Madioen in Republikeinse handen gevallen J Maandag Berlijnse kwestie voor V eiligheidsraad Wonogiri, Ngawi en Magetan eveneens veroverd Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 No. 26504 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De wereld voor de grootste beslissing De koude oorlog duurt in verscherp te vormen onmeedogend voort. En, he laas, er is nog geen lichtpuntje aan de horizon te zien Hetgeen zo langzamerhand, tróts alle geslotenheid, begon door te siepelen, is dan waarheid geworden: de bespre kingen te Moskou zijn op niets uitge lopen. Een moment heeft het er zeer hoopvol uitgezien, toen n.l. met Stalin persoonlijk overeenstemming was be- Seikt, maar Molotof es. en speciaal e. Sovjet-generaals te Berlijn zelf heb ben deze overeenstemming getorpedeert, Of dit al dan niet doorgestoken kaart was, wie zal dat dusven beslissen. De Sovjet-Unie is immers altijd nog de ondoorgrondelijke sphinx. Hoewel haar doel en haar doelstellingen dat warem pel niet meer zijn! Terug verwezen naar Berlijn naar de militaire gouverneurs is het maarschalk Sokolofsky geweest, die alle hoop in duistere nevels heeft doen verdwijnen. Hij ging zelfs zo ver te eisen, dat alle verkeer van West naar Oost zou worden onderworpen aan Russische controle, dus ook het verkeer per „luchtbrug". Inwil liging zou het Westen aan handen en voeten gebonden hebben, overgeleverd aan Moskou. Geen wonder, dat het Westen daarin niet trapte en weigerde. Zonder „luchtbrug" wordt Berlijn im mers eenvoudig aan de Russen uitge leverd. Het Westen stond toen voor de vraag: wat nu? Het feit, dat juist te Parijs de alge mene vergadering van de Ver. Naties zou plaats vinden, deed hen besluiten, zich tot dit lichaam te wenden. Moeilijkt valt voor ieder denkend mens meer te verdoezelen, dat de Ber- lijnse kwestie een bedreiging voor de vrede is geworden. Het tegenovergestel de zal zelf-s de meest volbloed commu nist moeilijk meer kunnen ontkennen al schuift hij natuurlijk alle schuld op het Westen. Daarom is het beroep op de Veilig heidsraad volkomen op zijn plaats. Hoe Moskou er tegen te keer mag gaan, be werend, dat het een kwestie is, die al leen de grote vier aangaat. De vrede is in gevaar en daarmede is er automa tisch een taak weggelegd voor de V.N., die in hun plicht te kort zouden schie ten, wanneer zij de zaak blauw-blauw zouden laten, zonder zich er mee te bemoeien. Het is alles zo heel eenvoudig, zelfs los van de vraag, wie gelijk heeft Wie gelijk heeftBuiten Moskou en de willoos naar haar stem luisteren de massa, is dat geen vraag meer. Het antwoord kan niet anders luiden dan: de Sovjet-politiek is in haar imperialis me alleen schuldig en vormt de grote bedreiging voor de wereldvrede. Het Westen is volkomen gespeend van iede re agressie, maar denkt er aan de an dere kant niet aan om zich te onder werpen aan de wil van Moskou. Tien jaar geleden juist 30 Septem ber 1938! kwam het tractaat van Muenchen tpt stand. Een tweede Muen- chen is in de ban gedaan en zal niet plaats vinden. Niet voor de tweede maal zal men een dictatuur als het ware de stok in de hand duwen om er op los te slaan. Het Westen weigert dezelfde fout nog eens te maken en laat ons daarvoor dankbaar zijn. Het kan Moskou niet duidelijk genoeg worden gemaakt, dat zelfs ten koste van de grootste offers niet weer een zwarte bladzijde in het geschiedenis boek zal worden ingeruimd als destijds in 1938 plaats vond, waaruit de Nazi- dictator zijn conclusies trok- Welbewust van alle dreiging trekt het Westen thans zijn conclusies. He laas echter ook overtuigd dat Moskou het beslissende woord heeft over oor log of vrede! Het beroep op de Veiligheidsraad is gedaan in de wetenschap, dat de