Veiligheidsraad mist bevoegdheid tof interventie in Indonesië Onruststokers uil Walikoekoen en Sarangan gevlucht Voortzetting der U.N.O.-vergadering te Parijs WEERBERICHT Nederland zal allerlaatste poging doen Verschillende levensmiddelen worden duurder! Slechts subsidie voor het allernoodzakelijkste Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 No. 26501] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week m.i.v. 1 October a.s.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Mindere Goden aan het woord De rede van Bevin, gisteren door ons reeds vermeld, heeft cei U.N.O.-verga dering tot dusver de meeste indruk ge maakt. Behalve door de sovjet-aanhang Wordt deze rede ten zeerste geprezen. Na Bevin heeft Cooper (Negerstaat Liberia) gesproken. Hij verzocht om „universele eerbied voor de menselijke rechten en fundamentele vrijheid voor allen". Hij vroeg zich af, of „de Wes terse cultuur en beschaving" niet „on eindig veel lijden en ellende hadden gebracht, niet in overeenstemming met de mate van zegening, die die cultuur heeft afgeworpen." De minister van buitenlandse zaken van Pakistan, sir Mohammed Zafroel- lah Chan, verzocht de V. N. hun eigen waarnemers naar Haiderabad te stu ren, opdat men „authentieke en volle dige informaties" zou kunnen krijgen omtrent de activiteit van de strijd krachten van India in Pakistan en om trent de verdere gebeurtenissen aldaar. Voorts deelde sir Mohammed mee, dat „het Oosten zich nimmer en onder geen voorwaarde zou verenigen met een souvereine Joodse staat". De stichting van de staat Israël, zo zei hij, zou „eeft kankergezwel vormen in het politieke lichaam van het Na bije Oosten" en dit gevaar zou óf ver wijderd moeten worden óf de cultuur, de economische veiligheid en de poli tiek van het Oosten vergiftigen. De Tsjechoslowaakse vertegenwoordi ger, de minister van buitenlandse za ken Clementis, zei o.m dat hij niet accoord kon gaan met Bevin's opvat ting, dat regionale groepen een basis zouden vormen voer internationale sa menwerking. Dit zou, naar zijn mening, practisch neerkomen op het loslaten van het beginsel van het Handvest der V. N. Clementis zei verder met betrekking tot het plan-Marshall, dat de Oost- Europese staten steeds bereid waren ge weest en steeds bereid zullen zijn mede te werken aan het collectieve herstel van het naoorlogse Europa. Dit was ge bleken uit hun werkzaamheid in de Europese economische commissie. „Zij zijn echter niet bereid mede te werken aan een plan, dat welbewust de V.N. opzij zet en voorrang geeft aan het herstel van dat deel van Europa, waar onder de huidige omstandigheden een nieuw gevaar Voor hun veiligheid kan ontstaan". Dr Malik (Libanon) verzocht de as semblee de politieke propaganda te laten varen en spoedig een economi sche commissie voor het midden-Oosten te vormen. WESTELIJKEN ZULLEN OP SPOED AANDRINGEN. De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken zullen Trygve Lie, de secretaris-generaal, gezamenlijk ver zoeken om het verzoek tot een spoedige behandeling van de Berlijnse kwestie door de Veiligheidsraad aan de voor zitter van de Veiligheidsraad voor te leggen. Men verwacht echter, dat de V.N. formeel niet eerder op de hoogte ge steld zullen worden dan over een dag of twee. Men veronderstelt, dat de ministers van buitenlandse zaken der drie Westelijke mogendheden eerst hun goedkeuring zullen hechten aan de vol ledige documentering van de zaak al vorens deze wordt voorgelegd. Zij zijn daarover druk doende. AMERIKAANSE MENING. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken George Allen heeft te Boston verklaart dal ei „geen com promis, geen middenweg en geen neu tralen" kunnen zijn in het conflict tus sen democratie, zoals vertegenwoordigd door de V. St. en de politiestaat, zoals vertegenwoordigd dooi de Sovjet-unie". De vraagstukken in de wereld waren niet het resultaat vaD conflicterende nationale belangen van de V.S. en de Sovjet-unie noch van een conflict tus sen kapitalisme en communisme. Hij zeide, dat strikt nationale belang- gen van de Sovjet-unie en de V.S. mis schien minder met elkaar in botsing kwamen dan van welke twee grote lan den op aarde ook. Hij zeide te