Bevin over de vredesmogelijkheden Ziet Churchill de dingen niet te simplistisch? Palestina weer in de Veiligheids raad WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 No. 26513 LEIDSCH Directeur: J. W. Hénny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nog geen beslissingen Onder voorzitterschap van dr Warren Austin is de Veiligheidsraad gristsren bijeengekomen ter behandeling van de De leider van de Joodse delegatie, Eban, verklaarde dat zijn regering zal trachten samen te werken met de Vei ligheidsraad en de bemiddelaar, opdat de vrede in Palestina zou gehandhaafd Palestijnse kwestie. De afgevaardigden i worden. Hij meende echter, dat de VN van de Libanon, Egypte. Israël, de hoge moet zorgen dat de controle op de bei- Arabische bestuursraad en de V.N. w.n. bemiddelaar Bunohe, namen plaats aan de conferentietafel. De verschillende verslagen van de waarnemende bemiddelaar werden voor gelezen, verslagen die betrekking heb ben op de moord op graaf Bernadotte, op de moeilijkheden, waarmede de be middeling te kampen heeft en op het in acht nemen van het bestand in Pa lestina. Bunche verklaarde, dat de overtredin gen van het bestand thans „chronisch zün", zonder dat gezegd kan worden dat een der betrokken partijen hier voor meer verantwoordelijk is dan de andere. De Syrische afgevaardigde Faris el Ohoery dankte Bunche voor de wijze, waarop hij zijn taak waarneemt, en bracht hulde aan zijn „onpartijdigheid, zijn wijsheid, zijn gematigdheid en de juistheid van z\jn oordeel, die tot uiting komen in zijn verslag over de schendin gen van de wapenstilstand." Niettegenstaande de houding van graaf Bernadotte, „die scms tot een oppervlakkige zienswijze kwam, door feitelijke toestanden te willen wettigen" zo zeide de Syrische afgevaardigde, „be treuren de Arabieren zijm dood." Hij herinnerde aan de „ondankbaar heid der Joden" ten opzichte van de bemiddelaar en van de Britten. De Arabieren worden door de Joden neg op een barbaarser wijze behandeld, dan Hitler met hen heeft gedaan." De Sirische afgevaardigde verklaarde, dat het verslag van de bemiddelaar „hoegenaamd niet kan aanvaard wor den, omdat het geen vredesverslag is.' Hij verzekerde, dat ae Joden tijdens de wapenstilstanden militaire voerdelen hebben bekomen en dat zij in hun ha vens de toegang weigeren aan de waar nemers der VN. om de voortdurende aankomst van schepen met manschap pen en wapens verborgen te kunnen houden. Hü besloot met de verklaring dat het Palestijnse vraagstuk dient opgelost te worden overeenkomstig de rechtvaar digheid en de veiligheid en dat men daarvoor tot de oorsprong moet terugr gaan. de partijen in gelijke mate geschiedt, wat, naar hij zegt, niet het geval is. Hij eiste dat de controle over de Ara bische staten strenger zou zijn. De Chinese afgevaardigde verklaarde zich accoord met het ontwerp van re solutie, dat door Groot-Brittannië is ingediend en dat er, naar zijn mening, vooral naar streeft het bestand te handhaven. De vergadering werd vervolgens op geheven tot nader order. DE JAPANSE CRISIS. De vroegere Japanse minister-presi dent en minister van buitenlandse za ken Sjigeroe Josjida is door het Japanse parlement tot minister-president geko zen. Josjida is zeventig jaar. Men ver wacht, dat hü zal pogen een kabinet te vormen uit de rechtervleugel der libe raal-democraten tezamen met enkele aanhangers van de democratische par tij. Hii heeft reeds zijn bedoeling te kennen gegeven het parlement te ont binden en algemene verkiezingen te doen houden. Bij de stemming over de benoeming van de minister-president brachten 213 oarlementsleden blanco stemmen uit. Slechts 185 stemmen werden op Josjida uitgebracht. Dit bet-ekent, dat Josjida geen meerderheid in het parlement heeft. De Engelse