Hartelijk afscheid bij de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs Vergadering van Leiderdorpse Raad Laatste Berichten Op elke wond Officiële publicatie DONDERDAG 30 SEPTEMBER Foto Leidsch Dagblad-Van Vliet. MeJ. A, J. Molt (geheel links) biedt namens de leerkrachten van de Kweekschool een van de vele geschenken aan aan mej. Glasz, de schei dende directrice, terwijl geheel rechte mej. Wartena toeziet. Directrice Mej. H. J. Glasz en lerares Mej. T. Wartena vertrokken Gistermiddag voltrokken zich belang rijke wijzigingen in de leiding van de Kweekschool voor Voorbereidend On derwijs aan het Rapenburg hier ter stede: talrijke autoriteiten, oud-leer lingen, leerlingen en leerkrachten van deze school waren in een van de lo kalen bijeen om afscheid te nemen van de directrice mej. H. W. Glasz en de lera res mej. T. Wartena, die beiden een betrekking hebben aanvaard als school opziener bij het Voorbereidend Onder wijs, resp. met standplaats Rotterdam en Leeuwarden, terwijl tevens de nieu we directeur, de heer T. L. Groenendijk werd verwelkomd. Als voorzitter van het bestuur voer de allereerst prof. dr C. de Boer het woord, waarbij deze constateerde, dat mej. Glasz gedurende de lange jaren van haar leiding over de Kweekschool haar plicht heeft gedaan, hetgeen méér betekent dan dat zij haar taak ver richtte. Steeds heeft zij met haar hel dere adviezen het werk van het be stuur geschraagd, terwijl zij gedurende de oorlog zich zeer verdienstelijk maakte door leiding te geven aan het overwinnen van de bijzondere moeilijk heden van die tijd. Toen mej. Glasz haar taak aanvaardde, stond zij voor de zware opgave, opvolgster te zijn van voortreffelijke voorgangers. Zij is er in geslaagd, zich een eervolle plaats in die rij te verwerven. Spr. hoopte, dat ook de nieuwe directeur, de heer Groenen dijk, zich daartoe in staat zou mogen tonen. Ook tot mej. Wartena richtte spr. hartelijke woorden van afscheid en warme dankbaarheid voor het uitste kende werk, dat zij in een zo kenmer kende bescheidenheid steeds heeft ver richt. Namens het bestuur wenste prof. De Boer beiden veel geluk toe in de nieuw aanvaarde werkkring Wethouder J. C. van Schaik, spreken de namens het gemeentebestuur, legde de nadruk op de grote vooruitgang, die het kleuteronderwijs in ons land en in Jonge kunstenaars voor K. O. ANNEKE v. d. GE/lAF EN WILLEM HIELKEMA. Als eersten in de door K. en O. ge organiseerde serie „Jonge kunstenaars spelen voor U" prijzenswaardig ini tiatief! hoorden wij in de „Laken hal" de sopiaanzangeres Anneke v. d. Graaf en de pianist Willem Hielkema. Anneke v. d. Graaf, reeds eerder in onze stad opgetreden tijdens kerkcon- certen, beschikt over een ideaal getlm- brcerde, kristalheldere en technisch uitstekend gefundeerde lyrische so praan, waarmee zij bijv. in opera's als „La Bohème" en „Butterfly" een supe rieure indruk zou kunnen schenken. Maar ook als liederenzangeres be schikt zij over de kwaliteiten, die haar onmiddellijk onder de „groten der toe komst" doen scharen. Er is nog slechts één geringe handi cap, n.l. een zich af en toe openbarende onvoldoende ademsteun, bijv. in Brahms' „Feldeinsamkeit". Haar fijnzinnig doorleefde muzikali teit trof het sterkst in het ook met gloed gezongen „Gretchen am Spinn- rade", dat naar een prachtige climax leidde en in de twee geniale, tedere kinderliederen „La poupée s'endort" en „La prière du soir" van Moussorgski, waarin zij de naïeve sfeer uitmuntend wist te benaderen. Anneke v. d. Graaf zal zeker nog vele malen op de Nederlandse podia verschijnen en dan met evenwel succes als gisteravond! Veel minder enthousiast moet ons oordeel luiden over de pianist Willem Hielkema, wiens fenomenale techniek vooralsnog in duidelijke wanverhouding staat tot de onbeheerste, dikwijls te voortvarende opvattingen. Hij bezit zeker nog niet de geeste lijke rijpheid en het klassieke begrip om een waagstuk als Beethoven's „Ap- passionata" psychologisch te