Leiden heeft weer een Diamanten bruidspaar Beteugeling der sensatiepers in Frankrijk? Oud-burgemeester R. N. de Ruytervan Steveninck blijft tof 8 November 1949 geïnterneerd Algemeen debat in de Y.N. begonnen Het Leidsch Dagblad DONDERDAG 23 SEPTEMBER Beschuldigde is op de ernstigste en meest schromelijke wijze tekort geschoten in zijn verplichting jegens Vorstin en Vaderland IN VELE OPZICHTEN EEN TOT HET UITERSTE VERGIFTIGDE NATIONAAL- SOeiALIST. Hedenochtend deed de pl.v. kantonrechter te Den Haag, mr A. W. J. van Vryberghe de Coningh uitspraak in de zaak tegen mr R. N. de Ruyter van Steveninck, tijdens de bezetting burgemeester van Leiden. Zoals bekend had mr De Ruyter van Steveninck by de Hoge Autoriteit een bezwaarschrift ingediend tegen de duur der internering (10 jaar), welke hem bij uitspraak van het Leidse Tribunaal, d.d. 9 December 1947, was opgelegd. Nadat mr A. W. J. van Vrijberghe de Coningh het vonnis had voorgele zen, hetgeen ruim een half uur in beslag nam, vernietigde hij de uitspraak van het' Leidse Tribunaal, voor wat betreft de opgelegde maatregel van in ternering, en legde hij mr De Ruyter van Steveninck thans een internering op van 4 jaar en zes maanden, eindigende op 8 November 1949. In de overwegingen tot dit vonnis zeide mr Van Vrijberghe de Coningh o.m. dat beschuldigde, te oordelen naar zijn wel zeer uitvoerig bewezen verklaard zondenregister moet worden gerekend te behoren tot degenen die op de ernstigste en meest schrome lijke wijze zijn tekort geschoten in hun houding en hun verplichtingen jegens vorstin, vaderland en landgenoten; de wel zeer uitgebreide reeks van zijn foutieve gedragingen spreekt dienaangaande eeen duidelijke taal. Toen de overheid, om haar moveren de redenen, het tijdstip gekomen acht te stelling te nemen tegenover het nat. socialisme en zijn denkbeelden had ieder tot wie in enige openbare functie het ambtenarenverbod werd gericht, de plicht zich daaraan te onderwerpen en zeker had die plicht de beroepsofficier, die in zijn vaandel voert de onverbid- dellijke gehoorzaamheid aan gegeven bevelen. Naar de uiterlijke schijn heeft besch. het aldus gezien. Immers hij trad terug uit de NBB., niet van zins een overtreding van het verbod verbon den te zien een verlies van zijn maat schappelijke positie en daaronder bij zonder van zijn militair beroep. Echter dit zou slechts blijken te zijn een pre velen van gehoorzaamheid met de lip pen zonder innerlijke waarde. Immers sloot besch. zich na de capitulatie weer bij de N.S.B. aan. Na de zienswijze van besch. t.o.v. het uitwijken van Koningin en Ned. regering naar Londen te hebben weer legd, schetste de rechter besch. als j een voorbeeld van en het non plus i ultra in vele opzichten van een fer- venten en tot het uiterste vergiftigde nationaal-socialist, zoals Nederland die in de voorbije jaren in tal van vormen heeft leren kennen. Als karakteristieke eigenschap van de nationaal-socialist met hart en ziel noemde de rechter beschuldigde's onbegrensde eigenwaan. Na gewezen te hebben op zijn aan deel als burgemeester in het benoemen van NB.B.-functlonarissen en zijn be langstelling voor de gevreesde arbeids inzet, gewaagde spr. van zijn tegenwer king in verschillende vormen bij het artsenverzet, waarbij hij er zelfs niet voor is teruggedeinsd het verzet der Universiteit, die haar oorsprong, als zelve uit het verzet geboren, getrouw bleef, te breken en te pogen haar te onderwerpen aan het stelsel van dwang en uitroeiing van de geestelijke vrij heid, zonder welke geen wetenschap die naam verdient. Besch. verschilt niet van velen zij ner geloofsgenoten, n.l. dat hem niet kan worden ontzegd een zekere z.g.n. soepelheid jegens andersdenkenden, zich hierin uitende, dat hij bereid was een ieder op zijn wijze zalig te laten worden, mits die zaligheid slechts uitkwam op de door hem, de j nationaal-socialist, nagestreefde. Besch. is in dat opzicht een getrouw evenbeeld van Hitier en zijn trawan ten. Stellig was hij niet de man er naar om zich tot slaaf te maken van de N.S.B.