3 October-herdenking in Pieterskerk Motorkustschip „Mizar-N" te water gelaten in Alplien Residentie slagveld van Leidse en Delftse „groenen" Laatste Berichten T MAANDAG 4 OCTOBER Waardevolle aanwenst voor de koopvaardij Van de talrijke Industrieën die Al phen bezit is de scheepsbouw zeker niet de onbelangrijkste, misschien zelfs wel de belangrijkste, wanneer wij de motor- fabriek „De Industrie" er bij rekenen. De naam Boot is daarmede feitelijk onafscheidelijk verbonden. Tal van ma len zijn er daar reeds schepen van al lerlei afmetingen en met velerlei be stemming te water gelaten. Toch was het aan de grote belang stelling bij de tewaterlating van Vrij dagmiddag merkbaar, dat dit wel een bijzondere moest wezen. Naast de vele scheepvaart-autoriteiten bemerkten wij o.m. burgemeester mr Schokking en de beide wethouders de heren W. Brouwer en J. Th. SpreiJ, de heer Dekker als ge meenteraadslid, dr Waardenburg, de heer De Ridder voor de provincie, de volledige dir. der firma Van Nievelt Goudriaan en Co. Stoomvaartmaat schappij N.V. te Rotterdam voor wiens rekening een tweetal van dit type Kust vaarders gebouwd wordt op deze scheepswerf „De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot N.V. Tal van andere ge nodigden en hun respectievelijke dames waren mede op het speciaal aange brachte podium, toen de heer W. Boot namens de directie der „Vooruitgang" een hartelijk welkom uitsprak. Direct daarna verrichtte een zoon van een der directeuren der firma Goudriaan, Jan de doopplechtigheid door het lint door te knippen, waarna de fles champagne tegen de voorsteven van het prachtige schip aan scherven sloeg. Het waren de talrijke scheepsbouwers, die de laatste obstakels weghaalden, waarna statig de „Vizar-N" onder groot gejuich van de honderden toeschouwers, die zich voor al ook aan de overzijde van de Rijn hadden opgesteld, te water ging. Eerst nu was pas goed te zien welk een aanwinst dit 550 ton metende motorkustschip voor onze scheepvaart betekenen zal. Een indruk die later toen Wh onder leiding van de heer W. Groenheide het schip bezichtigden nog werd bevestigd. De hutten en slaapge legenheden zowel voor het hogere als het lagere personeel bieden hen het hoogst mogelijke comfort. Wat de bijzonderheden van het schip betreft het volgende: Het schip is van het R.Q. type en heeft de volgende af metingen: lengte 43.50 M., breedte 8.15 M., holte 3.22/4.02 M.D.W. 550 ton. In de motorkamer wordt ingebouwd een 6 cyl. 360 P.K. aiesselmotor, ver vaardigd door de motorenfabriek „De Industrie" te Alphen. Het schip is voorzien van één mast met 2 laadbomen en 2 motorwinches. Alle verblijven bevinden zich in het achterschip. Voorts wordt het schip uitgerust met oliegestookte centrale ver warming en dito fornuis, ïadlotele- foon-installatie en echolood. De bouw heeft plaats gehad onder toezicht van het Bureau Veritas en de Scheepvaart-Inspectie, Op de vrijgekomen helling zal de kiel gelegd worden voor twee havenstoom- sleepboten met ijsversterking voor Pool se rekening, terwijl op de tweede hel ling de „Matar-N", een zelfde Kust vaarder, voor rekening van dezelfde rederij, bijna voltooid is. Na afloop der plechtigheid verenig den de directieleden en genodigden zich ten huize van de heer W. Boot, waar gelegenheid bestond de directie met de gunstige tewaterlating te feliciteren. Het moment van de dwarsscheepse tewaterlating van de fraaie kustvaarder. Foto LUX, Alphen. Bescherm het dier! 4 OCTOBER IS „WERELD DIERENDAG". Vandaag is het „Werelddierendag", de dag waarop bijzondere aandacht wordt geschonken aan het dier. Het opwekken van eerbied voor het levende, zich uitende in daadwerke lijke bescherming, niet alleen dus van de lijdende mens, het lijdende kind, maar ook van het lijdende dier, zich ook uitende in de oproep tot voorko men van het kwaad, dat het dier kan worden aangedaan, is