Proefnemingen op grote schaal hadden verbluffend effect I GENTLEMAN-INBREKER I „Liefde voor de grondwet eerste vereiste voor goed staatsburgerschap" „Onwankelbare trouw" Leidse O.V.W.-er overhandigde oorkonde aan generaal Scholten De Oude Rijn (II) 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADZaterdag 9 October 1948 Tweede Blad No. 26510 Ambtsaanvaarding van prof. mr J. V. Rijpperda Wierdsma In tegenwoordigheid van minister J. In 't Veld en de voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr R. Kranenburg oud hoogleraar in het staatsrecht te Leiden, aanvaardde gistermiddag prof. mr J. V. Rijpperda Wierdsma als opvolger van prof. Kranenburg het hoogleraarsambt met het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium over „de Grondwet in onse tijd". Voor deze inaugurele oratie bestond een opmerkelijk grote belang stelling, niet alleen uit academische kring. Prof. Wierdsma behandelde in de aan vang van zijn voordracht de groei van het begrip en de vorm van de grond wet. en bepaalde de aandacht van zijn gehoor daarbij vooral tot de vraag, in hoeverre de grondwet werd beschouwd als document van hogere orde dan an dere wetten, en in hoeverre de stabili teit en duurzaamheid van haar inhoud dient te worden verzekerd door stren gere regels voor haar verandering. Kort voor de oorlog luwde de discussie over de daarmee samenhangende problemen, toen de starheid van de grondwet niet langer als ernstige belemmering voor de ontwikkeling van de wetgeving volgens de behoeften van de tijd werd gevoeld. Vervolgens trachtte spreker zich re kenschap te geven, hoe men na de oor log. de bezetting en de bevrijding onze grondwet beschouwt tegen de achter grond van de historie. HOGER WAARDERING DOOR BETER BEGRIP. Had Struyken gelijk, zo vroeg spreker zich af, toen hij stelde dat ook de grond wet haar reehtskarakter aan geen an dere factoren ontleent dan aan haar fei telijke gelding in en haar aanvaarding als recht door het volk? Zo ja, wat zou dan de kracht, wat het aanzien van die grondwet ziin geworden na Mei 1940. in de noodtoestand die veroorzaakt werd door bezetting en de urgentie van het allereerste herstel na de bevrijding? De naar de letter ongrondwettelijke verplaatsing van de zetel der regering naar Londen gaf zeker op den duur niet de meeste aanstoot. De feiten hebben hier de vroegere regering in het gelilk gesteld, die in 1922 een poging om in het grondwetsvoorschrift een uitzonde ring voor het geval van nood te doen opnemen ontried, en verklaarde dat men bij onvermijdelijkheid zich in een afwij king van het voorschrift zou moeten schikken, temeer waar bij een vijande lijke inval aan vele bepalingen der grondwet toch niet de hand zou kunnen worden gehouden. Ook dit laatste heeft die regering goed vooruitgezien: er is sinds 1940 nog wei meer ongrondwettigs gebeurd dan die zetelverplaatsing, zoals b.v de uitoefening van de wetgevende macht, het algemeen bestuur in Indië, de uitzending van dienstplichtigen over zee, de gezagsuitoefening in provincie en gemeente, de bijzondere rechtspraak en d« aantasting van grondwettelijke rech ten. De feitelijke gelding van de grond wet was op een aantal van de essen- tieelste punten verdwenen. Werd zy desondanks door ons volk nog als recht aanvaard? het kwam spreker voor als een der bemoedigendste verschijnse len van deze na-oorlogse tijd, dat op deze vraag zonder aarzeling met „ja" kan worden geantwoord. Het nood- recht. op grote schaal door de rege ring uitgeoefend, heeft het Nederland se volk niet van zijn stuk gebracht, maar deed het integendeel des te meer hechten aan zijn oude grondwet, van welker inhoud het de betekenis