Gloort er licht ter U. N. O.- vergadering te Parijs - - «««s Eerste schoten bij Franse stakingen gevallen Engelands strijd tegen het Y-wapen Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 No. 26522 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Het zit in de lucht! Wie aandachtig te Parijs de gang van zaken ter UJN.O.-vergadering volgt, ontkomt oJ. moeilijk aan de suggestie, dat zich achter de schermen bezig is een spel te ontwikkelen van grotere af metingen dan er voor. Hoe moeilijk dat ook te definiëren valt, men voelt als het ware, dat de toegespitste moeilijk heden kansen gaan bieden voor een ontspanning. En dan een ontspanning over de ganse linie. Het laatste is volkomen zoals te ver wachten is. Zodra toch vertrouwen in algemene zin terugkeert, zodra zal blij- brengen op de dag, dat zij van het be> ken, dat inzake alle opgeworpen kwes- sluit van de Veiligheidsraad in deze in ties van het ogenblik een compromis kennis worden gesteld: mogelijk is. Een compromis! Verder 1. Onmiddellijke opheffing van alle mag mende verwachtingen niet vervoersbeperkingen tussen Berlijn en uitstrekken. Momenteel zou men echter de Westelijke zones en tussen de Weste vinger en duim willen aflikken, wan- lijke zones en de Oostelijke zone, voor neer dat bereikbaar bleek zover deze na 31 Maart ingevoerd zijn. <ri 2. Onmiddellijke bijeenkomst van de Zoals gezegd, iets direct tastbaa vier militaire gouverneurs ten einde de deze richting is nog piet te leveren, lnvoering van de in d g^et-zone in- maar men voelt het m deze richting Kans op een regeling inzake Berlijn Gisteren is de zitting van de Veilig heidsraad bijna een uur later begonnen dan men zich had voorgesteld. De door Trygve Lie voorgelezen reso lutie der „neutralen" luidt als volgt. De zes landen doen een beroep op de vier grote mogendheden de volgende maatregelen gelijktijdig ten uitvoer te gaan. Althans wanneer men slaagt. An ders is het niet meer geweest dan een kort intermezzo van hoop en verwach ting! Dat steeds te ontkennen valt, juist omdat jeder taastbar feit ont breekt. - Sovjet-zone in Shpi I p mark als enig betaal middel te Berlijn voor te bereiden. Deze twee maatregelen zouden. 20 Na vember volledig uitgevoerd moeten zijn. Aan de raad van ministers van Buiten' landse Zaken wordt verzocht 30 Novem Men speurt en riekt echter dat ach- mm datSJi ahe^angen^Dmtse vmag- ter de schermen druk wordt geconfe- stukken opnieuw te bespreken rvf h» reerd en dat beide partijen zich niet vier bezettende mogendheden wórdt een ongevoelig tonen voor toenadering, al is beroep gedaan elk incident te vonrkn officieel de controverse Oost-West vol- men. dat de toestand zou kunn^ve?" komen overeind gehouden Beide par- ergeren. De invoering van de Soviet tijen, dus ook Moskou, dat naar buiten mark ais enig betaalmiddel te Berllin tot nu toe onwrikbaar leek. Zelfs de zou uitgevoerd moeten worden volven, eerste geruchten over de komst van - oi^ens Molotof in eigen persoon naar Parijs hebben de ronde gedaan Vandaar de kool en geit sparende po ging der z.g. zes neutralen in de Vei- richtlijnen, die 30 Augustus uit Mos kou aan de vier militaire gouverneurs zijn gezonden, en onder controle van de financiële commissie der viermogend- heden moeten worden gesteld. _.o.Na de voorlezing van de resolutie fiffheidsraad om inzake Berlijn niets te zette dr BramUgijaF voorzitter van de bederven. Moeilijk is immers voor een veiligheidsraad, de motieven uiteen, die van beide belanghebbende de zes landen tot hun resolutie hadden gestelde' I wordt gebracht. ..Onze oplossing heeft een progressief doel. Zij wil een sfeer s. pen, die een zonder bijmotieven "".