de bedoeling van deze dierendag, welke internationaal op 4 October is ingesteld. Laat deze dag een ieder er aan moge herinneren, dat het zijn morele plicht is het dier in bescherming te nemen, waar en wanneer het onze hulp nodig heeft of vraagt. Men moge heb de échte ontferming betonen, niet voortkomend uit gevoelen van weekheid, maar uit eerbied voor &1 wat leeft I Nachtelijke overval van twee mannen DIRECTEUR VAN ZUIVELFABRIEK BEROOFD. Des nachts Is ingebroken in de Coöpe ratieve Zuivelfabriek te Giekerk. De directeur W. J. Schenk werd in zyn slaapkamer overvallen door twee man nen. Bij de ontstane worsteling moest de heer Schenk het onderspit delven. Hij werd aan handen en voeten gebon den en een prop werd in zijn mond ge stopt. Hierna maakten de dieven zich meester van de sleutel van het kantoor en namen de kas, waarin zich f. 4000.— bevond, mede. Dit geld was bestemd voor het uitbetalen der lonen. Toen de huishoudster op het lawaai afkwam vond zij wel de geknevelde directeur, maar de beide dieven waren gevlogen. Pool steekt Amsterdammer dood DADER VRIJ ERNSTIG GEWOND. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks het middernachtelijk uur, heeft 'n 23-j. Pools arbeider, Joseph Prokop, in de Rustenburgerstraat bü de Amsteldijk te Amsterdam de 26- jarige scheepsbouwarbelder Jan de Wayer bij een vechtpartij een mes door het hart gestoken, ten gevolge waarvan de Wayer vrijwel onmiddel lijk overleed. Prokop zelf liep bij deze vechtpartij, waarbij nog een tweede Poolse arbeider, een 33-jarige Poolse vrouw en haar 14- jarige dochter Irene aanwezig waren, eer. steekwond op in de linkerlong en wordt thans onder bewaking verpleegd in het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam. Hij is vrij ernstig verwond, daar zich lucht tussen long- en borst- vlies heeft verzameld en was gister middag nog niet verhoord. Het stoffelijk overschot van De Wayer is door de G.G. en G.D. overgebracht naar het Binnen gasthuis. De oorzaak van deze steekpartij is een door Prokop niet gewenste vriendschap, die de andere Poolse arbeider, Henryk Wilhelmi uit Lotz, thans metaaldraaier te Amsterdam, met het 14-jarig Poolse meisje Irene G. onderhield. De ver moorde Wayer was echter niet de vriend van het jonge meisje. Dat was Wilhelmi, die geen enkel letsel opliep. REHABILITATIE KAPITEIN HENK ALSEM. In aansluiting aan het bericht betref fende de opheffing van de schorsing van de reserve-kapitein H. M. A. Alsem als officier bij de legerfllm- en foto dienst, deelt de Leger Voorlichtings-" dienst mede, dat het onderzoek naar de vermoedelijke overtreding der deviezen- bepalingen heeft uitgewezen dat het ministerie van O., K en W. een bedrag van 320 pond sterling ten behoeve der kleurenfilms ter beschikking had ge steld. Bij het onderzoek in deze is der halve geen overtreding van de deviezen- voorschriften door kapitein Alsem ge constateerd. „God is ons een toevlucht en sterkte, Hij is krachtelijk bevonden een hulp in benauwdheden" Als iets op een 3 Octoberdag sterk tot de herinnering spreekt, dan is het toch zeker de plechtige herdenkings- stonde, welke telkenjare in de monu mentale Pieterskerk-kathedraal wordt gehouden. Hier toch kwam immers de uitgehongerde cn zwaar beproefde be volking in 1574 bijeen om God te dan ken voor Zijn wonderlijke uitredding en vertolkte het haar dank in het ont roerende psalmvers „Ik zal met al mijn hart den Heer, Blijmoedig geven lof en eerSedertdien hebben vele geslachten op deze zelfde plaats dit lied gezongen. En ook Zaterdag ochtend klonk dit lied door de hoge gewelven der kerk, velen ontroe rend. Het is een verblijdend, teken, dat de belangstelling voor deze historische ure vooral tijdens de achter ons liggende bezettingsperiode zo is toegenomen. Een belangstelling, welke zich ook in de na oorlogse jaren heeft weten te handha ven en welke