!n feile sfaatvan beleg in Frankrijk afgekondigd De dag der Verenigde Naties Sovjet aanklacht lejdende tegen Berlijnse figuren WEERBERICHT Voor meer dan f. 200.000.— aan huiden achtergehouden Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 25 OCTOBER 1948 No. 26523' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 67055 Een leger van Paulus in Duitsland? Het officiële Sovjet-Russische infor matiebureau heeft mededeling gedaan van een brief van de plaatsvervangende Sovjet-Russische commandant te Ber lijn, kolonel Yelisarof, ajtn de plaats vervangende voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, de christen-democraat Walter Schreiber, waarin aangekondigd wordt, dat het Sovjet-militair tribu naal te Berlijn een vervolging wegens „oorlogsophitsing" zal instellen tegen leidende leden van het Berlijns ge meentebestuur. Het tribunaal, aldus in de brief van Yelisarof, meent, dat een aantal lei dende Duitse politici de „anti-Sovjet- Russische demonstraties op 9 Septem ber" heeft veroorzaakt. In het bijzonder worden beschuldigd prof. Ernst Reuter, dr Otto Suh'r, dr Ferdinand Friedens- burg, resp. gekozen burgemeester, raads voorzitter en fungerend burgemeester, en de raadsleden Franz Neumann, Kurt Markewitz en Kurt Mattaok, die voort durend „tot oorlog ophitsende, fascisti sche en militaristische redevoeringen" gehouden zouden hebben Kolonel Yelisarof verklaarde, dat militaristische en fascistische propa ganda zowel volgens de overeenkomst te Potsdam en de orders van de geal lieerde contróle-raad evenals door een beslissing van de V. N„ verboden waren. „Terwijl ik het aan u overlaat pm naar aanleiding van de hierboven ge noemde omstandigheden de juiste maat regelen te nemen, deel ik u hierbij me de, dat een speciale beslissing door het Sovjet-militaire tribunaal, betreffende de hierboven genoemde Duitse politici, is toegezonden aan de competente mi litaire autoriteiten", zo luidde de brief. De brief noemde een aantal orders van de geallieerde contróle-raad, die door de politici zouden zijn geschonden. Van de in de aanklacht genoemde politici zijn prof. Reuter, Neumann en Mattack door de sociaal-democratische partij in de Westelijke sectoren, dr Frie- densburg door de christelyk-democrati- sche partij en Markewitz door de libe raal-democratische partij candidaat voor de verkiezingen gesteld. Schreiber stelt thans een antwoord aan Yelisarof op. „Ik woonde zelf de vergadering bij, tijdens welke fascisti sche en militaristische redevoeringen gehouden zouden zijn Mijn antwoord zal kolonel Yelisarof inlichten over de in drukken, die ik"ontving", zo zeide Schrei ber. Dr Friedensburg heeft verklaard, dat hij evenmin als de andere politici bahsr is voor wat met hen kan gebeuren. Hij noemde de brief ..wederom een andere maatregel tegen de bevolking van Ber lijn". manschappen van de strijdmacht van Von Paulus, die kortelings in Pots dam zyn aangekomen en aldaar gele gerd zjjn." Volgens het rapport zjjn er in de Sovjetzone beh rapport zjjn er in de sovjetzone behalve het leger van Von Paulus nog 200.000 man politietroepen. Volgens het Duitse nieuwsbureau De- na (Amerikaanse zone) zijn Vrijdag 4 schoten gelost op een auto, waarin ge neraal Walter von Seydlitz gezeten was. van wie bericht is, dat hij opdracht ge kregen zou hebben de politie van de Sovjet-Russische zone van Duitsland te reorganiseren. Von Seydlitz werd niet getroffen, doch wel werd generaal Lattmann, een van Von Seydlitz' naaste medewerkers, aldus Dena, licht gewond. De schoten zouden gelost1 zijn door een voormalig lid van de sociaal-demo cratische partij en wel toen de auto door Tsjernowitsj in Brandenburg (Sov jet-Russische zone) reed. De man werd terstond