Tegenstellingen in de V.N. ongewijzigd Westelijke nota bij Veiligheidsraad ingediend WEERBERICHT Strijd om Berlijn verscherpt Met een enkel woord Oorlog vraagt 35 millioen meer dan in 1948 Legeruitbreiding in verband met internationale situatie 87ste Jaargang DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1948 No. 26503 EIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week mi.v. 1 October sljs.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Beroep op hoofdstuk 7 Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben thans gezamenlijk bij Trygve Lie de secretaris der V.N. de nota inge diend, waarin de Sovjet-Unie be schuldigd wordt van het scheppen van een situatie te Berlijn, die „dc internationale vrede en veiligheid be dreigt", weshalve de drie Westelijke landen het verzeek doen de zaak door de Veiligheidsraad te laten behande len. De Sovjet-Unie wordt bovendien be schuldigd van het gebruik van .ille gale middelen en dwangmiddelen" teneinde politieke doeleinden te ver wezenlijken, waartoe zij. aldus de nota, het recht mist en die zij langs vreed zame weg niet bereiken kan. In de nota wordt er op gewezen, dat deze houding der Sovjet-Unie in strijd wordt geacht met de rechten van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten, met betrekking tot de bezetting en het bestuur van Berlijn. Verder zegt de nota. dat de handelwijze van de Sovjet-Unie in strijd te achten is met artikel 2 van het Handvest der Verenigde Naties en een „bedreiging voor de vrede" vormt in de zin van hoofdstuk zeven van het Handvest. In de nota wordt dan verder uiteen gezet, dat de drie Westelijke mogendhe den „alle pogingen in het wrerk hebben gesteld" om door directe onderhande ling hun moeilijkheden met de Sovjet regering te regelen. Bij de nota voegen de drie Westelijke mogendheden documenten welke moe ten dienen om een overzicht van de situatie en de ontwikkeling der gebeur tenissen te geven. Het betreft hier niet, aldus de nota. technische kwesties, het verkeer of de valutaregeling betreffend, maar „ille gale middelen en dwangmiddelen", door de Sovjet-Unie toegepast. De Berlijnse bevolking wordt volgens de nota door deze houding der Sovjet-Unie bloot gesteld aan honger, ziekte en econo mische ondergang. De nota zegt dan verder, dat het ge drag van dc regering der Sovjet-Unie „zeer duidelijk de bedoeling verraadt dc illegale en door dwang opgelegde blokkade voort te zetten", terwijl het voorts in de bedoeling van de Sovjet- Unie blijkt te liggen (aldus de nota), dat zij Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te Berlijn volko men aan zich ondergeschikt wil ma ken. ten einde de volledige zeggen schap te verwerven over het econo mische, politieke en sociale leven van de Berlijnse bevolking en Berlijn bij de Sovjet-zone in te lijven. Artikel 33 van het Handvest der Ver enigde Naties kan onder de gegeven omstandigheden volgens de nota geen toepassing vinden. Deze omstandighe den vormen „een bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid". Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten moeten zich derhalve het recht voorbehouden alle maatregelen te ne men, die zij nodig achten ter hand having van hun positie te Berlijn en de vraag zal door de Veiligheidsraad der V.N. behandeld moeten worden, waar bij verzocht wordt dit ten spoedigste mogelijk te maken. Twee hypotheses Onze Parijse correspondent telegra feerde ens hedenmorgen: Ten aanzien van de kansen der An- glo-Saksische ministers, die de op dit punt wat halsstarrige Schuman hebben meegetrokken, werden hier tweeërlei MAATREGELEN TEGEN HET UIT LEKKEN VAN ATOOMGEHEIMEN. Als veiligheidsmaatregel