Zaterdagochtend ruim 1800 personen naar dit bedehuis voerde. Ds P. W. Spruyt, die ditmaal de dienst leidde, had als overdenkingswoord ge kozen Ps. 46 2 „God is ons een toe vlucht en sterkte. Hij is krachtelijk be vonden een hulp in benauwdheden". In het begin van zijn toespraak wees ds Spruyt er op. dat deze herdenkings dienst een vast onderdeel van het feest programma van de 3 Octoberdag vormt. Vooral deze dienst, aldus spr.. raakt de kern van de 3 Octobervierlng. want in de Kerk hebben wij met God te maken. Hoewel wjj elke dag met Hem hebben te maken, wordt dit ons in de Kerk op een bijzondere manier geopenbaard. Ook de 3 Oct .-viering heeft met God te maken, want de tachtigjarige oorlog was een geloofsstrijd en Leiden's bele gering en ontzet was een fase in deze strijd. Het was Gods hand, die ingreep in de nood en ellende van Leiden's be volking. Ofschoon het ons wel moeilijk valt om in de verwarring der tijden en der volken Gods hand te ontdekken, hoorde de dichter van psalm 46 temid den van het woeden der volken de stem van God, die sprak: „Wees stil en weet dat ik God ben". Gods stem is een dui delijke stem. God spreekt niet vaag. Gods woord is Gods daad. De heilige stad Jeruzalem is het duidelijke teken van de omgang van God met het volk Israël. God woont temidden van Zijn volk. Wat Jeruzalem was voor de dichter van Psalm 46, is Jezus Christus voor ons, aldus spreker. In Hem wont de volheid der Godheid lichamelijk. In Hem woont God in ons midden. Het woeden der volken is de opstand tegen Zijn Rijk. Zo was ook het woeden der volken In de tachtigjarige oorlog het verzet tegen het Rijk van Jezus Christus. Als deze volken woeden wordt alle sa menleving onmogelijk. De naaste wordt alleen gebruikt om eigen machtswel lust te doen botvieren. Men ziet de naaste niet meer. Leeuwken, die zes tienjarige vrijbuiter, martelde men dood, het sadhisme vierde hoogtij. Rustig liet de vijand de bevolking uithongeren en uitsterven door de pestziekte. Geluk kig dat flinke mannen als Dirk van den Bronkhorst, de Van der Doezen. Van der Werff en Jan van Hout in geloofsver trouwen de uitgeteerde bevolking heb ben gesterkt in hun strijd. In de be nauwdheden werd God bevonden een hulp te zijn. Kunnen wy het ons niet indenken, dat de dankbaarheid groot was toer de vijand de verschan singen had verlaten en toen dooi de komst van de Geuzen de bevolking brood, kaas en haring ontving? Ook in die tijdwas God een toevlucht en sterkte. Wij gedenken, aldus ds Spruyt. maar dat betekent ook, dat wij in onze tijd leren vertrouwen op Gods daden. Ook nu woeden de volken. Wie weet voor welke zware offers wij geplaatst worden. Laten we de moed mogen ontvangen - om te strijden. Want de strijd is altijd - een strijd vanuit de overwinning, die in Jezus Christus werkelijkheid is, al dus eindigde spr. zijn overdenking. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze Indruk wekkende dienst besloten. Nu de eigenlijke 3 Octoberdag op Zon dag viel, is gisteren eveneens in vele andere kerkdiensten Leidens ontzet herdacht Bevestiging ds R. Blommaert te Rotterdam HARTELIJKE PLECHTIGHEID. Haags publiek deelde in de schade! De traditionele strijd tussen Lpidse en Delftse „groenen" over het bezit van de Residentie is Zaterdagavond opnieuw uitgevochten. De Haagse politie is er als van ouds ln gemengd geweest. Honder den studenten uit Leiden en Delft zijn bezig geweest elkaar met vuurwerk te bestrijden, doch hebben spoedig gemene zaak gemaakt om de politie te bestoken. Het Buitenhof was een massaal slagveld. De wederzijdse verliezenlijst meldde vier uniformpetten en negenendertig arres tanten. „Geen kwaad resultaat" vond de dienstdoende hoofdinspecteur en be roemde zich op massa's in beslag geno men vuurwerk. Alleen maakte hij zich bezorgd over de klachtenregen van het publiek. Vele gesohroeide en bescha digde