Laatste Berichten Oude roofmoord te Scliiedam aan het licht gekomen STADSNIEUWS Kerkelijk Leven vrijdag 8 october Zandvoortse winkelier kreeg in 1945 een nekschot De Schiedamse politie is een af schuwelijke roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse win kelier Jac. Boer. Het drietal, dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht is gearresteerd. Het heeft een volledige bekentenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geevacueerd was, reisde regelmatig van Amsterdam naar Schie dam voor het inkopen van jenever, waarvoor op de zwarte markt f.200. per liter werd betaald. De Boer kocht er soms partijen van honderden liters, welke hij. ofschoon fel anti-nazi, door Duitsers met een WehrmachtSauto het vervoeren. Voor deze zaken, die contant - werden afgewikkeld, had hij grote ka pitalen op zak. Ook op 5 Maart 1945 vertrok de heer Boer weer naaf Schiedam, in gezel schap van een vriend, beide op de fiets. Te Schiedam ging ieder zijns weegs. Boer nam er contact, on me* scheepsbouwer A. Molenaar, diens compagnon J. M. Hersbach en de 33-j. weger II. J. Knipscheer, allen te Schiedam. M. zette een plannetje in elkaar om Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te ma ken. H. en K. lokten de Zandvoorter mee naar een winkelpand aan de Brocrsvest, zogenaamd met het doel hem jenever te yerkopen. Terwijl K. hem aan flessen met klare liet rui ken, waarbij Boer schuin tegen een tafeltje leunde, heeft H. hem een nekschot gegeven. Het geld, dat Boer bij zich had, f. 27.000.—werd ver deeld. H. en K. ontvingen ieder tien mille, M.. die achter de schermen gebleven was, zeven mille. Het lijk van het slachtoffer hebben zij toen op. een plaatsje achter het huis begraven, na dat zij eerst zijn papieren verbrand hadden. Alles is zo geheimzinnig in zijn werk gegaan, dat niemand van de bu ren er iets van opgemerkt heeft. Lord W. M. Hailey over de huidige situatie in India De „jongste" eredoctor van de Leidse universiteit, de 76-jaifge lord W. M. Hailey, oud-gouverneur van de Pends- jaab en de United Provinces, sprak gis teravond in het klein auditorium voor een talrilk gehoor over de, huidige situ atie in India. Spr. ving zijn lezing aan met een overzicht van de structuur van het biiria vierhonderd millioen inwoners omvattende gebied, dat thans is uiteen gevallen in het Hindoe-India en Mos- lemrPaklstan als zelfstandige gebieden met dominionstatus. Na de geschiedenis van 't Britse bestuur te hebben gerele veerd en de moeilijkheden die na de zelfstandig wording tussen deze gebieden ziin gerezen merkte lord Hailey op. dat het onwaarschijnlijk moet worden ge acht dat dezd" verdeling blijvend is. Bei de gebieden ziin zozeer op elkaar aan gewezen. en vormen geografisch, econo misch en maatschappelijk zo'n typisch geheel, dat religieuze verschillen, die ook vroeger een eenheid duldden, op den duur geen steekhoudend argument zijn voor blilvende splitsing. Lord Hailey voorzag met zorg de mogelijkheid, dat India zich op den duur geheel zal los maken van het Westen, en daarmede zich scharen zal aan de zijde van het communisme, al is de zuiver communis tische leer in lilnrechte tegenspraak met de ideologie der Oosterse wereld. Voor geheel Europa en de gehele Westerse be- "«•bavine achtte hij het een groot be lang. dat alles vermeden wordt om In dia tot een definitieve volledige breijk met het Westen te voeren. INAUGURATIE VAN HOOGLERAREN Op Vrijdag 15 October a.s. des na middags te 4 uur zal dr T. P. van der Kooy, benoemd tot bijzonder hoogleraar vanwege het Leids Universiteits Fonds in de economische gesohledenis zijn ambt aanvaarden mgt het uitspreken van een inaugurele oratie ln het groot auditorium van het Academiegebouw. Hetzelfde zal geschieden op Vrijdag 22 October a.s. des namiddags te 4 uur door dr A. Querido^,, benoemd tot ge woon hoogleraar in de inwendige ge neeskunde. Vervolgens zal dr F. van Heek, ge woon hoogleraar in de sociologie, zijn inaugurele oratie houden op Vrijdag 29 October a.s. eveneens te 4 uur. Youth for Christ JEUGDRALLY IN DE STADSGEHOORZAAL. Het plaatselijk comité van „Youth tor Christ" had gisteravond ln de Stads gehoorzaal een jeugrally belegd, welke door plm. 450 jongeren werd byge- woond. In deze samenkomst, welke onder leiding stond van Huib Mojet, heeft de in deze kringen bekende jeugdspreker, de heer