-beginselen, doch spr. vroeg zich af waarom de besch. zich door 't aan vaarden van de burgemeestersfunctie in dit wespennest heeft gestoken. Indien hij handhaaft zijn standpunt, dat hij meende in vele opzichten toen te zijn de meest aangewezen persoonlijkheid om de gemeente Leiden met tact door de oorlog te halen, dan willen wij hem daarbij wel volgen, mits hij daaraan toevoegt echter niet in de verzetsgeest over de gehel elijn, dodh op de basis van de nationaal-socialistische wereld beschouwing. Vervolgens ging spr. nog in op enkele punten uit de verdediging van besch waarbij hij deed uitkomen, dat het vooral de persoon en zijn beroep ais officier zijn, welke de ernst van zijn misdragingen verzwaren. Met betrekking tot de alsnog aan besch. op te leggen internering, over woog spr., dat hij zich voor ogen hield de tweeledige strekking van die maatre gel, welke eensdeels beoogt te zijn een reactie tegen zekere gedragingen, ander deels nastreeft de heropvoeding van be schuldigden. De rechter overwoog, dat niet in een tastbare maat tot uiting kan worden ge bracht de schade aan de goede Neder landse zaak aangericht door de in daden openlijk door de besch. betoonde adhae- sie en door de in gelijke vorm gevoerde propaganda voor Nederlands vijand op leven en dood en voor de staatsgevaar lijke partij in die strijd, een schade, welke vooral is te zien in het licht van de aan de verzetsgeest in zijn totaliteit gedane afbreuk, welke schade wordt ver groot door het formaat van deze be schuldigde, welk formaat niet alleen een niet te onderschatten propagandistische winstpost opleverde voor die overigens niet over vele figuren van betekenis uit het Nederlandse openbare leven van vóór de oorlog beschikkende partij, maar tevens bij uitstek kon medewerken tot het doen postvatten van het defaitisti sche inzicht bij de wankelmoedigen en geestelijk zwakkeren van de gedachten, dat het hier kennelijk betrof een verlo ren zaak. Nu beschuldigde ook in het uur van zijn berechting nog steeds aan het door hem eenmaal ingenomen stand punt blijft vasthouden meent spr., dat hij dan ook voor zijn rekening zal hebben te nemen de onafwijsbare consequentie, nog niet het stadium van absolute genezing van zün gees telijke infectie te hebben bereikt en derhalve alsnog een internering te be hoeven tot zijn heropvoeding. Daarbij overwoog spr. evenwel, dat hij ter zitting enige kentering ten goede heeft menen te beluisteren, in zoverre, dat de besch. de indruk gevestigd heeft thans althans te beseffen, dat toch geenszins geheel ten onrechte hem ern stige verwijten worden gemaakt. Hierna deed spr. uitspraak in boven staande geest. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) FOTO'S VAN OUD LEIDEN IN „DE LAKENHAL". Behalve de Gentse tentoonstelling is in „De Lakenhal" een tentoonstelling opengesteld van de 100 foto's van oude Leidse stadsgezichten, welke gedurende de jubileumweek onder het motto „Weet U nog v;el" in de winkelétalages werden getoond. Thans zijn deze foto's van onder schriften voorzien. De uitslag van de wedstrijd zal binnenkort worden bekend gemaakt. BUURTVER. „HAAGWEGKWARTIER" De jaarvergadering. De Buurtver. „Haagwegkwartier" hield gisteravond in de Chr. School aan de Hoge Morschweg haar jaarvergadering, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer C. F. Lardee, sprak een uitvoerige openingsrede uit, waarin hij o.m .de geslaagde feestviering memoreerde. De jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Crama, en