Bemiddelingspogingen inzake Berlijn? Zal Attlee aftreden? Grootste goudsmokkelzaak sinds 1934 WEE R BER ICHT Met een enkel woord IVut er in Indonesië gebeurt 87ste Jaargang DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 No. 26508 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Niet belanghebbende leden van de Veiligheidsraad confereren Gistermiddag is het debat over Ber lijn in de Veiligheidsraad voortgezet. Het eerst was de Britse vertegenwoor diger aan het woord, sir Ahxanaer (Ja- dog an. Hy wees er op, dat hel beroep van de Westelijke mygendneden op de Veiligheidsraad de enige mogelijkheid was tegenover die andere: de Beriynse „blokkade" met geweld, te brefeen. Cadogan zei voorts, dat de Westelijke geallieerden tegenover „de illegale mid delen en dwangmiddelen" van de Sov- iet-regering slechts drie dingen hadden kunnen stellen: 1. Onderwerping, waardoor de Weste- lijKe regeringen „van haar rechten be roofd" zouden zijn en zouden hebben bijgedragen tot de versteviging van het „politieke systeem, dat de Sorvjet-rege ring met geweld aan Berlijn en de Sov jet-zone wil opdringen." 2. Voortzetting der onderhandelingen „onder dwang". 3. Toepassing van geweld. In het laatste geval zouden wij, al dus Cadogan, datgene hebben gedaan, waarvan wij de Sovjet-regering beschul digen. Sir Alexander had tot zijn grote spijt vernemen, dat de Sovjet-Unie niét aan de discussie zou deelnemen. Hoe zou men dan nader tot een oplossing kun nen komen? „Hebben zij geen argumen ten of zijn zij reeds vastbesloten afwij zend te beschikken over alles, wat dezè Raad mocht aanbevelen?" Hy ging vervolgens uitvoerig in cp de motieven der Sovjets, die volkomen er naast waren en eindigde met te wij zen op de bereidheid der., Britse rege ring om tot een vreedzame oplossing te geraken. De Britse regering wil, met behoud van haar rechten, een pracci- sche regeling treffen om in Berlijn „et-n normale situatie" te herstellen. Zo lang de „blokkade" voortgang vindt, kan er niét onderhandeld worden. Na Cadogan sprak de Fransman Pa- rodi in gelijke geest, daarna de zitting werd verdaagd. Tot hoe lang? Het is onbekend, maar vermoedelijk zullen er wel enige dagen verlopen, voor en aleer opnieuw een zit ting zal worden uitgeschreven. Blykbaar wil men eensdeels de sovjets gelegenheid geven, zidh te bezinnen, anderzijds hoopt men te kunnen bemiddelen. Zes leden van de Veiligheidsraad, die geen „belanghebbende partijen" zyn in de Beriijnse kwestie, namclyk Bel gië, Argentinië, Syrië, Columbia. Ca nada en China, zyn gisteren onoffi cieel bijeengekomen om besprekingen te voeren over een eventuele actie in zake de Beriijnse kwestie. Naar verluidt waren de besprekingen van voorbereidende aard. Men zou de vraag behandeld hebben, of een of meer van de „neutrale" partijen een reso lutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschieden. Men meent, dat de Columbiaanse de legatie reeds eerder het idee geopperd heeft, dat de raad een commissie van onderzoek zou benoemen. De Sovjet- Unie zou echter hiertegen haar veto kunnen uitspreken. Naar verluidt is het mogelijk, dat een „symbolische" opheffing van de Ber iijnse blokkade voorgesteld zal worden ten einde de deur te openen voor verdere onderhandelingen tussen Oost en West. DE ATOOMBOM. In de politieke commissie der V.N. is het debat over de atoom-materie voort gezet. De Nederlandse gedelegeerde prof. Francois, verklaarde, dat de Nederland se delegatie zou stemmen vóór de Ca nadese resolutie, die alle landen verzoekt de aanbevelingen vair de commissie voor de