tegen een mcgelijk uitlekken van atoomgeheimen heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie besloten bepaalde fabrie ken te sluiten voor vakverenigingen, waarvan de leiders hebben geweigerd zich tegen het communisme uit te spre ken. Het gaat hier om twee vakvereni gingen: de „United electrical workers" en de „United public workers", beide aangesloten bij het CIO. VROUWELIJKE LEDEN BRITSE LABOUR-PARTIJ VERGADEREN. De nationale conferentie van vrou welijke leden der Britse Labour-partij heeft met overweldigende meerderheid een resolutie goedgekeurd, waarin de mening tot uiting komt, dat er geen neutraliteit betracht moet worden te genover „schending van internationale verdragen" maar dat de vrede door collectieve actie verdedigd moet wor den. Een resolutie, waarin er aange drongen werd, dat de Britse vrouwen zouden weigeren verdere herbewapening te steunen noch oorlog toe te laten en bij de Britse regering om strikte neu traliteit moesten verzoeken, werd ver worpen. PLAATSELIJK OCHTENDMIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk ochtendmist. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 1 OCTOBER. Zon op: 6.40 uur; onder: 18.18 uur. Maan cp: 4.19 uur; onder: 18 08 uur. (L.K.). Hocg water te Katwijk te 2.12 en 14.40 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's •hypothesen naar voren gebracht: vol gens het ene, optimistische, oordeel zou Moskou in de Veiligheidsraad uit vrees voor de wereldopinie zich alsnog bereid vei/klaren de blokkade op te heffen, zo dat en petit comité de besprekingen hervat zouden kunnen worden. Volgens de tweede hypothese zou de Veiligheidsraad voor Berlijn de tweede impasse vormen en zal de kwestie uit eindelijk naar de assemblee moeten worden verwezen, waar dan alle leden, de kleinste inbegrepen, een duit in het diplomatieke zak/je zullen kunnen wer- worden. pen In dat geval zal het twistpunt Ber'ijn zeker niet langer van het Duitse probleem kunnen worden gescheiden en de gehele politiek van het Westen, de overeenkomst van Londen met het pact van Brussel incluis, zullen dan ter sprake Komen. En dat is juist wat de Russen hebben gewild. De kleinere na ties zouden dan tevens gelegenheid vinden hun opinie uit te spreken oyer de grote vier, tegen wier overmachtige positie en onvermogen tot constructie ve arbeid steeds meer critiek tot uiting komt. Bij de Australische president Evatt, een bekend pionier voor de rech ten van de kleinere volkeren, zou deze critiek van een aandachtig gehoor ver zekerd zijn en men hoort in Parijs de verwachting uiten, dat de gehele orga nisatie der Verenigde Volkeren door deze discussie ondermijnd zou kunnen Volledige splitsing? De Berlijnse wethouder voor werkver- schaffings- en vakverenigingsaangele genheden, Schmidt, (eenheidspartij) heeft in het stadhuis in de Russische sector van Berlijn «en persconferentie gehouden, waarin hij de derde fase van de strijd om Berlijn aankondigde. Hij verklaarde, dat de deling van Ber lijn niet alleen onvermijdelijk is, maar dat zij 'n kwestie is van nog slechts korte tijd. Deze deling der voormalige hoofd stad, zo zeide hij, zal voor de millioe- nenbevolking der Westerlïjke sectoren vreselijke gevolgen met zich brengen. Het verkeer in het Westen zou vol ledig worden stopgezet, zodra de Russi sche sector de levering van de nodige stroom zou staken. Ook moesten de be woners van het Westen er rekening mede houden, dat de gas- en watervoor ziening. voor zover zij afhankelijk is van de levering uit de Sovjet-sector, zou op houden. Aah de Brandenburger Tor. op de grens tussen de Russische en En gelse sector, zou een muur van prikkel draad worden opgericht. Wethouder Schmidt verklaarde, dat de Amerikanen de oorzaak zijn van de huidige crisis te Berlijn en kondigde aan, dat de strijd tegen de ..neo-fascisten" met alle be schikbare middelen zou worden gevoerd AMERIKAANS PROTEST. Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht hebben een schriftelijk protest overhandigd aan de Russische controle-ambtenaar van de Berlijnse luchtveiligheidsdienst. waarin de be schuldiging wordt geuit, dat „de laat ste dagen een aantal Sovjet-vliegtui gen op dusdanige wijze opereerde, dat gevaar ontstond voor de Ameri kaanse vliegtuigen, die deelnemen aan de vluchten van en naar Berlijn. Het protest herinnerde de Sovjets aan vroegere protesten van de Amerikaanse controleurs tegen gevallen van het niet in acht nemen van de veiligheidsmaat regelen van de vier mogendheden. Verder werd er geëist, „dat" onmid dellijk maatregelen worden genomen door de verantwoordelijke Sovjetautori teiten om dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen". Het protest was getekend door kapi tein Gookin, de Amerikaanse hoofdcon troleur van het veiligheidscentrum. WINTERNOODPROGRAM S.E.D. De plaatsvervangende voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad. Ottomar Geschke. lid der socalistische eenheids partij- heeft alle leden van de raad, voorts de districtsraden en de vakver enigingsleiders uitgenodigd heden bij een te komen voor een „winternoodpro gramma". dat ontworpen is door de SED. Men neemt aan. dat „de leiders uit de Westelijke sectoren" de bijeenkomst zullen boycotten. De sociaal-democrati sche voorzitter van de gemeenteraad, dr Suhr, heeft geprotesteerd tegen het feit. dat Geschke heeft gehandeld in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de raad". TROEPENBEWEGINGEN IN SOVJET-ZONE. Reizigers, die uit de Sovjet-zone te Berlijn zijn aangekomen, maken mel ding van troepenbewegingen op grote schaal. Men gelooft, dat ze in verband staan met de voorbereiding voor de re gelmatige herfstmanoeuvres van het rode leger in de eerste week van Oc tober. In verschillende dorpen zijn scholen en theaters 'gevorderd. In verschillende delen van Mecklenburg zijn Stalin-tanks van 70 ton afgeladen. Tussen Berlijn en de Oostzee zijn versterkingen der luchtmacht aangekomen, aldus deze rei zigers. BURGEMEESTER VAN PANKOW AFGETREDEN. Ernst Ryneck, de sociaal-democrati sche burgemeester van Pankow in de Sovjet-sector van Berlijn heeft zijn af treden bekend gemaakt. Hii verklaarde, dat de Sovjet-verbindingsofficier over de meeste besluiten va^i hem zijn veto had uitgesproken. Onlangs werden ver scheidene Westersgezinde districtsfunc tionarissen door de Sovjet-autoriteiten ontslagen. Ryneck's plaatsvervanger, een vrouwelijk lid van de SED, zal hem op volgen. Gisteren had op het voorplein van de Van Ghentkazerne te Rotterdam het afscheid plaats van Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich als bevelhebber der Zeestrijdkrachten. Tijdens de inspectie van de in carré opgestelde troepen, brengt de scheidende bevelhebber een groet aan het vaandel. Achter de be velhebber de commandant van het korps Mariniers, Generaal-Majoor der Mari niers M. R. de Bruyne. BINNENLAND. 's Avonds is tengevolge van kort sluiting ln een televisie-apparaat op villa „de Laak" van dr F. Philips te Eindho ven een begin van brand ontstaan, tij dens de eerste experimentele televisie uitzending ln dit seizoen. De ontboden brandweer behoefde niet ln te grilpen; de schade is slechts gering. De gep. genera al-majoor dr F. Dau- ban-ton. oud-Inspecteur van de genees kundige dienst der Kon. Landmacht. Is aangewezen als hoofd van de missie, wel ke de wereldgezondheidsorganisatie naar Ethiopië zal zenden. Gistermorgen klom de 12-j. J. P. te Amsterdam op het hek van de Jeruza- lemkerk. viel en kwam met zlln buik in een der pennen van het hek terecht. De jongen werd naar het Wllhelmlnagasthuls overgebracht, waar bil aankomst bleek, dat hij was overleden. 