Grote aanval op Madioen spoedig verwacht Herbewapening laatste redmiddel voor behoud van de vrede! Sovjet-nederlagen in de zitting der Y.N. te Parijs Op hoop van zegen Republikeinse troepen maken regelmatig voortgang Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 No. 26499 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week mi.v. 1 October a.s.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Het is officieel nog altijd vrede op de wereld! Maar het is me de vrede wel. En het vreemde, is, dat vrijwel alle staatslieden, die momenteel aan het roer zijn, dit onomwonden erkennen en in diverse toonaarden beklemtonen. Impleciet erkennen zij daarmede, dat zij zich onmachtig voelen, de wereld uit de impasse te helpen "fen dat is o.i. wel een van de gevaarlijkste elemen ten in de huidige crisis, die overal de mensheid toegTijnst. Gelukkig belijden echter nog allen, die thans geroepen zijn, de schepen van staat te sturen, hun oprechte vredes wil. Dat geeft tenminste nog weer *hoop, dat de ellende van een derde wereldoorlog, die de volkeren weinig minder dan niar de ondergang zou voeren, gelijk algemeen wordt erkend, zal kunnen worden afgewend, al is de horizon zo verduisterd, dat moeilijk is te zeggen, hoe de zon deze eens weer zal kunnen doorbreken. Te verbazen is het daarom niet, dat velen, voor wie de zenuwcrisis te sterk is geworden, moe deloos beginnen te worden en verzuch ten, dat het onvermijdelijke in hun ogen dan maar gescheden moet Onnodig te zeggen, dat deze menta liteit trots alles ernstig bestreden meet worden. Men mag zich niet gewonnen geven, integendeel moet tot het laat ste doorveohten voor het vredesideaal, hoe somber de toekomst dan ook moge lijken. Met onverzettelijke moed en met vertrouwen, dat het gezond ver stand uiteindelijk toch nog de over winning zal weten te behalen, al ziet men niet, hoe dit zal kunnen gebeuren. Zedelijk is men daartoe verplicht! Zoals gezegd, overal grijnst somber heid de mensheid toe. In Oost en West, waarheen men de blik ook richt. En overal is het dezelfde ondergrond voor de verwarring, die de wereld in haar ban houdt: het drijven van het communisme om zich meester te ma ken van de wereldmacht. Dat is de diepe ondergrond van alles, wat zich op dit ondermaanse afspeelt in zo si nister spel. De tegenspelers van Moskou blijken hiervan ook meer en meer overtuigd en, hoewel zij de besprekingen niet willen afbreken, om zodoende het com munisme steeds de gelegenheid te bie den, terug te keren op hun naar het verderf voerende schreden, gaan zij stuk voor stuk thans toch er toe over om het laatste redmiddel aan te wen den, dat nog slechts mogelijk blijft: 't vergaren van een dusdanige oorlogs- maoht, dat Moskou er voor zal terug deinzen, om het tot geweld te laten komen. Zowel in Amerika als in En geland ziet men dan ook de oorlogs industrie weer volledig inschakelen en ook verder alles voorbereiden, om naar het zwaard te kunnen grijpen ter af weer der communistische agressie. Het is een diep-droevig beeld, dat dit drie en een half jaar na de overwinning op het Nazisme en Fascisme nodig is ge worden als een onmisbare factor om de laatste poging, de vrede te redden, kracht bij te zetten. Het is wel ver ge komen met de wereld, dat de laatste illusies om de oorlog te kunnen tegen houden, gekoppeld moeten worden aan een zich tot de tanden gaande herbe wapening als mogelijk laatste redmid del de baaierd van atoombommen en wie weet w.