staten-familie REDE VAN KONING GEORGE. Koning George van Engeland heeft Woensdagavond een rede uitgesproken tijdens een diner ter ere van de eerste ministers van de Britse dominions en hun vertegenwoordigers in Buckingham Palace, De koning betitelde het Britse gemenebest als „onze broederschap van landen". De redevoering gewaagt van de leiding, die het gemenebest zou kunnen geven aan de wereld „die zich op het ogenblik in een staat van verschrikke lijke nood bevindt". De tweede fase van de Common- wealth-conferentie is gisteren begonnen, nu de vertegenwoordigers van de domi nions, die tot Maandag geen plenaire vergaderingen zullen houden, hun aan dacht hebben gericht op individueel con tact en partiële vergaderingen ter be- spreking van aangelegenheden, die en- i kele dominions in het bijzonder betref- fen. De belangstelling gaat voornamelijk uit naar de mogelijkheid van een ge- dachtenwisseling tussen India en Pa kistan over vraagstukken, die de twee nieuwe dominions onderling nog moeten regelen en een bespreking tussen India en Zuid-Afrika over de kwestie van de -Indische minderheid in Zuid-Afrika. DE ONTMANTELING DER DUITSE FABRIEKEN. Naar te Washington verluidt, is in aanzienlijke mate overeenstemming be reikt tussen Paul Hoffman, administra teur van het plan Marshall, en Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, tijdens hun besprekingen over de ontmanteling van Duitse fabrieken. In gezaghebbende kriqg wordt voor speld, dat de EngelsAmerikaanse ge schillen over de kwestie der herstelbe talingen uit de Duitse industrie moge lijk heden cp de zitting van het En gelse kabinet zullen worden besproken. De wijze van controle op de fabrie ken zou besproken zijn. Men verwacht, dat Engelse deskundigen samen zullen werken met de Amerikaanse technische legerccmmissie, die thans reeds' een voorlopige inspectiereis maakt. RESOLUTIE CONGRES C.G.T. Het C.G.T.-congres heeft een motie aanvaard, waarin verklaard wrordt, dat „de Franse economisohe politiek staat onder de dwang van de Amerikaanse trusts" en dat de prijsverlagingsmaat regelen van de Franse regering „kome die" zijn. In de motie wordt verder aange drongen op het vaststellen van de lo nen in collectief overleg op baJis van een glijdende schaal. Het congres heeft verder aangedron gen op „ontwikkeling van de economi sche betrekkingen met Sovjet-Rusland en de volksdemocratieën" en ontwikke ling van de handel tussen Oost- en West-Europa. Opbouw van een West-Europees blok De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft te Londen in een rede op een lunch van de nationale unie van de fabriekseigenaren verklaard, dat „de oplossing voor de vraag, of we 100 jaar lang vrede zullen hebben, is opgesloten in het probleem van de In dische Oceaan, het Midden-Oosten, Pa kistan, India en Ceylon". Hij zeide. dat Engeland had opgehouden een „impe rialistisch ras" te zijn. „We overheersen niemand. We accepteren gelijkheid in godsdienst, in kleur en in status en in de gebieden, die we nog controleren, werken we voor onafhankelijkheid en zelf-regering". Wat betreft de Sovjet-unie zei Be vin: „De vraag die moet worden opge lost in: „kunnen wij saman leven?" In welke gebieden wensen wjj te wonen? Wat is de draagwijdte van hun am bitie? Waar willen zij naar toe? Zij zijn expansionisten, zy zijn de laatste van de imperiale rassen, zo imperiaal als de czaar ooit was". „Als we niet tot een overeenkomst kunnen komen met onze buren, laat ze dan ten minste aan hun kant van Bevin besloot: „Ik geloof dat we V/est Europa kunnen organiseren met zijn directe verbinding met het Midden Oosten; als we de machtige hulpmid delen van ons koloniale keizerrijk in Afrika kunnen gebruiken, als we tot een samenwerking kunnen komen met ons