De zitting der V.N. te Parijs Geen vrolijk Parijs Republikeinen strijden met wisselend succes WEERBERICHT Communisten geven zich over Djombang en Malang bij Tot Sept. volgend jaar 200 gram vlees per week Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 No. 26498 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: JL W. Henny Hoofdredactie :'B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week mJ.v. 1 October a.s.: f4,15 per kwartaal, 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Diverse sprekers Na Marshall nam Modzelewski, de Poolse minister van Buitenlandse Za ken het woord. Hij veroordeelde de Britse luchtbrug, de Londense confe rentie over Duitsland en de „Ameri kaanse Interventie en de tegenwoordig heid van Britse troepen in Grieken land". De Duitse kwestie viel buiten het be reik der V.N. Het Duitse vraagstuk, al dus de Poolse minister kan slechts op gelost worden door een overeenstem ming tussen de vier mogendheden. Er was gewaarschuwd tegen „de gevajen die voort zouden kunnen vloeien uit de stichting van bizonie". De Londense conferentie was een instrument voor de verdeling van Duitsland. Het enige pro gram voor een vreedzame regeling voor Duitsland was op de conferentie te Warschau geformuleerd. De „hersenschimmige luchtbrug" was slechts het gevolg van de unilaterale politiek, welke voortkwam uit de con ferentie te Londen. Berlijn door de lucht van kolen te voorzien was een economische absurditeit. De bouw van de luchtbrug was tegen de vrede ge richt. Over de Palestijnse kwestie was op de tweede zitting der algemene vergadering beslist. Indien de V.N. getracht zouden hebben het aanvaarde plan uit te voe ren in plaats van dit tegen te werken zou veel bijgedragen zijn tot het succes en de autoriteit der VN. De verdedi gers van eigen belangen, in hoofdzaak oliebelangen, hebben gepoogd en pogen nog steeds de verwezenlijking van het genome^ besluit te verhinderen. Daar om was er thans geen vrede in Pa lestina. Bij de huidige zitting mocht men niet afdwalen van de rechte weg, die naar een vreedzame oplossing van het Palestijnse vraagstuk voerde. De regeling van deze kwestie moest be kroond worden met de toelating van Israël tot de VN. Hij drong ten slotte aan Franco- Spanje op de agenda te brengen, het geen z.i. acuter was dan ooit. Paris bey el Choery (Syrië) verklaar de. dat, gezien de gespannen verhou ding tussen de grote mogendheden, de Veiligheidsraad thans gedoemd was hulpeloos en machteloos te blijven, zon der een passend leger om de genomen besluiten te doen uitvoeren. De macht van de Veiligheidsraad was beperkt tot bemiddelingswerk. dat moreel gesteund werd door de V.N. In deze toestand waren de resoluties van de Veiligheids raad gedoemd om in vergetelheid te raken. Zolang de grote mogendheden elkan der als rivalen in plaats van als ge allieerden beschouwden, kon er geen hoop op een gezonde vrede zijn. Aangaande Palestina zeide hij, dat de V.N. geen oplossing konden verwachten, daar de zaak niet gebaseerd was op de beginselen van rechtvaardigheid. De Venezolaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Blanco, deed een be roep om de vrees uit de wereld te ban nen. Hij verklaarde voorstander te zijn van de toelating van enige landen, zo als Italië en of de handhaving van de kleine assemblee", of een vrijwillige beperking van het recht van veto. Voorts was hij voorstander van een onbeperkte internationale contróle van Montgomery over oorlogsgevaar Tijdens een in Wales gehouden rede voering in het kader van de actie tot het werven van 100.000 recruten voot* het reserveleger wi Engeland heeft veldmaarschalk burggraaf Montgomery, chef van de generale staf van het Britse rijk verklaard: „Terwijl ik niet de nadruk wil leggen op het oorlogsge vaar, wil ik het ook niet verdoezelen. Ik wil alleen maar zeggen, laat ons de zekere weg nemen, wat er ook gebeurt. Er hangt op het ogenblik een on behagelijk soort vrede over de wereld en daarom is het noodzakelijk gewor den op