de pen ningmeester, de heer J. Ph. van den Bosch, werden onder dankzegging goed gekeurd. Laatstgenoemde kon gewagen van een kasbezit van f. 555.70 op 1 Juli jJ. De voorzitter deed het sympathieke voorstel ten behoeve van een invalide buurtgenoot een inzameling te houden ten einde uit het resultaat een rolwa- gentje aan te schaffen. Dit voorstel vond hartelijk bijval en de lijst ligt van nu af aan bij de voorzitter ter tekening. De bestuursverkiezing had tut resul taat, dat de periodiek aftredende léden, de heren Schouten, Jansen en Crama bij acclamatie werden herkozen. Nadat nog besloten was de uitgestelde viswedstrijd voor de leden in October doorgang te doen vinden, had een gra tis-verloting plaats, waarvoor grote be langstelling bestond. Voorzitter Lardee sloot de avond, welke door muziek werd opgeluisterd, met een propagandistisch woord. Aneta meldt ons uit Batavia de of ficiële benoeming van onze oud-stadge noot mr dr W. M. E. Noach tot tijdelijk waarnemend hoogleraar in de crimino logie aan de Universiteit van Indonesië, welke benoeming wij reeds geruime tijd geleden aankondigden. De Winkelierscombinatie Haarlem merstraat verzoekt ons mede te delen, dat de door haar geprojecteerde ten toonstelling in de Stadsgehoorzaal niet ln November van dit jaar zal worden gehouden ,doch eerst in November 1949. TELEGRAM VAN GENERAAL SPOOR. I Toestand gevangenen riskanter. De gemeenschappelijke actie van Ned. Vróuwen heeft op 20 September het vol gende telegram aan generaal Spoor te Batavia gezonden: „Dank voor gegevens brief 10 Septem ber. Wilt U telegrafisch mededelen of naar uw mening vastgehouden Neder landers in republiek in direot levensge vaar verkeren na gebeurtenissen laat ste dagen". Hedenmorgen is het volgende ant woord van generaal Spoor ontvangen „Ofschoon dezerzijds niet over exacte gegevens kan worden beschikt en zeker niet van direct levensgevaar voor Euro peanen in Republiek kan gesproken is verwachtbaar, dat hun positie ongetwij feld thans riskanter". DR L. J. KORTENHORST VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. Besl. van 22 September is dr L. G. Kortenhorst benoemd tot voorzit ter der Tweede Kamer voor de tegen woordige zitting. AFSCHEID LT. ADM. HELFRICH VAN DEN HELDER. Morgen zal Lt. Adm. Helfrich af scheid nemen van Den Helder. Na aan komst om 10.30 zal hij eerst afscheid- bezoeken afleggen aan de artillerie-ge- vechtsinstructieschool en aan de Rijks werf. Na het noenmaal ten huize van de marinecommandant te Willemsoord, kapitein ter zee I. W. Reynierse, brengt Lt Adm. Helfrich een bezoek aan het Kon. Instituut van de Marine. Het af scheid van al het marinepersoneel te Den Helder, voor zover dit voor de dienst, kan worden gemist, zal plaats hebben op het sportterrein Ankerpark. O.m. zuilen daar de 240 adelborsten staan aangetreden. Daarna is er gelegenheid tot afscheid nemen voor officieren en anderen van de scheidende vlootvoogd in het ge bouw van de Marineclub. PLUNDERENDE BEMANNING VAN NED. SCHIP. Veel gestolen goederen achterhaald. De politie te Amsterdam heeft een groot aantal opvarenden van een Ne derlands schip, komende van de kleine Antillen gearresteerd, wegens diefstal en heling. Met uitzondering van enkele of ficieren en de jongste opvarenden had de gehele bemanning meegedaan aan het plunderen van de lading. Rozijnen, koffie, suiker, blikjes melk en likeur, dat alles bleek naar de gading der op varenden. Sommigen hadden zich reeds op de uitreis aan de lading vergrepen en waren van de opbrengst eens extra gaan passagieren; anderen hadden hun buit bewaard „om er moeder de vrouw een plezier mee te doen". De recherche slaagde er in nog een tamelijk groot deel van de gestolen goederen te ach terhalen. Een uitgebreid verhoor bracht l allen, er toe >ten slotte een volledige be- j kentenis af te leggen. I De grootste belhamels zijn opgesloten. Zij hebben de naam van de Nederlandse scheepvaart geen goed gedaan! „ZUIDERKRUIS" TE ROTTERDAM. Mjt Verwelkomd door de muziek van het I korps trompetters van de huzaren van Boreel voer hedenochtend omstreeks halfnegen het troepentransportschip „Zuiderkruis" de schiehaven te Rotter dam binnen. Aan boord bevonden zich in totaal 1346 militairen, o.w. 796 man Kon. Landmacht. 