blad zeide, dat een tank een 25 mm. kanon af vuurde om een opening te forceren en er toen doorreed onder een hagelbui van stenen en ijzeren bouten van de stakers. De correspondent van het blad voegde er, aan toe, dat de stakers hun vestingen verlieten voor de overweldi gende meerderheid van de troepen. De troepenformaties» zouden hebben be staan uit „tanks, sappeurs, artillerie, infanterie, republikeinse veiligheids troepen en mobiele garde. De vier mijnschachten en de electri- sche centrale zijn bezet en de orde is hersteld. Het ministerie van binnenl. zaken verklaaarde dat vierhonderd personen waren gearresteerd, onder wie vele buitenlanders. Men deelde mede, dat, terwijl de strijd te Ales aan de gang was, arbeiders hebben getracht de po litiekazerne, het postkantoor en de sub prefectuur in bezit te nemen. Alle fa brieken en winkels waren gesloten. Vele stakers zouden wapens hebben gehad. OFFICIER WERDEN BEIDE BENEN AFGERUKT. In een der officiersverbiyven van de Jan van Schaffclaar kazerne te Er- melo is gisteravond 'n onschuldig lij kende granaatkop, die op een der bureaux als presse-papier gébruikt werd, op de grond gevallen en met grote kracht ontploft. Er vielen drie in de kamer aanwezige slachtoffers: de officier, T. Duyx, werden beide benen afgerukt, een tweede werd over het gehele lichaam ernstig gewond, terwijl een derde officier, nJ. de 32-j. J. P. H. de Klerk, een shock opliep. Alle drie werden onmiddellijk naar Ihet ziekenhuis Salem te Ermeio over gebracht. De toestand van twee hunner is levensgevaarlijk, de derde kon na en kele uren uit het ziekenhuis ontslagen worden. In het vertrek werd een enorme ra- .vage aangericht, vooral ook doordat een der rondspringende scherven de radia tor van de centrale verwarming ver nielde. AL- OF NIET WEDER INVOERING VAN DE TOTALISATOR. Aan het voorlopige verslag der Com missie van Rapporteurs der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot we derinvoering van de totalisator ontlenen wij, dat verscheidene leden verklaarden, zich met het ontwerp te kunnen ver enigen, zij het zonder geestdrift, omdat zij het aangaan van weddenschappen niet wensten te zien aangemoedigd. Ten aanzien van voetbal-pools laten deze leden een waarschuwend geluid ho ren. Zij zouden het gewenst achten het wedden door jeugdige personen te ver bieden. De z.g. „wilde rennen", die aan de contróle van de bonafide verenigingen ontsnappen, zouden zij. zo nodig, door een verbod willen treffen. Andere leden gaven uiting aan hun aarzeling tegenover dit wetsontwerp, terwijl weer anderen van oordeel waren, dat om principiële redenen dit ontwerp onaanvaardbaar moet worden geacht. H.i. wordt hier een stap op de verkeer de weg gezet. Ivor Thomas, Labourlld van het En gelse parlement, ls uit de party getreden, omdat hy het niet eens ls met de plan nen van de regering t.a.f de nationalisa tie van de staalindustrie en de hervor ming van het Hogerhuis. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Brandstoffen grote gezinnen. Gezinnen, die per 1 October 1948 uit 8 of meer personen bestonden (inwonend dienstpersoneel inbegrepen) en nog niet de 2 eenheden vaste brandstoffen voor grote gezinnen in ontvangst hebben ge nomen. kunnen de rantsoenbonnen hier voor uiterlijk tot en met 30 October e.k. In ontvangst nemen aan het Distribu tiekantoor te Leiden; en ulteriyk tot en met 29 October e.k, aan het agentschaps kantoor te Katwyk. Het bestuur van de centrale Franse havenarbeidersbond heeft alle vakver bonden ten* sterkste aangeraden het voorbeeld van de havenarbeiders in Noordfranse havens te volgen, die wei gerden binnenkomende ladingen steen kool te lossen, uit sympathie met de stakende mijnwerkers. De federatie van mijnwerkers, aange sloten bij de C.G.T., heeft een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de veiligheid van de mijninstalla ties slechts verzekerd kon worden door het terugtrekken van de politietroepen ui* alle kolengebieden. De C.G.T. is „nog steeds bereid tot onderhandelen", aldus de verklaring. In bevoegde krin gen te Parys acht men het echter nog te vroeg om een hervatting van de on derhandelingen over het beëindigen van de