Kwartet in een flat dm&- Wat er in Indonesië gebeurt 40-jarig bestaan Ned. Vereniging voor koeltechniek Wijlen prof. dr H. Kamerlingh Onnes nam initiatief tot oprichting der vereniging Officiële publicaties DINSDAG 28 SEPTEMBER Duurder interlocaal telefoon verkeer in voorbereiding Aan de memorie van toelichting op de PTT begroting voor 1949 ont- Isnen wij' Öat in voorbereiding is een voorstel tot aanpassing van het tarief yoor het in terlocal telefoonverkeer aan de wer kelijke kosten der gesprekken, hetgeen te meer noodzakelijk wordt door de technische eisen, welke de voor de af wikkeling van dit verkeer bestemde ap paratuur stelt. Dudok-plan voor toekomstig Den Haag WOONSTAD VOOR 820.000 MENSEN. Grote kaarten met forse lijnen en arceringen, 25 getypte vellen en een fors boekwerk van 370 pagina's zijn de voornaamste bouwstenen van het con cept-structuurplan voor 's-Gravenhage, dat door de architect-stedenbouwkun dige W. M Dudok is geschapen. Dit structuurplan moet naar zijn inzicht de grundslag vormen van toekomstig Den Haag, een woonstad met inbegrip van Rijswijk en Voorburg voor 820.000 mensen, die een recreatiegebied van plus minus 2750 H.A., bestaande uit parken, bossen, plantsoenen, sport en speelterreinen, alsmede volks-, kin- der-, en schooltuinen zullen hebben. Voor industrie is 4,00 hectare grond ge reserveerd. ADMIRAAL IIELFRICH HOUDT AFSCHEIDSREDE VIA RADIO. Morgenavond zal Lt. Admiraal C. E. L. Helfrich in het radio-programma van de Ned. Strijdkrachten via Hilver sum I van 18.30 tot 19.00 uur in ver band met zijn vertrek een afscheidsrede houden tot de gehele marine. Sovjet atoombom-spionnage IN DE VERENIGDE STATEN. De commissie voor anti-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden heeft officieel de beschuldiging uitgesproken, dat Russische diploma ten spionnage-groepen vai) Amerikaan se communisten hebben georganiseerd en geleid die tijdens de oorlog geheime gegevens over de atoombom hebben ver kregen en aan de Sovjet-regering door gezonden. De beschuldiging is vervat in een rap port, dat een overzicht geeft van de resultaten van geheime audities door de commissie, die drie weken hebben geduurd. In het rapport staat o.m. nog, dat de spionnagegroepen er in slaag den enkele van haar leden op hoge strategische posten te plaatsen bij in stallaties voor de atoombom, waar zij kennis konden nemen van de meest ge heime en vertrouwelijke gegevens. De commissie kan geen nauwkeurige schatting maken van het belang of de omvang van de uitgeleverde gegevens. Er ls echter vastgesteld, aldus het rap port, dat zekere vitale gegevens aan de Sovjet-regering zijn gezonden en dat deze gegevens de Russen hebben ge holpen en nog zullen helpen bij hun ontwikkeling van de atoombom. De voorzitter van de commissie, Par- nell Thomas (republikein), zei, dat „om veiligheidsredenen slechts een zeer klein gedeelte van het gehele verhaal kon worden verteld" en dat hij met zijn audities zou voortgaan „ondanks de po gingen van de regering van Truman om het onderzoek te belemmeren". De betrokken personen zullen voor het gerecht worden gebracht. Volgens de commissie was de leiden de spionnage-agent voor atoom-gehei men Arthur Alexandrovitsj Adams, die van Zweedse of Russische afkomst zou zijn en in 1938 uit Canada de V. S. Il legaal binnenkwam. Zijn kamer en be zittingen te New York werden in 1944 heimelijk onderzocht door agenten van de Amerikaanse regering. Volgens de commissie had hij ln zijn bezit „zeer geheime gegevens betref fende de installatie voor atoombommen te Oak Ridge en andere vitale gege vens over de ontwikkeling van de atoomenergie in andere landen". Men had gezien dat Adams ln contact was m<>t Pavel Mikhalof. de Russische vice- consul te New York. „Volgens de beste gegevens van de commissie" was Adams thans in de Sovjet-Unie. Vergadering Katholieke Arbeidersbeweging IN 1950 300.000 LEDEN? Onder voorzitterschap van de heer A. C. de Bruyn is in het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht de gebruikelijke najaarsvergadering begonnen van de Kath. Arbeidersbeweging. Deze wees o.a. op het nog steeds nij pende probleem van lonen en prijzen, hetwelk de K.A.B. dagelijks bezighoudt. Uitvoerig besprak hij voorts de rege- ringspolitiek ten aanzien van de so ciale lasten en de huren. Hij gaf te kennen, dat de prijspolitiek in geen geval mag leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar zyn mening minimaal te noemen is. Spr. meende, dat het ethisch niet te aanvaarden is dat zulk een prijspoli tiek wordt gevoerd, dat de 'beste ar tikelen voor de beter gesitueerden worden gereserveerd. Ten slotte deelde spr. mede. dat „de gezond gecentraliseerde K.A.B. op 1 Januari 1950 25 jaar zal bestaan". De propagandadienst bereidt een actie voor om tegen die tijd het ledental op 300.000 te brengen. CONGRES FEDERATIE GOUD EN ZILVER. Beschouwingen over het saneringsvraagstuk. Gistermiddag werd in de foyer van heu Kurhaus het congres geopend van de Federatie goud en zilver, door de itter de heer W. F. Goldschme- De secretaris, dr mr J. A. M. van Staay, merkte o.a. op. dat de Benelux-gedach- te mede brengt, dat er een nauwe sa menwerking moet ziln met de Belgische Federatie van Goud- en zilversmeden. Uitvoerig besprak mr Van Staay de aanhangig gemaakte wet van de be drijfsorganisatie en stipte een aantal vraagstukken aan. die voor de Federa tie van belang rijn. zoals de fiscale waardering der goud- en zilvervoorra- den. de omzetbelasting, het pensioen- vraagstuk. de opleiding van Goud- en zilversmeden en de kwestie van het re search-werk. Ook deelde de secretaris mede, dat de internationale organisatie van goua en zilver haar werkzaamhe den hervat heeft. ..De ontwikkeling van onze goud- en zilverniiverheid". aldus oesloot mr Van Staay. „hangt mede van de import af". Na een rede van de Belgische afge vaardigde dr P E. de Vroede, behan delde de heer Goldschmedlng het prae- advies over het saneringsvraagstuk. Drect zullen gouden voorwerpen, ju welen en het groot zilverwerk in de sa nering moeten worden betrokken. Pleet en doublé artikelen dienen voorlopig oilmen beschouwing te blijven. Op dit prae-advies volgde een leven dige discussie. JEUGDORGANISATIES TEGEN VERHOGING POSTTARIEVEN. De gezamenlijke Nederlandse Jeugd organisaties, verenigd in de Ned. Jeugd Gemeenschap, zonden een adres aan de Ministerraad waarin zij zeggen, dat een innig contact, tussen de in het vader land aanwezige personen en organisa ties met de militairen overzee zeer ge wenst is en dat een drastische verho ging van de tarieven ongetwijfeld een dergelijk contact zeer zal bemoeilijken. De gezamenlijke jeugdorganisaties drin gen er dan ook bij de ministerraad met grote klem op aan, op grond van grote morele belangen, dit besluit te willen herroepen, VERGOEDINGEN GEDEMOBILISEERDEN. Het ls gebleken, dat nog steeds een aantal gedemobiliseerde militairen van het K.N.I.L. zich niet heeft gewend tot de demobilisatie-officier van 't KNIL- Centrum Nederland te Nijmegen, ten einde de hen volgens de ordonnantie sociale voorzieningen gedemobiliseerden toekomende vergoedingen te ontvangen. Aan alle zich in ons land bevinden de gedemobiliseerde dienst- en reserve- pllchtigen van het KNIL, zij die be hoord hebben tot stadwacht- en vernie lingsbrigades enz., die op 15 Augustus 1945 in werkelijke dienst waren, wordt in hun eigen belang aangeraden zich schriftelijk te melden bij genoemde de mobilisatie-officier. Deze oproep geldt niet voor beroeps militairen. SERVIESGOED TEGEN VEEL TE HOGE PRIJZEN. Ook overtredingen in Leiden. Op de weekmarkten to Goes, Rotter dam, Haarlem, Leiden, Groenlo en Den Haag werden door de prijsbeheersings- ambtenaren overtredingen achterhaald op he' gebied van de handel in servies goed. De tegen normale prijzen van de fa brieken gekochte artikelen werden door bepaalde groothandelaren tegen te hoge prijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde, uiteraard veel te duur. Welk gevolg dit heeft voor de prijzen, welke het publiek