HET FEEST VAN LEIDENS ONTZET Tienduizenden nemen deel aan feestvreugd ,Vredes-optocht" symboliseert 300-jarige onaf hankeli j kheid y_j Bijna 2500 personen ontvangen haring en wittebrood Oude traditie in luister hersteld Hagenaar Westerduin sloeg Jac. de Groot in eindsprint van zingend-dankbaar gedenken 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 October 1948 Tweede Blad No. 26505 Onder begunstiging tan de meest ideale weersomstandigheden heer lijk zacht herfstweer met öu en dan een zonnetje heeft Leiden, ditmaal op Zaterdag in verband met de Zondag, haar 3 Octoberfeest gevierd. Heb ben de tien en tienduizenden er was vooral in de middaguren 'n druk bezoek van buiten aan de feestelijkheden deelgenomen. Hebben zij zich met ons verdrongen langs de weg, welke de optocht toch altijd nog het glanspunt van de dag volgde om dan bepaald te worden bij het geen zich in de historie van ons land heeft afgespeeld. Maar ook 't Schut tersveld „slokte" zijn tienduizenden op, terwijl de meer aan traditie ge hechte Leidenaar en dat zijn er gelukkig velen zijn belangstelling voor de koraalmuziek toonde of „zijn" feestgave aan het Waaggebouw in ontvangst kwam nemen. Behalve al dit „uiterlijk vertoon" vond in de och tenduren ook nog een plechtige herdenking in de Pieterskerk plaats, welke het geheel van de dag in hoger licht plaatste. die twee grote slok-oppen jolijt en ver maak dan allen opeisen. Plm. 6000 personen namen aan taptoe deel Nadat de feestelijkheden reeds Don derdagavond met een wijdingsure in de Pieterskerk waren ingezet, volgde op Vrijdagavond de taptoe, waarvoor de belangstelling ditmaal bijzonder groot was, zodat met plm. 6000 deelnemers een record werd bereikt. Reeds voor halfacht was het druk op de Kaasmarkt. Voor de omstander leek het aanvankelijk wel iets van een chaos weg te hebben, docht de regelingscom missie kent het „vak" en slechts heel weinig over de vastgestelde tijd kon de lange, zeer lange lichtstoet afmarche ren. Alles was keurig voor elkaar ge bracht! Voorop gingen het bestuur van de 3 Octobervereniging, het Collegium van het L.S.C. en de besturen van di verse subverenigingen, het bestuurder V.V.S.L. en daarachter volgden, wij zouden willen zeggen, bijkans alleLeld- se verenigingen in bonte volgorde, met wapperende vaandels, met fakkellicht van diverse sterkte en kleur, waar tussendoor verschillende muziekcorpsen een plaats hadden gevonden. Sterk vertegenwoordigd waren vooral de di verse padvindersverenigingen, welke met haar tamboer- en pijpercorpsen niet weinig bijdroegen in deze recht feeste lijke stoet, waarvan het voorbijtrekken ruim een halfuur in beslag nam. Hoe wel wij ons met het oog op onvolledig heid niet zullen wagen aan het geven van een opsomming der deelnemende verenigingen, willen wij hier toch een uitzondering maken voor de speeltuin vereniging Zuiderkwartier en Ons I Eiland, die beide met een fraai ver lichte en versierde groep keurig voor de dag kwamen. Hulde! Terwijl de stoet zijn weg vervolgde werd het bestuur van de 3 Octobervereni ging, in tegenwoordigheid van het Col legium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V.S.L., op het Stadhuis door het College van B. en W. ontvangen, waarbij burgemeester Van Kinschot hulde bracht aan de organiserende vereniging en herinnerde aan de voor onze stad en ons land zo belangrijke gebeurtenis van 1574: het ontzet van Leiden, in welk verband hy voorts nog wees op de vrede van Munster. Met een enkel woord heeft de voorzitter van de 3 Octobervereniging, de heer W. v. d. Laan. voor deze ontvangst bedankt. Nadat nu ook het College van B en W. zich bij de stoet had aangesloten, vervolgde deze zijn weg naar het Van der Werffpark, waar de heer Van der Laan aan de voet van het standbeeld van Leidens eerste burger uit 1574 een krans