menen, dat het zeer wel mogelijk was, dat ka pitalisme en communisme naast elkaar konden bestaan Hij was er echter met zeker van. dat democratie en totalita risme zulks konden. Resolutie van Berlijnse Gemeenteraad De Berlijnse magistratuur heeft giste ren met meerderheid van stemmen een resolutie aanvaard, volgens welke het besluit om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen wordt toe gejuicht. De plaatsvervangende burge meester. dr Friedensburg. bracht de re solutie later in de gemeenteraad, die des middags in de Britse sector gehouden werd. De vertegenwoordigers der SED 1 niet aanwezig. In de resolutie wordt de hoop uitge drukt, dat een vreedzame oplossing voor het Berlijnse vraagstuk wordt gevonden. OVERDAG KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later tij delijke opklaringen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachti ge wind tussen Zuid en Zuid-West. (Morgen overdag koeler. 29 SEPTEMBER. Zon op: 6.37 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: 1.13 uur; onder: 17.35 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.48 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Voorts wordt de opheffing der blok kade verzocht en vrijheid van verkeer tussen Berlijn en alle andere delen van Duitsland Alle vier mogendheden wor den verzocht in Berlijn te blijven zolang de bezetting duurt, „teneinde Berlijn de toekomst te verzekeren van een hoofd stad van een verenigd Duitsland". Ver der wordt de zo spoedig mogelijke terug trekking van de bezettingsmachten uit Berlijn en Duitsland verzocht en dat, voorzover de troepen niet teruggetrok ken zijn zij zich slechts kwijten van hun militaire plichten en politiek en bestuur aan de Duitsers overlaten. De resolutie is met algemene stem men aanvaard. Prof Ernst Reuter, die in 1947 tot burgemeester werd gekozen, doch van de Sovjet-autoriteiten geen toestemming kreeg zijn post te aanvaarden, heeft door de radio in de Amerikaanse sec tor de Berlijners gemaand „kalm en vastbesloten" te blijven. „Ten slotte zal de overwinning aan ons zijn. Wij moeten er op voorbereid rijn op alle vormer! van geweld van de zijde der Sovjet-Unie te stuiten. Wy zul len vredelievend blijven, doch wij zullen vastbesloten zijn", aldus prof Reuter. Doelende op het voorleggen van het Berlijnse geschil aan de VN. zeide prof. Reuter, dat een bespreking er van door de VN niet zou helpen. ..We moeten noqlt vergeten", zo verklaarde hij. „dat onze stad niet alleen op het spel staat. Als dat het eeval was, zou het probleem niet zo moeilijk op te lossen zijn. maar net lot van de hele wereld staat op het spel". Generaal Curtiss Lemay, tot dusver commandant van de Amerikaanse lucht macht in Europa, heeft te kennen ge geven. dat de Amerikanen klaar waren om iedere verscherping van „hinderlijke tactiek" van de Sovjets met betrekking tot de luchteorridor na het mislukken van de onderhandelingen van de vier mogendheden het hoofd te bieden. Het •ichieten van de Sovjets met luchtaf weergeschut en het houden van vlieg- oefenlngen in de corridor, was verve lend" geweest, zo zeide hij. maar zij had den tot nu toe nog „helemaal niets" met de luchtbrug gedaan. Di J. H. van Royen in Paiijs Dr J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Canada, heeft op de algemene vergadering van de V.N. vcrk'aard. dat Nederland nooit had erkend en nog steeds niet kan er kennen de bevoegdheid van de Veilig heidsraad om in Indonesië tussen beide te komen, ofschoon het vorig jaar de diensten van de C. v. G.D. was aanvaard. „Het is nodig voor ons", aldus dr Van Royen, ,,dit standpunt des te krachti ger te handhaven met het oog op dui delijke pogingen van zekere zijde de VN. te gebruiken als een bijl om alle banden tussen Nederland en de Repu bliek te verbreken en de ontwikkeling van toestanaen in de Republiek te be gunstigen, die zouden kunnen leiden tot de vestiging van een extremistisch regiem. Zulk een regiem in plaats van de vrijheid en onafhankelijkheid die deze volken vurig wensen, zou hen spoedig terugvoeren tot een staat van slavernij en alle mogelijkheden tot het verkrijgen van economische en sociale vrijheid te niet doen". „Uiterst verontrustende gebeurtenis