Gaat het Italiaanse rijkspersoneel staken Dr Beel leider der onderhandelingen met Republiek? Wysjinsky wijst alle tot de sovjets gerichte beschuldigingen af Sovjets aanvaarden alle controle-maatregelen WEER BERICHT Vluchtende Moeso door Republikeinen geholpen! Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 No. 26513 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro QO.: 67055 Austin tegen de Sovjet In de politieke commissie is het debat over het Sovjet-voorstel inzake 1/3 ontwapening voortgezet. De tweede Amerikaanse gedelegeerde Austin, daagde de Sovjet-Unie uit te ontkennen, dat zij oorlog ziet als een middel om een communistische wereld organisatie tot stand te brengen. Austin vroeg, Waarom de Sovjet-rege ring niets gedaan" had om de interna tionale verstandhouding en het inter nationale vertrouwen, die noodzakelijk waren voor een werkelijke ontwapening, te versterken. Verder gewaagde hij van de noodzaak van doeltreffende garanties voor een algemene ontwapening. Volgens Austin was de bedoeling van het Sovjet-voor- stel tot controle op de ontwapening in het kader van de Veiligheidsraad „met het veto-recht als valstrik" te doorzich tig om het voorstel ernstig in overwe ging te nemen. Austin haalde een aan tal publicaties van „gezaghebbende Sovjet-zijde" aan om aan te tonen, .,dat de bedoelingen van -de Sovjet-regering niet van vredelievende aard waren". „Misschien kan Wysjinsky de stelling dat oorlog tussen de Sovjet-Unie en de kapitalistische landen onvermijdelijk is en dat het communisme predikt, dat ons stelsel moet worden vernietigd, weerleggen" aldus Austin. „Eerder kunnen wij de waarschuwingen in de publicaties van de Sovjet-autoriteiten niet veronachtzamen". Austin zeide, dat toen het Russische volk een grote rol speelde in de strijd tegen Nazi-Duitsland. de hoop levendig werd, dat de „meedogenloze stellingen" van Marx en Lenin plaats gemaakt hadden voor een ruimere opvatting van de betrekkingen tussen mensen en sta ten. Austin gewaagde van de Russische „overheersing" van Roemenië, Polen, Hongarije, Albanië. Bulgarije, Tsjecho- Slowakije en Joegoslavië en zeide, dat „langzamerhand het besef ontstond, dat er inderdaad niets was veranderd". „De staten van West-Europa zijn ook het slachtoffer geworden van deze nieuwe vorm van agressie. De Komin- form werd gesticht. West-Europa moet koste wat het kost niet meer op de 4>een komen, daar het anders de communistische penetratie uici su. ces zou kunnen weerstaan. De monistische partijen van Italië, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België, Nedelrand en Luxemburg kre gen haar orders en begonnen met de uitvoering van een plan van welover wogen sabotage". Austin haalde een verklaring aan van het Franse communistische blad Hu- manité, dat „het volk van Frankrijk nooit tegen de Sovjet-Unie zal vech ten" en voegde er aan toe: ,,voor mijn 50 jaar geleden was in West-Friesland het „katknuppelen" een geliefd volksver maak. Op een vat. opgehangen aan een touw, en waarin een levende kat werd gestopt, werd niet zware knuppels ge slagen tot de ton zo kapot was, dat het geplaagde dier kon ontsnappen. Voor iedere stukgeslagen hoepel en duig werd een prijs uitgeloofd, de hoofdprijs was voor degene, die de ton geheel stuksloeg. Deze dierenmishandeling werd echter 'ik met het Dalingtrekken verboden. In sommige dorpen is het spel in zwang gebleven, doch het wordt thans beoefend zonder levende poes die vervangen is door een stuk hout of iets dergelijks. In De Gouw (gem. Hoogwoud) wordt het spel nog ieder jaar op de herfstkermis beoefend. Burgemeester Breebaart. een vervaarlijke knods in de hand staat ge reed voor de eerste slag. TIJDELIJK ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen. Matige, in de kuststreken tij delijk krachtige wind tussen Zuid en West, later wat afnemend. Weinig ver andering in temperatuur. 