kwestie zelf er niets door zal veranderen. De Rus zal door een veto zich aan iedere beslissing kunnen onttrekken als ge volg van het beroep op hoofdstuk 7 van het Handvest. Bij een beroep op hoofdstuk 6 zou de O'ekraine ieder be sluit hebben kunnen tegenhouden, daar- de vier betrokkenen dan niet zouden mogen meestemmen en de vereiste meer derheid van 7 er zijn 11 leden zon der de Oekraine" dus onbereikbaar was. Maar het wereld-forum zal zich kun nen uitspreken, desnoods wanneer de aangelegenheid in de Veiligheidsraad vastloopt, in de assemblee en daarom gaat het. De ganse wereld zal zich kun nen uitspreken tegen de politiek van Moskou. Blijft het Sovjet-bewind echter doof, dan staat de V. N. voor de moeilijke be slissing, iets te doen. En dat zet het prestige van het lichaam geducht on der drang Tot dus ver toont Moskou zich voor woorden ongevoelig. Reeds is de Russi sche politiek scherp onder de loupe ge nomen. speciaal door Bevin en de Bel gische premier Spaak, die in een hart stochtelijk betoog de wereld de spiegel der waarheid heeft voorgehouden, de Sovjets in duidelijke taal beschuldigend de oorzaak te zijn van de huidige vrees, die de mensheid heeft bevangen en de landen dwingt om zich opnieuw te gaan bewapenen. Om op alles voorbe reid te zijn. Het stemt tot grote ver heugenis, dat daarom zo'n spoed wordt gezet achter de militaire structuur der vijf van Brussel en dat in Amerika de noodzaak van het verlenen van steun zo ronduit wordt erkend, al zal eerst in Januari het Congres zich officieel hier mede kunnen inlaten. Hoe onvervroren Moskou trots alles is, daarvan getuigt wel zijn voorstel om alle bewapening met een derde te ver minderen en de atoom-wapens te ver bieden. Moskou, dat momenteel het zwaarst bewapend is en iedere contróle op de atoom-wapens tot dus, verre zelf onmogelijk heeft gemaakt. Intussen blijft het het Westen beschuldigen van „oorlogs-ophitsing" en wat daarmede annex is. Alsof ooit de Benelux-landen zich zouden lenen voor het meedoen aan enige agressie, tegen wie dan ook gericht De hardhuidigheid der Sovjets wet tigt- de veronderstelling, dat zij niet zo spoedig uit Parijs zullen weglopen, het voorbeeld van Hitier volgend, die im mers de Volkenbond verliet, toen zijn Werk in de commissies Maandag aanstaande om drie uur 's middags zal de Veiligheidsraad bij een komen voor het behandelen van de Berlijnse kwestie. DE ATOOM-CONTROLE. Gisteren is in de politieke commissie van de V. N. het debat begonnen over de controle van de atoomenergie in het teken van het door de meerderheid van de leden der atoomcommissie en van de Veiligheidsraad aanbevolen contróle- plan, dat in Juni jl dooi een Sovjet veto in de raad verworpen ls. De afgevaardigden van Canada en de Verenigde Staten hebben dit plan ver dedigd om aan te tonen, dat het 't „enige practische middel is om de atoombewapening te vermijden, om lange tijden de veiligheid der wereld en der beschaving te waarborgen tegen •het vreselijk gevaar van de atocm- ontploffingen en het mogelijk te maken deze kracht voor vreedzame doeleinden aan te wenden voor het welzijn van de mensheid". De afgevaardigde van Canada, gene raal Mac Naughton, heeft herinnerd aan de ontzettende uitwerking van de eerste atoomontploffingen in Japan, toen de bom nog niet „haar kinder schoenen ontwassen w^". en aan „het streven van de Verenigde Staten om met behulp van Canada en Groot- Brittannië, deze kracht onmiddellijk in goede banen te leiden" De afgevaardigde van Canada herinr nerde er aan, dat. naar de mening van de meerderheid, in het Sovjet-plan geen rekening wordt gehouden met de technische aspecten van het vraagstuk en dit plan geenszins geschikt is om het minimum aan vereiste