Hoogheemraadschap van Rijnland Kwartet in een flat PANDA EN DE OPSTAND Van Recomba tot Commissaris van de Kroon Wat er in Indonesië gebeurt RECHTZAKEN CALVE's Helfrich ging heen als gevolg van principieel meningsverschil Ga niet met communisten in zee! MIEP BESLIST, Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 8 October 1948 Tweede Blad No. 26509 Mr J. Slagter geïnstalleerd als dijkgraaf IN KATWIJK ZAL EEN NIEUW GEMAAL WORDEN GEBOUWD. Bij de opening der Woensdag alhier gehouden verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland, sprak de dijkgraaf mr J. Slagter enige woor den in verband met zijn benoeming als zodanig. Spr. betuigde zyn.'dank aan H.M. Koningin Juliana, die als Prinses- Regentes hem benoemde, aan de over heidsinstellingen en -personen, die deze benoeming bevorderden en niet het minst aan de leden der vergadering van hoofdingelanden, die hem als eerste op de voordracht plaatsten. Spr. zeide. dat hif zich voor dit ambt beschikbaar heeft willen stellen op verzoek van de hoog heemraden, voor welk vertrouwen hij zijn dank betuigde en dit besluit had hij kunnen nemen dank zij het in hem ge stelde vertrouwen, maar tevens in het besef te kunnen steunen op een toege wijd en bekwaam ambtenarencorps. Spr. herdacht met dankbaarheid zijn beide voorgangers mr P. A. Pijnacker Hordiik en W. A. A. J. Baron Schlmmelpenninck van der Oüe. onder wie hii tezamen ruim 26 Jaren als secretaris werkzaam is geweest. Rijnland, zeide spr. verder, kon zijn voorname plaats blijven inne men, daar het zich wist aan te passen aan de wisselende behoeften en inzich ten -de.r tijden en niet bleef steken in verouderde opvattingen. Het verbeterde gestadig ziln technisch en administra tief apparaat, opdat het de grondslag kon vormen voor land- en tuinbouw en het stelt daarom hoge eisen aan zijn boezembeheer: peilbeheersing en water verversing. Tegenover de neiging van deze tijd. welke soms is te bespeuren, om de autonomie der waterschappen aan te tasten, moet een wils bestuursbeleid zorgen, dat die autonomie zoveel moge lijk wordt geëerbiedigd. Daarbij moet men begrip tonen voor de werkelijkheid en zelf het juiste doen op het juiste ogenblik. Ten slotte betoogde spr. dat de verenigde vergadering haar taak slechts met vrucht kan vervullen, in dien het dagelijks bestuur, dat leiding heeft te geven, alle krachten in het be lang van Rijnland inspant en de ver enigde vergadering vertrouwen in die leiding stelt. Spr. verklaarde zijn beste krachten voor ziin taak te zullen geven. De heer J. C. Rip te Hoofddorp .sprak woorden van dank en erkentelijkheid tot de dijkgraaf voor al hetgeen deze als secretaris van Rijnland gedurende bijna 27 jaar met grote kennis van zaken en met inzet van al zijn krachten en gaven voor Rijnland had gedaan. Spr. wenste hem voorts bij deze moeilijke en ver antwoordelijke. maar ook mooie taak de hulp toe van de Almachtige. Er werd mededeling gedaan van de benoeming en beëdiging van mr J. Slagter als dijkgraaf; van de goedkeu ring door Gedeputeerde Staten van be sluiten tot renteverlaging van enige geld leningen en tot conversie van enige geldleningen; van de verzonden tele grammen aan H.M. Koningin Wilhel- mina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum en aan H.M. Koningin Juliana bij haar troonsbestijging. De dijkgraaf sprak vervolgens nog woorden van grote dank en innige ver knochtheid jegens het Oranjehuis. Er werd besloten om op zijn verzoek eervol ontslag te ♦erlènen aan mr J. Slagter als secretaris van Rijnland on der dankzegging voor de vele diensten aan Rijnland bewezen. Tot secretaris werd benoemd Ho 1 van de voordracht mr S. J. Fockema An- dreae, thans rijksarchivaris te 's-Gra- venhage. Als no 2 stond op de voor dracht mr J. A. Zandee. chef van het Bureau Juridische Zaken der gemeente politie te 