grote dominion Zuid-Afrika, als we de zaken in orde kunnen maken in Pa kistan en India; als we een juiste po sitie kunnen handhaven in Zuid-Oost- Azië; en als we een goede bijdrage kun nen leveren voor het herstel van China, dan kunnen we met een beetje naden ken de positie innemen van een grote evenwichtsfactor tussen Oost en West, en we zouden het juiste evenwicht kun nen vormen voor het handhaven van vrede en voorspoed in de wereld". NIEUWE EISEN VAN DE AMERIKAANSE MIJNWERKERS. John Lewis en de verenigde mijnwer kers hebben voor de vierde maal sedert het einde van de oorlog besloten een actie te beginnen voqr nieuwe loons verhogingen. Tijdens de slotzitting van de jaar lijkse bijeenkomst van genoemde orga nisatie zijn de eisen opgesteld, die in de 'müur^blijven. Ik^ ben" geen" voor" het tomende voorjaar bij de onder- .-handelingen over de zij ons pogen te hinderen dan moeten wjj het niet erg vinden als wij ons hun tussenkomst aantrekken en ons verdedigen". Over „de agressieve houding, die steeds duidelijker wordt" zeide Bevin, dat de agressie nog steeds doorgang vond en dat zij ter eigen verdediging moest worden bestreden. „Wat ik wil, is solide bouwen, te zamen met België, Nederland Luxem burg, Frankrijk en waarschijnlijk an dere landen, met het grote Midden oosten, Pakistan, India, Zuid-Afrika en Zuid-Oost-Azië, alle hulpmiddelen, verlangens en politieke emancipatie beveiligen, niet onder Britse overheer sing, maar door het stellen van alle elementen en constitutionele over wegingen op een wijde en begrijpe lijke basis, waarop Engeland zich heeft ontwikkeld Als dit grote cen trum als een groot evenwicht in de wereld wordt gebouwd, dan heeft dit 6*.wx mogelijk een vreedzame ontwikkeling I we ontwikkelingen in de "steking van tot resultaat, die generaties lang zal i de mijnwerkers, die Frankrijk reeds duren". 1.595.000 ton steenkool heeft gekost. voor 1949 aan de eigenaars der mijnen zullen worden voorgelegd. Deze eisen houden in: een werkdag van 7 uur, verkorting van de werkweek van 40 uur tot 35 uur, verhoging van de bijdrage, welke de mijneigenaars in het voorzieningsfonds der mijnwerkers storten, van 20 dollarcents tot 30 of 40 dollarcents per ton gedolven kolen, verhoging van de vacantie-uitkering van 100 tot 125 of 150 dollars en verlenging van de vacantieperiode van 10 dagen tot twee weken. ENIGE ONTSPANNING IN FRANKRIJK. De 8 dagen oude staking van taxi chauffeurs te Parijs voor een grotere benzine- en bandentoswijzing, is na het tekenen van een overeenkomst ge ëindigd. In het Oostelijke deel van het spoor wegsysteem, dat het meest door de plaatselijke stakingen was aangetast, is het werk ook weer begonnen. Alle trei nen liepen weer. Er waren geen nieu- DE STAKINGEN IN ITALIË. Officieel wordt gemeld, dat een ge middelde van 55 tot 65 procent van het millioen Italiaanse burgerlijke ambte naren van het werk zijn weggebleven uit protest tegen de weigering van de regering om een onmiddellijke verho ging van de lonen toe te staan. Op het ministerie van koopvaardij was de sta king volledig. Op het ministerie van arbeid staakte ongeveer 80 procent der ambtenaren. Men voegde er officieel aan toe, dat de poging van het algemeen vakverbond om de regeringsdepartementen te ver lammen slechts .beperkt succes" had gehad. Het aantal stakers op het mi nisterie van landbouw zou zijn gedaald tot 20 procent en op het bureau van de eerste minister waren geen afwezi gen, evenmin als op het ministerie van binnenlandse zaken. Uit de Noordelijke industriële centra van Milaan en Genua wordt gemeld, dat terwijl de staking „bijna volledig" was, op de kantoren van het ministerie van financiën de staking op de meeste andere regerings kantoren een „beperkt karakter" droeg. Gedachte