STADSNIEUWS Officiële publicatie Wat er in Indonesië gebeurt Kerkelijk Leven Géén wrak, maar kundig strijder voor zijn leven Laatste Berichten RECHTZAKEN Aeschbacher «ls Beethoven-vertolker. WOENSDAG 20 OCTOBER CONCERT VAN DE „LEIDSE KUNSTKRING". Zelden hoorden wy een pianist, die zulke uiteenlopende reacties op ons uit oefende en gewaarwordingen opriep ais de Zwitserse Beethoven-vertolker Adrian Aeschbacher, wiens faam reeds tot onze stad door drong, doch die gisteravond zich hier voor 'teerst op het concert van de Leidse Kunstkring deed horen. Vóór de pauze wisten wij gedeel telijk door de keuze der werken - waar lijk niet recht, wat van hem te denken, maar daarna tekenden zich spel en per soonlijkheid sterker af. Toen kwam de pianist op het niveau, waarop hij in staat was, Beethoven's diepte en schoonheid op monumentale wijze en waarachtige wijze te peilen en over te dragen, speciaal in de 32 Variationen in C moll, minder in de Appassionata, het sterkst evenwel in de toegift, het eerste deel der Mondscheinsonate, waarin een bevrijdende harmonie met ziel en geest ontstond. Voor de pauze was 't een Aesch bacher met een zéér eigen verteltrant, maar één, aan wie wij gekunsteldheid, trucs en effectbejag niet ontzeggen konden. Er was een galante oppervlakkigheid, er waren grillige tempi, te sterk opge zette dynamische contrasten en een vaartvolle onstuimigheid, welke soms onbeheerst aandeed. Ook in technisch opzicht vielen er aanvankelijk weerstanden te overwin nen: een zekere krampachtige span ning, waardoor de toon niet steeds vol ledig tot bloei kwam en zeer bepaald slordigheden, welke ook nog in de hartstochtelijk bewogen Appassionata opvielen. De Sonate Pathétique bracht ons niet de ontroering, welke zij geven kè.n en met een verwoed Rondo k Capriccio als „Die Wut über den verlorenen Gro- schen", kon Aeschbacher, behalve be grip voor het beeldende karakter van dit uit Beethoven's nalatenschap door Diabelli in 1828 uitgegeven opus, toch vanzelfsprekend niet meer demonstre ren dan een verbluffend virtuoos kun nen. Na de pauze bleek de stylistlsche wil lekeurigheid merendeels overwonnen. Beethoven's ware aard werd meer cn meer gevonden, al kon Aeschbacher er ons ook tóén nog niet volkomen van overtuigen een „geroepene' of „uit verkorene" te zijn, zoals hij meermalen is gekenschetst, al behoort hij wel tot de „groten" van zijn tijd. Misschien zou ander Beethovenwerk dat wèl kunnen doen. Markant, analytisch vernuftig en vol relief is Aeschbacher's spel ongetwij feld en zo heeft hij ons ten slotte zeker gevoerd in de hoge regionen van Beethoven's kunst, althans veel dichter daarbij, dan zich aanvankelijk liet aan zien. Het applaus, in het bijzonder na de Mondschein, was allerhartelijkst en het bewees hoe Aeschbacher vooral daar mee het hart van zijn auditorium ge raakt had.... H. LEIDSE ACCORDEONVERENIGING D. V. V. Geslaagde avond. De Leidse Accordeonvereniging D.V.V die gisteravond in „Den Burcht" een uitvoering gaf, kan op een succesvolle avond terugzien. Helaas bleef het aan tal aanwezigen (pl.m. 150) beneden'de verwachtingen, maar de accordeonnis- ten o.l.v. dc heer G. Knorr, hebben zich hierdoor niet laten ontmoedigen. Inte gendeel, er werd met veel enthousiasme gemusiceerd, waarbij de voortreffelijke homogeniteit van het korps te loven viel. Na opening met de bekende wals van J. Lindsay „Vineta-klokken", naar een arrangement van D.V.V.'s direc teur, werd een gevarieerd programma afgewerkt, waarop ook enkele werkjes van 'Vercli en Lehar voorkwamen, en waarvan de vertolking ons de overtui ging schonk, dat de leden ernstig heb ben gestudeerd. Het Dubbel-mannenkwartet „Sempre Avanti", od.v. de heer J. v. d. Broek, verleende met goede zang zijn gewaar deerde medewerking. D.V.V.'s voorzitter, de heer F. Zwa nenburg, sprak een kort inleidend woord, waarin hy het zeide te betreu ren, dat zijn vereniging nog steeds is uitgesloten van het verzorgen van b i. een Plaatseencoi;eert. Spr. deelde voorts mede, dat binnenkort het 19-jarig be staan van de vereniging met een grote feestavond in de Stadsgehoorzaal, waar aan ook een cabaretgezelschap zal me dewerken, zal worden herdacht. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen over een crême-kleurig mo torjacht, dat onbeheerd in het Galge water werd aangetroffen. De urgentie ener dagblad wetenschap in Nederland. OPENBARE LES VAN DR M. SCHNEIDER. Gistermiddag begon dr M. Schneider zijn in opdracht van het „Leids Uni versity ts Fonds" te houden voordrach ten over het dagbladwezen in 't Klein Auditorium van de Rijksuniversiteit al hier, met een openbare les over ,.De ur gentie ener dagblad wetenschap in Ne derland". Onder zijn gehoor bevonden zich talrijke journalisten. Na een inleiding, waarin gewezen werd op de allerwege grote belangstel ling voor vraagstukken van pers en voorlichting tijdens en na afloop van de cok ideologisch gevoerde tweede we reldoorlog, gaf spreker een historisch overzicht van de relaties tussen over heid en pers in Nederland. Eeuwenlang werkte de overheid de pers tegen, na de periode van tegen werking volgde een tijdvak van onver schilligheid jegens het perswezen om dan plaats te maken voor de periode van samenwerking en medewerking die ook organisatorisch steeds intensiever werd. Daarnaast ging de regering over tot het verstrekken van rechtstreekse voorlichting, cmdat zij deze in gaan zien als een onmisbare waarborg voor het behoud onzer democratie. Ondanks deze tendens naar voorlich ting werden taak en functie van het belangrijkste voorlichtingsorgaan, het dagblad, nog steeds niet beter begrepen. Het ontbreken van een ook theoreti sche journalistenopleiding vertraagde 't ontstaan van een dagbladwetenschap, omdat deze twee vereenzelvigd worden. Tot dusverre is er in Nederland slechts een bescheiden begin met een dagblad studie gemaakt. Het zou gewenst zijn als de gehele Nederlandse gemeenschap, die zichzelf dank zij haar vrije pers Westers-demo cratisch kan regeren, enig begrip van haar dagbladwezen zou hebben. On ontbeerlijk is m deze tijd van voorlich ting en openbaarheid géworden een al gemeen dagbladwetenschappelijke op leiding voor die velen die leiding geven of zullen geven aan ons maatschappe lijk leven. Daarom verkrijge dagblad- wetenschap in Nederland een urgentie verklaring! Na afloop van deze voordracht vond een drukbezochte receptie plaats. BODEGRAVEN JUBILEUM T. OOMS. Dinsdag herdacht de heer T. Ooms, expeditiechef bij Turkenburg's Zaadhan- del N.V., dat hij vóór 40 jaren bij deze onderneming in dienst trad. De heer Ooms mocht slechts enkele weken ge leden zijn 52ste verjaardag vieren, zo dat hij reeds als 12-Jarige knaap is mede gaan werken aan het thans door geheel Nederland bekende zpadbedryf van Tur kenburg. Er is dan ook geen afdeling waar de jubilaris niet gewerkt heeft. Hij kent. het bedril f door en door en zelfs heeft hij geruime tild zijn krachten ge geven aan de bil het bedrijf behorende eigen drukkerij. De laatste jaren vervult de heer Ooms de verantwoordelijke func tie van chef der expeditie en heeft er voor te zorgen dat in een goede drie maanden de zaadverzending voor een geheel jaar wordt geëxpedieerd. Het is thans wel gebleken hoe de ijver en werkkracht van deze'jubilaris wordt gewaardeerd. Men acht het een voor recht dat deze functionaris, hoewel reeds 40 dienstjaren tellend nog niet de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Ooms is secretaris van het oensioens- en ondersteuningsfonds der N.V. Turkenburg. terwijl hii voorts een zeer gewaardeerde kracht is van het nlaatselilk team van het Ned. Roode Kruis. Bedankt voor beroep Ds S. Neer ken te Dedemsvaart die in de vacature Houtman werd beroepen, heeft voor dit beroep bedankt. OEGSTGEEST Bedankt voor beroep Ds F. J Jan sen, Geref. predikant te IJsselstein, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk (Morsch-Rijndijk) alhier. DISTRIBUTIED1ENST LEIDEN. Na-ultrelklng van bonkaarten 812 vindt plaats voor zelf verzorgers en nlet-zeli- verzorgers te Katwijk voor Katwijk. Rynsburg en Val kenburg; te Lelden voor alle overige gemeenten op Vrijdag 22 October a.s. De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Uit de Raadzaal VEEL TE GROTE EN ONNODIGE BREEDSPRAKIGHEID. In vlot tempo heeft de raad Maan dag een agenda van bijkans 30 punten afgehandeld. In één uur tijds was de raad er doorheen! Erkend zij, dat het merendeel van deze punten „gesneden koek" was, maar niettemin was