Na Madioen, Ponorogo en Doengoes bezet De Sovjets doen nieuwe voorstellen Zij willen vier-mogendheden-conferentie Communisten thans langs Wilisgebergte Ons Distributiehoekje 87ste Jaargang MAANDAG 4 OCTOBER 1948 No. 26505' In een nota aan Amerika, Engeland en Frankrijk, over het Berlijnse vraag stuk, heeft de Sovjet-regering voorgesteld, de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland als één geheel „overeenkomstig de vier-mogendhedcnovereen- komst van Potsdam", te bespreken op een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Over het voorleggen van de Berlijnse kwestie aan de Veiligheidsraad zegt de Sovjet-nota, dat de bewering als zou de Sovjet-Unie de internationale vrede bedreigen niet overeenkomt met de werkelijke stand van zaken en slechts bedoeld is om druk uit te oefenen. De bewering betekent een poging de V.N. te gebruiken voor het uitvoeren van agressieve bedoelingen, aldus de nota. De Sovjet-regering stelt voor, dat het richtsnoer aan de commandanten, waartoe op 12 Augustus is besloten, wordt erkend als een overeenkomst tus sen de grote vier, op basis waarvan de toestand te Berlijn dient te worden ge regeld. In antwoord op de in gelijkluidende termen vervatte nota's der regering van Engeland, Frankrijk en de V.S. over de Berlijnse kwestie, overhandigd op 26 September, acht de Sovjet-rege ring het, na kennisneming van de in houd, noodzakelijk te verklaren, dat de drie genoemde landen volledig verant woordelijk zijn voor de in Berlijn ont stane toestand, aldus de Sovjet-nota. Het Berlijnse vraagstuk bestond niet, voordat de drie genoemde landen be gonnen een afzonderlijke, geldhervor- ming in te voeren, zowel in de Wes telijke zones van Duitsland als in de drie Westelijke sectoren van Berlijn. De geldhervorming is slechts bedoeld als een stap naar de verdeling van Duitsland en het onttrekken van West-Duitsland aan het vier-mogend- hedenbestuur. Ondanks de overeenkomst te Potsdam hebben Amerika en Engeland een af zonderlijk economisch lichaam in de Amerikaanse en Britse bezettingszone in het leven geroepen. Op deze wijze werd de overeenkomst voor een geza menlijk bestuur .voor het bezette Duits land op in het oog lopende wijze ge schonden. De Westelijke mogendheden achtten het nodig deze procedure te rechtvaar digen door economische overwegingen. Men verklaarde, dat de vereniging van de twee zones niet leidde tot verdeling van Duitsland noch schending bete kende van een politiek van demilitari- satie en democratisering, waarover de vier mogendheden het eens waren ge worden. De politiek der drie Westelijke mo gendheden werkt echter de groei der anti-democratische en nazistische ele menten in de hand, die-tevoren-verant woordelijk waren voor de agressieve politiek van het Duitse imperialisme. Deze elementen hebben hun hoop op wraak niet opgeheven en vormen niet alleen een bedreiging voor de buurlan den doch voor geheel Europa. In de laatste tijd, bijzonder in ver- I band met de uitvoering van het plan- Marshall, is er werkelijk gevaar ge rezen van de zijde van een economisch oorlogspotentieel, dat in Duitsland ge- vormd wordt. I Deze toestand vormt een schending I van de overeenkomst van Postdam en is strijdig met de belangen van alle vredelievende landen. In de Sovjet-nota wordt voorts de Londense conferentie over de toekomst van Duitsland veroordeeld. Daarna somt de nota de maatregelen op, die de Westelijf;e mogendheden na de Londense conferentie getroffen heb ben. Door de invoering van de Westelijke mark, was de Sovjet-Unie gedwongen de Oostelijke mark in te voeren. Hier door waren de vervcersbeperkingen no dig gewerden, want zonder deze was 't onmogelijk de belangen van de Duitse bevolking te beschermen en het nor male economische leven in de Sovjet zone en in bijzonder in Berlijn te ver zekeren Zonder de afzonderlijke geld hervorming zou er geen vervoersbeper- king nodig zijn geweest. Dit waren slechts verdedigingsmaatregelen tegen offensieve stappen der drie Westelijke mogendheden. Het recht der vier mogendheden om Berlijn, dat in de Sovjet-zone ligt, te bestuderen, zo gaat de nota