*a verdere nieuwe verdel gingsmiddelen, die nog geheim worden gehouden, te keren. Als het ware ziende blind en horende doof glijdt de mensheid al verder en verder af op het hellend vlak naar de kracht-meting. En Moskou blijft de sphynx, die het steeds was. Het hult zich volkomen in de geheimzinnige sluier, die verbergt wat zich daar ach ter „het ijzeren gordijn" bezig is af te spelen. Dat de Sovjets echter van haar kant druk doende zijn om af te meten, hoe haar krachten zijn gelegen, staat vast en komt nog eens duidelijk naar voren uit de besprekingen, die op de Krim worden gevoerd met alle satel liet-landen, waarbij blijkbaar ook de Duitse communisten uit de Oostelijke zone thans zijn ingevoegd. Door de be sprekingen echter steeds gaande te houden, weet Moskou de weg terug al tijd te kunnen vinden, wanneer dit nodig zou worden geoordeeld. Intussen blijft de Russische sphynx zoveel mo gelijk verwarring stichten om het com munisme in Frankrijk en Italië en in het Verre Oosten te stimuleren, waar het een zeer gevaarlijke „vijfde colon ne" bezit in de alleen naar de stem van de gebieder luisterende massa van slaafse volgelingen. Daarom ontlaadt zich in de Sovjet-pers opnieuw een orkaan van critiek op de Westelijke mogendheden, op de UNO en haar lei ders, wordt zelfs de moord op graaf Bernadotte vergoelijkt en worden ge ruchten over een zich terugtrekken uit de Verenigde Naties de wereld ingezon den. Geen ogenblik van verademing mag blijkbaar intreden, integendeel de verwarring moet ten top worden ge dreven en de zenuwen-oorlog tot het uiterste worden opgevoerd. Zorgvulaig wordt tot dusver evenwel opgepast, dat niets onherstelbaars geschiedt. Het is een gevaarlijk spel, 'n spelen met vuur. Hce lang zal dit echter op deze wijze nog kunnen voortgaan? Mee worden de strijders en moe wordt de wereld, waar door het macabere spel met de oorlog ce grenzen der laatste mogelijkheden bedenkelijk dioht begint te oenaderen. Laat ons hopen, dat deze grens niet zal worden overschreden. Het zou een ramp worden, waarvan de gevolgen niet zijn af te meten, maar waarvan tevoren vaststaat, dat deze die der bei- ae vorige wereldoorlogen verre zouden overtreffen. Zal de lawine des verderfs nog tot staan kunnen worden gebracht? De beslissing ligt in handen der Russische machtheobers. De V. St. tegen Bulgarije Jacob Malik, de Sovjet-gedelegeerde bij de VN, heeft in de algemene verga dering er tegen gewaarschuwd, dat de algemene vergadering zich voor „ernsti ge gevolgen" zou zien geplaatst, indien besluiten zouden worden genomen aan gaande zes punten van de agenda, waar tegen de Sovjet-Unie zich tevergeefs had verzet. Hij verzocht de volgende punten af te voeren: 1. Een Chileense resolutie betreffende Russische vrouwen, volgens welke de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van schending van elementaire rechten van de mens. 2. Een Argentijns voorstel ter beper- kine of afschaffing van het recht van veto. 3. Het voorstel ter instelling van een permanente „kleine assemblee. 4. Een Argentijns voorstel Italië en zes andere landen tot de VN toe te la ten, weiker toetreden thans door het veto der Sovjet-Unie in de Veiligheids raad wordt tegengehouden. 5. Behandeling van het rapport der Balkancommissie der VN waarin de drie Noordelijke buren van Griekenland be schuldigd worden van steun aan de gue- rill astrijders. 6. Het rapport der kleine assemblee" en de commissie der VN voor Korea. Een poging om het beginsel van een stemmigheid tussen de grote vijf te ver nietigen zou een van de allereerste be ginselen van het Handvest aantasten en ernstige gevolgen met zich brengen. Malik zeide, dat de Chileense poging om de VN te laten ingrijpen met be- tot de kwestie der met buiten landers gehuwde Sovjet-burgeressen .in strijd was met het Handvest, dat de VN verbiedt zich te mengen in de binnen- "•"^se aangelegenheden van ledensta- ten". Sdf. herhaalde ziin vroegere bezwaren tegen de „kleine assemblee", de Balkan- commissie en de tijdelijke commissie voor Korea. Deze waren naar zijn me ning illegaal en in strijd met het