Georganiseerde en ongeorganiseerde strijd met communisten Berlijnse kwestie op agenda van Veiligheidsraad geplaatst Rusland en Oekraine zullen niet aan behandeling deelnemen W EER BEP1CHT Rusland sterk in de verdediging, niet klaar voor de aanval Met een enkel woord In verschiJiende delen hevige gevechten 87ste Jaargang WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 No. 26507 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie'. B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no,: 57055 De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 2 stemmen besloten de kwestie Berlijn op de agenda te plaatsen. Onmiddellijk na de stemming stelde de voorzitter voor de vergadering tot hedenmorgen halfelf te verdagen, hetgeen werd aanvaard, doch Wysjinsky sprong op en verklaarde: „De Sovjet-delegatie zal niet deel nemen aan een bespreking van de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad". De Oekrainse gedelegeerde viel Wysjinsky bij en zeide, dat ook hij niet aan deze bespreking zou deelnemen. Op de vraag: „Betekent uw optreden van vandaag, dat u vai^ plan bent de V.N. te 'verlaten?" antwoordde Wysjinski: „Neen. Wjj zijn niet uit de V.N. getre den. Mijn verklaring was duidelijk genoeg. Wij zullen niet deelnemen aan de bespreking van de zaak Berlijn in de Veiligheidsraad". Tevoren hadden Frankrijk, Syrië en België nog het plaatsen van de kwes tie op de agenda verdedigd, terwijl Wysjinsky in een felle aanval dit be streed, zijn beroep op art. 107 van het Handvest handhavende. Truman roept Marshall terug President Truman heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Marshall, naar Washington te ruggeroepen voor een bespreking over de internationale toestand. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Marshall Zaterdag morgen per vliegtuig uit Parijs van de V.N.-vergadering terugverwacht wordt. Verder wordt in de verklaring mede gedeeld, dat er „geen bijzondere crisis" is die een terugkeer van Marshall nood zakelijk maakt, doch dat Truman slechts een mondeling verslag van Marshall wenst over alles, wat ter algemene ver gadering is omgegaan. Truman heeft reeds gistermorgen per telex met Marshall gecorrespondeerd. Is Stalin niet meer de dictator? HET POLITIEK BUREAU ZOU HEM OVERSTEMMEN. Volgens Curt Rless. de Weense cor respondent van het Zwitserse blad „Die Weltwoche" is Stalin in minstens v*er zittingen van het politiek bureau der Sovjet-Unie. die de laatste 10 weken ge houden zijn, door de andere leden over stemd geworden. D„ „Rusland is niet meer Stalm Rusland is het politiek bureau, die geheimzin nige neven- of eigenlijk hoofdregeimB, die uit 14 leden bestaat, van wie 10 stemrecht hebben en die bij stemming besluiten, wat al of niet gebeuren moet. Stalin is slechts één van deze tien al dus deze correspondent. „Deze zittin gen zijn wel geheim, maar wat 14 man nen weten, weten over het algemeen ook hun 14 particuliere secretarissen en de echtgenoten van die mannen en de echtgenoten van die secretarissen Stalin deed volgens Rless een aantal concrete voorstellen betreffende Berlijn en de Balkan. Stalin zou de wens geuit hebben, dat de geallieerden in Berlyn blijven en de stad evenals het centrum van Wenen niet in sectoren verdeeld, maar geïnternationaliseerd zou worden. Ook inzake de Balkan zou Stalin met het Westen tot overeenkomst hebben willen komen door Molotof naar de con ferentie te Belgrado te zenden. Riess herinnert er aan. dat het politiek bureau de laatste jaren uit drie groepen bestond: een radicale, anti-Westelijke onder leiding van Molotof. een groep in ternationalisten. die samenwerking met het Westen wilden, onder leiding van Stalin en een middengroep van beslui- telozen Nadat Stalin Molotof aan zijn zijde gebracht had, werd