's-Gravenhage. Voorts werd o m. besloten tot het niet invorderbaar verklaren van twee aan slagen wegens Rijnlands bundergeld; tot diverse verpachtingen: tot verkoop van een strookje grond te Spaarndam aan S. W. Balm, aldaar; en "tot het verlenen van uitstel van betaling aan de polder Broekvelden en Vettenbroek voor de ge hele aflossing over het jaar 1948 van het aan die polder verstrekte renteloze voorschot. De vergadering hechtte haar eoed- keurine aan de opdracht, gegeven aan ir L. Monhemius, werktuigkundig ad viseur van Rijnland, tot het inaken van een bestek voor de machine-in stallatie ten behoeve van een te Kat wijk te stichten nieuw gemaal, dat het oude stoomgemaal benevens binnen- en buitensluis zal vervangen. Het nieuwe gemaal zal bestaan uit 3 ag gregaten, waarvan twe$. aan te drijven door een Dieselmotor en een door een electromotor. Dijkgraaf en Hoogheemraden werden gemachtigd, aan de gemeente Gouda het contract van 1869,. regelende de inlating van IJsselwater, wegens wijziging van de waterstaatkundige omstandigheden door geen van beide partijen meer na te leven, op te zeggen, indien ontbin ding in minnelijk overleg niet mogelijk mocht blijken. Voorts werd besloten tot een partiële wijziging van de salarisverordening, waarbij aan de rang van technisch-amb- tenaar-bureauchef ten burele van de in genieur een toelage wordt verbonden van f. 600.- per jaar, terwijl in de plaats van de huidige rangen van opzichter en opzichter-tekenaar, nieuwe rangen wor den ingesteld van opzichters le, 2e en 3e klas. overeenkomstig de Rijksrege ling. Op uitnodiging van Gedeputeerde Sta ten werd. in navolging van het Rijk. be sloten tot enige financiële vebreterin- gen voor de ambtenaren. Ten slotte werd besloten Gedeputeer de Staten voor te stellen het maximum bedrag voor reiskosten voor dijkgraaf en hoogheemraden enz. te verhogen. De openbare behandeling van de be groting werd vastgesteld op 8 December 1948. De kat op de wipplank Onderhoud met Hilman Djajadiningrat (Van onze Indische correspondent). Hoe snel wc politiek gesproken in Indic leven merkt men aan het tempo waarin bepaalde functies hier „opgaan, blinken en verzinken". Een voorbeeld van een dergelijk ambt is dat van Recomba. Kort geleden was „Recomba" 'n geheel nieuw begrip in de Indische bestuursterminoiogie en nu nog zjjn er velen in den lande, die niet weten wat dit enigszins esperan- tisch klinkende woord eigenlijk bete kent. Als de meeste moderne woorden is het een afkorting, en wel van rege ringscommissaris voor bestuurs-aange- legenheden. De Recomba oefent binnen zijn ambtsgebied het hoogsteburger lijke gezag uit en staat rechtstreeks on der de Luitenant-Gouverneur-Gene raal. Tot voor kort kende ^men op Java drie Recomba's: een voor West-Java, een voor Midden-Java en een voor Oost- Java. Sedert de overdracht der rege ringsbevoegdheden aan het gouveme- riTent van Pasoendan (West-Java), die dezer dagen plaats had, is automatisch de functie van Recomba voor West- Java vervallen. Betekent dit dat de heer Hilman Djajadiningrat, die 10 maanden lang deze hoge post op de meest lofwaar dige wijze bekleedde, nu maar met een briefje van goed gedrag naar huis is gestuurd om naar een andere betrek king uit te kijken? Allerminst. Gelijk tijdig met het vervallen van de functie van Recomba ontstond de behoefte aan een nieuwe functie, die van Commissa ris van de Kroon. Natuur-historisch gesproken heeft de heer Hilmaif Dja jadiningrat zich als Recomba vérpopt en als Commissaris van de Kroon weer ontpopt Gelijk de vlinders. De leek vraagt zich onmiddellijk af, wat. deze nieuwe hoge functie nu weer Inhoudt, althans wij deden dit. En daar we bij ops zelf het antwoord niet von den, brachten we de heer Djajadiningrat een bezoek te Bandoeng. Wij vroegen hem zonder omwegeh wat een Com missaris van de Kroon