Schelvis en kabeljauw Salarisherziening van het Leidse Gemeente-personeel Voorstellen door B. en W. ingediend RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK Soko het Montmartre van Londen ZATERDAG 9 OCTOBER De besofdlgingsregeling voor het per soneel dezer gemeente heeft sedert de bevrijding op het voetspoor van de Ko ninklijke Besluiten d.d. 18 April 1945, 15 Januari 1946 en 14 December 1946 verschillende wijzigingen ondergaan, waardoor 't salaris of loon van het ge- meentepersoneel thans bestaat uit een grondsalaris of -loon verhoogd met een vaste toelage van 15 van het grondsa laris of -loon, alsmede een tijdelijke toe lage van 5 of 10 een tijdelijke over bruggingstoelage van f.240,— per jaar voor gehuwden en f. 120,per jaar voor oneehuwden en ten slotte nog een tij delijke toelage va nl0%. Voorts werd nog een garantlewedde of-loon toege kend ten bedrage van f. 1800,per jaar voor gehuwden en f. 1400,per jaar voor ongehuwden.- Dit zeer ingewikkelde hozolrfigingsstel- sel dient, enerzijds vanwege de tijdelijk heid der verschillende toelagen, waar door de pensioengrondslagen van het personeel aanzienlijk beneden de werke lijk genoten inkomsten blijven, en an derzijds ter verkrijging van de zo nodige administratieve vereenvoudigingen, te worden vervangen door een uit pensi oen- en salaristechnisch oogpunt meer normaal stelsel. Bij circulaire van 10 DeDcember 1946. deelde de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen mede, dat een nieuwe loon- en salarisregeling voor het burgerlijke Rijkspersoneel zou worden samengesteld, in welke regeling vorengemelde tildelijke toelagen voort aan in de vaste wedden van het rijks personeel zouden worden opgenomen. Deze regeling is voor het rijkspersoneel inmiddels tot stand gekomen en met in gang van 1 Juli 1947 in werking getre den. In gemelde circulaire gaf de minis ter de gemeentebesturen in overweging voor het gemeentepersoneel eveneens nieuwe salaris- en loonregelingen vast te stellen, waarmede het stelsel van tij delijke toelagen dan zou komen te ver vallen, een en ander met inachtneming van de door de minister aangegeven richtlijnen. De belangrijkste van deze richtlijnen is die, welke voorschrijft, dat de nieuwe wedden van het ambtenaren- personeel der gemeenten niet mogen uit gaan boven de wedden van de typerende administratieve, technische en andere functies van personeel in riiksdienst en dat de lonen voor het werkliedenperso- neel der gemeenten op bedragen moeten worden bepaald, gelijk aan de lonen van de rijkswerklieden. De rijkswedden en -lonen gelden derhalve voor de toetsing van het gemeentelijk loonpeil aan dat van het Rijk als absoluut plafond. Bij circulaires deed de minister van Binnenlandse Zaken een oosavp toeko men van de definitieve bezoldigingen, welke van 1 Juli 1947 af aan de ver schillende typerende rijksfuncties zijn verbonden. B. en W. hebben na ontvangst van deze circulaires de voorbereiding van een nieuwe wedderegeling voor het ge meentepersoneel ter hand genomen. Ten einde dit omvangrijke werk zo doelma tig mogelijk te verrichten, is op voor stel van B. en W. door de Algemene Ambtenaren- en Werkliedencommissie een kleine commissie gevormd, bestaan de uit enige vertegenwoordigers van de personeelsorganisaties, welke met de Wethouder van Sociale Zaken en zijn ambtelijke medewerkers het Col lege omtrent de nieuwe wedderegeling van advies heeft gediend. De voorstel len, welke B. en W. bij de Algemene Ambtenaren- en Werkliedencommissie hebben ingediend, stemmen geheel met het van de werkcommissie ontvangen advies overeen en hebben vervolgens de instemming van de Commissie voor Ge organiseerd Overleg verworven. LOONREGELING WERKLIEDEN. Het loonpeil van de werklieden van enige grote gemeenten des lands was in verband met de toekenning van de 10% tijdelijke toelage van 1 Octobëi- 1946 af boven dat van het rijk uitge gaan, zodat bij invoering van het nieu we rijkspeil van 1 Juli 1947 af een aan tal werklieden in die gemeenten in loon achteruit zou gaan. Met het oog op de daaraan verbonden moeilijkheden en het gevaar voor een goede personeels- Wederom twee doodstraf-eisen TEGEN LEDEN VAN HENNEICKE- COLONNE. De procureur-fiscaal, mr M. H, Ge- linck eiste wederom de doodstraf tegen twee leden van de beruchte colonne Joden-jagers, bekend onder de naam Henneicke-colonne. Ditmaal stonden terecht