atoomenergie als basis voor dp controle te aanvaarden. Nederland is daarbij evenwel bereid amendementen in overweging te nemen, die tot werke lijke vooruitgang in de atoombespre kingen kunnen voeren. Prof. Francois wees er op. dat het essentiële punt welke de meningen verdeelde, de wijze was waarop de controle moest worden georganiseerd en niet de kwestie van de vernietiging van de bestaande atoom bommen. Sprekende over het standpunt van de Sovjet-Unie, welk land niet be reid is in te stemmen met een controle- orgaan, waarin het tot de minderheid behoort, indien dit orgaan niet onder de bevoegdheid van de Veiligheidsraad valt, zeide prof. Francois, dat één land weigerde zich neer te leggen bij de be sluiten van de meerderheid van het internationale orgaan. De Nederlandse delegatie aldus prof. Francois, had ech ter met voldoening geconstateerd, dat de Sovjet-delegatie „haar negatieve' houding had laten varen en zich had uitgesproken ,voor een gelyktydige aan vaarding van het verbod en de controle. Dit gewijzigde standpunt kon echter alleen tot overeenstemming leiden wan neer de Sovjët-Unie bereid was te ac cepteren, dat de controle op een werke lijk doeltreffende wijze zou worden ge organiseerd, waarbij in geval van in breuken op het verbod de nodige maat regelen ter beteugeling van deze in breuken konden worden genomen. Prof NOG WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond. Koude nacht met weinig wind. plaat selijk nachtvorst en hier en daar och tendmist. Morgen overdag: Enkele over drijvende wolkenbanken, maar later vooral in het Westen van het land toe nemende bewolking. Bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk russen Oost en Zuid. 8 OCTOBER Zon op: 6.52 uur; onder: 18.02 uur. Maan cp: 14.20 uur; onder: 20.52 uur. (N.M Hoog water te Katwijk te 7.12 en 19.29 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Franois noemde het verwonderlijk, dat landen, die zich bereid verklaard had den, de meest strenge controle te aan vaarden, waren uitgemaakt voor vijan den-van de internationale vooruitgang en de democratische beginselen door andere staten, die niet bereid waren af stand te doen van verouderde opvat tingen over onbegrensde souvereiniteit. De Sovjet-afgevaardigde Malik zeide. dat zijn land de gelijktijdige toepassing eist van de twee voorgestelde conven ties, die betreffende de <x>ntröle en die betreffende het buiten de wet stellen van atoomwapens. Malik vervolgde: ..de Sovjet-regering acht het van vitaal belang, dat de com missie voor de atoomenergie haar werk zaamheden voortzet in de richting van het uitwerken van voorstellen voor het verbod van atoomwapens, evenals alle andere wapens van massa-vernietiging er. voor een controle-systeem ter ver zekering dat de atoom-energie alleen wordt aangewend voor vredelievende doeleinden". „Het Russische volk", aldus Malik, „bedreigt niemand. Al die gebieden, die zich na de oorlog by de Sovjet-Unie aansloten, deden dit uit vrye wil en op democratische gronden. Samen met ae Sovjet-Unie bouwen zij een nieuwe socialistische economie op en herstel len zij de dopr de oorlog aangerichte schade". De stakingen in Frankrijk De mijnstaking, die voortduurt, daar de niet-communistische vakbonden uit vrees zioh niet verzetten, dreigt zich uit te breiden tot de spoorwegen en de scheepvaart. De secretarissen van de Franse vak verenigingen van zeelieden, die aange sloten zijn by de C.G.T., hebben beslo ten te adviseren tot een „waarschu wingsstaking" van 24 uur voor alle Franse havens op morgen. De staking is bedoeld om