was en welke nieuwe verantwoordelijkheden hqm in deze positie op de schouders drukten. „Wel", antwoordde hij met de joviale openhartigheid, die hem populair heeft gemaakt, „eigenlijk ben ik een soort..." en hij noemde het woord maar voegde er haastig aan toe dat ik het niet mocht publiceren. Dat is jammer, want nu moet ik het omschrijven en dat kan ik met geen honderd woorden zo goed doen als de heer Djajadiningrat het met dit ene woordje deed. Het komt hierop,neer, dat de Commissaris van de Kroon er voor te zorgen heeft, dat de nieuwe Negara over een voldoende aantal ge routineerde ambtenaren beschikt. „Dat zit zo", lichtte de heer Djaja diningrat zijn ongepubliceerde zelf ironie toe: „De staat Pasoendarf heeijt een groot aantal ambtenaren nodig, véél meer dan waarover ze zelf be schikt. Waar moet ze die vandaan ha len"? Waar anders dan van de algemene overheid in Batavia, die er meer heeft dan ze gebruiken kan sedert West-Java In de staat Pasoendan is getransfor meerd en daardoor alle ambtenaren van West-Java zijn vrij gekomen. Wanneer Pasoendan nu ambtenaren nodig heeft, dan kan zij deze aanvra gen. De. regering te Batavia kan ze ter beschikking stellen van de Commissaris van de Kroon, die ze op zjjn beurt weer ter beschikking stelt van de nieuwe staat. Deze ambtenaren worden dus geen functionarissen van de Pasoen dan regering, doch blijven rechtstreeks onder my. Ik zorg er voor dat „the right man in the right place" komt en niet in een hogere of lagere functie, dan hij waard is. Verder, dat deze mensen niet meer of minder verdienen dan hun toekomt Maar daarmee zijn we er nog niet. dit is alleen maar een aspect van mijn functie. Een ander aspect Is er voor te waken dat de Jonge staat de verplich tingen nakomt, die zij bij het aanvaar den van haar bevoegdheden op zich heeft genomen. Tot deze verplichtingen behoort onder meer het eerbiedigen van de fundamentele rechten van de mens en van de democratische vrijhe den. In de bevoegdheidsregeling is verder een aantal punten genoemd, die later tot de competentie van de Fede ratie zal behoren. Voorlopig treedt de regering te Batavia in de plaats van deze federatie en berust het toezicht op deze dingen dus bij de Commissaris van de Kroon. Een zeer belangrijk deel van mijn taak Is ten slotte het verlenen van advies en steun. Het zal u wel duide lijk zijn geworden, dat van een Com missaris van de Kroon oneindig meer tact en dinlomatle wordt vereist dan van een Recomba, want zijn werke lijke bevoegdheden zijn maar gering. Toch is zijn invloed zeer groot, omdat hij een beetje de plaats inneemt van de kat op de wipplank. Zijn taak is als raadgever te zorgen voor een goede gang van zaken en de belofte van de Landvoogd waar te ma ken, dat iedereen in dit land volgens de geldende maatstaven van recht en rechtvaardigheid zal kuijnen leven". DE BEVOLKING VAN BATAVIA. Volgens de laatste gegevens is de be volking van Batavia als volgt samenge steld: Indonesiërs 1.075.245, Chinezen 112.280, Europeanen 46.652. andere land aarden 8.871, totaal 1. 243.048. Rumoer over een bedrijfsvergunning STAAT DER NEDERLANDEN EN MINISTER v. d. BRINK GEDAGVAARD. Gisteren zijn de pleidooien gehouden in een zaak van de heer J. H. M. Schneider te Delden, die in kort geding voor de president der Haagse rec.it- bank. mr A. S. Rueb. had gedagvaard ae Staat der Nederlanden, de minister van Economische Zaken, mr Van den Brink en de directeur van de Distex. mr Van der Poel. De heer Schneider zou van de heer Van Kampen te Eindhoven een textiel- groothandel hebben gekocht. De be drijfsvergunning, zo stelde de heer Schneider vast, was aan de Distex toe gezonden ter overschrijving op ae ko per, maar hij hoorde daarvan niets meer. Op 4 Aug. 1.1. werd hij door de centrale dienst voor economische con- tróle geverbaliseerd op grond van het