sen hebben zich de laatste weken voor gedaan binnen de Republiek Indonesia, aldus spr. Een hooggeplaatst man onder de leiders van de Republiek heeft open lijk de handtekening geloochend die hij heeft geplaatst onder de Renville- overeenkomst onder de auspiciën van de Commissie, die de VN. naar Indonesië heeft gezonden". De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buiten landse infiltratie, die leidt tot nieuwe terreur en slachting, te voorkomen". Niettegenstaande de wolken van pro paganda en verkeerde interpretatie komt de werkelijke kwestie duidelijker dan ooit naar voren als de volgende: zullen de Ver. Staten van Indonesië beginnen te werken onder voorwaarden, die de vrijheden van de deelstaten en de democratische rechten van hun burgers garanderen of zullen zij van het begin af worden beheerst door een minder heid, die deze vrijheden zeker zou ver nietigen?" „Niettegenstaande de verontrustende ontwikkeling van de laatste weken stelt de Nederlandse regering vertrou wen in de gematigde en constructieve elementen in de Republiek en doet zij een laatste poging om, zowel bin nen als buiten de Republiek al dege nen te verenigen, die bereid zijn, mede te werken om die vrijheden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische federatie". De heer Vincent Auriol, President van de Franse Republiek, onderhoudt zich met mevr. Roosevelt bij de ontvangst voor het officiële diner, dat de President de leiders van de delegaties ter vergadering van de UN.O. 'op het Elysee aanbood. Wijlen de Streep TWEE GEMEENTEN, WEGDEK. ÉÉN Onlangs vestigde „Fantasio" in deze kolommen de aandacht op de merkwaardige situatie aan de War- monderweg, waar de in de as van de weg gelegen gemeentegrens wordt geaccentueerd door het feit. dat Oegstgeest zijn weghelft wèl en Leiden zijn deel niét een goede onderhoudsbeurt gaf. Biykbaar heeft ook de dienst van Gemeentewerken het gekke van het geval ingezien; gisteren versche nen althans werklieden ter plaat se gewapend met bezems, vaten teer. zand en grint, waarmede zij de Leidse helft tot het Oegstgees- ter welstandspeil opvoerden. Over enkele dagen, wanneer het gloednieuwe er weer óf is. zal dit deel van de Warmonderweg weer één geheel vormen. Ter geruststelling van de tegen standers van annexatie zij hieraan toegevoegd, dat het. voor zover ons bekend in de verhouding Leiden Oegstgeest daarbij voorlopig wel zal blijven. BEPERKING VAN VETORECHT. Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige van de perma nente leden van de Veiligheidsraad zou volgens dr Van Royen een van de groot ste oorzaken van dè impasse bij de V.N. wegnemen. Nederland is er van overtuigd, dat verdere splitsing van de wereld in twee kampen voor beide delen in gelijke mate schadelijk zal zijn en dat een ge wapende botsing kan en daarom moet worden voorkomen. „Mijn land is bereid en besloten al les wat in zijn vermogen ligt bij te dragen tot het herstel van een gro tere mate van harmonie tussen de tegenover elkaar staande groepen en tot een grote vrijdom van vrees in de wereld. Nederland staat er echter op. dat twee fundamentele principes, waarop ons nationaal bestaan is ge grondvest, worden gerespecteerd. Het eerste principe is dat het een land moet zijn toegestaan zichzelf vrij t® besturen en het tweede dat de rege ring er voor het volk is en niet het volk voor de regering". „Mijn land houdt aan deze principes vast, in Europa, in Azië en in Amerika. Het zal nimmer in gebreke worden be vonden bij de bevordering van deze zaak". 150 textielpunten voor huwenden (G.P.D.-berichtgeving) Naar wij vernemen zullen van Octo ber af aan personen, die van plan zijn ln het huwelijk te treden 150 inplaats van 50 textielpunten verstrekt worden. In Vaals heeft men bij opgravingen een Romeins graf blootgelegd, dat ver moedelijk uit ong. 200 na Chr. dateert. Eigenaardig is het kanaaltje, dat onder het graf doorloopt en waarschijnlijk een afwateringskanaal is, dat diende om de urnen te sparen. Acties der Republikeinen duren voort Een woordvoerder van het Rep. mi nisterie van Binenlandse Zaken te Djokja gaf heden een overzicht van de gang van zaken op militair gebied in Oost-Java en in de omgeving van