Constellation «Nijmegen" in Schotland verongelukt 35 der 40 inzittenden kwamen om het leven Onder hen de „luchtmillionairs" Veen endaal en Parmentier WEERBERICHT HALFSTOK Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 No. 26520 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. w, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 De hedennacht verongelukte K.L.M. Constellation „Nijmegen" r Een schok van ontsteltenis en ontroering is door ons land gegaan! Zoals wy hedenmorgen vroeg reeds per bulletin bekend maakten, is heden nacht om ongeveer kwart over twaalf het K.L.M.-iyntoestel, de Constella tion P.H.-T.E.N., de „Nijmegen", dat gisteravond om halftien uit Amsterdam was vertrokken, neergestort op het land van Thomas Neil, anderhalve kilometer van het dorp Tarbolton in Schotland, op 8 K.M. afstand van het vliegveld Prestwick. Er bevonden zich 40 inzittenden aan boord, waarvan 30 passagiers en 10 leden der bemanning. Van de passagiers vonden 28 de dood en van de bemanning 7. Het toestel was op weg naar New York. DE DODENLIJST. Van de bemanning kwamen onmiddel lijk 7 om het leven- De boordwerktuig kundige J. J. Beukenkamp uit Amstel veen en de steward P. J. Overbeek uit Am sterdam zwaar gewond. De stewardesse, mej. Elsie A. M. Fey uit Amsterdam, kwam er nog het beste af. Haar verwon dingen schiinen minder ernstig te zijn. Gedood werden de volgende leden van de bemanning: K. D. Parmentier, Badhoevedorp, piloot: C. J. O'brien, Ierland, tweede piloot; H. W. W. Parks, Engeland, derde pi loot; H. P. P. Hurts, Amsterdam, telegra fist; W. Bleuze, Rotterdam, tweede tele grafist; B. Timmer, Veenhuizen, boordwerk tuigkundige; J. C. Mink, Den Haag, steward. Onder hen die omkwamen, bevonden zich de bekende piloot Parmentier en de K.L.M.-directeur en oud-piloot Hen drik Veenendaal. IN AANRAKING MET HOOGSPANNINGSLEIDING. Het toestel kwam met een hoogspan ningsleiding in aanraking, w*aarop de gezagvoerder K. D. Parmentier meldde, dat aan boord brand was uitgebroken. Het vliegtuig cirkelde daarna twee maal» laag over het dorp Tarbolton en de piloot trachtte nog een noodlanding te maken, voordat het viel. Een inwo ner van het dorp, die zich naar de plaats van het onheil begaf,, zeide, dat er vlammen en lichtschijnsels te zien waren op verscheidene delen van het vliegtuig toen het over het dorp vloog.. De landbouwer Neil, op wiens land de machine neerkwam, ging te voet naar het dorp Tarbolton, om mensen te waarschuwen. Geneeskundige hulp, politie, brandweer werden gealarmeerd. Zij begaven zich zo snel mogelijk door de mist naar de plek. Toen de „Nijmegen" aan de grond was gekomen, schoot zy door een heg, stak de weg over naar de boer derij, ging door de aan de andere kant van de weg staande heg en kwam tot stilstand op het land. Het toestel vernielde de telefoonlijn, zodat de verbinding van de boerderij met de buitenwereld werd afgesneden. Twee wielen van het toestel werden circa 200 meter van het wrak aange troffen, het derde wiel werd nog tach tig meter verder gevonden. Een der motoren lag op ongeyeer 100 meter,af stand van de vliegmachine. Wrakstuk ken van het vliegtuig vlogen naar alle richtingen. De heer Patrick Dollan „public rela tions officer" van de „Lockheed Air craft Corporation" zeide, dat hij van een der Lockheed-vertegenwoordigers op de plaats van de ramp het volgende had vernomen' „Om kwart over twaalf naderde de K.L.M.