Met een enkel woord MAANDAG 4 GCTOBER De West-Europese Unie MINISTERS VAN BUITENL. ZAKEN BIJEEN. Naar A.P.P. mededeelt zullen de vijf ©inisters van Buitenlandse Zaken van öroot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, en Luxemburg, naar uit be voegde bron verluidt, 25 October a.s. te Parijs bijéénkomen. Verklaring van De Gaullc Generaal De Gaulle, leider van de RPF, heeft tijdens een - bespreking met ongeveer. 400 Franse en buitenlandse journalisten nog eens een heftige aan val gedaan op het huidig parlementair stelsel. „Het in 1946 gevormde rege ringsstelsel is machteloos gebleken en is thans, wat we zouden kunnen noe men, verworden. In sommige opzichten zien wij heden ten dage het begin van anarchie. Ik roep u allen tot getuigen, dat ter vermijding van een dergelijke catastrophe geen ander middel bestaat dan hetwelk ik enkele maanden gele den voorstelde". .(De Gaulle's peidool voor ontbinding van de Nationale Ver gadering en het houden van nieuwe al gemene verkiezingen). Op de- vraag, of hij een eventuele regeringsvorming door' de „separatis ten" zou beantwoorden met een optre; den, dat niet noodzakelijkerwijs wettig zou zijn, antwoordde De Gaulle: „In dien de separatisten de regering .in hancien kregen, zouden wij ten enen male ontslagen zijn van wettelijke ban den. De toestand is al onwettig en wij naderen snel gewelddadig inbezitneming van de macht." Op een desbetreffende vraag ant woordde De Gaulle, dat iïooh protesten fiooh stakingen de man, die door het volk tot de macht wordt geroepen, zou den kunnen afhouden van het verrich ten van zijn "taak. De Gaulle noemde verder de verde digingsovereenkomst voor West-Europa „geen werkelijke oplossing". Hij acht 't niet juist de verdediging van Europa, in wezen vasteland, van buiten af te organiseren. Hij stelde Engeland als eiland, dat In geval van oorlog „vol komen begrijpelijk en instinctief zichzelf het eerst zou verdedigen", tegenover 't vasteland van Europa. Met Spanje wil De Gaulle normale diplomatieke en bovenal economische betrekkingen gehandhaafd zien, hoewel hij zeide het niet met het huidige re giem daar eens te zijn, De stakingen in Frankrijk De door de communisten geleide mijnwerkers zullen volgens plan van daag voor onbepaalde tijd in staking gaan. De staking zal, indien volledig, 335 000 man omvatten en de steenkool productie met 145.000 ton per dag ver mineren. De autoriteiten bij de mijnen in het Noorden en .„Pas de Calais" heb ben gisteravond duizenden kolenwagons naaf Arras overgebracht en ze onder bewaking gesteld. Tévens werden maat regelen genomen om mijnen en machi nes te beschermen. De staking, die is uitgeroepen door de bij de C.G.T. aan gesloten mijnwerkersbond en door de meerderheid van de mijnwerkers wordt ondersteund, is een protest tegen de economisché plannen van de regering voor de genationaliseerde industrie. De minister van industrie, Robert Lacoste, heeft gisteravond nog pogingen gedaan om de onderhandelingen met de leiders der mijnwerkers te hervatten. De Pa- rijzenaars werd "aangeraden hun bad kuipen en andere geschiktevoonverpen met water te vullen -voor het geval de arbeiders van de watervoorziening mochten gaan staken. Andere diensten die dreigen te staken zijn de postdiensten, het gasbedrijf in te Nice. In Algiers zijn de havenarbei- Oost-Frankryk en gemeente-arbeiders ders al verscheidene dagen in staking. Uit Berlijn Het met Britse licentie werkende Duitse nieuwsbureau meldt, dat generaal Kotikof, de Sovjet-commandant in Ber lijn. in een brief aan de voorzitter van de BerlJjnse gemeenteraad, dr Suhr, diens verzoek om /?en neutrale zone om het raadhuis af te bakenen van de hand heeft gewezen. Kotikof zeide. dat de bescherming van de vergaderingen in het raadhuis een zaak was tussen de politie en de ge meenteraad. Speciale afdelingen van de Duitse po litie in de Westelijke sectoren vaii Ber lijn hebben zich op alle bovengrondse stations in de Westelijke sectoren gepos teerd „om de Berlijners te beschermen t°CTen inmenging van onder Sovjet-con