verder, heeft slechts betekenis, indien Duits- I land erkend wordt als een en'.cele staat met Berlijn als hoofdstad. Door de unilaterale handelingen in de Westelijke zones en de Westelijke sec toren van Berlijn en het stichten van een afzonderlijke staat, hebben de drie Westelijke mogendheden het vier-mo- gendheden-bestuur zowel van Duitsland als Berlijn vernietigd. Het recht voor genoemde drie landen om Berlijn mede te besturen heeft daardoor alle zin ver loren. Niettegenstaande dit, heeft de Sovjet- regering geen bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid in Berlijn van bezet tingstroepen. Dit werd 2 Augustus door premier Sta'lin tegenover de afgezanten ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Militaire Willemsorde voor Prinses Wilhelmina (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen behoort tot degenen aan wie Donderdag a.s. op „Sonsbeek" te Arnhem door Ko- jË ningin Juliana de Militaire Wil- lemsorde zal worden uitgereikt, ook Prinses Wilhelmina. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet van Amerika, Engeland en Frankrijk bevestigd. Op deze bespreking had Stalin voor gesteld, dat de vervoersbeperkingen op geheven zouden worden indien terzelf der tijd de Duitse mark uit de Ooste lijke zone in Berlijn ingevoerd zou wor den, terwijl de Westelijke in Berlijn uit de circulatie zou worden genomen. Stalin had er op aangedrongen, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de uitvoer van de Londense besluiten zou den uitstellen tot na een vier-mogend- heden conferentie over geheel Duits land- De mogelijkheid van uitstel was toen besproken en op 13 Augustus was men het eens geworden over richtlijnen, die aan de militaire commandanten in Duitsland gezonden zouden worden. Indien de commandanten tot over eenstemming konden komen over de practische uitvoering van maatregelen ter opheffing van beperkingen 'op het gebied van het vervoer en handel tus sen Berlijn en de Westelijke zones en het verkeer met de Sovjet-zone, en een gelijktijdige invoering van de Oostelijke mark als enige valuta in Berlijn, zou den deze maatregelen uitgevoerd wor den. De commandanten moesten 7 Sep tember rapport uitbrengen. De maat regelen moesten dusdanig zijn, dat in Berlijn de inwisseling tegen Sovjet marken één tegen één kon geschieden. Alles moest zo geregeld worden, dat er geen wanorde in de circulatie ontstond of dat de stabiliteit van de valuta aan getast werd. Voorts moesten de com mandanten het eens worden over een handelsovereenkomst tussen Berlijn en de Westelijke staten van Duitsland. Verder moest voldoende geld beschik baar worden gesteld aan het stadsbe stuur en de bezettende mogendheden. Het geld moest beschikbaar worden ge steld door de Duitse circulatiebank in de Sovjetzone. Er zouden vier vertegen woordigers van de commandanten wor- i den benoemd om de practische uitvoe ring van deze maatregelen' te contro leren. Het spreekt vanzelf, zo gaat de nota voort, dat de verantwoordelijkheid voor de uitgifte van de Russische mark door niemand anders dan door het Sovjet opperbevel kan worden gedragen, daar het gehele economische leven van de Sovjet-zone afhangt van de hoeveel heid geld in circulatie. Evenals in de Westelijke zones, waar de uitgifte van geld onder toezicht staat van de bezet tingsautoriteiten, moet ook in de Sov- jetzone de uitgifte onder toezicht staan van het Sovjet-opperbevel alleen. Niettemin, aldus de nota, hebben tij- dens de onderhandelingen te Berlijn de Westelijke commandanten geëist, dat zij toezicht zouden uitoefenen op de uitgifte van geld in de gehele Sovjet- zone Daardoor zouden zij ook het ge hele economische leven in de Sovjet zone controleren. Ondanks de bewering in de nota van de Westelijke regeringen dd. 26 Sep tember, voorzag de tekst van de over eengekomen richtlijnen aan de 4 com mandanten niet in het vierledig toe zicht op de uitgifte van de Oostelijke mark te Berlijn. Ook lag dit piet op gesloten in premier Stalins opmerkin gen tijdens de voorbereidende bespre king over de richtlijnen. De Sovjet-regering heeft stipt vast gehouden aan de