-Constellation het vliegveld Prestwick. Het was mistig en het toestel vloog te ver over de lan dingsbaan door Het toestel meldde: ik heb iets geraakt, ik sta in brand. Ik tracht te stijgen. Enkele ogenblikken later viel het naar beneden". WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tij delijk harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur, 22 OCTOBER Zon op: 7.16 uur; onder: 17,32 uur. Maan op: 19.37 uur; onder: 12.34 uur. (V.M.). Hoog water te Katwijk te 5.54 en 18 08 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Gelijk gezegd, brachten slechts twee der 30 passagiers er het leven af. De ene is de heer W. H. Philippo uit Sas- senhelm. de andere mevr. Mathilde Ka tharine Rohrs. een Amerikaanse, die Der KLM terugkeerde naar haar vader land. Voor zover thans bekend zijn beide vrü ernstig gewond. Bij de overige 28 gedode passagiers bevonden zich de volgende 10 Nederlan ders. Mevr. Marie Katherina FuldWar- schauer uit Naarden; haar echtgenoot Edgar Fuld uit Naar den, bankier te Amsterdam en een be kende figuur in luchtvaartkringen en zijn dochter, Milly Mary Fuld uit Naarden; Karei Abraham de Leeuw. Amster dam; Arie Philiopo uit Sassenheim; Eliazar Pinto, Amsterdam; Roseth Engilina Pinto, Amsterdam; Generaal-Majoor Gysbertus Sas, Washington Herman us Franciscus Tol, 's-Graven- hage; Hendrik Veenendaal. directeur KLM, Wassenaar. Met uitzondering van mevr. Rohrs kwamen alle buitenlandse passagiers om het leveh. Het waren de volgende 18: Mary Badir, USA; Henry Finnie, USA; Paul Christo C'atselides, Grieken land; Maria Gamanova, Tsjecho-Slo- wa-kijé; David Heumann, Duitsland; William Hilarius, Zuid-Afrika; Alfred Hohenlohn, Oostenrijk; Austin Fran cis Ed Mc Innerryv, Groot Brittannië; James Rarapas, USA; John Reichel, USA; Maria ReicheL Oostenrijk; Lud- wig F. Rohrs, USA; Floriance Schlumpf, Zwitserland; William Fran cis Gale. USA: Ruppert Wedermever, USA; Emma Wedermeyer, USA; Ru bin Radzanowicz, Polen; Hena Chaja Radzanowicz. Polen. De overlevenden werden naar het Kil- marcock Ziekenhuis en het Ballochmy- le-hospitaal vervoerd, vijf mijl van Tar bolton. Zij kregen merendeels ernstige brandwonden en enkele hunner waren niet in staat him namen op te geven. SOMBERESTEMMING OP SCHIPHOL. .Op Schiphol veroorzaakte het bericht van de verschrikkelijke ramp uiteraard een zeer gedrukte stemming. Tal van K.L.M.-officials spoedden zich naar het vliegveld, teneinde te assisteren bij de werkzaamheden, die een dergelijk onge luk met zich brengt. Onmiddellijk nadat de eerste meldingen over de 34 veron gelukte inzittenden waren ontvangen op het kantoor van de stationsdienst en de adressen waren gadegeslagen, werden maatregelen getroffen om de nabestaanden zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van het rampzalige nieuws. In groepjes stonden leden van het personeel bijeen en luisterden zwij gend naar de berichten, die zich snel dood van een der beste en bekendste piloten van de K.L.M., Parmentier, drukte zijn stémpel op gans Schiphol, DE HEER H. VEENENDAAL. De heer Hendrik Veenendaal werd op 26 Juli 1899 te Maarn bij Utrecht gebo ren. Van de lagere school af deed hij te Utrecht gedurende 5 jaar in'een garage dienst als hulp-automonteur. Op 7 Fe bruari 1921 trad hij bij de K.LJVI, in dienst als monteur, in welke functie 1$ beurtelings op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven werkzaam was. In 1930 werd hem de