Pensioenen met toeslag en mobilisatie-slachtoffers aangenomen Goedkeuring „Toto" deed de stokpaardjes rennen! RECHTZAKEN maar VRIJDAG 1 OCTOBER Bloembollen stromen naar de V. S. 50.000 STUKS NAAR ARLINGTON. Het seizoen voor het verschepen van Nederlandse bloembollen is thans volop aan de gang. In de 14-daagse periode van 20 September tot 4 Oc tober zullen 6 schepen van de Hol- land-Amerika lijn 14.000 kisten te" New York aanvoeren. Onder -de laatste ladingen bevinden zich drie „goodwill" zendingen, bestaan de uit 50.000 speciale bloembollen, wel ke bestemd zijn voor de nationale be graafplaats te Arlington en de dank van het Nederlandse volk vertegenwoor digen voor. de bevrijding van het land in 1945. Het initiatief hiertoe werd on middellijk 'na de oorlog genomen; deze zendingen zullen voor onbepaalde tijd worden voortgezet. AMERIKAANSE EER AAN DR PLESMAN. Ook als hij anderen scalpeert „Wanneer de lijst van grondleggers van luchtverkeer in de toekomst aan de muren van de tijd zou worden op gehangen, zal de naam van dr Albert Plesman hier een plaats vinden", aldus schrijft Gill Robb Wilson In de „New York Herald Tribune". „Wij zullen met deze Nederlander vechten om elke pas sagier en elk pond vrachtgoed, dat hij over de wereld vervoert. Doch bij zijn benoeming tot voorzitter van de IATA moet dr Plesman weten, dat hij in het hart van iedere Amerikaanse vliegenier geëerd is. Om het- even of hij het on derspit delft of ons scalpeert - in bei de gevallen zal hij geëerd en geëerbie digd worden in de luchtvaartbroeder- scha?, die aan deze zijde van de Oce aan een- zo belangrijke rol speelt". GOUDEN JUBILEUM ONDER- OFFICIERKNVER. „ONS BELANG". In de 40ste algemene vergadering van de Onderofficierenvereniging „Ons Be lang" in Amicitia te Amersfoort werd besloten de korporaals van de techni sche diensten tot de vereniging toe te laten als adsplrantlid. De begroting, omvattende een bedrag- van f. 41.000.— werd goedgekeurd. De aftr. bestuursle den werden herkozen. In de sanato riumcommissie werd o.a. herkozen de heer J, Trlppenzee uit Leiden. Gisteren vierde de vereniging haar 50-jarig bestaan. 's Morgens begaf men zich naar de begraafplaats „Rusthof" om kransen te leggen bij het graf van de heer W. Wijk, in leven president der vereniging. De heer W. J. Vaatstra, voorzitter van het Alg. Reserve Fonds, droeg het beschei den monument dat op het gr-at is op gericht. over aan het hoofdbestuur van „Ons Belang". De heer W. Wijk dankte het hoofd bestuur van „Ons Belang" namens de familie voor de hulde aanzijn vader gebracht PLECHTIGE HERDENKING GRAAF BERNADOTTE. In de Ridderzaal. Gisteravond werd in de Ridderzaal op het Binnenhof' te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van graaf FolkeBerna- dotte. Op deze drukbezochte bijeen komst, -georganiseerd door de vereniging voor internationale rechtsorde, het Nederlandse Rode Ijtruis en de natio nale Padvirtdersraad, waren talrijke autoriteiten aanwezig, ó.w. 'de minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes en de Zweedse, en' .de Belgische gezant. De oud-minister van Buit. Zaken, mr C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, ir F. C. C. baron Van Tuyll van Seroosfterken van Zuylen, eerste onder-voorzitter van het Ned. Rode Kruis, en de chef-vlieger bij de K.L.M., de heer A. Viruly, die de gecharterde KLM-machine vloog, welke graaf Ber- nadotte ter besohikking was gesteld >voor een sneller verplaatsing bij de onderhandelingen' over het Palestijnse vraagstuk, voerden het woord. De Zweedse gezant, de heer J. de Lag er berg, dankte aan het eind van deze plechtigheid. (Van' onze Parlementaire Redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren ge nomen, wat zij krijgen kon: Het wets ontwerp tot verhoging van de over- heidspensioenen met een toeslag op basis van 25% der in de periode 1922- 1945 toegekende pensioenen, nam zij, gelijk gemeld, zh.st. aan. De herziene regeling der Provinciale Financiën, werd evenens z.hst. aan vaard, maar minister v. Maarseveen's verdediging kon de kortingsclausule toch niet redden. Het amendement- Algera (AR) om die claüsule te schrap pen, werd aangenomen met 47—18 st„ waarbij alleen de P.v.d.A. de minister trouw bleef. Het Rijk