doorgron- gen, noch de poëtische instelling, om Chopin's psyche zuiver aan te voelen. Zijn temperamentvolle natuur ver leidt hem tot onverantwoorde excessen, waarbij komt, dat de aanslag in 't al gemeen te hard en te ongenuanceerd blijft. Weliswaar uitte zich dit euvel minder nadrukkelijk en hinderlijk na de pauze, toen de vleugel op deskundig advies gesloten bleef, doch niettemin constateerden wij ook toen nog meer malen een ongeoorloofde ruwheid en een zucht door geweld te willen impo neren. Hij moge zich in dit opzicht herzien en zelfoverschatting verre houden. Dat de bascant dikwijls domineerde, gaf aan zijn spel bovendien een eenzijdige inslag. Ook in de accompagnementen stelde hij zichzelf veelal te zeer op de voor grond, zodat bijv. van de innige De- bussy-inzet in- „II pleure dans mon •oeur" niet veel overbleef Beider succes, doch speciaal dat van de zangeres, was zeer groot. H. Leiden in de afgelopen decenniën heeft geboekt. Voor een groot deel acht te spr. die vooruitgang de vrucht van het werk van de Leidse Kweekschool, derhalve ook van de beide scheidende dames. De gemeente verheugt er zich over zulk een school in haar midden te hebben. Spr. uitte de hoop, dat de scheiden den In haar nieuwe functie er toe zouden kunnen bijdragen dat het hier gevolgde ondcrwüs-systeem niet slechts vruchten ai zou werpen voor het kleuteronderwijs, doch tevens in de eerste jaren van de lagere school. Ook de heer Groenendijk wenste spr. zulks toe. Mej. D. Voltman, de voorgangster van mej. Glasz als directrice, hoopte dat het mej. Glasz gegeven mocht zijn, ook in haar nieuwe werkkring nog veel voor het jonge kind te doen. Nog maar al te weinig begrip bestaat er vooral op het platteland voor de eisen, welke het jonge kind stelt. Spr. hoopte dat beide scheidende dames deze belang stelling bij de autoriteiten zouden mo gen stimuleren en bij de ouders ten plattelande verwekken. De inspectrice van het Voorbereidend Onderwijs, mej. Houba, vond, ondanks de onvermijdelijke weemoed van ieder afscheid, toch reden tot gelukwens aan de scheidenden voor de eervolle be noeming en het vele wachtende werk, terwijl de school bij het verlies ook de eer te beurt viel, twee van haar krach ten ook elders op hoge prijs te zien ge steld. Mej Schaap, sprekende namens de Rotterdamse opleidingen en de oplei dingen waarmee de Leidse Kweekschool contact had, dankte voor de steeds ondervonden prettige samenwerking, welke zij in de nieuwe functie van mej. Glasz hoopte te zien voortgezet. Uiterst teleurstellend achtte spr., dat de eerste troonrede van Koningin Juliana geen melding heeft gemaakt van plannen tot wettelijke regeling van het kleuteronderwijs op korte termijn. Voorts voerden nog het woord mej. Brouwer namens de commissie voor voorbereidend onderwijs en de heer Israël uit naam van de Vereniging voor paedagogiek. Mej. G. v". d. Willigen vertolkte de gevoelens van de oud-leerlingen bij het afscheid van mej. Glasz, die ieder was gaan beschouwen als de „kweek" zelve. Als hoofd van het internaat heeft zU in lief en leed als een moeder de haar toevertrouwde leerlingen ter zijde ge staan Treffende woorden van waarde ring "had spr. voorts voor het veelzij dige en boeiende onderricht van mej. Wartena, aan wie de leerlingen zeer veel verschuldigd zijn. Mej. Molt dankte de scheidenden voor haar werk namens de leerkrach ten, De aard van het werk in de school en het internaat bracht een nauw con tact mee, waardoor steeds onderling begrip bestond en een prettige sfeer zowel in lief en leed als meningsver schillen en eensgezinde beslissingen. De Kweekschool zonder de belde vertrek- kenden kunnen de achterblijvenden zich nauwelijks voorstellen. De heer Groenendijk dankte voor de prettige ontvangst, welke hem in de school ten deel was gevallen en zegde toe alles in het werk te zullen stellen om een waardig opvolger te zijn van de scheidende directrice. Tot slot spraken mej. Glasz en mej. Wartena woorden van dank voor de