Hand vest. De assemblee der VN besloot niet temin met 29 tegen 16 stemmen en 10 onthoudingen, dat het Argentijnse voorstel tot toelating van Italië en van 5 andere landen ondanks het oro- test van de Sovjet-Unie op de agenda zou blijven. Onder degenen, die het Sovjet-stand- punt steunden, waren Frankrijk en Bel gië, welker vertegenwoordigers betoog den, dat zü wel is waar deze landen als lid wensten, doch dat zü op grond van de Sovjet-afwijzing in de Veiligheids raad de behandeling thans niet moge lijk achten. Nederland stemde met Engeland en de Verenigde Staten voor de behande ling. Het Nederlandse standpunt werd uiteengezet door het waarnemend hoofd der Nederlandse delegatie .mr Van Roy en. Deze stemde in met het standpunt van Frankrijk en België met betrekking tot het feit. dat na de afwijzing van de toelating door de Sovjet-Unie in de Vei ligheidsraad de assemblee geen compe tentie heeft om de betrokken landen toe te laten. Mr Van Royen meende evenwel, dat het desondanks nuttig kon zijn de kwes tie op de assemblee te bespreken aange zien uit zulk een discussie een verzoek aan de Veiligheidsraad zou kunnen voortvloeien om zijn besluit te herzien. Italië en de andere betrokken landen hadden, aldus mr Van Royen, alle recht op een zodanige herziening. Het Sovjet-voorstel om de bespre king van het veto-recht van de agenda te schrappen, werd verworpen met 47 tegen 6 stemmen en cén onthouding. Met 46 tegen 6 stemmen heeft de assemblee voorts het Sovjet-voorstel verworpen om de gewenstheid van een „kleine assemblee" niet ter discussie te stellen. Ook het Sovjet-voorstel om de bespreking van het rapport van de speciale Balkancommissie te schrappen, werd verworpen (met 44 tegen 6 stemmen en 2 onthoudingen). Kerdelj (Joego-Slavië) heeft daarbij de Balkancommissie hevig aangevallen. Eveneens verworpen is het Sovjet- voorstel om de behandeling van het project der „kleine assemblee" aan gaande Europese politieke samenwer king buiten beschouwing te laten. De assemblee legde zich zonder tegen stand neer bij een Zuid-Afrikaans ver zoek om de behandeling van de Indische klacht over de positie van Indiërs in Zuld-Afrika uit te stellen. Ook de Indi sche afgevaardigde, mevrouw Vid.iaja Laksjmi Pandit, legde^ zich er bij neer. Bulgarije heeft nogmaals een verzoek ingediend tot toelating tot de VN. De Verenigde Staten hebben de tekst vrijgegeven van een aide-memoire aan Bulgarije, waarin de aanspraken van dit land op het lidmaatschap van de VN worden verworpen, „omdat het niet vol daan heeft aan zijn verplichtingen voort vloeiende uit het vredesverdrag". In de aide-memoire wordt Bulgarije beschul- ïjfrd van ..een systematische en niets ontziende campagne om democratische tegenstand uit de weg te ruimen". De tegenregering van generaal Mar- kos in Griekenland heeft de VN om ge hoor verzocht. Volgens het officiële Joe goslavische nieuwsbureau Tanjoeg heeft Markos aan de algemene vergadering der VN een memorandum gezonden, aarin verzocht wordt „vertegenwoor digers van de voorlopige vrije Griekse regering" in de assemblee te horen, wan neer Griekenland als agendapunt be handeld wordt. Volgens het memorandum heeft de er varing geleerd, dat alle beslissingen, die de VN in afwezigheid van vertegenwoor digers der tegenregering hebben geno men, „vererging van de situatie in Griekenland" en „nog meer bloedvergie ten" tot gevolg hebben gehad. Verward Frankrijk Het financiële wetsontwerp, dat dit jaar voorziet in 80 milliard francs aan extra-belasting, is met 292 tegen 267 stemmen in tweede lezing door de Franse nationale assemblee aangeno men. Het heeft nu kracht van wet. De Franse regering heeft bekend ge maakt, dat de prijs van boter en melk zal worden verhoogd en 't uitmalings- percentage van bloem verlaagd. De