14 OCTOBER. Zon op: 7.02 uur: onder: 17.49 uur. Maan op: 17.08 uur; onder: 2.38 uur (E. K.) Hoogwater te Katwijk te 1.37 en 14.09 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's land vertegenwoordigen terecht of ten onrechte de communisten in alle lan den thans terecht of ten onrechte de Sovjet-Unie". Austin verklaarde verder, dat het volk der V.S. bereid was ieder bona-fide voorstel tot vermindering der bewape ning zorgvuldig te overwegen. Hij be sloot met een beroep op de Sovjet-Unie „met ons samen te werken om de in ternationale spanning te verminderen en de vrees en het wantrouwen, die het leven van zovele volken vervult, te ver drijven". Wysjinsky antwoordt Na Austin kreeg Wysjinsky het woord. De zaal was geheel bezet en iedereen verkeerde in spanning. Wysjinsky zeide, dat er twee partijen waren bij deze kwestie van de ontwa pening: één partij, die steeds voorstan der was van het nemen van besluiten, die de eerste stap zouden hebben be tekend naar een doeltreffende ontwa pening en de andere, die voortdurend poogde koste wat het kost iedere maat regel tot vermindering van de bewape ning te verijdelen of op de lange baan te schuiven. De laatste partij met de V.S., Engeland en Frankrijk aan het hoofd, hadden aanvallen gedaan op de Sovjet-voorstellen, „die alle perken te buiten gingen". Volgens Wysjinsky had de Amerikaanse gedelegeerde Austin ..zijn aanvallen niet alleen gericht te gen de Sovjet-voorstellen maar ook te gen de Sovjet-Unie". De Britse bewe ring, dat de „Russische olijftak" niet was te vertrouwen, was „belachelijk" en toonde een gemis aan verlangen om werkelijk het Sovjet-voorstel in over weging te nemen. De Britse en Franse afgevaardigden, aldus Wysjinsky had den getracht het Sovjet-voorstel te koppelen aan de kwestie van de atoom bom. ..Wij kunnen deze kwestie niet in dit licht beschouwen. De algemene ver gadering moet het Sovjet-voorstel los van de kwestie van de atoombom be handelen". Na geconstateerd te hebben, dat de twee commissies voor de atoomener gie en de ontwapening geheel waren vastgeraakt, zeide Wysjinsky: „U zegt, dat wij de schuld dragen voor deze im passe, wij zeggen, dat u de schuldige bent". Wysjinsky ontkende verontwaardigd, dat er geen samenwerking mogelijk zou zijn tussen de communistische en kapi talistische landen. Opgewonden zeide hij: „Het is mogelijk, dat er samenwer king bestaat tussen landen met ver schillende ideologieën en verschillende sociale structuur, indien er een werke- liik verlangen naar onderling begrip aanwezig is. Wij willen samenwerking, wij hunkeren er naar'. „Wij, wensen echter geen samenwer king op dictatoriale basis onder de drei ging \an een super-wapen. U moet we ten. dat er een zekere mate van gevaar verbonden is aan deze super-wapens. U moet weten, dat er een antwoord be staat op ieder v/apen, mijne heren op ieder wapen". Belet het verschil in ideologie ons het uitwisselen van graan, hout en electri- sche uitrusting? Wij hebben 30 jaar lang de trom geroerd ten behoeve van de ontwapening. Het effect is als een druppel op een steen, die aanvankelijk niet wordt uitgehold. Wij zullen echter deze trom blijven roeren". Hij zeide, dat de Sovjet-Unie werd beschuldigd van onwil tot het sluiten van een compro mis. Met stemverheffing zeide Wysjins- ki„Wij hebben gepoogd u tegemoet te komen t.a.v. de atoomkwestie. Wij stem den in met gelijktijdige conventies. Wij hebben alles gedaan om u ter wille te