«"cVürVdMi voor het Oosten. Met VOOroordeel verkregen verstandhouding S ?c rip deur wagen-wijd open gezet begunstigt, een sfeer, die de opwinding opzet i m0geiiik blijkend vergelijk zal kalmeren en de symptomen, die tot „a een naarstig tasten over een oorlog zouden kunnen leiden, hun Te mogelijkheden in deze. Er moeten kracht. „i kracht zal ontnemen. De solidariteit *virttrpiiiirheden zijn ontdekt, anders van de mens heeft een stap voorwaarts vMk? ons deze houding niet verantwoord, gemaakt. De poging is edel en helpend ïykt ons aeze iiuuu --a met geWeest. Wy scheppen een sfeer waarin Wanneer toch zeker stond, dat Moskou niet te praten viel, dan zou samenwerk^ deTóv-'entoónTóe'rt" deze houding der zes neutralen weinig een sterk gevoel van goede wil" minder betekenen dan een indirecte steun aan het Sovjet-standpunt en het wil ons zonder meer voorkomen als niet waarschijnlijk, dat dit oordeel door de leiders der neutralen niet wordt in gezien. Juist na het scherpe debat, dat is gevoerd. Achter -de sphermen is heel wat gebeurd en gebeurt nog veel, dat lijdt oi. geen twijfel. Of daarmede In verband gebracht kan worden de gro tere soepelheid, die de Sovjets aan de dag leggen in vele nopende aangelegen heden? B.v. inzake 't vrijlaten der des- tyds gearresteerde Westelijke politie agenten te Berlijn, inzake de wijze van onderzoek in de zo belangrijke ma terie der atoom-kwestie, zelfs al i£ ook hier nog geen oplossing gevonden, inzake het aanvaarden door Moskou van een Mexicaanse grote mogendheden termen wijst op haar verplichtingen voor zover het de vrede betreft. Het is alsof door een kool en geit- sparende politiek de elementaire voor bereidselen worden gelegd voor een uitweg uit de huidige impasse, die in ieder opzicht de weg verspert om ver der te komen Heel voorzichtig en heel subtiel, maar toch. Alles is evenwel nog in zodanig em- briologische ontwikkeling, dat er nog geen reden is om hoera te roepen. Er zit iets in de lucht, maar concrete vorm heeft het nog niet aangenomen. Hebben de Sovjets dan begrepen dat het het Westen bloedige ernst is met zijn verzet tegen verdere Russische ex pansie? Hebben de Sovjets dan einde lijk ingezien, dat een verder-gaan slechts op oorlog zou kunnen uitlopen? Voelt Moskou, dat het uiterste uit de kan is gehaald en dat overschrijding wel eens zou kunnen betekenen, dat hem het lid op de neus zou kunnen vallen? Er zijn de meest duidelijke aanwij zingen, dat het Westen niet van plan was om verder bakzeil te halen. Heeft Moskou dat aangevoeld? Het zijn nog slechts vragen, waarop het antwoord niet is gegeven. Edoch, er zit iets in de lucht Eramuglia. aldus Tijdens de vertaling van Bramuglia's rede verlieten Cadogari, Parodi en Jessup, de afgevaardigden van Enge land, Frankrijk en de V.S., de zaal tun op het laatste ogenblik nog enkele besprekingen te voeren. Intussen hield Wysjinsky een ernstig gesprek met zijn adviseurs met de tekst van de resolutie in de hand. Hij legde blijkbaar de nadruk op enkele punten in de preambule. Er verluidt, dat de Rus een amende ment wil indienen en, zo dit aanvaard woidt zich van stemming zal ont- h01 den, misschien zelfs de resoluti' zal aanvaarden. Nadat de afgevaardigden van China, resolutie, die de I Syrië. België- en Canada hun instem- In zeer vergulde ming met de resolutie hadden te ken nen gegeven, en de afgevaardigde van Columbia als één der opstellers van de resolutie de hoop had uitgesproken, dat de vier grote mogendheden „de verzoe ningsgezindheid van de zes neutrale mogendheden zullen delen", besloot de voorzitter Bramuglia de V.S-, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekrai- ne twee of drie dagen te geven om zich volledig met de inhoud van de resolutie op de hoogte te stellen, daar zij hier nog niet voldoende tijd voor gehad hadden. De zitting werd daarop tot Maandag middag 15 uur verdaagd. Het Mexicaanse beroep op de grote mogendheden om