„Juliana Koningin" Wat er in Indonesië gebeurt STADSNIEUWS Films van deze week: ZATERDAG 9 OCTOBER Congres Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde „DE HUISARTS MAG NIET IN DISCREDIET RAKEN". Gistermiddag werd te Utrecht het bdencongres van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde ge opend. De voorzitter der Maatschappij, dr L. F. C. van Erp Taalman Kip uit Arn hem sprak het welkomstwoord. Het vol gend jaar zal de luisterrijke viering van het 100-jarig bestaan der Maatschappij een waardige vervanging vormen van het congres. De oud-voorzitter dr J. M. Planteydt uit Noordwijk hield een beschouwing over de gebeurtenissen tijdens zijn ambtsperiode. Een overzicht van de ja ren na de bevrijding is zi. een mengsel van tevredenheid en teleurstelling, wanneer men uitgaat van de ideeën, die in de bezettingstijd waren gegroeid. Spr. wees voorts op de noodzakelijk heid van grotere vrijheid bij het uitoe fenen van de geneeskundige practijk, omdat voor het dragen van een grote persoonlijke verantwoordelijkheid, vrij heid van handelen nodig is. Deze ver antwoordelijkheid mogen we niet af wijzen. Vervolgens hield dr Van Erp Taal man Kip een rede over het medisch- sociaal onderwerp „Specialisatie". Hij wees er op, dat het belang der volksgezondheid het dringend nood zakelijk maakt dat de instelling van huisarts, welke tegenwoordig wel eens in discrediet dreigt te geraken, ge handhaafd blijft. Spr. noemde daar bij maatregelen op het gebied van de medische studie, die aan de huisarts meer gezag zouden verlenen. Het congres wordt vandaag voortge zet met vergaderingen van drie weten schappelijke secties. Het Congres van de Voedselvoorziening HOE ZAL ONS LEVENSPEIL WORDEN? Op het Congres van de Voedselvoor ziening te Wagenlngen is nog door ver schillende sprekers het woord gevoerd. EEN WEG MET AFGRONDEN. Ir A. H. Boer.na, directeur van het Europese Bureau van de F.A.O. te Ro me sprak over ..De voedselvoorziening gezien in Europees verband" en eindig de aldus: Langzamerhand wordt in Europa be seft, dat hèt nodig kan zijn vrijwillig afstand te doen van een deel der na tionale souvereinitelt ten bate van een grotere volkeren-gemeenschap die, he ter dan de individuele volkeren zelve, de maatregelen kan beramen, die nodig zijn om de welvaart van die grotere gemeenschap in haar geheel te verze keren. De weg, die Europa heeft af te leg gen, zal lang en moeilijk zijn en zij - veert langs vele afgronden. De bestaan de internationale organen kunnen daarbij als gids dienen. De wil en de energie om de weg tot het einde toe te volgen, zal uit de Europese volkeren zelve moeten voortkomen Vele zijn de tsfcenen, die er op wijzen, dat men dit in Europa begint te beseffen. „Ik geloof, dat ik niet te ver ga, als ik zeg dat, indien Nederland niet alles wat het doet richt op de verhoging van de productie van zijn landbouw, iedere Nederlander het niet alleen in zijn dagelijks dieet, maar ook in zijn gehele levenspeil zal ondervinden," aldus dr ir S. L. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoorziening, aan het slot van zijn rede over „De voedselvraagstukken van Nederland". Dr Ir LOUWES TE SOMBER? Tijdens de uitvoerige discussies kwam dr ir Louwes op tegen de uit verschil lende vragen blijkende mening, als zou hij somber zijn geweest in zijn voor dracht. Spr heeft slechts willen wij zen op dreigende gevaren, waarvoor iedere Nederlander de ogen niet mag sluiten. Wij ondervinden hier de gevol gen van politieke, sociale en economi sche veranderingen, ook in gebieden elders en moeten onze maatregelen ne men. Energie en geld moeten zo nuttig mogelijk worden besteed. Wat betreft „planning" merkte dr Louwes op, dat de bevolking een langer handhaven van- het. distributiesysteem niet accepteert. Het met overheids macht doorzetten van „planning" zou ruïneuze gevolgen hebben voor de ar beidsvreugde en de arbeidsproductivi teit. De tegenstelling industrie-land- bouw is een legende, aldus dr Lou wes. Voor de 170.000 mensen meer per jaar moet een plaats worden gevon den en die is niet in de landbouw. Misschien voor een klein deel als het land vermeerdert. Er moet werkgele genheid worden