Industrie legen wetsontwerp Bedrijfsorganisatie Fel requisitoir van Spaak tegen de sovjets WEERBERICHT Pleidooi voor verstandhouding Nederland-Unie van Zuid-Afrika Met een enkel woord Wat er in Indonesië gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 No. 26502 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week m.i.v. 1 October a.s.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Punten op de i gezet Ter algemene vergadering van de V.N. hebben gisteren nog vele sprekers het woord gevoerd. De Franse minister Robert Schuman besloot zyn rede met de volgende woor den: „Frankrijk, dat zijn vrienden met betrekking tot enkele kanten van zyn binnenlandse politiek soms verbijstert door zijn wispelturige onstandvastigheid blijft in feite trouw aan zichzelf, van instelling en metterdaad trouw aan zijn menselijke tradities, aan zijn ideaal van broederschap, zowel binnen als buiten zijn grenzen. Frankrijk streeft er naar een goed dienaar van een verzoende en vreedzame mensheid te zijn en voor altijd te worden". Van de overige sprekers trok speciaal de rede van de Belgische premier Spaak de aandacht. Hij zeide o.m. dat „Europa" reeds genoeg gehad heeft van Hitlerdom en fascisme en zich thans niet behoeft te onderwerpen aan enig totalitair re giem". «Wij zyn het, die een vry verkeer wensen van menselijke wezens" (ap plaus) „Wjj zyn het, die bereid zijn ons te onderwerpen aan het onderzoek en het oordeel van andere landen. Het zijn niet wij, die zich achter een ijzeren gordijn wensen op te sluiten door te weigeren samen te werken". In sommige landen was het commu nisme misschien een proef, die geno men moest worden. De Westelijke mo gendheden moesten echter niet ver plicht zijn zieH1 aan deze proef te on derwerpen. Niemand in het Westen ontzegde het communistische regiem het bestaans recht, doch niemand in die landen verlangde naar een „zodanig totalitair of autoritair regiem". Na een verge lijking te hebben gemaakt tussen „het democratische ideaal" en het „gebrek aan vrijheid in de landen aan gene zijde van het stalen scherm", verzeker de Spaak dat het pact van Brussel in het kader van het Handvest was geslo ten, en tegen niemand was gericht. Zich tot de sovjet-gedelegeerden wendend zeide de Belgische minister: „De Westerse politiek is ingegeven door de vrees, de vrees die gij, uw re gering. uw politiek aanjaagt". De sov jet-politiek was gericht op de onder mijning der V.N. De sovjet-unie voer de een imperialistische politiek. De sovjet had in alle landen een vijfde kolonne „waarmede in vergelijking die van Hitier slechts een padvinders- vereniging is". De sovjet-unie en de communisten verzetten zich tegen het plan-Marshall. Het plan-Marshall richtte zich echter tegen geen enkele leerstelling of geen enkel land. Het was uitsluitend be doeld om het Europese herstel in de hand te werken. Het plan-Marshall was de voortzetting van de politiek van Wil son en Roosevelt en bood Europa „de enige grootste kans tot redding". De grootste dienst die men aan de mens heid kon bewijzen was haar te bevrij den van de vrees. De sovjet-unie had op dit gebied een gTote taak te ver vullen. Hij nodigde Wysjinsky uit met daden de woorden te staven die hij had uitgesproken met betrekking tot het vertrouwen in de vrede. Wysjinsky had veel gesproken over oorlogsophitsing in Amerika, Engeland en landen van West-Europa. Spaak zeide echter wat België betrof geen, enkele politieke par tij of verantwoordelijk persoon te ken nen die belligerent wenste te zijn. Minister Spaak beschreef de argu menten van -Wysjinsky, dat de verdra gen tussen de sovjet-unie en haar buur landen uitsluitend gericht waren op vrede en het West-Europese verdrag