Snelle inkrimping der crisis-diensten Zeldzame ontknoping van diefsfallenreeks Kerkelijk Leven Het Leidsch Dagblad STADSNIEUWS RECHTZAKEN DINSDAG 19 OCTOBER Zo snel mogelijk van distributie af Wachtgeldregeling voor de ambtenaren (Van een speciale correspondent). De inkrimping van crisis- en distri butiediensten tot normalere proporties is, geiyk bekend, thans in volle gang. Het distributie-apparaat, dat einde 1945 nog een personeelssterkte bezat van circa 20.000 man, was in het be gin van dit jaar al ingekrompen tot circa 9000 man en het streven is er op gericht de dienst per 1 Januari a.s. tot 6000 man personeel terug te bren gen. Het aantal distributiekringen, dat in het begin van de distributie 500 bedroeg, zal begin volgend jaar tot 100 zyn teruggebracht. Het staat ook vast, dat de dienst van de C.C.D. geleidelijk zal worden ingekrompen tot een kern van 1200 man in vaste dienst. De termijn, waarin deze inkrimping zal geschieden, is nog afhankelijk van een aantal factoren, die op het ogenblik worden bestudeerd. In September zijn bij het C D.K. en de distributiediensten talrijke ontslagen aangekondigd, die voor een groot deel reeds per 1 October zijn ingegaan. Bij de C.C.D. hebben met ingang van 1 November a,s. 200 leden van het personeel ontslag ge kregen en verwacht wordt, dat per 1 Januari a.s. nog een aantal zal volgen. Een verdere Inkrimping van het distributie-apparaat na 1 Januari a.s, is afhankelijk van een groot aantal factoren. De belangrijkste is wel: in welk tempo de aangekondigde afschaf fing van distributie van verschillende artikelen zal geschieden. Het streven is ontegenzeggelijk zo snel mogelijk van de dstributie ai te komen, maar de termijn waarin dit mogelijk zal zijn, ls nog onzeker. Bij het distributie-appa raat heeft reeds sinds het einde van 1945 de afvloeiing van personeel plaats, Behalve in het opheffen van distribu ties vond deze inkrimping ook plaats als gevolg van vereenvoudiging van het distributiesysteem, waardoor minder mensen nodig waren, en het samentrek ken van bepaalde distributiediensten. Een groot percentage (naar schatting circa 40 nam ontslag op eigen ini tiatief. Voor gedwongen ontslag kwa men en komen in de eerste plaats in aanmerking gepensionneerden en ge trouwde dames, die dus reeds een zeker inkomen genieten. Zowel voor „afgevloeide" distributie- als C.C.D.-ambtenaren is er een ge lijkluidende wachtgeldregeling ont worpen, die de betrokken personen in staat stelt de overgang naar een nieu we werkkring te overbruggen. De wachtgeldregeling is van toepassing op hem, die minstens drie dienstja ren bezit. Men onderscheidt daarbij kostwinners en niet-kostwinners. De kostwinner ontvangt voor ieder dienstjaar 2 maanden wachtgeld, de niet-kostwinner een maand. De uit kering neemt maandeiyks percentage- Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Mep- pel (vac.-Th. A. Vos) J. W. Beerekamp te Vlanen; te Goudcrak J, Lekkerkerker te Westbroek; te Werkhoven A, v. d. End te Zeist; als miss.-pred. op Celebes door de Geref Zendlngsbond A. P. v. d. Kooy te Nljkerk. Bedankt; voor Ouderkerk a. d. IJssel G. Boer te Putten (Geld,). Viertal te Wlnsum (Fr.) R. J. Brink te Warga. A. Verstraaten te Mantgum, W. Chr. Smits to Schagen en J. P. J. Palm boom te IJsbrechtum. Geref Kerken Bedankt: voor Schie dam (vac. dr K. L. Koole en ds W. de Graaf) G. Brouwer te Harlingen en H. J. Riphagen te Bedum; voor Almelo W. Vreugdenhu te Hardenberg; voor Melis sant-Stellendam B. A. v. Lummel, leger- pred. met verlof te Katwijk a. d, Rijn. Beroepente Koudum G. K, Geerds te Drijber; te Gouda A. NIJhuls, legerpred. woonachtig -te Heemstede- te Mlnnertsga L J Boeiflnga, cand. te Haarlem; teTlel W v. d Meulen te Woubrugge; te Ze venhulzen (Gr.) J. v. d. Mfjs te Loenen Aangenomen: naar Oldemarkt T, Bak ker, cand. en lerend ouderling aldaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Bunschoten-Spakenburg (3de pred.- plJ. O. Mulder te Hattem en I. de Wolff te Enschedé. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede. K. Bokhorst te Doesburg en M. Overduin te Nleuwpoort. Geref. Gemeenten Ber?fP?nnL te Rotterdam-C- W. de Wit te Middelburg. Bapt. Gemeenten Bedankt: voor Hoogezanc- L. de Haan te Apeldoorn. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk BENOEMING VAN ADVISERENDE LEDEN. Op Woudschoten" te Austerlltz verga dert momenteel de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Nadat de praeses. ds H. J. F. Wessel- dlik, de vergadering geopend bad. deed de Synode verschillende benoemingen Benoemd werden os.: tot adviserende leden van de Generale Synode voor 1949 namens de Kerkvoogdij raad J. P. Royer en namens de Hervormde Raad voor In wendige Zending dr W. F. Dankbaar. De andere zittende adviserende leden wer den herbenoemd. Tot nieuw lid van de Bpoedcommlssle van de Generale Synode (vacature-ds K. J. v. d. Berg) ds J. de Lange; tot lid van de commissie voor de rechtspraak van de Generale Synode (va- cature dr Grijns). M. K. Feenstra; tot lid van de werkgroep Kerk en Samen leving (vacature mr W. F. Schokking) ikvr mr C W. I. Wttewaal van Stoet wegen; tot vlce-voorzitter van deze werk groep (vacature mr W. F Schokking) ds L H. Ruitenberg; tot secretaris van de commissie van toezicht op de nieuwe ge zangenbundel (vacature ds B. J. Aris) ds F. H. Landsman. De aanvrage om re habilitatie van een predikant werd ter nader onderzoek teruggewezen. REGLEMENTSWIJZIGING. Besloten werd tot een reglementswijzi ging. waardoor voor oud-zendelingen, die thans als predikant de kerk dienen en voor predikanten, die een evangelisatie hebben gediend, de jaxsn. waarin zij bul ten do kerk stonden, voor de periodieke verhogingen meetellen Dit geldt even eens voor predikanten, dio uit een andere binnenlandse kerk tot de Ned. Hervormde Kerk overkomen. Des avonds nam de Synode deel aan de bediening van het Heilig Avondmaal. I De krant yoor iedereen gewijs af. De kostwinner ontvangt de eerste 2 maanden 100 vervol gens 2 maanden 85 dan 8 maan den 70 en daarna 60 Voor de niet-kostwinner bedragen deze per centage de eerste maand 100 de tweede maand 85 vervolgens 4 maanden 70 en daarna 60 Eervol ontslag verleend aan prof. dr J. v. d. Hoeve Bij K.B. van 8 October is alsnog met ingang van 20 Setember J.l. aan prof. dr J. v. cL Hoeve eervol ontslag ver leend als gewoon hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit alhier, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke In deze be trekking aan den lan-de bewezen dien sten'. L. Robbers neemt afscheid van de Chr. Vakbeweging PROPAGANDA-ACTIE WORDT KRACHTIG AANGEVAT. Tijdens een gisteravond in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen gehou den vergadering van de Leidse Chr. Besturenbond''is afscheid genomen van de penningmeester, de heer L. Rob bers, die sinds 1931 zitting in het be stuur heeft gehad. De voorzitter, de heer G. Hordijk, achtte het voor de christelijke vakbe weging te dezer stede een ernstig ver lies, dat de heer Robbers, in verband met zijn a.s. vertrek naar Utrecht, thans zijn veelomvattende taak moet neer leggen. Behalve zijn werkzaamheden als penningmeester, welke hij steeds met grote accuratesse heeft vervuld, had hij zitting in tal van commissies en droeg hij het financieel beheer over het gebouw voor Chr. Soc. Belangen en het kolenspaarfonds. Namens bestuur en leden dankte spr. de heer Robbers voor zijn grote trouw, waarmede hij de chris telijke vakbeweging reeds vele jaren voor de oorlog en ook direct na de be vrijding heeft gediend. Als aandenken aan zijn „Leid.se jaren" bood de heer Hordijk de heer Robbers een ets van het Academiegebouw aan. Hierna installeerde de voorzitter de opvolger van de heer Robbers, de heer P. v. d. Kwaak, als bestuurslid van de L.C.B. Met een kort woord heeft de schei dende penningmeester bedankt voor het vertrouwen, dat bestuur en leden steeds in hem hebben willen stellen. Een andere Asma bespeelde het orgel! In deze vergadering.is voorts gespro ken over de te voeren propaganda-ac- tie. In navolging van een „plan-Am sterdam" zal de stad in verschillende wijken worden verdeeld. In al dezé"wij ken zullen uit de leden der aangesloten afdelingen propaganda-commissies wor den gevormd, welke in haar acties ook het werk van het TBC-fonds „Draagt elkanders lasten" zullen betrekken. Van nagenoeg alle afdelingen was de toe zegging binnengekomen, dat zij deze actie krachtig zullen steunen. Bijmonde van de secretaris, de heer W. Veerman, werd mededeling gedaan, dat een afdeling van Chr. Verzekerings agenten was opgericht, terwijl pogin gen in het werk worden gesteld om eveneens tot oprichting van een Chr. Bond van Huispersoneel te komen. Voorts heeft de Vereniging van Chr. Handelsreizigers zich bij de L.C.B. aan gesloten. In Zoeterwoude is een afde ling van de Chr. Land- en Tuinbouw- bond opgericht, welke zal ressorteren onder de L.C.B. Ten slotte vond een bespreking plaats van het winterwerk, dat met een pro- paganda-vergadering op Dinsdag 9 No vember in „Den Burcht" zal worden ingezet. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. G. Meilink, oud- rechter aan de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam en wonende aldaar. EMISSIE GESLAAGD. Naar wij van emittenten vernemen ls bij de introductie van f. 500.000.aan delen Leidsche Wolspinnerij N.V. al hier voor een zodanig bedrag Ingeschre ven, dat op de toewijzing enige reduc tie zal moeten worden toegepast. DE RECHTSPRAAK IN ENGELAND. Lezing van Roger North voor „NederlandEngeland". Voor een gering gehoor sprak gister avond, na een inleiding van dr A. A. Prins, de heer Roger North over de rechtspraak in Engeland, voor zover die betrekking heeft op overtredingen en misdrijven van minder ernstig ka rakter en wordt uitgeoefend in de vorm van de Nederlandse tribunaal rechtspraak. Spreker zette uiteen hoe men in En geland, waar „fair play" een grondbe ginsel is dat de gehele maatschappij centekent, door de volksrechtspraak voor de minder ernstige misdrijven (die daar evenals hier het overgrote deel der vergrijpen" uitmaken) het vertrou wen in de handharing van het recht heeft gekweekt, dat iedere samenleving van node heeft om zich in stand te houden. Alle klassen der maatschappij zijn thans in de rechtsprekende colla ges vertegenwoordigd. Politiek heeft men desondanks buiten de rechtspraak weten te houden, en de richtlijn van de rechtspraak blijft het handhaven van het recht en het opleggen van straf als vervanging voor de vroeger gerechtvaar digde wraak der benadeelden. Spr. besloot zijn voordracht met enige gevallen ,die door hemzelf als voorzit ter van zulk een volksrechtbank zijn behandeld. NEDERLANDS MADRIGAALKOOR. Aa. Vrijdag geeft in de Remonstrant se kerk het Ned. Madrigaalkoor, dat door zijn regelmatig zingen voor de radio in ons land grote bekendheid ver worven heeft, een concert. In Leiden is dit koor nog niet opgetreden en het is een goede gedachte van het bestuur van K. en O. geweest, dat het initiatief heeft genomen tot dit concert, waaraan als solisten medewerken: Jo Sfcallinga, sopraan; Henri Welbooren, bas-bariton; A. Martijn, orgel. Het programma ver meldt o.m. de negro spirituals, het Magnificat van Hendrik Andrlessen en Pange lingua van Zoltan. UITSTEKEND CONCERT IN PIETERSKERK. Ten aanzien van de organist Feike Asma moeten wij ons oordeel na het concert van gisteren herzien, indien hij zich tenminste blijft voortbewegen op de weg, thans door hem ingeslagen. Wij wisten 't eigenlijk allang: Asma k&n ook anders, dan „spelen op 't pu bliek". Schreven wij over zijn vorig concert onder de titel: „Wie heeft er gelijk?", daarbij doelend op Asma's zucht naar uitsluitend virtuose schittering met stijlloze effecten in een stijlloos pro gramma, dat hij afkeurende inzichten daarover hèèl goed kende, maar des ondanks rustig in de oude trant bleef voortgaan, thans, kregen wij 't sterke vermoeden, dat hij gemaakte opmerkin gen terdege ter harte had genomen en bij zichzelf had gedacht: „Ja, zo kan 't heus niet langer blijven voortgaan." Althans: nu wès er een stylvol pro gramma, waarin slechts aan 't slot in Widor's Toccata uit diens 5e sympho- nie de registers van zijn effectvol praal- register ten volle geopend werden, doch verder alles naar sfeer en aard zuiver klonk. Hij leek gebroken te hebben met,zijn gewoonte om tegen heter weten in de kunst met grote K schade te be rokkenen, terwille van goedkoop succes. Bravo Asma: ge hebt getoond Uw weergaloos knap technisch kunnen ook in dienst te kunnen stellen van „het hogere" dus zonder ongeoorloofde tierlantijnen het zelfs soms geheel te willen verwisselen voor iets, dat waarachtiger is, waarmee ge dus U zelf en het gehoor innerlijk verrijkt. Zo hoorden wij 'n boeiende en kleur rijke Paohelbel, een voor Bach's genie wat zwak gecomponeerde Fantasia ge volgd door 'n magistrale Fuga (cmoll), drie fijnzinnig geregistreerde koraal voorspelen, eveneens van Bach en het 2e concert (Bes dur) van Handel, waar in Asma geheel zichzelf kon zijn, zon der de componist geweld aan te doen, hem met zijn luchtige staccati in de Allegri 't volle pond gaf en ook verder een vlekkeloze