de 31-j boekhouder B. B. Vlugt en de 42-j. tabakswerker Chr. Bout beidei. uit Amsterdam, die Joden bij honderden hebben gearresteerd. Als ik in deze zaken zware straffen eis" aldus mr Gelinck dan is dat niet, omdat ik daar plezier in heb, maar de leden van de colonne Hen- neicke misdaden hebben begaan, die boven het kader van onze nationale strafwetgeving uitgaan. Wanneer men de diepte peilt, waarin deze mensen gezonken- zijn en van het leed. dat zij berokkend hebben, dan worden alle details overbodig, alle dwangbetui- gingen lachwekkend. Uw vonnis aldus besloot mr Gelinck zijn re quisitoir zal een waarschuwing moeten inhouden voor komende tij den, opdat latere geslachten zullen weten, dat ze niet zo diep zullen mo gen vallen". De uitspraak werd bepaald op 22 October a.s. HAAGSE RECHTBANK. Nader onderzoek De slager G. H. van W. zonder vaste woonplaats, heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad, omdat hy tijdens achter volging door C.C D.-ambtenaren na een inbraak, door Van W. te Bodegraven gepleegd, enkele schoten loste met een revolver, waardoor van een ambtenaar een oog werd uitgeschoten. De officier had vier jaar gevangenisstraf met af trek van preventief geëist. De recht bank heeft besloten de zaak te verwij zen naar den rechter-commlssaris voor nadei onderzoek. Diefstal in het ziekenhuis De maga zijnbediende P. H. te Leiden had lange tijd kans gezien diverse diefstallen van textiel, en niet minder dan 900 ther mometers uit het ziekenhuis waar hij werkte, weg te nemen. Hij had een deel er van aan vrien den en kennissen ten geschenke gege ven en ook wat verkocht. Vooral gezien de lange tijd. waarin de diefstallen werden gepleegd, eiste de officier een Jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den v^-^'aardelijk met 3 jaar proef tijd. voorziening, heeft de Minister van Bin nenlandse Zaken, na overleg met de grote gemeenten, uiteindelijk goed ge vonden, dat een kleine tijdelijke toe lage wordt toegekend boven het rijks- peil. Deze tijdelijke toelage voor de werklieden, compromis-toelage genaamd mag volgens mededeling van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken ook aan het werkliedenpersoneel dezer ge meente worden toegekend in verband met het feit, dat dit personeel de met ingang van 1 October 1946 ingevoerde 10% tijdelijke toelage met het oog op een doorbreking van het rijksplafond slechts gedeeltelijk heeft genoten. De compromistoelage bedraagt: a. voor de loongroepen I en II f, 0.96 per week voor degenen, die in het ge not zijn van het maximum loon; b. voor loongroep III f. 0.48 en f.96 per week voor degenen, die in het ge not zijn van respectievelijk 5 periodieke verhogingen en het maximum loon; c. voor de loongroepen IV, V en VI f. 0.48, f. 0.96 en f. 1.44 per week voor diegenen, die Ln het genot zijn van res pectievelijk 4 periodieke verhogingen, 5 periodieke verhogingen en het maxi mum loon. De compromis-toelage wordt uitslui tend toegekend aan de gehuwde werk lieden, die op 30 Juni 1947 in dienst der gemeente waren en komt te vervallen, wanneer de werkman tot een hogere loongroep wordt bevorderd. SALARISREGELING AMBTENAREN. Voor de ambtenaren is een salaris regeling ontworpen, waarbij de voorge stelde salarissen het „rijksplafond" niet te boven gaan. De gemeentelijke sala rissen, welke zich tot dusverre beneden het rijksplafond bewogen, hebben B.en W. opgevoerd tot het rijkssalarispeil. Het vorenstaande heeft tot gevolg, dat de onderhavige salarisherziening voor enkele groepen van het ambtena ren-personeel van meer belang is dan voor andere groepen. Een overgangsbe paling voorkomt evenwel, dat bij een eventueel lager voorgestelde wedde dan de huidige met inbegrip van alle tij delijke toelagen, enig lid van het per soneel in wedde achteruit gaat. Bij de indeling der groepen is. re kening houdende met de plaatselijk ge groeide omstandigheden, zoveel moge lijk aansluiting gezocht bij de rangen volgens het Rijksbezoldigingsbesluit. Voor zover de ambtenarenfuncties niet direct vergefijkbaar zijn met de type rende rijksfuncties, hetgeen o.a. met de hoofden van takken van dienst het ge val is, stellen B en W. een wedde voor, welke, met inachtneming van de beper kingen, welke B. en W. waren opgelegd, zo nauwkeurig mogelijk is bepaald aan de hand van de omvang van de dienst, de te dragen verantwoording, opleiding, vereiste