het een goede prestatie. Het allerbelangrijkste besluit was on getwijfeld dat inzake het brengen van f.5 millioen op de begroting van dit jaar voor de spoorwegplannen, waartoe in principe reeds eerder was besloten. Het betekent immers, dat een aanvang zal worden gemaakt met het uitsnijden van een doom in het vlees van de Sleu telstad, waarnaar jaren lang is verlangd. Eindelijk zal de overweg-misère dan worden verwijderd, waarmede Leiden zo lange jaren heeft gesukkeld. Einde lijkDe jaren, die aan de verwezen lijking nog zullen heen gaan, zullen jaren zijn van aangename toekomst muziek. Het werk heeft een aanvang geno men en dat stemt tot grote voldoening. Het einde der beproeving komt zodoen de immers in het verschiet. Maar was het nu nodig om bijkans vier uren te verdoen aan het voorstel inzake het vaststellen der nieuwe sa- larislarisregellng voor het gemeenteper- soneel, van hoog tot laag? In wezen had de heer Schüller gelijk, toen hij er op wees, hoe de nieuwe regeling in volslagen overleg met het Georganiseerd Overleg tot stand was gekomen en de raad dientengevolge wij selijk zou hebben gedaan, om zonder meer de regeling te aanvaarden. We weten zeer wel, dat het de raad is die ten slotte heeft te beslissen in dat opzicht hebben de heren Vos en Woud stra formeel gelijk! -- maar ls de raad competent ln deze zo ingewikkelde ma terie, die een aparte studie vereist van gedegen omvang? De vraag is het ant woord tevens. Ook wethouder Menken, die bewjjs leverde de materie geheel te beheersen, moest ln deze de heer Schül ler gelijk geven, waar hij zelde, dat slechts een „diepe duik" ln deze inge wikkelde materie Inzicht kon brengen. Zo is het! Hier was een groot stuk werk gele verd, waarbij met de hogere instanties als het ware was geworsteld om het hoogst bereikbare te verkrijgen. De or ganisaties der betrokkenen waren daar bij volledig gekend en hadden haar fiat gegeven. Niet altijd con amore, maar begrijpend en erkennend, dat momenteel niet meer te bereiken viel. Zo lag de situatie. De Bondowoso-affaire afgedaan? FISCAAL ZIET AF VAN HOGER BEROEP. De Fiscaal bij de Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft het hoger beroep te gen drie beklaagden ln de Bondowo- so-zaak Ingetrokken. De beklaagden, Nannink, Donze en Schlyper, waren belast met de bewaking van het transport gevangenen op het laatste traject, n.l. van Pasoeroean naar Soe rabaja, Op 30 Juli J.l. stonden 14 mariniers terecht in verband met het overlijden van 46 gevangenen tijdens het transport van Bondowoso naar Soerabaja in af gesloten goederenwagens, in November 1947. De krijgsraad bij de zeemacht sprak 13 der beklaagden vrij en veroor deelde sergeant-majoor J. tot een maand hechtenis, van welk vonnis de Fiscaal hoger beroep aantekende. „De Nieuwsgier" "van heden tekent hierbij aan: Indien met de intrekking van dit hoger beroep de geschiedenis is afgedaan, zal de naam Bondowoso voor de grote meerderheid van het Neder landse en het Indonesische volk een hoogst onaangename bijsmaak houden. Zelden heeft een Nederlandse rechtbank een vonnis geveld, dat het rechtsgevoel minder heeft bevredigd dan dit en waarvan zelfs de minister-president in de Tweede Kamer moest verklaren.dat het hem had bevreemd. OPNIEUW RIJSTTOEWIJZINGEN. Het Internationale Nood Voedsel Co mité heeft bil de betrokken regeringen aanbevelingen gedaan voor aanvullende "«ttoewilzingen aan vier Aziatische lan den, w.o. Indonesië. Krachtens deze aan vullende toewijzingen zou Indonesië 33.000 ton ontvangen uit Ecuador. Mexi co en de V.S. ACTIVITEIT VAN BENDEN OP JAVA. Twee ondernemingswachters gedood. Aneta meldt uit Soerabaja, dat Zon dag op de Noordelijke helling van de Bromo. in het regentschap Probolinggo, een ongeveer 80 man sterke bende ver nietigd werd waarbij men enige leden der bende gevangen nam. De bendele den waren gekleed in uniformen der T.NJ., verkeerden in een armoedige staat en waren kennelijk op roof uit. Een grote hoeveelheid vuurwapenen, w.o. automatische kniemortieren en landmijnen, werd in beslag genomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ten Westen van Soerabaja een bende opgerold, die zich schuldig had gemaakt aan de beschieting van een Nederland se militaire