waarborgen te binden. Generaal Mac Naughton verdedigde ten slotte de reeds vermelde resolutie. Het Sovjet-standpunt is nog niet toe gelicht, daar Wysjinsky om uitstel ver zocht. De afgevaardigde der V. S., Austin, wenste een ernstige collectieve poging, „om de ontdekking van de atoomenergie op te heffen van dood naar leven." Hjj zeide: „Onmiddellijk nadat ura nium en thorium zijn gedolven, on dergaan zij een aantal behandelingen, die een materiaal doen ontstaan met een uniek en vreselijk gevaar. Daarom moet van dat moment af een veilig- heidscontróle beginnen De commissie voor atoomenergie besloot daarom, dat mijnen door de verschillende landen mogen worden geëxploiteerd, maar dat het internationale agentschap de eige naar moet worden van alle uranium en thorium, zodra ze uit de grond komen. Het agentschap behoort alle brandstof van die soort te bezitten en moet alle productiemiddelen voor atoomenergie bezitten en beheersen, die een gevaar opleveren voor de internationale veilig heid". EEN POLITIE-MACHT. Trygve Lie, de secretaris- generaal van de V.N., heeft zijn plan bekend gemaakt betreffende een politiemacht van de V.N. ter sterkte van 800 man. die later „met verscheidene duiionder. menschappen" kon worden uitgebreid Het corps zou niet-militair zijn en bestaan uit 300 permanent gemobili seerde leden en 500 reservisten. De iaalstcn zouden in hun eigei: lan den rtUivri., doch op '.co; te termijn in dienst moeten kunnen treden. De bewapening zou bestaan uit wa pens voor persoonlijke verdediging, zo als revolvers, geweren en lichte auto matische wapens. Het corps zou be schikken over vier pantserwagens, 36 jeeps en aanhangers, 36 vrachtwagens en 20 mobiele radio-eenheden. Lie verklaarde, - dat geen tanks of grote aanvalswapens deel van de uit rusting zullen uitmaken, doch dat een verbindingsofficier op het hoofdkwar tier van de V.N. zo nodig de hulp van leden-regeringen zou kunnen inroepen voor de verschaffing van vliegtuigen en schepen. De leden van het corps zouden zo veel mogelijk ongehuwd moeten zijn. Het is van groot belang, aldus Lie, dat op een zo breed mogelijke geogra fische basis wordt aangeworven. Het corps zou slechts tot taak hebben waar nemers van de V.N. te beschermen en „geneutraliseerde doelen te bewaken." VOLKEREN-MOORD. De juridische commissie heeft een ontwerp-conventie op volkerenmoord in bespreking genomen. Volkeren-moord j werd beschreven als de ontzetting van het bestaansreoht aan gehele groepen mensen. De bewapening der West-Europese Unie ENIG BEZIVAAR IN DE V. ST. Te Washington wordt vernomen, dat de V.S. en Canada reeds informeel hun goedkeuring hebben gehecht aan de be noeming van veldmaarschalk Mont gomery tot voorzitter van de verdedi- gingsraad der West-Europese unie. "Als deel van zijn bijdrage tot het gemeenschappelijke verdedigingsplan wordt beoogd, dat Engeland vele van de wapens zal fabriceren, vooral vlieg tuigen, die de continentale mogendhe den behoeven om haar verdediging zo spoedig mogelijk op peil te brengen. Dit is een van de redenen, dat En geland vrij grote hoeveelheden staal en aluminium kan verwachten op grond van het program voor militaire hulp. dat in Januari aan het Amerikaanse congres zal worden voorgelegd. Gezaghebbende kringen te Washing ton verklaren, dat het program zal voorzien in de onmiddellijke versche ping van Amerikaanse wapens en tar'cs uit de overtollige leger voorraden naar Europa, alsmede grondstoffen voor de wapenfaibricage in West-Europa. Politieke deskundigen te Washington voorspellen, dat het militaire hulppro- gram niet zonder meer door het Con gres zal worden goedgekeurd. Men heeft vooral op het oog de mo gelijkheid dat Frankrijk communistisch zou worden en