aan een verenigd Europa op de achtergrond Onze corresDondent te Londen meldt ons: Churchill's grimmige rede te Llan dudno heeft vele vragen opengelaten en misschien onbedoelde suggesties ge wekt. Daardoor heeft deze speech waar schijnlijk meer kwaad dan goed gedaan. Zoals hij het al eerder deed, heeft Churchill het ook thans weer doen voorkomen of de oplossing van het ge schil met de Russen een betrekkelijk eenvoudige zaak is. De aard dier oplos sing liet hij als steeds in het vage Churchill wenst, dat de Westelijke mo gendheden, zolang het nog tijd is. d.w.z. zolang zij het monopolie van de atoom- Dr Ph. B. Libourel 70 Jaar. - De Delftse notaris dr Ph. B. Libourel, ook hier ier stede welbekend o.a. als lid van de Universiteitsraad van het Leids Univer siteitsfonds. voorzitter van de broederschap van Notarissen in Nederland, vierde gisteren zijn 70ste verjaardag. Dr Libourel, die een groot aantal functies in het openbare leven bekleedt waaronder het voorzitterschap van „Het Groene Kruis", mocht van vele zijden gelukwensen ontvangen. De harmonie „Kunst na Arbeid" van het St. Jorlsgasthuis, waarvan dr Libourel voorzitter regent is. bracht de jarige een muziekhulde, die hij met zijn echtgenote voor zijn huis in ontvangst nam. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 16 OCTOBER. Zon op: 7.06 uur; onder: 17-45 uur. Maan op: 17.28 uur; onder: 5.00 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 2.53 en 15.11 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Oorlog niet ergste van alle kwaden ALDUS AARTSBISSCHOP VAN YORK De aartsbisschop van York heeft een overzicht gegeven van de plichten van een Christen tijdens de koude oorlog en wekte op tot beperking van het ve to-recht en het buiten de wet stellen van de atoombom. De Christen, zo zeide hij, moet de hoop op vrede nooit opgeven en be hoort voortzetting van de onderhande lingen te steunen zolang maar de klein ste kans op een schikking blijft bestaan, hoe wanhopig van lange duur deze on derhandelingen ook mogen zij-n. De aartsbisschop voegde hier aan tce: dooh de Christen moet zich, ondanks al zijn haat tegen oorlog en hartstoch telijke wens naar vrede, bewust zijn, dat oorlcg niet het ergste van alle kwa den is. De volkomen degradatie van de mens, het verlies van de menselijke rechten en het met voeten treden van alles wat rechtvaardig en waarachtig is, is een kwaad erger dan oorlog. De Christen moet dus bereid zijn zich tot het uiterste te verzetten tegen de on rechtvaardige eisen van een agressief totalitarisme. Zwakte en verlegenheid moedigen 'n agressor aan, terwijl protesten en ar gumenten zijn minachting opwekken, tenzij daarachter een gewapend volk staat, vastbesloten te strijden, lijden en het leven te verliezen, liever dan zich passief te onderwerpen aan de moord op zijn land en de slavernij van zijn burgers. De aartsbisschop vervolgde: Berlijn is momenteel het symbool van de koude oorlog, die thans met dodelijke meedogenloze vastbeslotenheid gevoerd wordt door een agressieve politiestaat tegen de democratie. De koude oorlog meet verslagen worden door de koude en kalme zenuwen van mensen, die overtuigd zijn van de rechtvaardigheid van hun zaak. Ernstige morele punten staan op het spel. Indien de geallieer den zich thans uit Berlijn terugtrekken, zuilen zij het volk verraden, dat hen vertrouwd heeft. Hun plechtige belof ten zouden in de toekomst als minder beschouwd worden dan vodjes papier en hun terugtrekken zou leiden tot ver dere eisen en toegeven, totdat geheel Europa onder de macht zou staan van het militante communisme en dan kan het uur van onze eigen ondergang niet lang meer worden uitgesteld. (United Press). Ter bespreking van de uitwerking van het Marshall-plan op Engeland en