mijnstaking te venvachten. DUITSE KAMPBEWAKERS VOOR BIJZONDER HOF. Op 16 November a.s. zullen 7 Duitse bewakers van het kamp Amersfoort voor hun in dat kamp gedurende de bezettingstijd op gevangenen gepleegde mishandelingen voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof terecht staan. Het zijn Jos. J. Cotella, Ernst G. May, Karl P. Berg, Jos. Oberle, Edin Brahm, Erwin E. Alscher en Hugo H. Wolf. HAAGS GERECHTSHOF. Vrygesproken In hoger beroep heeft zich voor het Hof te verantwoor den gehad de broodslijter J. M. M. P, uit Leiden, die door de rechtbank ver oordeeld was tot 1. Jaar gevangenisstraf, Verdachte had van de chef van een broodfabriek brood gekocht, dat door laatstgenoemde verduisterd was. Het Hof heeft de ten laste gelegde heling niet bewezen geacht en verdachte vrij gesproken. Zware beschuldiging tegen de Sovjet-landen De politieke commissie van de V.N. heeft, met 506 stemmen het Joegosla- visch verzoek om generaal Markos te horen bij het debat over Griekenland van de hand gewezen. Onder oppositie van de Oosteuropese afgevaardigden had de commissie een Amerikaans voorstel aanvaard een be perkte gelegenheid tot spreken open te stellen voor de regeringen van Joego slavië, Bulgarije en Albanië. Door de V. St., China, Engeland en Frankrijk werd volgende resolutie in gediend De sub-commissie voor de Balkan der V. N. rapporteert: 1. Dat de strijdkrachten van Markos voor een groot deel afhankelijk zijn van de bevoorrading uit Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië en dat zij zich her haaldelijk in veiligheid hebben ge bracht op gebied van de Noordelijke buren van Griekenland. 2. Het voortduren van deze toestand vormt een bedreiging van de politieke en territoriale integriteit van Grieken land en de vrede op de Balkan. 3. Het gedrag van de drie Noordelijke buurlanden is niet in overeenstemming geweest met de strekking van 't Hand vest der V. N. De resolutie eist: Dat de drie landen onmiddellijk op houden enigerlei hulp aan de troepen van Markos te verlenen en dat zij hun gebied niet afstaan als basis voor ge wapende actie. b. Op de drie landen wordt een be roep gedaan met vredelievende midde len het conflict met Griekenland te re gelen, c. Griekenland en zijn buurlanden wordt verzocht met de sub-commissie samen te werken ten einde de sub commissie in staat te stellen haar taak uit te voeren. d. Alle leden der V. N. wordt ver zocht af te zien van directe of indirecte actie ter ondersteuning van enige ge wapende groep, die de Griekse regering bestrijdt. e. De handelingen der speciale com missie worden goedgekeurd. Zy zal haar werk blijven voortzetten.. Volgens de resolutie wordt de sub commissie opgedragen voort te gaan met waar te nemen hoe de Noordelijke buurlanden reageren op het bevel van de Algemene Vergadering geen hulp aan de guerillastrijders te verlenen en hierover rapport uit te brengen. De sub-commissie moet voort gaan groepen waarnemers te gebruiken met geschikt personeel en geschikte uitrus tingen. De sub-commissie moet bereid blijven de regeringen der vier betrokken lan den van advies te dienen. In scherpe bewoordingen laakten vooral de Amerikaanse en Engelse ver tegenwoordigers. de houding der Sovjet- Unie en haar Balkan-satellieten. Dinsdag zal Zuid-Slavië antwoorden. Tastbare voordelen in ruil voor vage onderhandelingen? FEDERALISTEN ZIJN ER NIET GEREST OF. Onze correspondent te Batavia seint ons heden Een republikeinse zegsman deelde ons mede dezer dagen de aanbieding te ver- wachteii van amendementen van Djokja op de voorstellen van Cochran. Er zal dan moeten' blij Ken of er een basis aan wezig is voor verdere besprekingen. Van Republikeinse zijde wordt daarbij ver wacht, dat Nederland toestemt in in williging van een aantal voorwaarden, zoals teruggave van het gebouw Oppe- gangsaan. Die onderhandelingen züllen echter in geen geval voor midden No vember kunnen aanvangen. Federale kringen zyn intussen gekant tegen het teruggeven van het gebouw Oppegangsaan als Republikeins centrum te Batavia, aangezien er ook geen fede ralistisch centrum te Djokja is. Zij Vre zen voorts, dat de Republiek tastbare voordelen zal eisen in ruil voor