kennis, ervaring, enz. SALARISREGELING PERSONEEL GESTICHTEN „ENDEGEEST" c.a. Ten aanzien van de regeling van de wedden voor het verplegend personeel bij de Gestichten .Endegeest" c.a. kan worden medegedeeld, dat de normen, welke bij de vaststelling van deze wed den in acht moesten worden genomen, enerzijds verankerd waren in de maxi mum wedden van de overeenkomstige rijksfunctionarissen en anderzijds in de door het College van Rijksbemiddelaars bij besluit van 29 December 1947 vast gestelde salarisregeling voor verplegen- den in particuliere verplegingsinrich- tingen, waaronder psychiatrische inrich tingen vallen, zoals de Gestichten „En- deeeest" ca. De voorgestelde salarissen voor het verplegend personeel zijn tot de gestel de maxima opgevoerd: een verdere verhoging zou een doorbreking van het salarisplafond betekenen, hetgeen nim mer de instemming van de Minister van Binnenlandse Zaken zou verwer ven. Hieraan kan evenwel worden toe gevoegd, dat In de gevallen, waaraan door verplegend personeel thans met inbegrip van alle tijdelijke toelagen, hogere wedden worden genoten, deze wedden door betrokkenen krachtens artikel 19 van de ontwerp-salarisveror- dening zullen blijven genoten worden. De jaarwedden voor het huishoude lijk personeel zijn vastgesteld aan de hand van die, geldende voor overeen komstig rijkspersoneel. PERSONEEL MARKT- EN HAVENDIENST. Blijkens een mededeling van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken mag het loon van een brugwachter maxi maal f. 47.04 per week bedragen, welks» bedrag overeenkomt met het maximum van een werkman (vakman) ingedeeld in groep IV van de loonregeling voor de werklieden. De hoogst bezoldigde brugwachter bij het Rijk geniet, in ver band met de indeling in - groep IV, maximaal f. 47.04 per week. In verband hiermede ware het voorgestelde maxi mum van f.47.per week te aanvaar den. Overigens is ook voor brugwachters artikel 19 (behoud van de thans geno ten wedde) van de ontwerp-verordening van toepassing. NEVENBETREKKINGEN ENZ. De aan de nevenbetrekkingen toege kende tijdelijke toelagen zijn thans vol gens het ontwerp-besluit in vaste wedde omgezet met enige afronding naar bo ven. Voorts is een tweetal reeds be staande nevenfuncties, nl. „Hoofd van het Huisvestingsbureau" en „Leider van de Voor- en Nazorgdienst" in de staat van de maand (of op de eerste dag van De bezoldiging van de Stadgeneeshe- ren bestaat uit een vast bedrag van f. 225.vermeerderd met de tijdelijke toelagen en een bedrag voor iedere te hunnen name ingeschreven arme. In verband met de omzetting van de tij delijke toelagen in vaste wedde wordt voorgesteld de vaste bezoldiging op f. 300.per jaar te bepalen. Voorts dient in verband met de toet sing van de gemeentelijke bezoldigingen aan die van vergelijkbare rijksfuncties, de kinderbijslagregeling voor het ge meentepersoneel in dier voege aan die voor het rijkspersoneel te worden aan gepast, dat ook voor kinderen van 18, 19 en 20 jaar, voorzover deze dagonder wijs volgen, van 1 Januari 1947 af kin derbijslag wordt toegekend, terwijl het, in overeenstemming met de rijksrege ling. billijk is, om de kinderbijslag voortaan van 1 Januari 1947 af, niet meer in te laten gaan ofede le Januari van het jaar, volgende*^} dat, waarin het kind is geboren, doch op de eerste van dem aand (of op de eerste dag van de loonweek). volgende op die, waarin het kind is geboren. Tot dusverre kende de gemeentelijke salarisregeling niet de huwelijkstoelage toe aan de ambtenaren: deze toelage werd daarentegen wel door het rijks- ambtenarenpersoneel genoten. Met het oog op de nauwe aansluiting aan het rijkssalarispeil, achten B. en W. opne ming van deze toelage in de gemeente lijke salarisregeling billijk. Hierbij wordt opgemerkt, dat deze toelage alleen aan ambtenaren op jaarloon mag worden toegekend. De tot dusverre toegepaste ongehuw- denaftrek van 3 voor ongèhuwden van 30 jaren en ouder komt te verval len. De met de ongehuwden-aftrek ver band houdende spaarregeling voor on- gehuwden van 30 tot 35 jaren komt, be houdens een overgangsregeling, welke reeds verkregen rechten garandeert, eveneens te vervallen. De reeds sedert 18 Januari 1946 van kracht zijnde regeling van de garantie wedden ad f. 1800— voor gehuwden en f, 1400.voor ongehuwden blijft ge handhaafd, met dien verstande even wel, dat, de garantlewedde voor gehuw den met ingang van 1 Januari 1948 van f. 1800.