vriendelijke afscheidswoorden en goede wensen in de toekomst, benevens de vele geschenken, die deze wensen ver gezelden. Beiden legden er de nadruk op, dat het vertrek van de school geen ontrouw aan die school, doch een bewijs van trouw aan de idealen van het kleu teronderwijs betekent. Ook in die nieu we werkkring kan veel worden gedaan v. de leerlingen v. d. kweekscholen, om voor hen het pad te banen bij het kleuteronderwijs. Nog geruime tijd bleven de scheiden den. leerkrachten, oud-leerlingen en leerlingen bijeen. Extra-treinen op 2 October In verband met de herdenking van Leiden's ontzet zijn door de N.S. a.s. Zaterdag en in de nacht van Zaterdag op Zondag enkele extra treinen inge legd, te weten: Den Haag HSLeiden: Den Haag HS v 19.50; Leiden a. 20.02. LeidenDen Haag HS: Leiden v. 23.55; Den Haag HS a. 0.07; Leiden v. 0 24; Den Haag HS a. 0.36. LeidenRotterdam DP: Leiden v. 0.10; Den Haag HS a. 0.22; Delft a. 0.32; Schiedam a. 0.42; Rotterdam DP a. 0.48. Leiden—Utrecht CS: Leiden v. 0.10; Alphen a. 0.27; Bodegraven a. 0.39; Woerden a. 0.53; Vleuten stopt 1.04; Utrecht CS a. 1.13. LeidenGouda: Leiden v. 0.27; Al phen a. 0.40; Boskoop a. 0.48; Waddinx- veen a. 0 55: Gouda a. 1.06- JUBILEUM F. v. d. BLOM Dinsdag 5 October zal het 40 jaar zijn geleden, dat de heer F. v. d. Blom als letterzetter in dienst trad bf de firma P. J. Mulder en Zoon aan de Breestraat. Aanwijzingen voor 2 October De Commissaris van Politie verzocht ons er aan te herinneren, dat het bü politieverordening verboden is: op de openbare weg a. vertoningen te geven (acrobatiek e.d.): b. aapjes, marmotten e.d. dieren te vertonen: c. verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelneming aan ha zardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorwerpen .waarmede het feit ls gepleegd, in beslag genomen zullen worden. Voorts brengt voornoemde Commissa ris van Politie ter kennis, dat het ver boden is zich vóór of tijdens het afste ken van het vuurwerk op te houden op het terrein van de N.Z.H., de daarachter gebouwde remise, de spoorwegovergang en de z.g.n. luchtbrug. De Eerste Hulpdiensten zullen zich op 2 October bevinden: in de gebouwen van de G.G.D. aan de Mare. het Politie- posthuis Steenstraat, de school Schut tersveld, tijdens de wielerwedstrijd: St. Lidwinaschool Zoeterwoudse Singel en hall Vita-fabriek aan Levendaal en tij dens de koraalmuziek in de hall van de R.K. bibliotheek Steenschuur en in de school Schuttersveld. Studium Generale EEN VEELZIJDIG PROGRAMMA SAMENGESTELD. Binnen het kader van het Studium Generale worden dit jaar wijsbegeerte, sociale en economische wetenschappen behandeld in colleges, we!/.ce zich over meer dan één jaar uitstrekken. Daar naast worden onderwerpen behandeld! veelal door verschillende docenten die binnen het tijdsbestek van één jaar kunnen worden overzien. In het acade miejaar 19481949 zullen de volgende onderwerpen aan nadere beschouwin gen worden onderworpen: cultuurphi- loscphische aspecten van het drama; wetenschap en wetenschapsbeoefening; vraagstukken aangaande de ontmoeting tussen Ocst en West in Azië; de Ame rikaanse beschaving en tenslotte pro blemen omtrent het ontstaan van het leven op aarde. In verband met de grote belangstel ling, welke reeds thans bestaat voor dit Studium Generale, zullen niet al leen in de Academie, maar ook in ver schillende laboratoria voordrachten worden gehouden. Het programma voor dit Studium Generale is als volgt gedacht: WIJSBEGEERTE. Voor studenten van het eerste jaar: prof. dr L. J. van Holk: Inleiding in het geestesleven door analyse van de voornaamste stromingen die de huidige tijd beheersen; realisme, idealisme, ro mantiek etc.; prof. dr F. L. R. Sassen: Algemene inleiding in de wijsbegeerte, vakken en problemen. Voor studenten van het tweede en het derde jaar: prof. dr F. L. R. Sassen: Voornaamste stromingen uit de geschiedenis der wijsbegeerte, systematisch gerangschikt. Voor oudere jaars studenten: prof. dr