de kans, dat de Ameri kaanse wapens in Europa in handen van een eventuele aanvaller zouden vallen. Op weg naar de volledige wederopbouw van het zwaar getroffen bedrijf dei- Nederlandse Spoorwegen is wederom een mijlpaal bereikt. Met ingang van de winterdienst-regeling 1948 op 3 October a.s. zal het traject Amsterdam— BreukelenUtrecht weer electrisch worden bereden. Hiermede is tevens de her- electrificatie voltooid. Woensdagmiddag werd op dit baanvak een proefrit ge houden. Na ruim vier jaar stopt wederom een electrische trein in Abcoude. Koning Gustaaf, de negentig-jarige monarch van Zweden, heeft deze week deelgenomen aan de elanden-jacht te Hunneberg in West Zweden. De Ko ning nam twee elanden voor zijn rekening. De Koning op het jachtterrein wachtende op zijn prooi. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Het 3 Octobei-teest. 7 uur: Reveille balcon Stadhuis. 7 3/4 uur: Kranslegging Van Hout monument. 8 uur: Koraalmuziek V. d. Werff- park. 8J59]A uur: Militaire mars. 810 uur: Uitdeling feestgave in Waaggebouw. 8j/210 uur: Wielerwedstrijd Le vendaal. 910 uur: Kinderfeest Stadhuis plein en Steenstraat. 10 uur: Herdenkingsdienst Pieters kerk o.l.v. ds P. W. Spruyt. 10ll'/j uur: Springen van de fon tein op de Vismarkt. 1012 uur: „"De Lakenhal" geopend. 14 uur: Optocht .Rondom de Vrede van Munster". 7Vt uur: Avondfeest Schuttersveld. Cabaret Stadsgehoor zaal. 11 uur: Vuurwerk Schuttersveld. 12 uur: Sluiting. Nllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllliiiiiii Waardebonnen Consumentencrediet geldig Het Centraal Bureau voor het eonsu- i mentencrediet vestigt er de aandacht op, dat de nieuwe waardebonnen voor het consumentencrediet met ingang van vandaag geldig zijn. De militaire gouverneur, kolonel G atot Soebroto, heeft, volgens Antara, medegedeeld, dat Madioen gistermiddag om kwart over vier-in handen van de Republikeinse strijdkrachten is gevallen. In zijn dagorder deelde de kolonel Gatot voorts mede, dat Wonogiri, Ngawi en Magetan eveneens werden ver overd, terwijl de volgende campagne zal zijn gericht op Patjitan, Ponorogo en Poerwodadi. ten Westen van Madióen binnenvie len, de opstandelingen niet in staat waren hun gevangenen weg te voeren. „Voordat de opstandelingen zelf vluchtten, hebben zij daarom tiental len personen vermoord, o.w. gods dienstleraars, onderwijzers, volkslei ders en bestuursambtenaren". De PTT te Madioen functioneert nor maal, aldus de zender. De rust te Ma dioen is weergekeerd. De zuiverings operaties duren voort. „De stem van het vrije Indonesië" zegt verder, dat de tekenen van demo ralisatie onder de opstandelingen met de dag duidelijker worden, terwijl steeds meer troepen uit de onrustige gebieden weglopen en hun trouy aan de Repu blikeinse regering betuigen. „De stem van het vrije Indonesië" is de op het buitenland gerichte Republi keinse radio-omroep te Djokja. Moeso en de zijnen gevlucht Aneta meldt uit Batavia, dat een Re publikeins woordvoerder bevestigd heeft, dat Moeso met zijn manschap pen naar Doengoes, 25 K.M. ten Zui den van Madioen, is gevlucht, terwijl de communistische troepen te Madi oen door het Republikeins leger zijn verstrooid. De woordvoerder zeide.dat het aantal bij de operatie betrokken Republikeinse manschappen niet be kend is, doch zeker niet minder dan 10.000 bedraagt. AANVAL OP TJEPOE. Hij zeide, dat Karno, de vroegere resident van Semarang, was overge lopen naar de communisten en met hem enkele eenheden van de 4e divi sie van de TNI uit Solo. Deze troe pen vallen thans Tjepoe aan. De com munistische radio van Madioen is gisteravond in beslag genomen en wordt thans door de Republikeinen gebruikt. De uitzendingen zijn echter in Batavia niet op te