gezocht: emigratie echter is ceii vlucht uit de moeilijk heden. ARRESTATIE VAN HUIZEN MAKELAAR. De 43-jarige makelaar in hulzen L. S. is in zijn woning aan de Amstelkade te Amsterdam aahgèhouden ter zake van opMchting. Deze. makelaar zou circa 300 mensen hebben voorgespiegeld dat hij voor woningruil kon zorgen en daarvoor bedragen van f.5f.25 als voorschot op zijn beloning hebben gevraagd en aan genomen. Slechts een' klein gedeelte van deze mensen heeft hii inderdaad met woningruil geholpen. Toen de anderen met hun. klachten bij de politie kwamen heeft deze ingegrepen. Rond Spanje Robles, de leider der Spaanse monar chisten. heeft tegenover Journalisten nog eens herhaald: „Ik machtig u, Uit mijn naam het fantastisohe "bericht over een accoord met de Spaanse regering in bal lingschap tegen te spreken. Ik heb geen enkele overeenkomst mét wie oók gete kend". Vermoedelijk zal het Franco-Spanje scherp protesteren te Londen, dat daar officieel dit bericht over samengaan is verspreid. Van Amerikaanse zijde blijven stem men opgaan, om Spanje op te nemen in de volken-rij. BERLIJNSE VERKIEZINGEN. De gemeenteraad van Berlijn, die in de Britse sector heeft vergaderd heeft besloten, de gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn op 5 December a.s. vast te stellen. De plaatsvervangende leider van de sociaal-democratische fractie, Kurt Mattick, zeide: „Wij verwachten, dat de Sovjetrussische commandant aan ons verzoek om de verkiezing ook in de Sovjetsector te doen plaatsvinden, zal voLdoen WU waarsohuwen de Sovjet- autoriteiten, dat Inmenging in de ver kiezingen de publieke opinie op over weldigende wijze tot uiting zou doen komen overal, waar nog vrije verkiezin gen zijn toegestaan." DR MANSOER NA ZIJN REIS NAAK NEDERLAND. Groot deel der Nederlanders niet juist ingelicht. Dr Mansoer, de Wali-Negara van Oost-Sumatra, verklaarde te Medan over zijn reis naar Nederland, dat hij grote bewondering had voor de resultaten, welke bereikt zijn bij de wederopbouw, waartoe een imponerende energie is ten toongespreid en waaraan Indonesië een voorbeeld mag nemen. Hjj achtte het echter betreurens waardig, dat een groot deel van het Nederlandse publiek nog geen juist beeld beeft omtrent de situatie in In donesië, waardoor men de Republiek van Djokja met geheel Indonesië vereenzelvigt, daarbij uit het oog ver liezend dat van de 70 milliocn Indone siërs, millioenen nlet-Republikcins zyn. Klaarblijkelijk is de voorlichting omtrent Indonesië in Nederland nog niet voldoende, zo zeide dr Mansoer. Hij achtte het van het grootste be lang, dat hierin verbetering wordt ge bracht. Nieuwe waardebonnen consumentencrediet Van het vootschotboekje, dat des tijds aan consumentencredietnemers is uitgereikt, zijn de volgende waarde bonnen geldig: nos. 02, 03, 04, 05, 06, 09. 10, 11, 13. 14, 15. 17. 18, 21, 22 en 23. Bovendien zijn met ingang van 1 Oc tober 1948 geldig verklaard de nieuwe ongenummerde waardebonnen van het consumentencrediet. Deze nieuwe waardebonnen werden aan d& crediet- nemers tegen inlevering van hun voorschotboekje verstrekt. Credietnemers, die nog geen nieuwe waardebonnen ontvingen, zullen dezer dagen van de distrlctsraad voor het con sumentencrediet een oproep ontvangen hun voorschotboekje, tegen nieuwe waar debonnen te komen omwisselen. Uit het voorschot-boekje zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Men dient het voorschotboekje en event, losse waarde bonnen echter zorgvuldig te bewaren,, daar anders geen nieuwe waardebonnen worden verstrekt. De achterstand bij „De gezinshereniging" (Van onze Haagse correspondent). Inzake de achterstand bü het gezins- vervoer naar Batavia vernemen wij, dat deze veroorzaakt wordt door het nog al tijd bestaande tekort aan scheepsgele genheid. Tot nu toe zijn in het kader der gezinshereniging 8800 boekingen verricht. Maar eï zijn nog 3000 volg nummers uitgegeven, voor wie geen pas- sagémogelijkheid bestond. Dit betreft hoofdzakelijk gezinnen met babies, voor welke laatste speciale hutten vereist zijn. De vliegtuigen, waarmee baby-vervoer ook zeer goed mogelijk is, en waarmee men de achterstand hoopt in te halen, hebben elk een capaciteit, van 