397 mariniers, 130 leden van de Kon. Marine en voorts enige leden van het K.N.Ii.. Na zo vele andere provinciale vrijwilligers batal jons. kwam vandaag het 11 R.I. thuis, waarvan de leden allen in Drente thuishoren. Namens de regering sprak mr W. F. Schokking, minister van Oorlog en van Marine ai. de terugkerende militairen toe. Hij besloot met een driewerf hoera op Koningin Juliana, welke kreet door de honderden, die langs de reeling ston den geschaard werd overgenomen. Op de kade was o.m. aanwezig gene raal Dürst Britt, oud-commandant van de 7-December divisie. Heel het Pioenhof vierde feest Leiden heeft weer eens een diamanten bruidspaar in haar midden. Dit zeld zame voorrecht herdenkt in deze dagen het echtpaar H. van LoefNieuwenhui- zen. Gisteren gingen de bruidsdagen in, terwijl op de voor ons, Leidenaars, his torische dag van 3 October de trouw dag valt. De 82-jarige bruidegom, die evenals zijn 79-jarige. bruid, een arbeidzaam le ven achter de rug heeft, was gedurende veertig jaar werkzaam op de Leidse groentenveiling, waar hij als monster knecht de veilingsproducten aan de ko pers moest laten zien. In hun vriendelijke woning aan het Pioenihof 7 slijt dit ouderpaar, oWringd door de liefdevolle zorgen van negen kinderen, hun oude dag, worden herin neringen opgehaald uit lang vervlogen tijden en bepaalt men zioh bij de toch wel zeer veranderde toestanden van het heden, waarin beiden zich nog goed We ten te schikken. Ter gelegenheid van het ingaan van de bruidsdagen was er gisteravond in het Pioenhof volop feest. Er werd mu ziek gemaakt en gedanst, terwijl de wo ning van het diamanten bruidspaar schuil gaat onder een fraaie bloemver- sierlng en dito verlichting. Bij deze al gemene feestvreugde heeft ook het be stuur en de leden van de Woningbouw vereniging „Ons Doel", waarvan „Pa van Loef" al 23 jaar lid is, niet achter wil- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Cornells Jozef, z van W. Burgerjon en J. van der Kaalj; Caroline Maria Anna Anthonla, d. van F. J. van Ovost en A. J. H. M. Sandmann; Claslna Johanna, d. v. P J. Boot en L. Dlsselvelt- SJoerd, z. van N. van Eek en A. S. de Plot; Robert, z. van A. RL Nieuwenburg en C. W. Wa- gemans; Maria Johanna, d. van D. Tege- laar en E. M. Tlerolf; Grietje, d. van S Hoek en C. Postmus; Johanna Allegonda Maria, d. van J. C. Faas en A. J. Rutten. GEHUWD. K. Oolthuls jm en M. E. Goddljn jd: P. G. Schouten jm en J. G. Vogt Jd; F. van dei Tuljn Jm en M. S. J. M. Lems Jd; N. J. Verdegaal Jm en J. van Strlen Jd; J. W. de Wekker wednr en A. C. A. Hertel wed.; J. Wolters Jm en J. Ben- nlng Jd- W. Bekkering jm en M. H. Im- mlnk Jd: I. Baart Jm en C. Schild Jd; J J. van der Blom Jm en M. Tol Jd; W. Bouta jm en H H. M, Terveer Jd; J. de Bree Jm en T. H Grelve Jd: J. Dee genaars Jm en M. J. Barthen jd; G. Del- meer Jm en W. A. van Weerden Jd; h. Immlnk Jm en H E. Mulder Jd; D. Mulder jm en C. Baart Jd. OVERLEDEN. T. Mulder man 71 Jaar. len blijven. Voorzitter Neuteboom heeft beide oudjes hartelijk toegesproken en hen een fraaie bloemenhulde aangebo den. Daarnaast heeft ook mevr. Dool— v. d. Lugt namens de leden een sym pathiek woord gesproken en een enve loppe met inhoud aangeboden. Natuurlijk moest op zoveel hartelijk geklonken worden, waarbij