techniek demonstreerde. Dan was er de veel gehoorde .Prélu de Fugue et Variation", waarin Franck's tederheid het hart verkwikte en als slot de reeds genoemde Widor, waarin de zilveren oymibels hoogtij vier den en de machtige bassen dreunden. Alleende smakeloze Widor ligt ons niet. Slechts hierin de Asma, die als „van ouds" de massa wilde epateren, hetgeen wij, na 't voorgaande, graag door de vingers zagen. Structuur en coloriet van ieder werk was ditmaal van juiste orde, onder steund dooi- een technische souplesse en onwrikbare rhythmische veerkracht, waarover slechts enkelingen besemkken. Maar na deze avond accepteren wu geen Asma meer in „zijn" oude stijl..-- xl. „HET EMAILLEHUIS" BESTAAT 75 JAAR. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van „Het Emaillehuis" aan di Haarlemmerstraat vond gistermiddag ten huize van de eigenaar, de heer N. Oudshoorn, een druk bezochte receptie plaats. Onder de zeer velen, die hier hun gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op de heer J. A. C Kips, secretaris van de afdeling Lei den van de Kon. Ned. Middenstands bond, de heren A. H, Bergers, A. Voort- man en J. v. d. Klugt namens de Win kelierscombinatie Haarlemmerstraat en de heer P. Demmenie namens de om wonende winkeliers, die ter gelegenheid van dit jubileum ook de vlag hadden uitgestoken. Voorts gaven ook vele za kenrelaties, vrienden en een uitgebrei de cliëntenkring van hun belangstel ling blijk. Behalve vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen mocht de heer Oudshoorn een schat van bloemen ontvangen. BUURTVERENIGING „EENSGEZIND HEID" BESTAAT 25 JAAR. Oudste B.V. in onze stad. Hoewel vooral na de tweede wereld oorlog 'het aantal buurtverenigingen in onze stad sterk is toegenomen, kwamen enkele bewoners van de Woningbouw vereniging „Eensgezindheid" reeds in September 1923 op de idee om een buurtvereniging op te richten. Aanlei ding hiertoe vormde de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van HM. de Koningin. Het duurde niet lang of de oprichting van de buurtvereniging was een feit. Sindsdien heeft het werk van deze buurtvereniging zich gestadig ont wikkeld, waarbij vooral het werk onder de jeugd steeds op de voorgrond heeft gestaan. Ter gelegenheid van dit zilveren Ju- bileum vindt a-s. Zaterdagmiddag in Den Burcht" van 3.30 tot 5 uur een receptie plaats, terwijl aan de avond van die dag in de Stadsgehoorzaal een grote feestelijke bijeenkomst wordt ge houden. OEGSTGEEST Plechtige opening van de Kerkbazar Ondanks de herig neerplassende re genbuien was gisteravond de belangstel ling voor de opening van de bazar aan de Hoge Morsch zeer groot. Na ontvangst van de Wfjkraad en het Bazar-Comlté sprak de wijkpredikant ds G. F. Callenbach een openingsrede uit, waarin hij o.m. zeide het een groot voorrecht te achten om na het hem overkomen auto-ongeval als eerste han deling m het gemeenteleven deze bazar te mogen openen. In dit lokaal van het gebouw voor Chr. Belangen, kennende van onzo Zondagkerkdiensten, sprak hij zijn vreugde uit over het feestelijk aanzien verkregen door de samenvoeging van dc resultaten van zeer vele uren arbeid en eensgezinde voorbereiding. En waarvoor dit alles? UitsluJïsnd alleen voor het algemeen geestelijk belang van onze kerkelijke gemeente. En, al is het geen paleis waarin wij samenkomen om te luisteren naar de verkondiging van Gods Woord, is deze ingestelde poging om te komen tot een eigen kerkgebouw te zien als een licht gevende vuurbaak en daavoor zijn wy hoogst dankbaar. Spr. besloot zijn rede met het uit spreken van de hoop op een steeds toenemende samenwerking, door woord en geest een bevredigend resultaat moge worden verkregen, ging voor in dank gebed en liet zingen Psalm 89 1 en verklaarde dan de bazar voor geopend. De voorzitter van het bazar-comité, de heer C. Dekker, riep daarna allen een hartelijk welkom toe, dankte ds Callenbach voor de opening van deze bazar en de steeds betoonde medewer king. Hij dankte voorts allen die heb ben medegewerkt. Betreffende de bazar zelve, hebben wij mogen constateren dat onder deze kleine groep bewoners van dit deel onzer gemeente waarlijk hard is gewerkt om een dergelijk re sultaat te verkrijgen. Bij de verschillende attracties was het meermalen een dringen om ook aan bod te komen. Al met al ls deze eerste opzet als een succes te beschouwen, waarvoor ook hedenavond grote belang stelling is te verwachten. De C.V. aannemersbedrijf Proper alhier bouwt momenteel te Veere een visafslag en negen bijbehorende wonin gen. Onlangs plaatsten wij een foto van deze in aanbouw zijnde uitbreiding van de visserij-outillage te Veere. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Tatjana Helena, d. van L. Vogelenzang en T. Stupah; Pieter, z. v. P. Kantebeen en N. Vermont; Wouter, z. van N. Ra- vensbergen en W. de Wit; Adrian us Tho mas Antonius, z. van A. A. Verkleil en T. G. M. Jaspers; Johannes Jose.phus Franoiscus, z. van A. de Goeil en S. A. G. Keereweer; Katrlena Sophia Maria. d. van A. J. M. van Galen en P. Risart; Katarlna Rensina, d. van J. F, van Wllk- en A. M, Rank; Antonilus Maria. z. van B. F. P. van der Klug-t en B. H. Brussel: Salomon Peter, z, van S. Brandt en J. M. Wijsman; Lena Petronella. d. van B. van der Torre en A. P. van Popering: Rla, d. van J. T. Verhoonk en H. G. Schellevls; Jacoba. d. van N. Verkade en G. Hansen; Wllhel- mina Nlcolaslna. d. van G. Lantrolc en P. C. N. Berkhout; Theresia Rosa Maria, d. van C. M. Pilnaker en M. Bakker; Cle ment Johannes, z. van C. G. Overdevest en J. G. M van Geelen; Abraham, z. van A. Barnhoorn en J. de Jong; Teunls. z. van J. Boer en M. C. de Bruin. OVERLEDEN: S. Pet. wed. van C D. Zandvliet, 76 j.: H. Geeben, wed. van J. de Boer, 82 J.; J. Braggaar. huisvr. van C. van Mastrigt, 52 j.; P. Kleinhans. wed. van C. H. G. Bolderdllk. 82 J.; C. van Vliet, man, 79 J.; O. P. Horstmanm, z., een halve "dag. GEHUWD: B. G. Willms wednr en A. M. van Al phen. Jd. „CON AMORE" VOERT ORATORIUM SAMSON UIT. Naar wij vernemen zal de Christelijke Oratorium-vereniging „Con Amore" op 4 November een uitvoering geven van Handei's Oratorium „Samson"; uitbeel dende het tragisch levenseinde van Simson de held onder de richteren van het Israëlitische volk, wiens levensge schiedenis staat opgetekend in het boek der Richteren, hoofdstuk 1316. Als solisten aan deze uitvoering, welke plaats vindt onder leiding van de Am sterdamse dirigent Simon C. Jansen, werken mede Mea Naberman (sopraan), Annie Woud (alt), Albert Dana (tenor) en Laurens Bogtman (bas), met als be geleiding de Haarlemse Orkestverenl- In het kader van de Nederlands- Belgische culturele samenwerking zal a.s. Maandagavond prof. dr J. Ooppens, hoogleraar aan de Leuvense Universi teit, in het Academiegebouw op uitno diging van het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" en het Ned. Instituait voor het Nabije Oosten 'n met lichtbeelden geïllustreerde lezing houden over „De Paradijsslang in het kader van de Ou-d-Oosterse Slangen- eredienst". Explosie in transformator te Vlaardingen FELLE BRAND, EEN DODE EN ERNSTIGE STORING IN ELECTRICITEITS VOORZIENING. Hedenmorgen om even na elf uur ls het transformatorengebouw van het GE B van Rotterdam, dat in de nabijheid van de werf Wilton-Feyenoord staat, door de explosie van een transformator van 25.000 volt in brand geraakt. De transformator was juist in ver band met het toenemende verbruik van electrische stroom in de winter als re serve geplaatst en werd hedenmorgen voor het eerst in bedrijf gesteld. Zij ex Dlodeerde vrijwel onmiddellijk, waardoor zestig ton olie, die voor de koeling van de transformators wordt gebruikt en in het grote transformatorhuis lag opgesla gen. in brand geraakte. De brand, die door de brandweercorp sen uit Vlaardingen en Schiedam en de bedrijfsbrandweer van Wilton-Feyenoord wordt bestreden, verspreidt een enorme hitte. Door deze catastrophe is de stroomtoe- voer voor Schiedam-West, geheel Vlaar dingen, Hoek van Holland en de spoor lijn tot Hoek van Holland afgesneden. Een zwarte rookmassa, ontwikkeld door de brandende olie en het in lichterlaaie staande gebouw, was tot in verre omtrek te zien. Een moeilijkheid vormde de blus sing van de brandende olie. Dit kan al leen met schuimblusapparaten. die dan ook van alle kanten naar de plaats des onheils werden aangevoerd. Het personeel wist zich bit het uit breken van de brand tijdig te bergen, behalve de 25-jarige monteur J. C. uit Rotterdam, die helaas in dc vlammen omkwam. De brandweren, die spoedig ter plaat se waren, bonden de strijd tegen de vuurmassa aan met schuimblusappa raten en acht stralen, waardoor men de brand spoedig onder de knie had. Het is nog niet met zekerheid be kend welke ramp deze brand voor ge noemde gemeenten