feit, dat hij geen bedrijfsvergunning kon overleggen. Namens eisende party optredende, vroeg mr C. W. van Rijn uit Hengelo afgifte van de bedrijfsvergunning. Z.i. had de Distex deze aan de heer Schnei der moeten teruggeven of haar moeten overschrijven. Jhr mr G. W. van der Does, lands advocaat, optredende namens de drie gedaagden, betoogde, dat de eis vol gens de bestaande jurisprudentie niet ontvankelijk is. Minister Van dan Blink en mr Van der Poel traden niet op als privé personen. Oc/x zal eiser -niet ont vankelijk verklaard moeten worden in zijn vordering tegen de Staat. Mr S. J. Gratama., mede optredende namens gedaagden, belichtte de hande lingen van het Rijksbureau, daartoe de opbouw van de distributie-organisatie schetsend. PI. betoogde vervolgens, dat er nooit een bedrijfsvergunning is geweest; het geldt hier een algemene vergunning. Gedaagden overwegen veeleer de ver gunning in te trekken dan een nieuwe te verlenen. Een bedrijfsvergunning heeft eiser nooit gehad: hjj zou dus een nieuwe m zaak vestigen. B(j de controle door drie inspecteurs bleek, dat er geen puntcnadministratic was, dat er een puntentekort was en een te hoge winstmarge was genomen. Mr Grata ma verzocht het verzoek volledig af te wijzen. Replicerend merkte mr Van Rijn op, dat Schneider van Van Kampeneen tex- tielgroothandel heeft gekocht. De koop som was f. 6000. Van Kampen heeft de koopactie niet getekend, maar wel het geld ontvangen. Deze kwestie kwam van daag voor de Bossche rechtbank aan de orde. De heer Schneider heeft de ver gunning aan de vakgroep gestuurd met het verzcek deze zaak met de Distex in orde te maken. Spr. betoogde vervolgens, dat de vergunning het karakter van een bedrijfsvergunning heeft. Eiser vraagt zijn papieren t^rug, die hii tegoeder- trouw heeft gegeven en verzoekt voorts hem in te schrijven als eigenaar van de zaak. Mr Gratama betoogde ten slotte, dat de eis praematuur is ingesteld, en zeide niet te geloven, dat er enig recht be staat aan de ziide van eiser om het pa nier op te vorderen. De president zal Maandag 18 October uitspraak doen. DOODSTRAF VOOR LEDEN VAN COLONNE HENNEICKE. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam deed hedenmorgen uitspraak in.de zaslx tegen twee leden van de colonne Hen- neicke, die een groot aandeel hebben gehad in het opsporen van Joden. Conform de eis werden de Amster dammers J. J. Rutgers en M. H. Hinse, tot de doodstraf veroórdeeld. De beidé veroordeelden hebben acht dagen tijd om van dit vonnis in cassatie te gaan. DE HEER TWIJNSTRA VOORZITTER VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. Het bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft, als op volger van de heer Gelderman, die on langs is afgetreden, tot voorzitter van het Verbond benoemd de heer T. J. Twijnstra, directeur van de N.V. U. Twijnstra's Oliefabrieken, te Maarssen. Het probleem der gebieden zonder zelfbestuur NEDERLAND BEREID TOT AANVAARDING DER RESOLUTIE. In de Commissie der V.N., voor de gebieden zonder zelfbestuur heeft de Nederlandse afgevaardigde Idenburgh verklaard, dat de Nederlandse rege ring bereid is de vier resoluties, welke ontworpen zjjn door dc speciale com missie, te aanvaarden. De heer Idenburgh verklaarde, dat deze resoluties het resultaat zyn van „de wil om tot een vergelijk te komen, betoond door de meerderheid der leden van de commissie." SCHERPE CRITIEK DER SOVJETS. Het rapport der speciale commissie maakt gewag van scherpe crltick van de zijde der Sovjet-Unie en ten dele ook van de zijde van India. Men ver wacht, dat de Sovjet-Unie, België, Engeland, Frankryk en Nederland zal aanvallen, wanneer de discussies a-s. Maandag opnieuw beginnen. Volgens het rapport van de speciale commissie heeft de Sovjet-Unie krach tig geprotesteerd tegen de eis tot in formatie omtrent de Republitfx