patrouille. Ten Z.O, van Malang, werd een politiepatrouille aan gevallen door een bende van 20 man. Na een vuurgevecht trokken de aanval lers zich terug achter de bestandslijn. Ook uit West-Java wordt bende activiteit gemeld, bijv. op het emplace ment der onderneming Djaloepang, na bij Kalidjati. De aanval werd met be hulp van militairen afgeslagen, doch twee der ondernemingswachters werden gedood. Algemeen erkende de raad feitelijk de Juistheid van het bovenstaande, maar niet temin moesten de sluizen der welspre kendheid wagenwijd worden opengezet en werden enige pogingen gedaan om incidenteel enige wijzigingen aan te brengen, waarvan vast stond, dat zij door hogerhand niet zouden zijn geto lereerd. Afgezien van de vraag ln hoe verre deze voorstellen de bereikte balans der verhoudingen in gevaar zouden hebben gebracht Gelukkig zag de raad in meerderheid dat ook zelf wel in en werden alle voor stellen successievelijk verworpen. Het einde was, zoals van te voren reeds viel te voorspellen: het aanne men der regeling z.h.st. Zeker, er waren enkele niet bevredi gende onderdelen, culminerend in het salaris van de Gestichten en dan voor al voor wat betreft de uitwonenden. Doch er was thans niet meer te doen, zodat zelfs geen voorstel werd inge diend. Waarvoor dan al die welsprekend heid, die slechts geld kost? En waarom die breedsprakigheid en herhalingen? Het werd over 7 uur, voor en aleer de voorzittershamer voor de laatste maal viel, toen reeds vele leden huis waarts waren gegaan, zeker wetende, dat er geen gevaar dreigde en het ver eiste quorum bedenkelijk dicht werd benaderd. Neen, dat is niet de juiste manier om de gemeentebelangen te behartigen ert te dienen. Wegens ziekte van de heer Lombert werd het afwijzend praeadvies op zijn voorstel opnieuw uitgesteld. Ook al ware hij er geweest, zou dit noodge dwongen wel het geval zijn geweest! Het deed ons genoegen, dat wethou der Jongeleen het boetekleed aantrok en zijn persoonlijke aanval tegen de heer v. Iterson in vorige zitting terug nam. Het siert hem! Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Krul- nlngen H. de Rultor te Eek en Wiel; te Drogeham A. H. Weenlnk, and. te Weesp; te Buurmalsen en to Ooaterend op Texel A J. den Donkelaar, cand. en hulppred. te Nijmegen; te Bergen op Zoom J. C. Wlase te Nieuwe Pekela; to Metoren en Est J. G. Abbrlngh te Benschop. Bedankt voor Burgwerd (toez.) J. Qroe- neveld te Molkwerum; voor Strljcn A. de Bruljn te Werkendam; voor Haaften J. Zwljnenburg te Noorden. Aangenomen de her.oem'ng tot voorganger der Ncd. Herv. Evangelisatie te Nleuweschana A. v. d. Horst, voorganger Evang. to Wiorlngcn (standplaats Den Oever). Benoemd tot hulppred. te Slrlansland P. Moerman on pred. te Nleuw-Loosdrecht. Geref. Kerken Beroepen te Dalfsen D. Kuiper te Rllland-Bath. Bedankt voor Epe J. v. Hannelcn te Garijp; voor Oegstgeest-Morsch, Rijndijk F. J. Jansen te IJsselstein; voor Suameer K. Boorema te Klelwlndeweer. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg I. de Wolf te Enschedé. Chr. Geref. Kerken Beroepen to Ouderkerk a. d. Amstel G. Rijkeen te Middelburg. Tweetal te Papendrecht D. Drlessen te Vlaardlngen en J. H. Velema to Bunschoten. Generale Synode der N.H. Kerk. UITSPRAAK OVER DE „AMBTELIJKE VERGADERINGEN". Op de zitting van gisteren der Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk op „Woudschoten" werd de eerste ordi nantie „voor de ambtelijke vergaderin gen" behandeld. Prof. dr A. A. van Ruler en mr H. M. J. Wagenaar waren als leden van de commissie voor de kerkorde ter vergadering aanwezig. Rapporteur voor de subcommissie voor ordinantie 1 was ds H. W. te Winkel. Art. 1, 2 en 3 werden vrijwel onveran derd aangenomen. Bij art. 3 werd be paald. dat de kerkeraad in de regel één maal per maand doch ten minste zes keer per jaar bijeenkomt. Art. 4 en 5 van ordinantie 1 werden aanvaard. Bij art. 6 bepaalde de synode, dat de clas sical vergaderingen ten minste twee maal per jaar zullen bijeen komen. Het voorstel: het mogelijk te maken, dat een niet-predikant praeses van een classis wordt, werd verworpen. Art. 7, 8 en 9 werden behoudens enige wijzigin gen. vrijwel onveranderd vastgesteld. Art. 10 werd eveneens vastgesteld, be halve