Dit jaar worden 30.000 huizen gebouwd Heipion! in „Margriet" Bloembollenexport zoekt nieuwe afzetgebieden Bouwkosten omlaag, huren iets omlioog Kerkelijk Leven CALVEs Wat er in Indonesië gebeurt Radio-programma VRIJDAG 24 SEPTEMBER Tegen het brandgevaar! SCHADE STIJGT IEDER JAAR. In het Jaar 1946 ging door brandscha- üe voor 60 millioen gulden in ons land verloren. In 1947 bedroeg dit cijler 100 millioen gulden eb in het lopende Jaar 1948 dreigt het nog hoger te stijgen. Hoe zwaar deze schade is, vooral nu wij zo met de wederopbouw sukkelen, komt nog meer uit als men overweegt, dat in '47 verloren gingen: 3725 wo ningen, 1595 kleine bedrijven, 605 boer derijen. 597 industrieën, 215 hotels, scholen enz. De hoofdinspectie van de Ned. brand weer gaat een grote campagne begin nen. Want 70 a 80% der branden is te wijten aan roekeloosheid, onvoorzich tigheid, nalatigheid en onwetendheid: Te fel stoken, ondeugdelijke schoorste nen, spelen met vuur, weggooien van peukjes, omgooien van petroleumtoe- stellen. We kunnen nog veel leren! Dr Beel terug naar Nederland Hoteltafels volgend jaar ruimer Te Batavia is officieel medegedeeld, dat mr L. J. IVL Beel, Gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, dezer dagen voor korte tijd naar ons land terug zal keren om besprekin gen t-e voeren met de Nederlandse regering. - NOODLANDING VAN SPORTVLIEGTUIG. Inzittenden bleven ongedeerd. Gistermiddag heeft het sportvliegtuig PH-NDB afkomstig van het vliegveld Eelde bij Groningin, op Rottumeroog een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam In drijfzand terecht en sloeg over de kop. De propeller werd daarbij gebroken. De bestuurder, de heer H. ten Heus. en een tweetal journalisten, die de aar de ook eens van boven wilde aanschou wen en foto's boven Rottum wilde maken, kregen geen letsel. De militairen in Pambangan (Java) verschijnen op het appèl ln een tenue, dat wel bewijst, dat het niet op kazemewijze toegaat. Overigens gaat alles model. Na het middagappèl kunnen de jongens verfrissingen krijgen aan de cantine- wagen, die door Leeuwarden is geschonken. voorzien BOUWPROBLEEM BLIJFT ONOPLOSBAAR. Gistermiddag is in het Schuttershof te Middelburg op initiatief van de plaat selijke vereniging van vreemdelingen verkeer een miniatuur VV-congres ge houden, waarbij de heer Groeneveld Meyer, regeringsgemachtigde voor het Vreemdelingenverkeer opmerkte, dat de voedseltoewijzingen voor pen sions het volgend seizoen ruimer zul len zijn dan dit seizoen het geval was en dat volgend jaar weer gebakken aardappelen .eieren en vlees op de ho teltafels zullen pryken. Hij zag geen oplossing voor het pro bleem van de hotelbouw. Op de tegen woordige voorwaarden is nieuwbouw onrendabel. Dit weegt des te zwaarder, aldus spr. omdat het touristenverkeer groter is dan ooit. De enige mogelijkheid ligt in het stichtefi van bijbedrijven, zoals verga derzalen. bars, dancings, alsmede in het rekken van het seizoen. Dr Van Mook blij in Indonesië te zijn EEN „SLAMET DATANG" VAN HONDERDEN. „Ik ben blij, weer terug to zijn", zeide dr van Mook bij zijn aankomst op Ke- majoran, waar hij door de autoriteiten met applaus werd begroet. In antwoord op vragen, of in Den Haag een beslissing is genomen ten aanzien van de situatie in Indonesië, zeide de heer Van Mook, dat er in Den Haag „geen beslissingen zyn genomen, behalve dat ik zou terug keren". De heer Van Mook zeide, dat hy de situatie nog niet kon overzien, aangezien hij de laatste dagen in het vliegtuig vertoefde. „De situatie zou ernstig kunnen blijken te zijn". Dr van Mook werd o.a. opgewacht door de heren Beel, Neher, Abdoel Ka- dir, Pinke en Spoor. Nadat de heer Van Mook op het terras met applaus was ontvangen, werd er een driewerf hoera op hem uitgebracht. Aan de uitgang van het vliegveld stonden enige hon derden Indonesiërs opgesteld met vlag gen en spandoeken met de woorden „Slamet Datang - welkom". De