— tot f. 2000.— per jaar kan worden verhoogd, zulks in navolging van de rijksregeling. Voorts deelde de Minister in zijn cir culaire van 1 April jJ. mede, dat de voor het rijkspersoneel ingevoerde te corporatie van de tijdelijke toelage in de wedden boven f. 3000.welke toe lage. zulks in tegenstelling tot die voor de wedden van f. 3000.of minder 's jaars, slechts 5 van de toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 in dier voege wordt herzien, dat met ingang van 1 Januari 1948 alsnog een bedrag, overeenkomende met het verschil tussen gemelde 10 en 5 aan de wedde van het daarvoor in aan merking komende rijkspersoneel wordt toegevoegd. Ook de werktijd voor het administra tief personeel der gemeente wordt in overeenstemming gebracht met de werktijd van overeenkomstig rijksperso neel De werktijd van het administratie ve rijkspersoneel bedraagt thans 41' 2 uur per week; voor overeenkomstig ge meentepersoneel was de werktijd 39 uur per week. Omtrent de datum van ingang van de salarisherziening delen B. en W, nog mede, dat deze. met instemming van de Minister van Binnenlandse Zaken, voor de werklieden wordt bepaald op 4 Juli 1947 en voor de ambtenaren op 1 Octo ber van dat jaar. ANGST door E. P. Eindelijk zat hij in de trein. Het had hem moeite gekost. Om vijf uur was hij nog by Grelink. Een halfuur later stond hij in het reisbureau; zij hadden er veel moeilijkheden gemaakt, toen hy binnen het halfuur zijn kaartje naar Londen wilde hebben. Maar hij had het gekre gen. En dat moest ook want in Londen zou hij veilig zijn. Veilig voor de po litiemannen, die nu wel gauw achter hem aan zouden zitten. Veilig voor de gevangenis. Ondergedoken in Londen. Het was zyn laatste kans. Hy stond op, schoof het raampje naar beneden en keek angstig het drukke perron af. Over al stonden mensen afscheid te nemen. Er was geen politie-uniform te zien. Hy schoof het venster weer omhoog en ging zitten. Er waren twee mensen tegenover hem komen zitten. Een man en een meisje. Zij schenen niet .by elkaar te horen. De man keek hem strak aan. Ze nuwachtig probeerde hy de blik te ont wijken. Zouden ze hem nu toch nog te pakken krijgen? Hy keek naar de kle ding van de man: niets dudde er op, dat het een detective zou zyn. Vergeefs zocht hy naar de staalblauwe ogen en de dikke rubberzolen, die hy bij zulke mensen verwachtte. Maar neen. Mis schien was hij wel volstrekt niet ge vaarlijk. Was het zyn verbeelding, die hem parten speelde? Ging hy nu al in iedereen een rechercheur zien? Waar schijnlijk was dit een argeloze zaken man. Maar waarom had de man hem dan zo scherp aangekeken? Er was toch niets byzonders aan hem te zien? Hij had schone kleren aangetrokken, zich gewassen en geschoren en moest er nu wel normaal uitzien. Als hy maar niet zo zenuwachtig was. Dat was toch niet nodig, Hri was nu toch op weg naar de vryheid? Als hij eenmaal in Londen was, zouden ze hem niets meer kunnen maken. Naast de wagon snierde plotseling een fluitje. Hij schrok op uit zyn overpein zingen. Kon hij ergens ontsnappen? Die deur daar? Nee, dat zou niet gaan. Met een ruk zette de trein zich in beweging. Hij zakte weer terug. Dus dat was het geweest. Hij keek op. De man tegenover hem keek hem weer strak aan. Hy sloot zyn ogen, trachttt de man niet te zien. Maar hij kon het niet volhouden. Telkens keek hij op om zich te vergewissen, dat de man er nog zat. Het scheen alsof deze hem zonder ophouden aanstaarde. Of keek hij langs hem heen naar buiten? De man zei niets. Bleef maar kyken. Hy keek naar buiten. Zy waren Haar lem al gepasseerd en reden nu ergens voor Leiden. Hij was doodop van ver moeidheid. Toen hy weer naar de man keek, scheen deze zijn aandacht van hem te hebben afgewend. Hij sloot zyn ogen weer. Uitputting overmande hem. Langzaam sukkelde hy in slaap. Een verlichtende slaap Een slaap, die hem de afgelopen middag deed vergeten Hy bleef slapen, toen ze in Den Haag stop ten en ook in Rotterdam. Eerst toen eeu conducteur luid ..Hoek van Holland" langs de wagens schreeuwde, ontwaakte hij moeizaam. Even keek hy verbysterd om zich heen, toen realiseerde hij zich. waar hy was. En meteen kwam de angst weer terug. Bij de douane zou de politie natuurlyk op hem wachten. De man, die nog steeds tegenover hem zat, had natuur lijk opdracht hem tot zover ln de gaten