Leo Pasman, een uiteenzetting gegeven van het Youth for Christ-werk, dat momenteel in 36 landen zijn evan gelisatie-arbeid voortzet. De organisa tie is thans van die aard, dat men in het komende seizoen plm. 200.000 jon geren hoopt te bereiken. Ten einde ook het Nederlandse Youth for Christ- werk een meer internationaal karakter te geven, zullen zeer birinenkort enkele teams worden samengesteld, welke naar het buitenland zullen worden uit gezonden. Voorts kondigde de heer Pas man op 16 en 17 October een weekein de in Katwijk aan Zee aan. terwijl op 30 November en 1 en 2 December een grote Youth for Christ-campagne te dezer stede zal worden gehouden. Ver volgens sprak de heer Pasman aan de hand van Joh. 12 20 en 21 over „Wat is de zin van het leven?" Nadat spreker er op gewezen had, dat duizen den jongeren in deze tijd geen uit komst meer zien en vluchten voor de realiteit van het leven, waarbij zij voor al ook de religieusiteit uit het eigen leven trachten weg te bannen, merkte hij op, dat Jezus Christus ons de weg naar een volkomen bevrijding heeft ge wezen. Met de aanvaarding van het heilsfeit in Jezus Christus krijgt het leven 'weer zin en is er uitredding voor allen. Spr. besloot zijn toespraak met een ernstige opwekking zich aan Jezus Christus over te geven en zich te stel len in Zijn dienst. Door het opsteken van een vinger gaven verschillenden de wens te kennen aan deze oproep ge hoor te willen geven. De samenkomst, welke werd afge wisseld met muziek en zang, zal wor den gevolgd door een kleine rally op 12 en 25 October in het gebouw Leven- daal 103. De vrouw van het slachtoffer, die al verscheidene malen had laten Informe ren waar haar man bleef, krèeg enige dagen later een briefje, onder haar deur geschoven, waarin wérd medegedeeld,- dat haar man bij een razzia moest zyn opgepikt. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen, ware het niet, dat er in de lasserij een scheepsbouwerij van M. praatjes gingen over een lang geleden gepleegde moord. De-politie is toen aan het speuren gegaan en het resultaat is geweest, dat het lijk van Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon worden opgegraven en de daders konden worden gearresteerd. M. is een bekende cricket-speler. Hij had juist een contract getekend voor „ramsbottom" te Manchester en zou dezer dagen als cricketter naar Enge land vertrekken. Prof. Duyvendak opende colleges der Letteren en - Wijsbegeerte Hedenmiddag opende.de decaan der Faculteit der Letteren en. Wijsbegeerte, prof. dr J. J. L. Duyvendak, de colleges in deze fapulteit met 'een toespra&r.c in het Groot-Auditorium. Spr. richtte in het bijzonder 'n woord 1 van welkom tot mevr. prof. Antoniades, die gelukkig hersteld is van een ernstig ongeluk en de hoogleraren Kramers en Kuiper, beiden hersteld van een lang aurige ziekte. Hy begroette dr P. Mln- aera-a, die gedurende de ziekte van prof. Van Eyck de colleges in de Nederlandse Letteren zal waarnemen en prof A. M. Schlesinger, de-nieuwe Harvard-Leyden gast-hoogleraar. Hij accentueerde het belang van privaat-docentschappen ter aanvulling van allerlei leemten. De Faculteit, aldus spreker, bestu deert de geest van de mens in al zijn rijke en veelvoudige uitingen. Zy is niet utilistisch' ingesteld, maar zij vormt de geest van de studenten. Zy behoort niet af te richten voor allerlei beroepen, maar studenten door opvoeding daar door geschikt te maken. Het Studium Generale is in die op voeding van grote betekenis, maar deze moet geen opplaksel blijven. Studenten zouden vrijwillig examen moeten afleggen in de door hen by het Studium Generale gevolgde colle ges. Wij hebben niet alleen knappe vakmensen n»dig, maar mensen die een echte universitaire vorming heb ben genoten. Spr. bepleitte de instelling van iets, dat overeenkomt met de Angel-Saksi sche „colleges", om te voorzien in de behoeften van hen, die zich niet tot een bepaalde vakstudie aangetrokken gevoelen. In de grote toename van het aantal studenten schuilt een gevaar dat onder de ogen moet worden gezien. Ten slotte wekte hij op tot toewij ding en trouw aan de studie en de ide alen die in de bezettingstijd zijn ge vormd, academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen^ geneeskunde: de dames C. Benckhuijsen (Boskoop), F.' van Laar (Maasnlel), E. S. Sachs (Bentveld), F. J. G. Swaab (Leiden) en W. E. A. v. Tol (Pijnacker) en de heren P. J. M. Boekwyt (Steen- wyk), F. J. Beernink (Den Haag), H. E. Beernink (Den Haag), M. A. Bleiker 'Hillegersberg), r. J. Coers (Oegst- geest), J. C. Collenteur (Voorburg); J. J. Flsscher (Loosduinen), J. de Goeje (Wassenaar), P. Greup (Poortugaal), J. C. W. Hoogstraaten (Rotterdam), J. W. van der Kraan (Oegstgeest), K. van Loo (Ter Aar), P. A. Molenaar (Delft), W. J. Sengers (Rotterdam), W, Sneth- lage (Middelburg) en P. de Vrijer (Was senaar). Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands récht: mevr. A. C. Verhage- Abbing (Lelden) en de heren S. E. Sib- macher van Nooten (Den Haag), W. Blokzijl (Den Haag),.P. A. Steln 'Bre da), J. F. M. Bruyn (Leiden), P. N. Droog (Maastricht) en H. J. H. Claudt (Roermond). Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. E. van Broek- huyzen (Voorburg) en de heren E. G. James (Oegstgeest) en J. J. L. Bonjer (Rotterdam) zondagsschool- en kinderkerkconferentie. Op 23 en 24 October zal in het ge bouw Staalwijk door de „Westhill" een landelijke Zondagsschool- en Kinder- kerkconferentie worden gehouden. Ver schillende sprekers zullen hier de West- hillmethode bespreken, terwijl er ook 'n Kerstspel zal worden opgevoerd. EEN ZONDAGMIDDAG IN HOLLAND. Zoals bekend zal a.s. Zondagmiddag 1.30 uur in de Pieterskerk een interker kelijke dienst worden gehouden welke door de P.C.J.-zender naar Oost en West zal worden uitgezonden. Ds M. Ottevanger zal in deze dienst, welke slechts 23 minuten in beslag zal nemen, het woord voeren, terwijl het Ned. Herv. Kerkkoor enkele liederen zal zingen. Met het oog op de uitzending worden de aanwezigen verzocht om reeds kwart over eén in het kerkgebouw aanwezig te zijn. Het ligt in de verwachting, dat vele jongens in de Oost en in de West deze dienst aan hun radiotoestel zullen -volgen en zo met hun gedachten voor een ogenblik op Zondagavold een Zon dagmiddag in Holland zullen vertoeven. Tevens zal a s. Zondag in alle kerk gebouwen der Ned. Herv. Gem. ^hier een „boekencollecte" voor de jongens overzee worden gehouden. 55-JARIGE ARBEIDSTROUW. Onder hartelijke belangstelling her dacht vandaag ae heer G. van der Lelie zijn p5-jarige werkzaamheid als wever bij Zaalöerg's Dekenfabriek. Vanmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en namens de directie toegesproken door de heer W. A. Schrandt, die zyn vele verdiensten schetste en hem ais een voorbeeld voor de Jongeren stelde. Spr. besloot met de wens uit te spreken op een nog veeljarige samenwerking. Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd, door de bediijisleider.de heer H. Bronsgeest, en door de héér P. Vylbrief namens de fabriekscommis- sie. Laatstgenoemde bood 'n- fruitmand en namens het kantoor- en huishoude lijk personeel een bloemstuk aan. Hedenavond zal „Wërkmans Wils kracht" de jubilaris een serenade bren-, gen. Onze stadgenote, mej. C. J.r W. Eisgeest, is benoemd tot -tijdelijk onder wijzeres aan de Ned. Herv. school te Noordwijk-aan-Zee. - NED. VER. VAN HUISVROUWEN. „Een reisje door Boekenland". Gistermiddag hield de afdeling Lei den van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen in „Het Gulden Vlies" een bij eenkomst, welke zeer druk bezocht was. Na een korte inleiding door dc voor zitster, mevrouw GroenNieuwenhui- zen Segaar kreeg de spreker van deze raiddag, de heer B. van Rooy, het woord voor zijn lezing, getiteld: „Een reisje door Boekenland". Spreker begon met iets te vertellen van de tijd toen er nog geen drukkunst bestond, waarna hij in het kort de uit vinding behandelde, natuurlijk ook met eer- enkel woord de strijdvraag Guten berg—Koster aanhalende. Na even stilgestaan te hebben bij de techniek van het drukken, de letter soorten, papier en het blnderijwezen, behandelde spreker uitvoerig de ver houd! hg tussen uitgever en auteur, uit gever- en vertegenwoordiger, vertegen woordiger-boekverkoper om ten slotte te belanden bij de verhouding boekver koper-publiek, waar hij uitvoerig op Inging. Hierna werden nog enkele binnen kort to verschijnen boeken besproken. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot vragen stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt, waarna spreker nog een. uiteenzetting gaf over het antiquariaatswezen. Ten slotte werd een kleine tentoon stelling bezichtigd van edelsmeedwerk, vervaardigd en ingericht door mevrouw A. GrefeWalch en de ;heer J. F. van Dunne. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Antoon Dirk z. van A. L van Ingen Schenau en A. M. Scheer; Johanna Helena d. van D. Meyilnk, en N. J. Meijer; Adria- nus z. van A. Gravekamp en M. C. Sal man; Gerda d. van M. Neuteboom en J. Tijsen; Cornelia Adrlana d. van A. G. de Groot en C. M. T. Boonekamp; Rèné Alexander z. van B. Hanselaar en F. W. M. Mleremet; Maria d. van J, Dool en C. H. Turenhout; Jacobus Johannes z. van A. Maaskant en C. H. W. Arends; Christi na Maria d. van E. A'. Voskuil en C. M. Gorree; Maria Josenha Johanna Catharl- na dr van J W. N. van Delll en A. Pechhacker; Eelco z. van J. F. L. Fontein en B. Fablus; Antonlus Maria z. van P. J. Strijk on J. de Gunst. OVERLEDEN. R. Blok, d. 8 maanden: D. R. Bool), vr. 60 Jaar: C. A. Janssen, huisvr. van C. L. van Velzen 78 Jaar. ONDERTROUWD. W. Moerer Jm. 26 Jaar en M. de Helden jd. 23 Jaar; W. van Mourlk Jm. 21 Jaar en A. van Leeuwen Jd. 21 Jaar; J. Pardon lm. 26 Jaar en M. van der Blom Jd. 20 Jaar; Jonkhr. H. G. van Hdlthe tot Ech ten Jm. 26 Jaar en A. B. van Bruggen Jd. 25 Jaar; H. Obrzyckl Jm. 25' laar en C. J. M. Trommelen Jd. 20 jaar; D, J. Crama Jm. 23 Jaar en G. M. Verschoor Jd 26 Jaar; P H E. Meijer -Jm. 26 Jaar en M. A. Schwarz Jd. 22 Jaar. Neil. Herv. Kerk Drietal te Amster dam. (Buurtgem. Z.-W.) B, v. Glnkel te Amsterdam-w., J. J. Hletkamp te Delfs- haven en A, A. Koolhaas te Amersfoort. Beroepen: te 's-Heerenhoek-Nleuwkoop J. C. Wisse te Nieuwe Pekela; te Oud-Alblas J. v. Rootselaar te Oosterwolde (Gld.); te Maasdam (toez.) J. v. Winterswijk, cand.', te Haarlem. Bedankt voor Oud-Beyerland" J, C, Terlouw te'Otterlo: voor Hendrik - Ido-Ambacht en voor Woudrichem Joh. Poort te Glessen-Oudekerk; voor Meppel (vac. Th. A. Vos) J. Gras te Bellen; voor Dongjum en voor Ried en Boer O J. Relnders te Zuldwolde (Gron.): voor Naaldwijk A. v. Santen te Akersloot. Gcref. Kerken Aangenomen naar Varsseveld (2e maal) A. A. Oosterbrlnk te Oostburg. Bedankt voor Genderen H. J. de Boer te Monnikendam. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Groningen mej, da. L. C. Dufour te Winschoten. Nog geen beslissing inzake opheffing textieldistributie GEEN SCHERPE PRIJSSTIJGING VOOR WOLLEN STOFFEN. Het ministerie van Economische Za ken verzoekt ons mede te delen, dat van overheidswege de aankondiging, dat de prijzen van wollen stoffen met ongeveer 60 zullen stijgèn, nadruk kelijk wordt tegengesproken. Voorts is enige bcslissin? omtrent het tijdstip waarop de textieldistributie geheel of gedeeltelijk wordt opgeheven, nog niet genomen aldus genoemd ministerie. 1099 diamanten spoorloos verdwenen WEDEROM DIEFSTAL OP LIJN AMSTERDAM—BATAVIA. Opnieuw heeft een dievenbende, ,die langs de luchtlijnen tussen Europa en Azië opereert, haar slag geslagen. 'Dit maal bedroeg de buit 1099 diamanten die met een Constellation van de K.L.M. de 8 H-T.D.E., uit Amsterdam naar Bangkok werden vervoerd en Woens dagnamiddag aldaar gestolen werden. De vorige diefstal werd begin Juli ge pleegd op het vliegveld bij Karachi, waar diamanten ter waarde van ruim 500.000 gulden uit een postzak verdwe nen. De diamanten die te Bangkok gesto len «2ijn, kwamen uit Amsterdam en werden op de normale wyze door de Amsterdamse Bank naar een cliënt te Bangkok verzonden. Te Bangkok werd ontdekt de de post zak was opengesneden en dat de 1099 diamanten verdwenen waren. 12 dia- pianten bevonden zich nog in het pakje. De waarde van de gestolen stenen loopt in de honderd duizenden. Tjepoe en Poerwodadi door Republikeinen bezet? GEVECHTEN DUREN NOG VOORT. Republikeinse militaire autoriteiten te Magelang deelden aan Antara mede, dat het oliecentrum Tjepoe thans „het been is waarom wordt gevochten" tussen de communistische rebellen en de Republikeinse troepen. Zij zeiden, dat de gevechten nog voortduren en dat de opstandelingen op 6 October een deel der raffinaderijen in brand hebben gestoken. Deze brand duurt nog voort. Door de moeilijke ver bindingen zijn over de gevechten geen bijzonderheden te verkrijgen. Aneta maakt nog geen melding van 'het volgende bericht van Reuter. De Republikeinse troepen hebben in het Noorden van Midden-Java heden Pocrvt'odadi bezet, volgens een be richt van Antara, dat hiermede een mededeling weergeeft van het Repu blikeinse