vangen. De woordvoerder verklaarde ten slotte, dat thans alleen nog Poerwodadi en Ponorogo in communistische handen zijn, hoewel de situatie elders ver ward is. COMMUNISTEN VERMOORDEN TIENTALLEN PERSONEN. Ten aanzien van de herovering van Madioen meldt „De stem van het vrije Indonesië", dat, toen de Republikein se troepen Goreng Gareng, 10 K.M. FOUT IN MO^SO'S BEREKENING. De „Sin Po" verneemt, dat Moeso zich in zijn staatsgreep in Madioen op één punt misrekend heeft. Hij heeft n.l. verwacht, dat deze onmiddellijk ge volgd zou worden door dergelijke staats grepen in andere plaatsen en gewesten. Het Republikeinse Nationale leger bleek dit echter te kunnen voorkomen. Het gebied, dat in handen gevallen is van de communisten, is betrekkelijk klein, terwijl hun strijdmacht ook niet zeer groot is. daden daarmede niet in overeenstem ming waren. Intussen volgt de wereld met zwaar bewogen gemoed het verloop van za ken. Zij weet dat de vraag oorlog of vrede op het spel staat. Zij kan en wil nog niet aannemen, dat de machtheb bers de volkeren zullen storten in de baaierd van een derde wereldoorlog, maar het wordt hen bang te moede, waar te Berlijn de situatie zich blijft toespitsen 'n de Rus ontoegankelijk lijkt voor de werkelijkheid maar zich blijft verschuilen achter zijn oarrière van achterdocht en niet-willen-begrij- pen. Zal het onheil, dat een einde zal ma ken aan de beschaving, nog worden af gewend? Trots alle. kan dat nog en het gezond verstand rekent er dus op. Maar volkomen gerust voelt zich toch wel niemand BINNENLAND Op 4 October vertrekt een gezelschap van 21 Ned. hoteldirecteuren met een extra KLM-vllegtuig van Amsterdam naar Madrid, teneinde bet Internationale Hotel- congres. dat aldaar van .512 October gehóuden zal worden, bij te wonen. Gisteravond ls het zeilbootje „Lucky Star", dat vermist werd te Schevenlneen teruggekeerd. Alles was wel aan boord. Gistermiddag ls op de onbewaakte overweg ln de spoorlijn .Amersfoort Apeldoorn een vrachtauto door een pas serende trein gegrepen en totaal vernield. De belde Inzittenden van de vrachtauto werden ernstig gewond. Morgenmiddag vertrekt het m.s. „Tablnta" van de „Nederland", met 750 passagiers, voor het merendeel emigranten van Amsterdam naar Zuid-Afrika. Naar Indonesië vertrekt op 9 October a.s. het m.s. „Willem Ruys". Mits drie dagen tevoren ter post bezorgd, kan zee post met dit schip worden verzonden. Eveneens kan zeepost worden verzon den met het m.s. „Perlcles", dat op 12 October naar de Ned. Antillen en met het s.s. „Cottlca", dat ook op 12 October, naar Suriname vertrekt. In het gebouw van het Rode Kruis te Amsterdam heeft de eerste ondervoor zitter van het hoofdbestuur lr F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen hulde gebracht aan de mannen, die bil de grote brand ln het koelhuis van Blaauwhoeden- en Vriesseveem. de ln het gebouw opgeslagen bloedplasma en moedermelk van de Bloedtransfusiedienst en Moedermelkcentrale van het Rode Kruis, hebben gered en aan hen onder scheidingen uitgereikt. Gistermorgen passeerde de 200.000ste de contróle van de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" te Den Haag. BUITENLAND De Argentijnse politie heeft mede gedeeld. dat het onderzoek heeft uitge wezen, dat Taylor, de 52-Jarlge Britse zakenman op generlei wijze ln verband staat met het complot tot het doden van president Peron. Binnen een uur tljds ls een brief overgebracht van centrum Londen naar centrum Parijs. Per Helicoptére! De blzonale economische raad ln West-Duitsland heeft met geallieerde toe stemming besloten, de lonen ln de Britse en Amerikaanse zone te verhogen. Voor stellen tot verhoging van de kosten van staal, gas en electrlcitelt werden ver