hun geschillen by te leggen is onder luid applaus met algemene stemmen door de politieke commissie der V.N. aanvaard. Toen de uitslag van de stemming, onder handgeklap der afgevaardigden was bekendgemaakt, zeide de Mexicaan se afgevaardigde „Ik hoop, dat wij de taak, die ons nog te wachten, staat, met dezelfde eensgezindheid zullen vervul len". Voor de stemming verklaarde Bogo- molof. uit naam van de Sovjet-delega tie: „Ik acht het overbodig u mede te delen dat wij voor de Mexicaanse reso lutie zullen stemmen, zoals deze is in gediend. Wij hechten vooral belang aan twee punten dezer resolutie: 1 De versteviging van de vrede in de wereld en de oplossing der bestaande geschillen. Ik kan niet anders dan deze resolutie gfoed keuren, doch ik meen te moeten opmerken dat de vrede slechts mogelijk is, Indien de beide partyen, die een internationale overeenkomst aan gaan, stipt, de bepalingen naleven, die zij Rebben ondertekend". Gistermorgen is de 152ste voltallige bijeenkomst van de algemene vergade ring der V.N. geopsnd. Aan de orde was de verkiezing van 5 leden van het internationaal gerechts hof. Deze verkiezing geschiedt gelijk tijdig in de Veiligheidsraad en de can didates die in beide colleges de vol strekte meerderheid hebben behaald, worden als gekozen beschouwd. Hoe wel Zwitserland geen lid is van de V. N. neemt het toch deel aan de verkie zing der vijf rechters. De Zwitserse ge zant in Frankryk, Burkhardt, is ter vergadering aanwezig. De rechters van het internationale ge rechtshof. die de vergadering thans moet vervangen, behoren tot de volgende lan den: Egypte. China. Canada. Polen en Joego-Slavië. Zij werden op 6 Februari 1946 door de algemene vergadering voor een periode van drie jaar gekozen. Van de 10 andere rechters, die ln dezelfde oeriode werden gekozen, bezitten er vijf een mandaat van 9 jaar en vijf een mandaat van 6 jaar. De Chinese. Egyptische en Canadese rechters werden direct herkozen, de Poolse na twee stemmingen. Na vier stemmingen werd de vijfde Candida tuur nog niet vervuld. Slotzitting van premiers Brits Gemenebest Regering machtigt daartoe Na een botsing tussen stakers en politie te Firminy bij St. Etienne, is door de veilgheidswacht geschoten. Een woordvoerder v^n het Franse ministerie van binnenlandse zaken, heeft het bericht bevestigd, dat nabij St. Etienne door de politie op de sta kers geschoten is. Een persoon werd gedood, 10 gewond, waarvan er later één overleed. Het Franse kabinet heeft besloten de veiligheidswachten de bevoegdheid te verlenen om vuurwapenen te ge bruiken, als zy zouden worden aan gevallen door een groot aantal man nen met werktuigen of stukken me taal, na het geven van de gebruike lijke waarschuwing. De Franse regering heeft ook beslo ten de onmiddellijke hulp in te roepen van de reserves van de gendarmerie. Alle buitenlanders, die meedoen aan de demonstraties, zullen Frankrijk worden uitgezet. Prefecten zullen het recht heb ben alle vergaderingen te verbieden, zelfs privé-vergaderingen. O Te Monceau les Mines, in het depar tement Saone en Loire, zijn volgens een 'Vaak zy'n de omstandigheden sterker dan hetgeen men zich voor ogen heeft gesteld, riet wil ons voorkomen, dat dit in Frankrijk zich bezig is te demon streren. De ontwikkeling daar is zoda nig, dat moeilijk is aan te nemen, dat deze i zo is gewild. De communistische C.G.T. is er, blijkbaar noodgedrongen,, omdat zij anders had moeten terug deinzen, toe overgegaan in de mijnen alle onderhoudswerk stop te zetten, waarmede een levensfactor van het land met ondergang werd bedreigd. Duide lijker dan ooit werd zodoende vastge legd. dat de Franse communisten geen Franse belangen meer voorstaan, doch alleer> die van Moskou. Dat wordt voor hen funest, want het Franse volk be dankt er in overgrote