trole staande Duitse'spoorwegpolitie". Krantenverkopers aan de stations had den geklaagd, dat deze politie hun voor raad onder Westelijke licentie verschij nende dagbladen, in beslag had geno men. Duitsers, die per trein naar hun werk gingen, zeiden, dat afleveringen dezer bladen hun uit de handen gerukt waren. Erwin Bennewitz, burgemeester van Tveptow. in de Sovjet-sector van Ber lijn. is-afgetreden. Hij is lid van de so ciaal-democratische partij en de derde divtrictsburgemeesber in de Oostelijke sector van Berlijn die thans is afgetre den. Oud-minister van koloniën S. de Graaff f VERSCHILLENDE MALEN IN HET MIN. RUYS DE BEERENBROUCK. Zaterdag is te Oegstgeest in de leef tijd van 87 jaar overleden de oud-minis ter van Koloniën, de heer S, ae Graaff. De Marshall-toewijzingen voor ons land Per 1 October 1948 had Nederland van de E.CA te Washington toewijzin gen ontvangen tot een totaal bedrag "van rond 111.549.000 dollar. Viscount Jowitt acht oorlog nodeloos Oud-Minister S. de Graaff Na de HBS te Leiden te hebben door_ lopen, studeerde de thans overledene voor het groot Oost-Indisch ambte naarsexamen. Na dit in 1883 te hebben behaald, doorliep hij achtereenvolgens verschillende rangen bij de dienst van binnenlands bestuur op Java en Ma- doera. Nadat de heer De Graaff in 1906 tot directeur van deze tak van dienst was benoemd, ging hij in 1910 met ver lof naar Nederland, waar hij o.a. lid van de Staatscommissie voor de ver dediging van Nederlands-Indië werd. In 1913 keerde hij naar Indië terug als regeringscommissaris voor de reor ganisatie van het bestuurswezen al daar, In 1915 werd hem op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Na enige jaren president com missaris van de Ned. Uitvoer Maat schappij te zyn geweest, was hij van 1919 tot 1925 minister van Koloniën in het eerste en tweede ministerie Ruys de Beerenbrouck evenals van 1929 tot 1933 in het derde ministerie Ruys de Berenibrouck. De begrafenis is bepaald op Woens dag a.s. cm 11.15 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. DREIGING GEVOLG VAN SOVJET-HOUDING. De Lord High Chancellor van Enge land, Viscount Jowitt, die op uitnodi ging van het genootschap Nederland— Engeland enige dagen in ons land ver toeft, heeft verklaard van mening te zijn, dat het Indonesisch probleem een onderdeel is van Z.O.-Aziatische kwestie. En deze laatste is op haar beurt een wereldprobleem, dat dringend op gelost moet worden. Hij ziet de huidige oorlogsdreiging als een gevolg van de houding der Sovjets, maar gelooft niet, dat het tot een oor log zal komen. Hy herinnerde er aan, hoe Churchill eens tegen Roosevelt ge zegd heeft, dat de laatste wereldoorlog „nodeloos" geweest is, omdat men hem had kunnen voorkomen. Indien er nu weer 'n oorlog komt, zal het ook 'n node loze zijn. omdat men hem had kunnen voorkomen. Om deze reden is Engeland thans bezig zich in alle opzichten weer baar te maken. Niet als gevolg van een aggressleve instelling docht als maat regel om, indien nodig, klaar te zijn. Sprekend over de regionale Westerse Unies, zeide Viscount Jowitt, dat naar zijn mening, deze zullen uitgroeien tot een wereldunie. De Belgische koningskwestie Tijdens een partijvergadering van de Belgische liberale partij is met betrek king tot de koningskwestie een motie goedgekeurd, waarbij het dagelijks be stuur verklaart, dat de door de Katho lieke Volkspartij voorgestelde volks raadpleging in strijd met de grondwet is en voor het Belgische volk noodlot tig kan zijn. Het dagelijks bestuur stelt nu het instellen van een nationale commissie voor. die tot taak zou hebben een gemotiveerd advies te geven inzake de terugkeer van honing Leopold. Het verslag van deze commissie zou binnen drie maanden moeten worden ingediend. De liberale Kamerfractie zal hieromtrent een wetsvoorstel uitwerken. In dezelfde motie wijst de liberale partij er op, dat haar standpunt, vol gens hetwelk zij als enige oplossing van ae koningskwestie de vrijwillige troons afstand van koning Leopold ziet, onge wijzigd is. Amerikaanse steun