in zo vele opzichten nu beter kan verstaan. Deze eerbied mag echter niet om slaan in een overdreven verering van de traditionele tekst van de „wet der wetten". Door de ontwikkeling van de gebeurtenissen is een verandering van de constitutie, fundamenteler dan ooit sinds anderhalve eeuw, in aantocht. Onze waardering van de grondwet is een andere dan die van vorige geslach ten. doch een plechtige samenvatting dei- beginselen, die zowel voor geregeerden als voor regeerders bindend zjjn, is in een democratische staat onmisbaar, en bij een goede opvoeding tot het staats burgerschap moet liefde voor en trots op de grondwettelijke instellingen in de eerste plaats worden aangekweekt. NIET SLECHTS MIJLPAAL. TEVENS WEGWIJZER VOOR DE TOEKOMST. Prof. Wierdsma behandelde in het eerste gedeelte van z'n rede ten aanzien van onze huidige visie op de grondwet hoofdzakelijk haar beschermende, be stendigende werking, waardoor zij de in de historie gevormde staatkundige regels en als geestelijk nationaal bezit verwor ven beginselen vastlegt. Hierna vroeg spr. zich echter af. of de constitutie be halve mijlpaal ook wegw'ijzer dient te zijn. of dat zij zich. wat de toekomst be treft. slechts dient te bepalen tot het openen van de mogelijkheid van veran dering en het scheppen van waarborgen dat zodanige verandering niet in strijd met de rechtsovertuiging van een aan merkelijk deel van het volk kan plaats vinden, waardoor de verandering van de grondwet „gelegenheidswetgeving" zou worden. Spr. achtte deze vraag in eerstbe doelde zin beantwoord door de voor naamste van de vier grondwetswijzi gingen, die onlangs tot stand zijn ge komen. Overeenkomstig het voorstel van de Staatscommissie-Beel, ,die naast het beginsel der continuïteit dat der emancipatie stelde, is immers thans een aantal bepalingen van „ontwikke- lingsrecht" aan de grondwet toege voegd. niet onder de additionele arti kelen, doch in een afzonderlijk hoofd stuk, waarnaast de oude bepalingen over bestuur en staatsinrichting over zee zijn blijven bestaan. TEGENZIN TEGEN GEMAK KELIJKE WIJZIGING NIET LOUTER BEHOUDZUCHT. Het was ten slotte sprekers oordeel, dat een volk dat zijn staatsinrichting respecteert, geen lichte eisen mag stel- voor de wijziging van zijn constitu tie. Men kan daarin nog iets anders zien dan louter behoudzucht. Wie de eis der tweederde stemmenmeerderheid slechts beschouwt als een niet gerechtvaardigde toekenning van heerschappij aan een minderheid beziet de zaak van de ver keerde kant. Volstaan met een stem- menaantal van de helft plus één bete kent immers geen door de onbetwist bare meerderheid voorgestane' duide lijke meerderheid, die nodig is dm dat gene te wijzigen, waarvoor een volk ge voelens van onderwerping en trouw koestert Een zodanige regeling zou geen recht de- aan de waarde, die de grond wet rich in het oordeel van het volk heeft verworven. Na de gebruikelijke toespraken aan het slot van de oratie complimenteerden velen de nieuwe hoogleraar tiidens de receptie met zijn ambtsaanvaarding. 24 straalvliegtuigen voor ons land Naar wij vernemen is tussen het Mi nisterie van Oorlog en de Glostervlieg- tuigfabrieken te Engeland een contract gesloten voor de levering van 24 Gloster „Meteor" mark IV-straaljagers. Deze één persoons-straalvliegtuigen zullen op korte termijn geleverd worden. Verder zal binnen afzienbare tijd een aantal Gloster „Meteor" mark VII toe stellen aangekocht worden. Met deze twee persoons trainer de zg. „Dual Me teor" zal men de vliegers op grotere schaal dan thans geschiedt kunnen op leiden voor het vliegen met straalvlieg tuigen. BOESMAN NAAR INDONESIË. Maandagavond 11 October a.s. ver trekt