meerderheid voor om eigen belang te offeren op het altaar van Moskou. Doch voor het ogenblik is deze Sovjet-vyfde-colonne toch sterk genoeg om het land in ge vaar te brengen Het zal velen hopelijk de ogen doen open gaan en er toe leiden dat een einde wordt gemaakt aan verdere on dergraving van de Franse staat. Dub bel jammer, dat juist in deze tijd een krachtige regering, te Parijs ontbreekt, Zelfs al zal zij thans tot ingrijpen wor den gedwongen. Ook de Franse socialisten komen nu in het geweer om het communistische drijven te keren Het is voor hen rijke lijk laat. waarschijnlijk te laat, zodat zij zullen deler in de komende neder laag der communisten. Welk offer deze nederlaag Frankrijk oog zal kosten? woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken éen kolonel en ze ventig manschappen van de veiligheids politie omsingeld en gevangen genomen door de stakers. DE FRANSE GEESTELIJKHEID. In een mededeling, die na afloop van een vergadering der Franse kardinalen en aartsbisschoppen is verstrekt, wordt naar aanleiding van de huidige sociale toestand in Frankrijk verklaard, „de kardinalen en aartsbisschoppen wensen, dat alle Fransen zouden bezield zijn met eenzelfde wil tot begrijpen en tot onderlinge verzoening. Zo de staking een grondwettelijk recht is, waarnaar sommige categorieën genoodzaakt wa ren te grijpen, ingevolge de groeiende onevenwichtigheid tussen lonen en prij zen, dan is het nochtans niet veroor loofd het te gebruiken met politieke doeleinden, noch er zodanig gebruik van ,te maken, dat de natie zelf er ten slotte al het nadeel van ondervindt en dat inbreuk wordt gepleegd op het staats gezag. ,Het is onontbeerlijk voor de alge mene welvaart, dat iedereen van zijn arbeid een billijke winst verwacht, doch het is niet geoorloofd dat de rivaliteit van de verschillende vak- en particu liere belangen leidt tot een zodanige economische toestand, dat de overdreven winst van de enen de anderen berooft van een minimum, waarop ieder die werkt recht heeft voor zichzelf en voor de zijnen." i -X Koningin ElizaDeth van Engelana heeft gelijk gemeld het eredoctoraat tn de rechten ontvangen van de Universiteit van Cambridge en is daarmee de eerste vrouw die erkend wordt als lid van deze eeuwenoude instelling Hoewel reeds ja ren lang vrouwelijke studenten de col leges aan deze beroemde universiteit vol gen en examens afleggen en er zelfs drie vrouwelijke professoren werkzaam zijn. heeft men eerst onlangs besloten vrou wen als „leden" toe te laten. De koningin op weg naar het Senaats huis. waar zij het eredoctoraat ontving DWANGARBEID VOOR DRIE BELEGERAARS VAN HET STADHUIS TE BERLIJN. Drie ambtenaren uit de Westelijke sector van Berlijn, die verleden maand werden gearresteerd tijdens „het beleg van het Berlijnse stadhuis", zijn in de Sovjet-sector door een militair gerechts hof tot dwangarbeid veroordeeld. Dit werd bekend gemaakt minder dan 24 uur nadat de Sovjet-autoriteiten in Berlijn hadden medegedeeld, dat de ambtenaren, die tijdens het „beleg" wa ren gearresteerd, zouden worden vrijge laten, Een der mannen werd veroor deeld tet een jaar dwangarbeid en de andere tot zes maanden, Zy waren be schuldigd van het uitlokken van op stootjes en wanorde, en hadden, naar men verklaarde, „hun misdaden bekend, zeggende echter dat zij hadden gehan deld volgens de bevelen van de waar nemend burgemeester, dr Friedensburg. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: Korp. W. Ach terhof, Zuidbroek, Sold. J. Beu- mer, Amersfoort: Korp. W, Binne- ma, Barradeel (Fr.