zal dus geen kor ting mogen toepa&jen op de uitkerin- gén uit het Provinciale Fonds, indien een provincie haar eigen belastingbron nen niet volledig uitbuit. Het wetsontwerp tot invoering van 'n buitengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobili satie 19141918 alsmede voor hun weduwen en wezen, werd door spre kers van alle fracties met dankbaar heid begroet. Met name bracht men hulde aan oud-minister Fiévez, die door de indiening van dit voorstel eindelijk recht schafte aan wie daar om al tientallen jaren hadden ge vraagd. De heer v. Sleen (Arb.) was echter wel dankbaar, maar niet voldaan. Hij diende een drietal amendementen 'in om de strekking van -het voorstel nog iets te verruimen. Minister Sohokking wees de amende menten af. Na replieken nam hij even wel het tweede amendement over, vol gens hetwelk het niet nodig is, dat be trokkenen vóór 1 Januari 1925 pensioen moeten hebben aangevraagd. Het werd gedurende enige tijd een al gehele verwarring, toen men wederzijds zich in de amendementen en artikelen vergiste, de heer Fiévez zijn opvolger van advies .kwam dienen en ook ande ren zulks probeerden te doen, en de meeste leden rond het stenografenhekje samendrongen. Na aanneming van een zestal hamer stukken begonnen de debatten over het ontwerp-Totalisatorwet, waartegen veel oppositie werd verwacht, hetgeen ech- ter beschaamd werd. I Acht .sprekers voerden 't woor.d over kansspelen en bookmakers, over ren nen en paarden. De Engelse gewoonten werden er bij ge- haald en onze Benelux-samenwerking; I het gemengde zwemmen en de vraag j J of men niet beter jeeps dan paarden j kan laten lopen, vermits ocf.c bij onze cavalerie de paarden door motortractie I worden verdrongen. De heer .Stokvis i I (C.P.) citeerde uitvoerig uit zijn boek I over „Het paard in 'de"literatuur",zo dat de heer Baohg '(Kath.) zich ver baasd afvroeg, waar deze zoon van Sta lin zulk een verbluffende kennis van zo een bij uitstek kapitalistische sport vandaan haalde. Zelfs het paard van Troje en de centauren#, passeerden de revue. Berhalve de .morele bezwaren te gen het gokken kwamen ook gewetens conflicten over de heiliging van de Zondag in het geding. En men ging zeer ver terug in oude Handelingen van de Kamer, om na te gaan hoe de poli tieke voorvaderen van zijn tegenstan der oVer paardesport en wedden had den geoordeeld. Terecht kon dan ook minister Mans- holt constateren, dat zeer vele paar den van uiteenlopende klasse in de korte-baancourses hadden meegelo pen, waarbij verschillende stokpaard jes waren bereden. Die zelfs op hol waren geslagen! In een nuchter be toog zette de minister uiteen, dat hij niets voor wedden voelde, doch dat deze wet e*- toe zou kunnen bijdra gen, om het onvermijdelijke gokken binnen bepaalde perken te houden. Er komt ^vel iets van paardekennis bij de toto te pas. Doch spr. wilde het als 'n uitsluitend kansspel zien; maar ook dan kon wen het geheel op één lijn stellen met de Staatsloterij. Ook minister Wijers van Justitie sprak een woord van bezadigde en wel overwogen waardering van de zedelijke kant der kwestie. Enige amendementen van de heren Bachg om de organisatoren van de toto te verplichten, het wedden buiten de toto te helpen voorkomen, en Vonde ling (Arb.) om het aantal draverijen en rennen in de hand te houden, werden z.h.st. aangenomen. Het wetsontwerp zelf werd tenslotte aangenomen met 45 tegen 25 st. Tegen waren A.R., C.H., St. Ger.en enige leden van Aroeid en Kath. Inaugurele oratie van V.V.S.L.-leden „IDEALISME NOODZAKELIJK VOOR DE OPBOUW". Gisteravond vond in de Academie de inauguratie plaats van een 188-tal nieuw aangekomen vrouwelijke studenten. On der de plechtige tonen van het orgel betraden de novieten het grootaudito rium. Voor velen onder hen was dit zeker een ontroerènd ogenblik, (om van een opluchting voor anderen maar te zwijgen). Nadat allen hadden Plaatsge nomen. nam de praeses der WSL, jkvr C. J. L. M. Sickinghe het woord. Zij wees op het" eigenlijke doel van het novitiaat, een persoonlijkheid te blijven onder alle omstandigheden en eerbied te hebben voor de meningen van anderen. Nog eenmaal deed de praeses de novieten beseffen welke verantwoording men op zich neemt, door te gaan studeren; zo