van het vliegveld Schiphol een Nederlandse ballonequippe bestaande uit de heer en mevrouw Boesman, de heer C. de Vos Klootwijk en de ballon- meester de heer D. Dijkstra per K.L.M. Constellation naar Batavia. In Indone sië zullen de heer Boesman en de zijnen op uitnodiging van het Ned. Indische Rode Kruis, dat in een feestweek van 21 tot 28 October a.s. zijn 75-jarig be staan viert, enkele opstijgingen maken. KERSTPAKKETTEN VOOR NEDERLANDERS OP ZEE. Pakjes voor Nederlanders, die Kerst mis op zee moeten vieren, kunnen te 's-Gravenhage worden bezorgd op Noordeinde 132. Nederlandse Zeemans centrale. Giften kunnen worden gestort op giro 144030 ten name van Nederlandse Zee manscentrale onder vermelding K.O.Z. (Kerstfeest op Zee). Wegverkeer bij avond in veiliger banen. (Speciale reportage) Met parelend witte glans worden sinds korte tijd op enige van onze be langrijkste verkeersroutes de verschillende banen door de wonderlijke reflextieverf die „Prismo" heet. gemarkeerd. In overleg met de ANWB. de militaire autoriteiten en enkele andere in stanties neemt Rijkswaterstaat proeven op grote schaal en het effect is verbluffend! Als met een toverstaf houden in het licht van de voortsui- zende auto's helwitte strepen des avonds de verkeersbanen in hun dwin gende greep en de weggebruiker krijgt er rust door en een gevoel van toenemende veiligheid. De proef zal noodzakelijkerwijs over een vrij lange periode moeten gaan. Maar als zij slaagt en de eerste rapporten stem men tot zeer bijzondere tevredenheid dan mag men aannemen dat straks al onze drukke wegen met deze nieuwe verfsoort, die optisch- merkwaardige, reclecterende eigenschappen bezit, worden getooid. :|JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!lllllllllllllllllllll)llllll|]||||l]|||||||||||||l!]|||||l|||||||!|||||||||l||||||||||l|||||||||||||||||||||||||||||||l|||||l|lllljjj Voor 't vak van inbreker heb ik altijd speciale belangstelling ge koesterd, sinds Lord Raffles, de gentleman-dief zijn intrede in m'n leven deed. U weet wel, door middel van die 14-daagse uitgaven, waarmee lan ge jaren de kioskenstalletjes prijk ten, naast de kleurige avonturen van Buffalo Bill of andere ver metele vrijbuiters. Lord Raffles was ten minste een man, die 't inbreken niet laten kon, omdat-ie er meteen een goed werk mee verrichtte: Hij hevelde het geld van schur ken alleen maar in de zakken van hulpbehoevenden en wel op zó'n keurige manier, dat ik er altijd plezier ln- en respect voor had. Van een échte gentleman, die bovendien een Engelse Lord is en onder de penibelste omstandighe den altijd een aromatisch sigaretje bleef roken, kon ledereen wat leren Nu werd ik getroffen door de gentlemanlike beeltenis van de „Grand old man" der Engelse in brekers, de 94-jarige Robert Wooldridge, onder zijn kornuiten eertijds vertrouwelijk bekend als „old Bob", die zich 79 jaar van zijn lange leven aan 't inbreken heeft overgegeven, ten gevolge waarvan hij 46 jaar in gevangenis sen te Pentonville, Dartmoor, Portsmouth, Pankhurst en Mount- joy heeft doorgebracht. Sinds 1938 had Bob zich netjes weten te houden, maar nu kon hij de verleiding niet weerstaan, weer eens ergens een deur te forceren, maar de rechter liet hem voor dit maal gaan. Zeker om z'n leven te beteren: hij heeft er misschien nog maar 6 jaar de tijd voor.... Bob is echter over z'n collega's in 't vak niet te spreken. „Er zyn tegenwoordig te veel jonge gekken in", zo pruttelt hij. Zij zien heel wat in de film en denken 't dan óók te kunnen, maar 't zijn en blijven amateurs. Er is geen spoor meer te beken- nen van onze ouderwetse zorgvul- digheid, met handschoenen aan en zo. Kunnen