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Res. 2e Lt. Infie J. G. de Nys, Bergen op Zoom; Sergt. Maj. Instr. Infie A. L- Zimmerman. Indonesië. Kon. Marine: géén verliezen. Nederlandse illegaliteit deed goed werk (Van onze correspondent te Londen). Eén van de meest spectaculaire gebeurte nissen die Londen sedert de oorlog heeft gezien, speelde zich Donderdag op Tra falgar Square af, toen de hertog van Gloucester de borstbeelden van twee En gelse admiraals, Lord Jellioce en Lord de aanwezigheid van de Hertogin Tai Glóucesten' de'Hertog" 5E"eSuS' vele militaire en civiele autoriteiten en de vertegenwoordigersvan d»i.r,a.5 5?. Gemenebest werd geopend me^em^ Dank zij de inlichtingen van de Ne derlandse illigaliteit kon de bedreiging der V-wapens voor het belangrijkste deel worden afgewend en het is aan deze informatiebron te danken dat Londen, hoe ernstig ook gehavend, er nog betrekkelyk goed is afgekomen. Reeds in 1940 of zelfs eerder was men in Engeland op de hoogte van de Duitse voornemens, maar het duurde lang voor men de vereiste stappen nam. Tussen Juni 1944 en Maart 1945 werden door de V-bom byna 9000 mensen gedood, 25.000 gewond, 200.000 hulzen verwoest en een millioen beschadigd. De Blitz" van 1940 was hierbij slechts kinderspel. Dank zy het initiatief van de comman dant der Londense luchtverdediging, met wiens inzichten de hoogste leger leiding het aanvankelijk verre van eens was, bereikten slechts 2419 van de 10.000 „opgelaten" bommen Londen. Hij concentreerde het afweergeschut aan de Zuid-Oostkust en. gebruikte alle ty pen vliegtuigen voor de afweer. Men slaagde er reeds vrij spoedig in 7 van de 10 bommen neer te halen. Sommige stoutmoedige jachtvliegers deden dat met de tip van hun vleugels. In de 1 w~ beginne waren de Duitsers'de verdedi gers te slim af doordat de bommen slechts op zes tot zevenhonderd meter het luchtruim doorkliefden, te laag voor het zware en te hoog voor het lichte afweergeschut. De V-2's, die men niet kon zien of horen, waren veel gevaar- ïyker. Ze legden de afstand van de Nederlandse kust naar Londen ln vijf minuten af. Gelukkig was dit wapen nog lang niet geperfectioneerd omdat Hitier het te vroegtijdig als tegenmaat regel tegen de invasie moest gebruiken. De rackets bereikten ,.maar" een hoogte van 80 K.M. Hun snelheid bedroeg „slechts" 2880 km. per uur en zij bevat ten niet meer dan een ton springstof. De enige afweer was opsporing en ver nietiging der startplaatsen. Daarom waren de gegevens uit ons land van zulk groot gewicht. Maar de luchtmacht was de eerste tijd volledig in beslag geno men door de operaties in Frankrijk. In 7 maanden werden minsten 1300 rackets op Londen afgevuurd, waarvan I 518 hun doel bereikten. De les, die men hieruit getrokken heeft, is dat de lucht verdediging der toekomst zal moeten beschikken over een eigen luchtvloot, niet voor massale bombardementen, maar voor precisie-aanvallen op de plaatsen, waar rackets worden vervaar digd, op de spoorlijnen waarlangs ze worden vervoerd en op de terreinen, EEN COMMUNIQUÉ UITGEGEVEN. Na de plenaire slotzitting van de mi nisters-presidenten van het Britse Ge menebest te Londen heeft het bureau van minister-president Attlee een com muniqué uitgegeven van de volgende inhoud „Op de bijeenkomsten van de laatste twee weken zijn vele kwesties van al gemeen belang besproken, waaronder internationale betrekkingen, economi sche aangelegenheden en verdediging. Uit de besprekingen is een aanzienlijke eenheid van zienswijze onder alle rege ringen van het Gemenebest gebleken over het standpunt inzake de huidige wereldvraagstukken. Dit standpunt is principieel gebaseerd op hun steun aan de doelstellingen der V. N. als een in strument voor de wereldvrede en hun vastbeslotenheid het werk dezer orga nisatie volledig effect te doen sorteren. Alle regeringen van het Gemenebest hebben besloten samen te werken en met andere regeringen op democratische basis de wereldvrede te vestigen". In verband hiermee bevestigen de rege ringsvertegenwoordigers