worpen. De Finse sociaal-democratische pre mier Karl Fagerholm heeft de volksdemo craten communisten en uiterst linkse socialisten beschuldigd van „opzette lijke pogingen om afbreuk te doen aan de betrekkingen van ons land met de Sovjet-unie". Het hoofd van de groep-Stern, Fried man Yellln, ls te Haifa aangehouden. De gemengde Sovjet-Afghaanse de marcatiecommissie, die gevormd werd krachtens een overeenkomst, tussen de Sovjet-unie en Afghanistan over grens- aangelegenheden op 13 Juni 1946 ls ge reed gekomen met de demarcatie van de grenzen tussen de Sovjet-unie en ,Afgha- nistan. In derde lezing werd ln het Zuid- Afrikaanse parlement het wetsontwerp, dat beoogt de Indische vertegenwoordigers Uit het parlement te weren, aangenomen. De 87-Jarlge weduwe van de vroegere president der V.S.. Theordore Roosevelt, is te Oyster Bay ln de staat New York te haren huize overleden. Na een textielsmokkel ln de Sovjet zone van Duitsland zullen bij de douane controle alleen die personen dienst mogen doen, „wier antifascistische en democra tische houding boven elke twijfel ver heven ls". Rechters ln smokkelprocessen moeten „sovjet-opleiding" hebben. De Poolse regering heeft besloten met Ingang van 1 November alle be staande beperkingen op het gebied van verbruik en verkoop van brood, meel en graanproducten op te heffen. Bj opgravingen op het eiland Kalymnos (Dodecanesos) is een mense lijk geraamte ontdekt, dat 5000 Jaar oud is. Ook werden resten van mammoeten, rendieren en van een rhinoceros uit die tijd gevonden. Het ontv/erp voor het vijfjarenplan van Tsjecho-Slowakje toont aan, dat men hoopt ln de periode tot 1953 de productie der zware Industrie met 130 procent te verhogen Volgens het plan zal ln diezelfde periode de productie van verbrulksgoederen wor den opgevoerd, benevens het aantal ar beidskrachten. In een officieel commentaar op het plan wordt gezegd, dat het nodig zal zjn de „ovcrlevc-nde kapitalistische elementen" uit alle delen var. de nationale economie te weren. Naar te Saigon vernomen wordt, zal Emile Bollaert, de Franse hoge commis saris ln Indo-Chlna, zijn functie neer leggen Op aansporing van het algemeen vakverbond zijn de a.beiders te Athene, Piraeus, Patras en Velo 24 uur ln staking gegaan. ZIJ eisen hoger loon. Uit gezaghebbende bron te Madrid wordt Vernomen, dat don Juan Carlos, prins van Asturlë, de 10-Jarige oudste zoon van de Spaanse kroonpretendent don Juan, voor de voortzetting van zijn opleiding naar Spanje zal komen. Men gelooft, dat generaal Franco heeft aangeboden, de Jonge prins als opvolger op de Spaanse troon te erkennen. Indien don Juan van zijn aanspraken afstand zou doen. Uit China wordt gemeld, dat het eiland Hainan bij de Zuidkust v. Zuld- Chlna door een typhoon ls geteisterd. Meer dan 10U personen werden gedood of gewond. Het was de ergste storm .van de laatste 60 Jaar Meer dan 100 schepen zijn gezonken. Morgen geen „L. D." 1 Op de feestdag van Leiden's Ontzet verschijnt ons Blad niet en f| S zijn onze Bureaux de gehele dag gesloten. j| Luit-Admiraal Helfrich's afscheid van de Marine Luchtvaart Dienst HULDE AAN DAPPERE MANNEN! Luit. Admiraal Heifrich heeft gister morgen in het Ministerie van Marine te Den Haag afscheid van diensthoofden van het ministerie en van de marine staf genomen. 