verbeterde levens- en ar beidsvoorwaarden te verkrijgen alsmede een loonsverhoging, een collectieve ar beidsovereenkomst en verruiming van werkgelegenheid ter opheffing van de werkloosheid. De Franse minister van industrie en handel, Robert Lacoste. heeft in een radiotoespraak tegenover de stakers verklaard, dat de regering de onderhan- 1 delingen met de vakverenigingen zou afbreken, indien de nu reeds drie dagen durende staking niet opgeheven zou worden. De regering was bereid „alle noodzakelijke maatregelen" te treffen. KERK EN STAAT IN TSJE'CHO-SLOWAKIJE. Volgens te Praag uit Slowakije ont vangen berichten, dreigt het bestaande geschil tussen kerk en staat, dat tot nog toe alleen de R.K. aanging, zich uit te breiden tot de niet-katholieke ker ken. Volgens de uit betrouwbare bron stammende berichten zou de regering van plan zyn de bedienaren der kerk als ambtenaren te gaan behandelen. Hiertegen zou sterke oppositie ontwik keld zijn in de Evangelische kerk in Slowakije. Uit Berlijn De Amerikaanse, Britse en Franse bezettingsautoriteiten te Berlijn heb ben verklaard, dat zy aan het verzoek van.de Beriijnse magistratuur om om streeks 14 November verkiezingen te tnogen organiseren, willen voldoen. De drie Westelijke militaire besturen te Berlijn hebben order gegeven, de bomen van de bossen in de Westelijke sectoren van de stad. tot maximaal twee-derden van het totaal, en die van parken, plantsoenen en langs de stra ten tot maximaal de helft van het to taal, te vellen om een brandstofvoor raad voor de komende winter te vor men Volgens een officiële Britse ver klaring worden voorbereidingen getrof fen voor de aanplant van duizenden jonge bomen ter-vervanging van het te vellen houx. Burgemeester Friedensburg heeft ech ter verklaard, dat de stedelijke autori teiten alle plannen voor het vellen van de bossen „om redenen van openbare gezondheid" van de hand zouden wijzen. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 80-JARIGE TWEELING. Woensdag a.s. zullen de tweeling zusters, Drika Pluym en Helena Pluym, te Waspik, 80 jaar wor den. Zij zijn beide gced gezond. Helena is gehuwd met P. Ver schuren en Drika bleef onge trouwd. Het zal voor hen een groot feest worden Illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een bijeenkomst van de stafchefs van de vijf landen der -Westerse Unie werd Dinsdagmiddag in' Londen gehouden onder leiding van Lord Tedder. Generaal Kruis en generaal Doorman, die Nederland vertegenwoordigen, ver laten Whitehall in Londen na afloop der conferentie. Sovjet-nota aan Italië UITLEVERING VAN SCHEPEN- GEËIST. Molotof, de minister van Buitenland se Zaken der Sovjet-Unie, heeft de Ita liaanse ambassadeur te Meskou 'n ver klaring overhandigd betreffende de in het vredesverdrag aan Italië opgelegde verplichtingen tot net afstaan van een deel der vloot. Italië wordt er in deze nota aan her innerd, dat het de in het verdrag vast gestelde schepen 15 December 1947, drie maanden nadat hel verdrag van krac.it geworden was, aan de Sovjet-Unie had moeten geven „Desniettegenstaande heeft de Italiaanse regering tot op he den geen enkel schip aan de Sovjet regering overgedragen, aldus de ver klaring. Op naleving wordt thans aangedron gen. Engeland en de V.S. hebben reeds van hun rechten afstand gedaan, mits de hun toegewezen schepen gesloopt worden. Frankrijk zag gedeeltelijk af van zyn rechten. Tot de aan de S.C toegewezen schepen behoren één oor logsschip van de zwaarste uitvoering en 10 andere grote oorlogsschepen. OPWEKKING VAN MONTGOMERY. Veldmaarschalk