militair gebied zekerheid te hebben". DE FRANSE LOON-POLITIEK. De Franse ministerraad heeft besloten tot een herwaardering der lonen, zodat de gezamenlijke lasten, door de onder nemingen te dragen (lonen, belastingen en sociale lasten) met 15 procent ver hoogd worden. Dit besluit heeft echter geen verande ring gebracht in de plannen van de drie grote Franse vakverenigingen wat be treft de staking gedurende twee uren op heden. De C.G.T. wijst *er op, hoe de pryzen 36 pet. stegen! Gisteren is inmiddels bekend gemaakt, dat de lonen bij de Pariise metro bin nenkort verdubbeld zullen worden. De lonen voor personeel van de treinen naar de voorsteden zullen 60 procent stiigen. Het broodrantsoen wordt van 300 gram op 350 gram gebracht. Te Parijs zullen niettemin van heden morgen 4 uur tot morgenochtend 4 uur geen ondergrondse spoortreinen of auto bussen rilden. BIJNA OVERAL DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel overdrijvende wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige en langs de Waddenkust tijde- IPk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tempera tuur. 25 SEPTEMBER: Zon op: 6.30 uur: onder: 18.32 uur. Maan op: 21.28 uur; onder: 14.43 u. (V.M.). Hoog water te Katwijk te 7.34 'en 19.57 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's atoomwapens en een verbod deze te vervaardigen. De reeds bestaande moesten vernietigd worden. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Ahmed Mohammed Kas- jaba pasja, verklaarde, dat de vrede in het midden oosten en in de gehele we reld werd bedreigd door een injectie in Palestina van een heterogene bevol king uit alle delen der wereld". Hier- dooy werden de inheemse Arabieren verjaagd Een half millioen Arabieren was nu dakloos. Het Palestijnse vraag stuk moest rustig behandeld worden. De voorstellen van Bernadotte waren bedoeld als basis voor besprekingen. Er moesten tegenvoorstellen gedaan wor den en ten slotte moest een oplossing gevonden worden, welke door beide par tijen aanvaard werd. De toekomst der Italiaanse koloniën moest geregeld wor den in overeenstemming met de wen sen der inheemse bevolking. Hierop volgde schorsing tot heden. Uit Palestina De Israëlische eerste minister, David Ben Goerion, heeft medegedeeld, dat er een beloning van 5.000 pond sterling is uitgeloofd voor inlichtingen, die kun nen leiden tot de arrestatie van de moordenaars van Bernadotte. De Israëlische ministers hebben brie ven ontvangen waarin zij met de dood worden bedreigd voor hun maatregelen tegen de splintergroep van de groep- Stern „Vaderlands front". David Woodford, correspondent van de „Daily Telegraph" en John Nixon, correspondent van de BJB.S. in het midden-oosten, zijn gedood toen een Arabisch vliegtuig verongelukte bij de Transjordaanse grens. Ook werd een Arabische passagier gedood. Alle drie waren zij uit het vliegtuig gesprongen toen het de grond naderde. In een Arabisch rapport werd verklaard, dat het vliegtuig verongelukte, nadat een Joods vliegtuig er op had gevuurd, bo ven Tiberias, Spanning in en om de U.N.O. Onze Franse correspondent telefo neerde hedenmorgen: De aanblik van de Franse hoofdstad zal vandaag de diplomaten van het kwestie met groot fanatisme besproken door de Poolse afgevaardigde, die Mar shall en zijn plan heftig attaqueerde, terwijl ondertussen de Amerikaanse mi nister deed alsof hij in het lezen van een krant verdiept was. Intussen hebben de 3 Westelijke Mo- Paleis Chaillot weinig meer aan het gendheden een nieuwe nota naar Mos- klassieke „Gay Paris" kunnen doen j kou gezonden, van welks antwoord het denken. af zal har gen, of Berlijn de komende Vanmiddag zullen n.l. alle winkels, i weken in Parijs besproken zal worden, fabrieken en overheidslichamen het In diplomatieke kringen gelooft rrten, werk neerleggen en de metro, auto-i dat men uiterlijk tot Woensdag of Don- bussen en radio staken de gehele dag. derdag a.s. op antwoord zal willen Zo stygt dus de spanning buiten het i wachten. Mocht dit antwoord