Britse verdediging WORDT IN GEREEDHEID GEBRACHT. De Britse minister van Defensie, Alexander, heeft in het Lagerhuis plannen bekend gemaakt over het in gereedheid brengen van Engeland in geval van nood. De „mobilisatiemachi nerie was nagekeken „en als het on gelukkigerwijs nodig mocht blijken deze te gebruiken, dan zou men merken dat zij naar bevrediging werkt". Alexander verklaarde dat het duidelijk was, dat collectieve veiligheid nog niet was be reikt. Plannen voor het wederoproepen van het leger waren in gereedheid ge bracht „als een maatregel van normale verstandigheid". Uit Canberra wordt gemeld, dat de Australische minister van Defensie, Dedman, in het Huis van Afgevaardig den heeft verklaard, dat de politiek van de Australis -he regering er op gericht was. Australië te ontwikkelen tot het belangrijkste hulpgebied voor Engeland, door het uitbreiden van industrie en het doen toenemen der bevolking. Minister Alexander zeide tijdens zijn rede nog, dat Engeland zijn doel mis schien zou kunnen bereiken door te trachten, collectieve veiligheid te ver krijgen door plaatselijke veiligheid. Verder kondigde de minister nog de volgende maatregelen aan op het gebied van de defensie: Nieuwe wapentypes voor de geleidelij ks heruitrusting der strijdkrachten. Bijna verdubbeling der productie van het laatste type jachtstraalvliegtuigen. Extra productie van vliegtuigen in de bestaande fabrieken door overwerk en nieuwe ploegen. Verhoging der productie van de nieuw.e pantsergevechtswagens. Verdubbeling der productie van ammu nitie voor de kleinere wapens. Tempoverhoging der productie van ammunitie voor luchtdoelgeschut en van oorlogsschepen. In Januari zal de gewapende macht ongeveer 825.000 man tellen. De hulp- luclitstrijdkrachten en de vrijwilllgers- reserve der luchtmacht kunnen nog 60.000 vrijwilligers gebruiken. De bedoe ling is, dat men een overzicht heeft, wie vóór een eventuele algemene op roep in dienst zou willen en kunnen komen. Anthony Eden, plaatsvervangend lei der der oppositie, verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland zijn betrekkin gen met Oost-Europa alleen een duur zame en bevredigende basis kan geven, indien het in staat is „kracht als uit gangspunt der onderhandelingen te hebben". ,Ik geloof ernstig, dat, indien dc re gering de wereld kan overtuigen, dat het gemenebest cn de Westelijke Unie samen levenskracht bezitten poli tieke en economische levenskracht, gesteund door militaire plannen zij naar vermogen de grootste bijdrage tot de vrede zal hebben geleverd. 33 „AGENTEN VAN DE AMERIKAANSE GEHEIME DIENST" IN TSJECHO-SLOWAKIJE GEARRESTEERD. Radio Praag heeft medegedeeld, dat in Tsjecho-Slowakije drie-en-dertig personen gearresteerd zijn onder de be schuldiging, deel uit te maken van de Amerikaanse geheime dienst. DE ONTMANTELING VAN FABRIEKEN IN DUITSLAND Engelse en1 Franse functionarissen te Washington hebben bevestigd, een ver zoek van de Amerikaanse regering aan hun regeringen te hebben ontvangen, het ontmantelen van bepaalde soorten fabrieken in haar zones in Duitsland stop te zetten. Het is niet bekend, of Engeland *en Frankrijk op dit verzoek in willen gaan. De Amerikaanse regering zou niet alle ontmanteling stop willen zetten, doch heeft er alleen op aangedrongen, dat men ophoudt met het naar andere lan den overbrengen van die industrieën, waarover men het eventueel eens zou kunnen worden, dat het in het belang van het Europees herstel als geheel zou zijn deze in Duitsland te houden. Het verzoek komt er dus eigenlijk op neer de ..gereedschappen neer te leggen", terwijl de Amerikaanse regering zich een mening over deze kwestie vormt. Naast deze actie van de Amerikaanse regering is de door Paul Hoffman, admi nistrateur van het plan-Marshall, be noemde adviescommissie bezig een de finitieve lijst op te stellen van fabrie ken naar haar oordeel in Duits land gehouden moeten worden