de benoeming en het aantal var. Wederom de zaak „Rauter". Een lange ry belangstellenden wacht geduldig op het Plein te 's-Gravcn- hage voor het gebouw van de Hófce Raad. Daar behandelt immers straks de Bijz. Raad van Cassatie het hoger beroep van Rauter, tegen wie op 4 Mei van dit jaar de doodstraf werd uitgesproken. Binnen is dc hoge zaal al vol publ lek, wanneer Rauter om tien uur vyf binnenstrompelt. HU is gekleed in een groene uniform zonder enige on derscheidingstekens. De in bezettingstijd zeer doorvoede politie-generaal, die toen een minder snuggere indruk maakte, is tot normale lichaamsom vang teruggebracht, terwijl zijn gelaatstrekken moeilijk leesbaar zUn wegens de littekens van de hem in 1944 tocg ebrachto verwondingen. (Van onze correspondent) Een spannend duel. Nu wordt nog zóveel publiek toegela ten als de zaal bevatten kan, aan staan plaatsen, hetgeen aan een deel der journalisten het uitzicht beneemt. De fotografen doen hun werk en te 10.15 uur treedt de Raad binnen. HU is als volgt samengesteld: President: Mr H. Haga; Rechtsge leerde Raadsheren: prof. mr dr J. H. Verzyl, prof. mr dr S. van Brakel, prof. mr W. P. Pompe; Militaire Raadsheer: luitenant-generaal P. V/. Best Byzit- ters: vice-admlraal P. J. Heeris en mr F. M. Westerouen van Meeteren; Pro cureur-Fiscaal: mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerkon; Griffier: mr H. van Oordt; Raadsman: mr K. van Rljckevorsel. Terstond ontwikkelt zich een geani meerd debat tussen president en appel lant over de bevoegdheid van de Raad. Rauter houdt staande dat hii als krijgs gevangene slechts gedaagd kan worden voor het rechtscollege, dat bestemd ts voor Ned<- -Inndse officieren van gelijke rang als hij. Rauter. De president ver dedigt daartegen de bevoegdheid van onze Nederlandse bijzondere rechtspraak. Het landoorlog reglement en tal van andere internationale verdragen worden het voorjaar voor het Bijzonder Ge rechtshof. Alleen: toen scheen men het proces te zijn begonnen in de overtui ging dat het een eenvoudige zaak was en Rauter's doodstraf even vanzelfspre kend. Sindsdien ls men zich bewust ge worden van de moeilijkheden en juri dische problemen, vooral rondom de bevoegdheidskwestie. En dit drukt een stempel op de behandeling. Ook de houding van het publiek is anders. Een enkele maal klinkt er een onderdrukt lachje, als Rauter rad en hartstochtelyk verzekert, dat hij nooit onwaarheid spreekt. Overigens luistert het rustig naar zaken als Harstres ver klaringen en de onwetendheid omtrent het gruwzaam lot der naar Duitsland weggevoerde Joden, zelfs van vrouwen en kinderen. „Als ik dat geweten had, had ik mU lievei honderd maal laten doodschie ten". verzekert Rau'er op haiUiorhte- liik? toon. er oy wij zeilde d*l ook de kerken toen nog goen kennis droegen van de gruwelen en de gaskamers. De „ordemaatregelen" en represailles binnen onze grenzen zijn van heel wat minder misdadige orde dan de Joden vervolging. maar de hartstocht, waar mede appellant zich verdedigt, wordt er niet minder op. Integendeel, zU schijnt nog toe te nemen, cn hoe klem mender de beschuldiging is en hoe VECHTPARTIJ TUSSEN ZWAGERS. Revolver en messen kwamen er aan te pas. In het dorpje Nederwetten is Zondag avond een aanslag gepleegd. De land bouwersvrouw Van.N. en haar broer C., die in een welland koeien aan het mel ken waren, kregen bezoek van de echt genoot van de vrouw, die de samenwo ning met haar sedert maanden verbro ken had. Van N. wenste zijn vrouw te spreken, doch C., die argwaan koester de door de houding die de man aan nam. maakte hiertegen bezwaar. Daar op trok Van N. uit zijn borstzak een revolver en vuurde een schot af in de richting van C., doch de kogel miste; Van N. schoot opnieuw, doch C. werd niet geraakt. Bij de derde poging ketste de revol ver. C. vloog hem aan en er ontstoné een worsteling, waarbij de aanvaller aan het hoofd werd verwond. Even la ter werkten de mannen met messen en beiden werden gewond. Van N. maakte zich uit de voeten, maar werd later in zijn pension in Veldhoven aangehou den. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 20 October. Rauter de Vrantwoordeli]*- spraak en de Londense overeenkomst over de berechting van oorlogsmisdadi gers worden ln het vuur gebracht. Raufer is helemaal geen „wrak", ge lijk wij na dc oorlog zijn gaan gelo ven, evenmin is hü een minder snug- fcre soldaat, zoals hij in bezettings- iid leek. Hl-cr staat een scherpzinnig en ter zake kundig man. die vastbe sloten en beheerst ziin standpunt en zijn leven verdedigt. Ziin verdediger maakt slechts een klei ne opmerking ter verduidelijking. De tolk blijkt overbodig. De raadsheren en bijzitters mengen zich niet in de strijd. Het is een duel, door alle aanwezigen met spanning gevolgd en de appellant is zeker niet verslagen, als de president overgaat tot de eigenlijke ten laste leg ging en de Jodenvervolging onder de loupe neemt. Ook nu heeft de gedachtenwisseling uitsluitend plaats tussen de president en de appéllant. Nieuws wordt er niet vernomen. Het is alles hetzelfde als in J.A.P.I. KEERT NIET TERUG. Daar de prijzen van bepaalde soorten oud-papier met meer dan 50% gedaald zijn en de vraag naar juist deze soor ten zodanig ls afgenomen, dat de han delaren grote voorraden hebben, waar voor de industrie weinig of geen inte resse heeft, zal de Jeugd Actie Papier- Inzameling (J.A.P.I.)die oorspronke lijk 1 October zou worden hervat, wor den stopgezet Op de scholen zal der halve de landelijke Inzameling niet her haald worden. Sovjet-voorstel verworpen. De politieke commissie van de V.N. heeft hedenmorgen het SovjetrussLsoh voorstel tot gelijktijdige conventies in zake de controle op de atoomenergie en vernietiging van de bestaande atoom bom-voorraden verworpen. Ook het Indische voorstel, alle kwes ties en voorstellen terug te verwijzen naar de commissie voor de atoomener gie, werd verworpen. De commissie verwierp het Sovjetrus- sisch voorstel met 39 tegen zes stem men, bi] zeven onthoudingen. De commissie besloot de grote vyf en Canada te verzoeken om te pogen een weg te vinden tot het weder op gang brengen van de besprekingen ever de controle op de atoombom. De betref fende Canadese resolutie werd aan vaard met 41 tegen zes stemmen by IC on'-noudingen. In deze resolutie, dio vjor de algemene vergane.'ing gebracht zal worden, wordt het doe,- de Weste lijke meerderheid in de commissie voor de atoomenergie voorgestelde p*an aan vaard. DE SCALDIS MET PROF. PICCARD UITGEVAREN. De „Scaldis" waarop zich prof. Plc- card bevindt, is gisteravond te 19 uur van Dakar naar de Kaap Verdlsche eilanden afgevaren. Ter hoogte van deze eilanden zal, zoals officieel werd medegedeeld, gedoken worden. DE MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK. De Franse politie is vanmorgen be gonnen de stakers te verwijderen uit de mijnen in het gebied van Monceau les Mines (centraal Oost-Frankrijk), teneinde de schachten voor onderlopen te behoeden. In de meeste mynen bo den de stakers geen verzet tegen de politie. De stakers zijn er gisteravond in ge slaagd opnieuw de electrische centrale te Carmaux te bezetten. ZIJ hebben de ordedienst verplicht zich terug te trek ken. Hedenochtend was de toestand ge spannen. Politieversterkingen werden aangevoerd, terwijl de mijnwerkers met tromgeroffel werden opgeroepen. De hervatting van het werk in het Oostelijk mijnbekken neemt toe. Heden gingen er ln totaal 11.538 mijnwerkers aan het werk, tegen 9.168 gisteren. Thans is ruim 51% der mijnwerkers in het Moezelbekken weer aan het werk. De situatie in het Noorden werd he denmorgen „kalm" genoemd. Men meent, dat te Lens spoedig maat regelen genomen zullen moeten worden om de veiligheidsdiensten bij de cokes ovens te handhaven. Uit alle mijnen van Auvergne en Haute-Loire in het Zuiden zUn de vei ligheidsdiensten teruggetrokken. In dit gebied zyn normaliter ongeveer 2800 mijnwerkers werkzaam. prof. dr H. de Vos werd eervol ontslag verleend als kerkelijk hoogleraar te Am sterdam. Een voordracht van drie werd opgemaakt, die aan de theologische faculteit van de Gemeenteiyke Univer- siteit van Amsterdam voor zyn opvol- de adviseurs der Generale Synode. Aanging zal worden aangeboden. heid cp anderen kan afschuiven, des te verwoeder worden zijn ontkenningen. De president meet hem vermanen, 'n behoorlijke toon aan te slaan en ver zekert, dat appellant heus wel een „fair trial" zal 'krijgen. Daarvoor staat hij voor een Nederlandse