betaalt, blijkt uit de volgende cijfers: kommetjes van 11 cent werden op de markt verkocht k drie voor een gulden, 'n Rotterdamse detail zaak betaalde aan zijn grossier 400 pet. boven de geoorloofde prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met vervalste facturen: een detaillist te Leiden ver kocht theeserviezen van f. 10,80 voor f 49.50. Grote partijen handelswaar werden te Goes, Rotterdam, Leiden. Haarlem. Den Haag en Groenlo in beslag genomen. JAARVERGADERING VER. VAN LETTERKUNDIGEN. Aandacht voor sociale positie van de Kunstenaars. Tijdens de in Kasteel Duynrell te Wassenaar gehouden jaarvergadering der Ver. van Letterkundigen stelde de voorzitter, prof. Donkersloot, in 't licht dat het karakter der V.vL. veranderd was Zij is thans intensief werkzaam in zake de sociale positie van de kun stenaar en begeeft zich al meer en meer in ccn strijdstelling. Na een overzicht gegeven te hebben van de veelzijdige bemoeiingen van het bestuur inzake tot stand komen van een standaardcontract, een z.g. tiende- penning voor auteurs uit de leesgel- den der uitleen bibliotheken, zoals in Denemarken bij wettelijke regeling reeds is vastgestd, maar hier door de betrokken organisaties neg wordt te gengehouden. het vaststellen van ra diorechten, de reorganisatie van het Bureau van Auteursrecht, enz., bracht prof. Donkersloot ter sprake het voor stel van een aantal toneelspelers, de Nederlandse letterkundigen tot voor lichting te dienen ten opzichte van de technische eisen, aan een toneelstuk te stellen en 'n aantal Nederlandse stuk ken te laten opvoeren in de toneel school. Een levendige discussie volgde, waar bij 't feit dat in ons land bijna geen Nederlandse stukken worden ge speeld, mede geweten werd aan het volkomen gemis aan werkelijke be langstelling van de zijde der regis seurs. Algemeen was men van oordeel dat men op elke wijze moet trachten, de kloof tussen auteur en toneelleven te overbruggen. De voorzitter wees op het eminente belang van eendrachtige samenwer king tussen kunstenaars van ver schillende beroepen, zowel in sociaal als in artistiek opzicht en diende 'n motie in, waarbij de Ver. v. Letter kundigen de onschatbare waarde der Ned. Federatie van béfoepsver. van kunstenaars op de voorgrond stelde en ter wille van de kunst eendrachtig bij haar aan te sluiten, welke motie met alg. st. werd aangenomen. In de nieuwe bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van Yge Foppema en Johan Winkler. Medede ling werd gedaan van een niet in de vereniging gecorporeerd adviesbureau voor belletre, onder tcezioht van Ant. van Duinkerken. Ben Stroman en An- thonie Donker, teneinde de auteurs te ontlasten van de vele verzoeken om .beoordeling van werk uit het leger lit teraire debutanten. GESCHENK VAN ANTWERPEN AAN KONINGIN JULIANA. Ter gelegenheid van Haar troonsbe stijging zal de stad Antwerpen aan Ko ningln Juliana een geschenk aanbieden bestaande uit een aantal gravure's van de fresco's in het Antwerpse stadhuis en van schilderijen van Rubens en Van Dtjck, uitgevoerd door Antwerpse mees ters. De gravure's zullen worden aan geboden in een lederen omslag. Ontstellende omvang van de smokkelhandel Het uitgebreide onderzoek door de Justitie te Makassar naar de smokkd- handel toont aan, dat het kwaad reeds ontstellende omvang had aangenomen en dat dit reeds sinds Februari van het vorig jaar aan de gang was. Naar schatting zijn in de laatste maanden gemiddeld ruim 11/4 millioen gulden aan deviezen verloren gegaan door smokkelarijen. Het parket heeft de han den vol met het uitpluizen van de uit eenlopende zaken; talrijke Chinese ver dachten bekenden en gaven verdere aanwijzingen. Opnieuw werden ambte naren en handelaren gearresteerd. Ver beurdverklaringen van prauwen en smokkelkongsles vinden op grote schaal plaats. CHINEES KIND VOOR F. 50— VERKOCHT. Een Chinees inwoner van Buitenzorg deed aangifte, dat zijn 3-jarig dochtertje met de baboe werd vermist. Na een in tensief onderzoek ontdekte men met me dewerking