Zjdanof leider van de radicale groep met naast zich vooral Malenkof, voorm. part. secrta- ris van Stalin, en Boelganin. tijdens de oorlog burgemeester van Moskou en in 1944 plaatsvervangend minister van de fensie. Volgens Riess werd Zjdanof ge steund door een aantal mannen buiten het politiek bureau, in het bijzonder hoge militairen, onder wie de plaatsver vangende minister van buitenlandse za ken Wysjinsky. Deze, zelf geen lid van het politiek bureau, wordt in het ver slag van de zittingen van dit bureau de geen genoemd, die achter de schermeh een beslissende invloed heeft. ,Hem ge lukte het te verhinderen, dat Molotof naar Belgrado gezonden werd. Hij ging zelf, met het bekende resultaat", aldus Riess. MANIEREN De keizer en de keizerin van Japan werden vandaag bijna onder de voet ge lopen bij wat bedoeld was als de eerste keizerlijke persconferentie voor gealli eerde correspondenten in Japan. In een nauwe passage leverden tien tallen Japanse en geallieerde fotograven slag om de keizer voor de lens te krij gen. Temidden van de schreeuwende en duwende menigte wisselden de keizer en de keizerin handdrukken met een zestal geallieerde verslaggevers. Er konden echter geen vragen worden gesteld, om dat de officiële tolk was verloren ge raakt in de menigte, die op zeker ogen blik de keizerin biina onder de voet lieD Met de hulp van een forsgebouwde functionaris van het hoofdkwartier van generaal MacArthur slaagde het keizer lijke paar pr tenslotte in zich in veilig heid te stellen. RUSTIG HERFSTWEER De Bilt verwacht tot morgenavon Verdwijnen van de nog aanwezige wolkenvelden Droog weer. Over het al gemeen weinig wind. Koudere nacht mei hier en daar nachtvorst en och tendmist. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. 7 OCTOBER Zon op: 6.50 uur; onder: 18 05 uur. Maan op: 13.10 uur; onder: 20 07 u. (N.M.) Hoog water te Katwijk te 6.26 en 18.46 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's PROF. PICCARD VERANDERT ZIJN PLANNEN. Prof. Piccard en zijn wetenschappe lijke staf. die zich thans op het 300 ton metende Belgische vaartuig Skaldis voor Dakar bevinden, zullen hun reis naar de Golf van Guinea, waar de professor tot op 4.000 meter onder de zeespiegel zou dalen, niet voortzetten. Dit besluit is genomen op grond van peilingen, door een Frans marine-vaartuig verricht. Het gehele diep-zeeonderzoek zal nu ter hoogte van de Kaap Verdische eilan den verricht worden. Een „ziende" bom Thans is bekend geworden, dat dc Verenigde Staten beschikken over een „ziende**- bom, welke zichzelf moet richten óp vijandelijke doelen, die warmte uitstralen, zoals schepen, fa brieken, olie-raffinaderijen e.a. Er wordt nog steeds met deze bom geëxperimenteerd. De bom wordt aan- getrefcken door doelen, die meer warm te uitstralen dan hun omgeving. In de kop van de bcm bevindt zich een plas tic-oog, dat in beweging komt wanneer de warm te-bron in zijn gezichtsveld komt. Dit electronisch bewogen oog richt door middel van electrisohe gelei dingen de stuurvinnen van de bom zo danig. dat de bcm op de warmtebron afgestuurd wordt. Men constateerde bij proefnemingen, dat het oog van de bom nauwkeurig reageerde op de gloei ende punt van een cigaret. die heen en weer bewogen werd. In een ander ge val, waarbij men berekend had, dat de bom zou afgaan op het door de zon verwarmde dek van een schip, kwam de bom echter terecht cp het strand in de nabijheid, dat veel warmer bleek te zjjn. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Door de CGT is hedenochtend bevel gegeven tot een algemene staking on der het spoorwegpersoneel in het de partement Moezel. De bij de CGT aan gesloten arbeiders hebben het werk neergelegd, doch die van de Force ouvriere en de christelijke vakbond bleven cp hun post. Over de duur van de starring is nog geen beslissing ge nomen. DE BOEREN IN DE SOVJET-ZONE VAN DUITSLAND. De S.E.D. heeft verklaard, dat „de grote boeren van de Russische zone nog geen gram hebben geleverd van hetgeen hun was opgelegd, dat zij zich van hun economische macht bedienen om ae kleine beer te doen buigen en dat zij er zelfs in geslaagd zijn in de organisa tie van de onderlinge boerenhulp door te dringen." De partij meldt voorts, dat een campagne van haat tegen de Sov jets wordt gevoerd, terwijl tot de leiders der S.EJD. dreigbrieven worden gericht. In de mededeling wordt tenslotte ge wag gemaakt van twee strooibiljetten, waarvan het ene ondertekend is door de Duitse democratisohe verzetsorgani satie in de Russische zone en waarin de volgende zinnen vooifcomen: ..Boe ren, levert niet wat gij gedwengen zijt te leveren. Geen gram aan de bonzen noch aan de Russen. Bewaart uw over schot voor de uitgehongerden in de ste den. Spoormannen, vertraagt het ver voer naar zee en naar de grenzen. Ar beiders, saboteert de productie. Weg met de terreur en de dictatuur, de af rekening is nabij." ONTMANTELING VAN WAPEN FABRIEKEN IN WEST-DUITSLAND UITGESTELD. De Amerikaanse commandant in Duitsland, generaal Clay, heeft in een radiotoespraak voor het Duitse publiek meegedeeld, dat de ontmanteling van 300 wapenfabrieken in de Britse en de Franse zone is uitgesteld. Meningen van Zwitserse en Amerikaanse deskundigen (Van onze Berlijnse correspondent). De gespannen toestand op interna tionaal politiek gebied heeft deskundi gen in vele staten aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek naar de militaire en economische capa citeiten van de sovjet-unie. Het resul taat van dit onderzoek is evenwel niet van dien aard, dat het de mogelijkhe den biedt een ondubbelzinnig antwoord te geven op de vraag, of het huidige Rusland in staat is een oorlog tegen het grootste deel der wereld te voeren en of het een redelijke kans zou hebben, zulk een wereldoorlog te winnen, De mening van deskundigen, die met evenveel grondigheid als objectiviteit de mogelijkbeden en kansen wogen, lopen namelijk sterk uiteen. Hoewel het daarom ondoenlijk is, met absolute zekerheid de omvang der Russische bewapening en de capaciteit der Russische oorlogsindustrie in cijfers uit te drukken, lijkt het ons toch van belang, enige mededelingen van bui tenlandse experts over het Russische oorlogspotentieel weer te geven. De „Neue Zürcher Zeitung", een Zwitsers blad dat in zijn berichten niet over één nacht ijs pleegt te gaan, schrijft, dat de generale staf van het rode leger ln de laatste weken het tem po van zijn werkzaamheden aanmer kelijk heeft versneld. „Het zwaartepunt van deze preventieve maatregelen ligt volgens het blad niet in Oost- Duitsland maar in een gebied ten Wes ten van Kiew. Een zeer brede en door prikkeldraad versperringen verbonden verdedigingslinie loopt van Winniza (aan de Boeg) over Berditsjew en Sji- tomir in de richting van Rowno. Deze linie is in Noordelijke richting naar de Baltische staten en Zuidwaarts naar de Karpathen verlengd. Vooral tussen Winnitza en Rowno is het systeem van verdedigingswerken uiterst dicht. Een zeer belangrijk punt op de militair- geografische draaischijf is Kominez- Podolsk. Van hier uit kunnen zowel de fensieve als offensieve operaties gericht worden tegen Polen, Tsjecho-Slow akije of Roemenië". Vooral het pantserwapen is vol gens -het Zwitserse orgaan in dë laatste tijd sterk ontwikkeld. De sovjet unie zou over 22 fabrieken beschikken, die pantserwagens construeren. Als de belangrijkste en grootste wordt die te Kirowo genoemd, waar speciale pant serplaten worden vervaardigd. Te Sa- ratow aan de Wolga, waar zich de 21ste pantserfabriek bevindt, wordt dag en nacht