neerlegde. Vervolgens hebben al le deelnemend© verenigingen hier voor het College van B. en W. en het be stuur der 3 Octobervereniging gedefi leerd. tijdens welk défilé door een de putatie van de Herv. Jeugdraad nog een bloemenmozaïek aan de voet van het monument werd neergelegd. Langs de gehele weg, die de stoet, waarin echter naar onze mening te veel „klein goed" meeliep, volgde, ston den de belangstellenden enige rijen dik. Hoewel wij ons kunnen indenken, dat er voor het bestuur van de 3 October vereniging bezwaren aankleven om zeer jeugdige personen uit de taptoe te we ren, vragen wij ons toch af of het in volgende jaren niet gewenst is aan dienaangaande bestaande bepalingen: ..Geen kinderen beneden een bepaalde leeftijd te doen opnemen", de hand te houden. Dan kan ook woorden voorko men, dat de taptoe, zoals dit Vrijdag het geval was (bij de Gijselaarsbank en Steenschuur). bij horten en stoten doorkomt. Voorts zouden wij het op prjjs stellen, dat de 3 Octobervereni ging weer terugkeerde tot een verlich ting met schijnwerpers van het monu ment van Van der Werff. Het dit jaar ontstoken Bengaalse vuur was wel wat povertjes en liet de figuur van Van der Werff, voor wie toch deze hulde is be doeld. „in de nacht". Na afloop van de taptoe heeft het Harmonie-gezelschap „De Post" het bestuur van de 3 Octobervereni ging in „In den Vergulden Turk" nog een klankrijke serenade gebracht. Reveille opent de feestdag 3 Octoberreveille, koraalmu ziekdat is sedert mensenheugenis de traditionele inzet van het feest van Leidens ontzet geweest en zo was het gelukkig ook nu. Gelukkig, omdat juist in deze tijd met z'n voortdurend jagen en vliegen men zich dubbel aan dergelijke tradi ties gaat hechten. Er gaat van die eer ste nummers een weldadige wijding uit; een sentiment, waarvoor in de middaguren van een 3 Octoberdag eigenlijk geen plaats meer is, omdat Klokke 7 uur was de heer B. Verweel met zyn mannen van het Leids Politie ap*die °°k in ander °p- n!oovU' g nog 211111 een zware taak °P het balcon van het stadhuis. Een steeds aangroeiende hw£f be'anSstellenden luisterde eer- wlfhfi naar tonen van ons aloude en ^1? ri»Waadmede. het Progfamma i dag Inzette. Plechtig tmmiSïï koperen stemmen der de «le herfstlucht lM?mrigegaan d??r n°s enkele kora- h„ J J e ."Mo01 Nederland" werd deze muzikale inleiding tot het feest Mwd"" mCt h" "™en Norlands r'®aa.r en dag 's het voor de vroege feestgangers nooit moeilijk te besluiten, waarheen zij hun schreden na beëindiging der reveille zullen rich ten: de Breestraat kent op dat moment slechts éénrichtingsverkeer daar alles naar het Van der Werffpark trekt voor de koraalmuziek. Een klein aan tal. dat echter terdege inzage van het feestprogramma had genomen (in de overzichtelijke dagindeling hebben wij deze opgave gemist) spoedde zich ech ter naar het in 1924 onthulde monu ment aan de Jan van Houtkade? Plantsoen, waar omstreeks kwart voor acht door de voorzitter van de 3 Octo bervereniging een krans werd neerge legd als een eerbiedige hulde aan het viermanschap, dat in Leidens bange dagen zulk een belangrijke rol heeft vervuld. NEDERLANDS SCHIP IN ANT WERPEN VIERDE LEIDEN'S ONTZET. De officieren van de Nederlandse marineflottille. die een bezoek aan Antwerpen brengt, zijn Zondag voorafgegaan door hun muziek corps. door de hoofdstraten van de stad getrokken. In aanwezigheid van de Nederlandse consul-gene raal. de heer Middelburg, zijn bloe men neergelegd aan de voet van het monument voor gesneuvelden Na afloop werd aan boord van de „Vulkaan" de 374ste verjaardag van het ontzet van Leiden herdacht. Bij deze gelegenheid werden witte broden en haringen uitgedeeld. Haring en wittebrood. De traditionele uitreiking der 3 Octo- ber-feestgave, haring en wittebrood, is in schoner luister hersteld. De opwek king van het 3 