tot gevolg zal 'heb ben. Vrijwel zeker is te zeggen, dat Vlaardingen en Hoek van Holland een tijdlang zonder stroom zullen zitten, doch in Schiedam hoopte men van daag nog maatregelen te kunnen nc men om Westelijk Schiedam nog van licht te kunnen voorzien. De stagnatie op de spoorlijn Schie damHoek van Holland blijkt niet ern stig te zijn, daar de stroomverbinding door het uitvallen van het transforma torenhuis bij Vijfsluizen kon worden op gevangen door de overige voedingssta tions van deze spoorlijn. De burgemeester van Vlaardingen heeft onder de aandacht van de bevol king van Vlaardingen, Westelijk Schie dam en Hoek van Holland gebracht, dat ernstig moet worden rekening gehou den met de mogelijkheid, dat van he denavond af voorlopig de electrieiteits- voorziening gestoord is. De bevolking dezer gemeenten wofdt aangeraden zich van noodverlichting te voorzien. Met spoed zal worden ge tracht de electrlciteits-voorziening te herstellen. 10 JAAR VOOR EX-COMMISSARIS BACKER. 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor de tijid van 15 jaar luidde het vonnis over de ex-N.S.B.-commissaris der pro vincie Noord-Holland, mr A. J. Backer. Verdachte heeft aldius de sentent'i. de Duitse zaak in Nederland in alle opzichten welbewust in ruime mate ge diend en hierdoor verraad gepleegd aan de Nederlandse zaak. Als verzachtende omstandighed gold het ter zitting betoonde eerlijk berouw. 14 dagen geleden was 18 jaar geëist, VIJF NIEUWE GENERAALS BIJ DE GENERALE STAF. Bij K.B. zijn met Ingang van 1 No vember benoemd tot generaal-majoor de kolonels A. G. J. M. F. van der Kroon, militair attaché te Parijs, M. R. H. Calmeyer, chef van het militair ka binet van de minister van Oorlog, W T. Carp, commandant van de hogere krijgsschool, mr J. D. Schepers en W. J. K. Baaij, beiden van de generale staf. Loid Listei te Bloemendaal oveitioeld Wie was de geheimzinnige dief In het Oranjekwartier te Bloemen daal was 't de laatste maanden 's nachts niet pluis. Herhaaldelijk kwamen bij de politie aangiften binnen van diefstal len, gepleegd met de regelmatigheid van de klok met een tussenruimte van ongeveer 10 dagen. Het merkwaardige was. dat er geen sprake was van in braak en dat er nooit het geringste spoor van de dader of de daders te vin den was. De insluiper kwam steeds in de huizen binnen door niet-afgesloten deuren of ramen of regelrecht door de voor- of achterdeur met een valse sleu tel. Zijn buit bestond meestal uit geld en distributiebescheiden, doch soms nam hij ook goederen, mee zoals een radiotoestel of huishoudelijke artikelen. De Bloemendaalse politie stond voor een raadsel! De geheimzinnige „Lord Lister" was haar altijd te slim af! De Bloemendalers werden er wanhopig onder en de politie zat met de handen in het haar. Totdat een der inspecteurs een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstallen, nauwkeurig volgens data en uur opgesteld, eens vergelijken met de dienstrooster van zfjn manschap pen en kwam tot de conclusie, dat alle gevallen samenvielen met de nacht, waarin een bepaalde agent dienst had gehad. In de nacht van 13 op 14 October gingen de superieuren zelf eens op pa trouille. Toen bleek dat do verdachte agent, de 24-j. A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen enkele controlepost en men zag hem zijn laatste dienstuur met een voor agen ten ongebruikelijke snelheid door het kwartier fietsen. Dc argwaan was nu een regelrechte verdenking geworden en de agent werd aan een streng ver hoor onderworpen. Hij ontkende ten stelligste. Een huis zoeking bij de verloofde van de agent, bracht de oplossing. Daar werden nJ. tal van artikelen aangetroffen die in de afgelopen maanden gestolen werden. Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zyn schuld volledig toe. Hij bekende sinds maanden 's nachts in de huizen te zijn binnengedrongen met valse sleutels en ongeveer f. 1500 aan baar geld benevens 24 textiel- kaarten en andere distributiebeschei den, een radiotoestel en tal van huis houdelijke artikelen te hebben ge stolen. De buit bracht hij meteen naar zijn meisje. Het motief was: „Hij wilde gaan trouwen en probeerde zo zijn inboedel en uitzet bij elkaar te krij gen". Hy heeft bekend in totaal ongeveer twintig maal hetzelfde feit te hebben gepleegd. De man die een tekort aan algemene ontwikkeling had, Is onmiddellijk van zijn functie ontheven en in verzekerde bewaring gesteld. Doodstraf geëist tegen S.D.