40 pas sagiers. Wij herinneren er aan, dat slechts volgnummers worden uitgegeven aan hen, die een Indonesisch vestigings vergunning overleggen. DOUGLAS FAIRBANKS JR. DINSDAG IN ONS LAND. Douglas Fairbanks Jr en zijn vrouw Mary Lee Epling zullen Dinsdag a.s. in Amsterdam aankomen voor een ver blijf van enkele dagen. Douglas Fair banks is niet alleen filmspeler, o.m. bekend uit de thans in Nederland roule rende film „The Exile". Wijlen Presi dent Roosevelt en het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken belastten hem reeds sinds 1937 met speciale mis sies naar o.a. Brazilië, Argentinië, Chili, Uruguay, Peru en Panama. In 1941 werd hij luitenant ter zee in de Amerikaanse Marine. Thans is Fairbanks vice-pre sident van de American Association for the United Nations en lid van de Board of Governors for Americans United World Government, Tevens neemt hij gelijk gemeld, een belangrijke positie ln bij de Caré-organisatie. IJMUIDENSE SCHIPPER IN POLEN VEROORDEELD. In de loop van de vorige week liep een Poolse trawler de haven van Gdynia binnen. De zich aan .boord be vindende scheepshond wa-s ziek. De /schipper, een IJmulaeriaar als nog vele drzer Poolse schepen voer ae trawler onder goeddeels Nederlandse bemanning verzorgde het dier en wilde bij het binnenvaren het vuil. dat de hond had gemaakt, opruimen. HU gebruikte daarvoor het eerste stuk doek, dat in zijn bereik kwam. Dit bleek even later een Poolse vlag tè zyn. Een Poolse medeopvarende zag dit, deed aangifte bij de politie te Gdynia met als gevolg, dat de Nederlandse schipper werd ge arresteerd en tot 14 dagen gevangenis straf werd veroordeeld. HERBEREKENING DEMOBILISATIE-UITKERINGEN. Bij demobilisatie beschikking no. 11 is ojn. bepaald, dat militairen, die hun dienst in Nederlands-Indië hebben ver richt, gedemobiliseerd zijn tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 en van oor deel zijn, dat hun reeds genoten uit keringen voor herberekening in aan merking komen, hiertoe, een verzoek schrift kunnen indienen bij de afd. a2 van het Ministerie van Oorlog, Mau- ritskade 19, te 's'-Gravenhage. Het ver zoek moet worden ingediend voor 1 No vember 1948. Korporaals en soldaten dienen voor terugbetaling van eventueel ingehouden loonbelasting een verzoek ln te dienen bij de inspecteur der directe belastin gen. HERZIENING EXAMEN- EN COLLEGE-GELDEN. Het rapport der commissie, welke tot taak had om te rapporteren of en in hoeverre het mogelijk en wenselijk is om de gelden, verschuldigd voor het bijwonen van het onderwijs aan in richtingen van Hoger Onderwijs en daarmede gelijk te stellen onderwijs inrichtingen, aan een herziening te onderwerpen, is thans verschenen. De enige maatregel; waartoe de com missie meent te moeten adviseren, houdt in een wijziging van de beschik king van de secretaris-generaal van het Ministerie van OK, en W. van 30 Augustus 1940, waarbij voor de ver schillende faculteiten een aantal ja ren is vastgesteld, gedurende welke achtereenvolgens collegegeld moet wor den betaald. De commissie is van oor deel, dat ook de studenten in de facul teit der rechtsgeleerdheid een jaar langer collegegeld moeten betalen. Marshall dankte bestuurders der vakverbonden „GIJ HEBT DE ARBEIDERS DE WAARHEID GEZEGD!" Op uitnodiging van de heer W. A. Harriman, de reizende ambassadeur van dé Ver. Staten, hebben de leidende figu ren van de vakverbonden in West Euro pa gisteren in Parijs een ontmoeting ge had -met, minister Marshall Voor Ne derland waren, gelijk bekend, aanwezig de heren A. C. de Bruyn (K.A.B.), E. Kupers CN.V.V.) en M. Ruppert (C.N.V.) Aan de lunch, ter ere van generaal Marshall gehouden, zaten ook aan me vrouw Eleanore Roosevelt en de heren Harriman en Foster Dulles. De heer Kupers richtte een hartelijk woord van dank tot Marshall. Het verheugt mij, aldus Marshall tot de bestuurders der Europese vak verbonden, dat gij dwars tegen onbe hoorlijke propagandastunts in, aan de georganiseerde arbeiders de waarheid hebt gezegd. Vandaar dat in vele Europese landen het laatste halfjaar de productie is gestegen. Vóór alles is echter noodzakelijk versterking van 'de morele krachten. Wy hebben inder