wel. tegenover degenen die haar ertoe in staat stellen, als tegenover de Staat. Juist in deze tijd, waar.zoveel kapot is, is een eerlijk idealisme een noodzakelijk heid voor de opbouw, Zij die slechts gaan studeren om zich algemeen te ontwikkelen, of om andere ongemotiveerde redenen, werd aangera den dadelijk op haar voetstappen terug te keren. Zrfj zouden anderen slechts remmen. De praeseswaarschuwde er voor, niet verdwaald te raken - in het vele dat de V.V.S.L. biedt. Kies één weg. en volg die zo goed mogelijk. Vooral werd de nadruk gelegd op de hechte band die er tussen de Leidse bevolking en haar studenten is en het sociale wérk dat In de komende wintermaanden te wachten staat. Met een hamei-slag in augureerde de praeses de novieten tot leden der V.V.S.L Staande werd geza menlijk het clublied gezongen De no vieten die voor het eerst het VVSL-lied mochten meezingen, jubelden dit uit, in het volle besef, dat nu al de plagerijen en benauwdheden voorbij waren. Drie weken van despotisme, die achteraf toch niet zo héél erg waren, en soms zelfs nog wel eens leuk!! AGENDA ZATERDAG: Schouwburg: Cabaretprogramrna o. 1. v. Kees Pruis, 7.30 uur nam. ZONDAG: Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm, en 5.30 uur nam. MAANDAG: Stille Riln 9: Aandeelhoudersverg. N.V. C. de Bink en Zn.. 5 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap, 7.45 uur nam. Voorschoten (Wapen van Voor schoten) Vogelfilm Kees Hana 8 uur nam, WOENSDAG. Zoet er wou de; (Café Den Hollan der): Filmavond A.N.W.B. 8 u'. nam. Gerecht 10: Spir.Ver. „Harmohla", S uur nam. DONDERDAG: Gerecht 10: Bijbellezing ds H. Mande- maker, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Wildzang maakt carrière" (alle leeft.). Zaterd.. 6,30 en 8,30 uur; Zond. 7 en 9.15 ur; overige dagen 7 en 9,15 uur- dagelijks 2—6 uur (Zaterdag 106 uur) Fllmac Ll(lo „De „as"man komt" (14 Jr). Za- terd. en Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30,. 7 en 9,15 uur. Luxor 1 „Achtér de wolken" (14 Jaar). Zaterd. 2.30, 4,30. 6.30 en 8.30 uur; Zond. 2;30. 4,45. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, '7 ën 9,15 uur. Rex „Een mooi "portret" (alle leeft.). Zaterd. 1. 3. 5, 7 en 9 uur Zond. 2,15, 4,15. 7,15 en 9,15 u., overige dagen 2,15, 7,15 en 9,15 uur. Trianon „Hellzapoppln" (alle leeft.). Zaterd 1, 3. 6, 7 en 9 uur; Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Grecnway (Voorschoten) „Avontuur aan dé Amazone" (14 Jr) Vrljd. 8 u; Zaterd. en Zond. 7 en 9.15 uur- „De map zonder geheugen" (18 Jr), Maand., Dinsd., Woensd. en Dond, te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Vrijdag 1 October 18 uur tot Zondag 3 October 8 uur waargenomen door: Apotheek Her- ding en Blanken, Hogewoerd 171, Tel. 20502 on Apotheek Reljst. Steenstraat 35. Tel. 20136. Van Zondag 3 October 8 uur tot Zaterdag 9 October 8 uur door Apo theek van Drlesum. Mare 110. Tel. 20406 en de Zuider-Apotheèk. Lammenschansweg 4. Tel. 23553. A Te Oegsteeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Graaff Kors. Postel en Veldhuizen Te Oegstgéest door dr Hugeniholtz. tel. 20390. De dienst der 'dierenartsen wordt waargenomen door de heren Commaiv 4eur en Vau Zilverden. Ingezonden Mededeling VERGADERING NED. VER. VOOR DE VOLKSZANG. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Ned. Ver. voor de Volkszang, welke wegens verhindering van mr dr L. N, Deckers werd geleid door Herman Stenz uit Leiden, werden de aftredende leden van het hoofd bestuur C. v. d. Net en J. W. Nijssen herkozen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Rotterdam aange wezen. Met grote voldoening werd ver nomen, dat de regering een subsidie voor 1948 heeft verstrekt. Tot erelid werd benoemd dr T. Fran ken te Haarlem. KOELHUISHARING EEN CENT DUURDER. Volgens de bij het begin van de ha ringteelt 1948 getroffen regelingen mag met ingang van 1 October ten gevolge van de kosten van opslag voor gezouten koelhuismaatjesharing een cent extra worden berekend, zodat dan de maxi mum consumentenprijs per stuk komt op 9 cent, resp. 11 cent sohoongemaakt. DE GROENTEN-EXPORT NAAR DUITSLAND. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, belast met de uitvoering van het z.g.n. groenten- contract ten behoeve van de Duitse bur gerbevolking, heeft bepaald, dat herfst- en wintergroenten niet meer per vracht auto verladen mogen worden ln verband met de te hoge vrachtkosten. De verla ding van kool. bieten, peen en uien mag derhalve alleen nog maar per wagon geschieden. Bovendien is er voor de uit voer van al deze producten naar Duits land een zodanige regeling getroffen dat in een meer geregelde uitvoer over de gehele periode is voorzien en de Duit se markt niet onnodig wordt verstoord AUTO MET DENEN VERONGELUKT. Drie zwaargewonden. Gistermorgen reed op de Rijksweg LochemZutphen een Deense personen-, auto met grote snelheid tegep een boom. De bestuurder, de heer Tage Priess uit Kopenhagen, was, waarschijnlijk door het springen van een band de macht over het stuur kwijtgeraakt. Verder za ten in de wagen mevr. Else Priess en de heren Johh Fridthoff en Arthur El- lestrup, eveneens uit Kopenhagen. De drie mannelijke léden van het gezel schap werden -zwaar gewond. Mevr. Priess. kfeec vermoedelijk een lichte hersenschudding. Wat brengt het Residentie Orkest MUZIEKFESTIVAL VAN GROOT FORMAAT. Het Residentie Orkest heeft zijn plan nen gereed voor het v/lnterseizoen in Leiden. Het orkest komt met een serie van acht concerten op 28 October, 18 November, 21 December, 6 en 27 Januari, 17 Februari, 3 en 17 Maart. Het grootste gedeelte der concerten wordt gedirigeerd door Frits Schuur man. Het openingsconcert staa't onder leiding van Jan' Out. Verder zal onze stad kennis maken met twee -gastdirl- genten, n.l, Pedro de Freitas Branco, de Portugees, die met enorm succes* een deel der Scheveningse concerten in de afgelopen zomer dirigeerde, én Arthur Rodzinsky, de befaamde dirigent van het New York Philharmonic Orchestra, die deze zomer enkele festival- concerten in Salzburg leidde. Solisten" en program ma's zijn. voor dit seizoen met grote zorgvuldigheid gekozen. Men kan zeg gen, dat de concerten daardoor op het peil komen van een muziekfeest van de hoogste orde. Van de." solisten (van-wie velen in de. afgelopen zomer optraden in de grote concerten en tijdens het Holland festi val in de Kurzaal te Scheveningen noe men wij: Irma Bozzi—Lücca, sopraan; Elsa Cavelti, alt; Janine Dacosta, Marie Antoinette Levèque, Eliane Richepin, Hans Henkemans en Paul Wittgenstein, piano; Ida Haendei; viool; Jan Prins, fluit. Behalve symphonieën van -Haydn, Beethoven-en Brahms, werken van Mo zart, Saint-Saens, Tsjaikowsky, Wagner en Raivel, zullen worden uitgevoerd: de Altrhapsodle van Joh. Brahms (met welw. medewerking van de Kon. Zang- ver. .Die Hagihesangers")Don Quichotte van Richard Strauss; de Drie Nocturnes van Claude Debussy (met weTw. mede werking van een Vrouwenkoor); een eerste uitvoering van „Le Chant du Ros- signol" van I. Strawinsky (ballet naar het sprookje van Andersen)Max Re- ger, „An die Hoffnung"; Jv? Bach, Brandenbürgs concert no. 4. Raad-wedstrijd „Weet U nog wel" 574 LEIDEN AARS BEPROEFDEN HUN SPEURZIN. Gisteravond kwam de Winkelweek- commissie in ,X>e Lakenhal" bijeen, teneinde de uitslag van de raadwed- strijd „Weet U nog wel" bekend te ma ken Behalve het bestuur van de Ver eniging „Oud-Leiden", dat ook zeer veel aan de totstandkoming van deze raad- wedstrijd had bijgedragen, waren alle prijswinnaars aanwezig. De voorzitter van de Winkelweekcom missie, de lieer J. Th. Balkesteln, dankte in zijn openingswoord* in het bijzonder de heren mr R. van Roy en, gemeente-archivaris, De Bruyn, ama nuensis van het gemeente-airchief, en de secretaris der commissie, de heer P. v. cL Zanden, voor het vele werk, dat zij met. de organisatie van deze wedstrijd hebben gehad. Ook de jury werd m dit dankwoord betrokken. De heer Van der Zanden, die vervol gens tot de prijsuitreiking overging, deelde vooraf nog mede, dat 574 Leide- naars hun krachten op deze prijsvraag hadden beproefd. Vooral de „ouderdom heeft zich voor deze wedstrijd buiten gewoon geïnteresseerd, hetgeen o.m. valt af te leiden lüt het feit, dat 40 inzenders de leeftijd der sterken (70 jaar en ouder) hadden bereikt. Aan de oudste inzendster, mevr. Hélge Takema (87 jaar) werd een herinneringsbexer uitgereikt, terwijl zij voor haar. goede speurzin ook een prijsje in ontvangst mocht nemen. Ook de jongste