Montgomery, de nieuw benoemde voorzitteri van de commissie van bevelhebbers der Westelijke Unie, heeft een rede gehouden in het kader van de regeringscampagne voor de op bouw van reserve strydfcrach ten in Groot-Brittannië. Hij zei. dat de Engelsen „het oorlogs gevaar niet moesten onderschatten." Hij veegde er aan toe, dat hy ander zijds niet wenste te overdrijven. Hij twijfelde er aan, of de mensheid reeds het stadium had bereikt, waarin docr louter overleg aan de oorlog een einde ken worden gemaakt. Die tijd is nog niet gekomen. Zijn gezondheid laat te wensen over Onze correspondent te Londen meldt ons heden: Ondanks officiële tegenspraken hou den de geruchten aan, dat minister president Clement Attlee wegens zijn gezondheidstoestand binnen afzien bare tyd zal aftreden. Toen hij van een korte vacantie in Ierland terugkwam, moest hy zich in het ziekenhuis laten behandelen wegens exceem aan een voet. Tezelfdertijd openbaarde zich een zweer naby de maag. Beide zyn verschynselen van overmatige inspanning en een aan uit putting grenzende nerveusiteit. Attlee keerde na drie weken op pantoffels in Dov/ningstreet terug en moet thans zo veel mogelyk rust houden. Het is ech ter bekend, dat hy over een zeer ster ke constitutie beschikt, welke hem vlak voor de oorlog een langdurige- ziekte goed deed doorstaan. Sinds het uitbre ken der vijandeiykheden, toen hij als vice-premier onder Churchill in het coalitiekabinet kwam. heeft hy acht jaar zonder onderbreking op uiterst verantwoordelyke posten gearbeid, het geen zyn gestel mogelyk ondermynd heeft. Als Attlee zal aftreden, zal dit vol gens mensen die het weten kunnen, niet voor April of Mei a.s. gebeuren, zodat de nieuwe premier nog vol doende gelegenheid heeft om zijn positie te consolideren voor de ver kiezingen van 1950. Er zou zich namelyk op het ogenblik achter de schermen een strijd afspelen 1 om het premierschap tussen Herbert i Morrison, die vice-premier is en Aneu- rin Bevan, de minister van gezondheid, die zo vaak als een steen des aanstoots fungeert. Morrison is al sinds jaren de grote man van Labour In Londen, waar hy de succesryke leider was van de graafschapsraad. het bestuurslichaam van Groot-Londen. Aneurin Bevan be schikt over strydlust en redenaarskwa liteiten. die hem doen uitblinken in het Lagerhuis, maar zijn tyd om premier te worden is denkelijk nog lang niet ?eknrnen Zulks omdat, hij de nodige evenwichtigheid mist. Verscheidene der tegenwoordige ministers zouden weige ren om met hem samen te werken. Natuurlijk wordt ook aan Ernest Be- vin gedacht, die al zo vaak verzucht heeft, dat hy bevrijd wenste te worden van zyn zware taak als minister van Buitenlandse Zaken. Maar voorlopig schynt hy aan het Foreign Office on misbaar te zijn Ook zyn precaire ge zondheid hy heeft een zwak hart 1 zpu hem bij voorbaat als premier uit schakelen, al bezit hij juist de zozeer gewenste stoerheid voor dit ambt Staf ford Cripps. die een steeds krachtiger positie In de regering inneemt, zou misschien een goede kans als Attlee's opvolger maken, hoewel het de vraag is of hy met zyn doortastende maat regelen. die geen heilige huisjes ont zien. de hele party achter zich heeft. Of is het gepraat over Attlee's ver vanging een boosaardige opzet van Labours tegenstanders? Attlee heeft van die zyde al zo vaak iets te horen gekregen, maar de aanvallen liepen steeds op niets uit, omdat ze niet steek houdend waren. EEN SLAPPE FIGUUR? Sommigen plegen Attlee als een slap pe figuur af te schilderen, die geen leiding zou kunnen geven. Dank zy zijn vermogen