van de Bataviase politie het kind bij een Chinese familie in de Matramanwijk. Het bleek, dat het meisje voor f.50 aan de kinderloze Chi nese familie was verkocht. Bij het verhoor bleek, dat zij aan een Chinese familie in een andere wijk van Batavia een jongetje had aangeboden van vier maanden. De „koopprijs" was nog niet vastgesteld, daar de acte van overdracht nog niet was opgemaakt. DE UITLEIDING DER REPUBLIKEINSE AMBTENAREN. Vertrek op 9 October. Dr Darmasetiawan, de persoonlijke vertegenwoordiger van Hatta te Batavia (voorheen Republikeins Minister van Gezondheid), heeft een ontmoeting ge had met de heer L. Neher en dr P. J. Koets „betreffende de uitleiding van de Republikeinse ambtenaren uit Bata via". Darmasetiawan, die Zaterdag naar Djokja reisde om verslag aan de Repu blikeinse regering uit te brengen t.a.v. de stand van zaken betreffende de uit leiding van genoemde ambtenaren, is hedenmorgen wederom naar Djokja vertrokken Hij wordt vandaag nog te Batavia terugverwacht, tezamen met Sjahrir, die op uitnodiging van Hadji Agoes Salim en Moh Roem naar Djokja was gevlogen. De datum van vertrek der 32 Repu blikeinse ambtenaren is thans uitge steld tot 9 October, in verband met voorbereidingswerkzaamheden. TWEEDE „PRIJZENSLAG" TE BATAVIA. Het Dep. van Econ. Zaken te Batavia heeft tegen 1 October een tweede „prij zenslag" aangekondigd. Dan zal een groot aantal verbruiksartikelen gemid deld 50 cent per stuk of eenheid goed koper worden. Het betreft hier ae in Indonesië vervaardigde goederen als bier (prijs na verlaging f. 2.— per fles), sigaretten (prijs na verlaging 45 cent per pakje, merk Highway) etc. Hiermee zal het prijspeil van in Indonesië ge produceerde artikelen 15 k 30 bene den het pell van Januari J.l. liggen. MILITAIRE WELZIJNSVERZORGING IN INDONESIË. Te Batavia is opgericht de Stichting „Coördinatie militaire welzijnsverzor- ging Indonesië (Comwin), waarin ambtshalve zitting hebben de secretaris van Staat en Sociale Zaken, de vloot voogd, de legercommandant en de se cretarissen van staat van onderwijs en financiën. Deze vijf leden zullen te zamen nog ten hoogste tien medeleden uenoemen, die geacht kunnen worden het godsdienstig, geestelijk en maat schappelijk leven in Indonesië te verte genwoordigen. BEMANNING NED. SPORTVLIEG- TUIG IN BERLIJN. De passagiers van het Groningse sportvliegtuig. dat een noodlanding maakte in de Russische zone. is over gebracht naar de Russische sector van Berlijn. Vandaag sullen zij op transport naar Nederland worden gesteld. De pi loot, de heer W. Molema, zal nog enige tijd in Berlijn blijven, teneinde de repa ratie van het toestel af te wachten. FEUILLETON door Elisabeth (Vlargetson, vertaald uit bet Engels 27) bent erg zwijgzaam, merkte Max Dereham op. Gebruikt u uw stem nooit voor iets anders dan voor zingen? Ze glimlachte even naar hem. Het spijt me, zei ze vaag. Ik zat over iets te denken. O. hier zijn we al bij Royal. Max Dereham had een tafel voor twee besproken in de Silver Grill. Hun tafeltje stond achteraan in een rustig hoekje. Ze namen plaats, bestelden een lunch en wilden juist een gesprek be ginnen, toen de deur van het restau rant open ging en Larry binnen kwam. Hij keek in 't rond. alsof hij iemand zocht en zijn gezicht zag er nijdig en dreigend uit. Marianne zag hem on middellijk, staarde even in zijn rich ting. maar begon dan druk en opge wekt met Max Doreham te converse ren. Tersluiks zag ze hoe Larry het restaurant verder binnen kwam en onmiddellijk door een groepje, dat bij de deur zat. in beslag werd genomen. Met kennelijke tegenzin sloot Larry zich bij hen aan. Marianne had met een vlugge blik waargenomen, dat Lu cille Hope-Gore tot het groepje be hoorde. Ze zag opk, dat Larry de zaal rond bleef kijken, en opnieuw gaf ze al haar aandacht aan Max Dereham en trachtte een druk, geanimeerd ge sprek met hem te voeren. Zo vind ik het beter, zei Max te vreden. Ik had het gevoel, dat u me als het een of ander ondier beschouw de, dat ergens uit de grond te