overeengekomen richtlijnen van 13 Augustus, die voor zien in gelijktiidige maatregelen in de vorm van opheffing der transportbeper kingen tussen Berlijn en de Westelijke zones, de invoering van de Duitse mark van de Sovjet-zone als enige valuta in Berliin en de instelling van een vier ledige contröle op alle financiële maat regelen te Berlijn, als aangegeven in de richtlijnen. De Sovjet-regering, zo gaat. de nota verder, beschouwt de richtlijnen nog steeds als een bevredigende basis voor overeenstemming en is ook tevreden over de overeengekomen basis voor de handel tussen de Sovjet-zone en de Westelijke zones. Er bleef nog te rege len over de kwestie van het toezicht op het vervoer van handelsvracht en passagiers langs de luchtroutes tussen Berlijn en de Westelijke zones. Met het oog op het bestaan van twee verschil lende valuta in Duitsland was het dui delijk. dat het Soviet-opperbevel de garantie nodig had, dat het luchttrans- Frederik Hendrik, graaf van NassauPrins van Oranje, met Amalia. gravin Solms-Braunfelsgereed om de Gouden Koets te bestijgen, die aller bewondering afdwong. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk voornamelijk in de kuststreken en kele verspreid optredende buien. Vooral in het binnenland kouder des nachts met hier en daar ochtendmist. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en West. 5 OCTOBER. Zon op: 6.47 uur: onder: 18.09 uur. Maan op: 10.21 uur; onder: 19.09 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17 22 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen \ve((: dë navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sergeant K. Bos, Valthermond. Sold. J. H. Leyssen, Stramproij (Limburg). Sold. H. H. Linskens, Meerlo. Kcrp. D. Tjakkes, Finsterweld» Groningen). Korp. J Bussink, Almelo. Kon. Ned.-Indische Leger: Soend. sold. 2e kl. Infie Samsce- di (Indonesië). Kon. Marine: géén verliezen. Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet Burgemeester Van Kinschot in actie bij de traditionele uitreiking van haring en wittebrood in de Waag. port niet zou worden gebruikt voor on wettige valuta, en handelsoperaties. De Westelijke vertegenwoordigers hadden verklaard dit in te zien bij het onderhoud, dat zij 18 September met Molotof op het Kremlin hadden en de Amerikaanse vertegenwoordiger ver klaarde toen, volgens de nota, dat be vredigende garanties van dien aard ge makkelijk konden worden verkregen. Koningin Juliana dankt voor gelukwensen H.M. Koningin Juliana brengt het volgende tor kennis van Ce btvolki <u „Het is mij een l/eh&cife allen van harte dank te zeggen, die in zo veler lei vorm getoond hebb-jn, mee te leven met myn beëdiging en inhuldiging. Het zeer grote aantal gelukwensen uit Nederland, de overzeese gebieds delen cn het buitenland, maak;- hei practisch niet mogelijk, ieder persoon lijk te bedanken, zoals ik zo gaarne had gedaan, doch u moogt er van over tuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en gesterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons onvergetelijk werden." Als de regeringen van de drie mogend heden deze verklaring juist achten, zo zegt de nota, acht de Sovjet-regering het heel goed mogelijk deze kwestie op een wederzijds aanvaardbare basis te regelen. De onderhandelingen misluk ten, ondanks de onbeduidendheid van de nog overblijvende meningsverschil len, voor zover de drie Westelijke rege ringen weigerden zich te houden aan de overeengekomen richtlijnen voor de opperbevelhebbers. Op 27 Augustus, aldus de Sovjet-nota, werd overeenstemming bereikt over de tekst van een communiqué, dat na af loop der onderhandelingen zou worden gepubliceerd, behalve over het slot. De vertegenwoordigers van de drie Westelijke landen verzekerden de Sov jet-regering, dat de Londense beslui ten de mogelijkheid van overeenstem ming tussen de vier regeringen be treffende de instelling van één regering voor geheel Duitsland niet uitsloten In de nota wordt de bewering her haald, dat de Westelijke mogendheden trachtten „de vrije hancj te krijgen bij de im- en export van goederen, waar door Berlijn zou worden tot een