onbevre digend zijn, dan zal de Berlijnse kwes tie officieel door de Veiligheidsraad be sproken moeten worden. Sommige waarnemers geloven, dat gebouw van de UNO en daarbinnen stijgt die spanning eveneens. De eerste episode, waarin de gedele geerden elkaar en ae wereld van hun oprecote wil tot toenadering en harts tochtelijke liefde voor de vrede tracht ten te overtuigen, werd reeds afgeslo ten, toen de verkiezing der presidenten van de 6 comimssie: ter tafel kwam. Zoals men weet, werdui al deze 6 voor zitters uit 'het westelijk kamp gerecru- teerd, en vele waarnemers meenden deze uitslag te kunnen inter,v eieren als een gevolg van de er.<i giekere houding, die Marshall t.a.v. Meskou toegeschreven wordt en welke weinig hoop op een compromis zou laten voortbestaan. Met grote belangstelling, om niet te zeggen spanning, werd daarom giste ren de rede van de Amerikaanse mi nister tegemoet _ezien, en men kon vaststellen, dat zijn woorden een in druk van matiging hebben achtergela ten. De Rusten werden alleen in zeer bedekte termen aangeduid en op be dekte wijze beschuldigd van zaken, die slechts gesluierd' werden aangegeven. Een zestal punten stipte Marshall niettemin aan, die hij in Parijs gaarne zou zien opgelost. Hieronder vallen: Palestina, Griekenland, de kwestie van de atoombom, beperking der bewape ning en Indonesië, t.a.v. welke kwes tie hij hoopte, dat zonder verder bloed vergieten de souvereiniteit van de In landse volkeren bevestigd kon worden in voortdurende samenwerking met Ne derland. Berlijn, dat men het zwaard van Damocles der UNO-zitting noe men kan, werd door Marshall niet ge noemd. Daarentegen werd de de reacties van de Russen zeer heftig zullen zyn en dat de kans niet is uit gesloten, dat de Sovjet-Unie en haar satellieten zich terug zullen trekken uit de UNO. Verkiezingen in Frankrijk toch uitgesteld De eerste minister, Queuille heeft de Nationale Vergadering het voorstel ge-- daan de gewestelijke verkiezingen, die in October zouden plaats hebben, enige maanden uit te stellen. De regering is daarmee van koers veranderd, aange zien zü aanvankelijk had verklaard geen standpunt in dese kwestie te zullen ver dedigen. Woensdag heeft de assemblee een motie der socialisten tot uitstel der verkiezingen verworpen. Gisteren aanvaardde de Kamer een regeringsmotie van dezelfde strekking en wel met 291 tegen 286 stemmen. De verkiezingen zijn thans uitgesteld tot Maart. Dit zou te danken zün aan de steun der radicalen. Het systeem der evenredige vertegenwoordiging zal niet worden toegepast. Voorts is bekend geworden, dat twee leden van het kabinet hun aanblijven hadden verbonden aan de voorwaarde, dat de verkiezingen in October zouden plaats hebben. Het zijn de minister voor wederopbouw. Petit en de staatssecre- Duitse taris van voorlichting, Mitterand. Straf der vijf Berlijners verlicht Het Sovjetrussisch militair tribunaal te Berlijn heeft de vonnissen van 25 jaar dwangarbeid, uitgesproken tegen vijf Duitsers, die schuldig verklaard werden aan anti-Sovjetrussisch optreden tijdens de grote anti-communistische demon straties op 9 September, veranderd in 1 tot 8 jaar dwangarbeid. Natuurlijk op het motief, dat dese Ber lijners slachtoffer zijn geworden van de fascistische opruiers als dr Suhr, Frie- densburg etc. Horst Stern, een dezer vijf, met het vonnis van één jaar dwangarbeid, werd voorwaardelijk vrijgelaten. SOCIALE EN POLITIEKE ORGANISATIE VAN TSJECHO- SLOWAAKSE UITGEWEKENEN. Het voormalige Tsjecho-Slowaakse parlementslid dr Vladimir Krajina, al gemeen secretaris van de voormalige Tsjecho-Slowaakse nationale socialis'i- scne partij, heeft te Londen de stich ting gemeld van een sociale en politieke organisatie van Tsjecho-Slowaakse uit gewekenen. genaamd „raad van vrij Tsjecho-Slowakije". De raad zal centra hebben in alle landen, waar zich Tsje cho-Slowaakse uitgewekenen bevinden, die na de Februari-gebeurtenissen hun land verlieten. Hun aantal bedraagt ln totaal rond 20.000. VERKLARING VAN DE