Rode vlaggen in communistisch Madioen Algemene vergadering der V.N. te Parijs geopend Een juichende Residentie begroette de Koningin Maar de stad wordt thans ingesloten WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 No. 26496 Evatt voorzitter Gistermiddag had te Parijs in het „Palais de Chaillot' de openingsplech tigheid plaats van de algemene verga dering der V. N Delegaties uit 58 landen waren aan wezig. De agenda bevac 70 punten, waaronder het Palestijnse vraagstuk. De tijdelijke voorzitter, de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Juan Atilio Bramuglia, opende de vergade ring. Hij zeide o.m., dat men niet wenste, dat enig land van de V.N uitgesloten zou zijn. Er konden geen verkorenen en buiten de wet gestelden zijn. Over geen enkel volk moest beslist worden zonder de medezeggenschap van dat volk. De wereld moest verenigd in een geest van solidariteit de problemen onder ogen zien, die om een oplossing vragen. Bramuglia stelde Amerika ten voorbeeld. Het had zich verenigd ten einde de rechten en wettige aspiraties te doen eerbiedigen Amerika had dit echter ook gedaan om zich'in dienst te stellen van de constructieve krachten in de wereld. De landen zoeken vrijheid, ten einde de weg naar materiële en geestelijke vooruitgang te kunnen bewandelen. Het Britse Lagerhuis heeft ln derde lezing met 280 tegen 154 stemmen het wetsontwerp der regering goedgekeurd, waarbij het opschortlngsrecht van het Hogerhuis van 2 op 1 Jaar wordt ge bracht. De Ethiopische legatie heeft de uit eenzetting van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken betreffende de affaire Ras Imroe als „onaanvaard baar" van de hand gewezen. Twee Corslcaanse vissers hebben een moeraal gevangen van 2.45 M. lengte. Het beest woog 25 5 K.G. In de maag troffen de vissers aan: een geweerloop, een nik kelen horloge en vrouwenschoenen van wit hertenleer. De volgende maand zal de Frapse zone van Duitsland economisch verenigd worden met de Engels-Amerikaanse zone. De Franse zone zal echter politiek en administratief onafhankelijk van de En gels-Amerikaanse zone blijven. De eerste-mlnlster van Nleuw-Zee- land Fraser. heeft ln het Huls van Afge vaardigden verklaard, dat personen met communistische opvattingen behoren te worden uitgesloten van posities in vei ligheidsinstanties ln Nieuw-Zoeland. De Deense regering heeft de Arabi sche liga officieel medegedeeld, dat zy de zorg op zich zal nemen voor 10.000 Ara bische vluchtelingen ln Palestina. Regeren door macht leidt tot onenig heid, haat en geheime wraaklust. Waar geweld wordt gebruikt voor het uitoefe nen van dwang worden de beginselen van het handvest in niei toe te passen abstracties veranderd De overheersende politiek ln de we reld moest een vredespolitiek zijn. De mensheid moet begrijpen, dat wij niet voort kunnen gaan op de weg der historie, die van de ene oorlog naar de andere leidt. In zijn welkomstrede zeide de presi dent der Franse republiek, Vincent Auriol, o.m.: „Met angst zien wij de brandhaarden zich uitbreiden en de meest redelijke mannen fanatiek worden, zelfs terwijl zij zich met toewijding van hun vredes missie kwijten. De wereld is verlamd door vrees, egoïsme en vooroordeel. Van uw morele macht is de vrede afhanke lijk. Daar de moeilijkheden toenemen en ons meer en meer bedreigen, wordt uw organisatie steeds noodzake lijker". „Slechts de internationale wet," zo betoogde Auriol, „waarborgt de werke lijke onafhankelijkheid, de werkelijke vrijheid en de werkelijke veiligheid der naties. De vrede vereist moed en vertrouwen. Om in onze opzet te slagen zullen wij veel geduld, veel wijsheid, en veel vast beradenheid aan de dag moeten leggen. Trygve Lie bracht hulde aan de waarnemers der V. N., die bij het ver»- vullen van hun taak om het leven wa ren gekomen. Hij zeide, dat de dood van Bernadotte en de zes waarnemers der V.N. dui delijk toonde, dat men in bepaalde ge vallen niet teveel mocht vertrouwen op de plaatselijke autoriteiten. De dood dezer mannen deed dringen der dan ooit de vraag rijzen hoe de V. N. hun medewerkers zouden kunnen beschermenn. Hij had hiervoor enkele