kledingstukken waren het resul taat van de „bombardementen", die naar mening van de dienstdoende poli tiemannen veel te zwaar waren geweest.' De studenten gebruikten dit Jaar rook bommen en zware rotjes, hetgeen wel een maximum aan herrie en smook op leverde, doch ook vrij veel schade ln de dichte drommen van nieuwsgierigen aanrichtte. Sommige Hagenaars kregen brandwonden. Volgens enkele agenten werd „vuil" gevochten, „Dat de studen ten uniformpetten proberen buit te ma ken is tot daar aan toe", menen zij, „maar dat zij agenten van achter be springen en „vloeren" is niet sportief meer en valt buiten de traditie van dit jaarlijks strljdfestijn". Het moet ten slotte een beetje plezierig blijven. De kracht van de gummistok werd door deze ooi-zaken wel eens wat groter dan oorspronkelijk ln de bedoeling lag. Dat; kwam ln letterlijke zin op de kale bol len der groenen tot uitdrukking. Al was het lawaai eerst rond midder nacht geluwd, toch was de stemming niet zo best als in het vorig jaar. Wel licht kwam dit door de grote drommen Moeso naar Siam gevlucht? Naar het Bataviaas Nieuwsblad ver neemt. houdt do communistische lei der Moeso thans verblijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hy met een Republikeins vliegtuig naar Siam is overgebracht, schrijft liet blad. TOESLAGEN INVALIDITEITSRENTE MET 100 r/o VERHOOGD. Met ingang van 1 October zijn de uit keringen Ingevolge de invaliditeitswet verhoogd met een toeslag van 100 benevens met eventuele gezinstoeslag en kinderbijslag. Al deze verhogingen worden automatisch door de Rijksver zekeringsbank uitbetaald, zodat be- uont jcwam au aoor ae grote arommeii langhebbenden geen aanvragen behoe- Zaterdags publiek waartussen tal oze ven ln te dienelli kwajongens ln de Haagse binnenstad, wellicht ook, doordat in het begin van de strijd ln de Spulstraat door de uit de band springende groenen een ruit van een corsettenwinkel werd ingeslagen. Dat liep de spuigaten uit. Tussen de ruïnes vond de eigenaar een briefje, dat' de sohade vergoed zal worden. Aangezien de politie- dit Jaar geen Jeeps in de strijd wierp, waren de ge vechten dit jaar rommelig geconcen treerd voor het politiebureau Buitenhof. Het was minder geanimeerd. „Nu Ja" zeiden de „cracks" onder de agenten-1 strijders, „misschien volgend jaar beter". Ondertussen verkneukelden zij zich in de poets, die zij de studenten gebakken hadden: in alle stilte waren enige tien tallen „stille" politiemannen in burger gemobiliseerd. Misschien komen de groe nen het volgend jaar in uniform.... Inaugurele oratie prof. dr K. A. H. Hidding „DE SFIEGEL DER WAARHEID" In het groot-auditorium van de Uni versiteit aanvaardde prof dr K. A. H, Hidding Vrijdagmiddag als opvolger van prof dr H. Kraemer het ambt van ge woon hoogleraar in de phaenomenologie van de godsdienst door het uitspreken van een inaugurele oratie over „De spiegel der waarheid". Spr. behandelde de vormen, waarin de spiegel voorkomt in de diverse gods diensten als symbool van bepaalde denk wijzen en concludeerde dat de geschie denis en de phaenomenologie van de godsdienst tevens een actuele en prac- tische wetenschap is, neit alleen voor de zendeling, maar voor ieder theoloog en niet-theoloog. die begrepen wil wat de bron is van alle strijd, misverstand, wantrouwen en haat tussen Oost en West. die in deze Jaren al te zieer ook ons eigen volksbestaan havenen en schenden. Na de gebruikelijke toespraken had een drukbezochte receptie in het Aca demiegebouw plaats. TWEE UUR VERTRAGING VAN TREIN LEIDEN—UTRECHT. Defecte locomotief en een koe op de lUn veroorzaken ongemak. Vele reizigers, die gewoonlijk de trein, welke om 13.18 uur het station Utrecht verlaat in de richting Leiden, bevolken, ondervonden Zaterdagmiddag groot on gemak, doordat deze twee uur over tijd Bodergaven, Alphen en Leiden bereikte. Even voor Woerden reeds verminderde