haar koloniën is de administrateur van het hulpplan, Paul Hoffman, uit Parijs naar Londen gekomen, waar hü door minister Bevin werd ontvangen. Mr Hoffman (rechts) voor het ministerie van Buitenlandse Zaken samen met mr Harriman. Popularisering van Radar ONTWIKKELING PRECIEZE PLAATSBEPALING OP ZEE. Er zjjn plannen in voorbereiding om het „magische oog der scheeepvaart", dat onder de naam Radar in en na de oorlog zulk een enorme toepas sing vond, te populariseren, waardoor de apparatuur, die thans nog op glo baal f. 35 000 komt, aanzienlijk goed koper kan worden geleverd. Daarmede zal de essentie van de Ra dar, zijn feilloosheid, bewaard blij ven aldus deelde men ons op het Radar-proefstation „Waveguide" in Noordwijk mede maar de reikwijdte moet worden teruggebracht van 30 tot ongeveer 10 zeemijlen. Hiermede kan de kleine koopvaardij en de visserij het echter gemakkelijk stellen. Overigens staat ook de ontwikkeling BINNENLAND Met Ingang van heden ls de maxi mumprijsregeling voor koffiestroop Inge trokken. In de ondergrondse werken van dc mijn Oranje Nassau III te Heerlen werd ten gevolge van het springen van een luchtleidlng de sleper P. C. B Mutsaers zodanig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. Te Utrecht ls gisteren het tweedaags congres voor openbare gezondheldsregellng geopend door de voorzitter dr L. C Kers bergen uit Haarlem. Voor dit vijftigste congres, dat gewijd is aan het onderwerp „Plaats, bouw en inrichting der scholen ln verband met de gezondheid van het kind", bestond buitengewone belang stelling. Bij beschikking van de minister van O.. K. en W. ls ingesteld een commissie, belast met het keuren van films voor vertoning, aan leerlingen van lagere scholen onder voorzitterschap van mr A. J. Fock, inspecteur van het L.O. in de inspectie Utrecht. Vrijdag a s. zullen, vermoedelijk ln tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard, de nieuwe installaties van Thomsen's Havenbedrijf aan Lekhaven, Maashaven en Waalhaven, de grootste tot op heden vol tooide bijdrage van particuliere zijde tot de wederopbouw van de haven van Rot terdam, officieel geopend worden. De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr dr Michiels van Verduynen, ls tot erelid van de Jockey-club gekozen. Op de rbksweg BredaMoerdijk ls het verminkte lijk van een rondtrekkende harmonicaspeler. Bartels geheten, gevon den. H(j ls op een vrachtauto geklommen zonder dat de chauffeur dit bemerkte, denkende dat de auto naar Etten zou rijden. Toen Bartels onderweg ontdekte, dat de auto niet ln de richting Etten ging, moet hij van de snelrijdende wagen zijn gesprongen en daarbij een dodelijke smak hebben gemaakt. Verschenen ls het voorlopig verslag van de vaste commissie voor openbare werken, verkeer en waterstaat der Tweede Kamer nopens het ontwerp van wet tot herziening van de wet autovervoer per sonen. BUITENLAND Zondag komen de ministers van financiën van Groot-Brlttannië. Frankrijk en de Beneluxlanden te Parijs byeen. De Australische douane heeft te Mel bourne op de „Chanda" van de Brits- Indische stoomvaartmaatschappij 350 pond opium ter waarde van 224.000 gulden ln beslag genomen. Tijdens de eerste voorstelling van de film „Het IJzeren Gordijn" te Colombo werd brandbaar materiaal naar het doek geworpen. De brand was spoedig geblust. Volgens radio Vletmlnh heeft de vrouwenbond aldaar ln het kader van een wedstrijd ter bevordering van het patriot tisme een grote beloning uitgeloofd voor hem. „die het grootste aantal hoofden van Franse vijanden zal hebben afge sneden". Zes leden van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden zijn per vliegtuig te Madrid aangekomen, zy zullen verschei dene dagen ln Spanje verblijven. Op de aankondigingsborden van de