voorstellen, die hy later aan de alge mene vergadering zou voorleggen. Er moest volledige genoegdoening geëist worden voor de dood van deze mannen. Onmiddeliyk hierna ging men over tot het kiezeD van een voorzitter. Na tweede stemming werd de Australische minister van buitenlandse zaken, Herbert Evatt, tot voorzitter gekozen. Hy verwierf 31 van de 51 uitgebrachte stemmen. Bra muglia ontving 20 stemmen. Bij de eerste stemming verwierf Evatt 25 van de 56 geldige stemmen en Bramuglia 22. De Poolse minister van buitenlandse zaken, Modzelewski, verwierf 6 en de Luxemburgse minister, Bech, 2 stemmen. Zes commissies werden ingesteld, die elk hun voorzitter kozen: Politieke commissie: voorzitter Spaak (België) economische en financiële commissie: voorzitter Hernan Santa Cruz (Chili); sociale commissie: voorzitter dr Char les Malik (Libanon) trustschapscommissievoorzitter Nas- rollah Entazam (Iran); admihistratleve en begrotingscommis sie: voorzitter Wilgress (Canadees ge zant in Zwitserland) juridische commissievoorzitter dr. Ricardo Alfaro (Panama). Visie op de U.N.O.- vergadering Onze correspondent te Parys te lefoneerde ons hedenmorgen: De Franse traditie getrouw, was bij de Opening van de Assemblee der Verenigde Naties het Palais Chaillot de staat van voltoooiing nog niet geheel genaderd. In de gangen van het Paleis waren over al nog schilders en metselaars be zig en in de hall zagen wy Wys- jinsky een kwieke sprong naar links maken om te voorkomen, dat hy door een haastige stucadoor van de sokken zou worden gelopen. De eigeniyke conferentiezaal daar entegen is geheel gereed. Op het podium zit de voorzitter en het secretariaat met daarachter de 58 vlaggen der Verenigde Na ties. die het embleem van de UNO omringen. Aan lange tafels aan hun voeten zitten de diplomaten met geheel rechts vooraan de Nederlandse de legatie. Van het achterbalcon af, waar de journalisten en genodig den zijn ondergebracht, doet de zaal met de lange rij tafels en stoe len aan een feestelijke reünie van oud-leerlingen denken, die ln hun aula worden toegesproken. De zy- balcons werden ingenomen door cineasten en fotografen, die het achter hun Sunlight-apparaten zo warm hadden, dat de meesten hun jasjes er bij uittrokken. Achter klei ne ruitjes ontwaarde men de ver talers met hun microfoons. Iedere aanwezige in de zaal heeft een kop telefoon met ultra-korte-golf ont vangapparaat ter beschikking, zo dat men de spreker naar wens Jn een der 6 officiële talen volgen kan. Voor Frankrijk is dit een no vum en President Auriol toonde er enige moeite mee te hebben, om het apparaat naar voldoening te bedienen, toen zyn welkomstrede in het Spaans beantwoord werd. Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Hoofdredactie: B. W Menkorst en J. Brouwer x 0c^r° wee, Witte Singe! 1. Leiden - Giro no, 57055 LEIDSCH DAGBLAD Grandioos lichtfeest in Schevenings haven ENORME MENSENMASSA'S. Gistermiddag maakten Koningin Ju liana en Prins Bernhard, vergezeld van de drie oudste Prinsesjes, een grote autorit door de residentie. Reeds een vol uur voor het vertrek had zich een grote menigte voor en in de omgeving van het Huis ten Bosch op gesteld. De Koningin was in een lichtblauw toilet gekleed en de Prins droeg het admiraalsuniform. Onder groot gejuich zwenkte de Ko- ninkiyke stoet het Bezuidenhout op, waar men in dichte rijen de jonge Vor stin, zoals overal elders langs de route, hulde bracht. Op het Ryswykseplein stond 'n enor me menigte de stoet af te wachten en enthousiast was het gejuich waarmede de Landsvrouwe werd begroet. Op de Hoef ka de stonden de mensen wel vyf rijpn dik, terwyl geen raam onbezet was gebleven. Op' verschillende punten wer den bloemen en fruit aangeboden. Overal was de begroeting even spon taan als hartelyk! Öp het bordes groet te de Koninklijke familie tenslotte de schare, die niet moede werd haar het „Oranje Boven" toe te zingen. m UITGELATEN EN SCHITTE REND AVONDFEEST. De vuurtoren van Scheveningen ver telde 's avonds, dat de Koningin op bezoek zou komen: naar de landzyde was een der ramen met Oranjedoek be dekt, zodat steeds Oranjekleurige