gearresteerd. BULLITT REPUBLIKEIN GEWORDEN. William Bullitt, tijdens president Roo sevelt ambassadeur te Moskou en Parijs, die zijn gehele leven democraat is ge weest, heeft bekend gemaakt, dat hij de candidatuur van de republikein Thomas Dewey zal steunen. „Ondanks onze over winning in de tweede wereldoorlog, heb ben wij op het ogenblik een strijd te voeren niet voor onze veiligheid, maar voor ons behoud. Deze bittere vrucht van onze overwinning hebben wij .te danken aan diegenen in onze regering, die onze buitenlandse politiek gebaseerd» hebben op een tweetal misvattingen: 1. Dat de Sovjet-Unie een „vredelie vende democratie" was. 2. Dat de Chinese communisten „lou ter agrarische hervormers waren, die niets met Moskou uitstaande hadden", aldus Bullitt. RADICAAL Daar hij niet tevreden was over de wijze, waarop hèt haar van zijn vrouw geknipt was, is een man, gewapend met een revolver, een kapperszaak te May- fair (Londen) binnengedrongen, onder ae uitroep: ,Hoe durft gij het prachtige haar van mijn vrouw zonder mijn ver lof aldus te knippen?" Hierna dwong de verontwaardigde echtgenoot, steeds onder bedreiging met zijn wapen, de kapper het hoofd van zijn vrouw geheel en al kaal te scheren. Het internationaal comité voor de bestudering van Europese kwesties heeft er bij de Westelijke mogendheden op aangedrongen terstond aan te kondigen, dat zij, indien nodig, gewapenderhand zouden weerstaan aan „elke poging van de door de Sovjets georganiseerde Duit se troepen om de Westelijke zones v&n Duitsland binnen te komen". Het rapport van het comité, een niet- officteel lichaam met Britse, Franse, Belgische, Nederlandse, Deense en Noor se leden, is aan de regeringen van de vroegere geallieerde landen aangeboden. In het rapport wordt verklaard, dat cr in de Sovjet-zone een Duitse strijd macht is gevormd onder de Duitse veldmaarschalk Friedrich von Paulus, welke thans 300000 man telt. Het co mité zegt zijn inlichtingen te hebben van een aantal der „vijftienhonderd De staking in Finland In de Finse stakingbeweging viel Za terdagavond een ontspanning waar te nemen. De stakingen in de havens zijn geëindigd, uitgezonderd te Helsinki. De pogingen een algemene staking op touw te zetten zijn mislukt. De Finse eerste-minister, Karl Fager- holm, zal heden vertegenwoordigers van arbeiders en werkgevers ontmoeten. De stakers verklaren dat hun doel tweeledig is: omverwerping van de sociaal-democra tische regering-Fager- holm en een loonsverhoging van 22 procent voor alle arbeiders. Naar gemeld wordt, is te Helsinki een politieagent gedood in een botsing tus sen politie en stakers, waarbij gebruik is gemaakt van knuppels en zwepen enerzijds, zware stenen anderzijds. De strijd duurde een uur. POLITIE UIT WESTELIJKE SECTOREN VAN BERLIJN MOET SOVJETSECTOR VERLATEN. Volgens Dena (Amerikaanse zone) heeft de politie uit de Westelijke secto ren te Berlyn, die in de Sovjetsector woont-, van de Sovjetrussische autoritei ten bevel gekregen haar woningen te ontruimen en de Oostelijke sector te verlaten. Zij mogen alleen hun parti culiere bezittingen meenemen. KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond voornamelijk in het Zuid- Oosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige en langs de kust tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noord-West Kouder. 26 OCTOBER Zon op: 7.