voor schijn was gekomen. Natuurlijk niet, .stelde Marianne hem gerust. Het spijt me heel erg, dat ik eerst zo stil was. Maar ik werd vanmorgen met hoofdpijn wakker. Ge lukkig voel ik me nu beter worden. Dat doet me genoegen. Want ik wil erg graag, dat u goed luistert naar wat ik u te zeggen heb, en met hoofd pijn zou dat waarschijnlijk niet ge makkelijk zijn. Wat wilt u drinken? Ik zie, dat ze witte Bordeaux hebben, dat lijkt me goed voor u. Ik vind alles best, zei Marianne. Er was een liente blos op haa» Wan gen. Bestelt u maar, ik weet niet veel van wijnen. Dat blijkt duidelijk, dacht hij. toen hij haar de wijn haastig zag drinken, zonder van de buitengewoon fijne bouquet te genieten. Ze heeft iets, peinsde hij. Ze is ongelukkig over het een of ander en zit te pieke ren. Enfin, het kan hce dan ook niet erg belangrux zij.-. .cn .aar leeftijd! Hij zette zich er toe om onderhoudend te zijn. en Max Dereham kon zeer amu sant zijn, als hy dat wilde. Hij vertel de haar aardige anecdotes over ver schillende sterren, die in de Jack Lawrence-organisatie optraden. En dwaze verhalen over moeilijkhe den, die ze op diverse tournee's had den ondervonden. Hij schetste haar de persoonlijkheid van Jack Lawrence in enkele vlotte trekken. Hij deed alsof hij niet merkte, dat Marianne's lachje een beetje geforceerd klonk en haar ogen wat onnatuurlijk schitterden. Hij ging door met zijn verhalen en tracht te haar volkomen op haar gemak te stellen en in de juiste stemming te brengen om zijn voorstellen aan te horen. Marianne bleef Larry's aanwezigheid in de zaal voelen en luisterde slechts met èèn oor naar de verhalen van Max, hoewel ze op de juiste momenten wist te lachen, als werd haar dit door haar onderbewustzijn ingegeven. Na 'n poosje merkte ze opeens, dat er een kelner naast haar stond, en ze keek hem vragend aan. Er is een briefje voor u, juffrouw Cornish. O. dank u. Ze nam het gevouwen papiertje van hem aan en keek naar het opschrift. „Mejuffrouw Marianne Cornish". Het stond er in 'n haar overbekend hand schrift. Had ze dit handschrift niet vele malen eerder gezien op allerlei briefjes, die haar geregeld door Larry werden toegezonden? En die ze zorg vuldig in een la van haar bureautje bewaarde! Max Dereham sloeg haar gade, en met een vriendelijk glimlachje vroeg ze: - Excuseert u mij evenmis schien staat er iets van belang in. Leest u het maar rustig, zet hij en hij keek haar geamuseerd aan. Ze vouwde het briefje open en met gebogen hoofd las ze de woorden, die voor haar ogen schenen te dansen: Liefste Manny, ik moét je alleen spre ken. Je hebt alles verkeerd begrepen, en ik wil je een en ander uitleggen. Wil je vanavond met me souperen, nadat je in de Superbe gezongen hebt? Ik heb je iets belangrijks te vertellen. Kijk alleen maar even in mijn richting eif knik dan. Larry. Ze voelde zioh opeens stralen van geluk. Hy had haar iets belangrijks te zeggen! Ze had alles verkeerd begre pen en hij wilde het uitlggen, en hij moest haar iets vertellen, iets belang rijks1 Dat kon slechts één ding betekenen. Alles zou goed komen, alles zou mèèr dan goed komen! Ze draaide zich om in haar stoel, zag Larry in haar riahting kijken, en zonder op iemand in de zaal te letten, knikte ze hem toe. Toen ze zich weer tot Max Dereham wendde, waren haar ogen stralend, en was alle lusteloosheid uit haar houding verdwenen. Ze zag er opeens zorgeloos en opgewekt uit, en ze glimlachte hem met een betoverend lachje toe. Met een teder gebaar stak ze het briefje in haar mantelzak. Ik dank u zeer, dat ik het briefje even mocht inkijken. Het was inder daad belangrijk. Waar hadden we het ook weer over? Hij voelde, dat nu het moment, waarop hij gewaoht had ge komen was en greep het aan. O, ik vertelde u maar zo wat verhaaltjes. Maar wat ik u eigenlijk te zeggen heb. is veel belangrijker, juf frouw Cornisheh.... vindt u het erg als ik Marianne zeg, en u mij Max noemt? Dat maakt alles veel eenvou diger. (Wordt vervolgd) Prof. dr. M. de Haas benoemd tot ere-voorzitter Vandaag en morgen herdenkt de hier ter slede gevestigde Ned. Vereni ging voor Koeltechniek haar 40-jarig bestaan. 