P. H. van La er: Aard en grenzen van het kennen in de verschillende weten- sohappen. SOCIALE WETENSCHAP. %Voor studenten van het eerste jaar: prof. dr F. van Heek: Inleiding tot de sociologie. Voor studenten van het 2ae en het 3de jaar: prof. dr C Weststrate: Actuele economische vraagstukken. Voor oudere jaars studenten: prof. dr V'. Banning: Wijsbegeerte der samenleving. Rooms-Katbolieke. Protestantse, libe rale, socialistische e.a. opvattingen over mens en maatschappij. „HET DRAMA". Prof. dr B. A. van Groningen: Enige cultuurphilosophische aspecten van het Griekse drama; mej. dr C. Serrurler Enige cultuurphilosophische aspecten van het Franse drama; prof. dr G. van der Leeuw; Drama Cultuur en Religie. Een cyclus van 6 voordrachten: Het sacrale drama; Shakespeare; Goethe; Wagner; Ibsen; Sartre; prof, dr E. A. D. E. Carp: Het psycho-drama. „DE ONTMOETING VAN OOST EN WEST IN AZIË". Dr G. W. Locher: De ontmoeting van Oost en West in- Indonesië; prof, dr J. J. L. Duyvendak: De ontmoeting van Oost en West in China; prof, dr J. Gonda: De ontmoeting van Oost en West in India. „GESCHIEDENIS VAN HET LEVEN OP AARDE". Prof, dr J. H. Oort: Het ontstaan der aarde; prof. dr N. Tinbergen: Evolutie in het dierenleven; E. den Tex en A. Brouwer: Ontwikkeling van de protu beransen van de aardkorst; dr H. P. Wolvekamp: Het leven op aarde. Tenslotte spreekt prof. dr D. v. Dant- zig in het kader van de „Wetenschap en wetenschapsbeoefening" over be- gripscritiek der sociale en politieke we tenschappen, terwijl prof. dr A. M. Schlesinger een onderwerp uit de ge schiedenis van de Amerikaanse bescha ving zal behandelen. CONTACT-AVOND OUDERRAAD L. O. J. P. Strijbos over de walvisvaart. Het is een verheugend verschijnsel, dat zovelen belang stellen in het werk van de Ouderraad, waardoor in belang rijke mate het contact tussen de ouders der leerlingen en het openbaar L.O. wordt bevorderd. Onder hen, die gister avond' de foyer der Stadsgehoorzaal ge heel vulden, merkten wil o.m. op de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk en afgevaardigden van de Raad van Advies, de Ned. Onderwijzersver eniging en Volksonderwijs, terwijl ook vele leden van Oudercommissies aanwe zig waren. De voorzitter van de Ouderraad, de heer F. W. Korten, heeft in zijn inlei dend woord nog eens gewezen op de be langrijke plaats, welke de diverse ouder commissies in het schoolleven innemen, waarna hij belangstelling vroeg voor de op Donderdag, 4 November, te houden dag voor het onderwijs. Hierna was het woord aan de heer J. P. Strijbos. die aan de hand van een interessante kleurenfilm een beschrij ving gaf van de eerste tocht van ae Willem Barendsz, van welke wasvisvaart wij reeds eerder een uitvoerige beschrij ving in ons Blad plaatsten. KAAS OP DE VEBO. In aansluiting op de elders in dit Blad opgenomen technische beschouwing over de Vebo van onze deskundige me dewerker, laten wij hieronder de voor naamste bekroningen volgen van de kaasinzendingen. Goudse kaas 5-7 kg. L. C. v. d. Geest, Oud-Ade, G. v. d Hulst, Voorschoten. 7-10 kg. Jac. de Roos, Bodegraven. Bo ven 15 kg. L. de Wit, Alphen a. d. Rijn. Leidse kaas, boven 6 kg., D. A. van Rijn, Warmond. 25 nieuwe textielpunten geldig verklaard Het C.D.K. deelt mede, dat weder om 25 punten vah de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 wor den geldig de bonnen gemerkt: „Tex tiel N - vijf punten", „Textiel reserve N" ter waarde van 10 punten, „Tex tiel N één punt" en „Textiel P één punt". De bonnen gemerkt: „P vUf punten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlo pig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L vijf punten", „M vijf punten", „Reserve L" en Reserve M" zullen niet worden aangewezen cn kunnen dus worden vernietigd. Dr Ivo Samkalden over Indonesië vandaag VOORTDURENDE WAAKZAAMHEID VAN P.v.d.A. BLIJFT GEBODEN. Men schrijft ons: De eerste ledenvergadering van dit seizoen van de Partij van de Arbeid kenmerkte zioh door een