zijn. Waarom komt u ons niet tege moet?" Hoewel Wysjinsky soms zeer opge wonden sprak, was hij in werkelijkheid niet verbolgen en scheen hij goed ge luimd. aldus tekent Reuter hierbij aan. Zich wendend tot de Britse en Ame rikaanse delegaties '.eide hij: „Gij hebt enorme vloten. Zelfs wanneei deze met een derde zullen worden ingekrompen, zult gii nog steeds tezamen een vloot be zitten. die vele keren groter is dan van de rest van de wereld bijeen. Gij bezit de atoombom. Gii verwacht dat anderen haar niet zullen hebben dat hoont u tenminste." Wysjinsky herhaalde, dat zün voor stel een bescheiden voorstel was. „Het is een handelstransactie. Bij de mees te transacties is een hoop bedrog. Wij echter aanvaarden alle maatregelen, die er op gericht zijn, dat bii de uit voering van dit ontwapeningsvoorstel geen bedrog eepleegd kan worden. De Sovjetstaat en het Sovjet-volk kunnen echter niet buigen voor een bevel on der welke omsta id:.ih ïden ook. Gij vergeet, met wie gü te maken hebt. Gij kunt ons niet zeggen: „aanvaardt ons contrölesysteem. of anders Gij kunt ons niet dwingen een controle te- aanvaarden, die het bezit van de atoomenergie in handen zou stellen van een super-trust, die onbeperkte macht zou hebben, waardoor zü luchtverken- ningen zou kunnen uitvoeren boven de Sovjet-Unie enzovoorts. Gii klopt aan de verkeerde deur. Op die manier zult gü nooit verder komen. Wij willen echter met u samenwerken aan de samenstel ling van een controleapparaat, waarin alleen eeliike rechten hebben en niet ge probeerd wordt zich te bemoeien met volken, die zich niet kunnen verweren. Wij stellen u voor nu en op deze plaats een beslissing te nemen. Wanneer gij het besluit genomen hebt, kunnen wii maat regelen uitwerken ter uitvoering er van." Wijzend op het dalen van het percen tage der uitgaven voor de defensie tot 17M: pCt zei de Rus: „Hebt gii enig idee van de verwoestin gen, die de Hitleriaanse oorlog in de Sov jet-Unie heeft aangericht? Wij hebben huizen nodig voor millioenen. fabrieken om de goederen, die wij zo dringend no dig hebben te produceren. Wij hebben spoorwegen nodig ter vervanging van de honderden en honderden kilometers, die tijdens de oorlog verv/oest werden. Wij hebben ziekenhuizen nodig, voor tien duizenden mensen, die nog lijden onder de ontberingen in oorlogstijd. Wij hebben dokters nodig paarden en vee. millioe nen en millioenen er van. Zonder deze dingen kunnen wii niet ademen, niet vooruitgaan." Volgens Wysjinsky toonde de Ameri kaanse begroting voor 1948/'49 aan dat 79% van alle uitgaven rechtstreeks be trekking hadden op de laatste oorlog of op maatregelen voor een eventuele nieu we oorlog. In Engeland was 25% van de begroting bestemd voor het léger, zo zeide hij. „Als de algemene vergadering het voorstel aanneemt voor liet verbod van de atoombom en voor de beperking van de bewapening met een derde, zal de Sovjet-_Unie gelijk met alle andere sta ten inlichtingen verstrekken over alle wapens in haar bezit. Wij zullen u deze inlichtingen verschaffen zodra zij van practisch nut zijn. Als gij het voorstel wilt aannemen om de atoomwapens te verbieden en de bewapening met een derde te verminderen in de loop van een jaar. zullen wij onze kaarten op tafel leggen Alle kaarten. Gij legt de uwe naast de onze. Vervolgens zul len er middelen en wegen zijn om te onderzoeken of het de goede kaarten zjjn. Wat de Sovjet-Unie betreft, kan Ik Ti verzekeren, dat het de goede zijn." ..Door iedereen is veel gezegd over het herstel van vertrouwen. Waarom ook niet gezegd, dat het internationaal vertrou wen is ondermijnd doordat de meerder heid het compromis-voorstel van de min derheid niet wil aanvaarden Men kan de wil van de meerderheid niet aan de minderheid opleggen. Dat is in flagran te strijd met de beginselen van interna tionaal vertrouwen. Nergens ter wereld bevinden zich Sov- jetrussische wapenen dan alleen op ons eigen grondgebied en in zekere voorma st .