7 October wordt Jan A van Zut- phen, medebouwer der moderne vakbe weging. stichter en voorzitter van het Sanatorium „Zonnestraal". 85 jaar. Hij staat nog midden in het leven, één brok vitaliteit en altijd bereid vooraan mee te strijden op sociaal en charitatief terrein. Gistermorgen ls brand uitgebroken in een hooiberg van de landbouwer W A. Dijkshoorn aan de Hoge Limiet in voor malig Schlebrock. Het vuur greep snel om zich heen en bedreiedc #de boerderij. 50.000 kg hooi en ongeveer een halve H.A. gerst gingen verloren. Onvoorzichtigheid van een vilfjarlg dochtertje, dat bil het hooi met lucifers had gespeel'' was de oorzaak. Gisteravond heeft de Nederlandse regering, ter ere van het bezoek van een parlementaire delegatie van het Britse gemenebest aan ons land. ln het kasteel Oud-Wassenaar een diner gegeven, waar bij minister-president Drees een tafel rede hield en nog vele andere sprekers het woord voerden. De thans verkrijgbare postzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana zullen tz.t. vervangen worden door zegels van kleiner formaat. Met ingang van 1 October a.s. wordt het rechtstreekse radio-telegraafverkeer met Caïro heropend. De opvarenden van het s.s. „Grote Beer", dat op 24 September J.l. van Ba tavia met militairen op thuisreis naar ons land vertrov- kunnen in Port Said po9t ontvangen, mits deze uiterlijk 1 Oc tober wordt gepost. Een zekere B. die deze zomer bij de rijwielhandelaar R. te Doetlnchem een rijwiel huurde, keerde niet terug. Bil zijn arrestatie te Utrecht, bekende hij het rijwiel te hebben verduisterd. Bij on derzoek bleek dat hii zich aan 37 mis- drilven heeft schuld ie gemaakt, n.l. 8 ln Doetlnchem. de anderen elders. Hij maak te ziich schuldig aan diefstal, verduiste ring. oplichting en beroving. BUITENLAND. De Joodse arrondissementsrechtbank te Jeruzalem heeft Hawkins, een van de twee Engelsen, die door de Joden ,van splonnage werd beschuldigd, vrijgespro ken. Hawkins vertrok naar Engeland. In de zaak tegen de andere beklaagde, de 31-Jarige Sylvester, zal 8 October vonnis gewezen worden. Te Praag en omgeving zijn 45 sokol- lelders uit hun functie ontheven. t~-wtll 244 leden werden uitgesloten- Overeenstemming gebruik Nederl. en Belgische havens Naar Aneta van gezaghebbende zijde in officiële Amerikaanse kringen ver neemt, is tussen het gemeenschappe lijke Export-Import Bureau voor de Brits-Amerikaanse zone van Duits land enerzijds en Nederland en België anderzijds overeenstemming bereikt inzake groter gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen voor de scheepvaart op Duitsland. De tenuitvoerlegging van de overeen komst wordt thans bestudeerd door de afd. Burgerlijke Zaken van het Ame rikaanse leger en de E.C.A. In officiële kringen in Den Haag werd bovenstaande mededeling beves tigd. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS VERTROKKEN. Minister mr D. U. Stikker is gister avond naar Brussel vertrokken en zal vandaag doorreizen naar Parijs, waar hij de vergadering van de Ver. Naties zal bijwonen, als hoofd van de Neder landse delegatie. Zondag a.s. wordt hij in ons land weer terug verwacht. Opnieuw scherpe woorden Bij de voortgezette debatten in de al gemene vergadering der VN hebben di verse Zuid-Amerikaanse landen als Bo livia en Chili, heftige aanvallen gericht op het veto-recht. Vervolgens kwamen ..Oostelijken" aan het woord. Kardelj (Zuid-Slavië) trok uit de rede van Spaak de conclusie, dat het sociale stelsel van de Sovjet-Unie thans als een hinderpaal tot internationale samenwerking wordt beschouwd. Het aansturen op verbod van atoomwapens, vernietigine van atoombommen, contro le van de atoomenergie en algehele ver mindering der bewapening acht hij de enig ware weg tot vreedzame samen- we King in de huidige wereldomstan digheden. De oorzaken van de vele moeilijkhe den liggen volgens hem niet in de VN of in de internationale toestand in het algemeen, doch „in het feit dat de lei dende groep van staten, die de meer derheid in de VN vormen, niet wensen samen te werken en tot overeenstem ming te komen met andere landen, in het bijzonder met de Sovjet-Unie. Met opgestoken duim liep Lt.-Gouverneur-Generaal dr H. J. van Mook van het vliegtuig, dat hem na zijn terugkeer uit Nederland naar Batavia bracht, naar de uitgang van het vliegveld Kemajoran, Rechts de secretaris van algemene zaken Abdoel Kadlr. Naar aanleiding van Bevin's verkla ring. dat het de Oostelijke landen ver boden is zdch bil het plan-Marshall aan te sluiten, zeide Kardelj: „Ik moet zeg gen. dat Joego-Slavië in dit opzicht van niemand een opdracht heeft gekregen, doch zelf het besluit nam en noe diep overtuigd is. dat de in 't plan-Marsh all gestelde voorwaarden voor een on afhankelijk land onaanvaardbaar zijn." Verder verklaarde Kardelj. dat alle actie van de Veiligheidsraad inzake Trlëst er óp neerkomt, dat de uitvoering van de bepalingen in het Italiaans vre desverdrag verhinderd wordt. De behandeling van de Griekse kwes tie achtte Kardelj in overeenstemming met „de expansionistische politiek, die ook blijkt uit de vorming en ontwikke ling van West-Duitsland tot een mili taire en economische basis der V.S. in West-Europa", Manoeilsky (Oekraïne) vulde dit nog wat scherper aan. Hij viel de Verenigde Staten aan als „het hart van de nieuwe oorlogspsychose." ..Hoe kan Iemand zonder angst lezen, dat de Verehigde Staten 789 militaire bases bezitten, door middel waarvan zü de controle hebben over de gehele Mid dellandse Zee. Centraal-Afrika. Latijns Amerika, het Verre Oosten en de eilan den van de Stille Zuidzee?" In de commissies ziin in leidende func ties vrijwel eeen vertegenwoordigers van het Oostelijk blok gekozen waartegen van Soviet-zijde werd geprotesteerd. De politieke commissie der VN heeft besloten het verslag van de commissie voor atoomenergip als eerste punt op hp"»- perpnd-a te nlaatsen Het tweede punt betreft de Russische voorstellen tot vermindering met een derde van dp bewanenlng der viif grote naties en het verbod van atoomwaDens. Het d°rr'" nimt ver^pldt h«t verslag over Palestina van wijlen graaf Bema- dotte Griekenland staat ajc vieiHo ount en de agenda, gevolgd door Korea, terwijl als zesde punt de toekomst der Itali aanse kolonieën staat vermeld. De commissie stelde de beslissing over de resterende acht punten van de agen da uit. Een Brits voorstel om het rapport van wijlen graaf Bernadotte als eerste punt on de ageo^a te nlaatsen werd verwor pen met 21 tegen 16 stemmen, bil 14 onthoudingen. Alle Arabische land°n verwierpen het voorstel evenals India en Pakistan Rusland onthield zich van stemming De Sovjet-Unie had eerder het Britse voorstel gesteund. Een Sovjet-voorstel om de ontwape ningsvoorstellen te bespreken vóór de atoomenergie, werd met 36 tegen 9 stem men verworpen. De begroting van het dienstjaar 1949 van het ministerie van Oorlog wijst een eindbedrag aan van f. 518.5 millioen, een cüfer, dat 33 millioen hoger is dan dat voor de dienst 1948. Er is echter een aanvullende begrotingswet