Indo nesië, zoals de Nederlandse regering zich dit voorstelt. Naar de opvatting van de Sovjet-Unie kan de Indonesi sche Republiek als onafhankelijke staat niet onder de betrokken bepalingen val len. Het Indonesische volk, aldus de Sovjet-Unie, heeft dienaangaande zijn wil geuit. De heer Idenburgh heeft dit standpunt bestreden onder verwijzing naar de aan boord van de Renville ge troffen overeenkomst, „volgens welke de Nederlandse souvereiniteit erkend wordt." Ingezonden Mededeling j £r gaat niets boven PUDDING CUSTARD.MAÏZENA EEN SLECHTE HONIGOOGST Kon de honlgoogst van het vorig jaar bevredigend worden genoemd, die van dit jaar ls zonder meer slecht. De helde vertoonde wel ls waar een mooie bloem, doch de temperatuur was overal te laag, om een behoorlU.ce op brengst te bevorderen. In Noord-Bra bant, Limburg en Drenthe ls een weinig heidehonig gewonnen, doch de Veluwe leverde zo goed als niete op. In een Interview in „Trouw" geeft de zojuist afgetreden vlootvoogd, de 62-ja- rlge luit.-admiraal C. E. L. Helfrich te kennen,dat zijn aftreden zhn oorzaak vond in'het meningsverschil Tussen hem en de regering omtrent de wijze van optreden tegen de Republiek Indonesia. Wij ontlenen aan zijn uitvoerige be schouwingen het volgende: „Ik ging graag weg, omdat ik er tot nu toe niet in geslaagd ben de rege ring cr van- te overtuigen, dat herstel van orde en rust in Indonesië het eerst nodige was cn is, en dat het huidige beleid naar mijn overtuiging op dc duur dc geest van het marine personeel ongunstig moet beïnvloe den". „NU OF NOOIT". Zie, er is een tijd van komen en van gaan. Mijn beslissing om te gaan werd reeds onder het vorige kabinet geno men. Er komt een moment waarop men zegt: „Nu kan ik in deze positio niets meer doen". Dat moment was voor mij gekomen. Ik was als opper bevelhebber der marine w.el Is waar niet verantwoordelijk voor het poli tieke beleid, doeh de militaire bevel hebber is wèl geroepen om zijn men sen een voor hen bevredigende uitleg te geven van de richting, waarin dat beleid zich beweegt. Ik kan hieraan niet meer voldoen. „Ik ben in mijn lange carrière ge traind en gewend aan het „dienen in het algemeen landsbelang". Meer nog dan ergens anders misschien staan wy in de marine in het teken van Oranje en het Koninkrijk. De Koninklijke Ma rine vindt haar arbeid in alle gebieds delen van dat wereldrijk en op alle wereldzeeën. Zij is het symbool vaij de rijkseenheid. Zij dient de belangen van alle bevolkingsgroepen zonder uitzon dering. De eer van de Nederlandse vlag ls haar leidend beginsel en de wapen spreuk „Je Maintiendrai" haar devle§. Ik heb er bovendien steeds naar ge streefd mijn mensen „de dingen te laten begrijpen". Begrip van het „hoe en waarom" is het halve werk. In- FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 35) Hij zette een glaasje voor haar neer en ze dronk er dankbaar van, voelend hoe de warmte door haar koude lede maten heendrong en hoe haar bloed weer begon te vloeien. Joel was nu gaan zitten in de stoel, die tegenover de hare stond. Hij dronk met kleine slokjes van de drank, en kon zijn ogen niet van haar gezicht afhouden. Ginette, zei hij zachtjes. Ik wil je alles vertellen Zou je naar mijn var haal willen luisteren? Natuurlijk wil ik dat, Joel. Begin maar. Je moet weten, zei hy langzaam, dat alle ellende begon, toen ik weer thuis terug kwam. Het was vreselijk, dat kan ik Je verzekeren. Ik -kwam thuis met het vaste plan. om Julie on middellijk te vragen om te scheiden. Ik wilde haar zeggen dat ons huweiyk voor geen van ons beiden meer iets be tekende en dat ik iemand anders had ontmoet, van wie ik was gaan houden. Begrijp je, hoe ik de hele lange boot reis en de hele lange treinreis naar Carolina de woorden, die ik zeggen zou, herhaalde, totdat ik vond dat ze vol maakt waren. Ik dacht er geen ogen