ondanks neikc Engelse en Franse bezwaren. Snel herstel na oorlogsjaren (Van een bijzondere medewerker). Het is verwonderlijk te zien, hoe snel zich na de wereldoorlog de bloembollenexport heeft hersteld. Gedurende de afgelopen maanden, terwijl heel Nederland feestvierde, werd in de bloembollenstreek dik wijls dag en nacht doorgewerkt. Reeds in het eerste jaar van de bevrijding, 1945, toonden de expor teurs hun activiteit, door ondanks alle moeilijkheden in dit jaar reeds een uitvoercijfcr van 11,5 millioen kg. tot een waarde van ruim f. 27 millioen te bereiken. In het vorig jaar klom dit export cijfer tot 28,9 millioen kg. tegen f. 70.7 millioen, en ongetwijfeld zal 1948 opnieuw een stijging te zien geven. Toch zijn de mogelijkheden voor de bloembollen-export beperkt. Belangrij ke export-gebieden zijn uitgevallen en het oude peil is nog steeds niet bereikt. In de vooroorlogse jaren toch bedroeg de export gemiddeld 45 millioen kg per Jaar. Engeland en Amerika namen hier van tezamen 65% af en Duitsland 14%. Een specificatie van 't export-totaal doet wel zien, dat er belangrijke ver schuivingen hebben plaats gevonden. In 1947 namen de Verenigde Staten en Canada tezamen 8.3 millioen kg af, Engeland 11.1 millioen en Scandinavië (voornamelijk Zweden) 4.3 millioen. Engeland werd daardoor onze voor naamste afnemer. Zweden werd even eens een klant van betekenis. De Ver enigde Staten en Canada, schoon voor een belangrijk kwantum in de markt, bleven nog altijd beneden het oude peil, terwijl daarentegen Frankrijk en België meer afnamen dan ooit tevoren. Van de oude Donau-landen was alleen de uitvoer naar Tsjecho-Slowakije ver meldenswaard. NOG ALTIJD „SURPLUS". Waar de export nog steeds aan vele beperkingen onderhevig is, kost het moeite, productie en uit voer met elkaar in overeenstem ming te brengen. De jaarlijkse overproductie wordt opgenomen door 't „Surplusfonds", hoewel dat waarschijnlijk op zijn laatste benen loopt. Voor de hya cinthen vervielen reeds de sane ringsmaatregelen, voor de overige gewassen zullen ze naar alle waar schijnlijkheid binnenkort eveneens worden opgeheven. De tendenz der besprekingen op Chateau d Araen nes laat daaraan geen twijfel be staan. Nu bestaat de neiging, naar dat ge weldige vacuum, Duitsland, te wijzen en te roepen: ziedaar de oplossing van het gehele saneringsvraagstuk! Ons ganse surplus kunnen we aan Duits- !ar.d makkeluk kwijt! Maar het gaat er niet alleen om, onze bollen kwijt -e raken, we zien de tegenwaarde ooi Ingezonden Mededeling gaarne op onze rekening geboekt. En hoe moeilijk dit valt, bewijst het feit, dat het handelsaccoord met Bizonië lange tijd vast bleef zitten op beta lingsmoe il U'kheden Èestaat er een mogelijkheid elders onze bollen te plaatsen, wanneer we voorlopig Duitsland als afnemer van betekenis uitschakelen? Amerika biedt kansen, maar ze zijn uiterst beperkt. De bloembollenteelt in de Verenigde Staten heeft reeds vrij grote afmetingen aangenomen en be paalde groepen zouden de Nederlandse invoer gaarne gecontingenteerd zien. Ook in Canada is dit het geval, en zo- doence kan men daar maar niet onge limiteerd verkopen; hoge eisen worden gesteld aan kwaliteit en conditie, en men is uiterst gevoelig voor „dumping". Zweden ziet zich genoodzaakt, de in voer te contingenteren, om zelf de eind jes aan elkaar te kunnen knopeü. Noorwegen blijft uiteraard beperkt, en Denemarken tracht met hulp, van de Staat een eigen bloembollencultuur tot bloei te brengen. Wat er achter het „Ijzeren gordijn" nog te doen is, blijft vooralsnog in de schoot der toekomst verborgen. Engeland beperkt de import eveneens, daartoe wel genoodzaakt door de eigen, verre van rooskleurige posi tie! OVER DE EVENAAR. Wellicht bestaan er mogelijkheden op het Zuidelijk Halfrond, mogelijkheden, die de volle aandacht van het vak heb ben. Het is in 't bijzonder de verdien ste van