grote belang stelling, die het zaaltje van het Fede ratiehuls te klein maakte. Daar de se cretaris bovendien de mededeling kon doen, dat in de maanden Juni en Juli het ledental gestegen is met 215 leden, kon met voldoening worden geconsta teerd, dat het de Leidse afdeling naar den vleze gaat. De spreker van deze avond, dr Ivo Samkalden, de eerste secretaris van de Commissie-Generaal, heeft in een zeer persoonlijk woord zijn visie gegeven op de enorme moeilijkheden in het land overzee. Dr Samkalden gaf een duidelijk beeld van de veelzijdige aard der spannin gen, welke z.i. voor een belangrijk deel voortkomen uit de prikkelbaarheid der Nederlandse soldaten en burgers onder de meest ongunstige omstandigheden voor het verkrijgen van een objectief en juist beeld van het gebeuren rondom hen, maar die ook voortkomen uit de noodlottige ontwikkeling der laatste ja ren, welke geleid hebben tot de 21ste Juli 1947, de militaire actie. EEN NEDERLAAG. Wij moeten een nederlaag erkennen, zo zei spr. En onder die „wij" verstaat spr. degenen, die zich er van bewust waren, dat het probleem niet met de wapenen kon worden beslist. Na de 21e Juli hebben zich aile ongunstige fac toren in verdubbelde mate doen gelden. De moeilijkheden en liet wantrouwen zijn sterk toegenomen. Een ander ge volg ls geweest de grote aandacht, wel ke aan de niet-Republikeinse gebieden door de Nederlanders moest worden besteed. De stichting van de deelstaten in deze gebieden heeft het gebrek aan vertrouwen van de zijde der Republiek nog meer versterkt, maar aan de an dere kant had Nederland moeilijk kun nen waohten op een overeenstenyning met die Republiek. TELEURSTELLING LEIDDE TOT COMMUNISME. De teleurstelling onder de Republi keinse aanhangers van de overeenkomst van Linggadjati heeft volgens spr. ge leld tot de verhouding zoals deze thans tussen Nederland en de Repu bliek is ontstaan. De verklaring van Sjarifoeddln, dat hij reeds van 1935 af communist zou zijn geweest, wilde spr. op z.i. goede gronden niet aannemen, evenmin van Setiadjit. - Red.). De situatie is ech ter volgens spr. veel ernstiger; deze mensen hebben alle hoop op een over eenstemming laten varen en zijn nu naar een ander uiterste omgezwaaid. Het communisme heeft in Indonesië nooit veel aanhang gehad, doch nu vindt het de voedingsbodem, welke het nodig heeft: economische en politieke ontevredenheid. De politieke kracht van de Republiek is hierdoor ondermijnd en dat betekent, dat wij tot overeenstemming moeten komen met die krachten in Indonesië, die op het ogenblik nog tot die samen werking bereid zijn. Wij zullen deze thans in hoofdzaak buiten de Repu bliek vinden. Maar komen wij met hen tot een overeenstemming, dan zal die op een basis moeten zijn, waarop ook Hatta en de zijnen kunnen meewerken. Het gevaar is, dat Nederland daartoe de politieke kracht niet zal kunnen opbrengen. Dit gevaar vereist daarom van onze kant een voortdurende waak zaamheid. Spr. besloot zijn inleiding met een aanhaling uit de rede van Sjahrir bij de ondertekening van Linggadjati. waarin deze ongeveer het volgende zei: „Wij mogen ons niet voorstellen, dat onze moeilijkheden zijn opgelost en evenmin dat wij het recht hebben tot de wereld te zeggen, „kijk naar ons". Maar misschien is het zo, dat met Linggadjati een klein vlammetje is ont stoken door de samenwerking tussen Nederland en Indonesië, dat eens tot een fakkel zal kunnen aangroeien, waaraan het licht van de vrede ont stoken kan worden." Wetsontwerp pensioenen met een toeslag aangenomen Hedenmiddag ls in de Tweede Kamer gesitemd over de motie Sleen c.s., betref fende het Indienen van voorstellen tot het bereiken van een juistere verhou ding tussen de ia at pftiioue 1922—1945 toegekende pensioenen en de verhoogde salarissen. Deze motie werd aangeno men met 614 st. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. goedgekeurd. Moeso en consorten verlaten Madioen DE STAD VOLLEDIG OMSINGELD? Volgens het Republikeinse icger- communiqué van gisteravond hebben Moeso en enige andere vooraanstaan de communistische leiders Madioen verlaten, „daar ztf zich klaarblijkelijk bedreigd gevoelden in verband met de reeds volledige omsingeling van Ma dioen door de Republikeinse troepen". Voorts meldt dit communiqué, dat alle 4 opstandelingen uit Magetan zijn ver dreven. De zuiveringsoperaties in de door de Republikeinen heroverde ge westen duren voort. BESLUIT VAN SOEKARNO. Radio Djokja heeft bekend ge maakt, dat Soekamo als opperbevel hebber besloten heeft de gewesten Soerakarta. Semarang, Patlli en Ma dioen samen te trekken tot een mi litair gebied, daar nodig gebleken ls, dat alle bestuursorganen van dit ge bied onder eenhoofdige leiding ko men. Kolonel Gatot Soebroto is benoemd tot militair gouverneur. Dr Leimena, voorzitter van de Vei ligheidscommissie, en militaire waarne mers van de Commissie v. G. D. zijn gisteren naar Sarangan in het gebied van Madioen vertrokken. Het doel van deze reis is een onderzoek in te stellen naar de Duitse kolonie, die onder de zorg van de Republiek sedert de Ja panse capitulatie aldaar verblijft. En kele dagen geleden werd, gelijk be kend, Sarangan door de Republikeinse troepen op de communisten heroverd. Volgens „Antara" heeft de secretaris van de Comm. v. G. D., Temperley, rapport opgemaakt over de toestand te Madioen. DE „WILLEM RUTS" MORGEN VERWACHT. De „Willem Ruys" wordt morgenoch tend uit Batavia te Rotterdam ver wacht met ruim 700 passagiers aan boord. Verklaring van Amerikaanse Minister van het Leger Volgens Kenneth Royall, de Ameri kaanse minister voor de legerstryd- krachten. dreigt er naar zijn mening geen oorlog. „Doch wy moeten beseffen, dat de beslissing daarover niet bij ons berust, maar bij enkele despotische en machtige mensen, zo voegde hij er aan toe". Het tijdstip alleen, niet het uit eindelijk doel. dat deze mensen zich voor ogen stellen, is onzeker. wy weten, dat de Sovjet-Unie meer dan 4 millloen man onder de wapenen heeft en dat haar militaire uitrusting de V.S. 35.000 millioen dollar per jaar zou kosten. „En daar de Sovjet-Unie door geen aanval bedreigd wordt noch sterke landen aan haar grenzen heeft, weten wij, dat deze macht gehandhaafd wordt voor een ander toekomstig doel dan verdediging". Zaterdag, a.s. zal de oud-gezant van de Unie van Zuld-Afrika ln ons land, dc heer Fouché met echtgenote en dochter per K.L.M. naar Johannes burg vertrekken. Ingezonden Mededeling ffW"-MM Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 2 October a.s. de gemeente secretarie. de bureaux der «emeoivteUlke diensten en bedrijven, alsmede het Dis tributiekantoor, behoudens het hierna vermelde, voor het publiek gesloten zul len zijn- Het bureau van de Burgerlijke Stand zal die dae voor het doen van aangllten van geboorte en overlllden geopend zijn van 9 tot 10 uur. Het Stedelllk Museum „de Lakenhal" van 10 tot 12 uur. Leiden. 30 September 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. H. v. KINSCHOT. De Secretaris. J. BOOL. AMERIKAANSE „SCHIJNORDERS" VOOR DE OORLOGSINDUSTRIE^ Arthur Hill, voorzitter van de Ame rikaanse veiligheidsorganisatie, heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse fa brieken reeds „schijnorders" hebben ge kregen voor oorlogsmateriaal. Deze orders worden alleen ln geval van oor log uitgevoerd, docht de voorlopige op dracht geeft een tijsbesparing van M k 1 Jaar, bijvoorbeeld voor het verkrij gen van machine-onderdelen. De „dubbelzinnigheid" der Sovjet- Unie in de laatste tijd, aldus Hill, moet voor de V.S. een waarschuwing vormen zich voor verdediging gereed te maken. De V.S. hebben tegen, dat zij nooit een aanvaller zijn geweest, die van te voren zijn dag van actie weet, aldus Hill. De order voor de industrie omvat een lijst van 100.000 nieuwe machines. JUIN TOEKOMSTIG OPPERBEVEL HEBBER WESTELIJKE UNIE? Het Franse persbureau A.FP. meldt, dat generaal Juin, die in .sommige kringen genoemd wordt als de toekom stige opperbevelhebber der landstrijd krachten van de „gecombineerde legers" der vijf westelijke mogendheden, uit Marokko te Parijs is aangekomen. DE LUCHTBRUG. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat Amerikaanse vlieg tuigen in de drie maanden van de aan Berlijn door de lucht verleende hulp 28.658 vluchten hebben verricht en in totaal 201.735 ton steenkool, voedsel en andere goederen hebben aangevoerd; dat is per dag gemiddeld 3.636 ton voor een bedrag van naar schatting 390.000 dollar per dag. CANADESE MOTIE OVER ATOOM-ENERGIE. De Canadese afgevaardigde generaal Mac Naughton diende in de politieke commissie der VN de volgende resolutie in: „Daar de commissie voor de atoom energie verklaart, dat zij niet de instem ming van de Sovjet-Unie heeft kunnen verkrijgen voor die onderdelen van doel matige controle, die uit technisch oog punt essentieel geacht worden, laat staan dat de Sovjet-Unie de aard en mate van medewerking aan de wereld gemeenschap, die in het eerste en twee de rapport van de commissie voor de atoomenergie van alle landen op dit ge bied gevraagd wordt, aanvaard heeft, keurt de algemene vergadering de alge mene bevindingen en aanbevelingen van het eerste, tweede en derde rapport der commissie voor de atoomenergie goed en erkent zij de ernstige gevaren voor de internationale vrede en veiligheid, die voortvloeien uit het ontbreken van een doelmatige internationale contróle der atoomenergie, en doet zil een beroep op alle landen hun verantwoordelijke taak voor de wereldgemeenschap te vervullen door de noodzakelijke basis voor een der gelijke contróle, als goedgekeurd door dit lichaam, te aanvaarden." Maandag Is to zijnen huize ge arresteerd de 58-Jarlge beurshandelaar W. W. te Amsterdam, die zich schuldig heeft gemaakt aan het verhandelen van enige effecten welke niet ter registratie waren aangemeld, tot een nominale waarde van f. 20.000. Met inang van 1 October a.s. wor den de posttarieven, die op een halve cent eindigen, naar beneden afgerond tot hele centen. Woningbouw en bestemming voormalige Openbare School De raad vergaderde Woensdagavond. Bij het punt ingekomen stukken en mededelingen deelde de voorzitter me de, dat dr Reeser wegens zijn a.s. ver trek naar Indië per 1 Oct. bedankt als gemeente-geneesheer. In zijn plaats wordt voor de resterende maanden van dit jaar aangewezen mevr. dr Reeser— Ykema. Ged. Staten hadden bericht, dat behoudens kleine opmerkingen, geen bezwaren bestaan tegen de aangeno men nieuwe salarisregeling van het ge- meentepersoneel. Genoemde opmerkin gen werden besproken. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de bouw grond van de heer Aulces ten behoeve van de gemeente is onteigend. Het de finitieve bestek en de tekeningen voor de bebouwing van deze grond zijn be reids ter goedkeuring opgezonden. Voorts werd nog meegedeeld, dat de plaatselijke autobusdienst met Ingang van 1 November zal doorrijden naar de Beestenmarkt. Het beginpunt zal zijn bij de garage Huisman. Zonder bespreking werd besloten rio leringswerken en de verwydering van de brug by Huisman na onderhandse aanbesteding op te dragen aan Gebr. Schouls voor f. 14.358.—. By de volgende punten: aanvrage van een bydrage voor gestrekte noodwonin gen en een voorstel tot aankoop van een houten noodwoning werd door de heer Vermeulen geïnformeerd naar de te stellen minimum-eisen voor dit soort woningen. De bestaande woningen vol doen volgens hem aan zodanige eisen niet. Ook de heer v. Stralen was deze mening toegedaan. De voorzitter ant woordde hierop uitvoerig en wees op bepaalde moeliykheden. De voorstellen werden ionder stemming aangenomen. Een voorstel tot verlening van een voorschot en bijdrage uit de gemeen tekas aan Patrimonium voor de stich ting van 18 arbeiderswoningen werd zonder bespreking aangenomen. Aan de heer C. Dlseraad, gemeente ontvanger en administrateur van het grondbedryf werd eervol ontslag ver leend. Aan de Chr. Nat. school werd voor het kleuter-onderwijs een verho ging van subsidie verleend tot f. 10.