daad behoefte aan vrede, maar nog dringender behoeft de wereld vrijheid, ook persoonlijke vrijheid. Ik ken geen groep in de gehele wereld, die de vrij heid minder missen kan dan de arbei dersstand. Dc minister besloot zijn toespraak met een klemmende aan drang tot samenwerking tussen de Europese landen. De vertegenwoordigers der arbeiders organisaties vergaderden daarna met de leiding van het Europese herstelpro gramma. Voor elk van de zestien Marshall-landen gaf een vertegenwoor diger een overzicht van de speciale moeilijkheden van zyn lapd. PRINS BERNHARD OPENDE RUITERTOURNOOI TE KEULEN. En reed zelf mee: Prins Bernhard der Nederlanden heeft gisteren in het Stadion het driedaagf ruitertournooi te Keulen, georganiseerd door het Belgische bezettingsleger, ge opend. Ongeveer 300 officieren van het Belr glsche leger bevonden zich onder de ve len, die de openingsplechtigheid bij woonden. Prins Bernhard nam zelf deel aan een hindernis-race tegen Belgische of ficieren en nam met goed resultaat all? horden. Deskundigen prezen zijn rij den als „van. zeer hoog gehalte". (UP.) =HJIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllll)lllimilllllllllllllllllllllll VOOR DE JEUGD Wegens ziekte van de Raadsel- tante kunnen er deze week geen nieuwe raadsels verschijnen, liet Er gehele programma van de vierwe- kelykse prijsraadsels, wordt dus één week opgeschort. Wij spreken zeker uit naam van onze gehele Raadscljeugd, wan- H neer wij Mevrouw Boterenbrood van harte' een spoedige beterschap toewensen. |j Dc oplossingen der raadsels van dc vorige week vindt men hierby, zodat men al vast kan nagaan of men tot de goede oplossers be- hoort. Redactie „L. DJ'. niiiiiiiiiiiiiiimHitirniiii.iiiiiiiiUiiiJiiiiiiuuiJiiiiiiiiiiiiiiun;^; Voor onze Raadseljeugd De oplossingen van de - raadsels der vorige week zijn als volgt: .1. Horizontaal: 1. kluiven, 5. moesson, 10. Nel, 12. Spa, 13. aal," 14. vis, 16. i.p.v., 18 Eva, 20, pelsjas, 23. Eem, 25. ra, ra, 27. praal, 28. Vera, 29 N.N.. 30. ree, 32. U.L.O., 34. f n, 35. bot, 36. oor, 38. natuurboter u o, 40. lid, 41. rug, 43. ar, 45. eer, 47. sti, 48. da, 49. reep, 51. ophef, 54. tart, .56. kus, 57. platzak, 59. aas, 60. per, 62. sie, 63. eer, 65. den, 67. kip, 68. tweetal, 69. Bohemen. Verticaal: 1. kazerne, :;2. Ina, 3. Velp, 4. el, 6. os, 7. epis, 8. sap, 9. niemand, 11. pisang, bochtig, 13. Aar, 14. v 1 r, 15- sja (van sjaal), 17. vee, 19. van, 21. Epe, 22. al, U, 24. erf, 26. ar. Ot, iep, 28. vooruit, 31. étude, 33. loert, 35. bal, 37. rug, 39. parkiet, 42. fatsoen, 44. reu, 46. rólj 47. s, fa, 48. dra, 50. esp, 52. pas, 53. eze (van ezel),-55 Aar, 57. pret. 58. kei, h, 61. Ede. 64. Epe. 66. na, 67. Ko. 2. Zonnevlekken. 3. Boterenbrood; boon, Ton, teer, beer, de. 4. Tandenborstel; tand, en, borstel. 5. Juliana: 1. jongen, 2. uur, 3. Loes, 4. inkt, 5. arts, 6. niet, 7. appel. 6. 1. Narcis, 2. lathyrus, 3. hyacint, 4. vergeet-mij-niet, 5. dahlia, 6, made liefje. 7. Kopenhagen; kop, peen, haag, en. „Oceaanstomer in zakformaat" doet Leiden aan DE „VANDERSTENG" TER BEZICHTIGING GESTELD. Het contactvaartuig van het Comité „Onze Marine", de „VanderSteng" is op zyn propaganda-tocht door Neder land gisteren onze stad binnengelopen, waar het heeft ligplaats genomen in de Kolk nabij de Haven. Gistermiddag hebben wij deze „oceaanstomer in zak formaat" van commandobrug tot ma chinekamer doorkruist, hebben wij met grote belangstelling kennis genomen van de doelmatige inrichting van dit 300 ton metende schip. Hebben wij ons aan de hand van grafieken en fotomateriaal op de hoogte laten brengen van de ge weldige prestaties, welke de Nederland se scheepvaart (Kon. Marine, koop vaardij, visserij, binnenvaart, watersport en scheepsbouw) in de loop der eeuwen heeft geleverd en waardoor mede Neer land* naam in zulk een hoog aanzien is gestegen. Maar bovenal hebben wij waardering gekregen voor de wyze, waarop het comité de Nederlandse scheepvaart in al haar geledingen pro pageert en waardoor het mede de „landrotten" wegwijs maakt in de ma- ritiem-nautische beguiselen en de dag indeling en levenswijze aan boord. Onder hen. die gistel-middag de offi ciële openstelling