om wyd uiteenlopende opvattingen binnen het kabinet in ba lans te houden, slaagt hy er volgens deze redenering in zich te handhaven. Het is te betwyfelen of deze voorstel ling van zaken de juiste is. Attlee is meer een bedaagde voorzitter daneen bezielende leider. Hy heeft echter een buitengewoon scherp verstand, dat zich weinig of niet door emoties laat be ïnvloeden. Binnenskamers is hy uiter mate efficient. Dat bleek wel in de oorlog, toen hy Churchill herhaaWelyk vervangen moest. Attlee's kracht berust echter voornamelijk .op zyn volmaakt onkreukbaar karakter. Men eert in hem de eenvoudige mens, die zonder luid ruchtigheid en vertoon de weg gaat, die zyn roeping hem in zyn jeugdjaren voorschreef. DE NIWIN-KERSTPAKKETTEN. Zaterdagavond a.s. van 18.30 tot 19 uur wordt over Hilversum I een her uitzending gegeven van het voortreffe lijke klankbeeld „Kerstpakketten naar Indonesië", Dit luisterspel geeft een in druk van al het werk, dat ook overzee moet worden verricht opdat de Kerst pakketten op tyd by de ontvangers zyn. En men hoort hoe onze mannen ginds Kerstfeest vieren en hoe de pakketten wordèn ontvangen. In verband met valutapositie ruïnerende diamanthandel? Amerikaanse douaneautoriteiten heb ben meegedeeld, dat te Londen gesta- tionneerde Amerikaanse douang-agen- ten opdracht is gegeven naar Rotterdam te gaan om een nader onderzoek ln te stellen naar een bende goudsmokke laars. Dit ln verband met de ontdek king -van Mèxicaanse gouden munten ter waarde van ruim 153.000 dollar in de achterbank Van een Chevrolet (mo del 1947), die op het punt stond naar Rotterdam te worden versohespt met het Amerikaanse vrachtschip „Norwalk Victory" van de „Blaok Diamond Steam ship Company". De auto stond op een kade in Brooklyn en de munten werden Dinsdag ontdekt. Een Amerikaanse douane-autoriteit noemde het de grootste zaak sinds 1934 (het jaar waarin het smokkelen van De situatie van Spanje James Farley, voormalig voorzitter van de Amerikaanse democratische party, heeft na een onderhoüd van 90 minuten met Franco aan de pers mee gedeeld: „Ik sprak persooniyk de hoop uit, dat tussen onze twee landen bevre digende betrekkingen hernieuwd zullen worden." Men verivaoht, dat Farley te Lissabon nog besprekingen met regeringsperso nen zal voeren en te Londen Attlee en Churchill zal bezoeken. „Myn gevolgtrekking uit het onder houd met Franco is, dat hy enkele toe- passeiyke en waardevolle opmerkingen tot de leiders van de geallieerde.stryd- krachten zou kunnen richten en het zou goed voor hen zyn deze te horen", aldus Farley. Farley heeft Franco meegedeeld, dat „alle landen van West-Europa, die op het Iberisch schiereiland incluis, samen zquden moeten werken om de vrede te verzekeren". Robert Lovett, Amerika's plaatsver vangend minister van buitenlandse za ken, heeft voorspeld, dat de kwestie van de erkenning van Spanje door de Ver enigde Naties waarsohyniyk nog in de huidige byeenkomst van de algemene vergadering in bespreking zal worden gebracht. Men weet in Washington, dat ver schillende staten van Zuid-Amerika uit drukking hebben gegeven aan hun ge zichtspunt, dat de Verenigde Naties hun twee jaar oude beslissing betreffende Spanje moesten vernietigen en het wordt als mogelyk beschouwd, dat, zo dra de gelegenheid zich voordoet in deze zitting, een va ndie staten dit voor stel zal doen, Hoe de houding van Ame rika zal zyn ln dat geval, werd niet door Lovett bekend 'gemaakt. Volgens hem zullen de Verenigde Staten geen voor stel in deze richting doen. Lovett verklaarde, dat de Amerikaanse regering