Octoberbestuur om deze traditie niet een roemloze dood te doen sterven, is met groot succes bekroond. Bijna 2500 Leidenaars van alle rang en stand hebben zich Zaterdagmorgen aan het Waaggebouw vervoegd om het zee banket mitsgaders de „fluiten" in ont vangst te nemen en bedriegen de voor tekenen niet. dan zal de animo het volgend jaar nog groter zijn. De buurt vereniging Tuinstadwijk zorgde voor een aardige verrassing door met een grote groep wijkbewoners, voorafgegaan door het muziekkorps .Nieuw Leven", te verschijnen, met zich voerende een wagen, waarop een veel meer dan le vensgrote haring en wittebrood stonden afgebeeld. Wij vernamen, dat het vol gend jaar tal van buurtverenigingen dit voorbeeld zullen volgen, zodat een interessante strijd kan ontstaan, welke wijk op de meest originele wijze aan de markt komt. Hengelsport-attributen zullen daarbij ongetwijfeld een belang rijke rol spelen, maar hoe de „brood jagers" gesymboliseerd moeten worden is een vraag, welke wy gaarne aan de vindingrijkheid der georganiseerde buurtbewoners overlaten. Behalve in een massale opkomst en dientengevolge in hogere stapels broden en meer tonnen haring, verschilde het aspect in niets van vorige jaren. „T. en D." speelde op het Waaghoofd vro lijke muziek, de organisatie klopte als een bus, de burgemeester en zijn echt genote, het volledige bestuur der 3 Oc- tober-Vereniging en het collegium van het Leidsche Studentencorps gaven als steeds act© de prèsence, het 3 October- bestuurslid, de heer ir J. J. G. van Hoek werd voor de microfoon der We reldomroep geïnterviewd, een legertje persfotografen liet de burgemeester (quasi) ettelijke haringen verslinden en de praeses-collegii, de heer J. Drijber, bood, overeenkomstig het gebruik, de haring-uitreikende dames met een hof felijk speechje een fles Eau de Cologne aan ten einde de penetrante geuren voor het verdere deel van de dag zo veel mogelyk te maskeren. Dit onderdeel van het feestprogram ma, druipt als het ware van de tradi tie en alleen om d i e reden is het ons even lief als de meest spectaculaire ele menten van deze dag. Maar bij alle oude vertrouwde beel den misten we toch enige bekende ge- De 3 Octoberrace. zichten, die we voorheen gedurende een lange reeks van jaren op deze morgen op deze plaats aantroffende heren C. J. de Jongh en R. de With, die in het afgelopen jaar door de dood zijn weg genomen. de heei Van der Waard, die zijn plaats als ..broodgever" aan 1on- gere krachten heeft ingeruimd en de directeur van de Markt- en Haven dienst. de heer L .A. Mennes, die we gens ziekte verstek moest laten gaan. Moge hij het volgende jaar in functie wederom aanwezig zijn. Premieregen op het Levendaal „Daar komen ze!" Mei deze kreten ontlaste zich de spanning van de dui zenden, die Zaterdagmorgen op het Levendaal de wielerwedstrijd bijwoon den. Achter op de weg naderden in snelle vaart twee fleurige figuurtjes stampend op de pedalen en rukkend aan de sturen van hun lichte karretjes. Het waren onze stadgenoot Jac. de Groot en de Hagenaar Westerduin. In de voorlaatste ronde waren zij weg gesprongen, het peleton ver achter zich latend, in de sprint zou de race beslist worden. Schouder aan schouder stormden zij op de finish af, de fietsen zwiepend on der de grote inspanning. Langzaam, met machtige stoten, schoot de Hage naar naar voren: eerst een banddikte, toen een half wiel Jac de Groot was verslagen. Eervol! Het was een waardig slot van een race, die eerlijk gezegd 27 van de 28 ronden een zeer rustig karakter droeg. De vele premies hielden het peleton bij elkaar, waardoor wij verstoken bleven van uitlooppogingen en felle jachten. En premies waren ei volop. Het feit, dat de Hagenaar Kooyman met 50 een deneieren. een zilveren ring. twee fles sen jenever, een fles Vermouth, een das en sokophouders