melk wordt drie francs per' liter duurder en de boter naar verhouding. Het uitmalingspercentage van bloem kemt van 86 op 81%. Vijf a zes millioen Fransen, die aan gesloten zijn bij de vakbonden, legden gistermiddag vier uur het werk neer, overeenkomstig de oproep van de drie grote vakverenigingen tot een algeme ne staking van twee uur. De waarschuwingsstaking is volgens de eerste berichten practisch aLgemeen geweest in geheel Frankrijk. In enkele j bedrijven en op sommige plaatsen is j het wachtwoord echter ruimer toege past en is beslist tot een 24-uren-sta- king. Andere vakbonden hebben dit I bevel niet opgevolgd, daar het naar hun mening 'een politieke staking be- trof. Wat betreft de streek van Parijs, was het wegens de algemene 24-uren- staking, waartoe de Metro-vakbonden he'oben besloten, onmogelijk het aan tal stakers te schatten. Tal van arbei ders zijn immers wegens gebrek aan vervoermiddelen niet naar hun werk kunnen gaan. TSJECHOSLOWAAKSE WETTEN OP MISDADEN TEGEN DE STAAT. Te Praag is bekend gemaakt, dat de doodstraf opgelegd zal worden aa'n ieder, die misdaden „in verzwarende omstandigheden" tegen de staat pleegt. Het drijven van een „niet-erkend nieuwsbureau" en het verspreiden van geruchten, zullen als misdaden worden aangemerkt. Het niet bekend maken van gepleegde strafbare daden zal ook als misdaad worden beschouwd. De wetten zijn ook gericht tegen hen, die het land illegaal verlaten tegoeden van de republiek in het buitenland aantasten en geallieerde landen be lasteren. PROTEST TE BERLIJN. Britse en Amerikaanse ambtenaren hebben schriftelijk geprotesteerd tegen het besluit der Sovjets om oefeningen te houden met luchtdoelgeschut in de luohtcorridor, zo wordt uit Berlijn ge meld. In de protesten, die afzonderlijk zijn overhandigd aan het luohtveilig- heidscentrum der vier mogendheden te Berlijn, werd verklaard, dat de Sovjets alleen verantwoordelijk zouden zijn voor eventuele incidenten. Geen van de Britse en Amerikaanse pileten, die in de corridor hebben ge vlogen op de genoemde uren, hebben echter melding gemaakt van enig vuur van luchtafweergeschut. Oost en West Onze correspondent te Londen seinde ons heden: De grote massa in Londen heeft maar matige belangstelling getoond voor Be- vin's jongste rede over het brandende probleem der blokkade. De zaak is blijk baar al te lang slepende gehouden. In verantwoordelijke kringen heerst een toenemend gevoel van onbehagelijkheid door het uitblijven van enigerlei posi tieve oplossing. In onmiddellijk oor logsgevaar geloven echter maar enkelen. De grote vraag, welke men in Londen stelt is, hoe lang het spel in Berlijn kan worden doorgespeeld. Van Londen uit bekeken lijkt het, alsof de Westelijken er zich toe zullen bepalen tijd te winnen, evenals de Rus sen dat blijkbaar doen. West-Europa zal intussen militair en economisch zo krachtig mogelijk worden gemaakt. Het opvoeren van de militaire paraatheid betekent intussen voor Engeland een nieuw offer. Het brengt het economisch herstel in gevaar. De herleefde wapen productie is nu al oorzaak, dat de huishoudelijke artikelen schaars wor den. Er gaan ook stemmen op voor een coalitieregering als symbool van vast beradenheid. Anderen verwachten heil van nieuwe diplomatieke methoden, maar die kunnen niet uit de mouw worden geschud. Men kan Bevin moeilijk gebrek aan geduld verwijten. Integendeel, hij is vaak een rem voor soms al te onstui mige Amerikanen. Ondanks alles blijft hij het oog gericht houden op de mo gelijkheid van een uiteindelijk samen gaan tussen Oost en West, hoe mira culeus dat ook moge lijken. Een even tuele samenwerking op voet van stabiele verhoudingen zou betekenen, dat de fundamentele verschillen tussen de twee werelden zouden worden erkend. ZU zou moeten