over en weer nog vele goede wensen gingen. Onze foto toont het diamant-en bruids paar temidden van zijn kinderen en bestuurderen van de W.B.V. „Ons Doel". Geheel rechts (zittend) de voorzitter, de heer Neuteboom. HUISVESTINGSCOMMISSIE BEROEPSPERSONEEL LANDMACHT. Als gevolg van huisvestingsmoeilijk heden leeft een groot gedeelte van het beroepspersoneel der Kon. Landmacht gescheiden van zijn gezin, welke toe stand grote nadelen met zich brengt, zowel voor het Rijk als voor genoemd personeel. In verband hiermede heeft de mi nister van Oorlog een commissie inge steld om deze moeilijkehden te bestu deren. Voorzitter dier commissie is ge- neraal-majoorJ. A. A. itsen, bevelheb ber in het derde militaire gewest. Verklaring van Marshall Hedenmorgen is in de vergadering van de assemblee der V.N. het algemeen debat geopend. Generaal Romulo, lei der van de Philippijnse delegatie, zelde ojn.. dat de bijeenkomst samenviel met een keerpunt in de geschiedenis. De as semblee zou mede moeten beslissen in de gewichtige vraagstukken van het huidige ogenblik. „Ieder internationaal vraagstuk, dat door staten afzonderlijk niet kon worden opgelost, is aan ons voorgelegd als een hof van appel in laatste instantie". Romulo betoogde, dat het gevaar van oorlog niet langer denkbeeldig of ver verwijderd was. Het bestond en groeide met het uur. Terwijl men hier over het vraagstuk van de vrede beraadslaagde, maakten de grote mogendheden zich gereed voor de oor log, zo zeide Romulo. De Phillippijnse delegatie deed een beroep op de grote mogendheden opnieuw en vastbesloten te proberen een weg te vinden, waar door zij lang genoeg in vrede zouden kunnen leven om de mensheid een kans te geven zich sterkere waarborgen te verschaffen voor de veiligheid en het welzijn van allen. De kleine landen moesten zich aaneensluiten en een hecht front vormen tegenover iedere poging de vrede te ondermijnen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, drukte zijn „ernstige bezorgdheid" uit over de koppige weigering van een „kleine minderheid", deel te nemen aan al het werk van de V.N. „Belangrijker dan deze boycott echter is het ver ontrustende gebrek aan samenwer king met de V.N. in haar pogingen om kwesties als Korea en Griekenland tot een oplossing te brengen cn dc in- ternationalc controle op de atoom energie tot stand te brengen". In een uiteenzetting van de houding der V.N. tegenover enkele van de voor naamste vraagstukken, die aan de V.N. zijn voorgelegd, bracht Marshall de vol gende punten naar voren: 1. Vroegtijdige demobilisatie van, de gewapende strijdkrachten in Palestina, repatriëring van vluchtelingen, econo mische steun aan Joden en Arabieren en toelating van Transjordanië en Is raël tot de organisatie der V.N. 2. Een verenigd en onafhankelijk Korea, aangenomen als lid van de V.N. met een regering op basis van vrije verkiezingen. 3. Griekenland moet beveiligd worden tegen „agressieve en onwettige Inmen ging van buiten af". 4 Een uit onderhandelingen ontstane regeling „zonder verder bloedvergie ten" in Indonesië. Souvereine onaf hankelijkheid voor het volk van In donesië en voortgezette samenwerking met Nederland. 5. Voortzetting der bemiddeling en onderhandelingen tussen India en Pa kistan met betrekking tot Kasjmir ter bereiking van een „vreedzame regeling van een geschil, dat ernstige gevaren Inhoudt". Besprekingen van Soekarno Voorstel Leuvel maakt weinig kans (Van onze Parijse correspondent). Het is een bekend feit, dat de Fran se kranten met de hoogste oplagecij fers (van ca. een half millioen exem plaren) hun succes grotendeels danken aan de virtuoze wijze, waarep zij air lerlei misdaden en schandalen weten te exploiteren. En het is eveneens bekend, dat het gedrukte woord, in het bij