bijwoonden, merkten wij o.m. op burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders Jongelsen, Van der Kwaak en Menken en ver schillende hoefden van gemeentelijke takken van dienst. De commandant van de „VanderSteng", de heer W. Revermann, heette allen hartelijk wel kom, waarna hij een uiteenzetting gaf van hetgeen men met deze propagan- datochten denkt te bereiken: het Ne derlandse volk dichter bij de zee en de zeevaart te brengen. .Vervolgens wees de voorzitter van het Comité „Onze Marine", de heer A. Aen- genent, op de allerwegen grote mede werking. welke het comité bij de verwe zenlijking van zyn plannen en de sta pelloop van de „VanderSteng" mocht ondervinden. Hoewel Leiden wel geen directe verbinding met de zee heeft, meent spr. er op te moeten wijzen, dat deze gemeente toch altijd voor de scheepvaart belangstelling heeft ge koesterd. Reeds van zeer oude tijden dateert de voormalige Kweekschool voor Zeevaart, in welk gebouw na de bevrij ding achtereenvolgens de Marine Mijn- opruimingsdienst en een herstellings oord voor marinepersoneel zijn onder gebracht. Nadat de heer Aengenent nog gewezen had op de intemationele bete kenis van de scheepvaart, zette hij uit een, dat er bij het Comité plannen be staan om mettertijd over te gaan tot ds bouw van een tiental instructieve schoolschepen. Spr. eindigde met de morele, steun van de overheid in te roe pen voor het werk van het Comité. Hierna maakten de aanwezigen ge bruik van de geboden gelegenheid het schip te bezichtigen. Met uitzondering van a.s. Zondag bestaat hiertoe ook voor anderen tot en met as. Donder dag, dagelijks van 2 tot 5 en van 7—10 uur, de gelegenheid. Vooral de school jeugd wordt hier een uitstekende kans geboden om zich wat meer vertrouwd te maken met hetgeen er op en om het water geschiedt. STUDENTEN-WERKBUREAU HEEFT ZIJN TAAK HERVAT. Reeds direct na de bevrijding werd mede in verband met het algemene streven om de mogelijkheden tot acade mische studie meer dan voorheen bin nen het bereik van financieel minder- draagkrachtigen te brengen het Stu denten-Werkbui-eau te Leiden in het le ven geroepen. Dit bureau heeft zich thans ruim twee jaar beijverd, om stu denten ln de gelegenheid te stellen door incidentele of regelmatige bijverdiensten 'n mogelijkheid van verdiensten te ver schaffen die geenszins de kosten ener academische studie kunnen dekken, doch die niet toereikende eigen middelen met deze verdienste in voldoende mate kun nen aanvullen. Uiteraard kwamen voor werkzaamheden ten behoeve van derge lijke bi] verdiensten slechts die gevallen voor. die enerzijds niet werkgelegenheid ontnemen aan hen die er als dagelijks werk hun volledig levensonderhoud mee moeten verdienen, en die anderzijds de studenten voldoende tijd ten bate van de wetenschappelijke studie laten. Dit is het geval b v. by velerlei bijlessen aan leerlingen van middelbare scholen, bij type- en vertaalwerk, bij beperkt secre tariaatswerk, bij eenvoudige muziekles sen, bij diverse administratieve bezig heden en bi.1 het oppassen van kinderen by tijdelijke afwezigheid der ouders etc. De ervaring heeft geleerd, dat particu lieren en bedrijven door dienstverlening van studenten op dergelijk terrein dik wijls zeer werden gebaat terwijl omge keerd de „werkstudent" daardoor de ge legenheid werd geboden zijn studie voort te zetten. Het Studénten-Werkbureau, gevestigd Rapenburg 34, beijvert zich een zo ruim mogelijk aanbod zowel van werkgelegen heid als van studenten-werkkrachten te krijgen. Ook het thans begonnen Academische jaar zal het bureau zijn taak weer op nemen. Iedere Dinsdae en Donderdag van kwart over vijf tot zes uur is het bureau in den vervolge geopend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde; H. M. J. van Dee (Rot terdam), F, J. Zeegelaar (Amsterdam) en V. H de Villeneuve (Wassenaar). Voor het artsexamen le gedeelte: W. Ouwehand (Scheveningen) en A. R. M. Hueber (Sassenheim)voor het-2e ge deelte: D. Wintgens (Heerlen), H. H. Beek (Den Haag) en B. M. de Planque (Lelden). Een waardevolle herinnering aan m 6 September 1948. Binnenkort moeten wij de oplage van deze uitgave J definitief vaststellen. Het is dus