de trein opmerkelijk zijn vaart en be- reikte slechts heel moeizaam dit station. BIJ aankomst bleek, dat lekkage was ontstaan in de stookplaats van de loco motief, waardoor een belangrijk deel van de vuurhaard was leeggelopen en op het baanvak terecht gekomen. Daar het euvel ter plaatse niet te her- 1 stellen bleek, werd 'n andere locomotiel uit Utrecht gerequireerd. Deze kwam mee gelijk met de trein welke te 2.18 uur uit Utrecht vertrekt. Beide treinen wer den toen doorgezonden naar Alphen a. d. Rijn. Even voor Bodegraven evenwel werd een koe op de lijn door de trein overreden, hetgeen opnieuw vertraging in de verbinding veroorzaakte. Talrijke reizigers verlieten de trein om te zien wat er nu weer gaande was. De eigenaar van de koe kreeg een proces-verbaal, het dode dier werd langs de lijn gelegd, doch toen duurde het nog enige tijd eer de GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Gevonden voorwerpen ln de maand September 1948: colbertjasje, muntbiljet, zakmes, boorden, sleutels, vulpen, baby sokje, kettinkje met hanger, kinderjasje, handschoenen, tabakzak, lederen riem, kano, ballpointpen, auto-wieldop, zilve ren kettinkje, badhanddoek, brillen, on derbroek, militaire baret, oeintuur, acte- tas met inhoud, voetbal, portemonnaie, meisjesregenjas, vlag met stok, kinder schoentje, schooltas, bakfiets, regenjas, distributiebescheiden, das, padvinders- riem, stofjas, regenpijpen, armband, klndervest, een paar schoenen, borstrok, houten paal, duimstok, overall, rozen krans. zilver ringetje, kruisje, herenhor loge, rijwielpompje, bankbiljet, kinder muts. zilveren rammelaar, sjaal, hon denhalsband met riem, damestas, pak ken inh. gist, parapluie, rywiel-zadel- dekje, dames alpinomuts, armbandhor loge, Engels boekje, want, oorbel, etui met inhoud, herensok, bal, sabel met schede, hoofddoek, gm^choen, kinder schoudertas, roeiboot, nummerbord van autö, motorhandsohoen, portefeuille, vul potlood. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat no. 10 te Leiden op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 18 October a.s. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Gisteren is ds R- Blommaert, die ver leden week afscheid heeft genomen van de Waalse Gemeente te Leiden, be vestigd tot predikant van de Waalse Gemeente te Rotterdam, - - - In het kerkgebouw aan de Boshoek nieuwsgierige réizigers weer hun Plaatsen aren aanwezig een vertegenwoordiger I ln de trein hadden ingenomen. Met on- waren aanwezig een vertegenwoordiger van het Rotterdamse Gemeentebestuur, gedelegeerden van de „Commission Wallonne" en van verschillende Waalse Gemeenten in Nederland, waaronder natuurlijk die van Leiden, benevens vertegenwoordigers van de Nederduits Hervormde, de Doopsgezinde, de Lu therse en de Schotse Kerk te Rotter dam. Ook waren leden van de Leidse Gemeente naar Rotterdam getrokken om de bevestiging van hun afgetreden predikant bij te wonen. Ds L. P. Reyss verriohtte de bevesti gingsplechtigheid, na voorlezing van gedeelten uit 1 Oor. 3 en II Cor, 4; hij verklaarde voj vertrouwen zijn „Minis tère" aan zijn opvolger over te dragen, die geen onbekende voor de Rotterdam se Kerk was, daar hy reeds ln de oor logsjaren, naast zyn vele lasten, ook die van deze Kerk op de schouders had genomen en haar in stand had gehou den tydens de ballingschap van haar voorganger. Namens de Commission Wallonne sprak ds Roth zyn collega toe; hij wenste de Rotterdamse Gemeente ge luk met haar keuze; zy heeft in haar nieuwe predikant een man gevonden met alle pastorale gaven; een man met „savoir vivre". Ds Blommaert hield zijn predikatie op grond van II Cor. 4, vers 5: ItNous ne nous préchons pas nous-mêmes; c'est Jésus-Christ le Seigneur que nous préchons, et nous nous disons vos ser- viteurs a cause de Jésus" (Wy predi ken niet onszelve, maar Jezus Christus den Heer, en wy