inzend ster, de negen-lange Jannie Jasperse, kreeg een presentje in de vorm van een -pop. Nadat de inzendingen waren geschift, bleek dat 150 personen nie„ .mesr dan 3 fouten op de 100 oplossin gen hadden gemaakt, terwijl 83 inzen ders (het aantal prijswinnaars) min der dan 3 fouten hadden gemaakt. Vervolgens werd overgegaan tot de bekendmaking der prijswinnaars, waar bij in sommige gevallen nog een loting moest plaats vinden. Met 99 punt kree^ de heer W. Nieuwenhuis, Nieuw- steeg 23, de eerste prijs van f. 250,—, hetgeen hem in waardebonnen werd-uit gekeerd. Voor zever de inzenders van 70 jaar en ouder niet in aanmerking kwamen voor een prijs, werden zij ver rast met een- zilveren theelepeltje met het wapen van Leiden. Na afloop der prijsuitreiking werden nog enkele interessante lichtbeelden van Leiden voor 50 jaar vertoond. 40-JARIG JUBILEUM C. LAU. Dinsdag a.s zal net 40 Jaar geleden zijn, dat de heer C. Lau, procuratie houder bij de N.V v,h. L. E. Nleuwen- huizen alhier, bij genoemde firma in dienst trad. 's Middags van 3Vi--5V^ uur zal een receptie worden gehouden in café-rest. „Het Gulden Vlies". De oogstdienst voor het gewas zal dit jaar op Zondag 24 October, in de Pieterskerk worden gehouden. De optocht van morgen EEN KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN Terwijl de huismoeders in deze dagen al haar kookkunst aanwenden om „het feest van wortelen, peen "en uien" (en misschien nog wat klapstuk) te doen slagen, wordt in de voormalige tram remise aan de Hoge Rijndijk in koorts achtig tempo gewerkt aan de histori sche optocht „Rondom de vrede' van i Munster". Temidden van timmerlieden, schil ders, stoffeerders en bloemisten hebben wij er hedenochtend eens even rond gewandeld, hebben wij gestaan- voor het „stadhuis van Munster" en gezeten in de prachtige karossen, welke morgen zovele „hooggeplaatsten" door Leidens straten zullen -voeren. Een blik hebben wij ook mogen, slaan op het „tractaat van Munster", dat zal herinneren aan onze 300-jarige onafhankelijkheid. Eij- zonder fraai is de vredeswagen, symbo liserende de vrede van Munster, waar op Da Costa's veelbetekenende woor den: „Zestienhonderd acht en veertig! Doorgeworsteld was de kamp, en be ëindigd de bloedtafrelen, Van een lan gen oorlogsramp." Daar stond ook de praalwagen der Zeven Provinciën, welke thans nog ont daan van zijn-„kostbare levende last reeds een goede indruk maafet. Wij twijfelen niet of morgen zal Lei den wederom een fraai schouwspel te aanschouwen krijgen. Moge het- geheel overgoten worden door stralende zonne schijn! Ter gelegenheid van deze viering heeft in één der etalages van Peek en CJoppenburg aan, de. Breestraat een groep edellieden en -vrouwen Uit de ze ventiende eeuw een plaats gevondey. De meubelen .werden voor dit doel door „De Lakenhal" afgestaan. HET SCHUTTERS VELD. Naar aanleiding van bi; het bestuur der 3 October Vereniging binnengeko men vragen verzoekt dit bestuur ons mede te delen, dat de verhoogde toe gangsprijs tot het Schuttersveld het ge- vólg is van de sterk verhoogde verma kelijkheidsbelasting, Dank zij het gun stige weer der laatste dagen verkeert het veld in uitstekende conditie, zodat wanneer Pluvius ook verder wèg blijft, men dit jaar niet met modderschoenen behoeft thuis te komen. Tot slot zij er hog even aan herin nerd, dat de 'toegang tot het feesttere rein uitsluitend is aan de Rijnstyir.ger- 'singel; de uitgangen bevinden zich aan de Stationsweg en aan de Marislaan. AR. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Gisteravond hield de AR. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" in de grote zaal van „De Burcht" een bijeenkomst met hen.die zich op enigerlei wijze bij de propaganda verdienstelijk hebben gemaakt. Bij afwezigheid van de voor zitter, de heer Chr. v d. Heuvel, stond de vergadering onder leiding van de heer C. Kromhout, die allen, en in het bijzonder de leden van de A.R. propa- gandaclub, dankte voor hun hartelijke medewerking. Spr. spoorde de aanwezi gen aan om in de toekomst niet in hun ijver te verflauwen en met kracht de beginselen der AR. te verdedigen en te propageren. De samenkomst werd afgewisseld met muziek en vrolijke sketches. ERE-DOCTORAAT LORD HAILEY. Lord