blik aan, dat het mogeiyk zou zyn. dat Julie zou kunnen weigeren. Maar ik wilde haar de zaak voorleggen zonder haar te kwetsen. Ik rekende er op, dat zy niet meer om my gaf. maar hoe dan ook. het kwetst toch altyd de trots van een vrouw, als een man .het hu welijk wil verbreken, geloof ik. Hy hield even op om een sigaret uit een pakje Lucky Strike te halen, bood haar er ook een aan en hielp h^jtr aan vuur. Ginette leunde achterover in haar stoel zonder Iets te zeggen en sloeg hem nadenkend gade. Joel richtte zyn brede vierkante schouders wat op, als of hy een last, die op hem drukte, wil de verlichten. Toen, vervolgde hy. kwam de gro te sohok. De hele wereld scheen om my heen ln duigen te vallen. Want van het eerste ogenblik, dat ik Julie zag, wist ik dat ze ziek was. Ze was mager geworden en zag er slecht uit en haar stem klonk vreemd. Haar gezicht had een vaalgrauwe kleur.... o, ik kan het allemaal niet precies uitleggen, maar het was ^verschrikkelijk. Ik vroeg haar, wat er met haar gebeurd was en ze traohtte er om heen te draaien, maar na een poosje hield ze het niet meer vol en vertelde ze me alles. Het bleek dat ze lange tyd ziek was geweest en my daarvan niets had geschreven in haar brieven. Ze wilde me niet onge rust maken, terwyl ik ver weg aan de andere kant van de oceaan was. zei ze. Toen ze me vertelde, wat haar scheel de, liefste, jwist ik, dat ik haar niet in de steek mocht laten Ginette, zei hy •heel zachtjes en zyn voorhoofd trok in rimpels, ze had keelkanker OJoel, zuchtte Ginette hui verend, wat vreselyk.wat ontzet tend! Dat was het zeker. Vreselyk ls het woord voor alles wat hierna gebeurde. Ze werd geopereerd, en steeds weer be handeld, maar niets hielp. Wat die arme vrouw geleden heeft, is niet in te denken. Ik had zelf ook heel wat uit te vechten, maar het was niets verge leken by het lijden, dat zy door moest maken. Hy zuchtte diep en stamelde tenslotte: De vorige maand ls ze ge storven. Ginette voelde diep medeiyden, dat zich tegelykertyd met een gevoel van hoop en opluchting vermengde. Haar medelyden had echter de overhand en met ogen vol tranen zei ze zacht en vriendelijk: Arme Joel, m'n lieve arme Joel, wat moet je een vreselyke tijd doorgemaakt hebben. Het wós erg zei hy, terwyi hy met zyn lange, fyne hand over zyn voor hoofd streek en een grimmig lachje over zyn gezicht trok. Toen alles voor- by was, had ik een complete inzinking. Zenuwen waarsöhynlyk. Ze keek hem nadenkend aan. Je hebt me..-., nooit iets laten horen, zei ze na enkele ogenblikken. Maar lieve kind, wat zou het voor zin gehad hebben? Ik wist niet, hoe lang Juli nog zou kunnen leven het had missohien nog wel een Jaar of 20 kunnen duren. En daarom dacht ik dat het tegenover Jou het beste zou zyn wat lk doen kon, dat ik zonder meer uit je leven verdween. Het was een verkeerde oplossing, Joel. Als je maar één enkel briefje ge schreven had om alles uit te leggen, dan had ik het toch begrepen. Je kon toch weten, dat ik het zeker zou be- grypen. Maar nu heb ik een hel moe ten doormaken, werkehjk een hel toen ik niets meer van je hoorde. Lieveling..stamelde nij met een verschrikt .gezicht en ogen vol wroeging, ik heb d* zaak, geloof ik nooit van die kant bekeken. Ik dacht ■dat je eenvoudig door zou leven en me snel zou vergeten; dat je me eenvou digweg als één van die vele Ameri kaanse soldaten zou beschouwen, die Engelse meisjes het hoofd op hol brach ten om ze daarna aan hun lot over te laten. Je vergeten? Ik ben bang, dat ik niet het type ben, dat gemakkeiyk vergeet. Waar ik ook was en wat ik ook deed, overal was jy altyd in myn gedachten aanwezig. Ik aard naar mijn vader en moeder, denk ikik be hoor tot het type dat trouw is. Hij maakte even een kreunend geluid. Ginette, liefste kindje, het ls ontzet tend voor me te moeten bedenken, dat jij door