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 24.00 uur; onder: 15-39 uur. (L.K.). Hoog water te Katwijk te 9.31 en 22.11 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's Zal de communistische partij verboden worden? (Van onze Parijse correspondent). Ofschoon het woord in de jongste regeringsverklaring om begrijpelijke re denen niet genoemd werd, mag men de maatregelen, die er in werden opge somd als vergaderverbod, instelling van censuur, gedeeltelijke oproep onder de wapenen, wel samenvatten in de formule „staat van beleg". Het komt er inderdaad op neer, dat de Franse regering ook op het binnen landse militaire plan de Moskouse handschoen heeft opgenomen. De strijd met de communistische partij is thans openlijk aanvaard en men kan daarbij het pikante detail vermelden, dat de juridische wapens, waar het kabinet zich thansvan bedient, vervaardigd zijn door de communisten zelf: de re gering beroept zich bij haar besluit namelijk op een wet, die in 1946 door een tweetal bolsjewistische ministers werd ondertekend en welke bestemd was de genationaliseerde mijnen tegen sabotage maar dan van het „kapi taal" te beschermen. Het werk der communistische excel lenties is voor de Franse natie dus niet geheel vergeefs en negatief geweest. De communisten van hun kant ne men thans reeds maatregelen om hun activiteit, wanneer hun partij en man telorganisaties, de C.G.T. incluis, op korte termijn verboden zouden worden, ondergronds voort te kunnen zetten. Zij bezitten een rijke ervaring in de clandestibiteit en zij herinneren zich uit de jaren '39 toen Daladier hun or ganen ontbond, dat hun agitatie aan doeltreffendheid kan winnen wanneer zij eerst in de illegaliteit zijn gedrukt en hun leiders zich met het aureool der martelaren kunnen tooien. De chaos zal dan snel het hoogtepunt bereiken. Deze wetenschap, die door de auto riteiten wordt gedeeld, zal de regering naar men hier aanneemt wel voor over haaste beslissingen behoeden: en men verwacht dat temeer, waar tot dusver met een voorzichtigheid gehandeld wordt, die voor vele waarnemers een element van aarzeling en zelfs van vrees scheen te bevatten. Men dient er dan ook op te wijzen dat het aantal slachtoffers onder de soldaten en mo biele gardisten om het woord „rege ringstroepen" noe maar niet te bezi e-en aanmerkelijk hoger is dan onder de leden van de C.G.T Om de genera liserende term „arbeiders" te vermij den en verder, dat de eerste klap pen n i e t door de officiële ordedien sten hit ziin gedeeld. En de oorzaak der vijandelijkheden ook dat dient te worden onderstreept. is de misdadige vernieling der mijninstallaties geweest, waartoe de communisten het initiatief dorsten te nemen toen de bodem van hun ondersteuningskassen zichtbaar werd en de regering voet bij stuk bleef houden. De wederzijdse verantwoorde lijkheden zijn dus duidelijk afgebakend. Niettemin kan zeer binnenkort de regering in een positie worden gedron gen die haar tot een verbod der com munistische partij zou nopen. Doch men zal zich daarover niet behoeven te ver heugen. Want er zou dan een beslissen de stap zijn gezet op een hellend vlak, waarlanes Frankrijk regelrecht naar de dictatuurstaat glijdt. En Europa zal een flink stuk dichter de oorlog zijn gena derd. De situatie is overigens weinig ver anderd. De politie te Monceau les Mines is een actie begonnen tot. herovering van de Alouettes-schacht, die Vrijdag door de stakers is ingenomen. De stakers De in 1940 nog niet geheel voltooide ..Elandsfontein" werd door de Duitsers naar Danzig gesleept en onderging daar 'de nodige bombardementen. Als een ruïne werd het schip na de oorlog door de Russen aan Nederland overgedragen. Op de werf „De Schelde" te Vlissingen wordt het thans geheel opgeknapt om afbouw als „Jagersfontein" in de vaart te worden gebracht. In net kolenbekken van St. Etienne is het tot ernstige botsingen gekomen tus sen de stakende mijnwerkers en de veiligheidspolitie. Rond de mijnen van Cou- riot. de belangrijkste in dit gebied, hadden de stakers een groot aantal barri caden opgeworpen. DE KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN ROODE KRUIS. Naar het hoofdbestuur van het Ned. Roo-de Kruis mededeelt heeft het HM. de Koningin behaagd het bescherm vrouwschap van het Ned. Roode Kruis te aanvaarden. EEN STEUNTJE VOOR DE ORGELMAN! Zaterdag was het 25 jaren geleden, dat de heer J. B. Tegelaar met zijn draaiorgel zijn entree maakte in de Delft?e straten. Hij bracht deze dag in de huiselijke kring door. Maar het ver sierde pierement liet zich niettemin ho ren en eerstejaars studenten haalden 't geld op. Zij hadden succes, want er werd flink geofferd. De opbrengst werd 's avonds aan de jubilerende orgelman overhandigd. hebben zeventig gevangen genomen gendarmes vrijgelaten. Het bevel over deze politietroepen wordt thans gevoerd door generaal Norbert. Deze actie is geslaagd. Een honderdtal stakers is gevangen genomen. Tijdens een buitengewone vergadering heeft 't bestuur van de C.G.TJ2o.m. beslo ten „alle arbeiders te verzoeken zich solidair te verklaren met de mijnwer kers door beperkte werlbtakingen en demonstraties in alle ondernemingen evenals door de uitbreiding van de stoffelijke hulp. Bovendien heeft het bestuur besloten zich tot het wereldvakverbond te wen den bm de mijnwerkers, de zeelieden en de havenarbeiders van de Verenigde Staten en Groot-BVittannië te verzoe ken hun solidariteit met de Franse mijnwerkers te betuigen. De minister voor economie heeft medegedeeld, dat de mijnstaking een verlies ten gevolge heeft van reeds drie millioen ton steenkool. Hierdoor wor den extra-importen nodig van ongeveer een millioen ton steenkóol ten einde ge dwongen stillegging van fabrieken in de loop van de winter te kunnen vermij den. De -voor deze extra-importen be nodigde credieten moeten onttrokken worden aan die voor de gankoop van andere artikelen zoals tweede soort granen, katoen en benzine. Laatste overlevende Nijmegen- ramp is niet meer. RAMP EISTE DUS 10 DODEN. Ock hst laatste nog in leven zijnde slaohtoffer van de vliegramp te Prest- wick, de heer W. H. Philippo uit Sas- senheim, isgisteravond in het zieken huis overleden. Ernstige ontploffing in IJmuidense duinen TWEE DODEN EN EEN LICHT GEWONDE. Zaterdagmiddag heeft zich in een bunker in de IJmuidense duinen een munitie-ontploffing voorgedaan, die twee mensenlevens heeft geëist. Een derde persoon werd licht gewond. De beide slachtoffers zijn H. Visser uit IJmuiden en D. Kramer uit Sant poort, beiden jongens van ongeveer 15 jaar oud. Zij waren met hun vriend J. Hak, eveneens uit IJmuiden, de duinen in getrokken en vonden er een verroes te handmortier. Ondanks de talrijke waarschuwingen, welke bij herhaling door de autoriteiten zijn gegeven de duinen bij IJmuiden zijn voor zover het de paden en wegen betreft vrij gege ven; waarschuwingsborden melden ech ter dat het buiten de paden nog steeds gevaarlijk is sleepten de jongens hun „vondst" naar een bunker en begon nen tot overmaat van ramp onder het apparaat een vuurtje te stoken. E?n vermoedelijk in de mortier achtergeble ven granaat of granaatrest is toen tot ontploffing gekomen met het noodlot tig gevolg. De derde jongeman J, Hak, is ge spaard gebleven, vermoedelijk doordat de bunkerwand hem heeft beschermd. Hij werd, zoals gezegd, niet ernstig ge wond en kreeg slechts een hoofdwonde. Hij is onmiddellijk na de ontploffing naar een café in de nabijheid gehold, waar men de politie heeft gewaar schuwd. Deze waarschuwde op haar beurt de Rode Kruis colonne van IJmuiden, welke zich direct naar de bunker spoedde. Er kon echter geen hulp meer worden geboden. Hak is na verbonden te zijn door de politie verhoord en daarna naar zijn woning gebracht. Toestand op alle „fronten" nog ongewijzigd Ten gelegenheid