hun voornemen op te voeren en alle toepasselijke maat regelen te nemen ten einde agressie te de economische kracht van hun landen voorkomen en af te weren. Tevens zul len zij alles in het werk stellen bronnen van welvaart aan te boren ten einde een hogere levensstandaard te bereiken, ln het bijzonder voor de volken van dè minder ontwikkelde landen der wereld en als een constructieve by'drage tot het behoud van wereldvrede. Men was het er algemeen over eens, dat de ver eniging van het verenigd koninkrijk met de andere Westeuropese landen volgens het pact van Brussel in overeenstem ming is met de belangen van de andere leden van het Gemenebest, van de V, N. en van de bevordering van de wereld vrede. De andere regeringen van het Geme nebest zullen geregeld op de hoogte ge houden worden van het verloop dezer samenwerking met West-Europa. De premiers steunen het verzoek van Ceylon om lidmaatschap der V. N. en erkennen Ceylón's onafhankelijkheid. In het feit, dat op deze bijeenkomst voor het eerst de ministers-presidenten van India, Pakistan en Ceylon aanwe zig waren, ziet de vergadering een be wijs van de éénwording van West en Oost bij het vervullen van de verheven taak, een blijvende vrede op te bouwen op de grondslagen van vrijheid, recht en economische welvaart". Ook een communistische Duitse grondwet! BINNENLAND. Het Ministerie van Bult. ZaxeD deelt mede, dat met Ingang van 15 Octo ber J.l. de kanselarijrechten door de Ne derlandse consulaire posten ln Duitsland worden berekend naar de koers van Dul-ce mark Is 80 ct. of 1 gulden Is 1 D.M. Dit geldt zowel voor de nieuwe marken, uitgegeven door de Westelijke bezett.lngsautoriteiten, als door het Rus sisch militair bestuur ln de Oostelijke zone. De normale kosten voor een Ne derlands visum bedragen derhalve thans 7.50 D.M. Gistermiddag stootten grondarbel- ders bij hun werkzaamheden op anderhal ve meter onder de oppervlakte naby de Ver. Rubberfabrieken te Doorwerth op een scherp gestelde vliegtuigbom van 500 ke. M"t kon- en staart-ontsteklne. On- mlddeliyk werd de mijnoprulmlngsdlenst gewaarschuwd, die het fabrleksperfconeel en de omwonende bevolking binnen een straal van 500 meter liet evacueren en daarna ln een uur tijd de bom demon teerde. Gisteravond werd het projectiel op een vrachtauto weg gevoerd. Verschenen is het voorlopig verslaz der Tweede Kamer betreffende het ont- Tijdens werkzaamheden aan de Oude Kerk van Vlymen, werden enkele interessante vondsten gedaan. Een aan- ta onbekende munten werd gevonden en tevens pon de werk. een collectie merkwaardig BUITENLAND Wlodzlmierz Lchowicz, de vroegere Poolse minister van voedselvoorziening ls met een groep ambtenaren van zyn ministerie, beschuldigd van misdadige onregelmatigheden ln hun ministerie, ge arresteerd. 6 -r Radio Tirana heeft medegedeeld, dat de Albanese communistische partij haar secretaris-generaal, luitenant-generaal Koel, de voorzitter van het politiek bu-* reau, Pandl Kristoe, heeft ontslagen, na ze er van" beschuldigd te hebben. de voornaamste werktuigen van Joego-sia- vle in Albanië" te zijn. Kardinaal August Hlond, primaat va/i Polen, is na een ziekte van tien da gen te Warschau overleden. Hij was 67 Jaar. De vroegere gauleiter en gouverneur i-an Tirol, Franz Hofer. is ontsnapt ter- wy. hU uit een kamp overgebracht werd l naar een zuiveringshof te Muenchea. Op het Amerikaanse vliegveld by Berliln. Tempelhof. Is een lamp ge ïnstalleerd van 200.000 kilowatt. Radar wordt gebruikt by het landen by slecht weer, Donderdag ls een der schoonste kastelen van Touraine door brand geheel verwoest, namelijk dat van Valmer te Chamcay. Belangrijke verzamelingen schilderijen en antieke meubelen zyn een prooi der vlammen geworden. In Slam zal een nationale burger wacht worden gevormd ter bestrijding