ministerie van Defensie. De Republikeinse troepen zetten hun opmars voort in N.O. richting naar Tjepoe, en zijn daarbij genaderd tot Blora, ongeveer 40 K,M. ten Oosten van Poerwodadi, ongeveer op de helft van de afstand Poerwodadi—Tjepoe. PEST IN HET GAROETSE. In de dessa Rantjabatoe ln het Ga- roétse zijn verschillende Inwoners aan pest overleden; de Dienst van Volks gezondheid heeft bepaalde gebieden ge sloten verklaard. VLIEGTUIG VAN REPUBLIKEINSE? LUCHTMACHT VERMIST. Sedert 1 October wordt een Dakota- vliegtuig van de Republikeinse lucht macht met een bemanning van 4 per sonen en twee passagiers vermist. Het vliegtuig maakte een vlucht van Tand- joeng Karang ln Zuld-Sumatra naar Bengkoelen. BODEGRAVEN Stationschef met pensioen De stationschef, de heer W. van Krui ningen, zal met ingang van 1 Novem ber a.s. zijn functie neerleggen ln ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Het is een lange staat van dienst die de heer van Kruiningen achter zich heeft liggen. Begonnen als hulparbelder te Krabbendijke, ln 1906, werkte hij vervolgens als arbeider-telegrafist te Bessen-Bemmel, daarna te Arnemuiden. In 1915 volgde de benoeming tot tele grafist te Rilland Bath, ln 1920 die tot assistent-stationsambtenaar te Roosen daal, waar hij eveneens stationsambte naar en adjunct-commies geweest is. Sinds 16 Februari 1941 is de heer van Kruiningen ,als stationschef in onze woonplaats werkzaam. De laatste jaren waren niet de gemakkelijkste. „Oorlogs jaren, waarin het zeer zeker ook voor de sp'oormensen" niet gemakkelijk is ge weest. Evenals zovele anderen moest de heer van Kruiningen met zijn gehele gezin onderduiken toen de algemene spoorwegstaking aangekondigd werd. Onze „chef" zal weldra van een wel verdiende rust gaan genieten. Naar wij vernemen zal hij inwoner van onze ge meente blijven. Nieuwe Landbouwschool Eerstdaags zal de nieuwe landbouw- school, gevestigd aan de Noordstraat, geopend worden. Reeds vele jaren bestond het plan om alhier een dergelijke school te openen, wat eohter door de oorlog verhinderd werd. Na 1945 is men aan de uitwerking der plannen begonnen; het grote huis van mevr. van Dobben de Bruyn werd aangekocht en verbouwd tot schoollo kaal en woonhuis voor het hoofd der school, de heer C Th. M. van Schaik, afkomstig uit Poeldijk. Veel leerlingen gaven zich reeds op, verschillende klas sen werden gevormd, terwijl men even eens reeds aan de toelatingsexamens begonnen is. Er werd een commissie van toezicht in het leven geroepen, waarin o.m, burgemeester Croles zitting heeft. De sohool is RK. Niet-Katholieken kunnen echter ook de cursussen volgen. OEGSTGEEST raadsagenda. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeenkomen op Dinsdag 12 Oc tober a.s. des avonds te 7 uur. Op de agenda komen o.m. de-volgende punten voor: Een voorstel van B. en W. tot verhuur van gemeente-eigendommen; Idem tot verkoop van grond; idem tot vaststel ling van een verordening tót toekenning van gratificaties bij ambtsjubilea; Idem tot wyzigihg van de Alg. Politie-veror- dening! idem om het "bos Duinzicht" te noemen Bos „van Wyckerslooth; idem Inzake een verzoek om vergoeding van reiskosten voor leerlingen van een school voor buitengewoon lager onderwijs: idem tot vaststelling van de vergoeding inge volge art. 103, 2e lid der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere lagere scholen over het jaar 1947; idem inzake het verzoek van de Stichting „Oud Poelgeest" om een subsidie in de kosten van, restaura tie van het inwendige van het kasteel: Goedkeuring van de rekening 1947 van het Burg, Armbestuur; en -idem van liet H. G, Armbestuur; Voorlopige vaststel ling van de rekening van het grondbe drijf over 1947; Voorlopige vaststelling van de eemeenterekening over de jaren 1945, 1946 en 1947; Vaststelling van de kosten Der leerling voor het ooenbaar ve- woon la?er onderwijs over de jaren 1945 fc/m 1947. VOORSCHOTEN Crematie A. P. Schram de Jong Onder zeer grote belangstelling heeft gistermorgep de crematie op Westerveld plaats gevonden van wijlen de heer A. P. Schram de Jong, oud-secretaris en ontvanger van deze gemeente. Onder de aanwezigen werden opge merkt burgemeester C. J. v. d. Hoeven en de heer J. de Bres. gemeente-secre taris, vele gemeenteambtenaren, die met de heer Schram de Jong hebben samengewerkt, afgevaardigden van de