flit sen over het vissersdorp schoten. Dit was de inleiding tot een havenfeest vol licht en kleur, dat aan de oude haven werd gegeven. De Koningin, de Prins en de oudste drie Prinsesjes woonden die feest by. zy maakten hun entree langs een ere- boog van Scheveningse nettenboetsters naar de met Perzische tapyten en Oranjedoek versierde tri bune. Oranjelie-venci Scheveningen en tal van „vreemde.ingen" demonstreer den vervolgens hun aanhankeiykheid aan het Vorstenhuis. Tienduizenden toeschouwers kregen een lichtschouwspel te zien, dat velen lang in herinnering zal blijven. Ter wijl tientallen vuurpijlen opschoten en een regen van kleurige sterren over het water spreidden, terwijl een groot stuk vuurwerk „Scheveningen de Koningin begroette", wierpen vliegtuigen Oranjekleurige lichtfak- kels uit. Van de binnenhaven uit voer vervolgens een logger, geheel met wit te lampjes rond boorden en tuigage gesierd door de oude haven. Lichten en schynwerpers, alsook duizenden fakkels, die ter begroeting van de Koninklyke familie rond de haven ontstoken werden, waren toen ge doofd. Op kleine rondvarende sche pen werden drijvende toortsen ont stoken. Dit spel van licht en donker maakte een grootse indruk. Opnieuw zag men toen fonteinen en cascaden van veelkleurig vuur in de lucht en weerspiegeld in 't zwarte wa ter. Voor de tribunes flitsten schyn werpers aan.% Kinderen dansten in el fenkleding het sprookje „Een visser tje in sprookjesland". Voordat zy in hun auto stapten, heb ben de Koningin. Prins Bernhard en de Prinsesjes de Scheveningertjes voor hun bly en charmant spel persooniyk bedankt. „GOEDE VAART!" Scheveningen heeft tot slot uitgelaten feest gevierd! Aan het einde van de haven straalde een gouden kroon met het onderschrift: „Goede Vaart!" Anete meldt uit Batavia dat de voorbereidingen voor het ontzetten van Madioen door de troepen van de Republikeinse regering voltooid zyn. U. P. meldt hierover, dat Kediri klaarblijkelijk dienstzal doen als opera tiebasis voor een aanval uit het Oost en op Madioen en' Soerakarta zal wor den gebruikt als steunpunt voor een gelyktijdige Republikeinse opmars uit het Westen. Republikeinse waarnemers verklaren, van mening te zyn, dat de strijd macht van Djokosoejono, omvattende 3 a 4.000 goed bewapende manschap pen, thans in een nauwe kring rond de stad Madioen is geïsoleerd. Zy ach ten de loyaal gebleven Republikeinse troepen in staat, de toestand zonder hulp van buiten af weer onder controle te krygen. munisten aangesloten linkse groepe ringen. Radio Djokja vernam uit Oost- Java, dat de ontwapening dezer or ganisaties, die gepaard ging met ar restaties onder de leden, aldaar vol tooid is en dat eenheden van het Re publikeinse leger in Madioen (waar schijnlijk is bedoeld de residentie Ma dioen) haar aanhankeiykheid aan de Republikeinse regering onder leiding van Soekarno en Hatta bevestigden. SOESOEHOENAN BETUIGT TROUW. De Soesoehoenan van Soêrakarta hield een rede voor radio Solo, waarin hy verklaarde, achter de regering Soe- karno-Hatta te staan en deze te erken nen als de enige wettige Republikeinse regering. Hy drukte er zyn teleurstel ling over uit, dat politieke meningsver schillen hebben geleid tot gewapende vyandelykheden, waarby ook Solo be trokken was en spoorde de bevolking aan, trouw te blijven aan Soekarno en Hatta en haar volle medewerking te verlenen opdat de rust worde hersteld. ONTWAPENING VAN STRIJD- OR.LIvATIES. Berichten komen binnen over ont wapening van strijdorganisaties, die onder invloed staan van by de com- De onderwyzersbond heeft besloten uit de Gobsi (het aan de communisten steun verlenende verbond van vakver enigingen) te treden en dat Sjahrir's Partai Socialis (Sjahrir zelf bevindt zich te Batavia) de regeringsacties tegen de rebellen onderschreef. Twee verenigingen ln Solo, de „Volks unie" en de „Chinese Arbeidersunie" hebben telegrafisch haar trouw aan de De voorstellen van Bernadotte Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een verklaring voor de pers over het laat ste rapport van Bernadotte over Pa lestina gezegd, dat het rapport een goede basis was voor