NIZAM VAN HAIDERABAD. De Nizam van Haiderabad heaft ver klaard, dat de Razakars (militante moslems) in zijn staat nazi-methoden gebruikten in *de acht maanden voor afgaande aan de inval der Indische troepen. Hij deelde in een radiorede mede. dat hij hevel had gegeven dat alle delegaties van Haiderabad, die naaj- het buitenland waren uitgezonden door het kabinet van Laik Ali, moesten worden ontbonden. Na de „politionele actie" van India is het kabinet Laik Ali naar huis gestuurd. Dit kabinet, zo ver klaarde de Nizam, was hem opgedron gen. Ondanks zijn wens tot een rege ling met India te komen, hadden de Razakars hem gedwongen de voorstel len van de Indische regering te ver werpen. De Nizam noemde dit „de ware fei ten van de toestand in Haiderabad". Hij waarschuwde alle Mohammedanen in de wereld „niet het slachtoffer te wor den van propaganda". Vertraging demobilisatie- schema in Indonesië Te Batavia is officieel medegedeeld: In verband met de gespannen toe stand in de Republiek heeft de Le gercommandant zich genoodzaakt ge zien, een tijdelijke maatregel te treffen ten aanzien van de repatriëring der in Indonesië aanwezige troepen. Ten gevolge hiervan is de uitvoering van het demobilisatie- en recuperatie schema tijdelijk vertraagd. (Gelijk bekend, had generaal Spoor daarop reeds eerder gezinspeeld. Red. L.D.). Ponorogo en Ngawi in bun handen Anlara meldt uit Djokja, dat de gevechten rond Madioen Morden voortgezet. Te Blitar is de Republi keinse politic er in geslaagd, plaatse lijke opstanden in dc omgeving dezer plaats te voorkomen. De Republikein se troepen ontmoetten tegenstand bij de ontwapening der troepen van ma joor Dachlan, die naar de commu nisten was overgelopen en thans te Madioen vertoeft. Zowel in dc omge ving van Djombang als ten Zuiden van Malang hebben de communisten zich zonder tegenstand overgegeven. Er zijn gevechten gaande in en rond Ponorogo, dat in communistische handen is. Antare wijst er op, dat bovenge noemde berichten zijn ontleend aan be richten uit de betrokken' gebieden, doch niet door de militaire autoriteiten te Djokja zijn bevestigd. NGAWI IN COMMUNISTISCHE HANDEN. Ngawi, 30 K.M. N.W. van Madioen is, volgens te Djokja ontvangen berichten, in handen der communisten gevallen, na een gevecht van een dag. Ten aanzien van Solo meldt Antara, dat de situatie aldaar normaal is, na dat de opstandelingen de stad in Zui delijke richting hadden verlaten. Volgens een militaire woordvoerder zijn deze opstandelingen teruggeslagen uit hun sterkten te Soekoardjo, 15 KM. bezuiden Solo, terwijl de Republikeinse troepen de opmars voortzetten in meer Zuidelijke richting. Op hun terugtocht bezetten de op standelingen Wonogiri, dat weer 15 KM. Zuidelijker is gelegen. De troepen der opstandelingen bestaan uit het voor malige Republikeinse bataljon van „Gadja Mada", de Alri (de Republi keinse marinetroepen) en formaties van de Pesindo. Hun totale sterkte wordt door de militaire autoriteiten niet ont huld. Alvorens terug te trekken hebben deze troepen een spoor- en een ver- keersbrug opgeblazen om de opmars der republikeinse troepen te bemoeilij ken. REPUBLIKEINEN HEROVERDEN WALIKOEKOEN EN SARANGAN. De militaire .autoriteiten te Solo hebben onthuld, dat de Republikeinse regeringstroepen gisteren Walikcokoen en dc bergplaats Sarangan hebben heroverd. Beide plaatsen zijn gelegen aan de Westelijke grens van het door de communisten bezette gebied. De uit Solo terugtrekkende opstande lingen hebben Wonogiri bezet en daar een „leger- en volksregering" uitgeroe- Om ook de prinsesjes in de gelegenheid te stellen Leonard Roggeveens jeugd- openluchtspel „Wij herdenken" te zien werd Woensdagmiddag op Houtrust een speciale voorstelling gegeven. De aankomst van H.M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op Houtrust. Import gebonden aan deviezenvoorraad (Van onze Parlementaire Redacteur). ONZE VLEESVOORZIENING In de zitting der Tweede Kamer heeft de heer Suurhoff (Arbeid), minis ter Mansholt een