noemen ons uw die naren oni Jezus' wlu. Hij legde er de nadruk op, dat de Christen niet het Evangelie ma-g ver warren met persoonlij xe meningen. In eenvoud °n öc-eidhci.l tot' dienen moet het predikambt tot uiting komen; inde dienst van liet Evangelie van Christus spreke vooral het hart. Het verband met zün nieuwe Gemeente legde ds Blommaert vast in de belofte „Je suis vous; je veux être votre ami et, s'il le faut, votre confident" (Ik ben van U; ik wil uw vriend zyn en, als het moet, uw vertrouweling). Aan het einde van de dienst, zongen de talryke aanwezigen de bevestigde predikant het 5e vers van Cantique 12 toe: „Gloire soit au Saint-Esprit", waarna zy, deels om kennis te maken, deels om geluk te wensen, ds en mevr. Blommaert de hand kwamen drukken. BURGEMEESTER BIJ DIAMANTEN BRUIDSPAAR OP BEZOEK. Burgemeester en mevr. Van Kinschot hebben gistermiddag een bezoek ge bracht aan het diamanten bruidspaar, H. van Loef—Nieuwenhuizen in het Pioenhof dat deze dag precies 60 jaar in de echt was verbonden. geveer twee uur vertraging werd de reis voortgezet. W. G. WALSTRA f In de ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden de lieer W. G. Walstra, die van 1916—1934 chef-machinist van het Kamerlingh Onnes-laboratorium ls geweest en bovendien leraar in het sme den, bankwerken en electrisch bedryf der Leidsche Instrumentmakersoplei- ding. De heer Walstra was een v oor tref fe- ïyk technicus. Aan hem is te danken geweest, dat de zeer-ingewikkelde electrische installatie, de drijfkracht van het cryogeen labora torium en de stroombron voor zovele proeven, steeds zonder haperen functio neerde. Vele in aantal zyn de toevoegin gen aan deze installatie van zyn hand. Ook als leraar heeft de heer Walstra uitgemunt. Bij dit deel van zijn werk- zaamheid kwamen zyn uitnemende ka raktereigenschappen vooral tot uiting, ook en niet minder waar het gold eens anders wensen te bevredigen, zyn dienst- en hulpvaardigheid werden hoog gewaardeerd. In 1934 verliet hy met pensioen 'sRyks dienst. De begrafenis vindt a.s. Donderdag in Nes by Akkrum (Fr.) plaats. CHR.KOOIPARKSCHOOL. Vrijdag JJ. was het 20 jaar geleden, dat de Chr. Kooiparkschool. Drlftstr. 49 (hoofd: de hr. C. P. van der Bie) ge opend werd. Ten teken daarvan stond de vlag op het gebouw. Des middags maakten de leerlingen met spandoeken en vlaggen een wandeling door de stra ten van het Kooikwartier. Daarna wer den ze nog enige tyd in de school aan genaam bezig gehouden en getracteerd. Op Woensdag 13 Oct. a.s. hoopt men dit feit met de ouders te gedenken in een Ouderavond. SERENADES „WERKMANS WILSKRACHT". A.s. Woensdagavond zal „Werkmans Wilskracht" liefst drie serenades bren gen. Allereerst by de zilveren directeur, de heer G. Dik aan het Gerecht, ver volgens bij de heer Pluym aan de Hoge- woerd, die zyn 40-jarig zakenjubileum- vlert en zich steeds een goed vriend van W.W. heeft betoond en ten slotte by een jubilerend lid. de heer J. Brou wer aan het Levendaal 160a. Het korps verlaat om 8 uur het repetitielokaal in de Oosterstraat en legt de bezoeken in bovengenoemde volgorde af. ACADEMISCHE EXAMENS. TJomme, z van T. van Norden en L. M. Bouwman; Maria Baldulna Wilhelmlna, d, van J. C. van der Salm en J. P. Kroft; Jacobus Johannes, z. van W. F. van Weer- lee en V. Wiellnga; Pleternella Johanna, d. van C. de Best en J. Helvensteyn. ww ..w. Gabrlël Marinus, z. van J. Boogerd en S. ïnnnmnfipf 1 van den Bos; Adrlana, d van J. van ïocomouei Beelen en K van Beekum; Engellna Caro lina, d. van H. van der Steen en E. C Smoorenburg. ONDERTROUWD: A. van der Blom Jm 37 jaar en C. Ster- kens gesch., 28 Jaar; L. J. van Hoorn Jm 30 Jaar en J A. Zitman Jd 27 Jaar; J. H, van Kessel jm 27 Jaar en A. T. van Dijk, 30 Jaar; C. Martijn Jm 23 Jaar en G C. J, Helversteljn Jd 19 Jaar; P. C. Roelandse Jm 23 Jaar en P. R. A. Hensing Jd 29 