zonder op wat primitieve lezers, een zekere suggestie uit pleegt te oefenen. Uit die beide feiten zou men kunnen concluderen, dat genoemde sensatie bladen niet slechts van de misdaad leven, doch die ook bevorderen. Een katholiek parlementslid wil trachten het gevaar, dat de sensatie pers voor de morele volksgezondheid vormt, te keren. Bij het Bureau van de Kamer heeft de heer Louvel een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan krantenredacties van staatswege het aantal regels zou worden voorgeschre ven, dat aan gemengd nieuws mag worden besteed. Foto's van moorde naars, dieven, gangsters, oplichters en andere boeven zouden alleen nog maar op uitdrukkelijk verzoek van de Poli tie mogen worden afgedrukt. Er bestaat weinig kans, dat 's heren Louvels voorstel ooit tot wet verheven wordt. De tegenstanders der sensatie- journalistiek menen, dat ze zélf hun berichten wel weten te selecteren en nemen het woord persbreidel reeds in de mond. En de directies der boule vardbladen merken lakoniek op, dat de beste wijze om exploitatie van de mis daad te voorkomen, is, deze van ho gerhand afdoende te onderdrukken. Tussen doze voor- en tegenstanders staat de heer Leuvel met zijn wetsont werp welhaast alleen. Wil men de vrij heid van de drukpers verdedigen en tevens excessen bestrijden, dan biedt, naar het schijnt, alleen een ereraad van journalisten uitkomst. Doch van een initiatief hiertoe is thans nog niets bekend. DE BELGISCHE K.V.P. OVER DE POLITIEK. Tijdens een vergadering van het na tionaal comité van de Belgische Ka tholieke Volkspartij ter bespreking van de buitenlandse politiek, was de meer derheid der leden de mening toege daan, dat Spanje opgenomen dient te worden in de V.N. De vergadering kwam overeen met betrekking tot de ten aanzien van Duitsland te voeren politiek overleg te plegen met de leiding der K.V.P. in Nederland ten einde een gelijklopende actie te voeren. Tegenover het internationale parle ment, dat Frankrijk in het kader van het vijflandenpact voorstelt, stonden de leden zeer sceptisch. Meer heil ver wachtte men van het treffen van maat regelen voor een gemeenschappelijke militaire actie en van een éénmaking I der toltarieven. I Betreffende de economische onder- handelingen met Nederland en Luxem- I burg werd gewezen op de noodzakelijk- held het tractaat van 1839 inzake de i verhouding Antwerpen-Rotterdam thans definitief te regelen. Minister Struye deelde in dit verband mede. dat de problemen, welke betrek king hebben op de vaart op de Schelde en op de Noorden Zuid-Nederlandse havens binnenkort aan een nieuw on derzoek zullen worden onderworpen. STAAT VAN BELEG IN MADIOEN. De Republikeinse ministers, die de voornaamste portefeuilles beheren, zul len een commissie vormen, die tot taak heeft Soekarno bij te staan in de hui dige moeilijke situatie. Soepardi, de be*- windhebber in Madioen, vaardigde een decreet uit, waarbij voor het gewest Madioen de staat van beleg werd afge kondigd. Soekarno, Hatta en Soedirman (de Republikeinse opperbevelhebber) hielden te Djokja besprekingen, welke werden gevolgd door een bezoek van verschei dene vooraanstaande Republikeinen aan het paleis van Soekarno. Tal van personen in de omgeving van Modjokerto en Malang, plaatsen dicht bij de demarcatielijn in Oost-Java gelegen, zouden de laatste dagen uit wijken naar Nederlands gebied. HET GALABAL IN HET KURHAUS. Op het gisteravond in het Kurhaus gehouden gala-bal, door de Gemeente 's-Gravenhage aangeboden aan alle of ficiële gasten ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana en dat o.a. werd bijgewoond door ZJC.H. Prins Bernhard, werd een opvallende aandacht besteed aan de dansen uit vroeger tijd. Een zevental paren onder leiding van Mevrouw Ruby Dorany en Evert