prof. Van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse, dat hij deze mo gelijkheden onderzoekt en door talrijke proefnemingen de exporteurs de weg wijst naar grotere afzetmogelijkheden aan de andere kant van de evenaar. Zeer bijzondere eisen toch worden aan de bloembollen gesteld, die naar Zuid- Af rika of naax Zuid-Amerika moeten worden verzonden. Ze moeten daar ginds bloeien op een gans ander tijd stip dan ze hier in de volle grond, doen, ze mogen niet lijden van het langdurig transport, en men dient er rekening mede te houden, dat in de uitgestrekte gebieden daar ginds grote klimatologische verschillen bestaan. Op het laboratorium wordt onderzocht, welke behandeling de bollen daartoe moeten ondergaan. Zo gunt men zich in het bloembol lenvak nimmer rust. Niet alleen door onverpoosd te werken, terwijl overal elders feest werd gevierd, maar ook door voortdurend te zoeken naar nieu we mogelijkheden en afzetgebieden, zo dat mettertijd het bloembollenvak op de gezonde basis van de wet van vraag en aanbod metterdaad kan worden ge saneerd. Arbeiders zullen niet de dupe worden De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, heeft vanochtend bij de opening van het tweedaags congres van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw te Amstredam 'n inleiding gehouden over de huizenbouw in ons land. De minister zeide, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 15.700 woningen zijn gebouwd. In het begin van het jaar bdroeg de maandpro- ductie 2000 huizen. In Juli is de pro ductie opgevoerd tot 3000 huizen per maand. Er is goede grond aan te ne men, dat dit aantal nog zal stijgen. De minister zeide, veilig te kunnen verzekeren, dat de totaalproductie voor 1948 de 30.000 zal bereiken. De regering heeft voor de wederopbouw voor 1949 400 millioen gulden uitge trokken; hieraan zal niet worden ge tornd. In dat jaar hoopt men 'n pro ductie te bereiken van 38.000 wonin gen. En ook dit aantal Is nog niet voldoende. Toch kan dan gezegd wor den aldus de minister dat daar mede het evenwichtspunt is bereikt. De minister deelde nog mede, dat in de afgelopen tijd veel z.g. Duplex-wo ningen voor twee gezinnen zijn ge bouwd. Deze zullen wanneer in de wo ningpositie wat meer speling is geko men, met betrekkelijk weinig moeite kunnen worden veranderd in een-ge- zin^woningen. In vergelijking tot het vorig jaar is de productie dit jaar per werkdag met 40% gestegen. Dit komt rfloor de gro tere toevloed van bouwvakarbeiders, maar bovenal door de grotere arbeids prestatie. Deze is o.a. weer terug te voeren op een betere aanvoer van bouwmateriaal, waardoor minder stag natie is opgetreden. Het is het streven der regering deze aanvoer steeds te verbeteren. De aanvoer hangt echter af van onze deviezenpositie en hierover valt uiter aard weinig te zeggen. Tot dusverre heeft het Marshall-plan ons een goed stuk op streek gebracht. Verder zijn er enige gunstige ontwikkelingen, zo het verdrag met Bizone over de levering van 400.000 ton cement en de handels verdragen met Rusland, Finland en ook dat met Bizone, die onze houtposi tie aanzienlijk zullen verbeteren. Er is derhalve hoop, dat onze bouw productie in stijgende lijn zal blijven. We zullen moeten komen tot 60.000 woningen per jaar. Onder alle voor behoud zei de minister, dat li|j hoopt in 1951 deze productie te kunnen be- reiken. Een van de grootste moeilijkheden ligt in de enorm gestegen bouwkos ten en de te lage huren. Er zal tot betere verhoudingen gekomen moeten worden. De bouwkosten moeten omlaag, de huren iets omhoog. Met grote nadruk wenste de minister echter te verklaren, dat het de poli tiek van het kabinet zai zijn de ar beiders hiervan niet de dupe te doen worden. Dit hele vraagstuk moet aldus be sloot de minister natuurlijk bezien worden in het kader van de te volgen loon- en prijspolitiek. Een verlaging van de bouwkosten is naar het inzioht van de minister mogelijk, nu veel re gelmatiger aan de objecten wordt en kan worden gebouwd dan het vorig jaar het geval was. Ned. Here. Kerk Beroepen te Naald- wlik A v. Santen te Akersloot; te Par- sens C. C. Blitz, res.