serie vragen gesteld inzake de vleesschaarste. Deze ant woordde daarop met een uiteenzetting over de inkrimping van de varkens- en pluimveestapel wegens het tekort aan granen welk tekort nog in de afgelo pen winter noopte tot het invoeren van de kcuzebon en verlaging van het bioodrantsoen Naast deze hoofdoorzaak van ae vleesschaarste, die voor geheel Europa gold, kwam de droogte van de zomer '47. Deze dwong de boeren toen. extra veel rundvee voor de slacht te leveren, waardoor ook de rundveestapel afnam. Thans willen zij die graag aan vullen, nu er een prachtig grasjaar is, terwijl ook de aantrekkelijke melkprij zen het aanbod van slachtvee vermin derde. Verplichte levering noch hogere prijzen zijn daartegen een goede reme die. Alleen import kon helpen: maar die is gebonden aan onze deviezenvoor raad. Blijvende verbetering kan slechts ko men van verhoogde eigen productie, die de minister ongeveer over een jaar, dus omstreeks September 1949, verwacht. Tot die tijd zullen wij het moeten blijven stellen met een rant soen van 200 gram per week. Wegens onvoldoende vriesruimte zal er enkele weken wel eens 250 gram gegeven moeten worden, waartegen ook wel enige keren zal moeten worden vol staan met een rantsoen van 400 gram in drie weken. Maar de gemiddelde hoeveelheid is 200 gram per week, die thans weer verzekerd is. De lopende bon tot half October zal de laatste bon zijn. waarvan ,de duur verleend is. Misschien zal er in deze periode 100 gram extra gegeven kun nen worden. VERGUNNINGEN PERSONEN VERVOER. De heer Fokkema (AJt.) vroeg mi nister v. Schaik om de zittingen van de commissie Vergunningen Personenver voer, die dezer dagen te Leeuwarden aanvangen, uit te stellen tot de Wet Autovervoer Personen herzien zal zijn. De heer v. Schaik verklaarde zulks onmogelijk, daar de wet dit verbiedt. Maar wel zal de commissie haar beslis singen tot na die herziening uitstellen. Ook daarna zal men zich nog voor de commissie kunnen uiten, zodat aan alle bezwaren recht zal wedervaren. Tot slot werden de commissies der Kamer benoemd, de afdelingen getrok ken en de voorzitters daarvoor aange wezen. Voorzitter Kortenhorst vermaande de leden, wat minder van papier te spre ken waardoor de discussies aan leven digheid zullen winnen en nodeloze her halingen van opmerkingen zullen wor den voorkomen. BINNENLAND t— De heer H. P. J. Ketwlch Verschuur, directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, vertrekt Zondag van Schiphol naar Bayroeth voor de hulpverlening aan vluchtelingen ln Palestina en omliggende Arabische landen. Een dag later dan ln de bedoeling lag. Is gireren het nieuwe motorschip „Slamat" van de Kon. Rott Lloyd op zijn maidentrip naar Batavia vertrokken. On der de passagiers bevindt zich de adviseur van het kabinet van de Luit. G.G., Jhr C. H. V. de Villeneuve. De „Slamat" heeft ook 10.000 Nlwin-Kerstpakketten aan boord. Doordat een lamp onder het kaf was blijven branden, brak brand uit ln de grote voorraadschuur van de boerderij van de heer T. Wolters te Aduart, welke geheel ln vlammen opging Van de aangrenzende boerderij kon slechts een klein gedeelte gespaard blijven. Grote hoeveelheden graan en aardappelen verbrandden, evenals een aantal varkens. De radartoren, die tijdens de bezet ting door de Duitsers op het eiland Ter schelling werd gebouwd. Is thans opge blazen. De Staatscourant bevat een prljzen- beschikking rlvlergrlnd 1948, een beschik king tot vrijlating van de prijzen voor binnenlandse natuur- en mergelsteen en een beschikking tot vrijlating van de prij zen voor strandschelpen. Dc minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J. In 't Veld heeft gistermorgen de eerste betonmortelfabrlek ln Nederland, gevestigd aan het Haring vliet te Rotterdam, geopend ln tegenwoor digheid van de secretaris-generaal van zijn Departement; ir Mouton, burgemeester mr P. J. Oud en tal van gemeentelijke auto riteiten en vooraanstaande figuren uit de bouwwereld en commerciële kringen. Gistermorgen trachtte