Castelein dansten de door hen ingestudeerde dansen de Gay Gordons, de Valeta, de Kruispolka en de Pas de Quatre, waarna de aanwezigen met ent housiasme deze mooie oude dansen meedansten. Dit gala-bal stond onder leiding van de bekende .Haagse danslerares Mevrouw Ruby Dorany en onze stadgenoot Evert Castelein. GAS, ELECTRICITEIT OF HUIS BRANDOLIE VOOR JONGE EN A.S. MOEDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat a.s. en jonge moeders, die i.p.v. vaste brand stoffen een hoeveelheid gas, electriciteit of huisbrandolie wensen te ontvangen, de bon voor brandstoffen, welke op de hun verstrekte CA-kaart voorkomt bij de distributiedienst moeten inleveren. Deze dienst zal hun een verklaring ter zake uitreiken, waarmeede zij zich tot resp. het gas- of electriciteitsbedryf of tot het rijksbureau voor aardolieproduc ten te 's-Gravenhage dienen te wenden. Voorts deelt het C.D.K. mede, dat behalve de CA-kaarten (voor a.s. moe ders) uitgevoerd in de kleuren grijs en rood met zwarte opdruk, ook CA-kaar ten in dezelfde kleuren grijs en rood met blauwe opdruk in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. VOORZITTER VAN VOETBALCLUB VRIJGESPROKEN. De 36-j. ambtenaar N. V. te Ridder kerk had als voorzitter van een voet club een proces-verbaal gekregen, om- omdat er op Zondag een wedstrijd ge speeld werd, hetgeen in strijd werd ge acht met de plaatselijke politieverorde ning, £ie publieke vermakelijkheden op Zondag verbood. De zaak was al voor de kantonrechter geweest, die V. tot zes gulden boete veroordeelde. Maar de voorzitter liet het er niet bij zitten en ging in appèl. Bij de behandeling van deze principiële zaak trad als raadsman voor verdachte op mr A. van der Wil de. adviseur van de KNVB. Nadat de Officier van Justitie, mr Heijnsbergen, ontslag van rechtsvervol ging gerequireerd had. heeft de recht bank vandaag vonnis gewezen en V. van het hem ten laste gelegde vrijge sproken. 6. En spoedige totstandkoming van 'n internationaal contrólesysteem voor atoomenergie, dat voorziet in de uit schakeling van atoomwr/.ens. 7. Een geleidelijke beperking van be wapening, voorzover het herstel van het politiek vertrouwen, gepaard aan af doende waarborgen tegen overtredin gen, zulks toelaat. Marshall zeide. dat indien construc tieve stappen konden worden onderno men naar een oplossing van enkele van deze vraagstukken, er nieuwe hoop zou ontstaan onder de mensen en nieuw vertrouwen onder de landen van de wereld. De V.S. steunden ook de toelating tot de V.N. van alle staten, die hiervoor in aanmerking kwamen en tot dusverre „zich om redenen, onverenigbaar met het Handvest, de weg versperd zagen". Andere punten, die Marshall ter spra ke bracht waren, dat de V.S, de op richting steunden van een kleine poli tiemacht der V.N., niet te verwarren met het leger der V.N., waar ln het Handvest sprake van is. De „kleine as semblee", die „door de Sovjet-Unie was bestreden en geboycot van het begin af", moest nog een jaar in stand ge houden worden. Marshall verzekerde de assemblee, dat zyn regering de bestaande span ning op internationaal gebied niet wenste te verhogen, doch evenmin wenste te schipperen t.a.v. essentiële beginselen. „De V.S. wensen van ganser harte dc spanning te vermin deren. Wij willen echter onder geen beding de rechten en vryheden van andere volkeren verkwanselen", aldus Marshall. Om het vertrouwen te scheppen, dat nodig is voor een rechtvaardige en duurzame vrede, was het nodig dat deze assemblee een regeling bereikte of ten minste nader kon komen tot een rege ling van de politieke controverses, die tot de huidige spanning en onzekerheid bijdroegen. Indien men vrede wilde hebben, moest men eerst de kwesties, voortkomend uit de laatste oorlog op lossen, aldus Marshall. Het