-vijandelijke gebieden, volgens inter nationale overeenkomsten." Ten slotte zeide Wysjinsky: „Wij stellen ons voor de oprichting van een internationaal controle-orgaan om toe zicht te houden op de uitvoering van het verbod van atoombommen, op de controle op de atoomenergie en de uit voering van onze ontwapeningsvoor stellen. Wij weten, dat het voor elke mogendheid zeer moeilijk zal zijn te gen te stemmen. Wij weten, dat de handen, die er tegen worden opgesto ken, geen steun zullen Tónden onder de volkeren ter wereld." Terstond na de rede van Wysjinsky werd de bijeenkomst verdaagd. STEMMINGEN INZAKE ATOOM-ENERGIE. De sub-commissie voor politieke aan gelegenheden. die er mede belast is een werkwijze vast te stellen voor het ver volg van de werkzaamheden van de VN op het stuk van de atoomenergie heeft met acht tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en de Oekraine), bii één onthouding (In dia), het Canadese voorstel goedge keurd waarbij de zes leden van de com missie voor de atoomenergie (de grote 5 en Canada) verzocht wordt overleg te olegen om te onderzoeken of er een mo- vo'^ke basis van overeenkomst bestaat. Zij heeft met zeven tegen twee stem men bij twee onthoudingen (India en Ecuador) het Sovjet-voorstel verworpen, waarbij verzocht wordt, dat de commis sie voor de atoomenergie en de Veilig heidsraad hun werkzaamheden zouden hezvatten om twee ontwerp-overeenkom- sten op te maken: één betreffende het verbod van atoomwapens en een ander betreffende de controle op de kern energie die tegelijkertijd zouden onder tekend en van kracht worden. Deze pinguin vindt het zün grootste ge noegen een ritje te maken op de rug van een grote alligator-schildpad. Of hij met de vleugels klapt om ziln evenwicht te bewaren of om zijn rüdier tot spoed aan te manen, is nog niet bekend. Hatta wil Moskou niet trotseren Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Van Republikeinse zy'de werd ons meegedeeld, dat op 20 September te Djokja door Merle Cochran een eigen voorstel is overhandigd, dat het plan van Dubois vrü dicht benaderde. Dat voorstel werd vervolgens te Den Haag voorgelegd, maar volgens Republi keinse informatie werden daar zoveel amendementen aangebracht, dat men beter van een nieuw plan kon spreken. Het gewy'zigde plan zou sedert 5 d. in het bezit zün van Cochran, die er nog aan werkt. De Republikeinen krügen intussen meer en meer de indruk, dat de C. v. G. D. uitgeschakeld wordt en dat het initiatief geheel over gaat naar Amerika. Volgens Republikeinse mening zou Washington aan minister Stikker heb ben gezegd dat het State Department groot vertrouwen stelt in de inzichten van dr van Mook, hetgeen diens terug keer zou verklaren. Republikeinse kringen verwachten, dat dr Beel leider zal worden van de toekomstige onderhandelingen tussen Nederland cn de Republiek. Indien het voorstel Cochran gebaseerd mocht blijken te zijn op de resolutie van Bandoeng, geven Republikeinse krin gen dit weinig kans als basis voor onderhandelingen. De geruchten, dat Moeso c.s. naar Bangkok zou zün gevlucht, worden door de Republikeinen tegengesproken, noch bevestigd. Welingelichte kringen te Ba tavia nemen echter de juistheid van die geruchten aan. Zjj vermoeden echter tevens, dat de Republikeinen Moeso bij zijn vlucht de helpende hand hebben geboden, daar Hatta Moskou niet wil trotseren door een veroordeling