de 73-jarlge Th. G. op de Prins Hendrikkade te Am sterdam nabij het Lloydgebouw op een motorwagen van lijn 24 te springen. HIJ viel echter en wera gegrepen door de bijr wagen. De man was op slag dood. Op 29 September a.s. vertrekt het m.s „Hydra" uit Amsterdam naar Wil lemstad" en Oranjestad. Op dezelfde dag vertrekt het s s. ..Ardea". eveneens uit Amsterdam, naar Paramaribo. Met belde schepen kan zeepost worden mc-egezonden naar de gebiedsdelen in de West. mits niet later dan op 26 September a s. wordt gepost. Op 24 September a.s. vertrekt het m.s. „Johan van Öldenbarnevelt" met troepen naar Indonesië. De opvarenden kunnen In Port Said en direct bij aan komst ln Batavia post ontvangen, mits deze^ uiterlijk resp. 26 September en 11 October ter post bezorgd wordt. BUITENLAND Het Britse Hogerhuis heeft met 204 tegen 34 stemmen het regeringsvoorstel afgekeurd, volgens hetwelk het Hogerhuis een wet niet twee Jaar, doch slechts één Jaar kan tegenhouden. Het wetsontwerp zal ln dc \olgende zitting weer aan het Lagerhuis worden voorgelegd, teneinde het veto van het Hogerhuis te niet te doen. Dc Internationale Rotary heeft te Keerbergen ln België een internationale Beneluxconfercntle gehouden, om onder de Rutaryledcn nuttige contacten te scheppen voor de ontwikkeling van de nieuwe ban den tussen België en Nederland. Deze con ferentie ls door, talrijke Nederlandse af gevaardigden bijgewoond. SJaflq Ades. aangeduid als een Iraaks mllllorinair, ls in het openbaar te Basra opgehangen na schuldig te zijn bevonden aan de levering van wapens en andere militaire uitrusting aan de Zionisten Een wcrvcl'-torm boven Havanna heeft tien personen het leven gekost. De schade bedraagt ongeveer 3 millloea dollar. De directeur van dc afdeling voedsel en landbouw van de E.C.A., Fitzgerald, heeft verklaard, dat tegen de komende herfst- Europa zal beschikken over 95 pro cent van de hoeveelheid voedsel, die het voor de oorlog had. HIJ waarschuwde echter, dal de kwaliteit minder goed zal ziln dan die van 1939. In de meeste ge bieden zal v zeer weinig vlees zijn. George Plrlnsky. Bulgaars elder van het ,.Pan-Sluvlscb congres" ln de V.S.. is te Chicago gearresteerd als ..vreemdeling, die behoort tot een organisatie, welke ge welddadige omverwerping van de Ameri kaanse regering voorstaat". HU kwam ln 1926 ui', Bulgarije naar de V.S. Volgens het Franse persbureau zijn bij de ontploffing, die het militaire kwar tier in dc stad Laghouat (Algerlë)1 ver- nlejde, 23 personen gedood en 100 gewond. luitennni -generaal Izvdor Modelskv. militair attaché aan de Poolse ambassade te Washington beeft medegedeeld, epn bevel van ae Poolse regering, naar zijn land terug te keren, niet te willen op volgen. Vanochtend zijn 14.000 ambtenaren en arbeiders der gemeentedienst van Rome ln staking gegaan, daar de gemeenteraad hun looneisen had verworpen. pen. De Republikeinse civiele en mili taire politie werd er door de opstande lingen ontwapend. De republikeinse ambtenaren werden gedwongen te verklaren, dat het Repu blikeinse regiem had opgehouden te be staan. Inmiddels hebben ontvluchte op standelingen, die aan de zuiveringsac ties te Solo ontkwamen, ten Noorden van Solo posities ingenómen te Gcmo- long en Kalioso, ongeveer 20 KM. be noorden Solo aan de spoorweg van Solo naar Semarang. HOOFDOFFICIEREN IN STAAT VAN BESCHULDIGING. Het Republikeins Militair Gerechts hof heeft een aantal hoofdofficieren, o.w. kolonel Djokosoejono (gelijk bekend belast met het militair commando te Madioen), in «verband met „rebellie" in staat van beschuldiging gesteld, aldus een mededeling van het Republikeins ministerie van Defensie. De betrokkenen bevinden zich allen in door de commu nisten gecontroleerd gebied. Zij zullen, zodra dit mogelijk is. voor het Gerechts hof gedaagd worden. Het Republikeinse militaire hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat Iedere officier, die gevolg geeft aan de oproep van Diokosoejono tot bespre kingen te Madioen, als „rebel" zal