Solo. Hij zeide, dat het plaatselijk bestuur in de omgeving van Walikoekoen en Saragan weer normaal functioneert, nadat de onruststokers onder de be volking zijn gevlucht. De achtervol ging wordt echter voortgezet, evenals LUCHTPOSTABONNEMENTEN VOOR MILITAIREN IN INDONESIË. Daar enige militairen zijn gere patrieerd, die luchtpostabonne menten op ons blad hadden, over eenkomstig de uitsluitend voor mi litairen geldende gunstige voor waarden, kunnen wij met ingang van 1 October a.s. weer een klein aantal abonnementen aannemen. De prijs bedraagt slechts f. 8.75 Der kwartaal. De Directie Naar afschaffing der distributie Ingediend is de begroting voor het Landbouw-Egalisatiefonds. Daaruit blijkt, dat de regering van oordeel is, dat slechts de allernoodzakelijkste le vensmiddelen kunnen worden gesubsi dieerd. Behalve het dure luxe wittebrood, dat gelijk bekend, de kosten voor het ge wone brood g^ed zal moeten maken en dat niet meer aan een maximum prijs gebonden zal zijn, is uit de be groting op te maken, dat duurder moeten worden suiker, waarvan een subsidie van 15 cent per kilo zal ver vallen, varkensvlees, natuurboter, bak en braadvetten en spijsoliën en waarschijnlijk ook zeep, omdat de subsidie op de grondstoffen eveneens zal vervallen. Ook de huidenprijzen zullen stijgen, waardoor de rundvlees prijs gehandhaafd kan blijven. De minister is van mening, dat het Nederlandse volk thans ongeveer even veel brood en meel krijgt, als zonder distributie. Hetzelfde geldt voor suiker, wanneer men er rekening mee houdt, BINNENLAND Inzake de voedselvergiftiging aan boord van de logger SCH 275 vernemen wij dat een pan met een vertinde bodem ver moedelijk de oorzaak der vergiftigingsver schijnselen is. Tot vrijgestelde van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders ls met Ingang van 1 Oct. a s. benoemd de heer J. H. Spoelstra te '-Gravenhage, die Groningen als standplaats krijgt. De heer Spoelstra was tevoren resp. werkzaam bij de Rijkswaterstaat, het bevolkingsregister van de gemeente 's-Gravenhage en bij de stichting van de Arbeid. Het laatst was hij werkzaam als propagandist van het T.B.C.- fonds „Draagt elkanders lasten" van het Chr. Nat. Vakverbond. Enige tientallen parlementaire ver tegenwoordigers der overzeese Gebieds delen van het Britse Gemenebest, dat met de dagboot uit Harwich ln Hoek van Hol land arriveerde, werd gisteravond in het gebouw der Tweede Kamer officieel ontJ vangen. Dit bezoek houdt verband met de bij eenkomst van de „Empire Parliamentary Association", welke dit Jaar ln Londen gehouden wordt. Het Economisch Instituut voor de Middenstand zal een enquête houden naar de omvang, werkwijze en vorm van de hier te lande bestaande inkoopcombinaties van handeldrijvende middenstanders, am bachtslieden en Industriëlen in het klein bedrijf. EfJ K.B. is aan prof. dr F. J. Th. Rutten thans minister van O.. K. en W. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie voor de reorganisatie van het Hoger Onderwas in gesteld bij K.B. van 11 ApriL In de Glodok-gevangenis z(Jn zes Ja panse oorlogsmisdadigers door de militaire nnl »<a Til Politiej geëxecuteerd, "ziï" maakten"destijds Kempeitai te Soe- allen deel uit van de rabaya. De tentoonstelling ter herdenking van de Vrede van Munster ln het Prinsenhof te Delft, die Donderdag wordt gesloten, trekt nog steeds grote belangstelling. De 100.000ste bezoeker ls thans de controle gepasseerd. De 24-Jarlge J. S. uit Den Haag ls op het station Sctaiedam op het moment, dat de electrlsche trein uit Rotterdam nader de: van het perron gevallen en onder deze trein terecht gekomen. S. werd over reden en moest ln ernstige toestand ln het ziekenhuis Schiedam worden opge nomen. Op het ereveld Menteng Poeloe zijn de stoffelijke resten van 16 slachtoffers onder hel personeel van de N.V. Bataafse Petroleuro Maatschappij, die door de Ja panners c.m het leven gebracht zijn, met militair eerbetoon herbegraven. Onder de veie aanwezigen waren generaal-majoor P. Alons. familieleden en vrienden van de overledene en vertegenwoordigers van de Bhtaofse Petroleum MIJ. De Chr. Middenstandsbond m Neder land, die thans ruim 12.000 leden telt, bestaat 30 Jaar Op 28 en 29 September fc.s zullen in Utrecht bijeenkomsten wor den gehouden, welke ln het teken van dit luOileum staan. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M van den Brink zal de Jubileum vergadering bijwonen. l BUITENLAND Naar wordt vernomen, heeft een spe ciale enquête-commissie die door het Perzische parit-ment was benoemd, de 73- Jartge oud-premier Gavam es Sultaneh vrijgesproken van de beschuldigingen van omkoperij ea corruptie. Twee politiemannen zijn te Munster neergeschoten door autodieven tijdens een verkeerscontröle. De dieven zijn later ge arresteerd. Een van hen pleegde bij z\Jn arrestatie verzet en werd gedood. In Parijs ls brand uitgebroken in een zelldoekenfabriek. De brandweer uit 16 kazernes was nodig om dc brand te blus sen. De schade bedraagt verscheidene mlllioenen. Naar wordt vernomen, wordt Cavan Elliot, een vertegenwoordiger van de Uni lever ln Hongarije, sedert Zaterdag door Hongaarse autoriteiten „vastgehouden voor ondervraging". Te Augusta (Georgia, V.St.) hebben vier vrouwen en een man. die een functie ln de progressieve partij (Wallace) bekle den bij de politie geklaagd, dat 50 per sonen ln hun bureau Ingebroken hebben, hen geslagen en hen daarna ergens bulten de stad afgezet hebben. Te Genève ls een besloten conferentie begonnen, die zich het doen opleven van de handel tussen Oost- en West-Europa ten doel stelt. Aan de conferentie nemen 22 landen, waaronder de SovJct-unle, En geland en de V.S. deel. De ministers van oorlog van de vijf landen, die het Brussels pact hebben on dertekend. zijn gisteren op het ministerie van oorlog te Parijs bijeengekomen. Volgens betrouwbare bronnen te Ankara heeft de Roemeense ambassadeur in Turkije, prof. Gregolre *T"Mssll, een op roep van de Roemeense num ter van bui tenlandse zaken. Anna Pauker, om naar Boekarest terug te keren, in de wlöd ge slagen. Hij zou de Turkse regering om bescherming hebben verzocht. De Joegoslavische federale raad en de raad van naties, welke de eerste en tweede kamers van de nationale vergade ring vertegenwoordigen, hebben de arres tatie goedgekeurd van drie voormalige afgevaardigden van de federale raad. dat het verbruik zal verminderen, door dat de subsidie, welke thans nog onge veer 15 cent per kilo bedraagt, zal wor den afgeschaft. De geraamde hoeveelheden vlees heb ben betrekking op een rantsoen van 250 gram per week. De subsidie op varkens vlees zal worden verminderd door verho ging van de consumentenprijzen, terwijl door verhoging van de huidenprijzen de subsidie op rundvlees zal kunnen wor den verlaagd. De toeslag op boter, die belangrijk hoger is dan die op margarine, zal aan merkelijk worden verlaagd. Ook de prij zen van bak- en braadvetten en spijs oliën zullen worden herzien. Voorts be staat het voornemen de te distribueren hoeveelheden spijsvetten te verhogen met 50 gram per week. Er is ook reke ning gehouden met afschaffing van de subsidies op de grondstoffen voor de zeepbereiding, die tot dusverre uit het egalisatiefonds werden betaald. De melkprijstoeslag kan ten opzichte van vorige jaren lager worden geraamd ten gevolge van de voorgenomen ver hoging van de consumentenprijs voor boter. De toeslag op consumptlemelk wordt op 1 Mei 1949 met 1 cent per liter verhoogd. Geraamd wordt ten slotte, dat het noodzakelijk zal zijn voor consump tie- en technische doeleinden 240.000 ton traan en oliën te importeren. De berichten omtrent de oogsten in West-Europa en Overzee zijn van die aard, dat de geraamde hoeveelheden waarschijnlijk voor verschillende arti kelen voldoende zullen zijn om dc distributie hiervan af te schaffen. Het afschaffen van distributieregelingen zal bezuinigingen mogelijk maken voor 's Rjjks schatkist alsook voor het bedrijfsleven. Bovendien zullen de voor het bedrijfsleven hinderlijke en nadelige contingenteringcn daardoor eveneens kunnen vervallen. BULGAARSE WEIGERING. Om de kwestie aan de grens te onderzoeken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Bulgarije een Amerikaans aanbod heeft geweigerd om de „dreigende hou ding" van de Griekse strijdkrachten aan de Bulgaarse grens te onderzoeken. SOVJET-PROTEST TE HELSINKI. Volgens een Tass-berjcht uit Helsinki