opdracht gegeven, om in de Ver. Staten, nl. in Hartford, Connec ticut, bij de „Pratt en Whitney" fabriè- ken de nieuwe „Wasp"-motor te bestu deren en sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, belast met het overnemen van vliegtuigen en motoren, van Amerikaanse fabrieken voor de KJL.M De heer Veenendaal, die inmiddels in 1931 tot hoofdwerkmeester was bevorderd, maakte dsae reizen meermalen in gezelschap van de heer P. Guillonard, hoofd technisch bedrijf der K.LJVI, In 1934 reisde hij, met Par mentier, naar Santa Monica om het eerste Douglas DC-2 toestel voor de K.L.M. over te nemen. In 1939 zouden de heren Guillonard en Veenendaal bei den in de Ver. Staten een proefvlucht van een Sikorsky-toestel meemaken. Er was echter slechts één plaats open en alleen de heer Guillonard kon meevlie gen. Het vliegtuig verongelukte en de technische bedrijven der K.L.M. verlo ren in de heer Guillonai'd een kundig, vooruitstrevend en sympathiek leider. Medio 1939 werd de heer Veenendaal als zijn opvolger benoemd. Na de bezetting en bevrijding van Nederland x^erd de heer Veenendaal, die ook reeds in de vorige oorlog de wa penrok gedragen had, nl. toen als ge woon dienstplichtige van het corps mi trailleurs, opnieuw in 's lands dienst geroepen.. Hy werd op 11 Juni 1945 re serve-kapitein voor algemene disnsten bij het Militair Gezfjg. Kort daarop hervatte hy zijn functie als hoofd technisch bedrijf der K.L.M. en op 7 Februari 1946 vierde hij zijn 25-jarig dienstjubileum. In April 1946 werd de heer Veenendaal benoemd tot directeur. €uNa de oorlog heeft hii, naar men ons van de zijde der K.L.M. mededeelt, op voorbeeldige en energieke wijze het K.L.M.-tschnisch bedrijf uit de grond gestampt en dusdanig georganiseerd, dat de snelle uitbreiding onder zeer moei lijke omstandigheden kon worden op gevangen. GEZAGVOERDER PARMENTIER IS NIET MEER De K.L.M.-Iuchtmillionnair, die we reldbekend werd door de vlucht met de.„Uiver" van 20 tot 24 October 1934 naar Melbourne, is op zyn post ge vallen. Op de dag af veertien jaar later. Parmentier werd 26 September 1904 te Amsterdam geboren. Hij kreeg, zoals de meeste K.L.lN^.-piloten uit de jaren van voor de oorlóg, zijn vliegeropleiding bij de militaire-luchtvaartafdeling te Soesterberg. 29 November 1926 meldde hij zich bij de toenmalige kapitein W. Versteegh, die destijds leider der mili- De omgekomen K.L.M.-directeur Veenendaal. OP Neerland's eerste luchthaven hangt de vlag halfstok en met de KIj.M. rouwt heel het land. In de afgelopen nacht is een trotse K1.M.- vogel, de Constellation „Nijmegen", wel ke gisteravond in de gewone lijndienst van Schiphol naar New York was ver trokken, tijdens de voorbereiding van de tussenlanding in Schotland In aan raking gekomen met een hoogspan ningskabel, vervolgens in brand gevlo gen en ten slotte in vlammen gehuld neergestort, waarbij 35 van de 40 in zittende personen om het leven kwa men. Van de dertig passagiers werden er achtentwintig gedood, van de uit tien koppen bestaande bemanning niet minder dan zeven Onder de namen der slachtoffers vin den wij die van Koene Parmentier en Hendrik Veenendaal, twee piloten, die een grote persoonlijke bijdrage hebben geleverd tot de vestiging van Neerland's voortreffelijke reputatie op luchtvaart gebied, twee pioniers, die mèt Geyssen- dorffer, Piet Soer en zovele anderen de tol van hun leven hebben gebracht in dienst van het bedrijf; dat het