Coöp. Boerenleenbank, de dames Tuk ker uit Den Haag en vele vrienden. Namens deze vrienden heeft o.a het woord gevoerd Generaal Droste uit Den Haag, die vooral in zijn herdenkings- woord deed uitkomen, hetgeen de over ledene voor zijn vrienden "heeft bete kend. Namens de familie dankte een neef, de heer Robreen, voor de betoonde be langstelling. WADDINXVEEN 80 jaar ciir. onderwijs te waddinxveen. Op 15 October a.s. zal de Vereniging voor Christelijk Nationaal .Schoolonder wijs het feit herdenken dat 80 jaar ge leden de eerste vrije Christelijke School in Waddinxveen werd opgericht. Wan neer men thans het prachtige school gebouw aan de Oranjelaan ziet staan, 'can men zich moeilijk indenken dat de jeugd in 1868 werd onderwezen in de tegenwoordige koffiekamer van het café 't Centrum by 't sluisje aan de Noord- kade, vanwaar dan ook de naam Sluis- jessohool. Ter gelegenheid van deze feestelijke herdenking zal de bekende spreker, prof. dr K. Dijk, een feestrede uitspre ken in de recreatiezaal van' de N.V. Dobbelman alhier. De Ohr, Zangvereni ging „De Lofstem" zal aan deze avond haar medewerking verlenen. Het bestuur van Chr. Nat. Schoolon derwijs heeft een boekje samengesteld, waarin de geschiedenis van dit onder wijs in grote lijnen wordt geschetst. 25-jarig jubileum A. de Kort als chef-fitter te Hazerswoude Na ontvangen te zijn op de Directie kamer door Wethouder v. d. Kwaak en Directie, werd de heer A. de Kort met vrouw en kinderen in de canttne der Lichtfabrieken op feestelijke Wijze ge huldigd. Wethouder v. d. Kwaak richtte eerst het woord tot hem. Bewonderde zijn vasthoudendheid aan het bedrijf en ge voelde zich getroffen op de wyze waarop de Kort de belangen van bedrijf en Lichtfabrieken behartigde en overhan digde hem de enveloppe met Inhoud namens het Gemeentebestuur. De Directeur Ir Y. Ykema beschouw de hem, die 22 Jaar van zijn diensttijd in Hazerswoude heeft gearbeid, als een voorpost van de fabrieken, welke ver trouwenspositie hij ten volle waard w.as, want hU bezit de waardering der bevol king en voorkomt klachten. Wenste hem nog vele jaren als vertegenwoordiger der Lichtfabrieken aldaar gesteld" te zien. De Adj. Directeur Ir F. Stokhuijzen beschouwde De Kort als iemand, waar in als het ware de fabrieken te Hazers woude geïncorporeerd zijn, en betuigde over de waarneming "der belangen zijn grote erkentelijkheid. De heer O. Kruijsdijk, Chef v. d. Gasdistributie, prees de eigenschappen van de jubilaris, o.a. zijn stiptheid en correctheid en waardeerde de prettige geest ran samenwerking. De heer J. J. C. Snel, voorz. der Ju bileumcommissie uit de P.V. vergeleek het fabrieksverband van de jubilaris als dat van filiaal tot hoofdkantoor, en gaf ln treffende beeldspraak de capacitei ten van hem .weer. Bood namens het personeel gelukwensen en een staande schemerlamp en bloemen aan. Ten slotte nog een gemoedelijke toe spraak van zijn'Collega W. Dool, waar na de jubilaris allen hartelijk dank zegde, in 't bijzonder het Gemeentebe stuur. Men bleef nog enige tijd gezellig bij een, om in Hazerswoude de waardering van de verbruikers en vrienden in ont vangst te nemen. VOOR DE KINDERKAMER DER PRINSESJES. Een kussen voor de kindeïkamer der prinsesjes is de inhoud van een grote doos, welke vandaag nkar het Paleis Soestdijk zal worden gezonden voor Prinses Beatrix. De maakster van het klissen. mevrouw C. VosFlorijn uit Scheveningen. toon de het ons even voor de verzending. Een klein sierkussen van kapok, met appli- queer en borduurwerk. Geheel gemaakt van oude lapjes uit de naaimand. Het hoofdmotief vormt de statie-foto van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Zij is geheel met gekleurde lapjes nagebootst. Aan de achterzijde van het kussen een grote W. Voorts ls er de naam van Prinses Beatrix op aangebracht. DE JEUGD VAN CANADA HELPT DE NEDERLANDSE SCHOLEN. Canada heeft niet alleen een belang rijk aandeelgeleverd in de bevrijding van Nederland, het schenkt ook zijn bijdrage ln het herstel van ons op zo velerlei gebied ernstig geschonden land De Canadese schooljeugd heeft thans ter beschikking van de regering gesteld 1500 grote pakketten, Inhoudende aller lei benodigdheden vopr de scholen van Nederland, materialen, die over het al gemeen nog maar op beperkte schaal verkrijgbaar zijn. Zoals schriften, pot loden, pennen en