-legerpred. te Harder- Wbedankt voor Purmerend J. Paplneau Salm te Jullanadorp; voor Mijdrecht J. v. Kuiken te Baarn; voor Nieuwkoop G, J. Hintzbergen te Almkerk. Geref. Kerken Beroepen to Genderen J H dc Boer te Monnikendam. Aangenomen naar Haulerwljk D. Broer, legerpred. te Haarlem. Tnnoiin Bedankt voor Engwierum F. J. Jansen te IJsselsteln F.vang. Luth. Kerk Drietal te Zwolle A. Johannes te Delft, A. K. v. d. Mefj te Nijmegen en C. F S. Stegenga te Wllder- vank-Veendam. Opening studiejaar Ned. Zendlngs- llogeschool. Woensdag 28 September 's middags om 3 uur zal ln tegenwoordigheid van het Curatorium, docenten, zendingsstudenten, deelneemsters aan de cursus voor zen dingsarbeidsters en genodigden het studie- Jaar aan de Zendlngs-Hogeschool te Oegst- geest geopend worden'met een toespraak van de Rector Dr E. Jansen Schoonhoven. Ter gelegenheid van de ingebruikname van het vernieuwde gedeelte van het ge bouwencomplex van het Zendingshuis zal ook ds W. A. Zeydner, voorzitter van de Ver. Ned. Zendingscorporaties, het woord voeren. 100 clandestiene slachtingen in 8 maanden SMAKELIJKE GEHAKTBALLEN UIT HET SPINRAG. In Pernis werd kortgeleden een com pleet abattoir ontdekt, waar tientallen koeien, schapen, varkens en kalveren voor de zwarte handel werden geslacht. In een schuur aan de Buitendijk aldaar ging men ondanks deze inval met het clandestien slachten rustig door. In die schuur van de 52-j. tuinder J. E. is nu deser dagen ook een inval gedaan. Aan ilzeren takels hing met zware kettingen een half afgeslacht paard. In deze om geving van spinrag e.d. stond tevens een nog levende koe haar lot af te wach ten. De slachters, de 43-j. H. B.. de 55-j. H H. en de 43-J.-W. van den B., als mede de 22-j. vrouw N. H. namen bij de komst van de politie de vlucht. Tot een tweede complot behoorden de 55-j. slager H. H. J. Sch. uit Rotterdam en de 52-j. M. van der W. uit Schiedam. De Nederlandse veestapel is alleen al door dit clandestiene abattoir gedurende de laatste acht maanden 100 koeien en paarden armer geworden. Tegen 17 verdachten o.w. de vervoer ders van het vlees en vijf slagers als mede tegen de 37-j. gehaktballenfabri kant Ph. E. van T. werd proces-verbaal opgemaakt. Acht verdachten zijn voor de Officier van Justitie geleid. Emigratiekansen naar Australië VOOR VAKARBEIDERS GOEDE KANSEN! Medio December zal een emigranten- schip, het s.s. „Volendam" met een ruim te voor 1450 man. een reis naar Austra lië maken. Er Is n.l. in dat land grote behoefte aan arbeiders, vooral op het platteland. Met name ook voor niet vak arbeiders zUn er goede kansen, Bij voorkeur worden ongehuwden ge vraagd, of echtparen zonder kinderen in de leeftijd van 2035 jaar. Ook kan een beperkt aantal gezinnen met 1 of 2 kinderen worden geplaatst. Zfj die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben, kunnen zich daar toe aanmelden bij de Gew. Arbeidsbu- reaux. t> Oorlogsgeweld vernietigde 22.000 H.A. bos 8% VAN TOTAAL GING VERLOREN. Blijkens een statistisch overzicht in het thans verschenen jaarverslag over 1945 van het Staatsbosbeheer heeft het Nederlandse bos tijdens de oorlogs jaren aanzienlijke schade geleden. De direct of indirect tengevolge van de oorlog verloren gegane bosoppervlakte bedraagt in totaal ongeveer 22.000 IIA d.i. ruim 8% van de totale met bos bedekte oppervlakte in Nederland (250.000 HA). De schade wordt ge raamd op ca. f. 27 millioen. Het directe oorlogsgeweld bracht de grootste schade aan onze bossen toe. Hierdoor gingen n.l. 10.400 HA verloren met een totale waarde van rond f. 10 millioen. Voorts gingen in verband met het aanleggen van verdedigingswerken, vliegvelden en mijnenvelden en door inundatie ln totaal ca. 5000 HA bos ver loren. terwijl