's Middags volgde het afscheid van de Marine Luchtvaartdienst op het vliegkamp Valkenburg. Na inspectie van de erewacht richtte de Lt Adm. zich tot de marinelucht- vaartmannen. Hü noemde de Marine Luchtvaart dienst het jongste wapen in onze marine, maar het wapen met de meeste oorlogservaring. Zelf heeft spr. in het Oosten aan het hoofd ge staan. De bemanningen hebben zich daar van het begin tot het eind in gezet, hoewel ze büna absolute ze kerheid hadden, dat zij konden om komen. Niet alleen in Indië, maar ook elders, in Engeland en boven de Europese wa teren en het vasteland hebt U voortref felijk werk gedaan, aldus spr. Wij zul len ons best doen, deze traditie te handhaven Spr. is van mening dat de M.L.D. en de marine op liet water en de marine onder water in do vorm van de onder zeeboot ten slotte, een ondeelbaar in strument vormen voor de maritieme oorlogvoering. Spr. eindigde met een „drietverf hoe zee" aan te heffen op „onze onsterfe lijke Marine Luchtvaartdienst". Hierna sprak Kolonel H. Schaper, vlagofficier M.L.D., de scheidende ad miraal toe. Dat de M1.D, zulk een be langrijk onderdeel van de Kon. Marine is geworden, zo zei spr., is in dt eerste plasts aan uw leiding en imicht te danken Ten slotte nam Lt-Admiraal Heifrich persoonlijk van alle officieren en onder officieren van de M.L.D. afscheid. Begroting Ministerie O. G. f. 200.000 MINDER VOOR DE N.I.W.Ï.N. De begroting voor het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen 1949 wordt voor de gewone dienst geraamd op 10.881.300 gulden; de buitengewone dienst op f. 10.160.000. Voor 1948 werd toegestaan resp. f. 9.829.994 en f. 9.400.000 zodat voor 1949 meer wordt aangevraagd resp. f. 1.051.306 en f. 760.000. Het voor 1949 voor de Niwin uitge trokken subsidie bedraagt ruim f. 200.000 minder dan het voor 1948 toegestane bedrag. Bij deze vermindering is er van uitgegaan, dat Indonesië thans meer dan tot dusver de welfare-voorziening ten opzichte van de burgers zelf ter hand neemt, zodat de activiteit van d,e Niwin zich tot de militairen kan be perken. Tragische dood van twee kinderen Te Gorinchem gebeurde gisteravond een merkwaardig ongeval. Een afsluit hek van de juist weer dichtgedraaide visbrug sloeg, doordat de brug enigszins doorzakte toen er een vrachtauto op reed, plotseling dicht en duwde twee kinderen, die naast de vrachtauto lie pen, eronder. Beide kinderen werden op slag gedood. Het waren de 5-J. Pieter- nella Prudon en de 6-J. Huibert Ver hoeven, beide wonende te Gorinchem. BOENG TOMO IN 'T GEWEER! Volgens Republikeinse zenders zijn het district Djokja en de residenties Kedoe en Banjoemas bij besluit van de president tot militair gebied verklaard, waarover kolonel Bamhang Soeheng als militair gouverneur ls aangesteld. Volgens sommige berichten is Tjepoe reeds gevallen, doch een Republikeins woordvoerder te Batavia verklaarde, dat het daar rustig ls. Intussen deed de bekende revolu- tionnair Boeng Tomi een beroep op de leden van zÖn revolutlonnaire volks beweging om alle onderlinge geschil len te vermyden en eensgezind te ble ven ten opzichte van het Nederlandse imperialisme. MADIOENS VAL EEN PHASE? Een Nederlandse woordoerd«i heeft medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring van mening is, dat de val van Madioen slechts een phase is van de actie, die de regering-Hatta tegen de communisten moet ondernemen. Hij zeide, dat de Nederlandse regering de gebeurtenissen nauwlettend volgt. VERANDERLIJKE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het N.W. gedeelte van het land: Overwegend droog weer met verander lijke bewolking en plaatselijk ochtend mist. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Voor het overige gedeelte van het land: Droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Weinig wind. 2 OCTOBER Zon op: 6.42 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 5.51 uur; onder; 18.22 uur. «N.M.i. Hoog water te Katwijk te 3.01 en 15.25 uur. <3 Oct. te 3.43 en 16.05; 4 Oct t« 4.21 en 16.42- uur, springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina**

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1