aan China De commissie voor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport aangedrongen op „meerdere recht streekse militaire hulp en grotere fi nanciële bijstand voor de Chinese re gering". Het rapport zegt. dat Chma een „be slissend gebied voor het democratische Westen is". Rechtse Chinese politici willen het vriendschapsverdag met de Sovjets óp- zeggen. SAMENZWERING TEGEN SIAMESE REGERING. De Siamese politie heeft ingegrepen met betrekking tot hetgeen van offici ële zijde „een groot complot om de re gering met geweld omver te werpen" wordt genoemd. Een woordvoerdeV der regering deel de mee, dat de regering sedert lang van het bestaan der „samenzwering" had geweten, maar dat de arrestaties doelbewust waren uitgesteld tot Vrijdag „de dag, waarop de samenzweerders hun coup hadden bepaald." Voor zonsopgang zijn de als samenzweerders aangeduide personen gearresteerd. Het zijn er meer dan 100. Onder hen bevin den zich een aantal ambtenaren en legerofficieren. Rond Franco-Span je In officiële Amerikaanse kringen heeft men verklaard, dat het al of niet toe staan aan Spanje deel te nemen aan de ontwikkeling in Europa wat betreft mi litaire en economische samenwerking, een kwestie is, waarin Europa moet be slissen. De V.S. bleven, bij de beslissing van de V. N., dat ledenstaten hun hoog ste diplomatieke vertegenwoordigers uit Madrid dienden terug te roepen. Mcdermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft berichten, dat de V.S. onderhandelingen zouden voeren voor de vestiging van militaire bases in Spanje, ronduit tegengesproken. Hij zei de, dat er hoegenaamd geen onderhan delingen met generaal Franco werden gevoerd of overwogen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft nogmaals verklaard, dat Engeland tegen stander is van het toetreden van Spanje tot het plan-Marshall of tot de West-. Europese Unie, zolang de regering van Franco aan de macht blijft. Onder een democratische regering zou Spanje wei- kom zijn. PERUAANSE MATROZEN IN OPSTAND. Volgens radioberichten zijn Peruaanse matrozen aan boord van oorlogsschepen buiten de haven Lima in opstand ge weest. Regeringstroepen hebben de op stand onderdrukt. De Peruaanse regering heeft na de opstand „voor het gehele land de bur gerrechten tijdelijk opgeheven". De toestand was „kennelijk een po ging om de regering omver te werpen! Beroepsvervoerders verkeren in zorg OVERHEID HOEDE ZICH VOOR BEVOORRECHTING. Het voorlopig bestuur van de Ned. organisatie van beroepsgoe.derea ver voerders-wegtransport hield In de zaal van de Dierentuin te Den -Haag een grote landelijke vergadering, welke ge opend werd door de heer D. Pronk. Deze zeide, dat het wetsontwerp op het auto vervoer van goederen de particuliere beroepsvervoerders veel zorgen baart. Mr dr E. P. Verkerk lid der Tweede Ka mer, sprak over het onderwerp: ,,De regering en het particuliere beroeps- goederenvervoer". Bij het vervoer van goedren. aldus de heer Verkerk, is de ovrheid belanghebbende. Spr. accen tueerde, dat het in deze kwestie ten slotte niet gaat om een belangenstrijd, maar om een- rechtsstrijd. Bü het beroepsgoederenvervoer gaat het om de handhaving van het le venspeil van het Nederlandse volk. Daarmede staat of valt de midden stand. Het behoud van de midden stand zal afhangen van het sluitend maken der begroting en van het slui tend maken van de handelsbalans met het buitenland. In de tweede plaats heeft het beroepsgoederenver voer te maken met een actieve mid dens tandspolitiek. De middenstand heeft recht op be staan, want zjj dient het algemeen be lang en het is onjuist te zeggen, dat er tussen beide een tegenstelling zou zijn, Ondernemers zijn evengoed werkers als arbeiders. Zo zijn de beroepsvervoerders transportarbeiders met risico. Beroeps vervoerders hebben vooreerst te maken met overheidsbemoeiingen. Voorts heeft het beroepsgoederenvervoer de concur rentie te duchten met de overheid en zeer speciaal met de ATO. die een ver lengstuk is van de Ned. Spoorwegen. Slagzinnen als „De ATO voor al uw vervoer" wijzen