door diefstal 6.600 HA bos vernield werd, ter waarde van f. 9.000.000, Een systematische aanplant en vel ling, zoals bij de wet geregeld, zal ln de toekomst dit verlies kunnen compense ren, waarmede echter geruime tijd ge moeid zal siin. Moordaanslag op taxi-chauffeur te Zaandam DOOR PASSAGIER MET HAMER GESLAGEN. Gisternacht werd men ln Zaandam opgeschrikt door een wild-west geschie denis. De chauffeur B. uit Zwanenburg bij Halfweg stond met zijn taxi voor het Centraal Station te Amsterdam, toen twee mannen hem vroegen of hij hen naar de Parkstraat ln Zaandam kon rij den. Een 45-j. behangerstoffeerder uit Eindhoven zette zich achter in de wa gen en een naar schatting 25-J. tweede persoon ging naast de chauffeur zitten. Bij het Volkspark te Zaandam kreeg hij van de achter hem zittende persoon met een hamer een klap op ziln hoofd. De chauffeur bleef bij rijn positieven, stap te uit de wagen en zette de achtervol ging in op de twee personen, die zich uit de voeten trachtten te maken. Op de, Provincialeweg, kreeg de chauffeur de man te pakken, die hem had gesla gen. Maar opnieuw belandde de hamer op het hoofd van de chauffeur en met zulk een kracht dat de steel brak. Het „moord"-geroep had intussen de aan dacht van verschillende omwoners ge wekt en met vereende krachten werd de 45-jarige stoffeerder in een tuintje eeworpen en door de omstanders in bedwang gehouden. In een touringcar is de man ten slotte naar het politic bureau overgebracht. De tweede persoon is voortvluchtig. De chauffeur had 't gemunt op de per soon die hem aanviel en moest zodoende de ander laten gaan. In het Gemeentelijk Ziekenhuis werd de 6 cm lange wonde, die de chauffeur aan zijn gelaat had opgelonen. verbon den. De Eindhovenaar verklaarde, dat het de bedoeling was geweest de chauf feur van ziln geld te beroven. Hil heeft reeds 21 jaar in een Rijksopvoeding-ge sticht doorgebracht. KONINGIN ONTVING DIRECTEUR VAN DE C.A.R.E. Gisteravond heeft H.M. Koningin Juliana in het Huis ten Bosch de di recteur van de C.A.R.E., Paul Coxniy French, ontvangen, aie H.M. een kerst pakket aanbooa. Een aantal van deze pakketten wordt op het ogenblik in Amerika samengesteld en zal tijdig naar Europa worden gezon-den om als Kerstgaven te woraen uitgereikt. Het pakket, dat aan de Koningin wordt geschonken, bevat om. een gekooate en speciaal bereide kalkoen. HET INSTITUUT VOOR DE PERSWETENSCHAP. Wie aan de leergangen kunnen deelnemen. Gistermiddag is door de heren A. J. Boskamp als voorzitter .van het voor lopig bestuur van de Nederlandse Pers- bioliotheek en prof dr K. Baschwitz namens het Instituut voor Persweten schap een uiteenzetting gegeven om trent het doel en de werkzaamheden van deze twee stichtingen. Deze uiteen zetting werd gegeven in het gebouw Vrij-Nederland aan de Keizersgracht te Amsterdam, waar beide stichtingen een onderkomen hebben gevonden en dat naar de heer Boskamp hoopte, zal uitgroeien tot het „Huls van de pers", een centrum tarn de Nederlandse pers te Amsterdam. Het instituut zal voor alle Neder landse bladen openstaan. Er wordt rekening gehouden met drie categorieën van deelnemers aan de leergangen, welke er gehouden' zullen worden, nX 1. Studenten der universiteit, die hetzij na beëindiging van hun studie journalist willen worden, hetzij in-hun toekomstig beroep nauw contact met de pers zullen hebben en daarom op de hoogte der perswetenschap willen zijn. 2. Journalisten, reeds in de practyk ge vormd, die hun kennis willen verrui men. 3. Toekomstige Journalisten, die alvorens hun leertijd op een redactie te beginnen eerst een goede wetenschap pelijke ondergrond wensen te hebben. Uitdrukkelijk zeide prof. Baschwitz, dat de leergangen slechts middel zijn tot verruiming van kennis. Het vak journalistiek leert men op de redacties. Als docenten zullen eigen leerkrachten 'optreden, terwijl verscheidene hoog leraren hun medewerking hebben toe gezegd. WAT