zaak Uw bestelling thans aan ons op te geven. Dit boek, dat in uiter- lijk en omvang geiyk is aan pnze jongste Jubileum- uitgave „Vijftig jaar Vorstin" bevat een schat van Interessante foto's en artikelen over het leven en B de inhuldiging van onze nieuwe vorstin. De prijs, welke bij bestelling moet worden voldaan bedraagt: f. 2— per exemplaar wanneer men het Jj bestelde t.z.t. aan ons bureau komt afhalen en B f- 2.25 per exemplaar voor levering franco huis B Desgewenst kunt U Uw bestelling aan onze bezor- gers of agenten medegeven. DE DIRECTIE. Lldo Eindelijk ln onze stad de veel besproken Amerikaanse film „Cross Flre" (Kruisverhoor). Wij verklaren eerlijk méér van het hoorspel dan van de film genoten te hebben. Want voor een film is er te weinig actie7 en te veel dialoog. Dit neemt niét weg, dat er na tuurlijk ook een spanning is eli het lang duurt voor men ontdekt, wie dè moord op de Jood Samuels pleegde. De film, die duidelijk aangeeft, hoe onberedeneerde en ongemotiveerde haatgevoelens tot excessen kunnen lei den. Een ieder hij zij Jood, Prote stant, Katholiek of \V&t dan ook kan slachtoffer worden van mensen, die met een „idee-fixe" rondlopen en een uitlaat zoeken voor complexen, vooral wanneer zij na de oorlog, in een tijd van plotseling ingetreden vrede geen gelegenheid meer vinden, hun hoogopgevoerde spanningen te doen exploderen. Dat hier een Jood slacht offer werd, doet niets ter zake: een volgend maal kan 't even goed een bin der zijn. De film is uitstekend opge bouwd. De wijze, waarop de inspecteur van politie Finlay door zyn intelligent kruisverhoor naar aanleiding van een onbelangrijke, maar in wezen zeer be langrijke uitlating van een der ver dachten grond vindt voor zyn "veron derstellingen, die door een even scherp zinnig opgezette, valstrik op waarheid blijken te berusten, zodat hij ten slott-e de moordenaar ontdekt, mag eèn bui tengewone vondst genoemd worden. Maar dit is niet de verdienste van de film, doch van het verhaal! Het sterke spel der drie Roberts Young, Mitchum en Ryan alsmede, een originele regie van Edward Dmy-. irik. stempelen deze film, ondanks het genoemde gebrek aan actie, tóch tot een van klasse. Luxor Dat de film „Achter de wolken" nogmaals geprolongeerd werd viel te voorzien! Wel zelden zal zulk een reële uitbeelding gegeven kunnen worden van het leven der ouderloze kinderen, thans in UNAC-kampen on dergebracht, van wie gehoopt wordt, dat zij nog tot bruikbare leden der maatschappij kunnen uitgroeien. Het spci van de 9-jarige Tsjechische johgen, die hier de hoofdrol vertolkt, is boven dien van een verwonderlijke rijpheid! Rex „Beauty and the bandit" is de naam van de film. die deze week wordt vertoond. Cisco de Kid, een berucht roverhoofdman, is er met zijn bende op uit de beter-gesitueerden te beroven en met het verkregen geld de nood onder de arme boeren te lenigen Op zekere dag verneemt hij, dat een jonge Frans man een zekere Du Bois met een kist vol zilvergeld per postkoets op Weg ls naar San-Moreno Cisco's mannen over vallen de postkoets en verwisselen de kist met geld voor één met stenen. Du Bois neemt zijn intrek in het hotel van Doe. Welles, die bezig is de plaatse lijke veestapel te vergiftigen met het oog op landspeculaties. De Jonge Du Bols blijkt nu Jeanne te zyn, de dochter var de koning van de ParUse onderwe reld. ALs Cisco wordt achtervolgd gaat Jeanne hem achterna en komt in zyn kamp terecht, waar zy gedurende enige dagen verbiyft en op hem verliefd wordt. Cisco gaat daar niet op in en raadt haar aan een beter mens te wor den. Als Cisco en Doe elkaar weer ont moeten volgt er een schietparty waarby Dos wordt gedood. Jeanne, door de in vloed van Cisco veel veranderd, geeft het land aan de rechtmatige eigenaars terug. Als hij afscheid van haar neemt, staat de politie klaar hem te arreste ren, hij weet echter te ontsnappen en trekt naar de bossen waar nieuwe avonturen hem wachten. Casino Het rossige leven in een Zuid-Amerikaanse stad met zijn dolle maskerades, dansfeesten en speelholen, zie daar wat „Lady from Louisana", in 't Hollands „De stad der zonde" geheten, biedt. Het punt waar het ln deze film om draait, is