van „United Natioys- day" op gisteren hebben vele leidende figuren als Attlee, Austin, Marshall, Trygve Lie. dr Evatt o.a. het woord ge voerd, waarbij zij allen het werk der V.N. prezep. Geschillen zijn gerezen in vele delen van de wereld, aldus Evatt. en er zijn gevechten uitgebroken in gebieden als Palestina en Indonesië, doch in elk der gevallen is de V.N. tussenbeide kunnen komen en in staat geweest de weg naar een oplossing te wijzen of althans de spanning te verminderen en de partijen bij elkander te brengen. Nagaande het werk van de V.N. wat betreft verlichting van de economische moeilijkheden en het oplossen van so ciale problemen wees Evatt in het bij zonder op het werk van het interna tionaal: arbeidsbureau en dg actie voor de kinderen. „De V.N. behoort niet aan regeringen of diplomaten of ambtenaren of secre tariaten, zij. behoort aan de volkeren der wereld, die honggren naar vrede en behoorlijke omstandigheden, niet zozeer voor zichzelf als wel voor hun kinde ren", „Het is niet waar. aldus Evatt, dat de Volkenbond gefaald heeft, het zijn de regeringen der wereld, die gefaald hebben in de Volkenbond. De V.N. kan slechts in zoverre een mislukking wor den als de regeringen der wereld, die de V.N. steunen, falen". Alle drongen aan het werk der V.N. zo krachtig mogelijk te steunen. Austin gaf uiting aan zijn geloof in Omvangrijke fraude te Meppel. Drie arrestaties (Speciale berichtgeving). Door de recherche te Meppel werd bij de N.V. Ned. Huiden-, Wolhandel en Vellenbedrijf, v.h. Van Esso, een party huiden van circa 23000 stuks, vertegenwoordigende een waarde van f. 220.000 in beslag genomen. Met deze huiden zou de N.V. een fraude ple gen, die haar f. 100.000 op zou hebben gebracht, alsniet de politie ver leden week te weten was gekomen, dat het personeel van bovengenoemde N.V. in opdracht van de directie in de nacht van .Dinsdag op Woensdag naarstig aan het werk was geweest om bovengenoemde party huiden op allerlei plaatsen te verstoppen. BINNENLAND Zaterdag Is in Nijmegen het Insti tuut voor. de Katholieke Journalistiek, gevestigd by de R.K. universiteit, officieel geopend. 27 October 1944 werd Tilburg door Schotse troepen en de Prinses Irene- brigade bevrijd. Ter gelegenheid hiervan had Zaterdag en Zondag een sobere her denking plaats. Zaterdag Is de „Karei Doorman", terugeekeerd van een oefenreis, de pieren van Hoek van Holland binnengelopen, waarna hy ligplaats nam te Rotterdam. BUITENLAND De Belgische trawler „Zeester" is door brand vernield en gezonken. Vier van de uit vijf leden bestaande bemanning konden worden gered door de trawler „Georges Valere", die onmlddeliyk op de noodseinen te hulp snelde. De stuurman is omgekomen. Hedenochtend komen op het Franse ministerie van buitenlandse zaken de ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen der Westeuropese unie bijeen. Het zal hun eerste werk zijn een werk agenda vast te stellen Zaterdag heeft de Paus een encycliek uitgevaardigd, getiteld „in multiplicibus". Dit document doet een hernieuwe op roep om te bidden voor de vrede. Op het congres van de Belgische katholieke Volkspartij, afdeling Brussel, heeft Paul Struye, minister van Justitie, er bij zyn partijgenoten op aangedrongen een politieke wapenstilstand te bewaren tot de algemene verkiezingen In October 1949, om aldus een regeringscrisis te vermijden. De Tsjechoslowaakse minister van voorlichting heeft Journalisten op een magsavergaderlng meegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse pers een staatsmonopolie zou worden. Alle reclame zal uit de nor male bladen worden verwijderd en in een speciaal blad worden geconcentreerd. De minister keurde de concurrentie tussen de bladen