EEN VERRASSING! Toen mevrouw Kraaijenbrink te Doesburg dezer dagen bezig 'was met het schoonmaken van worteltjes, die uit eigen tuin afkomstig waren, ont dekte zij op een gegeven moment wat hards ln een van de worteltjes. Het bleek de gouden ring te zijn, die haar man 12 jaar geleden in de tuin ver loren had! GEMEENTEBELANGEN TE NIJMEGEN BESPROKEN. Gistermiddag werd ln het stadhuis te Nijmegen de algemene vergadering geopend van de Ned. Verenig, voor Ge meentebelangen onder voorzitterschap van jhr dr C. G. C. Quarles van Uf- ford, commissaris der Koningin in Gelderland. In zijn openingswoord hul digde de voorzitter prinses Wilhelmina voor haar wijsheid en beleid in de af gelopen vijftig jaren. Vervolgens richtte de commissaris woorden van waardering aan mr. J. P. de Monchy, die onlangs het voorzitter schap van de vereniging heeft neerge legd. Vervolgens werd besproken het onderwerpt ..D6 aspecten van de in dustrialisatie ten opzichte van de ge meenten". De aftredende bestuursleden P. Slk- kes en J. J. L. M. Terwlel werden her kozen als bestuursleden. 's Middags werden de congressisten op het stadhuis officieel ontvangen door de burgemeester mr Ch. Hustinx. £r gaat niets boven PUDDING CUSTARD- MAÏZENA BIJZONDERHEDEN OVER MOORD OP PLANTER NIJHUIS. In aansluiting op eerdere berichten inzake de dood van de planter Nijhuis, schoonzoon van Admiraal Helfrich, van de onderneming Kawoeng, kan. thans het volgende worden gemeld: Een bende van ongeveer 130 man overviel de onderneming. BIJ 'n vuur gevecht tussen de bende en de onder- nemingswacht sneuvelden de employé Nijhuis en de wachtcommandant Re- sosentiko. Nijhuis werd dodelijk getroffen toen hij zich moedig een weg baande naar de jeep van de onderneming om hulp te halen. De technisch geëmployeerde Ten Veen liep met een lid van de on- dernemlngswacht uren over de sawaihs om militaire hulp te halen. De administrateur, Hutschenruyter, die 20 jaar geleden Kawoeng schiep uit het moeras, ontsnapte op wonder baarlijke wijze aan de dood. De bende nam o.a. f. 1500 aan contanten mee, alsmede textiel voor een waarde van f. 1400. Vermoed wordt, dat de wegge lopen ex-Mandoer, thans lid van een roversbende, de hand heeft gehad in deze aanval, SCHANDDAAD OP TWEE NEDERLANDSE SOLDATEN. De dienst Legercontacten heeft be kend gemaakt, dat op 18 September in West Java de lichamen zijn gevonden van twee Nederlandse soldaten, die „met parangs letterlijk In stukken waren ge hakt" Eén der soldaten leefde nog toen hij werd gevonden, doch overleed spoe dig daarna. Zij hadden deel uitgemaakt van een patrouille, die op 14 September in een hinderlaag viel, waarna zij waren gevangen genomen. Ingezonden Mededeling COLLECTE-DAG Zat-erdag. 25 September '48 voor het Medisch Kleuterdagverblijf, Boerhaave- laan 4. Leiden. SCHEEPSBERICHTEN. BACHUS. 22/9 te Rotterdam van Am sterdam naar Alexandrlë; BOSKOOP, 22/9 te Antwerpen van Madeira naar Amsterdam; BREDA. 23/9 te Callao van Guayaquil naar Mollendo; DAENE 22/9 te Oran van Gibraltar naar Genua; HERA 22/9 te Paramaribo van Lissabon naar Demerara: HOEGH CYGNET. 21/9 van Puerto Plata naar San Juan; ODYS SEUS, 22/9 van Llvorno naar Catania; ORNEN, 22/9 van Gdynia naar Amster dam; ROELF, 22/9 van Bremen naar Amsterdam: STENTOR. 22/9 van Malta naar DJldJelli; STRABO. 22/9 van Cux- haven naar Amsterdam: STUYVESAN1, 22/9 van Madeira naar Paramaribo; TI TUS. 22/9 Gibraltar gepasseerd van Rot terdam naar Algiers.on/rt Nederlandd AMSTELDÏEP. 22/9 te Port Said van Genua naar Suez; BALI, 22/9 van Batavia naar Soerabaya; LOM BOK. 17/9 van Los Angelos naar Taco- ma: ROEPAT. 22/9 te Suez van Port Soedan naar Port Said. VInice en Co. AALSUM, 23/9 de Ant werpen van Amsterdam naar Marseille: HEELSUM. 22/9 van Luderltzbay naar Kaapstad: LARENBERG 22/9. 1250 mijl ten Westen van Bishop van Am sterdam naar Montreal: LEERSUM. 21/9 Key West gepasseerd, van Galveston n. Rotterdam. Holl.Oost Afrika lilnen BLOEM FONTEIN. 