rechtbank. Ook de verantwoordelijkheid voor 't mishandelen van gevangenen wyst Rauter van zich af. Maar hij lijkt ons lelijk door de mand te vallen als hy beweert in 1943 nog niet geweten te hebben wat „verscharfte Vcrnehmung" was. terwijl hy in een brief van 1941 het over die onmenseiyke manier van verhoren had. Toen Rauter aldus iets van zyn zelf verzekerdheid had verloren, kwam raadsheer prof. Van Brakel met een serie categorische vragen over het mi litaire karakter van de S.S., over de Standgerechten, de Silbertanne etc-, waarby bleek, dat de höhere SS. und Pollzelführer van zeer veel zaken onder zijn ressort bitter weinig af wist al thans zegt te hebben afgeweten. Daarna werd de zitting tot twee uur geschorst. NIEUWE VOORZITTER RAAD VOOR RECHTSHERSTEL. By K. B. ls op zyn verzoek aan prof. mr F. S. Gerbrandy op de meest eer volle wyze ontheffing verleend van zyn functie van voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel onder geiyktlj- dige aanwyzlng tot plaatsvervangend voorzHter van gemelde Raad en is be noemd tot lid en voorzitter van die Raad mr L. A. Donker, lid van de Twee de Kamer. DE ENQUÊTE NAAR HET LONDENSE BELEID. In de vergadering der Tweede Kamer is heden besloten de termUn, waar bin nen de parlementaire enquête-commissie inzake het Londense beleid der rege ring haar werkzaamheden moet hebben beëindigd, met een Jaar te verlengen. Deze termijn zal dus 12 November 1949 eindigen. Ter beurze bestond vShdaag een ge deprimeerde stemming. De ongeani meerde tendens moest worden toege schreven aan het feit, dat op de meeste afdelingen enig aanbod bestond, waarbij de kooplust ver te zoeken was, met het gevolg, dat de koersen beneden het peil van gisteren kwamen te liggen. Ken, waren reeds dadelyk iets lager en zak ten daarna nog wat in, zodat uiteinde- ïyk de koers een drietal punten lager was. Ook de industriëlen hadden een gedeprimeerd voorkomen. Unilevers moesten het behaalde avance weer afstaan. Nadat een vyftal punten beneden het slot van gisteren werd af gedaan. trad nog een kleine reactie in. Ook Philips zag per saldo een vyftal punten verloren gaan. Aandelen Neder- landsche Kabelfabrlek, die gisteren zes punten avanceerden, moesten dit avan ce thans weer prijsgeven. De scheep vaartmarkt was kalm doch prijshou dend. Voor zover voor Rubberaandelen noteringen tot stand kwamen, konden kleine nadelige verschillen worden op gemerkt. Tabakken waren geheel ver waarloosd. Van de sulkeraandelen za gen HVA's een goede vyftal punten verloren gaan. Indonesische fondsen hadden een zeer stille markt. Aniem was iets lager. Onder diversen waren de Müller aandelen gedrukt en een gcede viertal punten lager. De beleggingsmark was stil. De con versielening 1947 bewoog zioh tussen. 97 9/16 en 97 11/16. De Amerikaans® markt was verwaarloosd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Evert, z. van F. van Dijk en W. G. van der Horst; Johanna Margaretha. d. van W. A. van der Tang en K. M. Ginjaar; Maria, d. van A. Teske en M. Stuifzand; Jacomlna. d. van C. Rietkerken en J. de Tombe; Jacob, z. van N. Kuiper en C. J. Wosterman. OVERLEDEN: H. O. wynands, d., 19 Jaar; E. Brleör, vr., 05 Jaar. MARKTBERICHTEN GLADIOLEN VEILING. Op de eerste Gladlolenveiling van N.V. Holfand's Bloembollen Huls was de aan voer nog klein, wat echter to begrijpen la, want hot ls nog vroeg ln de tijd voor het winterseizoen. Van cfe prifzen is dan ook weinig te zeggen; er was veel belang stelling van de kopers en wat goed ge keurd was, werd vlot verkocht. Onderstaande pryzen werden besteed: Acca Laurcntla 14/op f. 1.90, 12/14 t. 1.20, 10/12 f. 0.65; Gold Lack f. 2.20, f. 1.35. f. 0.65; Mrs. Mark Memory f. 2.55, f. 1.90, f. 1.15; Sneeuwprlncess f. 1.65, f. 1.20, f. 0.80; Normandië f. 4.50, f. 4.06, f. 2.00; Rose v. Lima f. 3.25, f. 2.00, f. 2.20; Ma- juba 10/12 f. 2.—; Boat O'Hoaven 12/14 f. 1.86, 10/12 f. 0.90; Hopman's Glory 14/op f. 2.80, 12/14 f. 1.90; Allard Pear son 12/14 f. 1.65; Hnlley 12/op f. 2.50; Salman's Glory 12/op f. 5.00; Gon. Eysen- hower 12/14 f. 19.86, 10/12 f. 15.50, 8/10 f. 7.05; Llllum Orange Triumph 20/op f. 21.00. 