af. De Individuele organen zouden zich in het bijzonder instellen op de be hoeften van de diverse sectoren van de arbeidersklasse. De staat van beleg is te La Paz '(Columbia) afgekondigd. Men schijnt een samenzwering tegen ae regering ontdekt te hebben. Talrijke arrestaties zijn verricht. Joego-Slavlë heeft de Ver. Naties verzocht het lidmaatschap van Triest van het plan-Marshall te annuleren, omdat het „de politieke en economische vrijheid" van het gebied in gevaar brengt. Admiraal lord Fraser. de „first sea lord" en chef van de Britse marine-staf, is gepromoveerd tot admiraal van de vloot, de hoogste rang ln de Britse marine. vGisteravond is te Oslo de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Heden- sneeuwde het nog. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heteft meegedeeld, dat het Britse militaire be stuur in Duitsland er ln heeft toegestemd de demontering van 3 fabrieken van Krupp uit te stellen, daar, de fabrieken arbeid geven aan 800 invalide oud-gedlendtn, Te Warschau wordt officieel mede gedeeld. dat de fusie van de Poolse com munistische en socialistische partijen ln de eerste twee weken van December zal plaats hebben. De fusie der belde partyen tot de „ver enigde arbeiderspartij" zal worden gevolgd door een fusie van de belde Poolse boe renpartijen. President Truman heeft verklaard, „de departementen en bureaux van de uitvoerende macht van de regering der V.S. geïnstrueerd te hebben, samen te werken om een snellere behandeling van eventuele aanvragen om leningen van de staat Israël te verzekeren". De viering van de 300ste verjaring van het verdrag van Westfalen is te Munster begonnen. De regering van Ryn- land-Westfalen en het gemeentebestuur, van Munster hebben te dezer gelegenheid een „vredesweek" georganiseerd. De R.K. bisschop van Wheeling (Vir ginia, V. St.) heeft medegedeeld, dat hy die ouders uit zal excommuniceren die hun dochters mee latèh doen aan schoon- heldswedstry den Wat was namelijk het geval? Er was bericht binnengekomen, dat voor de huiden van de nieuwe produc tie een prysverhoging was ingetreden. Men wilde cWe partij van de oude productie, door haar een tijd achter te houden, straks als nieuwe productie op de markt gooien, waardoor de N.V. f. 100.000 zou hebben verdiend! Overal werden de huiden verstopt, o.a. op het „Bloemendal" te Meppel onder de grond, waar er twijgen over heen werden gelegd. Een andere partij werd zo onschuldig mogelijk vop de Stoombootkade onder dekkleden opge slagen, Vanzelfsprekend werden al deze huiden niet in de administratie opgeno men. In de nacht van Donderdag op Vrij dag ging de politie op zoek en „dan sende" over de grond van het „Bloe mendal" vond zij spoedig de ene par ty. Hierna volgde de arrestatie van drie personen, n.l. R. M., de directeur der N.V., II. de boekhouder en G. D. een inkoper. Het onderzoek, dat werd ingesteld in samenwerking met ambtenaren van het DirectoTaat van de prijzsn, de Centrale Dienst van Economische contróle en de CCD, wees verder uit dat diverse leve ranciers en andere huidenhandelaren in de verschillende provincies zich ver moedelijk eveneens aan ernstige prijs- ovsrfcredingen hebben schuldig ge maakt. Genoemde N.V. had talrijke filialen o.a. te Harlingen, Amsterdam en Nieuwerkerk, en bij het verdere on derzoek zal misschien nog veel meer soortgelijke fraude aan het licht treden. De autoriteiten te Meppel zijn van mening, dat als de achtergehouden hui den in de schoenenfabrieken komen gezien de omvang van de fraude daardoor nog een groot aantal schoenen tegen een lagere prys in de handel kan worden gebracht. De huiden werden in beslag genomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. het voortduren van