de strijd, die gevoerd wordt tussen de bezitters van een loterij-or ganisatie en de leden van de anti- loterij groep. Een zeer unfaire strUd, waarby enige laaghartige moorden wor den gepleegd. Overigens verdient de loterij zeker bestrUding, daar het een spel is, dat velen ten gronde richt. ..Een stad ten ondergang gedoemd door corruptie", zo luidt de ondertitel en inderdaad de corruptie is verregaand, een bankbiljet doet wonderen, zelfs by een rechter. Of de stad door corruptie ten onder gaat, vermeldt de geschiede nis niet. Ondanks de vele vreemde en onnatuuriyke voorvallen, weet deze film toch de aandacht enige uren te boeien, zonder evenwel een diepe indruk ach ter te laten. Trianon De film „Miranda" vormt de bevestiging van de (naar wy dach ten) algemeen aanvaarde stelregel dat mensen op het land behoren te leven en zeemeerminnen in de zee of ten minste in het water. Maar hier is het juist an dersom: eerst zien we een jongeman ty- dens een huwelijksvacantie door een lieftallige meermin naar de diepten ge sleurd worden om daar enige tyd ge- noegiyk door te brengen en vervolgens begeleidt hy haar tydens een enige we ken durend verblijf op het vasteland. Maar evenmin als hy het byzonder kan waarderen rauwe vis te moeten eten, zo brengt ook haar lichamelyke tweezydig- heid (welke voor de omgeving natuur- ïyk moet worden gecamoufleerd) tal van complicaties teweeg, die af en toe ongetwyfeld vroiykheid kunnen verwek ken, maar toch over het algemeen niet getuigen van hoogstaande humor of verfUnde geest. J. Arthur Rank heeft gelukkig voor ons en voor hem heel wat betere films uitgebracht dan dtza. Een woord van bezinning DE MAATSCHAPPIJ. Elke tyd zal verschillend, en ook met een verschillend accent, trachten te omvatten waarom het gaan moet in die organische samenbinding van mensen en groepen, welke wy een maatschappU" nemen Want hoe verschillend de mensen ock mogen zijn, en hos onder- scneiuen de groepen ook mogen bekend staan, er is nu eenmaal een greep, die dit alles samenvat: ons geordend maatschappelijk tezamenzijn. wy zullen er ons telkens weer toe moeten zetten om ons de vraag voor te houden: waarom gaat het in ons maat- schappelyk leven? Dat de antwoorden op deze vraag legio zijn, weet een ieder. Het zou dus vermetel kunnen lijken in een kort bezinningswoord een voor een ieder geldend antwoord te geven, om de eenvoudige reden, dat de om standigheden van geen twee mensen dezelfde zyn. Toch is er denkelijk wel een antwoord te geven, dat is te zeggen: een voorlopig antwoord, dat door een ieder in zyn persoonlijke en in zijn gemeenschappe- lyke staat moet worden uitgewerkt. Wy kunnen er, gezien de jaren welke achter ons liggen, wel over eens zyn, dat de materiële goederen niet het doel zyn, in deze zin: dat dit doel einddoel zou wezen. Het materiële, dat nu een maal in onze maatschappelyke verhou dingen zulk een belangryke rol speelt, vervult 'n dienende taak en is mitsdien voertuig voor een hogere waarde. Want niet de stoffelyke, maar het geestelyke #beslist. Het is beslissend voor al onze maatschappelyke verhoudingen, door welke geest wy gedreven worden. Het zal bij enig nadenken wel dui- deiyk zijn, dat deze waarheid over de gehele linie geldt De vraag kan alleen in zeer verschillende vorm beantwoord worden, welke geest het is die ons be heerst en welke geestelyke waarden door ons worden beoogd. En het zal blyken, dat wat voor iemand het één en al is, voor een ander geen enkele be tekenis heeft. Ja, deze verschillende waardebepalingen brengen in maat- schappelyk verband soms spanningen teweeg van een ongekende hevigheid. Want niet in wat de maatschappij is, maar wat ze móet zyn, vinden beroerin gen en bewegingen nun punt van uit gang. En wat de maatschappij móet zyn wordt gedragen door de geestelijke staat van mensen en groepen, die er hun plaats en taak hebben en voor wie hun geloof aan een betere orde en een an dere verhouding de kracht hunner be weging is. voor wie over de geestelyke waarde der maatschappelijke verhoudingen nog niet heeft nagedacht wordt het hoog tyd dit te bedenken. En voor wie er reeds over nadacht, is er altyd weer het gebod zich hierop dieper