cen trum van speculatie in geld en goede ren", Voorts wordt verklaard, dat de Westelijke mogendheden door wier toe doen de onderhandelingen waren mis lukt, haar toevlucht namen tpt aller hande ongegronde en werkelijk belache lijke beschuldigingen tegen de USSR. De nota spreekt ten sterkste de Weste lijke bewering tegen, dat de Sovjet autoriteiten de onrust in Berlijn hadden aangemoedigd en zegt dat de onrust uit West-Berlijn is gekomen. Tevoren had maarschalk Sokolofsky te Berlijn verklaard, dat dc Sovjets bereid waren weder te onderhandelen Antara meldt, dat Ponorogo Zaterdagochtend door de Republikeinse troepen is bezet, en Zaterdagmiddag Dengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats vertelden, dat Sjarifoeddin. Moesso, Soemarsono, Moetalip en Djojosocjono daar Vrijdag nog zijn gezien en dat zij in Zuidwaartse richting gevlucht zijn. De communistische leiders hadden blijkbaar niet vernacht, dat dc aanval op Madioeir van de bergzijde af zou geschieden. De rest van de commu nistische troepen bevindt zich thans in de driehoek Madioen—Ngawl— Tjaroeban en langs de hellingen van het Wilisgebergte. Antara meldt voorts dat de opstandelingen tegenstanders hebben vermoord en verminkt, waar van bewijzen werden gevonden. Tc Doengoes zijn ook documenten aan getroffen. Sidik Arselin, commandant van dc Pcsindo, bekend als „de Tito van Oost-Java" is gevangen genomen. anti-linkse hetze ontstaan onder leiding van de Masjoemi, waardoor ook de ge matigde middenpartijen worden getrof fen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir. Hij zeide, dat alleen in Djokja al 2000 personen zyn gearresteerd en in Solo 400, o.w. ook leiders en leden van Sjahrir's eigen partij, de P.S.I. (Partai Socialis Indonesia) en van andere middengroepen. De vooraanstaande communistische leiders, die niet in Madioen waren, zijn ondergedoken, o.a. Setyadjit, Daroesman en Alimin. De communistische troepen hebben zich teruggetrokken op het Wilisge bergte, waarop indertijd reeds door de Japanners militaire versterkingen zijn a angebracht. Naar de mening van Sjah rir zouden de communisten een gueril la niet lang kunnen volhouden, daar het communistische regiem zich te Madioen bij de bevolking spoedig im populair heeft gemaakt. Zij zal geen steun verlenen aan de guerillatroepen. Hij deelde verder nog mede, dat door de ReDublikeinse regering 5000 man Republikeinse troepen tegen de com munisten zijn ingezet. SOEKARNO OVER VEROVERING VAN MADIOEN. President Soekarno sprak voor Radio- Djokja over de herovering van Madioen. Hij begon, met de Almachtige te dan ken voor dit feit en richtte vervolgens tot de bevolking een oproep, om de regering te steunen. De opstand van Moeso achtte hij een tragedie voor de Republiek. Hij betuigde zijn dank aan de Republikeinse strijdkrachten voor de snelle herovering der stad en herdacht de Republikeinse gevallen strijders. De strijd is nog niet afgelopen, want vele leiders van de P.K.I. ontkwamen, aldus Soekarno. De strijd moet wor- ~n voortgezet, om ook de laatste resten van het verzet op te ruimen. Hij zeide. dat de opstand de Republiek in het oog der wereld dlscrediet heeft gebracht. De opstand van Moeso was alleen begonnen om persoonlijke ambi ties te bevredigen, zo eindigde Soekarno. SJAHRIR HOOPT OP ONDER HANDELINGEN MET NEDER LAND. Onder invloed van de gebeurtenissen te Madioen. is er in de Republiek een Met betrekking tot de impasse in de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek zeide Sjahrir. dat op het ogenblik via de C. v. G.D. contact wordt onderhouden. Hij acht een oplossing van het geschil ook thans nog mogelijk en verwachtte, dat daartoe spoedig een poging zou worden gedaan, hetgeen „dc laatste kans" zou zyn. Hy verwachtte, dat de problemen dan van een andere kant dan tot nu toe zouden worden aangevat. ARRESTATIE LEIDENDE SOBSI-FIGUREN. De Republikeinse regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat een aanzienlijk aantal lei dende figuren van de Sobsi (het Repu blikeinse Vakverbond)' is gearresteerd, aangezien gebleken is, dat de leiders betrekkingen onderhielden met