nog de uiteindelijke beslissin gen afwacht van de regeringen der West-Europese unie, alvorens een be sluit te nemen, aangaande de Ameri kaanse militaire hulp aan Eui-opa. Hy zeide op een persconferentie, dat met toestemming van het congres, be nodigd voor zulk een program, het nog enige tyd zal duren, voordat het vol tooid zal zyn. Verder deed hy uitkomen, dat de Amerikaanse hulp slechts aan vullend zal zyn en- niet in de plaats zal komen van de eigen middelen van de Europese landen. Er zijn dit Jaar veel beukenootjes en naar men zegt is dit een aanwijzing, dat het een strenge winter zal worden. BINNENLAND BIJ de namen van beroemde compo nisten. die langs het balcon van net Amsterdamse Concertgebouw zijn aange bracht, ls thans een nieuwe gevoegd n.l. die van de Hongaarse componist Béla Bartók. Gisteravond brak brand uit ln de behuizing van de heer W. Hummel te Eelde. De brandweer kon niet verhinderen, dat de woning totaal uitbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt; de oorzaak is onbekend. Gistermiddag vertrok uit de Amster damse haven de nieuwste aanwinst van de „Zlm". de Israëlische Scheepvaart Maat schappij, het s.s. „Negbah" naar Israël. Aan boord bevonden zich ruim 650 pas sagiers. w.o. 440 kinderen uit het kinder dorp te Apeldoorn voor h%t grootste deel afkomstig uit Oost-Europa. Voorts maken enkele groepen Zionisten uit België en Zweden de reis mee en vertrokken een aantal ln ons land ondergebrachte ..dis placed persons-' met de Negbah naar hun nieuwe vaderland. De 70-Jarlge D. uit Rotterdam, die bij zyn kinderen te Deventer logeerde, deed daar huiselijke karweitjes. Hij klom op het dak om er de antenne va* de radio te repareren en viel naar beneden. Daarbij kwam hy met het hoofd op de tegels van een binnenplaatsje terecht. D ls» aan de gevolgen van de val overleden. Als vertegenwoordigers van Nederland vertrekken vandaag mr H. J. Spanjaard en mr C. H. Slotemaker naar Argentinië, om te onderhandelen over een bilateraal luchtvaartverdrag tussen Nederland en Argentinië. De tekening van een zodanig verdrag zou voor Nederland de mogeiykheld openen een luchtlijn AmsterdamMadridBuenos Aires ln gebruik te nemen. BUITENLAND De Franse minister voor luchtvaart. Jean Moreau. ls lxl een speciaal vliegtuig te Londen aangekomen om besprekingen te voeren met Arthur Henderson, zyn Britse collega. Het Finse parlement heeft met 147 tegen 35 stemmen (communisten en sym- pathlserenden) een door de regering in gediende motie van vertrouwen goedge keurd, naar aanleiding van de debatten ov^r de buitenlandse politiek, Het Amerikaanse militair bestuur ln Beieren heeft toestemming gegeven voor de terugkeer naar Tsjecho-Slowakije van het ïynvllegtuig, dat dezer dagen by Muenchen ls geland, nadat de piloot onder bedreiging gedwongen was van koers te veranderen en Tsjecho-Slowakye te ver laten. Na Inwilliging van hun els tot een loonsverhoging van 5000 lire per week. zijn 14000 gemeentearbeiders te Rome weer aan het werk gegaan. De staking, die tien dagen heeft geduurd, bracht de melk- en vleesvoorziening van de stad ln gevaar. De Amerikaanse marine heeft details vrijgegeven betreffende een nieuw, 65.000 ton metend vllegdekschlp. Het schip zal naar schatting 24 mlllloen dollar kosten en er. zullen met de bouw vier Jaar ge moeid zyn. Admiraal Louis Denfeld, chef van de vloo$-operaties. heeft aan leden van het Congres verteld, dat van dit schip vlieg tuigen kunnen starten van de afmeting van een B 29 superfort. Tweehonderd personen werden ge dood en duizenden gewond gedurende een