het oplossen van de Palestynse kwestie. Hy zeide, dat de Amerikaanse regering de partijen en de algemene vergadering dringend aan raadde de conclusies van het rapport in hun geheel te accepteren. De Syrische afgevaardigde. Fans bey el Choery deelde mede: ..De Arabieren kunnen het niet eens zijn met dit rap port. dat niet hun rechtvaardige eisen behandelt. Het houdt alleen rekening AANHOUDEND KOUD WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht: zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, voornamelyk in het Zuiden van het land, iets min der koud. Morgen overdag: Wisselend bewolkt met plaatselyk enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige, in het Noorden van het land tydeiyk krachtige wind tussen West en Noord. 23 SEPTEMBER. Zon op: 6.27 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 20.17 uur; onder: 12.09 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.18 en 18.34 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina'» met de eisen van de Zionisten. Dit rapport zal het probleem van Palestina niet oplossen en de Arabieren zullen hun houding niet veranderen". Arabische afgevaardigden van Egyp te, Irak en de Libanon en de afgevaar digde van de regering van Israël te Pa rys wilden geen onmiddellijk commen taar geven. De Irgoen zwai leoemi heeft gevolg gegeven aan een ultimatum der rege ring van Israël, waarin aansluiting van het leger by dat van Israël wordt ge- eist. BINNENLAND De Vereniging SIMAVI, welke ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H M. Koningin Wllhelmlna 80 kisten met medicamenten zond naar Oost en West. heeft het voornemen binnenkort weer een nog grotere zending medicijnen, verbandmiddelen enz ter beschikking te stellen van de artsen ln de Tropenlanden. Dit nieuwe geschenk is bedoeld als hul deblijk bij de troonsbestijging, van HM. Koningin Juliana. Het tienjarig bestaan van de Ned. Bond van Mondaccordeonverenlglngen wordt op 2 October te Breukelen gevierd. Dan komen daar ongeveer 2 000 mond- accordeonbespelers bijeen. De dr Joast HalbertsmapriJs en twee jaarlijkse, door de Prov. Staten van Fries land 'ingestelde prijzen voor het beste werk verschenen op het gebied van .Geakun- de" (Friese heemkunde en folklore) is dit Jaar toegekend aan Gerrlt Knop te Amsterdam voor zijn in 1946 by Burgers- dljl: en Niermans te Leiden gepubliceerde geakundige studie „Schylgeralan". een beschrijving van land en volk van het eiland Terschelling. Z.W.-AFRIKA BIJ DE UNIE? De eerste minister van de Zuid-Afri kaanse unie, dr Malan zal zich binnen kort naar Zuid-West Afrika begeven ten einde aan de bewoners van deze voormalige Duitse kolonie de inlijving in de unie voor te stellen Op grond van dit voorstel zal Zuid-West Afrika een vyfde provincie worden van de Zuid- Afrikaanse Unie en zal het zes volks vertegenwoordigers en vier senatoren naar het parlement kunnen afvaardi gen. Tot directeur van de opgerichte N.V. Hollandse Signaalapparaten ls benoemd oud-mluister J. J. H. Schagen van Leeu wen. BUITENLAND Te Genève hebben twaalf landen een multilateraal handelsverdrag ondertekend volgens hetwelk West-Dultsland behan deld zal worden als een „land met voor rang". Het verdrag biyft tot Januari 1951 geldig en kan dan met zes maanden wor den opgezegd Tot nog toe ls het verdrag ondertekend door België, Brazilië. Canada, Ceylon. Frankrijk. India. Luxemburg. Nederland, Noorwegen, Pakistan. Engeland en de Ver, St. Volgens „Neues Deutschland", het blad van de SED, is de socialistische eenheidspartij ln Oost-Dultsland bezig commissies samen te stellen, bestaande uit „arbeiders en boeren", die de partij moeten zuiveren van „vljandeiyke ele menten, opportunisten en van curruptle". De Franse Nationale Vergadering heeft met 391 tegen 191 st. een wet goed gekeurd, waarbij de politie het stakings recht- wordt ontzegd. Het wetsontwerp erkent evenwel het recht van de politie agenten zich vry aan te sluiten by een vakbond. regering te Djokja betuigd. De jeugd organisatie B.KJR.I. heeft verklaard niet verantwoordeiyk te zyn voor de activiteiten van de jeugdorganisatie te Madioen. Tal van