te bezinnen. Want, wy staan nu eenmaal met en voor elkaar in allerlei vorm van samen leving en dus ook in die van de maat schappelyke samenleving. By alle vragen en pogingen om een antwoord te geven is het wellicht van belang te luisteren naar een woord van Jezus, dat Hy eens sprak tot Martha van Bethanië, die zich over veel en ve lerlei bekommerde en ongerust maakte: „weinige dingen, of slechts één ding is nodig". En hy wees daarby op Martha's zuster Maria, die heb goede deel gekozen had door te luisteren naar Christus. Het zou wel eens kunnen wezen, dat het luisteren naar Jezus Christus van onschatbare waarde zou zyn voor onze maatschappUWant over en in die maatschappij geldt het woord Gods onverkort: Hemzelf hef te hebben en ook de ander lief te hebben, zoals een mens zichzelf liefheeft. W. H. K. ETALAGEWEDSTRIJD HAARLEMMERSTRAAT. Er waren 2316 inzendingen. Naar de mening van het publiek wa ren de navolgende etalages de mooiste: H. Eradus, Haarlemmerstraat 12; de verkoopkrachtigste J. W. Dirkse, Haar lemmerstraat 75; de attractievolle: J. W. Dirkse, Haarlemmerstraat 75. Voor de hoofdprijzen k f 50 kwamen in aanmerking: J. A. v. d. Klaauw, A. GUzeny en A J. Schouten, allen al hier; voor een prijs van f.10: L. Stafleu, de wed. H. BeU en F. J. Segaar, Verder 3 waardebonnen k f.5 en 100 waardebonnen k f. 1. Gezien het grote aantal inzendingen zyn er nog 100 extra waardebonnen k f. 1 beschikbaar gesteld. Al deze waardebonnen worden de belanghebbenden per post thuis ge stuurd. Onze stadgenoot, de heer G. Wij ling, is benoemd tot leraar aan de H.BB. te Woerden. Voor de tijd van drie jaren zijn benoemd tot leden van de Raad van Ar(beid hier ter stede de heren ir J. J. 'G. van Hoek en J. H. v. d. Kloot als werkgevers en de herep C. J. Piena en P. v. d. Kwaak als werknemers, terwyl tot plaatsvervangend lid zyn benoemd de heren S M. J. Wijtenburg en ir M. C. de Jong als werkgevers en de heren H. ten Brummelaar en A. J. Schone- veld als werknemers. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEKERK. Port SudanKarachi, pass. 8/10 Aden; ALDERAM1N, 8/10 van Mar seille naar R'dam; ALWAKI, R'damBue nos Aires, 9/10 te Montevideo; AMSTEL- KERK, MonroviaA'dam, 8/10 125 mijl Zd West van Lissabon; AXELDIJK, Java New York 9/10 te Aden; BOISSEVAIN. 8/10 van Kobe naar Yokohama; CERONIA 8./10 van Singapore naar Pladjoe; COLYT- TO, HuelVRVlaardlngen. pass. 8/10 Fi- nlsterre, EEMLAND, Buenos AiresA'dam pass. 8/10 Beachy Head; FRIESLAND. 8/10 van Penang naar Port Swettenham: GROOTE BEER, Batavia—A'dam 8/10 te Port Said; HYDRA, A'dam—West Indie 8/10 te Lissabon; JAPARA, 8/10 van Bo- lontio naar Makassar; KLIPFONTEIN, 8/10 van Port Elisabeth naar Kaapstad: LA- WAK. 8/10 nog te Bombay; LOPPERSUM. BonaR'dam, pass. 8/10 Casqueto: MAAS- KERK. A'damWest Afrika, 8/10 van Antwerpen naar Dover; MACOMA, 8/10 van Port Said naar Heysham, MEER KERK, 8/10 van Port Said naar Alexan- drlë; OPHIR. 8/10 van Makassar te Soe ra baya; ORANJE. JavaA'dam, pass. 8/10 Perim; OVÜLA (T), 8/10 ten anker op Palembang rivier; PRINS MAURITS, 8/10 van Londen naar Montreal; RBMPANG, 9/10 van Makassar te Ballkpapan; SAMA RIA, 9/10 van Havre te Dakar verwacht; SIBAJAK. BataviaR'dam, pass. 8/10 13 uur Ouessant, SLAMAT. R aamBatavia, pass. 8/10 Kreta: SOMMELSDIJK. 8/10 van Port Swettenham naar Singapore; STAD SCHIEDAM, 8/10 van Oxelosund n. Holland: STREEFKERK, Genua—Antwer pen. pass. 8/10 Ouessant (18.30 uur): TABINTA. 8/10 van Las Palmas naar Kaapstad: TANKHAVEN. (T). 7/10 van Soengelgerong naar Tandjong Oeban; TJI- BADAK, 8/10 van Prlok naar Hongkong; TJIPONDOK, 9/10 van Soerabaya te Bris bane; WESTLAND A'damBuenos Aires 8/10 te Montevideo; ALDABI, Buenos AiresR'dam, 8/10 van Rio de Janeiro n. Victoria; GANYMEDES. 9/10 van Rio Grande naar Santos; JOH. VAN OLDEN- BARNEVELT. A'damSabang, pass. 8/10 Perlm; SALLAND. Buenos AiresA'dam, 9/10 te Santos verwacht,- SAMARINDA, 7/10 van Tacoma naar Phlllppynen; SO CRATES, 9/10 van Curacao te Colon; UTRECHT, pass 8/10 11.00 Finisterra, 10/10 16,00 te H. v. Holland verw. ZUIDER KRUIS. R'dam—Batavip Rnn 16.5* van R'dam naar Batavl*.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2