niet op een taakverde ling. De overheid is gebonden aan de rails, maar eventuele tekorten dienen uit een algemene kas te worden gedekt. De overheid moet zich als belangheb bende ten zeerste hoeden voor bevoor rechting. Spr. wekte ten slotte de particuliere beroepsvervoerders op constructief te werken en de eeendracht in verschei denheid te bewaren. De Nederlandse eisen tot grenscorrecties VAN INTEEKKING GEEN SPRAKE. De berichten, welke verschenen zijn in Duitse bladen van de Britse zone van Duitsland als zou de Nederlandse rege ring met het oog op de internationale toestand haar eisen tot grenscorrectie hebben ingetrokken, worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken vol komen onjuist genoemd. De Nederland se regering heeft stappen ondernomen om de aandacht op deze berichtgeving te vestigen. De burgemeesters van Almelo, Dene kamp, Enschedé. Gramsbergen, Haaks bergen, Hardenberg, Hengelo, Losser, Tubbergen en Vriezeveen hebben een adres aan de ministerraad gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de verlangde grenscorrecties. Ingezonden Mededeling HONIG'S MAÏZENA HONIG'S MAÏZENA HONIG'S MAÏZENA HO. HONIG'S MAIZE 'S MAÏZENA HONIG'S IZENA IG'S MAÏZENA HONIG'S MAf MAÏZENA HONIG'S MA Mr Stikker sprak met Bevin De Nederlandse minister van Buit. Zaken, mr D. U. Stikker, heeft een twee daags bezoek aan Parijs gebracht om contact op te nemen met de Nederland se delegatie bij de VN. De minister had ook een onderhoud met zijn Britse col lega, Ernest Bevin. Hy vertrok Zater dagmiddag uit Parijs naar Brussel, waar hij een-onderhoud met Spaak zoh-"heb,-- ben. De heer P. N. van Wijk Louw over de kansen in Zuid-Afrika HOGE SALARIËRING DER HOOGLERAREN. Aan een onderhoud met de Zuid- Afrikaanse letterkundige N. P. van Wijk Louw, die onlangs het eredoctoraat in de ietteren van de Utrechtse Universi teit in ontvangst mocht nemen, ont lenen wij, dat speciaal de intellectuelen in Zuid-Afirka grote belangstelling voor Nederland koesteren. Gelukkig is de belangstelling van Nederland voor Zuid- Afrika thans weer stijgende, mede door het werk van de Ned. Zuid-Afrikaanse vereniging. De belangstelling, die Nederlandse letterkundigen in Zuid-Afrika ontmoe ten, is merkwaardig groot en voor hun referaten bestaat alle aandacht. Dat ondervonden de dichters Roland Holst en Bloem en de Ned. hoogleraren Van der Leeuw en Donkersloot- Sprekende over de emigratie legde de heer Van Wijk Louw er de nadruk op, dat onvoldoende kennis van het Engels en van het Afrikaans een grote han dicap voor de emigranten vormt, die zij zo snel mogelijk dienen te over winnen. Wanneer er een hoogleraarszetel va cant komt, dan plaatst de senaat ad- vertènties in de couranten en gegadig den kunnen dan solliciteren. Aan zulke sollicitaties kunnen ook Nederlanders meedoen. De salariëring der hoogleraren is zeer goed. Emigranten zullen in Zuid-Afrika zeer zeker te kampen krijgen met de ook daar heersende woningnood. De laatste 10 jaar is er weinig gebouwd en de bevolking is toegenomen. Het wach ten op woonruimte duurt soms zeer lang. Zuid-Afrika heeft wel behoefte aan muziekonderwijzers en muziekonder- wyzeressen. Aan de middelbare scho len, wordt de muziek onderwezen en sommige scholen hebben hiervoor haar eigen leraar. Daarbij is de vraag groter dan het aanbod. Maar de beheersing vah het en het Afrikaans is natuurlijk ook hier weer een onontbeerlijke voorwaarde. Dit geldt even zeer voor de journalist, die in Zuid-Afrika zijn bestaan wil gaan vinden. De heer Van Wijk Louw voorzag, dat in de toekomst ook weer Afrikaanse studenten de Nederlandse universitei ten zouden komen bezoeken, gelijk dit voor de oorlog het geval is geweest. De huidige levensomstandigheden in Ne derland zijn echter voor de komst van Afrikaanse studenten voor als nog niet zeer bevorderlijk (woonruimte, levens middelen positie, prijzen enz.). Mevr. Noordewier-Reddingius in Concertgebouw gehuldigd AANBIEDING DER ZILVEREN MEDAILLE. Ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van de bekende Nederlandse zan geres mevr. NoordewierReddingius, gaf het Concertgebouworkest Zaterdagavond een huldigingsconcert in het Concertge bouw te Amsterdam. By binnenkomst der jubilaresse bracht het publiek haar. met de leden van het orkest, een hartelijke en langdurige ovatie. In de pauze werd de bejaarde kunstenaresse door de president van het Concertgebouwbestuur. jhr mr F. Bee- laerts van Blokland*in de Juliana-foyer hartelyk toegesproken, onder aanbieding van de zilveren medaille van het Con certgebouw als blijk van waardering voor het grote aandeel, dat zij in het Nederlandse muziekleven heeft gehad. De Amsterdamse wethouder van fi nanciën mr P. H. C, van wyek. over handigde namens het gemeentebestuur het onlangs verschenen eerste deel van de geschiedenis van het Concertgebouw door mr S. Bottenheim. Talryke leden van het Concertgebouw-orkest en vele andere kunstenaars wensten mevr. Noor dewier vervolgens geluk. Op deze avond heeft Jo Vincent Die- penbrock's „Hymne an die Nacht" gé- zongen, die mevrouv/ Noordewier op haar afscheidsavond in 1929 ten gehore bracht. Het Concertgebouworkest speelde o.a. het „Gloria" uit de Hohe Messe van Jon Seb. Bach. Prijzen scheermesjes, inlandse sigaretten en kerftabak vrij De Staatscourant bevat beschikkin gen betreffende de vry lating van pry- zen van scheermesjes en van inlandse sigaretten en kerftabak, die op 2 Octo ber zyn ingegaan. Wat er in Indonesië gebeurt Republikeinse beschouwing over geïnterneerden in Republiek „ZIJ ZOUDEN REEDS TERUGGE VOERD ZIJN". Een woordvoerder van de Republi keinse regering heeft te Djokja aan Antara verklaard, dat dc Nederlandse berichten als zouden duizenden krijgs gevangenen en geïnterneerden als mede Oost-Indonesiërs, door de Re publiek worden gevangen gehouden, onjuist zijn. HH zeide, dat alle krijgs gevangenen reeds door bemiddeling van de C. v. G. D. zyn teruggevoerd en voegde hieraan toe, dat een aantal mensen op eigen verzoek in de Repu bliek wensten te blijven, waarvan schriftelijke verklaringen zijn opge maakt. Het aantal Oost-Indonesiërs in de Re publiek is niet zo groot als in de be richten wordt opgegeven. Deze mensen zijn geen gevangenen, doch leven te midden van de overige bevolking der republiek. Een deel hiervan heeft inder daad de wens te kennen gegeven om naar Oost-Indonesië terug te keren en het wachten is thans op scheepgelegen- heïd voor hen. GENERAAL SPOOR VOOR BESPREKINGEN TE SOERABAJA. Generaal Spoor is te Soerabaja aan gekomen voor een bezoek van twee da gen voor besprekingen. Voorts is gene raal Mojet in Soerabaja om besprekin gen te voeren over verplegingsaangele- genheden. NADJAMOEDDIN KOMT 18 OCTOBER VOOR. De openbare behandeling te Makassar van de zaak tegen Nadjamoeddin, de v.m. minister-president van Oost-Indo- neslë, is vastgesteld op 18 October. LATE BROEDSELS! Reeds eerder is er op het ver- schynsel van abnormaal late broed sels, die dit jaar worden aangetrof fen, gewezen. Thans schynen alle records op dit gebied geslagen, nu in Oosterend ln een kastanjeboom, op het erf by de boerdery van de heer D. IJ. Sjaarda, nog een nest met jonge houtduiven werd ont dekt. die nog lang niet „lvgklaar" bleken te zyn. BINNENLAND Te Apeldoorn werd Zaterdag een ten toonstelling van portretten van Apel- doornse schilders geopend door de burge meester. Prinses Wllhelmlna heeft vier werken ingezonden, die zij tussen 1932 en 1934 vervaardigde en wel een tekening „Sneeuwlandschap ln Unterwasser", twee kleine aquarellen „Gezicht op Loosduinen" en een sepiatekening van Meyendell. De belde by het vlletulgongeval te Boxtel omgekomen vliegers J. Nlcolal en C. M. Kelders zijn resp. te Hilversum en te Den Haag met militaire eer. begraven. Op 72-Jarlge leeftijd overleed te Ber- ?en, Ir C. E. W. van Panhuys, oud hoofd- ngenleur bij de Rykswaterstaat, onder wiens leiding talrijke belangrijke werken, o.a. die van de grote Noordzeesluizen te IJmuiden werden uitgevoerd. Tijdens -het dorsen met een benzine motor ontstond bij de landbouwer H. van Vljfeijken te Deurne brand ln de oogst- voorraad