was der halve noodzakéiyk alles in het werk te stellen om zo vroeg mogelijk te komen tot een rechtvaardige vredes-overeen- komst met Japan en Duitsland. De VB. streefden naar het herstel van Oostenrijks politieke en economi sche vrijheid binnen zijn grenzen van 1937 en toelating van Oostenrijk als lid van de V.N. AANSLAG OP VOORZITTER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN NEW YORK. De communistische party in de V. St. heeft een beloning uitgeloofd van 15.000 dollar voor inlichtingen, die kunnen leiden tot de arrestatie en vonnissing van twee mannen, die gisteren Robert Thompsom aanvielen. De party heeft een' verklaring uitgegeven, waarin de aanval als een „poging tot moord" wordt bestempeld en de verantwoordelijkheid hiervoor wordt toegeschreven aan „de samenzweerders van de democratische en republikeinse partijen, die een hevi ge anti-communistische campagne zijn begonnen om de weg te effenen voor fascisme en oorlog". WELVAART IN DE V. ST. ZAL NOG LANG DUREN! Naar de Amerikaanse minister van Flnaciën, Snyder, in een toespraakver- klaarde, verwacht hy, dat de welvaart in de V. St. nog jaren zal voortduren. Er is een enorme onbevredigde vraag naar alle soorten goederen en diensten, zo zeide hij en gezien de toenemende bevolking is het te verwachten, dat deze vraag nog groter zal worden. Bo vendien is er nog maar een begin ge maakt met het aanspreken van de mil- iioenen dollars, die het Amerikaanse volk in de oorlog heeft gespaard Dit alles vormt een bewijs van de „mach tige positie der Amerikaanse economie. „Naast een zekere inflatoire druk zijn er echter nog enige ongezonde sympto- nen, zoals de omvang van de specula tie ln onroerende goederen en de snelle toeneming van het consumentencrediet, dat thans een recordniveau heeft be reikt. Deze soort credletexpansie draagt niet alleen bü tot verhoging van de in flatoire druk van deze tijd, doch zal later ook sterke deflatoire invloed heb ben", aldus Snyder. POLITIEK BOVEN HUWELIJKS TROUW. Vier Russische vrouwen van Britse onderdanen en vier vrouwen van Ame rikaanse burgers hebben om echtschei ding verzocht. Zij zonden brieven naar het sovjet-regerlngsblad Izvestia, waar in zij verklaarden: „Wij protesteren te gen de lasteriyke anti-sovjetcampagne in de Brits-Amerikaanse pers rond de kwestie van de Russische met buiten landers gehuwde vrouwen. Wy verkla ren, dat wij niet naar Engeland of Amerika willen reizen en om echtschei ding verzocht hebben". VRAGEN OVER ONTSLAG VAN GENERAAL DURST BRITT. De heer Bruins Slot (AR..), lid der Tweede Kamer, heeft aan de minister van oorlog de volgende schrifteiyke vra gen gesteld: 1. Kan de minister mededelen wat de reden is geweest, die tot ontslag en vervanging van generaal Dürst Britt als commandant van de 7 December-dlvi- sie in Indië aanleiding heeft gegeven? 2. Is het de minister bekend, dat het ontslag en de vervanging; van generaal Dürst Britt in brede, zowel burgerlijke als militaire kring in Indië de grootste ontstemming heeft gewekt? 3. Is het de minister voorts bekend, dat het vermoeden bestaat dat dit ont slag en deze vervanging het gevolg zijn 'van ernstige wrijving in Indië tussen de leidende figuren van het K.N.I.L. en van de K.L., welke haar terugslag heeft op de hele militaire organisatie? 4. Is de minister niet van. mening, gezien deze situatie, dat de fusie tus sen K.L. en K.N.I.L. thans moet worden bespoedigd? Op de gisteren geopende vierde plenaire zitting van de inter-Ameri kaanse raad voor handel en productie heeft Argentinië voorgesteld een dou ane-unie voor het gehele Westelijk halfrond op te richten. ^lillüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT ▼an Lelden en Omstrekas HIIIIIIIUUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3