4 Veler gedachten zullen ih deze dagen teruggaan naar wijlen prof. dr H. Ka merlingh Onnes, die voor 40 jaar met vèrvooruitziende blik het initiatief nam tot do oprichting van deze vereniging. Gedurende 18 jaar was hij haar voor zitter en stelde hij zijn grote gaven mede in dienst van de ontwikkeling der koeltechniek in Nederland, terwijl hij door zijn internationale faam ons land op dit gebied een zeer eervolle plaats deed innemen. Op gelukkige wijze schiep hij aldus een vruchtbare onder zijn opvolgers voortgezette samenwerking en uitwisseling van ervaring tussen wetenschap en tech niek in een tijd, dat men in het alge meen gesproken daaraan nog nauwe lijks dacht. Zijn werk voor het inter nationale onderzoek op het gebied der lage temperaturen heeft aan ons land en aan onze stad en meer speciaal aan de thans jubilerende vereniging een grote goodwill verschaft. DE OPENING. Hedenochtend vond in „De Laken hal" de opening der herdenkingssamen komst plaats. In zijn welkomstwoord richtte de voor zitter, dr ir W. J. Mulder, zich in het bijzonder tot de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, de rector-magnifi- ci van de Techn. Hogeschool te Delft en de Landbouwschool te Wagenlngen. mr K. Wiersma. secretaris van het col lege van Curatoren der Leidse Univer siteit, een zoon en kleinzoon van de op richter der Vereniging, wijlen prof. dr H Kamerlingh Onnes, de heer De Jong, voorzittei van de Ned. Bond van Mid delbare Technici en tot de gedelegeer den der buitenlandse zusterverenigingen in Frankrijk, België, Luxemburg. Noor wegen, Zweden en Denemarken, waar van er verscheidene gisteravond in in tieme kring in Het Gulden Vlies" reeds waren verwelkomd. 16). Nadat Bandera hem dat alles verteld had, had Panda gedacht dat hij wel zou worden vrijgelaten, doch de grote man had hem weer naar zijn cel laten brengen met de belofte, dat hU direct als Bandera eenmaal president zou zijn, bevrijd zou worden. Joris had intussen eens goed nage dacht. „Ik moet Panda vrij zien te krijgen", mompelde hij voor zich heen. „Als ik hem eenmaal hier heb, zal lk de buit wel met een zoet lijntje zien los te krijgen. Het is maar goed, dat ik dit nog bewaard heb". Hij haalde het be vel voor zijn eigen vrijlating te voor schijn, ondertekend door Bandera en bestudeerde dit lang en aandachtig. Toen ging hij aan het werk en veran derde zijn eigen naam op het papier heel zorgvuldig ln die van Panda. „Op deze manier moet het lukken", mompelde hij tevreden. „Ik zal me een beetje 'vermommen en dan zullen we eens zien, of we die goede Panda niet kunnen plukken". Wijlen prof. dr H. Kamerlingh Onnes. De voorzitter herinnerde aan de op richting der vereniging door wijlen prof. dr H. Kamelingh Onnes, die van 1908 tot zijn dood in 1926 le voorzitter der vereniging is geweest en schetste in korte trekken de verdiensten voor de Ver. van de eminente geleerde, alsmede hoe de bedoeling van de stichter is ge weest om ln Nederland een instituut te kriieen dat niet. zoals het Kryogeen- laboratorium te Leiden hoofdzakelijk in wetenschappelijke richting werkzaam zou zijn maar meer gericht was op ae zevordering van economische belangen. Spreker eaf vervolgens een overzicht van hetgeen de vereniging gedurende de al gelopen veertig laren heeft gedaan en bracht hulde aan de voorzitters, die na prof. Kamerlingh Onnes aan het hoota der vereniging hebben gestaan: prof. dr M. de Haas, prof. dr W. H. Keesom en Prof C F. van Oijen. Tevens herdacht hij de. tijdens de bezetting overleden, secretaris-penningmeester, ir J. F H. Koopman, die bijna 30 jaren in deze functie ls werkzaam geweest en, inter nationaal, een zeer bekende figuur was in de koeltechnische wereld. In aansluiting op dit openingswoord voerde de directeur van het Bureau de 1' Institut International du Froid te Pa rijs. dr M. Piettre het woord. Spr. dankte voor de uitnodiging, welke hij