universiteit te Belgrado is medegedeeld, dat 233 studenten van de universiteit door de „commissie voor discipline" zijn weg gezonden. Mono Harris, een 23-Jarlge Jood. die door de Britse politie beschreven wordt ais „een lid van een organisatie in Enge land .dit de Joodse terroristen ln Palestina steunde", ls ln Londen veroordeeld tot 7 Jaar dwangarbeid. Naar de" aanklager verklaarde, had de politie ln de woning van Harris „een waar arsenaal van explosieve stoffen" ontdekt. van de decca-navigator, het systeem der precieze plaatsbepaling op zee door middel van een zendercomplex, dat continu bepaalde golven uitzendt, die op het schip afleesbaar zyn op wijzerplaten en dan met behulp van een kaart direct een positie vertellen, niet stil. Er is thans een zogenaamde „chain" van vier zenders in de omgeving van Londen in bedrijf, die met een straal van 300 mijl werkt, maar vandaag wordt ook de Deense chain in gebruik geno men. waardoor de decca-straling de ge hele Noordzee zal bestrijken en een deel van de Oostzee. Wanneer dan nog de Schotse „chain", die in aanbouw is. ge reed zal zijn. valt ook een aanzienlijke oppervlakte van de Atlantische Oceaan onder de decca-beveiliging. De vliegdiensten op de Indonesië-route MOGELIJK IN JANUARI TIEN MAAL PER WEEK. Naar de heer Crans, hoofd van de af deling Vervoerszaken der KL.M. te Ba tavia mededeelt, zijn berichten over uit breiding op de Indonesië-route tot 10 maal per week enigszins voorbarig. Op 8 Oct. is een gecombineerde DC 4-Skymaster- dienst begonnen Hierbij is de verbinding met twee diensten uitgebreid; iedere Vrijdag ver trekt nu een vliegtuig extra van Batavia en Amsterdam uit. Deze toestellen doen ook Rome en New-Delhi weer aan. Voorts zal eens in de twee weken op Maandagen, nog een DC 4 worden in gezet. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de frequentie nog verder zal worden opgevoerd, en mogelijk in Januari 1949 dan inderdaad een „tien maal per week"-dlenst zal kunnen worden inge steld. GRATIE VERLEEND. Bij Kon. Besl. is gratie verleend aan J. M. van Groin de Planque, die tot de doodstraf veroordeeld was by sen tentie van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. bom bezitten, hun rechtvaardige eisen tegenover de Russen formuleren. Deze komen er volgens hem op neer, dat de Russen zich achter de Curzonlijn terug trekken. Bedoelde Churchill hiermee een ultimatum? Indien dit zo is. zou dan niet de logische gevolgtrekking zijn, dat het Westen bij Russische weigering een preventieve oorlog zou moeten ont ketenen? Dit is het laatste, wat van de democratieën kan worden verwacht, ze ker zolang er nog de geringste hoop op overeenstemming bestaat Churchill is er blijkbaar van overtuigd, dat de drei ging van de bom de Juiste uitwerking zou hebben. Maar, zo vraagt b.v. de „Times" is het niet onredelijk te ver wachten, dat de Russen onder pressie zouden willen onderhandelen, iets wat de anderen nadrukkelijk weigeren? De verkeerde uitwerking op een groot deel van de publieke opinie is ook in belang rijke mate toe te schrijver» aan het feit, dat zo'n rede eigenlijk een diplo matiek document is, dat woord voor woord dient te worden bestudeerd en afgewogen en dan nog van tekstuitleg moet worden voorzien. De grote massa, die daartoe niet by machte ls, ziet dan ook in Churchill de man, die al wil hij geen oorlog, altijd over oorlog spreekt. Daarbij komt. dat Churchill's rede voor namelijk bestemd was voor de Verenig de Staten als reactie op Trumans ver ijdelde poging om in zijn eentje als verkiezingsstunt? met Stalin tot over eenstemming te komen Hoe dit ook zü, Churchill heeft algemeen te horen ge kregen, dat zyn visie te simplistisch en te eenzydlg is Ondanks zijn ferme taal, heeft hy slechts weinigen er