vage onderhandelingen zonder bindende ba sis, Verwacht wordt dat Djokja niet van haar huidige standpunt zal afwijken, ge zien de invloed van de onverzettelijke Masjcemi en de PNI-partijen. SPOEDZITTING REPUBLIKEINSE PARLEMENT? Tien leden van het voorlopige Repu blikeinse parlement hebben een petitie ingediend bij de president van de Re publiek, waarin 74] hem verzoeken ter stond een plenaire zitting van 't voor- De Belgische koningskwestie EEN NIEUW ONDERZOEK. De Belgische Kamer heeft met zitten en opstaan besloten het voorstel van het liberale Kamerlid, Devèze, tot het instellen van een nationale commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van de koning tijdens de bezettingsperiode, in overweging te nemen. Deze commissie van onderzoek, waar in 65 personen uit alle delen der Belgi sche samenleving zitting zouden heb ben, zou binnen drie maanden aan de wetgevende vergadering verslag moeten uitbrengen. Deze zou aan de hand hier van moeten uitmaken of het wenselijk is, dat koning Leopold naar België te rugkeert. In de commissie zullen o.a. zitting hebben vertegenwoordigers van parlementaire fracties, vertegen woordigers uit academische, rechtsge leerde, sociale en economische kringen, drie vertegenwoordigers van de natio nale raad van verzet, twee vertegen woordigers der oudstrijders alsmede de ministers van staat. Twee vertegenwoor digers, aan te wijzen door de koning, en twee vertegenwoordigers, aan te wijzen door de kabinetchef, zouden op grond van het voorstel Devèze de beraadsla gingen mogen bijwonen. Dq commissie zou inzage moeten krijgen van alle stukken, die betrekking hebben op de koningskwestie, en bepaalde documen ten, die tot nu toe zijn achtergehouden, zouden de commissie ter hand gesteld moeten worden. HET DUITSE LEGER DER SOVJETS. De overheveling van Duitse krijgsge vangenen uit Sovjet-Rusland naar Oost- Duitsland schijnt niet alleen in kringen der burgerlijke partijen, doch ook in die van de socialistische eenheidspartij be zorgdheid verwekt tê hebben. Men be jegent in SED-kringen de uit Sovjet- Rusland komende leden van het „natio nale comité" veelal als „onbetrouwbare elementen, die er hun eigen politieke plannen op na houden en slechts op een gelegenheid wachten om hun reaction- nair karakter te demonstreren." In de leiding der SED te Berlijn is het in de laatste dagen over deze kwestie tot hef tige discussies gekomen. Dr Fischer, de leider van het binnenlands bestuur der Oostelijke zone, heeft te Karlshorst een reeks besprekingen gevoerd met officie ren van het Sovjetrussische militaire be stuur over het voor en tegen van de in schakeling der Duitse krijgsgevangenen in het politieapparaat en in de diverse bestuursorganen van Oost-Duitsland en van de Oostelijke sector van Berlijn. Het gevolg van deze besprekingen is geweest, dat de overbrenging van gevangenen- transporten is beperkt en dat maatrege len tot contróle, bewaking en isolering der voormalige krijgsgevangenen aan merkelijk zijn verscherpt. SPOORLIJN IN BERLIJN OPGEBROKEN. De Sovjetrussische autoriteiten heb ben order gegeven de enige spoorlijn, d'e thans nog de Sovjetsector van Ber lijn met de Amerikaanse sector ver bindt, op te breken en de politieposten lang de grens tussen de twee sectoren te versterken. Naar uit de gegevens der volkstel ling van December 1947 biykt. nam de bevolking ln de vier Vlaamse provincies (Antwerpen, Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen en Limburg) sedert de laatste volkstelling ir> 1930 met 364.860 een heden toe en di? der vier Waalse pro vincies (Luik. Namen, Henegouwen en Belgisch Luxemburg) met K0.779 eenhe- lc-pig parlement byeen te roepen met den ai. De cijfers van de provincie B-a het oog op de verslechtering van de I bant met de hoofdstad Brussel zijn of- politieke toestand, zowel in bmnen- als j flcleelön^_?iet10^o?^OQi-c in rio buitenland.Zfl .van meniig dat In I van tes?e°en "hoSu/) Sin aan|e- zaken, die het bestaan van de Repub.lek houden, omdai zl) (V- najaarswerkzaam- raken, de wil van het volk als grond- heden op het lana gesaboteerd' zouden fjfl.o- moet dienen, aldus Antara. 