die ln de schuur was opgeslagen. De brand greep zo snel om zich heen, dat de vlammen spoedig oversloegen naar de boerdery, die geheel in vlammen opgln» De oogst ging geheel verloren, alsmede 17 ton hooi. Het getroffen gezin bestaat uit 9 personen. Door onbekende oorzaak ontstond brand hi de bekende boerdery 't Haze- winkel te Zuid Berghuizen, bij Oldenzaal. eigendom van de erven P, J. Gelderman en bewoond door de landbouwer Bussclier. De schuur met nagenoeg.de gehele inven taris werd een prooi der vlammen. Op het vliegveld Twenthe waren DUW-arbeiders bezig met het opruimen van bunkers. Daarbij heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, toen de 50-Jarlge B. Christenhuis uit Deurningen by het slo pen onder een neerstortende muur werd bedolven en gedood. De man laat een Trouw met 7 kinderen achter. Dr S. C. Alagappan is benoemd tot consul-generaal voor India ln Indonesië, als opvolger van de heer Nedyam Ragha- van, die thans tot ambaVsadeur in Tsjecho-Slowakye ls benoemd. H.M. Koningin Juliana is voortiemens a.s. Donderdag een bezoek aan Arnhem te brengen, waar zij op de grote Weide van het park Sonsbeek, tijdens een militaire plechtigheid, een aantal militaire onder scheidingen voor bewezen dapperheid zal uitreiken. O.a. zal een negental, ridders der Militaire Willemsorde beëdigd worden, De „Canadian Council for reconstruc tion through Unesco" en de „United Nations educational scientific and cultu ral organisation" hebben enkele ..fellow ships' voor studie ln Canada beschikbaar gesteld. Dr O. S. Duffendack, president van de Philips-laboratoria te Irvington on Hudson en directeur van de Noord-Ameri- kaanse afdeling van Philips, heeft van president human het certificaat van ver dienste ontvangen voor belangrijke dien sten, tijdens de oorlog als employé van het bureau voor wetenschappelijk onderzoek aan de strijdkrachten bewezen. Tijdens het aan de directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, de heer Ket- wlch Verschuur verleende verlof, zal de directie worden uitgeoefend door de direc teur jhr G. M. Verspyck en de heer H. van Emden, algemeen secretaris, welke laatste tot w.n. directeur is benoemd. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de Hoogovens te Velsen. megen heeft aangehouden Gerard de uit Etterbeek bij Brussel, die daar ver toefde met een Belgische auto, voorzien van een geheime bergplaats, waarin een groot aantal coupons stoffen voor heron- costuums was verborgen. De W. was ver gezeld van twee Belgische collega's, die evenwel niet gearresteerd konden worden. HIJ is uitgeleverd aan de Justitie te Arnhem. BUITENLAND Volgens een officiële bekendmaking të Praag zijn 15 personen gearresteerd ln' verband, met ,,een> samenzwering om minister ZapotOcky te vermoorden". De samenzweerders zouden uit de R.K. volks partij voorkomen. Vier Belgische eenheden, die deel nemen aan de bezetting van Duitsland, waaronder een regiment artillerie en drie infanteriebataljons zullen naar België te rugkeren. Het grootste deel van de eenheden, die in de bezettingszone blijven, zal ten Westen van de Rijn gestatlonneerd wor den. Ten Oosten van de Rijn zullen alleen lichte beweeglijke strydkrachten gelegerd biyven. Een speciaal Grieks hof van onder zoek heeft 21 hoge officieren van de linkse Griekse strijdorganisatie Elas hun rang ontnomen. De Japanse politie heeft de arrestatie bekend gemaakt van de voorzitter der commissie tot likwldatle van oorlogsvoor- raden. een semi-regerlngsinstelllng. De commissie heeft 1.270.000.000 ton oud oorlogsmateriaal, waaronder tanks en vliegtuigen verkocht en daarvoor slechts 200 millioen yen aan de regering afge dragen. Zondag eindigde in Zweden de dis tributie van brood en bloem. Omstreeks 15 October komen de .Scandinavische ministers van defensie te Oslo bijeen om de samenwerking der Scandinavische landen op het gebied van defensie te bespreken, Teronnet, de laatste communist, die nog aan het hoofd van een der Franse parlementsraden stond, (departements raad van Seine et Olse te