rood- wit-en blauw, over de ganse aardbol met ere heeft vertoond. Het is een droevige co-incidentie, dat Parmentier de dood vond op de dag, waarop hij juist vóór veertien jaar zijn onvergetelijke tocht naar Melbourne aanving in een wedstrijd, waarin hij na een meesterlijk-uitgevoerde nood landing op de renbaan in Albury. de wereld verstomd deed staan door met een normaal verkeersvliegtuig beslag te leggen op de tweede plaats, slechts overtroffen door de speciale race machine van Scott en Campbell Black. Hij verkoos de eerste plaats in de handicaprace toen boven de tweede in ae snelheidsrace. Veenendaal, een- luchtmillionair als Parmentier betrouwbaar en' bekwaam piloot als hij, die op de transatlantische trajecten en op de Indië-route even goed thuis was als op het „buslijntje" op Brussel, Parijs en Londen. Beiden doorkneed in het vak, Parmentier in de laatste jaren hoofd van de vliegdienst. Veenendaal naast Plesman de techni sche directeur, de vaderlijke vriend van de gehele techfldsche staf, de piloten incluis. Met hen: drie-en-dertig kost bare mensenlevens, vernietigd door één slag van het Noodlot, betreurd door hun verwanten en vrienden. V ANMORGEN is op Schiphol de vlag niet verder dan halfstok ge hesen. En wij hebben er bij ge staan met eerbiedig ontblote hoofden en onze gedachten waren bij hep, die nog ge^n 12 uur tevoren op dezelfde plaats blijmoedig en opgewekt in het vliegtuig waren gestapt, dat hen de Grote Reis zou doen ondernemen. De vliegtuigen kwamen en gingen met de regelmaat van elke dag; de stemming was gedrukt, maar het leven ging ver der. Zo is het leven nu eenmaal, hoe har teloos dat soms ook moge schijnen De verongelukte gezagvoerder K. D. Parmentier. taire vliegschool- was. De sergeant majoor P J. van der Griend t werd Pórnfentier's instructeur. Op 7 April 1927 werd Parmentier gebrevetteerd. Spoedig daarna werd hij bij de K1.M. gedetacheerd. Op 1 Mei 1929 kreeg Parmentier een vaste aanstelling bij de Ned. Luchtvaartmaatschappij. In Octo ber 1933 zond de heer Plesman hem naar Amerika om alle hulpmiddelen ter beveiliging van het nachtvllegen te be studeren. Parmentier's prestaties met de Uiver hebben de belangstelling van de ganse wereld getrokken. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M. Hij bracht na de bevrijding de eerste K.L.M. Lockheen „Constellation" en de eerste K.L.M. Douglas DC-6 van Amerika naar Nederland. De heer Parmentier was hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. DE HEER EDGAR FULD. De heer E. Fuld werd op 9 Januari 1890 te Amsterdam geboren. Na de openbare handelsschool te Amsterdam te hebben bezocht, werd hij te Frank furt, Hamburg en Londen opgeleid in het bankbedrijf en trad ih 1913 in dienst bij de firma Lippmann, Rosen thal en Co. In 1914 werd hij procuratie houder en in 1920 firmant. De heer Fuld was mede-oprichtër van de eer ste Luchtvaart-tentoonstelling Amster dam (Elta) en van de KLM. Hij was bovendien jarenlang bestuurslid van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, waar hij o.a, de functie van 2de penning meester, tweede secretaris en bibliothe caris vervulde. In 1912 behaalde hij in Engeland het brevet van ballon-com- mandaik. Hij was de eerste burger, die in -een vliegtuig van Engeland (Felix- towe) naar Nederland (.Den Helder) reisde. De heer Fuld was commissaris der N.V. Pletterij v.h. L. J. Enthoven en Cie te Delft, van de N.V. Combi natie