gewerkt. Het „Journal de Genève" poogt de achtergrond der Russische bewape ningspolitiek te onthullen en stelt de these op, dat zich in de leiding der sovjet-unie twee stromingen merkbaar maken. De intensivering der militaire voorbereidingen is naar de mening van het genoemde blad het werk van een sterke groep om Boelganin en de on- Hedenmiddag te 5 uur wordt een nieuwe start- en landingsbaan op Schiphol in gebruik gesteld, welke door samenwerking tussen de Rijksluchtvaartdienst en de Gemeente Amsterdam is tot stand gekomen. Dit betekent weer een belang rijke aanwinst in de uitrusting van de luchthaven. langs overleden Zdanow. Deze groep dringt aan op een ontoegeeflijke hou ding tegenover het Westen en op een ijverige oorlogspropaganda in het bin nenland. Daartegenover staat een groep, waartoe Stalin zelf behoort, en waarin Stalins vertrouwensman Beria, de lei der der sovjet-russische geheime politie een grote rol speelt. Beria. een van de machtigste persoonlijkheden in de sovjet-unie, controleert o.a. de Russi sche experimenten met atoomkracht. Stalin en Beria zouden een plan heb ben ontworpen, om de belangrijkste militaire en industriële, zelfs politieke centra naar het Aziatische deel van Rusland over te plaatsen, omdat daar „de ware bron van de toekomstige macht der sovjet-unie moet worden ge zocht". Het blad verkondigt ten slotte de mening, die ook elders wordt gehul digd. dat Stalin persoonlijk er naar streeft, een conflict met de Westelijke mogendheden fce vermijden of althans uit te stellen. De Amerikaanse deskundige Henry Taylor, bekend geworden door zijn voorspelling, dat het Duitsland van Hitier alleen al om economische redenen de tweede wereldoorlog zou verliezen, is er ook thans van overtuigd, dat de eco nomische mogelijkheden Rusland geen kans geven een komende oorlog te win nen. De Russische industrie, die zich uitstrekt over de driehoek tussen Lenin grad. de Oekraine en centraal Siberië (waar geheel niéuwe bewapeningsindus trieën zijn ontstaan) zou naar ziin me ning reeds door een aanval met V 2- wapenen zo goed als uitgeschakeld kunnen worden. Kwetsbaarder nog is volgens hem de Russische olieindustrie. Bovendien aldus verklaart Taylor beschikt Rusland niet over voldoende hoeveelheden kolen en heeft het een tekort aan tin. antimonium en rubber. Het zwakste punt meent hij te moeten vaststellen in het Russische transport net, dat niet aan de eisen van een mo derne oorlogvoering zou beantwoorden. Hii komt tot de conclusie dat Rusland weliswaar in defensief opzicht een te genstander zou zijn die men n;et mag onderschatten, maar dat het als aan valler niet tegen zijn eventuele vijan den zou zijn opgewassen. Er wordt hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwe kanaal-verbinding Lem merGroningen. Voor de nieuwe verbin 1ing moet de oude sluis te Terhorne (Fr door een grotere vervangen worden. De sluiV-ut met het werk in uit voering. De nieuwe sluis zal 260 meter lang en 16 meter breed worden. De Belgische koningskwestie De Senaatscommissies van Justitie en Binnenlandse Zaken, die in gezamen lijke zitting bijeen kwamen, hebben by staking van stemmen (22 tegen 22) be sloten het voorstel tot het houden van een volksstemming over de terugkeer van Koning Leopold af te wijzen. Slechts de katholieke commissieleden stemden voor. Socialisten, communis ten en liberalen stemden tegen. Hoewel deze beslissing niet betekent, dat het voorstel niet in de volksverte genwoordiging in stemming zal komen, kan er wel uit geconcludeerd worden, dat het parlement hoogstwaarschijnlijk er niet zyn goedkeuring aan zal hech ten. De katholieken bezitten namelijk noch in de Senaat, noch in de Kamer de benodigde meerderheid. Het staat dus thans wel vast, dat het voorstel niet tot een crisis