-ers Van Kooten en Krikke Voor de Groningse Kamer van het Bij-z. Gerechtohof te Leeuwarden is gis teren tegen taee leden van de z.g. „Am sterdamse recherche" de doodstraf ge- eis.. Het waren de 51-j. agent van politie uit IJsselstein, Joh. v. Kooten, en' de 57-j. agent van politie, Harm Krikke uit Amsterdam. Evenals hun collega's, Kater Schaap, die reeds tot de doodstraf wer- cfèn veroordeeld, waren ook zij werk zaam op het bureau Joodse zaken te Amsterdam en werden later toegevoegd aan de Groningse S.D. Op beestachtige wijze hadden zij ge moord en geplunderd en zich aan tal van mishandelingen schuldig gemaakt. DOODVONNIS VOOR MAGIELSE. Door de Rotterdamse Kamer van Haagse Bijz. Gerechtshof is ter dood veroordeeld de 41-j. metselaar, A. C. J. Magielse uit Schiedam, die in 1944/45 als lid van de politieke afdeling van de Schiedamse politie meer dan 130 ar restaties verrichtte. Een aantal van deze personen vond de dood in Duitse kampen. Ook werd door hem aan de SJD. verraden, dat Schiedamse agenten op het hoofdbureau naar de Engelse zender luisterden. 12 agenten werden gearresteerd en kwamen in Duitse ge vangenschap om. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Oct. Coöp. Groenten veiling. Pei 100 KG.: aardappelen f. 5,20 7; andijvie f.410.80; druiven 8094; gele kool 7.908.20; groene kool 6.80 10.10; knolseidcrie 49; gekookte kroten 1017- kroten 6.206.30; lof 1 4161; lof 2 2752; postelein 20—27; prei 1 7 10; pronkbonen 1231; rode kool 6.10 1.50; snijbonen 3594. spinazie 626; spruiten 1045- stambonen 37-38; stok- bonen 4489; tomaten 1253; uien 7 7.50- waspeen 1 711; waspeen 3 5.40 6,10; rapen b.605.90. Per 100 stuks: bllkselderle f 1822; bloemkool 4—37; komkommer 528; meloen ananas 13 34; sla 1 2.7010.70- sla 2 1.609.70. Per 100 stuks; peen 713; peterselie 2.70 2.90, selderie 1.603.30. BODEGRAVEN. 19 Oct. Aanvoer 152 partijen kaas. Prijs eerste soort f. 1,71— 1,75; tweede soort f. 1.661.69; zware tot f. 1,82 Handel flauw. ROTTERDAM 19 Oot. Veemarkt. Totaal aanvoer: 4463. 356 paarden 43 veulens. 725 vette koeien en ossen, 1460 gebruiks- vee, 351 eraskalveren 252 nuchtere kal veren 484 schapen en lammeren. 54 var kens, 582 biggen. 156 bokken en geiten. Pryzen per stuk: Kalfkoelen le kw. 800, 2e kwal. 700. 3e kwal. 600; melkkoeien 800, 700, 600; varekoelen 475, 400. 350; vaarzen 575. 425. 325; pinken 40O 300, 225; graskalveren 185. 135 110; biggen per week 50. 40. 35. TENTOONSTELLING NZHVM GEOPEND. In het gebouw „De Nijverheid" in de Jansstraat te Haarlem werd hedenoch tend een tentoonstelling geopend van motoren en motoronderdelen, modellen van bussen en tramwagens en een tafel voor het uitpuzzelen van verkeerspro blemen, ingericht door de NZHVM, ton dienste van eigen personeel en perso neel van andere dochterondernemingen van de Ned. Spoorwegen en hen, dl© uit hoofde van hun beroep met het autoverkeer dier maatschappijen te maken hebben. De tentoonstelling, di© eigendom blijft van de N.S., heeft voor al waarde als blijk van de gedegen op leiding der buschauffeurs, die hunner zijds bij hun opleiding met deze ten toonstelling hun voordeel kunnen doen. De ten toonstelling ii.c tot. o o/ in Haarlem, en zal nadien ook andere ste den in het land bezoeken. DEVIEZEN VOOR TOERISME NAAR ZWITSERLAND. Voor toeristische reizen naar Zwit serland, te maken in de periode 1 De cember tot en met 31 Maart as., kun nen thans bij de deviezenhank en er kende reisbureaux deviezenvergunnin- gen worden aangevraagd. Dit kan geschieden tot 30 December. Von Brauchitsch overleden Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Walter von Brauohitsch gisteravond in een ziekenhuis van het militaire kamp nabij Hamburg, waar hy was gedeti neerd, is overleden. Von Brauohitsch, voormalig opperbe velhebber van de Duitse strijdkrachten tijdens de veldtocht tegen Polen, was een van de vier Duitse generaals, di© na hun krijgsgevangenschap in Enge land hun berechting als oorlogsmisda digers afwachten. Von Brauchitsch werd in 1938 be noemd tot opperbevelhebber van het Duitse leger, doch in December 1941 door Hitier afgezet, volgens sommigen omdat het hem niet gelukt was Moskou te veroveren en in verband met zijn terugtocht voor het Russische tegen-of fensief. In 1945 werd hij gevangen ge nomen en naar Engeland overgebracht, waar hij tot 15 Juli 