op oorlogsophitsing als „niet zeer subtiel". Was er werkelijk iemand in de we reld, zo vroeg Spaak zich af, die ge loofde, dat Luxemburg, België of Nederland deel zouden willen nemen aan een agressieve oorlog? In de afgelopen 25 jaar hadden België en Luxemburg twee oorlogen meegemaakt, kon iemand geloven, dat zij een derde konden overleven? Deze landen hadden zich slechts ter verdediging aaneen gesloten. „Het is door de oorlog dat u (de sovjet-unie) de Baltische landen, een deel van Finland en een deel van Po len hebt geannexeerd" zo vervolgde Spaak, „en door uw zeer brutale poli tiek dat gij Polen, Praag, Boekarest hebt bereikt, plaatsen die gij niet wenst te verlaten. Daarom voelen wij, dat gy aan de oever van de Rijn staat' „Er is geen land ter wereld, Azië en Afrika incluis, waar vertegen woordigers van de sovjet-regering een gelegenheid hebben gemist dat land moreel, politiek en sociaal te ver zwakken". Spaak zeide nog: „de vrees die wij voor de sovjet-unie koesteren is niet die van een lafaard, doch de vrees van een man die naar de toekomst kijkt en daarin allerlei verschrikkelijks ziet. De waarheid is, dat uw buitenlandse poli tiek stoutmoediger en ambitieuzer is dan die der tsaren". „Zolang een land volhoudt dat zijn eigen wil boven de wil van de meer derheid staat, zal deze organisatie (der OVERWEGEND DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. In het Zuid-Oosten van het land tijdelijk zwakke, overigens meest matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 SEPTEMBER. Zon op: 6.38 uur; onder: 18.21 uur. Maan óp: 2.46 uur; onder: 17.53 uur (L.K Hoogwater te Katwijk te 1.18 en 13.50 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's V.N.) niet in staat zijn te doen wat wij er van verwachten. Gij hebt systema tisch geweigerd met de V.N. samen te werken elke keer, dat de organisatie een aanbeveling deed, die tegen uw eigen wensen in ging". Met betrekking tot het plan-Marshall zei Spaak nog: „Ik weet dat ik een knecht van het Amerikaanse imperia lisme zal worden genoemd, die zich aan Wallstreet verkocht heeft, maar ik verklaar dat de houding, die door ae U.S.S R. en de communistische partijen in de gehele wereld tegenover het plan- Marshall wordt aangenomen, de meest teleurstellende en verontrustend^ is, die mogelijk is. De waarheid, uitgesproken door 16 landen, die van niemand een lesje nodig hebben in nationale waardig heid, is, dat zonder het plan-Mars hall Europa verloren is". „Wat de toekomst van de V.N. be treft: laat ons beginnen met een compromis. Laat ons zeggen dat wij, van onze kant, voorlopig iedere ge dachte aan herziening van het Hand vest en afschaffing van het mis bruik van het vetorecht opgeven en dat wy zullen pogen het Handvest in zijn huidige vorm doeltreffend te maken. Wilt gy dan, van uw kant, beloven samen te werken om het Handvest stipt uit te voeren, het systematische en zonder reden ge pleegde verzet tegen de toelating van nieuwe leden te staken en de aanbe velingen van deze organisatie uit te voeren? Wy hebben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wü ver zoeken u dat werk niet te sabote ren". Het sovjet-ontwapeningsvoorstel, naar voren gebracht door de vice-minister van buitenlandse zaken der sovjet-unie, Wysjinsky, zal op de agenda der alge«- mene vergadering der VJN. worden ge plaatst. Tloepenschip Sibajak op weg naar Nederland. VERMOEDELIJKE AANKOMST 10 OCTOBER. Het op 13 Sept. uit Tandjong Priok vertrokken troepentrans portschip „Sibajak" zal vermoe delijk op 10 Oct. arriveren te Rot terdam. Aan boord bevinden zich repatriërende militairen, velen met hun gezin. De volledige pas sagierslijsten van de Sibajak lig gen ter inzage op