gaarne had aanvaard en bracht hulde aan het werk van prof. dr W. H. Keesom. Voorts herinnerde hij aan de fundamentele arbeid van wijlen prof. dr Kamerlingh Onnes op het gebied van de koeltechniek. Hij weidde voorts uit over de verrichtingen op dit terrein in Frankrijk. EEN TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Onder lulde instemming der aanwezi gen werd besloten een telegram van aanhankelijkheid en trouw te zenden aan Koningin Juliana. PROF. Dr M. DE HAAS EREVOORZITTER. Met algemene stemmen besloot de vergadering vervolgens het ere-lid, prof. dr M. de Haas tot ere-voorzitter te benoemen en over te gaan tot het benoemen van 4 ere-leden, tjv. dc 2 oud-voorzitters, prof. dr W. H. Keesom te dezer stde en prof. dr C. F. van Oijen te Utrecht, benevens de oprich ters der Vereniging, de heren E. S. Kerkhoven te Amsterdam en C. C. Vattier Kraane te Aerdenhout. EEN KAMERLINGH ONNES- FONDS GESTICHT. Onder leiding van de heer E. S. Kerk hoven had zich uit de leden een comité gevormd dat zich ten doel stelde de nagedachtenis van prof. dr H. Kamer- lineh Onnes waardig te eren door het stichten van een Kamerlingh Onnes- fonds. waarvan de gelden in de eerste olaats worden aangewend voor de instel ling van een Kamerlingh Onnes-medail- le periodiek uit te reiken aan personen van Nederlandse of andere nationali teit, die zich op enigerlei wijze buiten gewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de koeltechniek. De uitreiking zou b.v, om de 5 jaar kunnen geschieden, op oordracht van een college van perso nen van internationale vermaardheid op het betreffende gebied. Reeds werden van verschillende zijden belangrijke gif ten ontvangen. Na een uiteenzetting door de ini tiatiefnemer. de heer E. S. Kerkho ven. die ook aan het bestuur de reeds bijeengebrachte som ?anbood. werden deze plannen met algemene instemming begroet en werd overge gaan tot de stichting van een Ka merlingh Onnesfonds. Woorden van gelukwens richtte de voorzitter tot prof. De Haas en de beide aanwezige ere-leden, de heren E. S. Kerkhoven en C. G. Vattier Kraane. Wederkerig dankte prof. De Haas voor deze eervolle onderscheiding, welke hij zeer gaarne zal aanvaarden. ONTVANGST DOOR B. EN VV. «Hierna begaf 't gezelschap zich naar het Stadhuis, waar een ontvangst door B -;n W plaatsvond. De burgemeester wees er in zijn be- greetingsrede op, dat Leiden met bij zondere banden aan de koude techniek verbonden. Zo heeft het Kamerlingh Onneslaboratorium, als dependance van de Leidse Univtrsiteit, de aandacht van de gehele wereld getrokken. Vervol gens wees spr. er op, dat de Vereni ging voor Koeltechniek met wel zeer speciale banden aan Leiden is verbon den. Werd niet in 1908 ten huize van wijlen prof. dr Kamerlingh Onnes de vereniging opgericht? Nadat spr. nog de zeer bijzondere doelstelling van de Ver eniging had uiteengezet, wenste hij de congressisten enige vruchtdragende da gen toe. Moge gij in uw besprekingen, aldus spr., het hoofd koel houden en uw overleggingen gedragen wordendoor de warme vriendschap, welke U allen tezamen bindt. Hierna weidde de bur gemeester nog uit over de inrichting van hét Stadhuis, waarvan de aanwe zigen tijdens een daarna gehouden rondwandeling met belangstelling ken nis namen. Nadat spr. vervolgens de gasten in het Frans en het Engels had toegesproken, dankte de voorzitter, dr Ir W. J. Muller, voor de vriendelijke ontvangst. In aansluiting op dit dankwoord voerde de vice-president van de Associa tion Fran?aise du Froid, de heer M. M. Pittiot, het woord. Spr. dankte voor de uitnodiging en verontschuldigde de af wezigheid van de voorzitter van de Franse vereniging van Koeltechniek. H. Queuille. de huidige minister-president van Frankrijk. Spr. herinnerde aan de belangstelling, welke de Franse pers ge toond heeft voor de jubileumfeesten in Holland en sprak vol lof over de zegen rijke regering van Koningin Wilhelmi- na, welker opvattingen ook in Koningin Juliana aanwezig zijn. Mede namens de minister-president van Frankrijk