1 hebben. Leidse Schouwburg LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Mary, ik hou van je. Daar de opvoering van Hamlet tot nader order is Uitgesteld, is gisteravond de serie toneel van het Lelds Acade misch Kunstcentrum geopend met het uitbrengen van het aardige Amerikaanse blijspel „Mary, ik hou van je" van Norman Krasna, in de vertaling van Jan Teulings, door de Haagse Comedie, Dit 'blijspel is echt Amerikaans luch tig, Wanneer men de schouwburg uit is, is men de inhoud bijkans al weer ver geten. Maar men heeft zich geamu seerd ln de geestige en licht-ironische dialoog, men is eens uit de dagelijkse zorgen van het huidige zo gecompli ceerde leven gehaald en dientengevolge keert men voldaan huiswaarts. Het gegeven heeft op zich zelf weinig om het lijf. En uit de oorlog huiswaarts kerende is om zijn vriend, die hem het leven redde, een dienst te bewijzen n.l. diens geliefde naar Amerika te doen komen! in Engeland getrouwd. Met het plan zo spoedig mogelijk te schei den en dan te trouwen met zijn eigen Dulcinea, Mary. Dat kost natuurlijk enige tijd, doch Mary wil direct in het huwelijksbootje staippen. Gevolg: aller lei vreemde complicaties met natuurlijk tot slot een „happy end". Het is een niemendal, doch een gees tige niemendal die aan het doel een; avond van amusement te brengen, al leszins voldoet. Mede door de vlotte vertolking, Jos van Loon als Mary, Jan Retel ais haar gehuwde aanstaande, brengen vaart in het spel en maken van hun rollen, wat er van te maken is. Naast hen dient Cees Laseur te worden genoemd,die van de senator-in-oppositie tegen het leger een aardig getypeerde creatie maakt, met Vera Bondam als echtge note. Al het overige is opvulsel, dat zich voldoende aanpast. De volle zaal toonde zich uiterst dank- baar" M. Perspectief in de oudheid Lezing van dr G. ten Doesschaie. In het Rijksmuseum van Oudheden opende gisteravond dr G. ten Doesscha- te uit Utrecht de reeks archaeologische lezingen met een voordracht over „Perspectief in de oudheid". Van de Griekse schilderkunst kan men zich, aldus spr., slechts een onvol ledige voorstelling verschaffen, omdat alles, wat tot de z.g, „grote schilder kunst" behoorde, verloren is gegaan. Een vage voorstelling kan men echter verwerven door het bestuderen van en kele beschilderde sarcophagen, metopen, pinaces enz. en verder van talrijke be schilderde vazen, mozaieken en Ro meinse wandschilderingen. In de oude litteratuur vindt men vele plaatsen, waar over de schilderkunst wordt ge sproken. Door de gegevens, die men uit deze bronnen verkrijgt, krijgt men de Indruk, dat een eigeniyk streven naar perspectivische afbeelding pas in de 2e helft der 5de eeuw v. Chr. merkbaar wordt. Volgens Vitruvius heeft Agathar- chus, toen Aeschylus in Athene een tragedie liet opvoeren, een decor ont worpen en hierover geschreven. Het ls waarschijnlijk, dat hier van beginselen van perspectief sprake was. De phill- sophen Democritus en Anaxagoras heb ben naar aanleiding hiervan over het zelfde onderwerp geschreven. In de ge schriften van Plato wordt dikwijls een zeer afkeurend oordeel geveld over een „moderne" kunst die scaenographie wordt genoemd. Het verschil van appre ciatie van de nieuwe kunst, berustte waarschijnlijk niet alleen op aestheti- sche gronden; men mag vermoeden, dat de philosophische opvattingen van De mocritus en Anaxagoras en Plato hier ook hun invloed deden gelden. Men vindt hier de tegenstelling van ideo- plastische en physioplastische kunst. De kunst in het algemeen schijnt voor al ideoplastisch. Dit ziet men aan de Egyptische kunst, waarvan een aantal gevallen vertoond wordt. Slechts de Grieken gaan over naar de physioplas tische perspectivische wijze van afbeel den en overal, waar later en elders een prespectivische kunst verschijnt, is deze waarschijnlijk door directe of indirecte aanraking met Griekse kunstwerken ontstaan. Hoe ver de Ouden de theorie der perspectief ontwikkeld hebben valt, bij gebrek aan volledige inlichtingen, moeilijk te zeggen. Wel heeft men reeds betrekkelijk vroeg (Hipparchus en Pto- lemaeus) een methode van projectie ge kend, maar deze werd slechts voor geo- graphische en astronomische doelein den gebruikt. Een klassieke