de vrede. „De toe nemende bereidheid van de velen om zich te verenigen tegen de dreigemen ten en de grove tactiek van de weini gen doet nieuwe hoop gloren. Ik ben er van overtuigd dat, als de eenheid der velen eenmaal overtuigend is gedemon streerd aan de weinigen, deze een con structieve oplossing zullen zoeken door samenwerki/ig". Austin noemde het veelbetekenend, dat „communistep alleen in die landen de macht hebben overgenomen, waar het rode leger te hulp kon women ge roepen". De plannen voor collectieve zelfverdediging moesten worden doorge zet. De pogingen om de Ver. Naties te versterken moesten op vele fronten, ook op het inter-Amerikaanse front, worden voortgezet. Dit betekende ook, dat on verminderd moest worden gepoogd de toepassing van het vetorecht te beper ken. De Veiligheidsraad moest kunnen beschikken over een gewapende macht en er moest overeenstemming worden bereikt over een doeltreffend systeem voor internationale controle op de atoomenergie. Ook de economische en sociale projecten van de V"T. dienden onverminderd te worden gesteund. Trygve Lie, de secretaris-generaal van van de V.N., zei o.m.: „De Ver. Naties vormen thans het belangrijkste vredeselement in een wereld, die de moeilijkheden van een na-oorlogse pe riode kent. Door het optreden van de VJM. zijn ontegenzeggelijk duizenden en duizenden levens gered en millioenen mensen voor veel ellende gespaard". In sommige gevallen was de organisatie er echter niet in geslaagd, dq aan haar voorgelegde problemen op te lossen. Lie vergeleek de V.N. met - een vuur toren in gen onstuimige oceaan. Hij deed een beroep op alle leden een loyale houding aan te nemen. HET LOOPT TE PARIJS WEER NIET VLOT. Een frontwijziging op het laatste ogenblik door de Sovjet-regering wordt in welingelichte kringen te Parys be schouwd als de enige kans op regeling van de Berlijnse kwestie op de verga dering van heden van de Veiligheids raad. Gisteravond scheen de toestand, na een onderhoud dat dr Bramuglia Za terdag met Wysjlnsky had, er nog steeds een van impasse te zijn. Het schijnt, dat de door de zes ..neutrale" leden van de Veiligheidsraad voorge stelde resolutie in haar huidige vorm voor de Sovjet-delegatie onaanvaard baar is. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver luidt, dat de bezwaren van de Sovjet delegatie de volgende zijn: 1. Zij maakt bezwaar tegen dat deel van de resolutie, waarin wordt gezegd, dat de valuta in Berlijn onder vierle dige controle moet komen. De Sovjet- Unie zou van oordeel zijn. dat dit een van de kwesties is, die door de vier mi litaire gouverneurs moet worden uitge maakt. 2. De Sovjet-regering wenst de blok kade niet op te heffen, zolang de valu ta-kwestie niet geregeld is. In kringen van de Westelijke delega ties heeft men de indruk, dat Wysjlns- ky's onderhoud met Bramuglia een laatste poging van de Sovjets was om verdere concessies te verkrijgen alvo rens definitief te besluiten. De Veiligheidsraad zal hedenmorgen in spoedzitting bijeenkomen om de toestand in Palestina te bespreken. De Egyptische regering heeft hierom ver zocht in een "brief aan de voorzitter van de raad, waarin de beschuldiging wordt geuit, dat de Joodse strijdkrachten de jongste door de Veiligheidsraad bevolen wapenstilstand hebben geschonden. Ook In Noord-Palestina aan de grens van de Libanon zou de strijd weer zyn ontbrand. De leiders der Arabische staten zijn heden wederom te Amman bijeengeko men om hun gedurende dit weekend gehouden besprekingen over de laatste ontwikkelingen tn Palestina te beëin digen. In de subcommissie voor de ontwape* ning Is het debat voortgezet, maar tot besluittn is men niet gekomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1