wor den beschouwd. SJARIFOEDDIN: „WIJ ZIJN NIET BANG!" Sjarlfoeddin, die, zoals bekend, be last is met het secretariaat van defensie in het communistische politiebureau ln de Republiek, heeft voor de communis tische radio, te Madioen een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat hij de uitdaging van de Republikeinse rege ring. welke aankondigde, dat „rebellen" zullen worden vernietigd, aanneemt. „Wij zijn niet bang voor deze uitda ging", aldus Sjarifoeddin. Hij ontkende dat het niewe regime communistisch is, en vervolgde: „De Republikeinse grond wet blijft onze grondwet, de roodwitte vlag blijft onze vlag. het Indonesia Ra- ja blijft ons volkslied." Dc republikeinse regering verwijdert zich steeds verder van het volk, aldus Sjarifoeddin, die zijn aanhangers, ook buiten het gebied van Madioen, opwekte „de strijd van het volk" te steunen. REPUBLIKEINSE VERKLARING UIT NEW YORK. Het Republikeinse voorlichtingsbureau te New. York gaf gisteren een verklaring uit betreffende de communistische op stand tegen de Republikeinse regering, waarin o.a. gezegd wordt, dat de rege ring van de Republiek altijd de commu nisten heeft toegestaan langs legale we gen hun werk als oppositiepartij te doen. „Maar nu de communisten geweld willen gebruiken, is de Republiek be sloten eeweld tegenover geweld te plaat sen en de gewapende oostand met ilze- ren hand te onderdrukken". De verklaring voegt hieraan toe: ..De handen van dc communisten krijgen kracht door het gevoel van teleurstel ling, dat ook gevoeld wordt door de ge hele Indonesische gemeenschap, welke het gevolg is van de politieke onderhan delingen. dié de Hollanders nu al negen maanden lang zonder enig resultaat voeren. Ook de strenge Hollandse blok kade. die de Republiek belet een achter stand van zes jaren op gebied van tex- tiel. medicijnen, en consumptiegoederen in te halen, heeft de communisten uit- •tehreid nropagandamaterlaal verschaft. De verklaring besluit: „Het voortbe staan van de democratie in Indonesië hangt af van een snelle regeling van de nolitieke situatie en van een vrile han del in goederen tussen Indonesië en de rest van de wereld. Russen veroorzaken nieuwe moeilijkheden te Berlijn Een zegsman van het hoofdbureau van politie ln de Sovjet-sector heeft ver klaard. dat de met licentie der Weste lijke bezettingsmogendheden verschij nende Duitse bladen ln de Sovjet-sector in beslag zijn genomen, ingevolge een order van de Sovjet-autoriteiten, vol gens welke alle Westelijke bladen in de Oostelijke sector gedistribueerd moesten worden via het centraal controle bureau van de Sovjets. De bladen „Die Welt" en „Der Ku- rier" hadden deze order wel opgevolgd en ziln dus niet in beslag genomen. Het met Britse vergunning verschij nende blad Sozlal-demokrat meldt, dat de uitgevers van alle Berlijnse ochtend bladen. die met vergunning van de Wes- o,iiko bezettingsmogendheden verschij nen, besloten hebben, de Westelijke mi litaire besturen te verzoeken alle bijkan toren van met Russische licentie ver schijnende bladen in de Westelijke sec toren te sluiten. De employé's van „Die Welt" en .Der Kurier" hebben gedreigd in staking te gaan als de directies hun contracten met het onder Sovjet-contróle staande dag blad-distributieagentschap niet opzeg gen. Dewey voor een federatief V/est-Europa Gouverneur Thomas Dewey, de re publikeinse candidaat voor het presi dentschap der V.S., heeft er op aan gedrongen, dat de hulp van de Verenig de Staten aan Europa gebruikt zou worden om de stichting van een West- Europese federatie te bevorderen. Hij wees er op, dat de landen van West-Europa tezamen met West- Duitsland een bevolking hebben, die b;jna tweemaal zo groot Is al die der Ver. Staten. ..Verdeeld ln 26 afzonder lijke en zwakke naties, is elk van deze landen een uitnodiging lot een aanval, maar verenigd in een sterke federatie van vrije naties, kunnen zij een enoTi bolwerk van de vrede zijn". aüL.j Dewt)

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1