penhouders, krijt, vlakgom, liniaaltjes en dergelijke zeer begeerde zaken. Het eerste van deze vijftienhonderd pakketten is hedenmorgen in het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overhandigd aan mi nister prof. dr F. J. Th. Rutten De ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuy, heeft het geschenk persoon lijk aan hem overgedragen. Hy hield daarbij een korte toespraak, waarin hij er op. wees. dat Canada ln het raam van het werk der Unesco me dewerkt aan dc reconstructie-. De fond sen zijn in Canada voor een groot deel bijeengebracht door de studenten en pro fessoren der hogescholen en door leer lingen en leraren van de andere scho len, tot. in de dorpen toe. De ambassadeur maakte verder gewag, van de plannen tot het stichten van beurzen voor studie en verblijf ln Canada gedurende enige maanden, De heer Dupuy verzekerde, dat dit een werk ten behoeve van Nederland Is, waaraan de Canadezen zich gaarne geven. Namens de regering en mede namens de leerlingen en het onderwijzend per soneel dankte minister Rutten met enige vriendelijke woorden voor het edelmoedige geschenk. Wij zullen nooit vergeten, zeide spr,, wat Canada ge daan heeft voor onze bevrijding en wij verheugen ons over hetgeen uw land wil doen voor de materiële en culturele opheffing van ons land. DIRIGENT BARTELSMAN DODELIJK VERONGELUKT. Gistermiddag is de bekende koordiri gent en kunstschilder Jan Bartelsman het slachtoffer geworden van een mo torongeval. Hij kwam op de hoek van de Ossendamweg te Soest met zijn mo tor ln botsing met een auto. De kracht van de aanrijding was zo hevig, dat hij op slag werd gedood. De Belgische koningskwestie De liberale linkervleugel van Kamer en Senaat heeft de tekst opgesteld van een wetsvoorstel tot oprichting van een speciale commissie, die zich zal moeten belasten met het onderzoek van de koningskwestie. Op grond van het liberale voorstel zullen ln deze commissie 65 deskun digen zitting hebben, onder wie minis ters van staat, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, hoogleraren, leden van de balie, verte genwoordigers van de nationale raad van verzet, oud-strijders, vertegenwoor digers van het Vlaams ecofiomlsch ver bond enz. De commissie zou binnen drie maan den verslag moeten uitbrengen aan het parlement, dat aan de hand hiervan zou moeten vaststellen of de vorst al of niet naar België kan terugkeren. BRAMUGLIA HAD ONDERHOUD MET WYSJINSKY. In kringen van de Argentijnse dele gatie by de V. N. wordt verklaard, dat de Argentijnse aigevaardigde Bramuglia vanochtend een onderhoud met Wys- jinsky heeft gehad over de Berlljnse kwestie. TSJECHOSLOWAAKSE GEZANT IN DENEMARKEN NEEMT ONTSLAG. De Tsjechoslowaakse gezant ln Dene marken, Zdenek Nemecek, is vandaag afgetreden. Hy verklaarde de diploma tieke dienst van zijn land te verlaten gedeeltelijk om gezondheidsredenen en gedeeltelijk omdat hU er zeker van was, dat de ontwikkeling in Tsjecho-Slowa- kije niet in overeenstemming was met de door de stichters van de Tsjecho slowaakse republiek gelegde grondsla gen. Dit zou er toe kunnen leiden, zo zeide hy, dat mijn land zijn onafhan kelijkheid verliest, zelfs al zou deze in zekere vorm gehandhaafd blijven. Hij voegde daaraan toe, dat het hem daar om moeilijk zou vallen met een zuiver geweten in functie te blijven. FRANSE REGERING REQUIREERT ARBEIDSKRACHTEN. De Franse regering heeft vandaag haar besluit bekend gemaakt arbeids krachten te zullen requireren om de cokesovens op gang te houden in het Noordfranse mijngebled, waar gestaakt wordt. v ONGEREGELDHEDEN IN FRANKRIJK. 12 personen werden gewond bij een treffen van veiligheidspolitie en troepen met stakers, die gebouwen van de staal fabrieken te Micheville, in het district Nancy, bezet hielden. De veiligheids politie, ongeveer 300 man sterk, ge bruikte traangasbommen. ZIJ werd ge steund door 200 man van het leger. De heer J. B. W. A. Glesbers te Warmond, voorzitter der Kon. Ned. Ver. „Avlcultura" is door de Franse ^Ke ring benoemd tot officier du mérite agricole. AARDBEVING IN NOORD-PERZIE. Volgens vertraagde berichten is Mesjed, de hoofdstad van Chorassan in Noord- Perzië, door een „zeer hevige" aardbe ving getroffen. Ook werden vele steden aan de grens met de Sovjet-unie door de aardbeving beschadigd. Er zijn geen officiële cijfers beschikbaar van het jfantal doden en gewonden, terwijl de schade niet te overzien is. De aardbe ving begon Dinsdagavond en ging tot Woensdagmorgen met tussenpozen door. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 8 Oct. Ter beurze was de handel heden wel iswaar wederom van bescheiden om vang. doc-h voor zover kon worden be oordeeld. ging er toch meer cm dan de beide laatste dagen het geval was. Daarbij was de stemming goed prys- houdend en de Indische fondsen waren zelfs tamelijk vast gestemd. In de eer ste plaats werd de aandacht getrokken door HVA's, die bij een vorige slotprljs van 260 werden Ingezet op 263 en daar na opliepen tot 267, om iets lager de notering te verlaten. Deze gunstige ten- denz bleef niet zonder ultweiking op de overige cultuuraandelen. Amsterdam Rubbers waren een paar punten beter en voor zover voor de andere rubber- fondsen noteringen tot stand kwamen, waren ook dezo- noteringen iets hoger. De Tabaksmarkt was zeer stil, alleen in Deli-Mij. ging iets om, waarbij werd gehandeld tegen 1541/4 1551/4, Ver volgens werd de aandacht getrokken door Indische Banken, die een viertal punten hoger warert en Handel MIJ., die bij een vorige slotprljs van 157 -van daag aanvankelijk werden afgedaan te gen 159 en daarna verbeterden tot 163, waarna een kleine terugslag volgde. De aandelen ln Nederlandse Banken waren hier en daar iets hoger. De Scheepvaartmarkt was stil en gaf weinig variatie te zien. Voor Industrië len was de belangstelling gering. Uni levers lagen overigens goed in de markt en bewogen zich tussen 282Va en 285 1/4. De Philipsaandelen waren vrij wel onveranderd. De Amerikaanse markt was stil; in enkele gevallen wa ren de koersen een fractie beter, in na volging van Wallstreet. De belezglngs- markt was kalm. De conversielening '47 werd afgedaan tegen 97 3/4 k 97 13/16. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 19 fokstieren; 20 slachtdieren; 71 kalf- en melkkoeien 400—850, tam; 21 varekoeien e.a. 350525, mat; 600 vette kooien; 20 pinken 230350, mat; 66 graskalvoron; 38 nuchtere slachtkaiveren; 554 vette scha pen, 300 weldcschapen 6085, tam; 2 zeugen; 42 mestvarkens 5070, tam; 416 biggen 3550, tam; 4 paarden; 1 veulen; 22 bokken en gelten 2050. mat. LEIDEN, 8 Oct. Kaasmarkt, Aangevoerd 79 partijen. 72 partijen Goudse kaas: zware 178; le soort 170175; 2e soort 167169. 7 partijen Leidse kaas: le soort 164168 por 10Ö kilo. Handel flauw. IJMUEDEN, 8 October. Besommingen: 1 stoomtrawler met 24.000; KW 134 1500. Mo tor loggers: KW 51 4640. KW 76 10560, KW 78 9450, Kustvissers: KW 94 290, IJm. 226 460. IJm 240 560, Uk 126 1870, Uk 64 1470. Uk 91 1240, Uk 31 280. Uk 169 360. Uk 79 1030. VO 0 1450, HD 213 990, HD 25 1350, HD 184 310. KATWIJK AAN ZEE, 8 Oct. Varigst- bericht van hedenochtend: KW 86 30 k., KW 83 120 k. uit do halve vleet, KW 67 55 k., thulsstomend, KW 18 40 k„ KW 49 10 k KW 39 20 k., KW 32 45 k., KW 29 75 k., nog 35 netten halen, KW 20 45 k., KW 138,12 k., KW 73 40 k., KW 25 120 k.. KW 23 4 k., KW 14 70 k„ KW 9 14 k„ KW 5 34 k., KW 2 10 k., KW 47 120 k., IJm. 268 2 k., KW 110 5 k., KW 42 6 k., KW 85 12 k„ KW 167 15 k.. IJm. 35 5 k„ KW 175 15 k., KW 127 05 k., KW 22 50 k., KW 163 5 k.. KW 124 5 k., KW 56 30 k., KW 68 1 k.. KW 19 17 k.. KW 16 40 k. Geen vangst hadden de KW 38. KW 147, KW 4, KW 3. KW 140, IJm. 283. KW 43, KW 15, KW 170, KW 161, KW 130, KW 65, KW 37 en KW 159. Gemiddelde vangst Scheveningen 15, Vlaardlngen 26, Katwijk 24 kantjes. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenten - velling 7 Oct. Bloemkool Ia f. 2129; Idem II f. 13—20; idem III f. 6—13.50; Waspeen I f. 11—15; Idem II f. 7—9; Bospeen f. 13.5016.30; Prlnc. bonen f. 3544; Snijbonen f. 22—36; Andijvie f. 2.70—5; Rode kool f, 9—10.10: Gele kool f. 9.1011.30; Groene kool f. 7— 18.10; Aardappelen groten f. 6.9011.90. VLAARDINGEN, 8 Oct. Binnen van de haringvisserij: VL 112 met 39 last; VL 79 met 35 last. Aan de vlshal: 7 kustvissers met f. 4180 besomming aan verse vis. AGENDA VRIJDAG. Rapenburg 61: Anthroposophlsche Ver. Spr dr Roman Boos. 8 1/4 uur nam. ZATERDAG: Kamerllngh Onneslaboratorlumlezing Leidse Volkshuis over lage temperaturen, 4 uur nam. Rapenburg 61Anthroposophlsche Ver. Spr dr Roman Boos. 8 1/4 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Geünieerde Theosofen, 10i uur vóórga. Loge van

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3