onze bureaux, Witte Singel 1 te Leiden en Ko ningin Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee. In deze lijsten staan uit Leiden en omgeving ver meld: J. Frank met echtgenote en kind, G. A. van Ispelen met echt genote en kind en L. C. Singke, allen uit Leiden. A. Dooren met echtgenote, O. Hindeloopen Lab- berton met echtgenote en kind, J. J. M. Geursen en A. E. Heuschen uit Wassenaar, H. Pieschel met echtgenote en kind uit Voorscho ten, I. J. de Jong met echtgenote uit Voorhout en Chr. Metselaar uit Noordwijk. De Veiligheidsraad. Argehtlnë heeft de Veiligheidsraad verzocht India te gelasten zich uit Haiderabad terug te trekken en de on afhankelijkheid van die staat te her stellen. De waarnemende bemiddelaar in Palestina, dr Ralph Bunche, heeft de Veiligheidsraad dringend verzocht maat regelen te nemen om te voorkomen dat nogmaals moordaanslagen worden ge pleegd zoals op Bernadotte en Serot. In een telegram op het hoofdkwartier van de V.N. te Parijs ontvangen, verklaarde hij: „De moorden zijn een uitdaging van een ongebreidelde bende Joodse ter roristen aan de V.N., die door bemidde ling een vreedzame oplossing van het probleem Palestina trachten te verkrij gen". EEN STRADIVARIUS MEE IN HET GRAF!, Eén Stradivariusviool ter waarde van 11.250 pond sterling, het eigendom van Louisa Terzi, concertvioliste, die Zon dag'op 78-jarige leeftijd te San Pedro (Californië) is overleden, zal morgen met de eigenares mee begraven worden. Louisa Terzi (kunstenaarsnaam van Nana Dubois) won de Stradivarius op een internationaal concours te Milaan op 18-jarige leeftijd, toen zü reeds 10 jaar als wonderkind was opgetreden. Bij oorlog één met Westerse democratieën. Senator D. T. du Plessis Viljoen, par lementair vertegenwoordiger van Zuid- Afrika, die op het ogenblik met andere parlementaire vertegenwoordigers van het Britee gemenebest een bezoek aan ons land brengt, heeft tydens een con ferentie een en ander over de Unie van Zuid-Afrika verteld, teneinde daarmee bij te dragen tot een betere verstand houding tussen Nederland en Zuid- Afrika. Wy streven naar vriendschap met alle naties. Voorts willen wij ons scha ren by de Westerse bevolkingen, aldus spr. Als er oorlog komt. dan kan Zuid- Afrika niet neutraal bJijven, zo gaf hy als zyn opvatting. Men moet reke ning houden met het communistische gevaar. Zuid-Afrika zal zich één voe len met de Westerse democratische landen. De Unie van Zuid-Afrika verwelkomt gaarne de goede immigranten. Voor ge schoolde arbeiders bestaan er in Zuid- Afrika goede kansen, maar zij moeten werkkracht hebben, een behoorlijk ver stand en enig geld voor de eerste pe riode van hun verblijf in het land. Het zou minder goed zijn ais er ongeschool de krachten naar Zuid-Afrika kwamen, want er zijn daar al millioenen onge schoolde arbeiders. „Wanneer er zich personen in Zuid- Afrika komen vestigen, dan zullen zy hun land vaarwel moeten zeggen. Zy moeten met hart en ziel Zuid-Afri kaan worden. DE'BINNENLANDSE PROBLEMEN Sprekende over de problemen welke er voor Zuid-Afrika bestaan, herinner de hij er aan, dat er 850.000 kleurlin gen zün, een verbastering van. allerlei rassen. Zy hebben alleen stemrecht ln de Kaapprovincie. Daarnaast zijn er 8 tot 9 millioen naturellen, de kaffers, waarmee niets denigrerends bedoeld wordt. Zij hadden in de Kaapprovincie een gelyk stem recht met de blanken, maar in 1936 ls er wyziging gekomen. Zy komen nu op een aparte kiezerslijst en hebben hun eigen vertegenwoordigers, maar deze moeten blanken zijn- Dan heeft Zuid-Afrika ongeveer millioen blanke inwoners. Ten slotte bestaat er het probleem der Indiërs. Er zijn er ongeveer 250.000. Er is door de vorige regering ongeveer 