22/9 van Marseille naar Sout hampton: LEKKERKERK. 22/9 van Mo zambique naar Port Amelia; ZONNE- WIJK. 22/9 te Antwerpen van Teneriffe naar Amsterdam. Holl,—West Afrika lijnen JAAR- STROOM. 23/9 te Antwerpen van R dam naar Bordeaux. Wijsmuller Slbt. HECTOR. 22/9 te Rotterdam van Alloa met een landings vaartuig op sleeptouw. K.H.L AMERICAN LOWYER. 22/9 van Amsterdam naar Rotterdam: AM- STELLAND. 21/9 van Fortaleza (thuis reis). LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. AARDIJK. 23/9 van Houston te Mobile; AMSTELDIJK. vermoedelijk 26/9 van Ant werpen te Rotterdam verwacht; ARNE- DIJK,, New OrleansRoterdam, 23/9 te Londen; AVERDIJK. 23/9 van Baltimore te Norfolk; BLOMMERSDIJK. 22/9 van Philadelphia te Boston; DELFTDIJK, 23/9 van Rotterdam te Vancouver: RADJA.24/9 van Balboa naar Los Angelos: ROEPAT, ColomboNew York 24/9 van Port Said; SANDENBURGH. 24/9 van Helsinki te Kotka; SLAMAT. RotterdamJava pass. 94/9 Dungeness; SLOTERDIJK, 24/9 van New Orleans naar Newport News; STAD "AARLEM. RotterdamSavona. pass. 24/9 Kaap St. Vincent; STREEFKERK, Madras —Rotterdam. 24/9 te Napels; SUMATRA. AmsterdamJava. pass. 24/9 Eastbourne: WESTERDAM, 23/9 van New York te Bal timore; WESTLAND, Amsterdam—Buenos Aires pass. 23/9 St. Pauls Rock: WOENS- DRECHT (T). 22/9 van Curasao te Isle of Grain verwacht. VOOK ZATERDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.16. „Maria ter ere": 7.45: morgengebed; 8.00; nieuws; 8.16: pluk de dag; 9.00; voor de vrouw; 9.05: morgenconcert; 10.00: voor het kind; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Kostelanetz en zijn orkest; 12.00: Angelus; 12.03. muzikale melange; 12.30: weeroverzicht; 12.33 Metropole orkest; 12.55: Zonnewijzer; 1.00: strijdkrachten; 1.30: Metropole orkest: I.50: film en toneel; 2 10: ïilmselectles; 2 20: Engelse les; 2.40: musette palet; 3.15: kamermuziek; 3.45: Vaudeville strijkorkest; 4.20 het Wit Gele Kruis, lezing; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans, lezing; 5 00: de Wigwam; 6.00: André de Raaff en jaq. Schutte; 6.15; Journalistiek weekover zicht; 6.30: strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: causerie; 7.30: Spaanse liederen; 7.45: uitzending voor Nederlanders ln Duits land; 8.00- nieuws; 8.05: de gewone man; 3.12: Fragmenten opera Lohengrin; 8.20: Henri de Greeve; 8 50: Victor Silvester; 9.00: negen helt de klok; 10.00: weekend serenade: 10.30: Sandy Macpherson. orgel; 10.37: actualiteiten; 10.45: avondgebed; II.00: nieuws: 11.20—12.00: Antonln Dvo- rak-programma. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15; lichte muziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: lichte morgenklan ken; 9.30: waterstanden; 9.35: koorzang; 10.00: VPRO morgenwijding; 10.20: radlo- foullleton; 10.36: recital; 11.00: uitzending voor de arbeiders; 12.00: „Vlncentlno" o. 1. v. Frans Poptle; 12.30; weerpraatje; 12.33: Cor Steyn aan het orgel; 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: gevarieerd programma; 2,00: uitzending voor en door de A.JC; 2.20: Koninklijke Militaire Kapel; 2.50: lezing; 3.15: omroepkamcrorkest; 4.00: causerie; 4.14: Louis Davids en Pils en Tabet zingen, gr.pl.; 4.45: sportpraatje; 5.00: nieuws van de platenmarkt; 530: om en nabij de twintig: 6.00: nieuws; 6.15: filmselecties; 7.00: artistieke staal kaart. VPRO 7 30: nieuwe kerkorden; 7.45: Vrijzinnig Prot. ln de tropen; VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8 15; omroeporkest: 9.00: socialistisch commen taar; 9.15: ..De bonte bal", revueprogram ma; 10.00: Vindobona Schrammel'n; 10.30; The Ramblers; 11.00: nieuws; 11.1512.00; plaatjes tot besluit. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Geluidsfilm ..Een lied van onzo aarde", 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Chopin-avond Theo van der Paa, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2