— per leerling, nadat dit punt eerst was bestreden door de heer Vermeulen. Hy en de heer Boon stemden tegen. Het voorstel tot inrichting van dc voormalige openbare school tot ver- gaderlocaliteit en gymnastieklokaal gaf aanleiding tot uitvoerige bespre king, waaraan vrijwel alle leden deel namen. Verschillende leden juichten het voorstel toe, maar anderen had den ernstige bezwaren, voornamelijk financiële. Dc stemming over dit voor stel had ten slotte tot resultaat, dat het voorstel met 6 tegen 4 stemmen werd aanvaard. De leden der commissie woonruime- wet mevr Reeser—Ykema en de heren H. Kuilenberg, M. v. Winkel, 6. J. v. d. Stoel en A. Mol, die met 1 Oct. aftre den, werden alle herbenoemd. De hierna volgende rondvraag lever de geen byzonders op. OEGSTGEEST BEROEP GEREF. KERK. Door de Geref. Kerk Morsch-Ryndyk is beroepen ds P. J. Jansen te IJssel- stein. VOORSCHOTEN JAARVERGADERING „V.V.L.V." Gisteravond hield de Voetbalvereni ging „V.V.L.V." in het bondsgebouw haar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer M. Lakeman volgden de notulen en het jaarverslag van de secretaris. Uit dit laatste bleek o.m., dat het aantal leden momenteel 134 bedraagt en het aantal donateurs 140. De penningmeester bracht finan cieel verslag uit. Het kassaldo bedraagt f. 254.18. In de kascommissie voor het komende Jaar werden benoemd de he ren J. Niersman, St. Mens en C. van Ryn. De belde aftredende bestuursle den, de heren M. Lakeman en H. Niers man, werden beide herkozen. Hierna werd besloten het bestuur uit te brei den tot 8 leden door benoeming van een juniorenlelder in het bestuur. Hier voor werd de heer P. J. Karremans ge kozen. Een voorstel van het bestuur om de elftalcommissie uit te breiden van 5 tot 7 personen werd door de verga dering verworpen. Nadat de geesteiyk adviseur kapelaan J. van Duivenvoor de, nog een korte toespraak had ge houden, volgde de rondvraag. Hierby werd o.m. aangeroerd de viering van 't 25-jarig bestaan ln 1950. De bestaande contact-commissie zal verzocht worden reeds nu plannen hiervoor te overwe gen. De Simavi collecte heeft in deze gemeente de mooie som opgebracht van f. 547.85. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Petronella, d. van A. P. Karremans en E. E. van Rhn; Anna Maria, d. van L. P. Stam en N. van der Grljn; Pleter Mlchaël, z. van J. J. HeUno en M. H. Gerarts; Thoresln Mnrla. d. van J. J. Kuipers en C. C. Rekelhof; Eduard Adrianus Geer- truida, z. van K. A. A. Herkströtter en H. P. M. Tcrwyn. Overleden: Johannes Cornells van der Peet, 53 Jaar. Getrouwd: Wilhelmus Johannes Oor schot, 31 laar en Gerarda van Hemert, 29 Jaar: Slmon Stolk, 22 Jaar cn Geertje Ommcrlng, 23 Jaar. Ondertrouwd: Detmer Kuiper, 25 Jaar en Elizabeth Zoetemelk, 26 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 30 September. De Septembermaand werd heden be sloten met een beurs, die weinig nieu we aspecten opleverde. De geringe schommelingen resulteerden ln 'n lich te afbrokkeling, zonder dat echter ioor enig fonds een koersverlies van belang geleden werd. De handel bleef zeer kalm. De markt sloot op een koerspeil, dat vrywel over de gehele linie ietwat beneden gister bleef. Aand. HVA liepen na opening op 260V6, geleidelijk tot 255 terug. Opmerkeiyk was de zwakke stemming op de Scheepvaartmarkt. Aandelen Scheepvaart Unie beland den op 173 en aandelen Stoomvaart- My. „Nederland" op 168. In Amster dam Rubber kwam pas in de 5e tape een notering tot stand, die 2% beneden het vorig slotpell lag. Ook de Tables- fondisen wisten de vorige koersen over het algemeen niet te benaderen. Kon. Olie liep 3% terug. Philips moest even eens 3% prysgeven, Unilever 1%% en certificaten Hoogovens zelfs 5%. Aan delen Aku boden betrekkelijk goed weerstand op 157. Op de Staatsfondsen- markt waren de fluctuaties ze Coiwersielenlng 19"" «p 97 7/3 k 98.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3