berusten op de wetenschap, dat het een onbegonnen zaak is de an der te willen overtuigen van eikaars gelijk. Dit laatste is immers wel een fictie gebleken. In Londen wil men de ontwikkeling ook bezien in het licht der jongste his torie. De Russen kregen in Yalta min of meer de vrije hand ln het Oosten. Het was de prijs, die men moest be talen om hen mee te krijgen in de kring der Verenigde Naties. In goed vertrouwen liet men Berlijn zonder be schermende corridor met het achter land. Men heeft daar nu spijt van als haren op het hoofd. Maar nakaarten helpt niet veel. Het huidige stadium der betrekkingen met het Oosten kan bij het ontbreken van nadere informatie dan ook slechts gekarakteriseerd worden door het vrij machteloze: „Op hoop van zegen....!" De door de Duitsers vernielde Wilhelminabrug over de Maas bij Maastricht wordt hersteld. Een overzicht van de werkzaamheden: de vernielde pijlers worden weer opgetrokken. De ernst van de woningnood in ons land vormt het onderwerp van het twee daags congres, dat het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw in Amsterdam heeft belegd. Tij lens de openingsrede van de voorzitter, jhr M. J. I. de Jonge van Ellemeet. Naast hem de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr dr J. in 't Veld, en jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State. Volgens het Republikeinse persbu reau Antara hebben vandaag in dc strijd tegen de communisten op Oost- Java geen nieuwe ontwikkelingen plaatsgevonden. Tot nu toe maakten de regeringstroepen voortgang, waar bij volledige medewerking van de be volking werd ondervonden. Aangenomen wordt, „dat de laatste operaties op grote schaal" tegen Ma dioen zeer spoedig zullen plaats heb ben. Bij de herovering van Sarangan wer den vier Republikeinse soldaten en een politieman gedood. De communistische leiders werden gearresteerd. Na korte tegenstand hebben de Republikeinse troepen weer de contröle over Tegal- redjo, 15 km ten Oosten van Magelang. NORMALE TOESTAND IN SOLO. In een overzicht van de militaire si tuatie deelde een Republikeins militair woordvoerder gisteren mede. dat de militaire gouverneur, de kolonel Gatot Soebroto, er in is geslaagd, te Solo cTe normale toestand te herstellen. Hij voegde hieraan toe, dat een uitzonde ring moet worden gemaakt voor en kele plaatsen Noordeliik en Zuidelijk van Solo, (waarover wij reeds bijzon derheden publiceerden). De woord- BRANDSTOFFENBONNEN VOOR KAMERBEWONERS. Het CX)JC. deelt mede, dat van de brandstoffenkaart TB 806, welke aan kamerbewoners wordt uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het kepen van drie eenheden vaste brandstoffen per bon. BINNENLAND In het Luxortheater te Haarlem werd enige dagen geleden een brutale Inbraak gepleegd. waarbij ongeveer zeven dulzond gulden werd gestolen. De dader, een 22- jarlge electriclén uit Den Haag ls thans gegrepen. Het gestolen bedrag ls groten deels teruggevonden. Na de onderscheidingen, die de direc teur van het Amstelhotel te Amsterdam, de heer D. de Bes reeds heeft ontvangen, heeft de Erf groother tog van Luxemburg hem thans ook een onderscheiding ver leend. n.l. het „Crolx de chevalier avec couronne de l'ordre d'Adolphe doe Nassau" Per s.s. „Veendam" ls de secretaris van de Ned. Amerikaanse K. v. K mr J. Houwlnk naar de V.S. vertrokken. Hij zal 6 10 maanden Ln de V S. vertoeven om de nieuwe contacten te leggen voor de Nederlandse handel met Amerika. De Duitse economische commissie ln de Sovjet-zone heeft nieuwe overeen komsten voor een goederenrull met Nederland. Zweden.. Denemarken en IJsland bekend gemaakt. Nederland zal 4000 ton gezouten haring leveren. De commandant van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse Opsporingsdienst te Luik. W. E Kennedy, heeft een