aardbeving, die plaats vond te Mesjed, de hoofdstad van de Noordoosteiyke Perzische provincie Chorassan. De ravage ls ont zettend. De Argentynse regering heeft Zater dag, zo bericht de Times, onverwacht de faciliteiten van 5 buitenlandse Journalis ten Ingetrokken en hen verboden tele grammen te versturen De Hongaarse regering heeft een al gemene amnestie afgekondigd voor alle vonnissen op kleine overtredingen van economische aard. ~2- Generaal J. L. Piollet. lnspecteur- ger^raal van de Franse Overzeese Lucht strijdkrachten, ls gisteren voor zijn drie daags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. De Joegoslavische gezant ln Egypte ls te Alexandrlë ln gezelschap van zyn echtgenote en zijn kinderen aan boord gegaan van een Sovjetrusslsch schip met bestemming voor de Sovjet-unie. Men meent, dat de gezant met maar schalk Tito heeft gebroken. goud strafbaar werd gesteld). Dit was de eerste gebeurtenis in het maanden lange zoeken naar een bekende goud smokkel naar Europa. Andere douane-beambten zeiden te geloven, dat deze goudzending in ver band staat met de aankoop van dia manten op de zwarte markten in Ne derland en België, bestemd om naar de Ver. Staten te worden gesmokkeld. Dit „drichoeksspcl ruïneerde de Mexi caanse valutapositic, was schadelijk voor de Nederlandse valuta en voor de wettige diamant-industrie in de Ver. Staten". Voor de tweede maal ln een week tijd ls brand uitgebroken ln een labora torium van de Melbournse universiteit. Het werk van twee Jaar onderzoekingen werd hierbij vernield. De beroemde violist Georg Kulen- kampf, die ook herhaaldeiyk ln ons land is opgetreden, ls op 50-Jarige leeftijd ten gevolge van een ruggemergontsteklng ln het ziekenhuis te Schaffhausen overleden. Een lid van de Servische radicale volksparty heeft te Parys de vorming be kend gemaakt van een ..verbond van democratische Servische partijen ln bal lingschap". Het doel hiervan was. zo zeide hij, ..een vrij Joegoslavlsch comité" te stichten, waarin Serven, Kroaten en Slo- venen waren vertegenwoordigd. Aan boord van het 5.452 ton metende Britse stoomschip Takoradian. dat in de haven van Kopenhagen ligt, ls brand uit- ebroken, terwijl men bezig was met het ossen van cacaobonen en palmpltten. Nadat de brand een uur had gewoed, moest de bemanning het schip verlaten met het oog op het gevaar voor een explosie. EeVst na uren werd de brandweer de brand meester. Officiële kringen in Ankara onthul den dat de Turkse strijdmacht gecombi neerde manoeuvres -van leger, marine en luchtmacht ls begonnen langs de Zwarte Zee-kust ten Noordoosten van Islanboul. Het gaat om een. practische verdediging tegen een eventuele landing uit het Noor den. Het ls de eerste maal ln de moderne geschiedenis dat de Turken ln dit gebied manoeuvres houden. (United Press). Bestrijding van smokkelhandel door Kon. Marine OPBRENGST 2 a 300.000 STRAITS- DOLLARS PER MAAND. De laatste maanden wordt door de patrouilleboten der Kon. Marine in het smokkelgebied tussen Sumatra en Malakka/Singaporc gemiddeld per maand een totaal van 100 schepen aangehouden en opgebracht. De ver beurdverklaarde ladingen hiervan brengen by verkoop te Tandjong Pi nang naar schatting van 2 tot 300.000 Straitsdollars op. Ook de aangehouden smokkelschepcn worden verbeurd verklaard. Naar schatting van marineofficieren, die zelf aan de patrouille-diensten deel nemen, slaagt men er in een derde deel der smokkelvaart in beide richtingen aan te houden. De landrechter te Tandjongpinang berecht de aangehouden smokkelaars; per maand worden gemiddeld 30.000 Straitsdollars aan boeten opgelegd. De smokkelaars zelf worden, voorzo ver tegen hen geen bezwarende om standigheden zyn aan te voeren, vryge- laten. Verbeurdverklaarde ladingen uit Sumatra meest copra en rubber, van Singapore en Malakka sigaretten, kra meryen, motoren, auto's etc worden te Tandjongpinafng door het hoofd plaatselyk bestuur of de gewesteiyke secretaris, optredend als vendumeester, verkocht. 