richtte de heer Pittiot fe licitaties tot Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana en bracht een welge meende groet aan het Nederlandse volk over. 40 JAAR ONDERZOEK BIJ, ZEER LAGE TEMPERATUREN. Hedenmiddag bracht het gezelschap een bezoek aan het Kamerlingh Onnes laboratorium, waar prof. dr C. J. Gor ter een lezing hield over: „40 jaar on- lerzoek bij zeer lage temperaturen". In het begin van zijn lezing herinnerde prof. Gorter er aan, dat op 10 Juli 1908 wijlen prof. dr H. Kamerlingh Onnes er in slaagde het helium vloeibaar te ma ken. Hij oDende daarmede een nieuw temperatuurinterval (van ongeveer 5 graad absoluut tot ongeveer 1 graad ab soluut). In dit interval werden onder leiding van Kamerlingh Onnes zelf en later van Keesom en De Haas vele on derzoekingen uitgevoerd in zeer ver schillende gebieden der natuurkunde. Enkele der belangrijkste gebieden van onderzoek werden vervolgens door spr. kort besproken. Vele metalen ondergaan bij zeer lage temperatuur een overgang naar de zg. supergeleidende toestand. Deze overgang kan worden voorkomen of ongedaan worden gemaakt door een voldoende sterk magnetisch veld. In de supergelei dende toestand is de electrische weer stand nul en er treedt een zeer sterk diamagnetisme op. Men denkt zich wel dat een deel der geleidings-electronen is overgegaan in een nieuwe, geordende toestand, waarin zij zonder wrijving door het metaal kunnen bewegen. HELIUM II. Vloeibaar helium ondergaat bij 2.19 graad absoluut een overgang in het z.g. helium II. De natuurkundige eigen schapen van helium II zijn zeer ver schillend van die van elk andere vloei stof. De warmteregeling is zeer groot, de inwendige wrijving zeer klein. Kleine temperatuurverschillen kunnen tot aan zienlijke drukverschillen leiden (fontein effect), en de vloeistof kan snel in een dunne laag langs de vast wand omhoog kruipen (film-verschijnsel). Men denkt zich wel, dat een deel der helium-ato- men is overgegaan in een nieuwe-su- perfluïde toestand, waarin geen inwen dige wrijving optreedt. In de normale paramagnetlsche stof fen als b.v. kopersulfaat, chroomaluin of ferrinlstaat bevinden zich atomaire magneetjes die de neiging hebben zich evenwijdig te stellen met een magne tisch veld. Deze neiging wordt groter bij dalende temperatuur. Bij het toege ven aan deze neiging komt energie in de vorm van warmte vrij. Het omge keerde. dus het opnemen van warmte, treedt op als de evenwijdige oriëntatie wordt verstoord door verzwakking of zelfs uitschakeling van het magnetisch veld. Adiabatische demagnetisatie leidt al dus tot sterke afkoeling en deze mag netische koelmethode heeft een nieuw groot temperatuurinterval voor onder zoek geopend. De meting dezer uiterst lage temperaturen stelt speciale proble men; de laagste gemeten temperatuur bedraagt ongeveer 3 milligraad absoluut. Vele onderzoekingen op paramagne tism gebied geschieden met snel vari ërende magneetvelden, welke met behulp van de radio- of radartechniek worden verkregen. Ook het magnetisme der atoomkernen en de wisselwerking tussen de atoomkernen en het kristalrooster, waarin zij geplaatst zijn. wordt met zul ke methoden bestudeerd. Het Kamerlingh Onnes Laboratori um heeft zün monopoliepostie, aldus spr., op het gebied der zeer lage tem peraturen allengs verloren, doordat vooral in Engeland en Amerika een groot aantal analoge instituten zijn en worden ingericht. Toch is het Kamer lingh Onnes Laboratorium nog het grootste op zün gebied en men mag hopen dal het bij de verdere vooruit gang der wetenschap een belangrijke rol zal blüven spelen, zo besloot prof. Na afloop van deze lezing volgde een gezellig samenzijn in „Het Gulden Vlies", waar ook de maaltijd werd gebruikt. Morgen zal de vergadering in Amster dam worden voortgezet. De Burgemeester van Leiden zal Woens dag 29 September a.s. geen spreekuur houden. De Wethouder van Sociale Zaken, de Heer S. Menken, ls verhinderd Woensds* spreekuur te houden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2