en een daaruit voortvloeiende ontbinding van het parlement zal leiden. BINNENLAND. H. M. Koningin Juliana heeft ln het palels Noordelnde. behalve de Oosten rijkse gezant dr Friedllnger-Pranter. die zijn geloofsbrieven kwam aanbieden, eveneens m.et dat doel ontvangen de ge zant van Portugal, de heer Fernando Chuartln Bastos en ter afscheidsaudièn- tie de gezant van Australië, de heer Officer. De directeur-generaal der Food and Agricultural Organisation (FAO), de neer N. E Dodo. bezocht van Zondag tot gisteren ons land. Hij maakt een reis door West-Europa, ten einde zich over de Europese vraagstukken te kunnen oriën teren. In het kader van de bestaande han delsovereenkomst hebben Nederland en Tsjecho-Slowaklje een compensatietrans actie gesloten, volgens welke Nederland 240 ton boter en zure haring zal leveren ln ruil voor cement, textlelgoederen en machinerieën. Bij K. B ls gratie verleend aan C. van Koker, v m. Inspecteur van politie te Apeldoorn, die schuldig bevonden was aan het opsporen en arresteren van Jood se Nederlanders en die deswege tot de doodstraf veroordeeld werd. De doodstraf is gewijzigd ln levenslange gevangenis straf. BUITENLAND. De Tsjecho-Slowaakse legatie te Ro me heeft officieel bevestigd, dat dr. Jan Pauliny-Toth, de Tsjechische gezant te Rome zijn post heeft verlaten. HIJ was blijkbaar naar Zwitserland gereisd zon der een ontslagbrief achter te laten. Volgens voorlopige berichten zijn verscheidene honderden mensen ge wond door een korte, doch hevige orkaan boven Havanna en omliggende eilanden. De orkaan bereikte een snelheid van 205 kilometer per uur. In een drukke straat te Parijs ls een bankier van 2 millioen francs beroofd De rovers, 5 in getal, zijn per auto ge vlucht. Verschillende Roemeense persoon lijkheden zyn van hun nationaliteit ver vallen verklaard, omdat zij weigerden naar hun land terug 1e keren. Hun be zittingen z(Jn geconflsceerd. De Zwitserse Nationale Vergadering heeft met 136 tegen 7 stemmen het be sluit der regering tot toetreding van Zwitserland tot het plan-Marshall goed gekeurd. Tegen J7 personen, onder wie de vroegere lunctiornris van de Amerikaanse ambassade John Griffith, die evenals 2 anderen voortvluchtig ls. Is thans te Buenos Aire; formeel een aanklacht uit gebracht ln verband met het complot, dat tegen het leven van president Peron en zijn echtgenoot zou zijn gesmeed. Karl Nielsen, een 57-Jarlge Zweedse handejaar ln scheepsbenodlgaheden, ls ln Warschau tot 5 Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „handelingen tegen de veiligheid van de Poolse staat". De 11 maanden, die Nielsen ln voorarrest heeft doorgebracht, zullen worden afgetrokken. Volgens een door het kabinet goed gekeurde wet zullen ln Tsjecho-Slowaklje kampen voor dwangarbeid worden opge richt. De kampen beogen de „opvoeding door werk van hen, die door hun leef wijze en hun houding tegenover de volks- democratlsche staat getoond hebben dat zij zich niet willen onderwerpen aan een van de belangrijkste beginselen van de Tsjechoslowaakse grondwet, volgens wel ke iedere burger niet alleen het recht, doch ook de plicht heeft te werken voor en bij te dragen tot het welzijn van al len". De stafchefs van de vijf landen der West-Europese Unie de Benelux-lan- den. Frankryk en Engeland zijn gis teren op het Britse ministerie van oor log byeengekomen Lord Tedder, maar schalk van dc R.A.F. die voorzitter ls van het comité van stafchefs presideerde. Seth Ramarlksjna Dalmla, een In dische milllonnalr. heeft een vredesprijs uitgeloofd van 50 000 ropyen voor de gene, die „de grootste dienst aan de be vordering en handhaving van de vrede" bewijst. TSJECHO-SLOWAKEN IN VLIEGTUIG ONTVLUCHT. Volgens de radio van de Amerikaan se strijdkrachten hebben functionaris sen van