en nog een paar kunstvoorwerpen naar huis ging. spreekt o.i. boekdelen En dit is slechts een kleine greep uit de rijke collectie, door het Leids Studenten Corps en zaken mensen bijeengebracht. Wij zullen echter de laatsten zijn i met te beweren, dat de wedstrijd niet geslaagd is. Integendeel, voor elke pre- Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet Als gewoonlijk vormde de door vele honderden bijgewoonde Koraalmuziek bij het standbeeld van Van plechtig onderdeel van de overigens uitbundig vrolijke feestviering. Op het Schuttersveld Zoals telkenjare is ook ditmaal van de koraalmuziek in het Van der Werff park weer een bijzondere wijding en bekoring uitgegaan. De klok van achten was nog niet koud of Leo J. Mens tikte met zijn dirigeerstok op de katheder om stilte en aandacht en even later klonk plechtig „Een vaste burg is onze God" in de oren van de sterk aangegroeide menigte Het kooi van honderden „vrij willigers" gaf zich met grote toewijding aan de taak om aan deze wijdingsvolle aubade de schoonst mogelijke luister te schenken en werd in dat loffelijk stre ven op uiterst volgzame en muzikale wijze gesteund door de Chr. muziekver eniging „Concordia". In eendrachtige overgave aan het gemeenschappelijk doel werd een zeer harmonieus geheel verkregen, waarvan inderdaad wijding en een sfeer van zingend-dankbaar ge denken uitging Aldus samenvattend hebben zangers en instrumentalisten op waardige wyze een traditie voortgezet, welke wij niet aarzelen een der schoon ste van de gehele 3 Octoberdag te noe men. Volgens goede oude gewoonte werd dit deel van het programma besloten met het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. Het was vanzelfsprekend, dat onze burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot waar zagen wy hem deze dag niet? zich ook onder de toehoorders bevond en met grote bereidwilligheid gevolg gaf aan het tot hem namens het koor door de heer H. W. de Nie ge richte verzoek om een grote krans met linten in de stadskleuren te hechten aan het standbeeld van zijn illustere voorganger der Werff in de ochtenduren een Militaire mars door de stad Gedurende de gehele dag, maar vooral in de avonduren, concentreerde zich de feestvreugde op het Schutters veld, waar men dan ook tienduizenden verenigd vond. Tussen de gebak- en poffertjeskramen, de ouderwetse draai molens, schiettenten en de meer mo derne fiets- en autobanen, schepraden en „kunst"-paleizen was het doorlopend druk. De tegen elkaar in spelende draai orgels schiepen die echte, ken- merkende kermis-atmosfeer, welke i het monopolie is van drukbezochte feestterreinen Vrolijkheid en jolijt voer- den de hoofdtoon in de diverse verma- kelijkheden. Onderlinge wedstrijden aan de hoofden van Jut volgden elkaar in een schier eindeloze reeks op Maar ook „griesel"-tentjes verheugden zich in een druk bezoek. Vanzelfsprekend trok i ook de traditionele Losvlonder (wat hebben wij hier toch een tradities!) haar hoslustigen. Dat de thans hier ter stede nog in garnizoen liggende militairen hun me dewerking aan de viering van Leidens ontzet niet hebben willen onthouden en van halfnegen tot halftien per auto colonne door de stad trokken, moet te meer worden gewaardeerd daar hun aantal zeer is gedund. Er waren dan ook aanvankelijk wel enige moeilijk heden te overwinnen. Toegegeven, dat een in correcte pas marcherend deta chement op buitenstaanders meer in druk maakt, dwong de thans gefor meerde colonne diep respect af. Vooral in de omgeving van het Stadhuis, waar voor de autoriteiten gedefileerd werd was de belangstelling zeer groot. Mede werking aan dit défilé, dat werd afge nomen door de garnizoenscomandan- dant. kapitein Braadbaart. verleende de Koninklijke Militaire Kapel, terwijl hier ook het Studentenweerbaarheids- corps „Pro Patria" de eerbewijzen