voor de dienst 1948 in voorbereiding, omdat verschillende begrotingsposten ontoereikend bleken, ten gevolge van een grotere troepensterkte dan waarop aanvankelijk werd gerekend, alsook van prijsstijging en andere onvoorziene omstandigheden. In Nederland 52.000 en in Indonesië 72.000 man Het in 1949 te voeren beleid wordt beheerst door verschillende factoren. Ter aflossing van de troepen in Indo nesië zullen ongeveer evenveel troe pen als in 1948 moeten worden uit gezonden. Voorts kunnen de militaire verplichtingen, die voortvloeien uit het buitenlandse beleid, zoals hei deelnemen aan het Pact der Vijf Landen en de militaire samenwerking met België, thans wel is waar nog niet geheel worden overzien, doch niettemin zullen in het komende jaar reeds voorbereidingsmaatregelen daar toe moeten worden getroffen. Ten slotte zal enige voortgang met de opbouw der luchtverdediging, welke in 1948 werd aangevangen, moeten worden gemaakt, zullen voorzieningen ten aanzien van de beveiliging tegen een overval, in het bijzonder* met luchtlandingstroepen, dienen te wor- De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. heeft verklaard, dat de Verenigde Staten de els heeft herhaald tot teruggave van drie ijsbrekers. 20 fregatten en een aan tal kleine vaartuigen, die de sovjet-unie onder de leen- en pachtwet had gekre gen. Geoffrey Brooke Taylor, een 52- Jarige Engelsman die ln een voorstad van Buenos Aires woonde, is gearresteerd in verband met het beweerde complot om president Peron en zlln vrouw te ver moorden. Een met tommyguns gewapende bende heeft 30 millioen francs gestolen uit het gebouw van de Franse spoorwe gen te Parijs. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de commissie voor on-Ame rikaanse activiteit van het Huis van Af gevaardigden beschuldigd van „politieke gymnastiek*' en verklaard, dat het geen „gerechtelijke vervolgingen zou Instellen om publlciteitzoekers tevreden te stellen" Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hééft meegedeeld, dat Portugal zich bereid heeft verklaard mede te werken aan het Europees her- stelprogram, ofschoon het geen finan ciële hulp van Amerika ontvangt. E>e Israëlische legerautorlteiten heb ben een voorstel verworpen van de be standscommissie der V.N om een derde gedemilitariseerde zone ln Jeruzalem af te bakenen. Een vertegenwoordiger van Halle Selassie keizer van Abessynië. heeft te Adelaide (Australië) 10.000 paarden voor de som van 1 millioen gulden gekocht. Zes appelgrauwe ruinen ziin bestemd voor de staatsiekaros van de keizer. den genomen en zullen de voorwaar den moeten worden geschapen, om op korte termijn een bijdrage aan een internationale strijdmacht te kunnen vormen. Dit alles zal een beperkte uitbreiding met zich mede brengen van het mili taire apparaat in Nederland, waarvan de omvang in 1948 vrijwel uitsluitend was gebaseerd op de Indonesische be hoeften. Deze uitbreiding zal mede dienstbaar worden gemaakt aan de verzekering der binnenlandse orde en rust. De troepensterkte in Nederland wordt bepaald door hetgeen nodig is, om de voorgenomen troepenuitzendingen naar Indonesië te doen plaatshebben, om een doeltreffende opleiding en vorming van een instructief kader te verzekeren en eindelijk om de binnenlandse orde en rust te handhaven. De sterkte der luchtstrijdkrachten is afhankelijk van de eisen, welke de verdere opbouw der luchtverdediging en de behoefte van Indonesië stellen. Hoewel eenstemmig heid bestaat omtrent de wenselijkheid van samensmelting van K.N.I.L. met Koninklijke Landmacht, biedt de wijze, waarop dit zal moeten geschieden nog talrijke problemen. De gemiddelde sterkte van het