constructie (Apulische vazen en Zuiditaliaanse wandschilderingen) die men „visgra- tenconstructie" zou kunnen noemen is zeer veelvuldig toegepast, en deze constructie bleek zeer hardnekkig, zo dat zij zich nog na de ontwikkeling der theorie van de perspectief (in de Re naissance) kon handhaven. BEKEND GERECHTELIJK DESKUNDIGE. Donderdag 4 November zal het vijftig jaar geleden zijn, dat*de heer J. P. L. Hulst aan de Leidse Universiteit het artsdiploma behaalde. De heer Hulst, die in 1875 te Alkmaar werd geboren, heeft vooral grote be kendheid verworven als gerechtelijk deskundige, in welke functie hij een groot aantal misdrijven door zyn we tenschappelijk onderzoek tot ophelde ring heeft gebracht. Na de HBS te Zut- Dr Beel Zondag naar Indonesië Naar het A.N.P. verneemt, zal dr L. J. M. Beel zeer waarschyniyic Zondag a-s. naar Indonesië vertrekken, indien tenminste het ontwerp-noodwet Indo nesië door de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal op Vrydag a.s. met de vereiste tweederde meerderheid zal worden aangenomen. Een politiek medewerker van 't A.N.P. tekent hierbij aan, dat het op dit ogen blik in de bedoeling van de Nederlandse regering ligt om dr Beel als Efoge Ver tegenwoordiger van de Kroon naar In donesië te doen vertrekken. Dr Beel zal dan, naar wij mogen aannemen, Zater dag a.s. onmiddeliyk nadat de noodwet Indonesië in 't Staatsblad zal zyn ver sohenen, als hoge vertegenwoordiger be ëdigd worden. Kapitein en luitenant van de „Renville" onderscheiden Kapitein D. M. Tyree ontving giste- ren uit de handen van kapitein F. Stam de onderscheiding van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden uit dank voor de waardevolle diensten, die hy bewees als commande ren^ officier van het Amerikaanse schip „Renville" gedurende ae tijd, dat dit schip door de V.N. ter beschikking van de C.v.GD, was gesteld als plaats voor onderhandelingen tussen Nederland en de republiek. Tegelijkertyd ontving luitenant R„ E. Winfield, officier aan boord van de Renville de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Winfield „droeg in hoge mate bij tot het scheppen van een aangena me sfeer voor de te houder) besprekin gen." Bezoldigingsbesluit burgemeesters 1Ö48 In het Staatsblad van heden ls op- ,.115 a VV. V-i U QUVl 1-1 ut liuu Lt A-IWP— *- - phen te hebben bezocht, werd hy in genomen het Kon. Besluit tot vaststel- 1892 als student aan de Leidse universi- hng van regelen ten aanzien van de teit ingeschreven, waar hij in 1898 zyn bezoldiging van burgemeesters (bezoldi- -- --ty is glngsbesiult artsdiploma behaalde. Tot aan 192Q de as. jubilaris met een onderbreking van enkele jaren, toen/ hy als gen^s- heer aan het Krankzinnigengesticht te Zutphen verbonden was, werkzaam ge weest als assistent en prosector aan het Academisch Ziekenhuis alhier. Een jaar later werd liij lector in de gerechtelyke geneeskunde en criminalistiek aan het Tropisch Instituut te Leiden en te Rotterdam, Sedertdien waren zijn werk zaamheden in hoofdzaak gericht op de geneeskunde in verband met de crimi nalistiek aan de universiteit te Leiden. De heer Hulst wenst de dag waarop ■hij zyn vyftig-jarig artsjubileum her denkt, ongemerkt voorbij te laten gaan. Hy zal die dag uitstedig zijn. 22 NOVEMBER GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden gehou den op Maandag 22 November. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nedeidands Recht: mej. C. J. Scherft (Den Haag) en de heren J. J. van En ter (Rotterdam)W. Suermondt (Rot terdam); H. Oort (Schiedam) en Th. L. G- van Driel (Den Haag). Candi- daatsexamen Wis- en Natuurkunde (A): de heer J. C. Kloots (Leiden) idem letter K)de heer P. Sevenster (Leiden)idem (letter L)mej. H. A, Dijkstra (Rotterdam). E.II.B.O.-WEDSTRIJD VOOR PADVINDERS. Ook dit jaar heeft de Ewcut Joppensz- groep te Leiden alle N.P.V.