Jaar; C. F. W. Schottelndreler Jm 26 Jaar en A. M. van Zoelen Jd 24 Jaar; J. Stryd Jm 22 Jaar en M. van Nleuwenhuyzen Jd 22 Jaar; W. I. la Rooij gesch. en J. Roodakker gesch.; H. W. van Bovene Jm 29 Jaar en M. van Hooidonk Jd 25 Jaar; W. I. Petit Jm 23 Jaar en C. J Bloemzaad gesch 25 J. GETROUWD: J. V. Lagerwerff Jm en M. de Jong Jd. OVERLEDEN: G. H. Blanken, man. 80 Jaar; P. Later- veer, z„ 2 Jaar; A. Dubbelaar. z., 7 weken. VOORSCHOTEN Oud-gemeente-secretaris A. P. Schram de Jong overleden Gisteravond is in het Diaconessen- huis ie Leiden in de ouderdom van 62 jaar overleden de heer A. P. Schram de Jong, oud-gemeentesecre taris van Voorschoten. Hij kwam 1 Januari 1914 als ambte naar ter secretarie, 1 Februari 1918 werd hij benoemd tot gemeente-ontvanger, 1 Maart 1936 volgde zijn benoeming tot gemeente-secretaris en op 1 Februari 1946 werd hem, op zyn verzoek eervol ontslag verleend wegens gezondheids redenen. De heer Schram de Jong ls o.m. geruime tyd kassier geweest van de Coöp. Boerenleenbank Voorschoten. De crematie vindt plaats a.s. Donderdag te Westerveld. Grote fabrieksbrand te Vlaardingen BRANDSCHADE GESCHAT OP EEN TON. Hedenmorgen ontstond brand in do lampckappenfabrick „Tiko" te Vlaar. dingen aan de Koningin Welhelmlna- havcn. Het vuur, dat zUn oorsprong vond in de spulterU, greep met zo'n felheid om zich heen, dat spoedig ook het magazijn cn atelier, waarin zich buitengewoon brandbaar materiaal bevond, zoals lampenkappen, in lichtelaaie stonden. Er werd direct „groot alarm" gegeven, zodat de brandweer binnen het kwartier met volledig materiaal aanwezig was cn geholpen door de drijvende spuit „Ko ningsplaat" het vuur met 12 stralen kon bestrijden. Spoedig echter sloegen de vlammen uit alle ramen van het 3 verdiepingen hoge pand Er ontwikkelde zich een enorme rookmassa, welke tot ver in de omtrek zichtbaar was. Nadat het dak was Ingestort, bleek een kwartier later gevaar voor uitbreiding geweken. De omliggende panden, w.o. de machine fabriek „Wamo" en enkele grote rede- rypanden kregen veel waterschade. De brandschade zelf, die op ongeveer êen ton wordt gschat. wordt door verze kering gedekt. Stijgende handel tussen Frankrijk en Nederland FRANKRIJK No. 2 OP NED. EXPORTLIJST. (Van onze correspondent te Parijs) Sedert het einde van de oorlog ont wikkelt zich de handèl tussén Frank rijk en Nederland op voorspoedige wy*ze, In 1938 nam Frankrijk de zesde plaats in op de Nederlandse exporthjst. In 1947 was dit tot nummer 4 gestegen en volgens de jongste statistieken hiykt het de tweede plaats al te hebben in genomen. Deskundigen schryven de jongste styging vooral toe aan de deva luatie van de franc, welke dit jaar werd afgekondigd, FRANSE GENERAAL BEZOEKT ONS LAND. Generaal J. L. Pioilet, inspecteur-ge neraal van de Franseoverzeese lucht strijdkrachten, zal een driedaags be zoek aan ons land brengen. Woensdag a.s. om halftien wordt hy op Schiphol verwacht, waar hy o.a. ontvangen zal worden door de chef luchtmachtstaf, generaal-majoor C. Giebel. 1 Gisteravond zyn per Constellation naar Indonesië teruggekeerd de heer Wisaksono Wirdjodikardjo. secretaris van Staat, dr Mansoer, Wali-Negara van Sumatra's Oostkust, beiden met echtgenote, Hoesein, minister van Econ. Zaken van Oost-Indonesië, Lalisang, financieel deskundige van dr Mansoer en de sultane van Pontianak met doch tertje. Boerderijbrand in Zoeterwoude GEZIN MET 11 KINDEREN IN VEILIGHEID. Hedenmiddag tegen 1 uur ontdekte een van de kinderen van het gezin Wesseling aan de Hoge Rojndyk te Zceterwoude brand in de hooiberg, die vlak naast de boerderij stond. Onmid- deliyk werd de Leidse brandweer ge- waarsohuwd, die onder commando van de heer Hagedoorn binnen 7 minuten op het terrein van de brand was. Door de sterke wind stond de boerderij al in lichterlaaie. De brandweer van Ha- zerswoude, die eveneens aanwezig was, slaagde er in de bijgebouwen te behou den, maar de Leidse brandweer kreeg het vuur in de boerderij zelf pas onder de knie, toen 'deze zo goed als uitge brand was. Een deel van de Inboedel kon gered worden. De burgemeester van Zoeterwoude was aanwezig. Het gezin met 11 kinderen is inmid dels bij familie ondergebracht. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht: de dames J. van Baak (Leiden), C. H. van Oosterzee (Den Haag). J. J. Emmen Riedel (Den Haag) en de heer J. Th. Vermeulen (Leiden). BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 October. Er ging vandaag wat meer om dan verleden week. Daarby bestond 'n vas te stemming. By opening waren de fondsen algemeen een paar punten bo ven de vorige slotpryzen, daarna trad een kleine inzinking in, doch weldra volgden de koersen 'n opwaartse rich ting en by het slot werd in vrywel alle rubrieken op ongeveer het hoogste punt van de dag gehandeld. De algemeen verbeterde beurstendens hield klaar- blijtceiyk verband met politieke ont- spannlngsideeën. Voorts werden Cul tuuraandelen en Indische waarden in voordelige zin beïnvloed door het ge ringe succes van de communistische acties De koers van Koninkiyke liep eerst van 339 achteruit tot 337. waarna de koers steeg tot 340. Unilevers stegen van 283% tot 286, Philips van 243 tot SCHEEPSBERICHTEN. AALSUM, AmsterdamOost Afrika, 1/10 dwars van Lissabon; ALCHIBA, Rotterdam —Calcutta,, pass. 1/10 Gibraltar; AMSTEL- KERK, MonroviaDakar, 1/10 dwars van Freetown; ALBLASSERD1JK, 1/10 van Amsterdam naar Antwerpen; ANNENKERK 2/10 van Mlsamls te Cebu; ARENDSKERK, 1/10 van Sydney naar Brisbane; AXEL- DIJK, Java—New York 2/10 te Colombo; CONGOSTROOM, 1/10 vun Freetown naar Dakar; EDAM, 1/10 van Rotterdam te Philadelphia; FRISLAND. 1/10 van Co lombo naar Batavia; GAROET. Batavia Rotterdam, pass. 1/10 12 uur Flnlsterre; HYDRA, Amsterdam—West Indlë 2/10 v. Antwerpen; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT,. AmsterdamJava. pass. 1/10 Malta; LAWAK, 2/10 van Bahrein te Karachi; LEMSTERKERK. Perzische GolfRotter dam 1/10 te Barcelona; MAETSUYCKER, 2/10 van Slngopare te Batavia: MOLEN- KERK, 2/10 van Hamburg te Bremen; NIGERSTROOM, 1/10 van Loblto te Porto Amboln; NIEUW AMSTERDAM. 2/10 van New York te Rotterdam; ORANJE. Batavia —Amsterdam pass. 1/10 Sabang; PRINS ALEXANDER. Londen—Montreal 1/10 op 120 mijl Oost Cape Race; REMPANG, 1/10 van Batavia te Semarang; ROTTI. 1/10 van de Perzische Golf te Marseille; SWAR- TENHONDT. 1/10 van Makassar naar Menudo; TJ1BODAS. Buenos AiresJapan 1/10 van Durban; TJIPONDOK, 30/9 van Soerabaya naar Brisbane: TOSARI. 2/10 v. Manilla n. de Pacific Coast; VAN RIEMS DIJK. AmsterdamBatavia pass. 1/10 Gi braltar; WESTLAND, AmsterdamBuenos Aires 1/10 van Rto de Janeiro; ALETTA (T). 29/9 van Telok Anson te Pladjoer ANTONIA (T). 1/10 v. Pladjoe te Saigon; CISTULA fT). 2/10 van_ Singapore Melbourne verwacht; CORYDA (T). 5/10 »nden kfgedaan tegen j gg™, ;Av^^o,(^T.,t?^iv0erw^t 192% 192 3/4 exdividend. Ock op de Scheepvaartafdeling bestond een gun stige stemming met hoger koersen. HVA's lagen vast en de koers liep op van 255 tot 258 Amsterdam Rubber steeg van 165 tot 167. Dell-My. was 'n paar punten hoger. Certificaten Han del My. waren vier punten beter. De Nederlandse Staatspapieren waren prijshoudend. De Amerikaanse markt was veronachtzaamd. Pladjoe; ERINNA (T). 29/9 te Calcutta daarna Pladjoe; GADILA (T). 1/10 van Buenos Aires te Curacao verwacht, daarna Cardon. Las Pledras en Rotterdam; MIRZA (T). 3/10 van Mlrl te Sydney verwacht; MURANA (T) 2/10 van Ballk Papan te Pladjoe verwacht: APULA (T). 1/10 vin Singapore te Bangkok verwacht SAIDJA (T), 1/10 van Mlrl te Pladloe SAROENA (T» 29/9 van Mlrl te Pladjoe- STREFP- KERK. Mart™*Rotterdam 1/10 van Genua: ITTFRSUM. Rotterdam Calcutta J/10 van Madras.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3