in Nederland vertoevende deel der Land macht zal met inbegrip der Lucht strijdkrachten, 52.000 man bedragen. De opbouw van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee zal in 1949 worden voltooid tot de organieke sterkte van 3000 man. Voorzien wordt in het aannemen van 2000 man re serve-grenswacht. die echter in nor male omstandigheden slechts enige dagen per jaar onder de wapenen zal komen. TROEPEN UITZENDING ONGEWIJZIGD. In het voor 1948 uitgestippelde plan tot uitzending van troepen naar de overzeese gebiedsdelen is geen wijzi ging gekomen. De uitzending blijft be paald tot twee zelfstandige infanterie brigades en zes bataljons infanterie per jaar. Het ligt in de bedoeling, wan neer de toestand in Indonesië naar wens verloopt, in het voorjaar 1949 de 7-De- cember-divisie en ln het najaar de 2de divisie en de met deze divisies uitgezon den bewakingsbataljons te laten repa triëren. Indien deze maatregelen kunnen wor den doorgevoerd zal de gemiddelde sterkte der Koninklijke Landmacht in Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen van ruim 84.000 man In 1948 worden teruggebracht tot 72.000 man in 1949. En deel der kosten wordt gebracht op de begroting van Indonesië. De kosten van 500 man, ge- stationneerd ln Suriname en de An tillen komen ten laste van de over zeese gebiedsdelen. UITBREIDING BEROEPSPERSO- NEEL LEGERLUCHTMACHT. In Indonesië zal, wat de legerlucht- macht betreft, waarschijnlijk kunnen worden volstaan met het handhaven van de reeds aanwezige eenheden en met aflossing van het personeel daar van. De legerluchtmacht in Nederland zal echter moeten voortgaan met de vorming van gevechtseenheden binnen het raam van de defensie van West- Europa. Ton slotte wordt gestreefd naar uit breiding van het beroepspersoneel, waaraan de legerluchtmacht grote behoefte heeft, omdat dit onderdeel steeds gevechtsgereed moet zijn en niet afhankelijk mag zijn van het tijdverlies, dat onvermijdelijk verbon den is aan mobilisatie. De gemiddelde jaarsterkte der legerluchtmacht in Nederland is geraamd op ongeveer 7500 man. DE IMPORT IN DE BRITS- AMERIKAANSE ZONE VAN DUITSLAND. Het gemeenschappelijk im- en export bureau van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland heeft bekend gemaakt, dat een bedrag van veertig millioen dollar ter beschikking is gesteld van de dubbele zone voor de import van goe deren ln de komende drie maanden. O.m. zal worden ingevoerd vis uit De nemarken en Nederland, zaden en ge droogde aardappelen uit Hongarije, machinerieën, fruit en zuivelproducten uit Zwitserland, rayon en zijde uit Italië, vlas. katoen en koffie uit België en kleding en schoeisel uit Engeland. VERMICELLI EN MACARONI WORDEN DUURDER. De minister van Landbouw heeft voor vermicelli, macaroni en mie een prijs verhoging van 1 cent per 200 gram toe gestaan. Door de verhoging van de bloemprijs zijn de grondstoffen van deze produc ten duurder geworden. De prijsstijging mag evenwel slechts gedeeltelijk, n.l. voor f. 5 per 100 kg, worden doorbere kend. De nieuwe maximumprijzen, die met ingang van 30 September berekend mo gen worden, zijn voor de consument per 200 gram: Engelenhaar vermicelli 17 cent los, 20 cent verpakt; andere vermicelli, ma caroni en mie 16 cent los, 19 cent ver pakt. De inkoopsprijzen voor grossiers en detaillisten zijn met f. 5,— per 100 kg verhoogd. CORRESPONDENTIE MET MILITAIREN OVERZEE. In de uitzending van het radiopro gramma voor de Nederlandse strijd krachten zal hedenavond over Hilver sum I van 18.3019 uur een causerie worden gehouden over het correspon deren mat de militairen overzee.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1