van het communisme en mogelijke sabotage. De eerste groep recruten, aie een opleiding van drie maanden krijgt, zal vermoedeiyk in Mei van het volgend Jaar dienst kun nen doen. De Griekse regering heeft besloten in de Peloponnesus de staat van beleg af te kondigen. Uit Brisbane wordt gemeld dat waarschijnlijk op 19 personen na de ge hele bevolking van het eiland Bentlnck in de Golf van Carpentaria Noord- Australië), zijnde 49 zielen, ls omgeko men. Een vloedgolf had de watervoor raad weggeslagen Men neemt aan, dat de meeste der 30 omgekomenen van dorst zijn gestorven. De strijd in Palestina ,,°£'eilkel ,h?,bben belde partijen, die In de Negeb strijden, de order „staakt het vuren uitgegeven. Hoe de situatie daar is valt moeilijk te beoordelen, daar beide partner, spreken van winst. De vraag is nu, of de order zal wor den opgevolgd De eerste berichten lui- den met erg hoopvol. Waarnemers der v N. melden reeds diverse schendingen. Moeilijkheden in Finland ALS TEGENHANGER VAN BONN. De onder communistische invloed staande Duitse Volksraad is te Berlijn bijeengekomen om een grondwet te stel len voor Duitsland als tegenhanger van het ontwerp, dat de West-Duitse verga dering te Bonn onder handen heeft. De nieuwe grondwet voorziet in een „Volkskamer" van 400 afgevaardigden, die voor vier Jaar ziin gekozen, als het hoogste lichaam van de macht van de staat en tevens in een Laenderkamer, die de parlementen van de staten verte genwoordigt. Lijsten van candidaten zouden alleen kunnen worden overhan digd door „verenigingen, die werken voor de democratische vorming van de staat en het sociale leven van de republiek", en de leden van de Laender-kamer zou den worden gekozen op een schaal van een afgevaardigde op iedere 1500.000 in woners. De Volkskamer zou de rege- ringspolitiek aangeven en alle regerings maatregelen goed moeten keuren en Voorts alle lichamen van de staat con troleren Aan het hoofd van de regering zou een eerste-mlnister staan, die door de sterkst© partij zou worden benoemd. .Vrijheid tot emigreren" zou onderhevig ziin aan wettelijke beperkingen. Burgers zouden ..vredelievend en ongewapend" biieen mogen komen om in het openbaar hun meningen te verkondigen, binnen zekere grenzen door de wet voorgeschre ven. Artikel 22 garandeert persoonlilk bezit, maar artikel 27 duidt od nationalisatie van die Dersoonlilke eoonr>micche onder nemingen die ..geschikt" zijn. Opvoe- dine in kunsten en wetenschappen zon den vrij zijn. Men zou op 18-larlee leef tijd stemgerechtigd ziin en gekozen kun nen worden om een openharp functie te bekleden or 21-jarige leeftijd DE V.S. EN AZIË. Edwin Stanton, Amerikaans ambas sadeur in Siam, die Juist van verlof ln de V.S. is teruggekeerd, heeft te Bang kok verklaard, dat de V.C. „In allerijl" eik beroep op materiële hulp. waaron der wapenen, van enig Zuid-Oost-Azla- ciscn land. dat door communistische ac- tivlteit wordt bedreigd, in overweging zullen nemen. In een aantal Finse steden zijn bot singen voorgekomen tussen de politie en stakers, die onder leiding van de volksdemocratische party, die commu nistisch beïnvloed is, worden gehouden rln "H de soclaaldêmocratische rege- De eerste minister heeft verklaard, dat de stakingsbeweging van „zuiver politieke #ard" ls en dat de communis ten naar „anarchie" streven. IETS ZACHTER OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en aan enige lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tüde- Ïuk krachtige wind, hoofdzakelijk tus sen West en Zuid-West. Iets zachter overdag. 24 OCTOBER. Zon op: 720 uur: onder: 17.28 uur <25/10nL°BO 2128 "Ur: 0nder' 14-34 UUr Hoogwater te Katwijk: te 7.16 en 19.37 uur f25'10 te 8.14 en 20.44 uur,. DM miumner bestaat alt aoht pagina1»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1