het Amerikaanse leger een on derzoek ingesteld naar de verklaringen van twaalf Tsjecho-Slowaken. die Maandag de piloot van een Tsjecho- slowariis lynvliegtuig gedwongen heb ben van koers te veranderen en bij München te landen. Behalve de -12 ge noemde passagiers bevond zich ook de echtgenote van de Tsjechoslowaakse vice-ministerpres. Siroky. met haar 13- jarige zoon in het vliegtuig. Alle in zittenden van het vliegtuig worden voor nader onderzoek vastgehouden. De twee assistent-piloten en de marconist zouden bij het complot betrokken ge weest zijn. en de besturing van het vliegtuig na de start uit Brno overge nomen hebben, terwijl de chef-piloot met pistolen werd bedreigd. De enige personen aan boord van het vliegtuig, die niet van het complot op de hoogte waren, zouden zyn ge weest de ohef-piloot, een mannelijke passagier en de echtgenote van de vice- minister-president met haar zoon. Al leen de chef-piloot en mevrouw Siroky en haar zoon hebben te kennen gege ven naar Tsjecho-Slc-wakije te willen terugkeren. De ene mannelijke passagier, die niet van het complot af wist. toonde zich verheugd over de aarfcomst op de on verwachte plaats van bestemming en besloot terstond niet terug te keren. CHURCHILL EN EDEN OVER VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. Winston Churchill heeft het woord ge voerd in het kader van de actie voor vrijwillige dienstneming. Churohill opende het hoofdkwartier van de hulpluchtstrijdkrachten, waar van hij ere-commandant. is, In zijn toe spraak waarschuwde hij ziin gehoor, dat het nu. ingeval van oorlog, zeer wel mogelijk is. vanaf de Rijn een stroom van nieuwe V-wapens tegen Zuid-Enge- land te lanceren. Hij vervolgde:'„Op dit moment ligt de grens van Azië aan de Elbe. Het zou zeer dom van ons zyn, alles wat onder onze ogen plaats vindt en in onze oren wordt geschreeuwd enige indruk op ons te laten maken". „Groot Brlttannië en talrijke andere landen wensen de vrede, maar bij on dervinding weten wij, dat zwakte van ons niet bijdraagt tot de vrede. Het is integendeel onze plicht sterk te zijn" zo heeft Eden verklaard in een rede ln Mansion House, de residentie van de burgemeester van Londen. Over de houding der communisten ver klaarde hij „de communisten hebben geen recht van spreken. Toen wij in 1940 alleen stonden, hebben zij ons niet geholpen. Indien wij toen waren over wonnen wat zou er dan van de wereld geworden zijn en wat zou dan nu het communisme betekenen?" Verscheidene communisten, die pam fletten verspreidden en demonstreerden, werden verwijderd. Ingewikkelde situatie in Republiek. Residentie Rembang vast in rode handen De dienst Legercontacten geeft een overzicht van de militaire situatie ln de Republiek, gebaseerd op de jongste gegevens en deelt mee, dat op het olie complex te Tjepoe, de raffinaderijen zelf nog niet in brand staan, echter wel een aangrenzend complex, dat tijdens de oorlog door de Jappen werd bijge bouwd. In het gebied tussen Tjepoe ei? Soerabaja komen talrijke branden voor en in de kampongs zijn grote ravages aangericht. De aan de regering teDjok- ja trouw gebleven brigade-Soenarto.be- staande uit twee bataljons en enkele STC-bataljons, bevindt zich hier tegen over de massa des volks, die geleid wordt door de Laskar Min jak (olietroe pen, d.w.z. arbeiders-bataljons, die oorspronkelijk waren gevormd om bij de komst der Nederlanders het gehele complex der raffinaderijen in brand te steken). Een restant van de Siliwangi- divisie, dat in Tjepoe zat, heeft aan vankelijk de zijde der communisten ge kozen, doch schijnt thans weer naar de regering te zijn overgelopen. Zij bestaat voor 't grootste deel uit aanhangers van Tan Malakka. In het Zuiden van het Republikein se gebied, In Midden- en Oost-Java -iijn de communisten