te houden. Het meisje leek onschuldig. Hy stond op. pakte zyn koffer uit het net en liep naar de uitgang van de trein. Achter zich hoorde hy de voet stappen van de man. Een hevice angst kwam in hem op. Eén ogenblik wilde hy zyn koffer weggooien en vluchten. Toen besefte hy, dat het geen zin had. Dat ze hem toch zouden grijpen. Met de moed der wanhoop liep hy verder. Voor de paspoort-contróle stonden maar weinig mensen Hy had wel eens gelezen over van angst dreunende en bonzende harten, maar het zich nooit goed kunnen voor stellen. Hy was nog jong, was groot en sterk en had nooit ergens werkelijk angst voor gehad. Maar nu wist hy, hoe het was: hy was bang, doodsbang. By de contróle stonden twee politieman nen. Hij vreesde, dat zy zyn hart zou den horen bonzen. Hy keek om. Achter hem stond de man Hy voelde zich in gesloten. Hy zag geen uitweg meer. Een dame voor hem was nu aan de beurt. Hij had nog een kans. En opeens dacht hy snel, was zyn brein weer helder. Hij zag nu duidelijk, wat hem te doen stond. Als was het vlak naast hem, hoorde hy de trein in de verte weer zachtjes optrekken. Toen handelde hy. Met een zwaai gooide hy zyn koffer in het gezicht van de agenten, die naast elkaar stonden. Met zijn andere hand veegde hij de man achter zich tegen de grond en toen vluchtte hy; met het laatste restje kracht, dat in hem was, rende hij weg, naar/de trein, die hem van deze onheilsplek zou wegvoeren. Het was een lange trein; toen hy bij de uitgang van het douane-kantoor kwam, reden de wagons hem nog voorbij. Hij liep er op toe en trachtte een deur te openen, maar het ging niet. Wild rukte hy aan de deurknop. De trein begon reeds snelheid te winnen. Even aarzel den zyn voeten, toen struikelde hy en viel. In een flits zag hij wat nu ge beuren ging. Hij gilde, gilde zoals slechts een mens in een dergelyke si tuatie kan gillen. Maar het gebeurde niet. Hy viel op het perron en bonsde met zyn hoofd op een steen. Hy verloor het bewust zijn Later kwam hy voor de rechtbank. „Mishandeling van ambtenaren in functie" luidde de beschuldiging. De man, die tegenovei hem had gezeten, was er ook. Op de publieke tribune. Hy werd weer vergezeld door het meisje, dat ook in de trein naast hem had gezeten.' Zorgvuldig wees zy hem op de drempel, toen hy de rechtszaal binnen kwam. De man staarde voor zich uit. Hij was blind. Voor de Vrouw Eindeloos aantal variaties mogelijk Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Gekookt; gestoofd, gebakken (als Uw voorraadje boter of olie dat ten minste toestaat) zo kunt U geregeld kabel jauw of schelvis op Uw tafel brengen, zonder dat het verveelt! Uw vleesrantsoen laat daartoe zeker ruimte genoeg en waarom zou vis on derdoen voor vlees en niet even vaak de maaltyd smakelyker en voedzamer maken? U kunt ze ook verwerken tot lekkere schotels met najaarsgroenten (zoals spinazie, andijvie, worteltjes, bie ten) en er koude sla's, ragout, gevulde pannekpekies of visgehakt van maken. Met wat fantasie zou een huisvrouw wel voor iedere dag van het jaar een visvarlatie kunnen bedenken begint U in ieder geval eens, met Uw gezin ten minste een maal per week deze smakeiyke vis voor te zetten! RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Gestoofde schelvis of kabeljauw: De vis, indien nodig, in moten sny- den, deze op verschillende plaatsen in- kerven en ze zouten. De vis in een vuurvast schaaltje of pannetje leggen, wat water toevoegen en daarna een klontje boter of marga rine. Het schaaltje of pannetje met een deksel sluiten, op een laag vuur plaat sen en de vis zo circa 25 minuten laten stoven. .Daarna de vis uit het vocht nemen en dit met wat aangemengd aardappel meel binden. Deze saus over de vis gie ten en er wat fijngehakte peterselie overheen strooien. Variaties op gestoofde vis: 1 kg. schelvis of kabeljauw, 2 uitjes, 1 blikje, tomatenpurée, 1% bosje sel derij, wat boter of margarine, zout, pe per, maizena, 2 kopjes water, 1M eet lepel mosterd. De vis schoonmaken, wassen, inker- ven en zouten. Een klontje boter of margarine smelten. Gesnipperde ui, de gesneden seldery en de tomatenpurée hierin smoren. Twee kopjes water toe voegen en de vis uit het vocht nemen. Dit met water aanvullen tot V> liter. Met wat aangemengde maïzena het vocht binden en het geheel op smaak afmaken mei; peper en zout. In plaats van in tomatensaus kan men de vis ook stoven in kerriesaus, paprikasaus, mosterdsaus, enz. Panvls: Vz kg. gaargekookte, van graten en vellen ontdane vis, 1% 2 kg. aardap pelen, wat boter of margarine. 