van Moeso na diens gevangenneming. Aangenomen wordt dat de Republi keinse gevolmachtigde te Singapore, Octoyo, hierin de hand heeft gehad. De Gasperi moet onpopulaire maatregelen nemen (Van onze Romeinse correspondent) De regering De Gasperi is dank zij haar veipietierende meeraeriield in het panemeiii steeds zeker van naar zaaK. jviaar m net idnd, in de ie venae maai- scnappy, is de uiterst linkse oppositie sterk en zij maakt van haar kraent ten volle gebruik. Zeifs na de splitsing in de vakbeweging, waardoor een deei der arbeiders zien onttrok aan ae commu nistische invloeden, die in het algemeen vakverüond overneersen, gaat de strijd onverminderd voort. In deze üagen heeft de oppositie een grote troef in handen: de agitatie van net personeel in rüksdienst. De ambtenaren van noog tot laag zyn in Italië slecht betaald. Dit is nooit anders geweest, doch na de oor log zün zü er ten opzichte van werk nemers in de particuliere bedryven sterk op achteruit gegaan. Het levens onderhoud kost 50 maal zoveel als voor de oorlog, en terwül de lonen der ar beiders gemiddeld 56 maal, die der handels- en kantoorbedienden 49 maal zo hoog zün als in 1939, ontvangt het rükspersoneel met Inbegrip van spoorwegen en posterijen slechts 36 maal zoveel als vroeger. En die sala rissen waren reeds te laag. Wie dus in rüksbetrekking is, zoals ambtenaren, le raren en professoren, lüdt honger. Deze gehele categorie dringt thans aan op loonsverhoging. De partijen hebben ge tracht daar politieke winst uit te slaan, zodat de minister van de schat kist Pella niet minder dan zeven in terpellaties moest beantwoorden, die alle de zaak der ambtenaren bepleit ten. Ook een links georiënteerd chris ten-democraat, een grootman in de ka tholieke vakbeweging, drong aan op herziening der salarissen. Vóór de minister het woord nam, werd nog een achtste interpellatie in gediend, ditmaal van liberale zyde. Spreker was Corbino, na Einaudi de grootste autoriteit op economisch gebied in Italië. Hij had de moed tegen de al gemene tendenz in te gaan en deed dit, naar hü zeide, om te voorkomen dat het volle gewicht der impopulariteit van zekere beslissingen op de regering zou drukken. Hü gaf als zün mening te kennen, dat toestemmen aan de ver langens der ambtenaren tot onmiddel lijke inflatie zou leiden met als gevolg een verslechtering van de levensvoor waarden niet alleen voor het rüksper- personeel, maar voor alle loontrekkers. Bü een inflatie zijn alleen sommige zwaar met schulden beladen industrië len gebaat en «ie leiders van vakbon den, die niets liever zien dan chaos en verwording. Na die rede van Corbino wist men reeds wat minister Pella ging zeggen. Hü prees het rükspersoneel en hoopte, dat men in die kringen nog enig geduld zou hebben tot een op lossing gevonden ;zou zijn. De staat geeft voor lonen en salarissen 49 maal zo veel uit als in 1939 en heeft dus het algemene niveau bereikt, maar het aan tal personen in rüksdienst is van 783 000 in 1938 gestegen tot 1.040.000 thans. En op elke acht werkende Ita lianen heeft er één een rüksbetrekking. Dit is te veel. In vele diensten kan men reorganiseren, ouder personeel pensioneren. Aan de arbeidstüd, die volgens de wet zeven uur per dag be draagt, wordt vrijwel nergens de hand gehouden. Dit was een belangrük punt in de rede van de minister. Op de ministeries en andere bureaux werkt men van negen uur des morgens tot twee uur des middags. Zou men de nor male werktüden weer invoeren, dan zou blüken, dat de meeste ambtenaren hun inkomen afrondeu door een bübaantje in de middaguren. De staat betaalt aan lonen en sala rissen 515 milliard per jaar. Zou men op de