Versailles), ls met 20 tegen 19 stemmen geslagen. De Britsche labour-regerlng heeft; een zetel behouden in de tussentijdse ver-" kiezing ln een gedeelte van Glasgow. De labour-meerderheid was echter minder dan die ln 1945. De diplomatieke correspondent van de News Chronicle schrijft, dat uit "berichten, die hij heeft ontvangen over ,,eén toene mende crisis in Polen", blUkt, dat er ernstige schaarste aan levensmiddelen ln de steden heerst, „een hevige actie tegen de „koe lakken" wordt gevoerd en vele R.K. gees telijken worden gearresteerd". Slewert. minister van binnenlandse zaken van Saksen-Anhalt (Sovjet-zone) heeft aan de Amerikaanse autoriteiten de uitlevering Van Ilse Koch verzocht, de vrouw van de voormalige commandant van het concentratiekamp Buchenwald. Aan vankelijk was zy tot levenslang veroor deeld, doch de Amerikaanse autoriteiten verminderen haar straf tot vier Jaar. Een vliegboot van de Noorse lucht vaartmaatschappij in de geregelde dienst van Oslo naar Noord-Noorwegen Is vlak voor de landing te Trondhelm door een rukwind gegrepen en gezonken. 19 van de 38 passagiers kwamen om hét leven, een aantal, onder wie de piloot, werd ernstig gewond. Het vonnis tegen Fritz Thvssen; voor aanstaand Duits Industrieel tijdens Hitier, die door een Duits zuiveringsgerechtshof te Koenlgstein ln lichte graad schuldig is bevonden, eist ln beslagneming van 15% van zijn bezittingen. Naar schatting bezit de 75-Jarige staalmagnaat een vermogen ter waarde van 211 millioen mark Thvssen hoorde de uitspraak zonder emotie aan en verliet de rechtszaal als vrij man. Zyn verdediger heeft verklaard, dat zijn cliënt niet in hoger beroep zal gaan, doch zijn plan zal doorzetten naar Argen tinië te emigreren. Het hoog gerechtshof van de staat Californie heeft met vier tegen drie stem men verklaard, dat de wet van deze staat, waarbij een huwelijk tussen een blanke met iémand van een ander ras verboden is. In strijd is met de grondwet dér Ver enigde Staten, waarby is bepaald, „dat alle burgers voor de wet gelijk zfjn en gelijke rechten hebben". De Spaanse minister van buitenlandse zaken zal Argentinië bezoeken, op uit nodiging van president Peron en de Argen tijnse regering. Volgens een nieuwe volkstelling, de eerste na 1930, telt België thans 8.510.000 Inwoners, sinds 1930 een vermeerdering van 24.500 per laar. Dientengevolge zullen 10 afgevaardigden meer worden gekozen, acht in de Vlaamse provincies en 2 ln de Brusselse districten. Prof. Paul Kerr van de universiteit te Columbia heeft medegedeeld dat hij een nieuwe radio-actieve stof heeft ont dekt, het „sengierlet", dat zich bevindt in een erts met koper en uranium als basis en uit de Belgische Kongo afkomstig ls. Volgens een verordening van het Engelse ministerie van voedsel mogen postduivenllefhebbers voortaan niet meer dan 5 duiven per hok bezitten. De Engelse dulvendienst, waaraan de dul venlief heb bers in de oorlog duiven beschikbaar stel den voor het overbrengen van berichten, houdt op te bestaan. De plaatselijke autoriteiten van twee Britse Industriesteden, Bolton en Huil, hebben van het ministerie van binnen landse zaken opdracht gekregen de werk zaamheden tot het slopen van schuilkel ders voorlopig stop te zetten. De Hongaarse Lutherse bisschop Lajos Ordas. die de vorige maand werd gearresteerd wegens overtreding van devie- zenbepalingen. ls door een rechtbank te Boedapest tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, Alex Varga. algemeen secre taris van de^kerk, werd veroordeeld -tot 3 Jaar gevangenisstraf. Prof Picard verklaarde, dat de eerste proef met personen in de duikerklok, waarmede hij van plan ls zo diep in.