organisaties en groeperingen betuigden trouw aan de Republikeinse regering, aldus Antara. Enkele duizen den hielden 'n massameeting tot steun aan Hatta in Sragen, ongeveer 60 k.m. ten Westeft van Madioen. De Katholieke Rep. Partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin alle le den worden opgewekt tot steun aan de regering. DE SITUATIE TE MADIOEN. Antara meldt over de toestand te Madioen, dat op de hoofdwegen van de stad thans vrachtauto's, voorzien van rode vlaggen, af en aan ryden. De Republikeinse legereenheden in de stad zijn ontwapend, de gehele politie is ontbonden en vele diensthoofden zijn vervangen. Het voormalige FDR, heeft na de staatsgreep een nieuw gewesteiyk be stuur gevormd, dat als naam kreeg „Regering van het Nationale Front". Tot militaire gouverneur is benoemd Soema.gno Soerjono, bygestaan door Soeardi. voorh. vice-burgemeester van Madioen. Beide zyn leden van de Pe- sindo, de Republikeinse Jeugdorganisa tie, die zich heeft aangesloten by de communisten. Djokosoejono is belast met het militaire commando. Tot as sistent resident in het nieuwe bestuur werd benoemd Abdoel Moetali, eveneens van de Pesindo. vroeger Republikeins assistent resident te Soera-ba ja. OPSTAND INGEDAMD? Reuter meldt uit Batavia, dat vol gens berichten uit Republikeinse bron de TNI de communistische weerstand heeft geneutraliseerd in Tjepoc, in Bodjoncgroro en in Blitar en dat de opstandelingen zjjn teruggedreven in het gebied in en rond Madioen. NIET PRATEN! Uit een hoofdartikel ln het Batavia's Nieuwsblad, citeren wy, dat men er goed aan zal doen/uitermate sceptisch te staan tegenover „maatregelen", die Djokja genomen heeft tegen de uitvoer ders van de communistische staats greep. Nergens is iets gebleken van enig gewapend optreden tegen do nieuwste „rebellen", doch slechts van gewapen de stappen, die in uitzicht zyn ge steld. De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens,* doch het komt er op aan, of men die voornemens ook werkelyk wil en kan uitvoeren. Eén ding ls zeker: met praten zalmen er ditmaal niet komen, althans niet door praten tussen Batavia en Madioen. Zelfs niet door praten tussen Batavia e'n Madioen via Djokjakarta". MINISTER STIKKER TERUG UIT DE V.S. Met het KLM-iynvliegtulg uit New York is hedenmorgen te kwart over 7 minister mr D U Stikker op Schip hol aangekomen. Hij is terstond door gereisd naar Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin MILLIOEN MENSEN JUICHTEN KONINGIN TOE! Inzake de overweldigende drukte tydens de opening der Staten- Generaal en de grote rijtoer, deelt de Haagse politie mee, dat tydens de tocht van de gouden •koets naar schatting een Vs mil- lioen personen langs de route waren en tydens de grote rytoer vier a vyf honderdduizend. Illllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drie-mogendheden conferentie te Parijs De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk, zyn gistermiddag wederom samengekomen op het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Deze tweede by eenkomst binnen 24 uur duurde 1 uur en 3 kwartier. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse za ken zullen de ministers niet voor de vol gende week weer byeenkomen. Men neemt te Parys aan, dat de tussenlig gende tyd gebruikt zal worden voof stappen te Moskou. Men is algemeen van oordeel, dat dit alleen kan geschie den in de vorm van een gemeenschap- peiyke nota aan de Sovjetregering, waarin de houding van de Westeiyke mogendheden ten aanzien van het laat ste Sovjetmemorandum over de Beriynse crisis wordt uiteengezet. De conferentie werd bijgewoond door de drie Westeiyke militaire bevelhebbers in Duitsland. Aan het eind van de be spreking ls geen verklaring gepubliceerd. Voor de eerste maal sinds de oorlog Is de Verenigde Zitting van de Staten-Generaal met groot ceremonieel geopend. Koningin Juliana tydens het voorlezen van de Troonrede. In de gouden koets heeft Koningin Juli ma Zich met Haar echtgenoot naar de Ridderzaal in het Binnenhof te 's-Gra- venhage be geven om voorlezing te doen van de Troonrede.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1