zij een slot openen met 'n stukje draad en de zaken zó netjes achterlaten, dat niemandv constateren kan, dat ze er geweest zijn? Ddérvoor zorgden wij in onze goede tijd in de eerste plaats! Bob bromt nog 'n tijdje door: „Wü wisten van te voren precies hóé en langs welke route we zou den ontvluchten en als 't werk er op zat, hielden we onze mond. De jongeren scheppen teveel te gen hun meisjes op, ze kletsen maar en dan vliegen ze er in. Nee: 't is, volgens Bob, met die inbrekers van tegenwoordig niets gedaan En nu hij aan het eind van z'n schokkend leven nog eens z'n zonden overdenkt, is hij ook niets te spreken over al die gevangenis jaren. Ze waren hard en wreed en had den me 'n lesje moeten geven. Maar dat deden ze blijkbaar niet en zo is hij als die andere oude Engelse knaap Johnny Walker „Still going strong"! Al heeft de politie hem dan ook 47 jaar te pakken gehad FANTASIO. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiH mogelijkheden gaat open! Wereld van nieuwe Een wereld van gans nieuwe mogelijk heden schijnt zich weldra voor de bevei- ligine van ons wegverkeer bij avond te zullen openen. Want naast de lichtende verkeersstrepen zullen binnen niet al te lange tijd ook de richtings- en voor- richtingsborden dank zij Prismo en het al meer bekende Scotchlite hun aanwijzingen by duister even duidelyk aangeven als op klaarlichte dag. zullen vrachtauto's van achteren, en misschien ook tersilde. een lichtende band voeren, die het gevaar van aanrijdingen tot een minimum zal beperken, zal wellicht zelfs op de fietsen het altyd weer defecte rode achterlicht door een simpele strook van Scotchlite kunnen worden vervan gen LICHTSTRALEN WEERKAATSEN IN GLASPARELTJES. Prismo en Scotchlite zyn de beide wonderstoffen, die thans veelvuldig wor den aangewend by talloze proefnemin gen, welke door de ANWB. in samen werking met andere instanties worden genorrien. Prismo is een soort verf. die met een speciaal geconstrueerd mechanisch wa gentje op de wegen wordt gespoten. Scotchlite ïykt op heel fyn schuurpapier (in diverse kleuren), dat moet worden vastgeplakt. Beide ontlenen zy hun kwa liteiten aan het feit dat zü een groot aantal glaspareltjes bevatten, die het licht terugkaatsen. Het zyn er 70 of meer per vierkante milimeter. De by- zondere eigenschap van Prismo is daar- by dat de glasbolletjes het invallende licht terugzenden in dezelfde richting van waar uit het gekomen is. Nauwkeurige onderzoekingen hebben uitgemaakt dat Scotchlite de voorkeur verdient voor borden, muren e.d.. die loodrecht op de verkeersrichting staan. De afsluitbomen in een spoorwegover gang tussen Hazerswoude en Zoeterm eer geven daar een schitterend voorbeeld van. Prismo daarentegen, valt ver-uit te prefereren zodra de bestralingsrich ting een hoek vormt met dat bord of die muur. D.w.z., dat de gewone weg wijzers met al hun dwarsarmen, met Prismo dienen te worden behandeld en de z.g. voor-rlchtingsborden (die dus aangeven dat er weldra een wegsplit sing zal komen) met Scotchlite. ACHT „VERLICHTE" WEGEN. De wegproeven met Prismo zullen op een achttal wegen worden genomen. Klaar zyn thans: Dordrecht—Moer dijk, Den HaagSassenheim en Den HaagRotterdam. Thans zijn aan de beurt: Moerdyk—Princenhage, Den HaagUtrecht, Amsterdam-Amersfoort, de BiltAmersfoort en ZeistWouden berg. zy het dan dat hier en daar ge deelten zullen worden overgeslagen. De Prismo-verf komt uit Pennsylvanië, waar men in de loop van de jaren reeds zeer bevredigende ervaringen heeft op gedaan. Ook in 12 13 andere Amerikaanse staten maakt men van dit middel ge bruik om de veiligheid van het verkeer bil avoi.d te bevorderen. Er zullen nog meerdere