Pletterij-Nederhorst te Curacao en van de N.V. Zuidafrikaansë Han delshuls, Amsterdam, en bestuurslid der Amsterdamse Bankiersvereniging. De heer Fuld was o.m. ridder in de Oranje Nassau Orde, welke onderschei ding hij bij het 25-jarig bestaan der" KJ4.V.VX,. ontving, en c^ager van de gouden luchtvaartmedallle. Hij was in luchtvaartkringen een bekend publicist en de zoon van de bankier Max Ernst Fuld en Marianne Elias Rosenthal. Hij was een kleinzoon van de stichter George Rosenthal der bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. en tevens lid dier 'firma. De heer Fuld was gehuwd met Marie Katharina Elisabeth Warschauej:. Het echtpaar heeft vier kinderen gehad. Het jongste 'daarvan Milly Marie, geboren 2 October 1923 was, gelijk gemeld, met haar ouders in 'het verongelukte vlieg tuig. De heer Fuld was destijds ondervoor zitter en onder-commandant van de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam, penningmeester van het generaal Snij ders-fonds en secretaris der Ver, „Steun 'der burgerwacht". Voorts o.m, lid van de Raad van Commissarissen van de K.L.M. MEVROUW HERTZBERGER. Mevrouw Rozet Hertzberger, die met haar echtgenoot, de Amsterdamse ma kelaar E. Pinto, eveneens tot de slacht offers behoort, was gekend in verband met de reportages, welkezij "Voor de AVRO tfnaakt. Thans bevond zij zich met haar echtgenoot op weg naar Lima (V.S.) waar zy zich met de hëer Pinto zou vestigen en waarheen zij vooraf een oriëntatiereis wilde maken; ook hier zou zij enige reportages voor de AVRO verzorgen. Voor de oorlog was zij verbonden aan de personeelsafdeling van de Byenkorf. Zij was 43 jaar oud. GENERAAL MAJOOR J. SAS. Generaal-majoor Gijsbertus Jacobus Sas werd 1 Augustus 1892 te Leeuwar den geboren. In 1910 kwam hij op de Kon. Mil. Academie te Breda; hy werd in 1913 beëedigd als tweede luitenant der artillerie. In 1917 tot le luitenant bevorderd, werd hy in 1923 bij de Ho gere Krijgsschool gedetacheerd en ver volgens in 1928 bij de generale staf. In 1927 volgde zijn bevordering tot kapitein en in 1938 tot majoor. Inmiddels was BINNENLAND. 1 October is de geneeskundige dienst van de zeemacht in het Oosten van Ba tavia naar Soerabaya overgeplaatst en gevestigd op het Marine-etablissement aldaar, In de periode van 22 October tot 14 November zullen door de K.L.M. vijf extra vluchten voor de „Unesco" ge maakt worden. In totaal zullen 212 pas sagiers van Parijs, of naar Damascus of naar Instanbul vliegen, zy zullen deel nemen aan de derde Jaarvergadering van de „Unesco", die van 17 November tot 11 December te Belroeth zak worden ge houden. De adjudant van H. M. de Ko ningin. kapitein-vlieger R. J. E, M. 'van Zlnnicq Bergmann, is aan een ernstig auto-ongeluk ontsnapt. De door hem bestuurde auto kwam ten Zuiden van Lyon in botsing met een vrachtauto. De heer Van Zlnnicq Bergmann werd niet gewond, maar zijn auto ls ernstig be schadigd. BUITENLAND. "De bouw van nieuwe oorlogsschepen ln de Sovjet-unie betreft voornamelijk onderzeeërs, waarvan er 250 ln dienst zyn en nog een volle 100 in reserve, aldus de 15de editie van .Janes Fighting Ships", het bekende standaardwerk „Het ls daarom duidelijk, dat de Sovjet-unie, evenals Duitsland vroeger, geneigd is voornamelijk te vertrouwen op de duik boot bij de strljo ter zee", zo wordt in het voorwoord van dit werk verklaard. Een militaire woordvoerder van de Chinese regering heeft bevestigd, dat Tsjefoe, de haven van Sjantoeng, verlo ren ls gegaan. Om Talyoean, de hoofd stad van Sjansi. wordt hevig gevochten. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Oe Kyaw Nyeln, minister van buitenlandse zaken van Birma, zyn Engelse collega Bevln waar schijnlijk binnen enkele weken te Lon den zal ontmoeten.,, Leon Pigeon onderdirecteur van de afdeling politieke aangelegenheden aan het Franse ministerie van overzeese ge biedsdelen, is benoemd tdt hoge com missaris van Frankrijk ln Indo-Chlna, als opvolger van Emile Bollaert. Generaal Blalzot, bevelhebber der Franse troepen ln Indo-Chlna. zal deze functie tijdelijk waarnemen. Politieke kringen te Teheran voor spellen een spoedige val van de regering Hazhir, daar het parlement van mening verschilt over de tegen de voormalige premier Ghavam es Soeltaneh geuite be schuldiging van omkoping Deze zelf bevindt zich te Parijs waar hy onmid- deliyk na zijn aftreden eind 1947 heen ging. De Amerikaanse marine ls bezig ln Engeland strategische voorraden aan te leggen van vllegtuigbenzlne voor de luchtbrug, zo heeft het Amerikaanse de partement van marine medcgedéeld Lt.-generaal George Stratemeyer, chef van het Amerikaanse luchtverdedi gingscommando, heeft in een rede te De troit verklaard, dat e'en vliegtuig van de AmerikaanseJ luchtmacht met raketaan- dryving, de Sx-1, een snelheid had be reikt van 1600 km. per uur. Het aantal doden ten gevolge van de uitbarsting van de vulkaan Villarrlca ln Zuld-Chlll bedraagt tot dusver 40 Velen worden nog vermist. Men raamt 6000aantaI verloren Begane stuks vee op —De Londense graafschapsraad heeft de plannen goedgekeurd om een grote strook gronds op de Zuid-oever van de rivier de Thames, in het hart van Lon den, te bestemmen voor een cultureel centrum. Dit plan zal een. 2.000,000 pd sterling kosten, Mej. Allee Degeer, lid van de Bel gische Senaat, is volgens een mededeling ln het communistisch orgaan „Le Dra- peau rouge" wegens „gebrek aan disci pline" uit de communistische partij ge stoten. Sir Maurice Peterson, de Britse am bassadeur te Moskou, die sedert einde Juni met ziekte-verlof ls geweest, heeft na zyn terugkeer te Moskou een onder houd van drie kwartier met Molotof ge had. Volgens het met Amerikaanse licen tie verschijnende blad „Der Abend" is Thuener. hoofd van de criminele politie te Mecklenburg, vergezeld van enkele politiefunctionarissen, naar West-Dults- land uitgeweken met medeneming van de volledige dossiers over de reorganisa tie van de politie ln de Sovjet-zone. Het Brits militair bestuur te Beriyn heeft in antwoord op een protest van de onder communistische Invloed staande bond van Nazi-slachtoffers tegen het ontslag van gemeente-ambtenaren ln de Britse sector de beschuldiging geuit, dat ln de Sovjet6ector „politieke vervolging op grote schaal" plaats heeft. hy in 1936 aangesteld als militair atta ché te Berlijn. Majoor Sas is het toen geweest, die herhaaldelijk de Nederlandse regering gewaarschuwd heeft omtrent de ge varen, die Nederland bedreigden, zo als na de bevrijding door hem is ont- huid. Hij had deze gegevens van ge neraal Oster, met wie hy partlciilier zeer bevriend was geraakt en die meende op deze wyzc Europa voor een ramp te kunnen redden. Majoor Sas heeft eveneens gepoogd Noorwe gen te waarschuwen voor de inval, die in dit land beraamd werd. Hier te lande heeft men de inlich tingen van majoor Sas gewantrouwd, menende dat hij