myn toedoen een ellendige tyd- 24). Joris Goedbloed werd intussen door twee soldaten stevig in zyn kraag gegrepen en op een vry hardhandige manier naar binnen gesleurd, wat hem allerminst beviel, maar waaraan hy toch weinig kon doen. Enkele ogenblikken la ter stond hy, nog steeds stevig vastge bonden voor het bureau van La Ban dera, die hem toebrulde: „Zo schavuit, riu'zul je wel een toontje lager zingen. Vertel op,, waarom moet ik geduld heb ben?" Joris Goedbloed die allang biy was, dat hy gelegenheid kreeg om zyn woordje te doen, vertelde dat de man, die het geld had, zo sluw was, dat hy, Joris Goedbloed het onmogeiyk alleen met list te pakken kon krygen. „Dit zullen wy op een andere wijze moeten bemachtigen", zei hy, terwijl hU alweer mod begon te scheppen. „Ik weet thans, waar het geld is en het zal ons weinig moeite kosten het in handen te krygen. Alles wat ik nodig heb zyn twee van Uw soldaten", besloot Joris. La Bandera was plotseling helemaal gekalmeerd. Hij grijnsde zelfs, nu hy begreep, dat alles nog niet verloren was. Dat gaf Joris moed en hy voegde er aan toe: „Slechts op één voorwaarde". hebt doorgemaakt. Het was van me en onverstandig, dat je me mis schien nauwelyks zou herkennen, als ik plotseling terugkwam, en dat Je allang met iemand anders verloofd zou zijn, misschien al getrouwd. En als dat niet het geval was, had ik het plan Je op nieuw voor my te winnen. Zyn manier van spreken was niet zo gecultiveerd als de hare, maar ze hield van zyn diepe stem en Zuidelyk accent, en van de manier, waarop hy gramma ticale fouten maakte, als hij met na druk en vervoering sprak. Er glinster den tranen in haar ogen, maar ze glim lachte tegen hem. Joel, ik weet werke- ïyk niet, wat ik moet zeggen. Zeg alleen maar één ding, liefste dat je me wilt vergeven. Kun je dat? Kun je me vergeven, dat ik een onna denkende ezel was en jou ongelukkig heb gemaakt? Dat hoef ik niet te zeggen, Joel. Woorden drukken zo weinig uit. Maar het feit, dat ik je daar weer voor me zie zitten, dat ik je stem weer hoor.... maakt dat de afgelopen drie jaren in het niet'verzonken schynen te zyn. (Wordt vervolgd) dat liet October weliswaar maar (lat wij daarom nog niet altyd wlnter- kost hoeven eten. dien ik echter zelf het beleid niet be grijp, dan wordt het moeiiyk de zaak goed uit te leggen. Als ik van mening ben, dat het be leid niet in 's lands belang is, of dat de militaire maatregelen, welke uit de richtiynen van dat beleid voortvloeien, onjuist zyn en ook niet bevorderiyk kunnen zyn voor de geest en de tucht, dan is myn verantwoordeiykheid als militaire bevelhebber wel degeiyk lnihet spel. Dat is by my bereikt en ik neem de consequenties op my. Ik ben hlerby waariyk niet over één nacht ys gegaan, maar de zaak verviel van kwaad tot er ger. Het Nederlandse gezag ls niet her steld en recht en veiligheid zyn meer dan ooit zoek. Het is geen wonder dat de beste zonen van ons volk, door goede wil en va derlandsliefde bezield, zich gingen af vragen: „Waarvoor z\jn wy eigenlUk uitgezonden?" Ik acht mU niet in staat hun hierop bevredigend te ant woorden en dan ga Ik liever heen". Ik zou het haast wftlen uitschreeu wen: „Nu of nooit!" Nu is het moment gekomen om de grondslagen te leggen voor een reële Federatie en een hechte, reële Unie. Met deze republiek, commu nist of zogenaamd niet-communist, pro- Moskou of zogenaamd niet pro-Moskou, ls dit onmogeiyk. Want allen zyn zy :nin of meer communist en allen zyn zij anti-Nederlands, dit hebben zy her- haaldeiyk bewezen. En de Federatie en ae Unie kunnen slechts" steunen op lojaie, eerlyke, oprechte samenwerking, èn op ten sterk centraal gezag. DE HEL ZAL WEER LOSBARSTEN! Ziet men dit niet in, gaat men wéér In zee met die zogenaamde anti-com munistische groep, dan zal er wellicht een adempauze komen, doeh deze zal niet van