2e grote uien, wat mosterd, zout, (melk). Van de aardappelen purée maken. De uien snipperen, fruiten in boter of mar garine en deze met de gaargekookte vis door de aardappelpurée mengen. Des gewenst nog iets melk en een flinke le pel mosterd toevoegen. Het gerecht nog even opwarmen en daarna opdoen. Men kan de panvis ook in een vuur vaste schotel overdoen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. ALPHEN Ovenbouw Gasfabriek een tegenvaller VOORLOPIG GEEN GASLEVERING DOOR LEIDEN. De slechte staat waarin zich de gas- oven van het gemeentelijk water- cn lichtbedriiven bevindt, waardoor elk ogenblik de gaslevering in gevaar kon worden gebracht, maakte het nood zakelijk, dat de raad in Febr. 1948 be sloot tot het doen bouwen van een nieuwe kameroven. Hiervoor voteerde hij f. 100.000.Niettegenstaande de toezegging van de Ned. Ovenbouw Mij. dat de nieuwe oven nog dit jaar in bedrijf zou kunnen worden gesteld, bUikt zij haar toezegging niet gestand te kunnen doen. De werkzaamheden vallen dermate tegen, (o.a. blijkt ka meroven nr. 1 verzakt te zijn welke rechtzetting vereist), dat er inmiddels naar een andere oplossing moest wor den uitgezien Bovendien bliikt ach teraf dat het uitgetrokken bedrag nog met ruim f. 25.000 moet worden ver hoogd. De nieuwe directeur der bedryven de heer Kemkers. die inmiddels vol doende in het bedrijf is ingewerkt, heeft de gehele situatie der kasproductiemld- delen ook zijnerzijds nauwkeurig bezien. Volgens ziln mening dient van liet oor spronkelijke plan. n.l. gas te betrekken van de gemeente Leiden, voorlopig te worden afgezien. Aangezien het plaatselyk gasbedrijf te klein is om met twee soorten ovens te werken acht de directeur noodzakelyk een keuze te doen en wel tussen kamer- ovensysteem en het retortovensysteem Op grond van zijn ervaring geeft hy zowel technisch als economisch de voor keur aan het retortovensysteem. Hier door worden verschillende mogelijkhe den geopend voor een betere outillage van het bedrijf. Bij het gebruik van retortovens kan door de verbeterde outillage een perso- neelsbesoarine in de stokerij worden ver kregen van f 5000.tot f. 8000.— per iaar, hetgeen over een tijdvak van ca. 6 jaar (de vermoedelijke levensduur ener retortoven) een bedrag oplevert vau f. 30.000— tot f.48 000—, B. en W. adviseren de raad om te be sluiten tot het annuleren van de aan de Ned. Ovenbouw Mij te Zeist verstrekte order en het geven van een opdracht aan de N.V. ..Gasovenbouw" te Capelle aan den IJssel tot het bouwen en le veren van een 10-retortsoven en het ver lenen van een aanvullend crediet ad f25.230.—. Gastarief opnieuw met 2 cent verhoogd SLECHTS TIJDELIJK? Werden de tarieven voor de levering van gas door de gasfabriek, aan het einde van het vorig jaar reeds ver hoogd, in verband met de weinig rooskleurige resultaten van de gas fabriek, hebben B. en W. van het directoraat-generaal van de prijzen opnieuw toestemming gekregen tot verhoging met twee cent per M3 over te gaan. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten, doch voegen er aan toe, dat zij zodra de bedrijfsuitkomsten dit zullen toelaten, met voorstellen tot ver laging zullen komen. Moeilijkheden inzake salaris regeling gemeentepersoneel Betreffende de in de raadsvergade ring van 27 December 1947 door de raad dezer gemeente aangenomen nieuwe sa larisregeling voor het gemeenteperso neel, hebben biykens een binnengeko men schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland deze nog al be zwaren, waarmede B en W. zich op tal van punten niet of moeihjk kunnen verenigen. De gemaakte opmerkingen van Ged. Staten geven B. en W. aanleiding in een uitvoerig rapport beschouwingen en voorstellen te doen aan de raad. VAN LADDER GEVALLEN Toen Vrijdagmorgen de schilder H, B. in de Ten Harmsenstr., staande op een ladder, bezig was met het verven van een voorgevel, stapte hij op een gegeven moment mis, met het gevolg, dat de man van 5 M. hoogte zydelings naar beneden viel. Dr Zwartendijk verleende de eerste hulp, waarna B. per ziekenauto in vry ernstige toestand naar zyn woning kon worden vervoerd. RAADSAGENDA. Voor de openbare raadsvergadering, vastgesteld op Woensdag 13 October e.k. des namiddags te 