van kun nen overtuigen, dat de door hem aan bevolen politiek, voor zover deze niet in nevelen gehuld is op korte termün werkelük Iets zou kunnen bereiken. Daarbij komt, dat het grote probleem is, dat men de bedoelingen van de Russen ondanks alles maar ten dele kent. Dit beperkt op het ogenblik de bruikbaar heid van Churchills diagnose. Bovendien is het de vraag of de atoombom op zichzelf, dus zonder een groot aanvalsleger er achter, afschrik wekkend genoeg ls voor een agressor, wanneer deze er bijvoorbeeld bacteriolo gische wapens tegenover kan stellen. Volgens de Berlünse bladen onder Sovjetbeheer ls het Kremlin niet erg onder de indruk van de militaire pa raatheid van het Westen. Churchill er kent trouwens zelf, dat de weg nog lang is De „Times" concludeert name- lük uit zün rede. dat Churchills korte flirtation met de federale unie voorbij schijnt en dat hü nu met Eden de moeilijker tot stand te brengen en veel lossere drie-eenheid van Engeland met zün gemenebest, Europa en Amerika propageert. Churchills formulering is kennelük een symptoom van de sinds geruime tüd te Londen duidehjk waarneembare accent verschuiving naar het eigen imperium, waarbü de gedachte aan een verenigd Europa weliswaar niet ln het vergeet boek dan toch op de achtergrond dreigt te geraken. Dit bewüst al weer hoe moeilük het is de korte weg te bewan delen. Churchills rede heeft, behalve zijn verwyzing naar economische sanc ties. als positieve bijdrage tot verhel dering van het probleem helaas weinig te betekenen gehad. EEN EFFECTIEF MIDDEL! Onlangs werd het Potomac-Edi- songebouw te Hagerstown in de Amerikaanse staat Maryland uit gerust met 'n speciale camera om dieven te fotograferen, als zü het gebouw zouden binnendringen. Nu hebben dieven er ingebroken en de camera meegenomen. Indonesische Federalisten terug naar Batavia GROTE VOLDOENING OVER BESPREKINGEN. Uitgeleide gedaan door minister mr A. M. Joekes en prof. mr C. P. M. Rom- me en tal van andere autoriteiten, vrienden en familieleden zün gister avond de voornaamste vertegenwoordi gers van de Federalisten in Indonesië, die besprekingen met de Nederlandse regering hebben gevoerd van Schiphol naar Batavia teruggekeerd. De algemene indruk was dat de be sprekingen ln Den Haag in een zeer prettige sfeer zün gehouden. Opmerkin gen als „boven alle lof verheven" en „fantastisch goed" van resp. Züne Exc. Anak Agoeng en Z.H. Hamid II tonen dat dit overleg en de openhartigheid welke de besprekingen kenmerkte een zeer prettige indruk hebben gemaakt. BELASTING VOOR RIJWIELEN MET HULPMOTOR, De minister heeft de A.N.WB. be richt, dat een belasting van f. 10.— per jaar verschuldigd is, voor rüwielen met hulpmotor, welke heffing, naar zün oor deel, het publiek niet zal weerhouden tot aanschaffing van een dergelük ver voermiddel over te gaan. WIJZIGING VAN POSTTARIEVEN. Een wijziging is vastgesteld ten aan zien van de postbewüzen. Het tarief voor het verzenden van bedragen bene den f. 10per postbewijs ls gebracht van 7% cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het verzen den van kleine geldbedragen op brief kaarten gebracht van 1 op 2 cent. De instantie, welke de briefkaarten ont vangt, zal dus voortaan 2 cent, zünde de kostprüs, moeten betalen. RADIO'S VOOR INDONESIË. Vandaag beginnen de leden van de Ned. Ver. van Radio-detailhandelaren in samenwerking met de Niwin met een landelijk opgezette actie, die ten doel heeft radiotoestellen naar de militairen in Indonesië te zenden. De gelden hier voor willfen de radio-handelaren bijeen brengen door middel van de verkoop van bakelieten imitatleradiotoestelletjes O® deze wüze hoopt de NVRD 500 tropen- radio's naar Indonesië te kannen aen- den.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1