de op standelingen. Teneinde de arbeiders- en landbouwersbeweging ongehinderd te laten voortbestaan, geeft de regering aan de hoofdbesturen van de afzonder lijke vakverenigingen gelegenheid hun organisaties zo spoedig mogelijk te zui veren van dissidente elementen en de bewegingen van arbeiders en landbou wers te leiden tot een constructief ge heel. SOERIPNO E.A. ONTSLAGEN. Volgens een mededeling via Radio- Djokja heeft de Republikeinse rege ring Soeripno oneervol ontheven van zyn functie van buitengewoon gezant" en gevolmachtigd minister, gezien zijn leidend aandeel in de communistische opstand te Madioen. Voorts werden ontslagen de vice-burgemeester van Madioen, Soepardi (tijdens het com munistische bewind hoofd van het voorlopige gewestelijke bestuur), S. Karno en andere leiders van opstan dige onderdelen der 4e divisie van de T,N I. en M. Soewarman, vice-bur gemeester van Magelang. op de basis van 30 Aug., te Moskou bereikt. Maar hij liet duidelijk doorschemeren, dat de Russen alle verkeer met het Westen willen controleren, het lucht verkeer inbegrepen! De atoombom Ook de Russische gedelegeerde bij de UNO, Wysjinsky, heeft voor de po litieke commissie een nieuw voorstel in gediend inzake de atoom-energie. Het oorspronkelijke Russische standpunt, dat de atoombom eerst eou worden verboden en de aangelegde voorraden vernietigd, vóórdat een internationaal orgaan vari toezicht zou worden gevormd, werd ge wijzigd in het voorstel, gelijktijdig de bom te verbieden en het orgaan van toezicht te vormen. Hiervoor zouden twee afzonderlijke verdragen moeten worden opgesteld, die dan gelijktijdig van kracht zo'"ten worden. Ofschoon het nieuwe voorstel 'n con cessie betekent aan de Westerse mo gendheden, blijkt volgens de uitlatingen van een groot aantal gedelegeerden, dat het geen mogelijkheid biedt om uit de impasse te raken, waarin de kwestie over de atoom-energie dreigt vast te lopen. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin waardeerde het nieuwe voorstel niet hoger dan „een Oosterse manoeuvre, waaraan wij gewend zijn". De Canadese gedelegeerde. McNaugh- ton, zei. dat hij het standpunt van de meerderheid zou blijven steunen. Dit standpunt wijkt irf zoverre van 't Rus sische af. dat de Westerse mogendhe den het verbod en de vernietiging van de atoombom samen met de vorming van een internationaal orgaan van toe zicht op de productie van de atoom energie in één enkel verdrag willen zien opgenomen. Zij willen het gebruik van het recht van veto bij schendingen van deze con ventie opheffen en eisen, dat het toe zicht op de productie van de atoom energie in etappen geschiedt, te begin nen bij de grondstoffen en vervolgens op elk afzonderlijk deel van de produc tie. Rusland heeft er echter niet in toe gestemd, dat het toezicht zal worden uitgeoefend over de hele productie van atoom-energie en heeft tot nu toe nog steeds geweigerd afstand te doen van het recht van veto bij schendingen van de atoom-conventies. AMERIKA BEHOUDT VOORSPRONG. David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft verklaard, dat in de Ver enigde Staten op grote schaal plutonium wordt geproduceerd. De instituten van de commissie voor atoom-energie ver bruiken „tientallen tonnen" uranium- materiaal. De commissie koopt overal ter wereld uraniumerts en andere grond stoffen, benodigd voor de productie van atoom-energie, op. Zolang geen afdoen de internationale controle op de atoom energie is ingesteld, aldus besloot Lilien thal, zal de commissie er voor zorgen, dat de superioriteit der Verenigde Sta ten op het gebied van de atoom-energie onaangetast .blijft. Het vleesrantsoen eindelijk hersteld NIEUWE BONAANWIJZING. De bon 245 vlees (A- B- en C-kaarten) is aangewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig t/m 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor all* leeftijdsgroepen) is dank ril de verbe terde veeaanvoer. te rekenen van 19 Sep tember af het normale vleesrantsoen van 200 gram per week hersteld. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer 4.!5 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1