bracht. mie moest gereden worden en zy waren de moeite waard om er een sprintje aan te wagen, zodat er doorlopend leven in de brouwery bleef. Jammer was, dat zich in deze wedstrijd nog een vrij ern stige valpartij voordeed, waarvan de Hagenaar Storm het slachtoffer werd. In de laatste ronde drong het publiek naar voren en toen schynt een zeer jeugdige wielerenthousiast in een onbe waakt ogenblik met zijn vlaggetje de sterkte van de spaken van Storm's racefiets te hebben beproefd. Zes ren ners kwamen hierdoor ten val, Storm liep een gebroken sleutelbeen op en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere slachtoffers kwamen er met materiaalschade af. Het was de enige wanklank in deze door de Swift- Combinatie in samenwerking met het L.S C. uitstekend georganiseerde wed strijd. Na afloop reikte de neer J. Drijber van het L.S.C. met enkele toepasselijke woorden de prijzen uit Het vertrek sein van deze wedstrijd werd gegeven door de heer W. van der Laan, de voor zitter van de 3 Octobervereniging. ter wijl ook burgemeester Van Kinschot grote belangstelling voor de wielersport toonde. Voor de aanvang van de race zagen wfj hem ten minste even op de fiets van De Groot klimmen. De uitslagen luiden: 1. Westerduin (Den Haag)2. Jac. de Groot (Leiden); 3. Riethoven (Lel den); 4. De Ryer (Den Haag); 5.Ouwe hand (Den Haag); 6. Rijsbergen (Lel den); 7. v. d. Voort (Den Haag); 8. Vollenbregt (Den Haag); 9. W. Vrees wijk (Alphen); 10. Vollenbregt (Den Haag). Junioren: 1. Ten Kate (Den Haag); 2. Post (Leiden); 3. Wallet (Lelden): 4. G. Vreeswilk (Alphen). Totaal-uitslae clubontmoeting: Snartaan (Den Haag) 34 punten; Swift-Comblnatle (Leiden) 21 punten. 3 October-varia Succes voor Jan Klaassen Voor het gebruikelijke kinderfeest be stond weer een grote belangstelling. Zowel de poppenkastvertoning van de heer Drlessen op het Stadhuisplein als die van de heer Spier in de Steen straat. heeft een grote schare kleintjes een genoegelyk uurtje bezorgd. Voor de jongste Leidse generatie was dit on getwijfeld hét glanspunt van dit 3 Oc toberfeest. IN DE LAKENHAL. Het museum „De Lakenhal" werd des morgens door ruim 1000 belangstellen den bezocht. Uiteraard trok de afdeling „Beleg en Ontzet" en de fototentoon stelling „Weet U nog wel" de meeste bezoekers. Het imposante doek van Van der Werff was voor de rechtgeaarde Leidenaar alleen al een bezoek waard. Aan de Breestraat waren de stoepen van Stadsgehoorzaal, de sociëteit Mi nerva, het postkantoor en het belas tingkantoor vrijgehouden voor de inva- lieden, die van daar gelegenheid kre gen de optocht gade te slaan. Tijdens de optocht werden de Invalieden ver frissingen aangeboden, dank zy de me dewerking van diverse Leidse firma's. Terwijl de wethouders met hun da mes op het bordes van het Stadhuis 't voorbij trekken van de optocht gade sloegen, was dit jaar voor het eerst voor de leden van de gemeenteraad met hun familie een plaats voor het Stad huis ingeruimd. Een zeer gewaardeer de attentie, welke wel de belangstelling had! MET EEN SLECHTE GEWOON. TE GEBROKEN. De politie, versterkt met een aantal manschappen van de rykspoiitie, werk te Zaterdag „op volle teer en" en is er tydens taptoe en optocht zeer tot ge noegen van „de mensen langs de kant" m geslaagd, aat dit jaar voor het eerst met en wel zeer slechte Leidse gewoon te: „het op het laatste moment mid den op de rijweg verblijven" werd ge broken. Het kan ook anders. Huidei Ook de „mannen" van de gemeente lijke reiniging, die, nauweiyks nauat de laatste feestgangers waren verdwe nen. er op uittrokken om de stad weer een normaal en vooral schoon aanzien te geven, verdienen een pluim op hun hoed. Er was veel te ruimen, maar Zondag in de vroege ochtend was de straat schoon! Bravo mannenI

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5