brief BUITENLAND De waarnemende gouverneur-generaal van Pakistan heeft een verordening afge kondigd, op grond waarvan het reizigers verkeer tussen India en Pakistan aan een strenge controle zal worden onderworpen. Lulgl Longo, de secretaris van de Italiaanse communistische partij, heeft ln een analyse van de politiek van de partij verklaard, dat de beweging „lauw" was geworden en een „Ideologische opfrissing" nodig had. Een goed verstaander.... Besturen van 37 vakverenigingen, aangesloten bij de Britse bond van machi nisten en scheepsbouwarbelders. die bijna drie millioen arbeiders vertegenwoordigen, hebben een premie aanvaard die het weekloon met vijf shilling verhoogt, ln plaats van met de dertien die ze hadden geëist. Een menigte van verscheidene hon derden mensen heeft het kantoor van het blad „La Prensa" te Buenos Aires aange vallen. De ruiten werden Ingeslagen en brandbommen naar blnnengeworpen. La Prensa volgde een liberale politiek. De Amerikaanse atoomcommissie heeft verklaard, dat de werkzaamheden I£2C a«» de constructie van een experimentele sense te Gorssel. waarin hll zijn dank bptuiet voor het aandeel, dat deze heeft gehad ln de nasnnrlnnen naar de dood van een Amerikaanse piloot, die ln 1943 nabij Hoogeveen met zijn vliegtuig neer stortte. Henk Alsem's kleurenfilm „Het gouden Kroningsfestijn" zal vanavond gedeeltelijk ln een tiental Nederlandse theaters, voor het merendeel ln Den Haag. vertoond worden. krachtlnstallatle dit najaar zullen aam vangen. Deze Installatie ls noodzakelijk voor de bestudering van de opwekking van electricltelt door kernenergie. Het administratieve comité van de Sokol in Zuld-Bohemen heeft besloten 28 leden van het district Pllsen. die pamflet ten verspreid hebben tegen het huidige regiem van Tsjecho-Slowakije uit de Sokol te verwijderen. Nabij Grasse. ln het Franse departe ment Alpes Maritlmes, is een particulier vliegtuig te pletter gevallen. Twee passa giers werden gedood. Men vermoedt dat nog een derde persoon zich aan boord bevond. Arbeiders, die bezig waren een woning te Mertzig (Luxemburg) af te breken, vonden onder de vloer een kistje inhou dende goudstukken en staven, ter waarde van 100.000 francs. ZIJ verdeelden de bult onder elkaar. De vondst lekte evenwel uit en de schat ls ln beslag genomen. Ingevolge de oproep van wijlen graaf Bernadotte tot hulp aan vluchtelingen ln Palestina heeft Nieuw-Zeeland besloten 50 ton boter en 25 ton melkpoeder naar Palestina te zenden. In het Engelse medische tijdschrift ..Lancet" schrijft dr Viking BJork. een Zweeds arts, dat hi| een kunstmatig hart gemaakt heeft, dat net menselijk hart kan vervangen gedurende de tijd. dat dit onder operatieve behandeling staat. HIJ had reeds goede resultaten bereikt met een hond. door tijdens een hartoperatie van 33 minuten het kunstmatig hart ln te schakelen. In Algertë ls ten Westen van Bllda een marlnevllegtulg, met zeven personen aan boord, tegen een heuvel te .pletter gevlogen. Allen zijn gedood. Tijdens schietoefeningen van de En gelse marine bij Plymouth heeft een ont ploffing plaats gehad Twee personen wer den gedood en zeven gewond, De openbare aanklager te Muenchen heeft appél aangetekend tegen de vrij spraak van generaal Franz Halder. voor malig chef van de Duitse generale staf. voerder zeide, d?t in Wonogiri en Ka- lioso troepen ven de Alri. de voor malige Republikeinse marine, aanwe zig zijn, die thans rebelleren. De mi litaire operaties onder commando van de kolonel Gatot, worden zowel ten Noorden als ten Zuiden van Solo uit- gev» td Ovpv Madioen zeide de woordvoerder dat de troepen, welke de commandant der rebellen. Djokosoejono. te zijner be schikking heeft, voornamelijk afkomstig zijn van de 29ste brigade en de Pesindo. De afdelingen van 'deze brigade en de Pesindo buiten Madioen rijn ontwapend, aldus de woordvoerder. Verder worden de operaties tegen Ma dioen geleid: van het Oosten uit door kolonel Soengkono, van het Westen uit door de Lt.