maanden moe ten verstriiken. voordat men rich hter te lande definitief over het nuttig ef fect vai: deze verkeersstrepen zal kun nen uitspreken, maar de reacties van de Gebruikers zijn in ieder geval uiter mate gunstig. VERKEER WORDT NAAR RECHTS GEDRONGEN. Men rijdt prettiger en gemakkeiyker en men houdt zich beter aan de voor schriften. In het avondlijk duister zoekt menig automobilist het midden van de weg. zo mogeiyk met een verkeersstreep als lichtlijn tussen de koplampen. H(j wil kt cm* naar links af. De Rijkswaterstaat heeft nu het ge drag van het verkeer gecontroleerd op de weg tussen Den Haag en Rotterdam. Eerst zonder en daarna met strepen. En statistisch is vastgelegd dat door het ge bruik van de prismo-strepen het ver keer meer naar rechts wordt gedrukt. Kennelijk voelt men zich veiliger. PROBLEEM DER ONVERLICHTE VRACHTAUTO'S. Een ernstig gevaar voor het verkeer by avond vormen de vrachtauto's, die aan de achterzyde als regel slechts één of twee rode lampjes voeren en maar al te vaak ook zonder enige verlichting langs de weg worden aangetroffen. Onze verkeersautoriteiten zoeken al lang naarstig naar een goede oplossing van dit probleem en zy hopen dat de Pris mo-verf uitkomst zal brengen, Zij heb ben in samenwerking met de Gene rale Staf een twintigtal militaire vrachtauto's aan de achterkant, en sommige ook op zy, met verf bestreken en het resultaat was verrassend. Wie trouwens in het donker de propaganda- wagen van de A.N.W.B. volgt, zal ont dekken dat hy reeds op honderden me ters de lichtende initialen van onze verkeersbond kan lezen. FIETSEN ZONDER ACHTERLICHT Men heeft verder proeven genomen met rywielen en proeven langs de start banen op Schiphol. Die met de fietsen zullen voorlopig nog wel niet tot een decisie kunnen leiden. De rode Scotch - lite-strook op het spatbord sorteert een prachtig effect, maar er zal nog moe ten biyken of de lym wel lang genoeg houdbaar is. Bovendien is het wettehjk voorschrift dat een fiets een wit spat- I bord en een rood achterlicht moet voe ren. Alleen wetswyziging zou hier dus uitkomst kunnen brengen. Het is een Ingezonden Mededeling BOEKENCLUB DS JMUlDeRKRlNG De schilderes e romanschrijfster JO BOER die na de oorlog j zulk een voorname I plaatsonderdepro- j zaïsten inneemt, schreef de derde roman van de serie Beeld en Spiegelbeeld Boeiend en meeslepend geeft zij de veelbewogen geschiedenis van een Frans geslacht. De vierde van de vijf romans is Afdaling in de Vulkaan Spelend in het kokende binnen land van Mexico. Vrienden van de Rancho der X Mysteries ontmoeten er met ALBERT HELMAN Don Salustiano opnieuw. Een avontuurlijke tocht en... een idylle. van de vele onderwerpen, waarmede de Staatscommissie zich heeft bezig te houden, die opdracht heeft een nieuwe wegen- en verkeersregeling te ont werpen. GEMARKEERDE STARTBANEN. Op Schiphol zyn inmiddels, ln op- draoht van het gemeentebestuur van Amsterdam, de startbanen voorzien van Prismo-strepen. Dit heeft tweeërlei voordeel: Ie. kan de bestuurder van een taxiënd vliegtuig zonder moeite zien waar de startbaan ligt, en 2e kan men een vliegtuig van uit de lucht met een schynwerper de startbaan laten vinden. In de oorlog werd dit systeem reeds op zeer grote schaal in Amerika toe gepast. VERLICHTING VAN WEGWIJZERS. Naar wy vernemen heeft het bestuur van de A.N.W3. besloten om zodra de financiën zulks mogeiyk maken alle riohtingsborden te behandelen met Prismo en alle voor-richtingsborden die dus loodrecht op de weg staan) met Scotchlite. Hoe omvangryk dit werk is, mag biyken uit het feit, dat er in totaal in ons land 1400 richtings- en 300 voor- richtingsborden staan. Voor de 