2 jaar geleden een wet voor Indiërs aangenomen, deze is echter nog niet tot uitvoering gebracht. De tegenwoordige regering zal die wet echter terug nemen, zodat de Indiërs niet in het parlement kunnen komen. Hij merkte op. dat men in Zuid- Afrika deze mensen niet wil onderdruk ken; zij hebben hun rechten. Met me dewerking van India worden er echter plannen voorbereid om de Indiërs te repatriëren. Voor wat de naturellen betreft, merk te de heer Viljoen op, dat de regering 15 millioen H.A land zal moeten kopen, waar zij gaan leven. Zy zullen geen vertegenwoordigers in het parlement hebben, maar georganiseerd zün ln hun stamverband en daarmee verbinding met de regering hebben. NIET PRO-DUITS. Terugkomend op het beleid van de tegenwoordige regering merkte hy op, dat men in 1914 en 1939 neutraal ge bleven ls. Een deel van de tegenwoor dige regering had toen een enigszins anti-Britse houding, en men zei daarom, dat het pro-Duits, fascistisch geWorden was, aldus de heer VÜjoeir. „Ik kan U de stellige verzekering ge ven, dat zulks niet het geval is". Nog merkte spr. o.a. op, dat 80 tot 90 van de tegenwoordige regering van Ne derland afstamt. Hü achtte het ook voor Nederland een groot belang, dat de vriendschapsbanden met Zuid- Afrika worden versterkt. De laatste brug in de grote verkeersweg Utrecht—Den Bosch die in de oorlog vernield werd. nadert haar herstel-vol tooiing. Het is de brug over de Lek by Vianen. Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen! De basaltblokken aan de Zuidzyde van de Afsluitdijk worden vervangen door t'.- betonblokken, welke trapsgewijze worden aangebracht. Voorlopig wordt dit systeem alleen nog maar toegepast op plaatsen waar dringend vernieuwing nodig is. Het ligt echter in de bedoeling op de duur de gehele Zuidkant van de dyk te vernieuwen. In huidige vorm is het onaanvaardbaar. Gistermiddag zijn ter bespreking van het bü de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp op de Bedrüfsorganisatie, onder voorzitterschap van de heer T. J. Twynstra. voorzitter van de hoofdgroep Industrie, te 's-Gravenhage byeengeko- men de voorzitters van de bedryfs-, vak- en ondervakgroepen van deze hoofd groep. tezamen alle takken van de Ne derlandse Industrie vertegenwoordi gende. Ir F. J. Philips, hield een inleiding waarin hy, wat de samenwerking tussen werkge vers en werknemers betreft, er de aan dacht op vestigde, dat Nederland in dit opzicht het buitenland vèr vooruit is. Het particuliere initiatief heeft in ons land, m.n. ter zake het overleg over sociale problemen, reeds belang rijke resultaten geboekt. In plaats van het bedrüfsleven te wringen in een keurslijf van product en bedrijfschappen, dient volgens spr. de overheid het particulier initiatief daarom ook op dit gebied de vrije hand te laten, opdat langs vrijwillige weg werkgevers en werknemers komen tot eigen organisaties, welke de overheid in haar taak terzijde kunnen staan en in welke organisaties zowel sociale als eco nomische problemen in gezamenlijk over leg van werkgevers en werknemers be handeld kunnen worden. De heer Twijnstra vestigde hierna de aandacht op een tweetal stromingen, die tot de gedachte van een publiek- rechtelüke Bedrüfsorganisatie hebben geleid, t.w. het verlangen om in ver band met noodzakelyke overheidsmaat regelen op economisch gebied de af stand tussen overheid en bedrüfsleven te verkleinen en de sedert lang be staande wenselijkheid, om aan de werk nemers verantwoordelükheid te 'geven voor de gang van zaken in het econo misch leven. Naar de mening van de voorzitter zal de industrie ten aanzien van beide stromingen een positief stand punt moeten innemen en in dit licht het thans ingediende