-troepen uit genodigd tot deelneming aan een on derlinge wedstrijd in het verlenen van eerste hulp bij ongevallen, welke zal worden gehouden op Zaterdag 27 No vember a.s. in het Troeplokaal aan de Pasteurstraat (Chr. School naby het Slachthuis Maresingel). Na deze wedstrijden zal een gezamen- lijike broodmaaltijd worden gehouden, gevolgd door een kampvuur, waarby de prijzen officieel worden uitgereikt en dr Bazuin een enkel woord zal zeggen over de wijze waarop de opgaven zijn uitgevoerd. De 9-jarige A. D,, wonende in de Frans van Mierisstraat, kwam tijdens het spel ongelukkig te vallen en brak het linkeronderbeen. De E.H.D. bracht de jongen naar het Academisch Zieken huis. De Anti-Lawaai-Actie bepleit Wie veelvuldig gebruik maakt van zyn claxon Denkt alleen aan zijn eigen rechten; niet aan zijn plichten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Henrlcus Johannes, z. van J. Kooien en C. W. van Amsterdam; Martina, dr van N. Busker en M. H. Meerloo; Marijke, dr van P. Faas en W. T. van den Berg; Pieter Johannes, zn van H. Plezier en J. van Staden; Hendrlka Maria, dr van D. J, Brokaar en A. T. Over duin Corne lls Johannes Leonardus, zn van H. L. A. Rlghart van Gelder en M. J. C. Berg man; Petronclla Elisabeth Maria Gemma, dr van G. P. van Dam en M. A. Geer- lings; Dirk, zn van C. Schouten en J. P. Vermeulen; Gerretje, dr van H. van Eg- mond en J. van Tlenhoven; Hendrik, zn van W. L. Glesbert en A. H. van der Laken; Jansje, dr van H. van Wezel en M. Öuwerkerk; Rudolf, zn van P. C. de Haan en C. Bleljl; Peter Anthonle Jo hannes, zn van H. Kadé en J. H. de Jong; Willem, zn van W. Roos en G. Kardol; Lennart Maarten, zn van K. L. Schaedtler en A von Rath; Carel, zn van C. la Lau en M. A. van Elswljk; Cornelia, dr van H. A. J. van Daalen en A. E. Ver mei; Christine, di- van C. Velthuljzen en W. Schotel. GEHUWD. H. Obrzyckl Jm en C. J M. Trommelen Jd; J. J. N. M. C. Smeets en P. J. M. Gybels Jd. OVERLEDEN. A. H. van den Berg hulsvr. van N. G. Caspers 42 Jr; W. Tisseur vr. 64 Jr; J. Witsenburg wednr 64 Jr. A. Zirkzee zn Jr. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 26 Oct. Aanvoer 175 partyen kaas. Eerste soort i. 1.70—1.74; 2de soort 1.651.68; zware tot 1.80. Han del flauw. ROTTERDAM 26 Oct Veemarkt. To tale aanvoer 3841 stuks: 281 paarden, 37 veulens, 650 vette koeien en ossen, 1340 - - stuks gebruiksvee. 328 graskalveren, 238 Munster naar Wenen trokken, om de nuchtere kalveren. 311 -chapen en Lam- keizer het bericht van de ondertekening ,t burgemeesters 1948). Het besluit werkt terug tot 1 October 1947. Volgens dit besluit worden de ge meenten naar gelang van het aantal inwoners ingedeeld in 20 klassen. De minimum bedragen der bezoldiging per maand stijgen van f. 325,voor klasse 2 (aantal inwoners 2001300-0) tot f. 1.305 voor klasse 19 (aantal in woners 150.001—250-.000), de maxima van f. 385 tot f. 1.395. Het bedrag der bezoldiging van burge meesters van gemeenten ingedeeld in klasse I (1—2.000 inwoners), hetwelk ten hoogste f. 350 per maand bedraagt, wordt door Ged, Staten, onder Konink lijke goedkeuring vastgesteld. Het be drag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten, ingedeeld in klasse 20 (boven 250.000 inwoners) wordt door de Kroon, Ged. Staten gehoord, vastge steld. Boven en behalve de bezoldiging ge nieten de burgemeesters een bijdrage in de bijzondere kosten, aan de uitoefe ning van hun ambt verbonden. Deze stygt van f. 30 per maand in de ge meenten ingedeeld in klasse 1 tot f. 150 in de gemeenten van klasse 19. Deze bijdrage wordt voor de burgemeesters van gemeenten, behorende tot klasse 20, vastgesteld door de minister van Bin nenlandse Zaken, de Commissaris der Koningin in de provincie gehoord. Openbaar onderzoek naar K.L.M.-ramp De Britse minister van Burgerlucht vaart Lord Pakenham deelde vandaag mede, dat ten aanzien van de KLM- ramp te Prestwick een openbaar onder zoek zal worden gehouden. Middeler- wyi is het voorlopig onderzoek nog steeds gaande. VIJF NIET GEïDENTfrlSEERDE SLACHTOFFERS. Vijf lichamen van slachtoffers van de .Nijmegen" heeft men niet kunnen iden tificeren. De begrafenis hiervan zal ge schieden in overleg met de justitie- autoriteiten. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN Vrachtauto's reden slagerswinkel binnen Slager T. C. Kuys kreeg gistermiddag in zyn winkel op de heek van de Arendsweg en de Grote Hout/weeg te Beverwijk de sohrik van zyn leven, toen 2 vrachtauto's zyn etalage binnenreden en daarbij een gedeelte van de pui ver nielden. Bij een poging om een aan rijding te voorkomen waren de bestuur ders de macht over het stuur kwijt geraakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. EEN GESTRANDE SCHEVENINGSE LOGGER. Gisteravond is de logger Sch. 297, schipper Korving te Schevenlngen ge strand tegen de zuidelijke pier. De red dingboot sleepte de logger vlot, doch daar zij een stuk Manilla-tros in de schroef kreeg, strandde de logger op nieuw. nu op het zuidelijke strandje in de buitenhaven. Getracht zal worden de logger los te trekken. De bemanning bleef aan boord; levensgevaar was niet aanwezig. Het schip behoort aan de rederij J. J. van der Toorn. HENGELSPORT Het viscollcge „De Bliek" ljield haar derde wedstrijd van dit seizoen in de Haarlemmertrekvaart bii Voorhout. De vangst was zéér slecht. Na 2 x 114 uur hèhgelen brachten vier leden via aan de schaal. De uitslag was: 1. L Boekkooi (wisselbeker); 2, H. Schouten (wisseltak gr. voorn); 3. W. Schouten; 4. A. Crama, Vlscollege „Vlos" organiseerde een wed strijd te Oude Wetering. De vangst viel mee; er werd 4183 gram vis aan de schaal gebracht.De pryzen werden behaald door: 1. D. v. Tongeren (met wisselbe ker; 2. J. Koster; 3. P, v. Vliet Jr.; 4, J. Petiet (met extra prys grootste bliek); 5. H. Tegelaar Sr,; 6. A Kyk ln de Vegte; 7. P. v. Vliet Sr.; 8. C. v. Weeren; 9. D. v. d. Berg; 10 K. Offerman; 11. P. Har- teveld; 12. C. v. d. Meer; 13. C. J. v. d. Reyden; 14. H. Thyssen; 15. W. Tcgelaar; 16. P. Kooreman. BILJARTEN. NED. BILJARTBOND (DISTRICT LEIDEN). De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde competitie-wedstrijden zyn: le klasse: Royal 1—DOS 1 2—6; WD OB 1—Pit v. Cleof 1 4—4; OSL 1-DOS 2 6—2. 2e klasse: OSL 2Noorden 1 6—2; Prt v. Cleef 2Kroon 2A 4^4; Kroon IK—DVS 3 8—0. 3e klasse: DOS 4—WDOB 3 3—5; Prt v. Cleef 3—Kroon 4A 26. 4e klasse: DOS 5Noorden 3 6—2; WDOB 4—Prt v. Cl$ef 4 4—4. TOESTAND SLACHTOFFERS ONTPLOFFING REDELIJK. De toestand van de drie officieren, die gewond werden bij de ontploffing van een granaatkop te Ermelo, is naar omstandigheden gunstig. Van twee hun ner is de toestand minder ernstig, dan hij zich aanvankelijk liet aanzien. Bij de derde, die ernstig aan beide benen werd gewond, is levensgevaar voorlopig geweken. OVERHANDIGING VREDESMANIFEST UIT MUNSTER. Vier landelijke ruiters uit Zoetermeer reden gistermiddag tot voor het bordes van het Haagse vredespaleis. Twee hun ner lieten hun trompetten schallen, waarna één hunner een grote koker overhandigde aan mr C. van Rij. lid van het hoofdbestuur der Europese Fe deralisten, die met enkele belangstellen den de ruiters afwachtte. Die koker bevatte het Vredesmanifest, uitgegeven ter gelegenheid van de vrede van Mllnster. Mr O. van Rij nam het manifest met een korte toespraak in ontvangst. Hij herinnerde er namens het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federa listen en namens de heer J. M. Vinke, administrateur der Carlegiestichting aan, dat 300 Jaar geleden ruiters van meren; 41 varkens. 476 biggen, 139 bok ken en gelten. Pryzen per stuk: kalf- koelen 1ste kwal. 800, 2de kwal. 700. 3de kwal. 600, melkkoeien 800, 700, 600; varekoeien 490. 400 350, vaarzen 575, 425, 325, pinken 400, 300, 225, graskal veren 190, 150, 110, biggen per week 48, 40, 35. van de Vrede van Munster, het einde van de 80-jarige oorlog over te brengen en dankte de Carnegie-stichting en de ruiters, die de boodschap overbrachten. Na trompetgeschal vertrokken de rui ters weer huiswaarts, voorafgegaan door de Haagse politieruiters. HAAGSE RECHTBANK. Fabricksdlefstal De opperman W. H. B. uit Leiden had in de fabriek waar hij werkte een groot aantal bussen vléfcs gestolen Voor dat ^elt vorderde de Officier zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De ver dediger, mr van de Wissel, wees er op, dat de verleiding van de verd. wel erg groot was, vooral in deze tyd van vlees- schaarste. PI. verzocht te volstaan met een voorwaardelijke gevangenisstraf. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ALDABI, Buenos Alres-R'dam, pass. 26/ 10 Ouessant; ALDERAMIN 26/10 van Antw. te R'dam- ANNENKERK, Japan- R'dam, pass. 26/10 Kaap Guardaful; BA- LI 27/10 van Semarang te Batavia; BE VERWIJK 26/10 van Danztg naar Ne derland; GROOTEKERK 26/10 van Da kar te Walvisbaai; HILVERSUM 27/10 v. Lagos te Port Harcourt. KAMERLINGH ONNES, Batavla-R'dam, pass. 26/10 14 uur Malta; KOTA AGOENG, Rotterdam- Java, pass. 27/10 Flnisterre; LAURENS- KERK 26/10 van Bombay te Colombo; LUTTERKERK, Londen-Perzische Golf, 26/10 van Suez; MAASKERK, A'dam— West-Afriko, 26/10 van Dakar; MALVINA (t.), Port Plri—Mlrl, 26/10 120 myi Nrd van Soerabaya; MARCELLA (t.) R'dam— Le Havrë, 26/10 24 mijl van Le Havre; MARIEKERK, R'damJapan, 26/10 to Manilla; MEERKERK, JapanR'dam, pass. 26/10 Dungeness; MODJOKERTO, Batavla-R'dam, 26/10 te Belawan. MO- LENKERK, R'damAustralië, pass. 26/10 Gibraltar; NIEUW AMSTERDAM 26/10 nam. van R'dam naar New-York; ORAN- JEFONTEÏN, MombassaA'dam, pass. 26/10 Guardaful; POLYDORUS, .Batnvia- A'dam, 27/10 te Colombo; PRINS ALEXANDER. 26/10 van Montreal te Antwerpen; PRINS JOH AN WILLEM FRISO, Montreal-R'dam, 26/10 600 myi Oost Bell Isle; REMPANG, Makassar Palembang, 26/10 te Pladjoe; RIJN 26/10 van Pltea naar A'dam; SCHIE, Antwer- pen-Trlnldad. pass 26/10 Azoren. SOM- MELSDIJK 27/10 van Soerabaya te Soon- gelgerong verwacht; STAD LEIDEN, Am sterdamNew Orleans 26/10 210 myi Nrd Azoren; STAD MAASSLUIS 26/10 van Bona naar LJmulden; TALISSE, Am sterdam-Java. 26/10 van DJeddah; TJI- MENTANG 26/10 van Kobe *naar Hong kong. TJIPANAS 26/10 van R'dam naar Houston; VENUS 26/10 van Famagusta te Limasol; ALMKERK 26/10 van R'dam naar Shanghai; OEGSTGEEST DE KERSTPAKKETTENACTIE. Deze actie blijkt na de gehouden in- zamelng een groot succes te hebben op geleverd, nu dit Jaar voor 't eerst met de geadopteerde Grenadiers ook de jon gens uit onze gemeente daarin zyn be trokken. Wij hebben ons van een en ander op de hoogte gesteld, waarbij ons bleek dat in enkele dagen een enorme arbeid moet worden verzet. Er zyn bij de inzameling circa 50 gereed gemaakte pakketten ontvangen, maar er moeten in totaal 360 pakket ten worden verzonden. Het verzamelde is nu geheel gesorteerd, en van hetgeen nog ontbrak om alle pakketten van een ongeveer dezelfde inhoud te voorzien, is een en ander van het verzamelde geld bijgekooht. Een groot aantal dames komt bijeen en verzorgt het geheel on der leiding van de heren Gebr, v. d. Horst en Elshof. In elk pakket wordt ook een heel aardig samengestelde brief bij gepakt namens het comité. Ter gelegenheid van de herdenking van de Hervormingsdag zal Zaterdag a.s. des avonds te 8 uur in de Paulus- kerk een gemeensohappeiyke samen komst worden gehouden van Hervorm den en Gereformeerden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 27 Octber. De beurs was heden kalm gestemd en de handel van bescheiden afmetin gen. De toonaangevende aandelen maak ten slechts kleine schommelingen mee. De markt legde weer een goed weer standsvermogen aan de dag. Koninkiy- ke bewogen zich omstreeks het peil van de vorige slotkoers. Philips waren een kleinigheid lager. Unilevers in doorsnee zo goed alsonveranderd. De Scheep vaartmarkt was kalm. Scheepvaartunies werden ex dividend 7,8% genoteerd en mitsdien niet veel veranderd. Aandelen Koninklijke boot waren wat hoger, an dere soorten daarentegen een kleinig heid lager. De animo voor. Cultuurfond sen was weer gering. De Rubberfondsen waren niet of niet noemenswaardig ver anderd. Ook de Tabakken vertoonden geen grote mutaties. Op de Suikerafds- 11 ng ging nu en dan iets om in HVA's, die prijshoudend waren. De Indonesi sche fondsen waren onregelmatig, met slechts kleine mutatieè. Voor Indische Tramwegwaarden werd goede belang stelling aan de dag gelegd en over het algemeen werden deze hoger genoteerd. Nederlandse Staatspapieren bleven op peil. Amerikanen waren verwaarloosd. —Ged Statfui van Zuid-Holland heb ben aan de Pro»Staten voorgesteld over eenkomstig hel desbetreffend verzoek van het bestuur der Stichting „Vreem delingenverkeer Zuid-Holland" de subsW 1ie van de provincie aan deze sticiu ting voor 1948 met f. 2.000 te verhogs* tot f. 12,000 en met ingang van 1949 tot wederopzeggens een jaarlyks subsidi# van f. 12.000 toe te kennen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3