4400 wegwyzers heeft men een andere wyze van verlichting gezocht. Op verzoek heeft Philips een speciaal kapje ont worpen met natriumlioht. De gemeen ten zullen het aanbrengen van deze verliohtlng straks zelf moeten laten uitvoeren en betalen doch zy kunnen advies krygen by de A.N.W.B. WELDRA WEER PLAATS NAAMBORDEN? Het valt te verwachten dat t.z.t. de plaatsnaamborden by de ingang van de gemeenten, eveneens op behooriyke wyze zullen worden verlicht. Momenteel ontbreken zy byna overal nog. (Van een byzondere medewerker) 6 SeptemberEen klein plaatsje op Sumatra's Oostkust ontwaakt. De op komende zon verdrijft de duisternis en allengs wordt het lichter. De omtrekken van de kamponghuisjes en de hoge klap perbomen tekenen rich steeds duidelijker af tegen de lichter wordende hemel. De nevel, die over de wegen en de landen ligt. trekt op. de vogels laten hun lied horen. Een nieuwe dag breekt aan en de bewoners van Tandjong Poera wryven zich de ogen uit, In het kampement van 315 R.I., het enige O.V.W.-bataljon, dat rich nog op Sumatra's Oostkust be vindt, heerst een ongewone drukte. Men loopt heen en weer en men maakt zich gereed voor de vlaggeparade. Deze keer zal de vlaggeparade een bijzonder ka rakter dragen. Het is vandaag de dag van het Kroningsfeest. De vlaggeparade neemt een aanvang. Overste H. W. A. Rötgers neemt het appèl af, de Nederlandse driekleur gaat in top en de commandant spreekt tot rijn mannen. „Op 12 Mei 1948 maakte H.M. de Koningin in een rede bekend, dat Zij Haar functie van Koningin zou overdragen aan Haar dochter H.K.H. Prinses Juliana." „wy dienden H.M, Koningin Wilhelmina en zullen ook onze nieuwe Vorstin, H.M. Koningin Juliana trouw biyven." „Als bewys hiervan zal hedenmorgen een oorkonde, waarin 315 RX zyn on wankelbare trouw aan onze nieuwe Ko ningin betuigt, door 60 estafettelopers naar Medan worden gebracht en daar worden overhandigd aan de Territoriaal tevens Troepen-commandant, Generaal P. Scholten, die voor verdere verzending zal zorgdragen. „De eerste estafette loper. soldaat A. Kornneef, uit het plaatsje De Lier in Zuid-Holland, neemt de oorkonde in ontvangst en loopt in een vlot tempo naar de eerste wissel plaats. Het is een lange weg van Tandjong Poera naar Medan, een stoffige weg met putten en gaten. Het zal warm rijn, want de zon stygt hoger en hoger. De deelnemers zullen transpireren van het harde lopen, terwyl zy de oorkonde in hun hand geklemd hebbenRuim twee jaar tropendienst is een lange tyd. Het is een tyd geweest van acties, van patrouillelopen, van wachtkloppen, van ontberingen. Het waren jaren van die nen voor Koningin en Vaderland. Nu spoeden zij zich voort met het tastbare bewijs, van wat reeds jaren in hun har ten leeft, onwankelbare trouw aan H M. de Koningin. Zy tonen, dat zij vertrou wen hebben in hun nieuwe Vorstin en dus vertrouwen hebben in het kleine Holland, dat zoveel heeft gepresteerd. De lopers naderen Medan. Voorop rij den twee motorrijders van de MP die de weg vrij maken. Dan komt de eerste loper, soldaat le kl. Jan Oudshoorn, een man. die niet meer terug gaat naar de Genestetstraat 49a in Leiden, hy de mobiliseert in Indië. Het biykt, dat hü Indië een goed land vindt, ondanks het transpireren wat hy op 't ogenblik doet. Achter hem lopen, als geleide, vier K.L.- ers en een KNIL-man. De stoet wordt gesloten door zes motorordonnansen. UIT VROEGER EEUWEN SCHEEPSBERICHTEN ALKAID, Rlo GrandeRotterdam, pass. 7/10 Madeira: BUYS BALLOT, RotterdamBaltimore, 7/10 250 mijl Oost-Noord-Oost Bermuda: KONGS- BORG, 7/10 van Bandarsharpour te Khorramshar; LEKHAVEN. Buenos AiresAmsterdam, pass. 7/10 Finister- re; LINDEKERK. Rotterdam—Perzi sche Golf 7/10 te Khorramshar: LISSE- KERK, AmsterdamPezische Golf 7/10 van Dubai n. Bahrein; LOOSDRECHT, Rotterdam—Calcutta, pass. 8/10 Gibral tar; PRINS JOHAN WILLEM FRISO, RotterdamMontreal, 8/10 560mylOost; Bell Isle; Prins Willem 3, Rotterdam— j Montreal, 7/10 van Quebec; PRINS WILLEM VAN ORANJE. 