een werktuig was in een handig Nazi-spel. Achteraf is ge bleken, dat de informaties van majoor Sas volkomen juist waren. Bij het uit breken van de oorlog week hij naar En geland uit, waar hij in Juni 1940 be vorderd werd tot luitenant-kolonel. Van 19401942 was hy commandant van de Nederlandse troepen in Canada. In 1943 tot kolonel bevorderd, diende hij in Engeland en Amerika de regering op verschillende wyze. Na de bevrijding werd hij in 1946 aangesteld tot militair attaché te Brussel. Sedert Augustus 1947 was hU als zodanig te Washington werkzaam. In October 1946 werd hij be vorderd tot generaal-majoor.^ DE HEREN A. EN W. H. PHILIPPO. De heer A. Philippo was een zeer be kend figuur in bollenkringen. Hij was een der directeuren van de firma N.V. Gebr. van Zonneveld en Philippo in de Hoofdstraat te Sassenheim, gehuwd doch kinderloos. De heer W. H. Philippo, die zwaar gewond is, is een broer van de heer A. Philippo en eveneens directeur van genoemde firma. Hij is 31 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Beide heren Philippo maakten regel matig vluchten naar de Ver. Staten en andere landen voor zakelijke aangele genheden. Spaakvijfde colonne gevaar voor de vrede REDE TE BRUSSEL. De Belgische eerste-minister en mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft in het koninklijke circus te Brus sel voor de Brusselse afdeling van de Belgische socialistische partij een rede gehouden over de internationale toe stand, tijdens welke hij ln hoofdzaak een herhaling gaf van zijn toespraak tijdens de vergadering van de algemene vergadering van de V. N. te Parijs, Met betrekking tot de ontwapenings voorstellen. der Sovjet-Unie betoogde Spaak, dat deze slechts practisch door gevoerd kunnen worden, indien de om vang der bewapening in de oiiderschei- dene landen kan worden bepaald en de ontwapening aan de hand van een doel treffende contróle kan geschieden; een voorstel tot ontwapening zonder hier bij richtlijnen te geven voor een scherp doorgevoerde contróle noemde Spaak boerenbedrog. Een gevaar voor de vrede nocmdêf de Belgische eerste minister het be staan van de vijfde colonne ln Euro pa en hy wees in dit verband op de gebeurtenissen in Frankrijk. „De com munisten zyn ongetwyfcld goede pa triotten", zo merkte hy op, „doch hel zyn Russische patriotten en wy mo gen in dit verband nooit vergeten, dal zy zich tydens de Duitse bezetting eerst in het ondergrondse verzet heb ben begeven toen dc Sovjet-Unie in oorlog kwam". Spaak vroeg zich af, of de Russische wereld en het Westen elkaar wel ooit zullen begrijpen en hij wydde in dit ver band enkele woorden aan het verschil van leefwyze en opvattingen. Niettemin, aldus de Belgische pre mier, is het mogelijk dat de Sovjet- Unie cn*de Westerse wereld, ondanks hun zo verschillende ideologieën, in vrede kunnen leven. Men zal evenwel allereerst een betere atmosfeer moeten scheppen en er zal meer begrip moeten heersen voor el- kaars moeilijkheden. Sprekende over het pact van Brussel betoogde Spaak, dat er op het ogenblik geen andere mogelijkheid ls ohi de vre de te bewaren dan zich te verenigen met de landen die dezelfde levensop vattingen en dezelfde ideologie toege daan zyn. wy willen evenwel niet sterk zijn om een aanvalsoorlog te ontkete nen, doch om, Indien het nodig mocht zyn, de vrijheden en de waarden'te ver dedigen, die ons lief zyn.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1