wetsontwerp moe ten bezien. Hierna ontwikkelde zich een uitge breide discussie, waarbij de critiek op het ingediende wetsontwerp de boven toon voerde. Alle sprekers waren echter BINNENLAND. De 60-Jarlge mevrouw Beut, wo nende aan de Brinklaan te Bussum lette by het oversteken van de Lage Naar- derweg niet op een uit de richting Hil versum komende auto. y/eid gegrepen en moest met een ernstige schedelbasisfrac- tuui naar de Majellastlchtlng worden vervoerd, waar zij overleden is. De Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry, heeft namens zijn regering twee Nederlanders onderscheiden, n i. vice-admiraal t».d N. J. van Laer, hoofd van de Ned. delegatie in de gemengde permanente commissie voor toezicht op de Schelde en mr. A M. C. Steinkühler. lid van de Eerste Kamer en leider van een der katholieke patroonsorganisaties werden benoemd tot Groot-Officier in de Kroonorde. Gistermiddag heeft de heer D. van Staveren, voorzitter der centrale commis sie voor de filmkeuring, ln de Rolzaal te Den Haag onder grote officiële belang stelling afscheid genomen, ln verband met zijn aftreden óp 1 October als voor zitter van genoemde commissie. In verband met het per 1 October a.s. van onwaarde worden der halve cent en twee en halve centstukken, worden alle op een halvo cent eindigende tarie ven op de stads- en intercommunale lij nen der H.T.M. op genoemde datum naar boven afgerond op hele centen. Vertegenwoordigers van uit Neder land uitgewezen Duitsers, die hun toe vlucht hebben genomen in de dubbele zone, hebben op een vergadering te Mtln- ster (Westfalen) gepleit voor oprichting van een „Notgemeinschaft" een hulpor ganisatie voor de uit het Westen uitge wezenen. zoals er een bestaat voor de uit het Oosten uitgewezenen. Gisteravond arriveerde per extra legertoestel de minister van oorlog mr W. F Schokking op het vliegveld Schip hol. na een verblijf van één dag te Pa rijs, waar hü besprekingen voerde met de ministers van Oorlog van de Wcst-Euro- pese Unie. Tot wegneming van gebleken twij fel vestigt h(-t Staatsbedrijf der P.T.T. er de aandacht op, dat het gebruik van Ball-Polnt-pennen ook ls toegestaan voor het invullen of ondertekenen van P.T.T.- formulleren door het publiek. BUITENLAND. In de Franse Staatscourant is me dedeling gedaan van verhoging van de tarieven voor personen- en goederen vervoer bij de Franse spoorwegen, va riërend van 22,14% voor goederen tot 60% voor passagiers. De verhogingen worden 4 October van kracht. De Sovjet-ambassadeur te Londen, Georgel Zaroebien. ls in een Engels vliegtuig naar Moskou vertrokken. Tegen over verslaggevers verklaarde hü „slechts op vacantle te gaan" De V S. hebben ln een nieuwe nota de Sovjet-unie verzocht, de onderhan delingen te hervatten eer vereffening van haar leen- en pachtrekening ten bedrage van 1100 millioen dollar, die reeds lange tüd uitstaat. Volgens A.D.N. (Sovjet-zone) heeft het Amerikaans militair bestuur twee openbare bijeenkomsten van de socialis tische eenheidspartij, die morgen te Ber lijn gehouden zouden worden, verboden. Het stoffelijk overséhot van de ver moorde Blrmaanse eerste minister, Oe Tin Toet, is gisteren op de brandstapel ge cremeerd. voorstanders van de beide door de voor zitter genoemde grondgedachten. De vergadering nam hierna een mo tie aan. waarin tot uiting gebracht wordt, dat het wetsontwerp in de hui dige vorm voor de industrie onaan vaardbaar is. zodat daarin die wyzi- gingen moeten worden aangebracht waardoor voorkomen wordt, dat be drijfsorganisaties worden ingesteld tegen de wens van de betrokkenen, alsook dat aan deze organisaties be- voegdlveden worden verleend, die door de betrokkenen niet wenselijk en nut tig worden geacht. Voorts dienen in het wetsontwerp die bepalingen te worden geschrapt, welke de zelfstandigheid van de bedrijfsorgani saties in gevaar brengen, terwül garan ties zullen moeten worden opgenomen voor een democratische werkwijze. P°ze motie ls onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht. Het conflict West-Oost. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de gemeenschappelüke nota van Engeland, Frankryk en de V.S. aan de V.N. over de kwestie Berlyn 'n kort zakelyk document, is. Er wordt in ver klaard, „dat de Sovjet-Unie door haar unilaterale actie met de blokkade van Berly'n gehandeld heeft in strijd met haar verplichtingen kraohtsns 't Hand vest der VU.". Ook wordt duidelijk uiteengezet, „dat de kern van de zaak niet is de technische geschillen tussen de bezettende machten in Berlün. doch de poging van Moskou met onwettige middelen en met dwangmiddelen zün politieke doeleinden te bereiken". „Deze poging", aldus de nota, „heeft naar het oordeel van de Westelijke mogend heden een ernstige situatie geschapen". Naar uit Parijs wordt vernomen, zal deze gezamenlüke nota hedenmiddag aan de secretaris-generaal van de VN worden overhandigd. Rekening hou dend met de statutaire drie dagen tus sen het overhandigen en de behande ling, wordt het waarschijnlük geacht, dat de kwestie a.s. Maandag ter tafel wordt gebracht. AUSTRALISCHE LABOURPARTIJ VOOR SOCIALISATIE. De Australische labour-partij heeft eenstemmig besloten een socialisatie- program te steunen, dat zich de nationa lisatie ten doel stelt van banken, verze keringen, scheepvaart, gezondheids dienst, radio en -suikerraffinaderijen. Voorts werd een motie aangenomen, die verzocht de Australische constitutie te amenderen, zodat de federale regering bevoegd zou zijn nieuwe staten te cre- eren. de senaat af te schaffen en het hoge gerechtshof tot het hoogste rech- terlyke lichaam te maken. Verder moest de federale regering niet irr staat zyn militaire conscriptie in te stellen. DEAKIN NEEMT STELLING TEGEN WERELDVAKVERBOND. De Britse vakverenigingsleider Arthur Deakln, die voorzitter is van het we- reldverbond van vakverenigingen, heeft verklaard dat, aangezien het verbond „niet veel anders deed dan de Russen van een politiek spreekgestoelte voor zien", hü niet bereid was de associatie voort te zetten. Hij zei op een vergadering van Schot se afgevaardigden van de „Transport and General Workers Union", waarvan hij algemeen secretaris is. dat hü niet wenste, dat Britse vakverenigingsgelden werden gebruikt „om communistische plannen te bevorderen". Republikeinen 50 k.m. van Madioen. ZIJ VEROVERDEN SIDOHARDJO. Volgens 't laatste legeroverzicht van een militaire woordvoerder te Djokja, aldus meldt Antara, zyn de Republi keinse troepen Madioen aan één zyde tot op 50 KM genaderd. Voorts werd Sidohardjo veroverd, 30 KM ten Zui den van Madioen tussen VVonogiri en Ponorogo. In het Westen bereikten de Republi keinse troepen Ngawi, terwül om Ma- gelan, 25 KIM ten Westen van Madioen, de botsingen voortduren. Tüdens ge vechten te Sidohardjo sneuvelde een officier van de TNI. Volgens deze woordvoerder is bü de arrestatie van aanhangers van Mceso te Djokja een document gevonden, waaruit blykt, dat er.kele hooggeplaat ste regeringspersonen bü de opstand, betrokken waren en dat het plan was, Madioen tot centrum voor een lang durige guerilla te maken. 