verlangens van het Rüksperso neel ingaan, dan zou dit deze uitgave met 223 milliard verhogen en dat geld is er niet. De belastingen kunnen on- mogehjk worden verhoogd. Inderdaad heeft men om de belachelük lage pen sioenen enigszins te verhogen, de reeds veel te hoge spoorweg tarieven moeten herzien. Wat na- tuurlük weer invloed heeft op de overige prijzen. Uitgifte van nieuw bankpapier betekent inflatie. De mi nister stelde dus voor een studiecom missie te benoemen uit leden van beide Kamers van het parlement en verte genwoordigers der belanghebbende groepen, ten einde te geraken tot een algehele hervorming in de hoop, dat men door middel van pensionering, be zuiniging, overplaatsing etc. de midde len zal kunnen vinden om de salaris sen der overgebleven ambtenaren re- delük te verhogen, zonder de uitgaven van het rijk te doen toenemen Een voorstel van Dl Vittorio, de commu nistische voorzitter van het algemeen vakverbond, om voorlopig althans een kleine verhoging van ten minste 5000 lire per maand voor de laagste loon- klasse toe te staan, werd met grote meerderheid van stemmen verworpen. Op de tribune zaten talrijke ambte naren, de lüdende voorwerpen van het debat. Brave ambtenaren van het ka daster of de rekenkamer worden niet gauw communist. Zü kennen de noden van de staat en weten wel, dat het er met de financiën slecht voorstaat. In Italië zullen zü veeleer tot anarchie neigen en geheel op eigen houtje gaan saboteren. In ieder geval trachten de communisten munt te slaan uit de die pe teleurstelling Een algemene steking van de ambtenaren der ministeries, het personeel der spoorwegen en posterijen, de onderwijzers etc. is niet zeer waar- schünlük, al heeft Di Vittorio daar in de Kamer openlijk mee gedreigd. De Gasperi moet ditmaal, gedwon gen door de omstandigheden, een poli tiek voeren, die zyn populariteit niet ten goede komt. Als de aangekondigde commissie geen redelüke oplossing vindt, kost dit hem wel een half mil- lioen stemmen Nader wordt, gemeld: De een millioen kantoorbedienden in openbare diensten in Italië zullen mor gen een staking houden, die acht uur zal duren, uit protest tegen de weige ring van de regering een onmiddellüke loonsverhoging toe te staan. Spoorwegarbeiders en arbeiders van de post. telegraaf en telefoon zullen ook twee uur in staking gaan. Tydens deze twee uur zal al het werk ophou den en treinen zullen worden gestopt. Naar verluidt zouden stekingen van 24 uur door arbeiders in andere vitale be- drüven voLzen op afzonderlüke data in de verschillende gebieden van Italië. De stakingen in Frankrijk BINNENLAND. De Amerikaanse fllmspeler Douglas Fairbanks Jr en ziin echtgenote, Mary Lee Epling, vertoefden gisteren in Den Haag. waar zij ontvangen werden door de ambassadeur der V. St.. dr Herman Baruch. Aan een ter gelegenheid van hun bezoek ln de ambtswoning van de ambassadeur gehouden receptie, namen vele leden van de Amerikaanse ambas sade en Nederlandse belangstellenden deel. Vandaag b •zichtlgen zij Amster dam en Volendam BIJ K. B. Is aan prof. dr ir J. Gou- drlaan Jr te Hilversum, oud-presldent- directeur der NV Nederlandse Spoor wegen. verlof verleend tot aanneming van het ordeteken van ..Honorary member of I the order of the British Empire (Civil Division), hem door de koning v. Groot- Brittannië en Noord-Ierland verleend. Het m.s. „Oranje" wordt 19 October ln Amsterdam verwacht. Onze landgenoot dr W. Bonne Is benoemd tot directeur van de afdeling „Planning" van de Wereldgezondheids organisatie te Londen. Te Utrecht heeft gistermiddag Jo hannes kardinaal De Jong plechtig ge ïnstalleerd de Katholieke Jeugdraad, het contact-orgaan. waarin alle katholieke Jeugdorganisaties verenigd z(jn. Bij K. B. Is aan prof. dr F. J. Th. Rutten, minister van O., K. en W.. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de onderwijsraad, onder dankbe tuiging voor de door hem ln deze func tie bewezen diensten. Te Sydney z(Jn in het Nederlandse schip „Rynkerk" zes kisten met 2400 stuks wollen ondergoederen ingeladen als geschenk van de vrouwenbond van N.- Zuid-Wales aan de Nederlandse Vrou wenbond. Het praedlcaat „Film van de maand" ls ditmaal verleend aan de Deense film „Dltte, een mensenkind". Het m.s „Kota Int,en" zal 2 Novem ber uit Rotterdam met emigranten naar Zuld-Afrika vertrekken; het heeft een accomodatle voor 750 personen. De E.C.A.-administratie heeft aan ons land een bedrag van zes millioen dollar toegewezen, waarvan 5.706.000 dol lar voor de aankoop van katoen in de Ver. Staten en de rest voor oceaan- vracht. Gisteren ls ln het Gemeentemu seum te Den Haag een tentoonstelling geopend van werken van Vincent van Gogh. Tot 12 December zal men er enige honderden werken van deze in 1853 ln Groot-Zundert geboren en ln 1890 in Auvers gestorven Nederlandse kunste naar kunnpn zien. Verschenen ls het voorlopig ver slag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwërp van wet tot vaststelling van enkele re'gelen. afwijkende van het bepaalde bij de wet I zuivering kunstenaars. BUITENLAND. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gedurende een half uur haar bijeenkomst moeten onderbreken wegens een handgemeen tussen commu nistische afgevaardigden en afgevaardig den van de Italiaanse sociale beweging (neo-fascistlsch). Generaal Elsenhower, die gisteren ls geïnstalleerd als 13de president van de Columbla-unlversltelt zei in zijn Inaugu rale rede. dat de universiteit allereerst „de volledige waarheid" dient te onder wijzen en dat om een voorbeeld te noe men ruime aandacht zal worden ge schonken aan het communisme. Volgens Elsenhower is ln deze tijd de waarheid omtrent he: communisme onontbeerlijk Indien wl) de werkelijke waarden van het democratische stelsel volledig wllleD kunnen waarderen. (United Pre6S). Tsjecho-Slowaküe heeft 9000 motor fietsen bestemd als gratis premie of tegen kleine betaling voor de arbeiders ln de Industrie, die het best aan de uit voering van het vijfjarenplan mede werken. De 90-Jarigo koning Gustaaf van Zweden heeft Influenza, gepaard met I koorts en spierpijn. i Winston Churchill wordt morgen met zijn echtgenote te Brussel verwacht voor een bezoek van enkele dagen aan i prins-regent Karei van België. Het be- I zoek zou een particulier karakter dragen. Vanwege het Franse ministerie van Justitie is voor de radio medegedeeld, dat de Franse regering de oorlog heeft verklaard aan dc zwarthandelaren en voedselspeculanten en dat een aantal belangrijke arrestaties is verricht. Te Detroit (V. St.) is een avond klok Ingesteld, die te middernacht be gint en van toepassing ls op kinderen onder de 17 Jaar Als kinderen na mid dernacht zonder gelelde op straat wor den aangetroffen worden de ouders ge straft met een boete van 15 dollar of 30 dagen gevangenisstraf. Viscount Hall. de eerste lord van de Britse admiraliteit, heeft aan Journa listen verklaard, dat Groot-Brittar.nlë thans zijn „gehavende vloot geheel her bouwt". De correspondent Kenneth Mat thews van de B.B.C. Is door Griekse guerlllastrijder8 ln het gebied van My- cene op de Peloponnesus gevangen ge nomen. Een Frans militair vliegtuig stortte ln het bij Parijs gelegen Bourget-meer en zonk onmiddellijk. Drie leden der be manning kwamen om het leven. De vierde werd door vissers uit het meer ge haald en ls ln ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht Het Amerikaanse hof van beroep heeft de veroordeling van Eugène Den- nis, de secretaris-generaal van de Ame rikaanse communistische party, tot een Jaar gevangenisstraf en een boete van 1000 dollar wegens belediging van het Congres, bekrachtigd. In principe is een overeenkomst be reikt over het beëindigen van de vier weken oude staking van de Franse metaalbewerkers en arbeiders uit de üzermünen in Lotharingen, n.l. op basis van een verhoging van 10 procent van de lonen. Elders duurt de stakingsgolf echter nog onverminderd voort. DE GEMENEBEST-CONFERENTIE. De ministers-presidenten van de lan den van het Britse Gemenebest hebben gisteren de toestand besproken in de gebieden van Zuid-Oost-Azlë en andere problemen van het Verre Oosten, o.a. Japan. Bevin gaf een uitgebreid over zicht. Vooraanstaande ministers van 't Britse kabinet, onder wie de minister van defensie. Alexander, woonden de vergadering bü. HET PROCES TEGEN MAARSCHALK GRAZIANI. Gisteren, aan het einde van het ver hoor van maarschalk Graziani, riep deze tegen zün vrienden, die „Viva Gra ziani" hadden geroepen: „Proberen jul lie myn zaak te laten mislukken?" Ook tüdens de pauze voor het mid dagmaal schreeuwden sympathlseren- den de maarschalk aanmoedigingen toe. De politie arresteerde een man en de president dreigde de zaal te laten ont ruimen als de demonstraties voort zou den duren. Graziani ontkende wreedheden te hebben begaan tegen de inlandse be volking van de vroegere Italiaanse ko loniën en Ethiopië. Hü zeide, dat de repressailles, die te Addis Abeba wa ren gevolgd op een aanslag op zün le ven, door fascistische groepen waren uitgevoerd, nadat alle troepen in hun barakken waren opgesloten. De verliezen na de Ethiopische cam pagne zouden tien keer groter zün ge weest dan tüdens de campagne zelf. P. v. d. A. wil internationale economische conferentie BEGIN VOLGEND JAAR IN NEDERLAND? (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse P.v.d.A. heeft by het Comisco, het in November '47 te Ant werpen gestichte Comité der interna tionale socialistische conferentie, wel ke min of meer een voortzetting is der vroegere tweede internationale, voorgesteld een speciale conferentie te beleggen der economische deskun digen uit de verschillende socialisti sche partijen van de landen aan deze zijde van het yzcren gordijn. Indien het plan op de e.v. vergade ring van het Comité, welke op 3 De cember as. te Londen plaats vindt, wordt goedgekeurd, waaraan weinig twüfel bestaat, zal de conferentie waar- schünUjk begin volgend jaar in Neder land worden gehouden. De bedoeling is op deze conferentie, die door kleine groepen experts zal worden voorbereid, de vraagstukken der internationale economische samenwer king te behandelen, waarbij ook aan de orde zal komen het enigszins op de achtergrond geraakte probleem van het internationale beheer van de Ruhr en andere industrieën, waarover reeds in Juni van dit jaar te Wenen de discus sies begonnen. Een ander onderwerp zal zün een op elkaar afstemmen der nationale transportsystemen. De socia listische partijen zullen voorts ervarin gen uitwisselen, ln de diverse landen opgedaan met de natlonallsatiepolitiek. Het Nederlandse voorstel beoogt voor al de by het Comité aangesloten par tyen tot grotere activiteit aan te spo ren in de ontttfkkeling van denkbeel den, welke kunnen bijdragen tot een grotere Europese eenheid. De Brits« Labourparty, wier houding ten opzich te van dit probleem allerminst duide- lyk was, zal binnen enkele weken een geschrift uitgeven, dat waarschünlyk de nodige verheldering zal brengen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1