7/10 van Chi- j cago te Montreal; WICKENBURGH, 8/10 van Lissabon te Reuen verwacht; AMSTELLAND, Buenos Aires—Amster dam, pass. 8/10 Vlissingen naar Ant- werpen; ARENDSKERK, 7/10 van Bris bane naar Port Kembla; EEMDIJK, 5/10 van Boston te Veracruz; HELI- j CON 8/10 van Cumana naar Pampatar; MAAS. 7/10 van Trinidad naar Puerto 1 Cabello: SLOTERDIJK. 7/10 van New York naar Alexandrië; STUYVESANT, 8/10 van Trinidad te La Guaira ver- wacht: TABIAN. Bataria—Amsterdam, De Leidse Oorlogsvrijwilliger Jan Oudshoorn overhandigt als laatste estafette pass 8/10 FlnistcrreZEEMAN, 8/10 loner aan de militaire commandant van Sumatra's Oostkust. Generaal Scholten Van Rotterdam te Genua. 'een oorkonde, waarin 3—15 RI zyn trouw aan Koningin Juliana bevestigt. Voor het huis van Generaal P. Schol ten is een haag gevormd door de esta fette-lopers. die hun traject reeds heb ben afgelegd. Een luid gejuich stygt op, wanneer Jan Oudshoorn de oorkonde overhandigt aan de Generaal. Vele auto riteiten riln aanwezig om getuige te zyn van deze gebeurtenis. Generaal P. Schol ten neemt de oorkonde in ontvangst en spreekt de mannen van 315 R.I. toe. ..Het is voor my een grote eer, dat ik als uw hoogste militaire commandant ter Sumatra's Oostkust de oorkonde van uw bataljon, welke bestemd is voor H.M. onze geëerbiedigde Koningin Juliana, in ontvangst heb mogen nemen. Vrijwillig hebt eii u destyds gemeld, teneinde uw I Koningin in de uitoefening en vervul- I ling van Haar verheven taak te schra gen. Ook nu getroost eh u, op deze dag de opoffering om over een afstand van I meer dan 60 km deze oorkonde, welke I opnieuw een bewijs is van uw innig medeleven met ons vorstenhuis naar miin woning te dragen. I Gaarne zal ik deze oorkonde aan H.M. Koningin Juliana doen verzenden, ver- l gezeld van een liist met de namen, ran- j gen en handtekeningen van de esta fettelopers alsmede van een kaart waar op de route is aangegeven." Verder spreekt Generaal P. Scholten ziin dank uit aan alle lopers en besluit riin toe- snraak met een driewerf Hoera" op HM. Koningin Juliana. De plechtigheid is afgelopen, straks gaan de mannen van 3—15 R.I. weer terug naar het stille eenzame plaatsje I Tandjong Poera. Dag aan dag zullen zy weer hun werkzaamheden verrich ten. patrouille-lopen en werken om de Geschiedenis der Katwijkse Uitwatering ra* Wie op de oude kaarten uit de 14de of 15de eeuw de loop van de Ryn volgt, ziet hoe hij voor Catwyck opten Rijn ombuigt naar het Noorden, en ten slotte achter de duinen verloopt. De eens zo machtige 6troom was ge worden tot een doodlopende rivierarm, met alle gevolgen daarvan. Wel hield de dam bij Wijk by Duurstede het Gel derse -water tegen, dat dan verder langs de Lek, naar zee afvloeide, maar het Stichtse land bleef rijn water lozen op de Oude Ryn. Wat dit betekende vooral in de herfst en in de winter, als het water zich Noordwaarts naar het IJ een uitweg over en door het lage land moest zoeken laat rich gemakkelyk denken. Geen wonder dat de Hollandse graven omzagen naar middelen om aan deze onhoudbare toestand een einde te ma ken. En gedachtig aan de oude regel: „Wie 't water deert. Die 't water keert!", besloten rij zich van het Stichtse water te bevrijden. DE SWADENBORCHDAM. Daarom lieten zy tegen het midden van de 12de eeuw een dyk leggen langs de Oostgrens van hun gebied. En in die zelfde