heeft de Sovjet-gezant in Finland, lt- generaal Savonenskof, stappen onder nomen bij de v'inse ministers van Bui tenlandse Zaken. Carl Enckell in ver band met „de militaire activiteit van jachtopzieners en jagersverenigingen". Volgens artikel 15 van het vredes verdrag met Finland ls het verboden, dat personen, die niet in het Finse leger dienen, op enigerlei wijze militair geoefend worden. in het gebied ten Noorden van Soe- rakarta. Het bewijs is geleverd, dat dc bevolking in de gebieden die weer in handen van de Republikeinen zijn, door de rebellen met verdraaide be richten werd opgestookt. In Blitar in Qost-Java zijn verschei dene personen, die beweerden, dat Moeso reeds president geworden was, gearresteerd. Leden van de Pesindo veroorzaakten onlusten in Paragan ten Noorden van Magelang. Zondag kwa men daar reeds Republikeinse troepen; enkelen van de rebellen vluchtten met geplunderde goederen naar het Noor den. De acties van de Republikeinse troepen duren voort, aldus deze woord voerder. ONZINPRAAT VAN „FRONT NASIONAL". Radio Front Nasional (vroeger Radio Gelora Pemoeda) gaf gisteren en van daag weer bekendmakingen en com mentaren docr, waarbij de officiële mededeling, dat de regering van Front Nasional niet voornemens ls om een Sovjet- of communistische regering in te stellen. De regering te Madioen is 'n „plaatselijke volksregering en vormt een deel van de democratische repu bliek". Namens de Partai Sodalis, waarvan Sjarifoeddin thans secretaris generaal is," richtte deze een oproep aan •het volk om medewerking te verlenen aan Front Nasional, o.m. door algeme ne stakingen. Voorts gaf de radiozen der 'n commentaar waarin gezegd werd, dat de Republikeinse troepen in het heroverd Sarangan „onmenselijke ter reur" bedrijven. De omroeper gaf als voorbeeld, dat „de bevolking gedwon gen werd zoveel water te drinken, dat de buiken waren opgezwollen", waarna „de troepen van Soekarno en Hatta" daarop trapten tot het water naar bui ten spoot! F.D.R. VAN SUMATRA TEGEN COMMUNISME. Antara meldt, dat de FDR (het De mocratisch Volksfront) van Sumatra besloten heeft achter de Republikeinse legering te staan en het communisme te bestrijden. Zoals bekend heeft de FDR van Sja rifoeddin op Java met de communisten een fusie aangegaan. DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT DER REPUBLIEK? De „Nieuwsgier" berichtte, dat ge meenlijk welingelichte Republikeinse kringen veitdaard hebben, dat zich te Batavia „van de zijde der Republiek een belangrijke diplomatieke activiteit ontwikkeld heeft in de richting van Nederland en de Nationaal-Federalls- ten". Welingelichte Nederlandse en Fe derale kringen wisten echter niets van zulk een contact. Wat een oorlog kost (Van onze Duitse correspondent) Het Tijdschrift voor Internationaal Recht, Diplomatieke en Politieke We tenschappen, dat te Genève verschijnt, publiceert een statistiek over de verlie zen van de jongste wereldoorlog. Het tijdschrift becijfert het aantal soldaten, die in de laatste oorlog zijn gesneuveld, op 32 millioen, dat van de offers van de luchtoorlog op 15 tot 20 millioen. Vol gens een berekening der Franse rege ring zijn ca. 26 millioen mensen in de concentratiekampen om het leven geko men. 30 millioen werden gedurende de oorlog gewond en van 10 tot 12 millioen vermiste soldaten en burgers ontbreekt tot op heden ieder spoor. De luchtbom bardementen hebben meer dan 22 mil lioen mensen van hun vaderland be roofd. 45 millioen werden er van huis en hof verdreven of gedeporteerd. 30 millioen woningen zijn door oorlogsge weld verwoest. 1 millioen kinderen heb ben door de oorlog hun ouders verloren. Het Amerikaanse en Engelse luchtwa- pen hebben in Europa ruim 2% millioen ion bommen afgeworpen, daarvan de helft boven Duits gebied en een vijfde deel boven Frankrijk. In DuitslantJ ver den door de luchtbombardementen 500.000 personen gedood. 800.000 zwaar gewond en T/i millioen werden dakloos. Amerikanen hebben uitgerekend, dat de tweede wereldoorlog 375 milliard goud dollar heeft gekost, ln vergelijking waar mee de eerste wereldoorlog, die „maar" 100 milliard kostte, nog goedkoop is ge weest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1