2% van de opbrengst is voor hem. Gedwongen registratie van rijstvoorraden TER VOORKOMING. VAN SPECULATIE EN TEKORT. De heer H. C. Crevels, directeur van het Voedingsmiddclenfonds voor In donesië, heeft medegedeeld, dat ter voorkoming van speculatie en om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, 1 de regering een ordonnantie heeft uitgevaardigd, die heden in werking treedt, voor een gedwongen registra tie van de rystvoorraden ln Indonesië binnen do 14 dagen. Deze ordonnantie verleent het fonds de bevoegdheid, voorraden op te ko pen tegen een. vastgestelde pr{js en om de bezitters van rystvoorraden te li- centiëren. De bedoeling der nieuwe or donnantie, is uitsluitend een maatregel ter verzekering, dat de ryst by de con sument komt, maar als uitvloeisel er van zal de rystsmokkel uit Malakka en Singapore er door woeden bemoei- lykt. De heer Crevels achtte een ern stig rysttekort in Azië in de eerste helft van 1949 niet uitgesloten, als de ryst- uitvoer uit Birma beneden de verwach tingen biyft. Birma is thans 25.000 ton ten achter by de geraamde uitvoer, doch tot het eind van 1948 is Indonesië „ruimschoots gedekt". Aneta meldt nog dat deze afkondi ging een noodzakelijk gevolg is van het feit, dat speculanten gedurende de laatste weken grote voorraden ryst hebben opgekocht, op geruchten, dat spoedig in Indonesië een t,e kort aan rijst zou heersen. Voorwaarden voor hervatting der onderhandelingen HET UITGELEIDEN DER REPUBLIKEINSE AMBTENAREN. Heden werd te Batavia van Repu blikeinse zyde medegedeeld, dat de Nederlandse autoriteiten gisteren de Republikeinse delegatie er op infor- mele wijze van ln kennis heeft ge steld, dat, hangende de besprekingen over een hervatting van de onderhan delingen tussen Nederland en de Re publiek, geen Republikeinse families uit het door de Nederlanders gecon-, troleerdc gebied zullen worden uit geleid. De Ned. Indische regering zal heden een lyst overleggen met namen van personen, tegen wie bezwarende bewy- zen voorhanden zyn en die wel zullen worden uitgewezen. Hun aantal is ech ter, volgens een mededeling van repu blikeinse zyde, niet groot. Hun families zullen niet worden uitgewezen, tenzy op eigen verzoek. Wat betreft de hervatting der onder handelingen, deelde een Republikeins woordvoerder mede, dat de Republikei nen niet genegen zijn. over de mogeiyk- heid van hervatting xier onderhandelin gen te spreken, zolang niet de kwestie- Pegangsaan'en die van "het uitleiden der Republikeinse ambtenaren is geregeld. De Republiek zou bereid zyn, be sprekingen te voeren met betrekking tot een eventueel deelnemen van de Republiek aan de Interim-regering op de voorwaarden, verval in Soekarno's redevoering ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan der Republiek, waarin o.a. de eis werd gesteld, dat de inte rim-regering verantwoording verschul digd zou zijn aan een op democrati sche wyze verkozen volksvertegen woordiging. De els. dat eerst verkiezingen zouden moeten wonden gehouden zou de repu bliek echter willen laten vallen, aldus deze 'officiële Republikein* ~d« voerder.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1