overgegaan tot dc gucrilla-tactiek, terwijl in 't Noor den, in het bijzonder in het gebied van Tjepoe, een georganiseerde strijd woedt. Overal, waar Lasjkar-brigades in de divisies zijn opgenomen, staan de troe pen wantrouwend tegenover elkaar. Het gebied van Diokja is in het al gemeen rustig, behalve in de buurt van Kalioerang (de bergplaats, waar de C v. G. D. en de delegaties geregeld bijeenkwamen). Er houden zich daar communistische benden op. die aanstal ten maken tot nachtelijke aanvallen op de hoofdstad. Te Solo is de Republi keinse regering de toestand meester, al zijn ten Noorden van de stad commu nistische benden gesignaleerd. Verder naar het Noorden bevinden zich com munistische brigades. De gehele residentie Rambang be vindt zich vast in communistische handen. In het gebied ten Zuiden van Solo vordert de opmars der Republi keinse troepen naar Patjitan slechts zeer langzaam. De communisten zijn hier de guerilla-tactiek begonnen. Patjitan is nog geheel communistisch en staat onder dc invloed van een strijdgroep, bestaande uit voormalige criminele gevangenen, die uit de ge vangenissen van Djokja en Solo wer den losgelaten, In het gebied van het Lawoe-complex (ten Z.O. van Madioen) zijn de grotere plaatsen alle in handen van de Republi keinse troepen, daaromheen opereren I echter overal guerilla-benden. In Doengoes zijn alle krijgsgevange nen, o.w. vooraanstaande leden van de Republikeinse defensiestaf in Oost-Ja va, door deze afvallige troepen ver moord. De brigadecommandant Dach- lan is overgebracht naar het hoofd kwartier van Soengkono in Kediri. In Blitar en het verdere gebied ten Zuiden van Malang is de toestand zeer ingewikkeld. Pesindo-troepen vechten er tegen de TNI, echter niet de BPRI, die zich op de vlakte hgudt. In dit gebied spelen zich hevige ge vechten af. In de residentie Kedoe (ten Noorden van Djokja) was de 4e brigade van de TNI opgesteld. Hiervan zijn 3 bataljons naar de communisten overgelopen Deze bevinden zich in een gebied ten Noordwesten van Magelang en hebben tot taak de verbindingen van de rege ringstroepen naar het Westelijk front (in de Bandjarnegara-sector) te be moeilijken. Voorts ondernemen deze troepen nachtelijke aanvallen op Magelang, Temanggoeng en Parakan. De bevol king is hier zeer communistisch geïn fecteerd. In de Bandjamegara-sec.tor zelf zijn de troepen voor de ReDubli- keinse revering ook niet betrouwbaar, men heeft daar op grote schaal met desertie te kampen, als eevole van het overlopen van de Republikeinse mili taire politie. Eigenmachtige infiltratie naar door de Nederlanders bezet gebied wordt oogluikend toegestaan In Zuid-Kedoe heeft de 3e brigade, die beschouwd wordt als een der meest lovale onderdelen, moeiliikheden met de h°vnlking en de strijdorganisaties. In Poerworedjo heeft communistische agitatie plaats, er komt daar veel sabo tage voor. GEVECHTEN ROND PONOROGO. Naar Antara meldt, hebben com munistische troepen Zaterdagnacht een aanval gedaan od Ponoroco. na de omsingeling door de Republikeinse troepen te Doengoes te hebben ver broken. Na gevechten, die de gehele nacht duurden, werden de commu nisten afgeslagen, echter niet. dan nadat zii h"u gevangenen hadden we ten te bevrijden en 15 man van de Republikeinen te hebben gedood. In het gehele gebied van Madioen hebben de Republikeinen het burger lijke bestuur hersteld, doch op het plat teland ondervindt men vele moeilijkhe den. daar het Republikeinse bestuurs systeem door de communisten geheel is ge^ esor ea n iseerd. De opstandelingen hebben een groot bedrag in geld buitgemaakt, n.l. uit de kas van het militaire hoofdkwartier in Oost-Java 7% millioen roeüiah. uit de staatsbank 2 en r'* miu lioen roepiah.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1