jaren liet graaf Dirk daar. waar de grens de Ryn sneed, een dam in de rivier leggen. Omdat hy wel begreep dat de bisschop van Utrecht hiermede geen genoegen zou nemen, werd bij de dam een burcht ter beveiliging gebouwd. Swadenborchdam was ontstaan (Swa- de zwette grens; borch burcht). In later tijd werd deze naam door de volksmond vervormd tot Zwammerdam. Spoedig ondervonden de Utrechtena ren de gevolgen van deze maatregel, maar het duurde toch tot 1165 voordat zy gelegenheid kregen tot krachtdadig protest. Toen bemoeide de Duitse Kei zer. de opperheer dezer streken, zich er mee en hy beval dat de dam rrtoest wor den opgeruimd. De Hollandse graaf aan gevallen door binnen- en buitenlandse vyanden. moest toegeven. En de Swaden borchdam verdween. Maar blykbaar niet voor lang want in 1204 was er al weer een dam. Willem van Holland geraakte weer in stryd met de bisschop, en liet bii Swadenborchdam opnieuw een versterking aanleggen. Ook deze keer moeste de graaf toegeven, en bil verdrag werd bepaald dat er nimmer meer een dam in de Riln zou magen worden gelegd. In 1226 moest het ver drag opnieuw bevestigd worden en het schynt dat men toen eindelyk de —w "v- ocmjiiu uai, iiicü wen trinuciijft. ue orde en rust op Sumatra s Oostkust te I verstandige weg heeft bewandeld Er bewaren. Onwankelbare trouwwerd nl. bepaald dat het Stichtse wa ter op de Ryn zou mogen worden ge loosd. maar dat het Sticht daarvoor en kele van de uitwateringssluizen op het IJ zou onderhouden. En dat was bilUjk. WATERBOUWKUNDE IN 1571. Was zo de kwestie van het „vreemde water" geregeld, de toestand achter de duinen bleef ongunstig. Dus zocht men reeds spoedig naar middelen, om de wa terlozing bij Katwyk te verbeteren. Maar het duurde toch nog tot het midden van de 16de eeuw, aleer men met uitgewerk te plannen kwam. Na een nauwkeurig onderzoek werd in het voorjaar van 1571 begonnen met graven van een kanaal, dat als „Nieuwe Vliet" de Ryn met de zee zou verbinden. Het moet een geweldig werk geweest zdjn, om deze nieuwe Rynmond dwars door de duinen heen aan te leggen. En zonder de technische hulpmiddelen waarover wy heden ten dage kunnen be schikken. Menigeen stond dan ook vry sceptisch tegenover de onderneming, en noemde het „geit versmooren." Maar reeds in November van hetzelfde Jaar had men het strand bereikt. Met het oog op het ruwe seizoen, werd het werk gedurende de winter gestaakt, om het vroeg in het voorjaar van 1572 te hervatten. En „in den jare 1572 in de maand April op goeden Vrijdag (werd) voorts doorgegraven tot in de Noord-Zee ter presentie van de Magistraat en twee Pensionarissen van Leyden De nieuwe monding bleek uitstekend te zyn. Met kracht stroomde het water door twee duikers in zee. Maar op 1 April van dat zelfde jaar hadden de Geuzen Brlelle genomen. En weldra breidde de opstand tegen Spanje rich uit over heel Holland. In de troebele tyden die volgden werd het grote werk verwaarloosd. Een vijftig jaar later was de opening weer verstopt. Alleen bleef meer landwaarts een ge deelte van het kanaal open en dit kreeg weldra de naam van ..Mallegat". Een naam. ook nu in Katwyk nog welbe kend. Weef bleef de toestand lange jaren zoals hy was Wel voelde men het on houdbare wel werden ln de 17de en 18e eeuw opmetingen en onderzoekin n gedaan maar eerst in het begin der TQde eeuw. n.l tussen 1804 en 1807 werd het werk hervat. Toen werd opnieuw een Rlinmond ge graven. waar in 1840 de sluizeji werden gebouwd en ontstond de toestand zoals we die nu kennen. De vorige d tl kei en ln deze serie werden opgenomen in onze edities van 25 September er. 1 Jetober.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5