4 Volgens Antara heeft een gewapende bende zich toegang verschaft tot de ge vangenis te Moajoranoe, 8 KM van Boajonegoro, 36 gevangenen laten ont snappen, 9 bewakers ontvoerd en vee van de bevolking ter plaatse meege voerd. De bende wordt door militairen achtervolgd, BENDELEDEN ENER TERREUR ORGANISATIE VEROORDEELD. Het Bijz. Krygsgerecht te Poerwa- karta deed uitspraak in de zaak tegen vüf leden van de bende, die op 23 Juli de Bandoengexpress deed ontsporen, waarna zü de trein beschoot en waarbij vüf personen werden gedood en acht gejond. Twee leden werden ter dood veroor deeld. Twee andere beklaagden tot 20 jaar gevangenisstraf. De veroordeel den waren lid van de geheime ter reurorganisatie „S P 88" (de bete kenis van deze naam is niet bekend). De zaak van een beklaagde werd naar dc gewone krijgsraad verwezen. De auditeur-militair sprak woorden van hulde tot de militairen voor het vlotte opsporingswerk. Gemeenschappelijke defensie-politiek der vijf mogendheden. VEILIGHEID DIENT VERZEKERD. De secretaris-generaal van de perma nente commissie van de West-Europese Unie heeft het volgende communiqué uitgegeven 1. De ministers van Defensie van de vüf mogendheden die het verdrag van Brussel ondertekend hebben kwamen 27 September en 28 September in Parüs bijeen ter bespreking van rapporten die hen voorgelegd waren door de chefs van staven van de vijf mogendheden en het permanente militaire comité. 2. De ministers werden het eens over een gemeenschappelijke defensie-poli tiek. die het afzonderlijke werk van hun eigen politieke staven zou be heersen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vyf mogendheden als geheel te verzekeren in het kader van het verdrag van Brussel en van het charter der Ver. Naties. 3. De ministers besloten om een per manente organisatie in het leven te roe pen onder leiding van de ministers die verantwoordelijk zijn voor de defensie, welke organisatie genoemde politiek doel treffend kan maken en die zich bezig kan houden met problemen die de pro ductie en het verkrügen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een land-, lucht- en zee macht-commando met een permanente militaire voorzitter opgenomen worden. Zü zal de tactische en technische pro blemen van de verdediging van West- Europa bestuderen. NOBELPRIJS VOOR DE VREDE VOOR BERNADOTTE? Het Noorse persbureau meldt, dat men in Noorwegen sterk van mening is, dat de Nobelprüs voor de vrede dit jaar aan wijlen graaf Bernadotte meet worden toegekend. Volgens de statuten kan deze prijs echter alleen worden toegekend aan personen, die op het tüdstip, dat zü als candidaat worden voorgedragen, nog in leven zün. Deze moeilijkheid zou opge lost kunnen worden door de prüs te geven aan het de naam van Bernadot te dragend fonds, dat op het ogenblik wordt ingesteld. Nieuwe windtunnels in Nat. Luchtvaartlaboratorium PROEVEN VAN VLIEGTUIGEN SNELLER DAN GELUID. In het Nationaal Luchtvaartlaborato rium aan de Sloterweg worden twee nieuwe windtunnels gebouwd. Een grote electrische centrale «met een capaciteit van 20.000 paardekrachten zal de krachtbron zün voor de nieuwe tunnels. In de grootste windtunnel, die een lengte krügt van tachtig meter, zullen, in verband met de ontwikkeling van straalvliegtuigen, proefnemingen wor den gedaan met snelheden, grenzende aan die van het geluid. De andere wind tunnel wordt bestemd voor proefnemin gen. waarbij een snelheid groter dan die van het geluid wordt bereikt. MINISTER STIKKER ONTVING BRITSE PARLEMENTAIRE DELEGATIE. Gisteravond heeft de Minister van Buit. Zaken, mr D. U. Stikker, in deTrè- ves-zaal te Den Haag een receptie ge geven. ter ere yan de parlementaire de legatie vaD het Britse Gemenebest, die ms land bezoekt. Behalve minister Stikker en vele Eer ste en Tweede Kamerleden, o.w, ook de voorzitter der beide Kamers, waren de ministers mr Joekes en mr dr In 't Veld aanwezig. Voorts de burgemeester van Amsterdam, dr Hirschfeld en vele hoge ambtenaren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1