Hailey, aan wie door de Senaat dear Leidse Universiteit het ere- docto raat in de rechtsgeleerdheid werd ver leend, zal deze waardigheid a.s. Woens dagmiddag om 4 uur in het Groot- auditorium der Universiteit in ont vangst nemen. De volgende dag houdt hij een-voor alle studenten toegankelijke voordracht over „De huidige toestand in India." Lord Hailey, die thans 76 jaar oud is, is oud-gouverneur van de Pands- jaab en sloot reeds in 1934 een bijna 40-jarige bestuurstaak in India af. Na 'n studiereis door geheel Afrika, waar van hij het materiaal verwelkte in een. voortreffelijk boekwerk, trad hij her haaldelijk cp als adviseur van de Brit se en Zuidafrikaanse regering in kolo niale problemen, waarin hij een in- en doorzicht heeft als weinig anderen. HULPACTIE VOOR FLORES. Een bijzondere attractie op het Schuttersveld. De Kath. Studentenvereniging „St, Augustinus" heeft hét sympathieke plan opgevat haar oud-praeses, dr H. J. J. A, Niemer, verbonden aan het Elisabeth- zlekènhuis te Lela op Fiores (Indonesië) een ambulancewagen te schenken, welke hij in zijn uitgebreide practijk hard no dig heeft. Dr Niemer bestrijkt een gebied van ongeveer 100.000 inlanders en door de zeer grote afstanden komt het vele malen voor dat zieken thuis of onder weg sterven, omdat er geen gelegenheid is hen naar het ziekenhuis te vervoeren. Een ambulancewagen in deze -treek sou Vele mensen het leven kunnen redden, doch de financiën laten niet toe er een aan te kopen. „St. Augustinus" heeft nu de handen ineen, geslagen en het plan opgevat de nodige contanten bijeen te brengen, osn hun oud-praeses aan een ambulance wagen te helpen. En omdat het studen ten zijn, doen zij dit op een studenti- kose manier, dus niet met intekenlijsten of een straatcollecte. Morgen viert heel Leiden het Drie Octoberfeest en duizenden guldens zul len uitgegeven worden aan vermakelijk heden op he„ Schuttersveld. Men moet het iizer smeden als het heet is en daar om richten de studenten een variëté- tent in, Waarin een programma van on geveer 15 minuten gebracht zal worden Om in de styl van het doel te blijven hebben zij daarvoor een aantal Indische artisten geëngageerd in hun „Mavemers verrukkelijk theater". Een folterman. de Waikikigirls, de Cowboy-serenades, de Hop-athleten, een sneltekenaar, een goo chelaar en een hypnotiseur zullen het pübliek hun beste kunnen tonen, zodat iedere bezoeker waar krijgt voor zïi geringe entreegeld. Alle Leidenaars dus morgen naar het „Maoemeres verrukkelijk theater"! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Indisch Recht: mej. C. D. Kakebeeke en de heer B...J. van Horn (beiden te Leiden); economisch docto raal éXamen Indologie: de heer C. A. Gani (Leiden) PROF. DR FR. v. d. BLIJ. Dr Fr. van der Blij, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft., werd 13 Mei 1923 hier ter stede geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit, al hier en legde in November 1941 het candidaatsexamen wis- en natuurkunde af. Vervolgens studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht en legde, op 24 September 1946 wederom te. .Leiden het doctoraal examen af met .hoofd vakken wiskunde en bijvakken natuur kunde en mechanica. Op 9 Juli 1947 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde. Na leraar te zijn geweest achtereen volgens aan de H.B.S. te Warffum en te Groningen, werd hij op 10 Septem ber 1947 vast medewerker van het. Mathematisch Centrum te Amsterdam. 40-JARIG JUBILEUM G. SCHOPPEN. By 'de dienst van Invoerrechten en Accijnzen. Gistermiddag vierde de „Leidse In voerrechten en Accijnzen" weer, op haar eigen intieme wijze, een ambtsjubileum; ditmaal echter een zéér bijzonder jubi leum, n.l. de herdenking van het feit, dat vóór 40 jaren de heer G, Schoppen, controleur van 's Rijks Belastingen, in dienst trad bij het Rijk. Na per auto te zijn afgehaald, werd de jubilaris met echtgenote en kinderen binnengeleid in de pevsoneelskamer. welke voor deze ge degenheid in een enigszins feestelijke kledij was gestoken. Als eerste spreker voerde het woord het hoofd van de inspectie, hoofdinspec teur-titulair L. H. Bodde Bouman. die in vogelvlucht de veertig dienstjaren memoreerde. Spreker roemde de plichts betrachting en stelde