-Kol. Sadlkin en van het Noorden, uit door Lt-Kol. Soenarto. De rebellen hebben de spoorbrug Noordelijk van Solo opgeblazen en voorts verschillende kleine bruggen in de omgeving van Wonogiri: ook hebben zii een andere süoorbrug ten Westen van Madioen vernield. In verschillende plaatsen vinden acties plaats, zoals net doorsnijden van telefoon- en telegraaf lijnen en het plaatsen van landmijnen on spoorwegen, doch zulks gebeurde cok reeds voordat er van enig Incident spra ke was. De republikeinse militaire woordvoerder wees er voorts od. dat de arrestaties van communistische en andere leiders grotendeels zijn voltooid. SJAHRIR NAAR DJOKJA. Sjahrlr vliegt vandaag met het vlieg tuig der C. v. G D naar Djokja op uit nodiging van de Republikeinse minister van Buit. Zaken, Hadja Agnes Salim Ook Darmasetiawan. v.m. minister van gezondheid in de Republiek en thans persoonlijk vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, zal naar Djokja vertrekken om verslag uit te brengen t.a.v. de uit leiding van Republikeinse ambtenaren te Batavia. BESPREKING OVER BESTANDSUITVOERING. „Antara" maakt bekend, dat vanoch tend Nederlandse en Republikeinse offi cieren te Salatiga, in de omgeving van de statusquo-lijn, bijeen zijn gekomen om besprekingen te voeren t.a.v. de uit voering van het bestand. De Republi keinse vice-gouverneur van Midden- Ja va en het lid van de Republikeinse militaire commissie, belast met de ten uitvoerlegging van het bestand, waren eveneens aanwezig SCHERPE TERECHTWIJZING. In een scherp communiqué heeft de Nederlandse legatie te Canberra ge reageerd op een artikel van William Macmahon Ball, eertijds leider van de Australische goodwlllmissie naar Z.O. Aziatische landen, in de „Melbourne Herald". Macmahon Ball had geschreven, dat de Nederlandse onverzoenlijkheid de yoornaamste reden was, dat er nog geen politieke overeenkomst ln Indonesië is bereikt. In de vergaring van de Nederlandse legatie wordt gezegd: „Deze reeds eerder terechtgewezen expert ln Aziatische zaken geeft een eenzijdige voorstelling van de recente politieke ontwikkelingen en geeft om redenen, die hemzelf het best bekend zullen zijn, de gezichtspun ten van de republikeinse regering." „Op Ball's hint, dat de Nederlan ders hun politiek moeten veranderen om de Republikeinse ommezwaai naar het extremisme te stuiten, is ons ant woord, dat de prijs van toegeven in Azië dezelfde is als te Berlijn". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: Sold. P. J. Dickhoff, Leiden; sold. C. van Ha- lem, Slikkerveer; Serg. J W. Hen- derix Roermond; Serg. M. Molle- boom Gorinchem; Sold. A .J. van Ochten. Ochten (Gld.); Sold. A. Regeling Hengelo; Sold. M. W. Spieripgs. Rosmalen (N.B.). Kon. Ned.-Ind. Leger en Marine: geen verliezen. ONDERHANDELINGEN NED. OOR LOGSSCHULD AAN AUSTRALIË. Binnenkort beëindigd. Radio Australië deelt mede, dat de onderhandelingen voor het regelen van de Nederlandse oorlogsschuld aan Aus tralië binnenkort geëindigd zullen zijn. Het laatste bedrag dat aan Australië zal worden betaald, zal ongeveer acht millioen pond zijn. voor materiaal dat geleverd werd aan de Nederlandse strijdkrachten op Borneo en elders, be nevens voor het onderhoud van Ne derlandse vliegtuigen in Australië. DROOG EN ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid-West. 26 SEPTEMBER: Zon op: 6.32 uur; onder: 18 30 uur. Maan op: 22.27 uur; onder: 15.47 u. (L.K.). Hoog water te Katwijk te 8.27 ea 20.57 uur. (27 Sept te 9.38 en 22.21 uur: Doodt#). Dit nummer bestaat uit acht pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1