lange duur zijn. Want één ding staat voor my vast: die groepen bcstryden elkaar thans om persoon lijke macht, maar niet omdat de ene wel en de andere niet communistisch is. 25U zullen, zich verzoenen zodra de stryd om de persoonlijke macht is uitgevochten en zy zullen te zamen een anti-Nederlands eenheidsfront vormen. Orde en rust, recht en vei ligheid. zullen niet blyvend worden hersteld. De hel zal weer losbarsten, met vreselyke gevolgen. En vóórdat orde en rust zyn hersteld, ls Iedere opbouw, politiek of economisch of cultureel, op dryfzand gefundeerd. Zy is dus erg blij met de aanbeveling van Mevr. R. Lotgering-Hillebrand voor WORTELTJES. 1 kg kleine worteltjes, weinig water, zout, fllngeknipte peterselie. 25 gr. boter, des- ge w. een theelepel suiker. Schrap de wor teltjes. snijd de dikke exempl. boven ln. Zet ze met zoveel water als er pp ver koken zal. zout en suiker op het vuur en laat ze, onder af en toe omschudden, gaar worden. Voeg vlak voor het opdoen boter en fijngeknipte peterselie toe. Maak worteltjes niet lang vóór de berei ding schoon. Laat geschrapte worteltjes (zo gekocht) geen halve dag in het water staan. Daarbij gaan geur en smaak en waardevolle bestanddelen verloren. Kook ze altlld met weinig water, de lekkere zbete smaak van kleine worteltjes blijft anders niet bewaard. Een toetje, dat het altijd doet. zyn druiven, fris en lekker zoet. Publ. Centr. Bur Tuinb.veillngen. Adv. "VOOR ZATERDAG 9 OCTOBER. Hilversum I (301 RL) VARA: 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Guus Deloof; 8.00: nieuws; 8.15: strydlled; 8.18: lichte klanken; 9.15: symphonle van Franck; VPRO: 10.00: morgcnwydlng door ds J. A. van Nleuwe- huyzen; VARA: 10.20: feuilleton; 10.35: muziek van Schumann; 11.05: voor de contlnubedryven; 12.00: Vlncentino; 12.30 weerpraatje; 12.33: Johan Jong, orgel; 13.00: Ned. strydkrachten; 13.30: Metro- pole Orkest; 14.00: het Nederlandse lied; 14.20: stafmuzlek A'damse politie; 14.50: Fries programma; 15.15: Utrechts stede- ïyk orkest; 16.00: het NVV; 16.15: Zuid Amerikaanse muziek; 16.45: sportpraatje; 17.00: bekende marsen en walsen; 17.30: voor de rijpere Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15: gramofoonmuzlek; "18.30:. Ned. strijdkrachten; 19.00: artistieke staal kaart; VPRO: 19.30: 'wat doet de kerk? 19.45: voor Ned. In Duitsland; VARA: 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.15: operamuziek; 21.00: socialistisch commentaar; 21.15: de bonte bal; 22.00: Stradlva Sextet: 22 25: voordracht; 22.40: kwartet Jan Corduwener; 23.00: nieuws; 23.1524.00: dansmuziek. Hilversum II (415 M.) KRO: 7.00: nieuws; 7.15: Maria ter ere; 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: promenadeconcert; 9.30: waterstanden; 9.35: promenade concert; 10.00: voor de kleuters; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: schoolradio; 12.15: J. Nederpelt. plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: gra- mofoonmuzlek; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.20: gramofoonmuzlek; 13.50: film en toneel; 14.10: marsmuziek; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: Om roep Kamerorkest; 15.10: Zwitsers trio; 15.60: onrustwekkende verschijnselen: 16.00: gramofoonmuzlek: 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: wigwam; 18.00: pianoduo: 18.20; gramo foonmuzlek; 18.30: Journalistiek over zicht; 18.45: hoe heet deze plaat? 19.00: nieuws; 19.15: promenade orkest; 19.55: Katholiek Thuisfront; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Richard Tauber; 20.20; lichtbaken; 20.50: Boston Promenade Orkest: 21.00: negen helt klok; 21.45: Hit Parado Orkest: 22.00: weekendserenade; 22J0: actualiteiten; 22.45; avondgebed en liturgische kalen der; 23.00: nieuws; 28.1524.00: avond concert.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5