7.30 uur, vermeldt de agenda o.m. de volgende voorstellen: aanwyzing van een gemachtigde in verband met de behandeling in de openbare vergadering van Ged. Staten, op 20 Oct., van de ingediende bezwaren tegen heti uitbreidingsplan in onder delen „Industrie-terrein Heimanswete ring": intrèkking raadsbesluit d.d. 27 Dec. 1947 betreffende het verlenen van een geldlening onder hypothecair ver band voor de bouw van twee woningen: verhoging van de gastarieven; vaststel len van een nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel; wyziging oven- bouw-plannen aan de gasfabriek. De misdaad tiert er welig (Van onae Londense correspondent) „Moord in Soho": Opnieuw is een mensenlichaam slap voorover getuimeld. Een vlijmscherpe dolk maakte een einde aan het leven van een 41-jarige vrouw, de „rossige Rachel". Onlangs viel er onverwacht een schot. Een voorbyganger, die met een achter volging niets te maken had, viel leven loos neer. Wie Soho zegt. denkt aan misdaad en romantiek. Het is een wereld op zich zelf. vlak achter Piccadilly Circus ge legene en begrensd door Shaftesbury Avenue. Charling Cross Road en'Oxford street. Het is de meest karakteristieke en cosmopolitlsche buurt van Londen. In de 17de eeuw trokken de uit Frankryk verdreven Hugenoten er heen en nog wemelt het er van Fransen. Ook wonen er veel Zwitsers en Italia nen. Grieken en Turken. Soho vormt een schrille tegenstelling tot het ernsti ge zakeiyke Londen waardoor het om ringd wordt. Daar verloopt het leven volgens heel precies vastgestelde nor men afgepast en netjes. Maar in Soho bruist wild het Zuidelijk temperament. Er trilt iets van de romantiek. De stra ten iziin er heel smal. Er zyn honderden winkeltjes van dorpsformaat, die voor- namelyk eetwaren verkopen. Het geurt er naar .rozynen. krenten en sucade Men kan er alles krijgen wat in een Engelse winkel taboe is. Zoute haring in Engeland onbekend, men eet ze gebakken en gerookt geconfyte vruch ten. olijven, Spaanse peper, kaneel, sala mi, Franse croissants en Emmenthaler, Hollandse augurken en Gelderse worst. De maaltijden die in de tientallen klei ne, meestal Italiaanse rucaurants, wor den opgediend, worden gekenmerkt door de fantasie, waarover alleen continen tale koks schijnen te beschikken. Wan neer men genoeg heeft van de zelfge- prezen Britse levenstrant met zijn een tonige vormen en gewoonten, die als een cultus plegen te worden verheerlijkt ga dan naar Soho. Hier geen belegde be heerstheid, maar tintelende noncha lance. geen welwillende glimlach, maar een rauwe kreet, een rake stomp of een vuurflitsende knal. In het prikkelende, uitdagende Soho met zyn theaters en cabarets, zijn pubs of tapgelegenheden en zijn filmmensen, die er hun kantoren hebben, zijn markt lieden onder tentzeilen. In Soho, de eniee plek. waar Londen uit de plooi ge raakt. vermengen de geweldadlge geu ren van dadels, vijgen en knoflook en van muskaat zich onvermijdelijk met kruitdamp en bloed. Het ls Soho's nood lot. Maar zou Londen er zonder wel een wereldstad zgjn? WONINGEN IN „BRITTENRUST" ONDER DE KAP. Waren de vooruitzichten ln het voor jaar by de aanbesteding van de 40 wo ningen in het „Brittenrust" hoopge vend, de afgelopen tyd heeft helaas anders geleerd. Slechts één blok van deze huizen welke in het verlengde van de Britt* nruststraat en gedeelteiyk in de Goeman Borgesiusstraat zouden wordm gebouwd onder architectuur van de heer W. B. Kroon door de aan nemers Gesman en Zoetemeytr, voor de Nutsstichtlng, ls thans een drie kwart jaar na de aanbesteding, onder de kap gekomen Klaar zyn deze der halve ook nog lang niet. De oorzaak van de langzame vordering moet wor de» gezocnt ln het tekort aan perso neel, waarmede genoemde firma by voortduring te kampen heeft. De ma terialen-positie zal het wel toelaten om alle 40 huizen binnen het Jaar be woonbaar af te leveren, vernamen wy. Burgerlijke7 Stand Geboren: Anna Maria. d. van J. Janssens en J. W. M. Haakman; Hendrlka Martha, d. van H. van Leeuwon en L. J. Geertman: Tnn- neke d. van H. van Kooten en P. J. Kell- zer; Wllhelmlna Helena Maria. d. van G. J. WMfJe en A. Kllln; Hendrik, z. van P. Koorn en H G. Tesselhof; Jacoba Chris tina. d. van J. Vijfhuizen en A M. Hu- nlnk; Annette, dr van H. Wittenberg en J. K. Nederlof; Johanna Catharlna, dr van M. van Heljnlngen en A. Hulsman; Pletsr Johannes, z. van J. J. van Deuren en J. Vonk; Wllhelmlna Johanna Helena, dr van Th. de Hell en C. H. van Hovelin gen; Petronella Johanna, dr van D. van Harten en A. de Kleer: Cornelia, d. van D. van der Leede cn M. A. van der Vel den. Huwelijksaangiften: Johan P van der Hurk. 34 J. en Maria Rilswltk. 