18/20 f. 16.00, 16/18 f. 9.50: Llllum Tlgrlnum 18/op L 11.00, 16/18 f. 7.00, 14/16 f. 3.00. Het geraffineerde systeem in Duitse kampen. KNUPPELAAR RANSELDE LANDGENOTEN. De 30-j. chauffeur monteur C. van Nieuwkerk uit 's-Gravenhage, ver scheen gistermorgen voor het Bijz. Ge rechtshof te Den Kaag. In 1944 werd hy als onderduiker door de Duitsers gearresteerd en naar 't gevangenkamp ,.Die Cupe" te Bölen bij Kieritsch in Duitsland gevoerd en daar aangesteld als commandant van een strafcomman do, dat ten doel had eventuele muitery of diefstallen onder de gevangenen te bestraffen.. In November 1944 hadden twee ge vangenen, te weten Van Arkcl en Kerkhof, brood gestolen van hun ka meraden. Voor straf werden zij mee genomen naar een klein gebouwtje, waar de lageroudste en twee leden van het strafcommando, o.w. de ver dachte. beiden zodanig met knuppels afranselden, dat Van Arkcl bewuste loos werd en enige weken later aan de bekomen verwondingen overleed, terwyl Kerkhof als besluit van de/c ranselpartij het kamp nog in looppas om moest lopen en een trap van 25 treden op en of rennen. De Procureur-Fiscaal achtte dit een van de moeilijke gevallen. Het systeem ln de Duitse kampen was dermate ge raffineerd, dat de slechtste elementen naar boven konden komen, om de bes te er onder te houden. Verdachte Van N. had voor de oorlog reeds diverse verocrdelingen achter de rug en zo kon de Procureur-Fiscaal het niet als een toevalligheid zien, dat Juist deze man by een strafcommando kwam. Gezien echter het feit. dat^het niet met zeker heid was aan te nemen, dat Van Arkel door het slaan van Van N uiteindelijk was gestorven, wilde hy hem alleen zware mishandeling ten laste leggen en eiste hij een straf van 6 jaar en acht maanden, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Uitspraak over 14 dagen. Overtrad Kapelaan te Alphen art. 177 der Grondwet DROEG TIJDENS VOETBAL- TOURNOOl MIS OP. Voor de Burgerlijke Kamer der Haagse Rechtbank is vanmorgen be handeld een verzet tegen de dagvaar ding uitgebracht door de officier van Justitie tegen kapelaan C. Vriesekoop te Alphen-aan-den-Rijn, die verant woordelijk wordt gesteld voor het feit, dat op 13 Juli 1947 tijdens een voctbaltoumooi tc Alplien-aan-den- Rijn op het sportterrein een MU werd opgedragen. Nnar de mening van de Officier was hierdoor gehandeld in stryd met de be palingen van de Grondwet, omdat de kapelaan in het openbaar zich ver toond had in kerkeiyke gewaden. De Officier mr Tonckens zeide van morgen, dat naar zyn mening de over treding vast stond en verzocht dus de dagvaarding te handhaven. Hiertegenover stelde dc raadsman, dat de plechtigheid geschiedde bin nen een besloten plaats, omdat aan do wegzijde een omheining was aan gebracht. PI. ging uitvoerig de interpretatie van het geïncrimineerde artikel 177 na en merkte op. dat de vryheid van gods dienst wordt aangetast indien hier een strafvervolging zou plaats vinden. Op geen enkele wyze kon de open bare orde en veiligheid worden ver stoord. Spr. wees er op, dat van andere richtingen regelmatig te Alphen-aan- dcn-Rijn straatpredikingen worden gehouden, hetgeen toch ook aU een godsdienstoefening aangemerkt kan worden, zodat het niet begrijpelijk ls, dat de burgemeester hier een vervol ging deed instellen. PI concludeerde tot niet ontvankeiyk- verklaring van de Officier in zijn vor dering. De Rechtbank zal Dinsdag 2 Novem ber uitspraak doen. BANKETBAKKER BIJ DE DUITSERS De banketbakker, Jacob van Schaap uit Katwijk aan Zee. was by de Waffen SS gegaan, en hielp de vijand. Tégen hem werd daarvoor 10 Jaar gevangenis straf met aftrek van preventief geëist. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot zes Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. VERRAAD V,AN SPORTLERAAR. De sportleraar, O. Hulsoher, uit Al phen aan den Ryn, heeft zich voor het Haagse B. G. te verantwoorden gehad, wegens dienstnemen by het Vryw. Le gioen Nederland, en voorts voor het feit, dat hy verraad zou hebben ge pleegd Jegens zekere Veek uit Haarlem, die na zyn a*estatie in een concentra tiekamp is overleden. De pree.-fiscaal had tegen verdacht® twaalf jaar gevan- genissraf met aftrek van preventief ge- eist. Het Hof heeft verdachte veroor deeld tot negen Jaar gevangenisstraf met aftrek yaa preventief,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3