de werklust en ijver ten voorbeeld aan de jongere amb tenaren. Namens het Hoofdbestuur over handigde spr. de jubilaris de traditio nele enveloppe. Vervolgens werd de jubilaris toege sproken door de hoofdcontroleur G. War nar, die de jubilaris kenschetste als iemand, die altijd voor een ander met raad en daad klaar staat en herinnerde aan de verdiensten van de heer Schop- Een woord van bezinning DE STAD. Wij staan aan de vooravond van de 3 Octoberviering, het feest by uitstek voor onze stad. En al zal het zijn, dat er zeer velen in den lande weer mede gedenken welk feit van vroeger eeuwen van zo uitnemend groot belang voor ons land en volk is geweest, het ïs' toch wel echt en speciaal een feest dat ons als Leidenaren aangaat en waaraan -een ieder, als het maar even kan, mee doet. Wanneer wel eens gezegd wordt: Pa rijs is Frankrijk, dan gaat dit vanzelf sprekend niet. op voor onze stad. Maar wel is het zo, dat in deze uitdrukking wordt weergegeven, hoe in de stad toch. voor een zeer belangrijk deel het leven en bewegen der mensen tot uitdruk king komt. De grote bewegingen vinden hun uitgangspunt in de stad; de tech nische vondsten worden voor het groot ste deel gedaan in de grote centra van dé samenleving; kunst, wetenschap en cultuur vinden hunuiting allermeest daar waar de vele mensen bijeen wo nen. Er zijn" mensen, die in de stad niets anders dan een aantrekkelijke zegen zien. De trek van het platteland naar de grote stad is er altijd geweest, al geven de vele volkstuintjes wel eens iets van het heimwee te kennen by de zovelen voor wie het toch eigenlijk niet zo mee viel. Er zijn er ook die van de* stad alleen maar vloek weten te vertellen. Daar zijn de verleidingen en verlokkingen zo veel sterker dan in de eenvoudige dorpsgemeenschappen. Daar wordt het leven oppervlakkig én banaal, ruw en gemeen. De juiste zienswijze zal wel in het midden liggen: zegen en vloek; en al naar ieders mentaliteit zal op het een of het ander de nadruk vallen. Iemand heeft eens gezegd, dat de stad -beeld is van de moderne trooste loosheid. Dat is te zeggen: de trooste loosheid van è/lle menselijk leven van ..alle tijden en van alle plaatsen. Het moge waar zijn, dat in de stad dingen beleefd' worden, die .je er huiten niet beleeft, maar .de waarachtige levens gemeenschap wordt er steeds minder pp: de mensen sohuiven aan elkaar voorbij als op rails. Toch is er, Bijbels gezien, hoop voor de stad. Nazareth heeft Jezus Christus uitgeworpen. Maar de transport- en. havenarbeiders, de slaven en koelies van Ephese, Corinthe en Rome hebben, naar Paulus gehoord. Er is hoop voor de stad, wanneer maar- -gezien wordt Gods uitgestoken hand: Het evangelie heeft in alle tijden van beschaving en wereldbeschouwing de grote kans gehad en het enig uit zicht geboden voor het leven, dat ver- vlakt en uitgehold was. Dat is nog on verminderd van kracht. Het leven der gemeenschap stélt ons voor de verantwoordelijkheid met en voor elkaar ook in die samenleving, die wij de stad noemen, onze stad. De stad die weer feest viert en waar het leven klopt. En laten wij daarbij bedenken, hoe de stad als beeld is opgenomen in de ruimte- en mensen-omspanning van Gods openbaring en de prediking van het evangelie. Want het evangelie in zijn Bijbelse boekstaving eindigt met de Ntekening van het nieuwe Jeruza lem, de grote en verheven stad. waar de heerlijkheid Gods de verlichting, en 't Lam, dat alle zonde heeft verzoend, de kaars is. W. H. K, Doodstraf tegen politiemannen Poos en Slagter geëist ZIJ HANDELDEN UIT PUUR EIGEN BELANG. Tegen twee Haagse politiemannen, Poos en Slagter, die, aldus mr P. de Gruyter, procureur-fiscaal bij hetByz. Gerechtshof te Den Haag, in zijn requisitoir, uit puur eigenbelang: het leven van talloze strijders voor de goede zaak op het spel gezet hebben, is gisteren de doodstraf geëist. De dodenlijst, waarbij deze verdach ten betrokken zijn, telt wel 200 namen. Onnoemelijk is het leed, dat zij heb ben veroorzaakt; voor zulke landver- raderlijke daden past slechts de zwaar ste straf, aldus de procureur-fiscaaL Uitspraak Dinsdag 14 October. oen als „turftrapper"* in de bezettings tijd. Namens de gehele dienst der In voerrechten en'Accijnzen te Leiden bood spreker een cadeau aan. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, sprak de jubilaris, mede namens zijn echtgenote, zijn dank uib voor de vriendelijke woorden en de goede wensen voor de toekomst, benevens voor het geschenk, dat dese wensen verge zelde. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft aan mej. Jantje Slender wegens 12 Va-jarige trouwe dienst bij mevr. Geertra. J. Yenbrugge, arts te dezer stede, een medaille en oorkonde uitgereikt. Aan de vooravond van 3 October Traditioneel vindt als waardige in leiding tot dé 3 Octoberviering in de feestelijk verlichte Pieterskerk een door het Chr. kerkkoor „Ex Animo" verzorgde Wijdingsure plaats, welke tot bezinning stemt. Het viel te betreuren, dat ditmaal de kerk niet in die mate bezet was als andere jaren. EEN ZINLOOS HERHALEN? Dat de komende feestdagen de ernst van het .gedenken" ten grondslag moet liggen, daarvan getuigde ds J. Jiwijnen- burg in zijn toespraak, waaraan als schriftlezing de 77ste psalm: „Mijnstem is tot God en ik roep", een psalm van ^benauwdheid en van bevrijding" was voorafgegaan. Spr. stelde de vraag: „Wat is 't belangrijkste, het „feest" of het „gedenken"? Het échte feestvieren is slechts moge lijk door het „gedenken", wanneer er dus achter staat „de verbazing en de verwondering, om wat God aan onze stad gedaan heeft"! Wij danken de 3 October-feestdag aan een besluit van de Magistraat, dat deze dag van jaar tot jaar herdacht zou worden. Maar als er èlk jaar feest gevierd wordt, dan kan 't wel eens een zinloos herhalen wor den iegsmre in dc Pieterskerk EEN HEILIGE ZAAK! Wij staan hier, gelyk eenmaal het oude volk van Israël: „feestvierend" en „gedenkend". Dat oude volk wist van feestvieren, maar ook van het „gedenk, wat God aan u gedaan heeft". nJ. dat God hen gebracht had, in een land waar vrijheid heerst. Zo worden wij ook nu geroepen, om te gedenken hoe onze voorvaderen uit de benauwdheid verlost werden. Zij wisten 't: „Dit heeft God gedaan", niemand twijfelde er aan, men wist 't zeker 1 De Leidenaars hebben gezegd: „Het is ons een heilige zaak, om deze stad voor de Prins te bewaren". Vrijheid van geweten, noch religie wilde men opgeven, men heeft 't tot 't uiterste gewaagd. Als de bevrijding ran 3 O»?- tobei niet gekomen ware, dan was Leiden door de Spaanse macht over weldigd, maar overgegeven had 't zich niet Omdat de Leidenaars gerekend hadden m*t de zaak waarvoor zii ston den, was 't geen feestvieren ou 3 Oc tober 1574. maar een „vyonderbaar ge denken", toen men in de Pieterskerk samenkwam. De krachten der natuur stormwind en water door God gebruikt, die heb ben de bevrijding gebracht en toen heb ben zij God gedankt en waren in ver wondering bijéén! Dit heeft men vastgelegd, opdat 't niet vergeten zou worden. De gedachtenis van Gods verblildende daad is gevierd en zolang Leiden dat doet. is 't een ver maarde veste met een grootse roeping! IN GODS KRACHV Spr. herinnerde ten slotte aan een woord van Karl Barth.- tot de wereld van thans: „Komen wij de onbewogen heid te boven?" Komen wij te boven, dat wij niet meer kunnen gedenken, wat God aan ons gedaan heeft? Nederland staat benauwend klein in een zee van onrust en verschrikking. Ma"ar een volk, dat de „verwondering van de verlossing" kent, heeft in deze wereld van wanhoop en egoïsme iets te zeggen. Wij zyn dat volk, dat iets te zeggen heeft, dat spreekt van „Gods wonder". Maar het kost u de inzet van uw gehele leven, om opnieuw te doen, wat Leiden zolang geleden deed: „Ge tuigenis te zijn van de Heer". Zó gedenken wij en zó gaan Leiden en Nederland in Gods kracht een nieuwe toekomst tegemoet, aldus ein digde ds *hvynenburg. Dit woord werd omlijst door gemeen tezang (Ps 103 en Gez. 293) en koor zang van het. Gemengd- en Jeugdkoor van „Ex Animo" waartussen ook de heer Leo Mens het orgel bespeelde, o.a. Handel's Concert in F en een vrije be werking van enige Valeriusliederen. Een muzikale medewerking, die in harmonie was met de gewijde sfeer van deze plechtige inleiding tot de „herdenking van „Leiden's Ontzet," Onder het aandachtig gehoor bevon den zich de burgemeester jhr ntr F. H. van Kinschot en de bestuursleden der 3 October vereniging.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2