- de Atlantische Oceaan af te dalen als" nog niemand eerder heeft beproefd, zou ge schieden ter hoogte van de Kaap Verdische eilanden en wel deze week. De klok zal tot 2.000 meter onder de zeespiegel-dalen. Later zal zij ledig in de Golf van Guinea tot een diepte van 6.000 meter woyden "neergelaten om haar weerstand tegen de druk te beproeven. Het officiële Sovjet-nieuwsbureau Tass deelt mede, dat de Finse regering is begonnen de politiemacht en alle rege ringsdepartementen van communisten te zuiveren. INTERESSANTE DEMONSTRATIES OP VLIEGVELD TWENTHE. Ruim 10.000 personen waren Zater dagmiddag op het vlieg-veld Twenthe getuige van een grote vliegdemonstra- tie, waaraan vliegtuigen van vele typen deelnamen. Het vliegfeest begon met een indrukwekkende parade van Spit fires, Harvards, Gloster Meteors en Oxfords. Er werd een omvan-gryk pro gramma afgewerkt, dat door het pu lbliek rnet grote spanning werd gevolgd. By zonder interessant waren de demon straties met de Seafuries Fireflies, wel ke laatste toestellen „dek-landingen" uitvoerden, tenvJJl Spitfires demonstra ties gaven van het werpen met lichte bomm< n. Voor het eerst sedert de Gloster Me teors .op het vliegveld Twenthe zyn ge statlonneerd,, was -de Twenthse bevol king in de gelegenheid deze nieuwe aanwirtsten van de legerluchtmacht Ne derland van diohtby gade te slaan. Tussen de bedryven door gaf gezag voerder A. van Uisen een demonstratie met een Skymaster. Het slot van het programma vormde 'n parachutesprong uit een JunKer-transport-toestel door 4 manschappen en een kapitein van het paracommando. DE DOOD VAN GENERAL- KOMMISSAR SCHMIDT. Dr A. E. Cohen van het Ryksinsti- tuut voor Oorlogsdocumentatie, meent, naar aanleiding van een telegram, dat hy te Berlyn heeft gevonden, het my sterieuze waas, dat tot nog toe gehan gen hee'ft om de dood van de General- Kommissar Schmidt, te hebben opge licht. Zoals men weet verloor Schmidt het leven in Juni 1943 in Frankrijk door een val uit een rijdende trein. Het. bewuste telegram is afkomstig van het hoofd van de politieke afd» van de party kanselary, Friedrichs en gericht aan Bormann. Hierin wordt een verslag gegeven over de omstandighe den, waaronder Schmidt en de Kreis- leiter uit Wenen, Petrak, die een nacht van te voren ook uit de trein was ge vallen, de dood vonden. Friedrlchs was van mening, dat Petrak per ongeluk in het donker een verkeerde deur geopend heeft en dat Schmidt, die overspannen moet zyn geweest, door tegenwerking van Himmler, zelfmoord pleegde. RIJVAARDIGHEIDSEXAMEN DEMOBILISERENDE INDISCHE MILITAIREN. De directeur van het Centraal-Bureau voor de afgifte -van ryvaardigheldsbe- wyzen maakt bekend, dat uitsluitend aan de per 15 October a.s. en later de mobiliserende Indische militairen, be horende tot de Land-, Zee- en Lucht macht, die in het bezit ^yn van een Indisch militair rybewy.s en die een Nederlands burgerrybewys bepaald no dig hebben voor een functie of werk kring in de burgermaatschappy. voor één maal vrijstelling zal worden ver leend van de betaling van het inschrijf geld ad f, 5— voor een ry-examen, MINISTER LIEFTINCK VERHEUGD OVER GEBRUIK DER RIJNHAVENS. Minister Lieftinck, die thans in Ame rika vertoeft, heeft in een interview krachtig de nadruk gelegd op het grote belang van de wederopbouw van West- Duitsland voor de Nederlandse econo mie, in het byzonder met betrekking tot het gebruik van de natuurlijke we gen voor de handel met Duitsland. Hy had bemerkt, dat men zich meer en meer realiseerde, dat aan de discrimi natie ten opzichte van de Rynhavens een eind gemaakt moet worden en zeide verheugd te zijn, dat blykbaar een voor lopige overeenkomst in principe was be reikt. Hy noemde dit een rechtstreeks resultaat van de jongste wijziging van de ERP-toewyzing voor Bizonia. De mi nister zeide, dat hy steeds voorstander is geweest van een redelyk aandeel van Bizonia in de toewyzingen, in verband met de daarvan te verwachten onmid dellijke invloed op handelsverkeer en dienstverlening tussen Nederland en Bizonia. Na de onlangs gesloten handelsover eenkomst met Bizonia betekent deze hav^novereenkomst een tweede be- langryke stap in de goede richting, aldus de minister, die hieraan nog toe voegde: „Deze stap moet gevolgd wor den door nog vele andere". De minister vertrekt vandaag uit Washington naar New-York, vanwaar hy Vrydag a.s. naar ons land zal terug keren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2