28 J. Gehuwd: Adrlaan Goedhart. 25 J. en Wllhelmlna Johanna Bcrgshoeff, 22 J.; Albertus Suttorp. 26 J. en Catharlna Wllhelmlna Groeneveld. 21 J,; Elmert Brommers 26 J. en Lena do Klecr. 27 J.; Dirk Bill. 40 J. en Maria van dor BUI. 20 .1.: Gerrlt van 't Wout, 23 J. en Helena H. M Bal. 24 J.; Arle Muljs. 26 J. en Plcun- tje van Berkel. 27 J.; Adrlanus C. Dor- resteljn. 35 J. en Sophia C, van Nlekerk, 30 J. Overleden: geen. BODEGRAVEN JUBILEUM „DE MACHT VAN HET KLEINE". De afdeling Bodegraven vierde het 50-jarig bestaan van bovengenoemde vereniging, in een zeer druk bezochte feestvergadering. Het mooie program ma werd vlot afgewerkt. Ds Jonker opende deze avond en gaf na zyn Inleiding het woord aan Br. J. Smit, die Bodegraven rekende onder de meest vooraanstaande afdelingen in het grote werk van „De macht van het kleine" over geheel Nederland. Na het zingen van verschillende lie deren door het Geref. Evangelisatiekoor onder leiding van de heer K. Hogen- huis werd de film; „De macht van het kleine" vertoond. Br. Smit vertelde hierby op geanimeerde wyze over het leven van de patiënten en het werk op de inrichting „Sarepta" te Haarlem en ..Meer en Bosch" te Heemstede. Een pauze met tractatie en verloting volgde. Vervolgens werd de Oranje-film „De Gouden Koets" vertoond, terwyi na nogmaals zingen Br. Smit deze zeer mooie lezing met dankzegging sloot. BOSKOOP Burgerlijke Stand Geboren: Maria Josephlna Hermlna ,d. van A. P. Wog- num en A. J. M. Distel: Helena Elisabeth, d. van A. Mesman en C. C. H. van der Geur; Johanna Petronella Maria d. van Th. van der Maat en J. P. M. van Lint; Louise Henrietta, d. van P. Mulder en M. L. van Vuuren. Huwelijksaangiften: Klaas Stellaart en Rlnsche Adrlana Tasma: Adrlanus Groe nendijk en Macheltje Smit. Te Aalsmeer slaagde voor het examen bloemschikken cn binden onze plaatsgenoot, de heer J. W. Streng Hz. In de vacature van de heer A. Goudkade, die op zyn verzoek eervol ontslag is verleend, is als bode van het Ziekenfonds „Zelf Hulp" benoemd de heer J. van Klaveren. Tuinstraat 45, Boskoop. Door de burgemeester mr dr E. P. Verkerk, is ten gemeentehuize ge ïnstalleerd de commissie, ingesteld in gevolge de Woonrulmtewet 1947. Alle leden hebben hun benoeming aangeno men. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. van den Dool en tot 2e voor zitter, de heer T. van den Berg. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag verzorgd door dr J. Ham burger, telef. 136. HAZERSWOUDE De collecten voor de kerkvoogdy over de maand September brachten op voor de Ned. Herv. Kerk f. 431,96, voor de diaconie f. 341,58 en voor de Ned. Herv. School f. 109,05. NIEUWKOOP BEROEP NED. HERV. GEM. Naar de predikants-vacature by de Ned. Herv. Gemeente alhier ls beroe pen candldaat W. H. de Jong te Gro ningen. NIEUW VENNEP Medische Zondagsdienst Deze wordt waargenomen door dr Van Haringen. ROELOF ARENDSVEEN VOOR DE NIEUWE KERK. Al hebben wy de laatste tyd weinig definitieve berichten gehoord, over de te bouwen nieuwe kerk, toch is er reeds veel tot stand gekomen. Naast de re gelmatige geldinzameling, is de plaats waar de kerk moet komen, vastgesteld, de boringen voor de beheling zyn reeds verricht en het bouwplan is gereed. Te Nieuwe-Wetering en Roelofarendsveen heeft reeds een miniatuurkerkje ten toongesteld gestaan. En thans wordt op 10, 12, 14 en 17 Oct. in Café v. d. Geest te Roelofarendsveen door de heer M. Spring in 't Veld met zyn dames-to neelclub een serie uitvoeringen gege ven, waarvan de baten geheel ten goe de komen aan de nieuwe kerk. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Theodora Hendrlka, d. van H E. Brandsma en T. Boerman: Astrld. d ?an ?.v.,v,an Duyvenvoorde en D. van Bee- len; Willem Hendrik Arle, z. van A J H van der Meulen en M. W. Lamme; Jacóba! d. van J. Bregman en J. TuM; Dirk. z. ™.n Llgtvoet en M. Hondera; Gregorlus Theodorus Jacobus Maria, z. van J. P. Belt «mi£" D°f/erb0ff: Franclscus Johannes Wilhelmus Maria. z. van J. G. le Rutta cn M. E. Paardekooper. OVERLEDEN: P. J. Koree, hulavr. van G. jaar.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 7