1948 in krijgsge vangenschap bleef en vervolgens naar Duitsland werd overgebracht in af wachting van zijn berechting als oor logsmisdadiger. Von Brauchitsch leed de laatste tijd aan een hartziekte. PALESTINA WEER IN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad ls vandaag in spoedzitting bijeengekomen om het ver zoek in overweging te nemen van de waarnemende bemiddelaar der V. N. om „onmiddellijke interventie" ln d© ernstige toestand, veroorzaakt door schendingen van het bestand ln Pa lestina. De waarnemende bemiddelaar, dr Bunche, deelde de Veiligheidsraad mede, dat Egypte zijn verzoek om het vuren te staken had aanvaard „onder één voonvaarde, n.l. dat het ook door Israel zou worden aanvaard". Hy ver klaarde voorts bericht ontvangen te hebben, dat Israel bereid was op ieder ogenblik en tijdstip met Egypte te on derhandelen. Naar van de zijde van het Ver bond der Belgische hotelhouders wordt medegedeeld, bedroegen de inkomsten der hoteliers aan de Belgische kust dit seizoen ongeveer de helft van die van 1947. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 19 October. De omzetten waren vandaag weer zeer klein. Evenals gisteren bestond enig aanbod voor Koninklijke, welk aanbod overigens vlot werd opgenomen. Dit kon echter niet verhinderen, dat de koers opnieuw efcn kleinigheid naar beneden ging. Het eigenaardige ver schijnsel doet zich voor dat, terwijl olie waarden in Londen wat beter gedispo neerd waren in verband met het bericht omtrent de plaatsing van een dollarle ning door een van de maatschappijen van het Koninklijke Shellconcern de koers voor het toonaangevende petro- leumfonds te Amsterdam iets lager was. Evenals gisteren hield dit klaarblijke lijk verband met de omzetting van Ko ninklijke in Unilevers. Laatstgenoemde waren opnieuw een paar punten hoger. Aandelen Ned. Kabelfabriek, die dezer dagen plotseling naar beneden gingen, verkeerden heden een zestal punten in herstel. De Scheepvaartmarkt was kalm en niet veel veranderd. Cultuurfondsen trokken nauwelijks belangstelling. Ln HVA's ontspan zich enige affaire, waarbij de koers een paar punten naar beneden ging. Rubber fondsen waren niet noemenswaardig veranderd. De Tabaksmarkt lag bijna geheel verlaten. Oude Deli's waren een cleinigneid lager. De beleggingsmarkt was kalm. De Ned. Staatspapieren wa ren nauwelijks prijshoudend. De Amerikaanse markt was zeer stil. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ALDABI, Buenos Aires. 19/10 300 mijl Zd Kaapverdl6Cho Eilanden; ALPHERAT, R'damBuenos Aires. 19/10 te Las Pal- mas; AXELDIJK. JavaNew-York, pass. 18/10 Malta; BOSKOOP, A'dam—Trini dad. 18/10 van Madeira; CELEBES 19/10 van Batavia te Belawan; COTTICA, Am sterdamParamaribo. 19/10 te Madeira: ERINNA (t.) 16/10 van Singapore naar Miri; ETREMA (t.) 18/10 van Gibraltar naar Curasao; JAVA 18/10 van Lorenzo Marquez naar Maka&sar. KAMERLINGH ONNES, BataviaR'dam, 17/10 v. Aden; KEDOE. R'dam—Java, pass. 18/10 Point de Galle; LOMBOK 15/10 van Vancouver naar Bombay; MAASKERK. A'dam—West Afrika, pass. 18/10 Finlsterre; MADOERA Makassar-A'dam; 18/10 ter hoogte van Port Soedan. MAETSUYCKER, Carnavon- Slngapore, pass. 18/10 Krakatau (Straat Soenda); MERWEDE, Calcutta-Hamburg, pass. 18/10 Malta; MODJOKERTO 19/10 van Kohsichang te Batavia; MOEBAI (t Liverpool—Piadjoe. 14/10 te Aden; MOE- DA (t.) GibraltarAden. pass. 16/10 Kaap Bon; NOORD-HOLLAND (slbt) 17/ 10 van Blzerta naar Nantes. NIJKERK 18 /10 van Kaapstad te Port Elisabeth voor OVULA (t.) 19/10 van Muntok te p|adJoe verwacht; PAPENDRECHT (t.) AbadanLand's End, pass. 18/10 Perlm; RIOUW 18/10 van ÓoJombo naar DJed- dah; SOEKAHADJI (slbt) 14/10 van £rei?„.?aar Batavia; STAD ALKMAAR 18/ 10 300 myi Nrd-West van Flores n Ne derland. SLOTERDIJK New-York— Alexandrlë pass 18/10 Algiers; SINGKEP Soerabaya naar TJllatlap; SU MATRA. Adam—Java, 17/10 te Belawan- TABIAN. A'dam-Aalborg, 18/10 te Karls- hamn; TERNATE 18/1% van Belawan, Java—R'dam; TJIBODAS 20/10 van Zan- ?Sai;ot/e,np™anl vcrïacl>t. TJITJALENG- KA 18/10 vao Soerabaya naar Semaranir- WATERMAN Java-Rotterdam^ 18/10 5 Singapore; l&ELTEVREDEN 19/10 vai Makassar te Ballk Papan: WILLEM RUyl R dam-Batavia, pass 17/10 Suez- ZFF, LAND (K.R.L.) 15/10 van Makfisar Soerabaya; ZUIDERKRUIS. R^dam-^JavZ PR. ALEXANDER, Montreal-Amweme^ PKs. 18/10 Straat Bell Isle,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3