Leidse Universiteit verbeidt met ongeduld haar autonomie Rectorale oratie van prof. mr J. C. van Oven Moskou, Moeso, Madioen en dr Van Mook WEERBERICHT 87ste Jaargang MAANDAG 20 SEPTEMBER No. 26494 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3' maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 „Salarisverbetering docentencorps noodzakelijk voor hoger onderwijs en wetenschappelijke stand". De aftredende rector-magnificus prof. mr J. C. van Oven. In tegenwoordigheid van het college van curatoren, de vrijwel voltallige Academische Senaat, lectoren, privaat-docenten en studenten heeft hedenmid dag in het groot-auditorium der Universiteit de aftredende rector-magnificus, prof. mr J. C. van Oven zijn waardigheid en bevoegdheden overgedragen aan prof. dr C. C. Berg volgens aloude tra ditie in het voorafgaande academische Jaar secretaris van de Senaat. IN VOLLE BLOEI. De rector begon met te constateren, dat de Leidse Universiteit na de de pressie der bezettingsjaren in volle bloei verkeert. Het is nodig, aldus spr,, dit voorop te stellen, wanneer hierna gewezen zal worden op velerlei, dat niet of nog niet beantwoordt, niet slechts aan het ideaal, maar zelfs niet aan redelijke wensen. Met spanning wachten wij daarom de publicatie der rapporten van de grote reorganisatiecommissie voor het Hoger Onderwijs af: komen zij voor de dag, dan zullen wij zeker de waarheid van het „zoveel hoofden zoveel zinnen" er varen. En de hoofden zijn talrijk. DE BAND ORANJE-LEIDEN. Sprekende over de troonsafstand van Koningin Wilhelmina zeide spr De banden, die ons binden aan "de Leidse eredoctores van 1925 zijn hecht. Haar medeleven in ons wel en wee is zeer innig en in het bijzonder in de jaren van strijd, die onze Universiteit gevoerd heeft, was de herinnering aan het door Haar bij Haar promotie gesproken woord van vertrouwen in ons, als moeilijke tij den mochten komen, een bron van kracht. Wij hebben gepoogd ons Haar vertrouwen waardig te betonen. Moge Prinses Wilhelmina der Nederlanden lang Haar zozeer verdiende rust genie ten. Onze weemoed over dit heengaan wordt getemperd door onze blijdschap over de troonsbestijging van haar doch ter, de Leidse alumna en eredoctores Koningin Juliana. Dat ook Haar hart warm klopt voor de Leidse civitas, waar van zij deel uitmaakt, even warm als ons hart klopt voor Haar dit heeft 2«i bij talloze gelegenheden ten duide lijkste getoond. Ja er was in de laatste jaren schier geen academische plechtig heid van enige betekenis, of Prinses Juliana woonde haar bij. hetzij officieel in gezelschap van Haar gemaal, hetzij zo onopgemerkt mogelijk in de rij Ha- rer studiegenoten. Het lijdt geen twijfel of de aloude band tussen Oranie en Leiden zal door de thans regerende Vorstin ten krachtigste in stand gehou den worden. Met diepe ontroering heb ben wjj Haar warme en edele toespraak bij Haar inhuldiging aangehoord. De Leidse Universiteit brengt de Koningin haar innig gevoelde gelukwens bij Haar troonsbestijging: moge Haar een voorsDoeH'«re en langdurige regering be schoren zijn. Na een herdenkingswoord te hebben gewijd aan de overleden oud-hooglera ren J. M. Buff in en B D. Eerdmans, stond spr. een ogenblik stil bij de grote verdiensten van hen, die in het afge lopen jaar wegens het bereiken van de leeftijdsgrens hun ambt moesten neer leggen, prof dr J. van der Hoeve en prof. dr W. J. de Haas terwijl prof. mr R Kranenburg in verband met zijn po litieke loopbaan het hoogleraarsambt beëindigJe. Prof. Van Oven gaf vervolgens een opsomming van hen, die het docenten corps kwamen versterken om er daar na op te wijzen, dat een dergelijke uit breiding door de instelling van nieuwe leerstoelen een zeer gelukkig verschijnsel en dringende noodzakelijkheid is, waar bij de grote vlucht der wptenschap be heersing der stof door één hoogleraar in talloze gevallen niet meer mogelijk is. AANZIEN VAN HOOGLERAARS AMBT IN GEVAAR! Toch, aldus spr., kan ons dit soms de angst om het hart doen slaan^ een inflatie in de professorenwereld dreigt het hoge aanzien waarin ons ambt staat in gevaar te brengen; en reeds ziet men soms met verbazing, hoe in de huidige tijd personen zich tot het hoogleraarsambt geroepen voelen, die in vroeger tijden met een privaat- docentschap ruim tevreden geweest zouden zijn. Ook dit is een oorlogs gevolg. maar een gevaar is het onge twijfeld en niet alleen wegens de slechte staat van 's lands schatkist, maar ook ter wille van wetenschap en standsaanzicn moeten wij in deze indachtig zijn de aloude waarschu wing: niets te veel! Na met grote voldoening melding te hebben gemaakt van het succesvolle op treden van pi'of. dr W. E. Hocking als gasthoogleraar in de wijsbegeerte in het Kader der Harvard-Leiden Fundatie, welk optreden werd bekroond met diens ere-promotie in de ietteren en wijsbe geerte. bepleitte spr. met klem de aan stelling van een van rijkswege gesala rieerde pro-secretaris, aangezien diens werkzaamheden zodanig zqn uitgegroeid dat een nieuwe regeling noodzakelijk is. Wat elders mogelijk is, moet ook in Leiden kunnen. SALARISVERBETERING VAN ACADEMISCHE DOCENTEN DRINGENDE NOODZAAK. Sprekende over de oprichting van de afd. Leiden der Ned. Ver. van Hoog leraren en Lectoren, welke in het af gelopen jaar tot stand kwam, zeide prof. Van Oven, dat salarisverbete ring der academische docenten drin gend noodzakelijk is en van het aller hoogste gewicht voor het heil van het Hoger Onderwijs en Nederlands we tenschappelijke stand in deze wereld. Immers, de essentie der Universiteit is en was immer en moet blijven déze: de beste beoefenaars der wetenschap in een land in staat te stellen door eigen studie en onderzoek haar ont wikkeling te bevorderen en de vruchten van hun studie op de jongere generaties over te brengen, die aldus hun practisch werk op wetenschappelijke basis kunnen uitoefenen of als wetenschapsbeoefe naars op hun beurt de fakkel aan weer jongere geslachten overgeven. Daar voor, is het volstrekt noodzakelijk, dat het ambt van hoogleraar aantrekkelijk zij, want is het dit niet, dan zoeken de besten in het vak elders hun heil. Ons verlangen is salariëring van de hoogleraar met maximum-tractement op gelijke voet als de leden van de Hoge Raad, en voor de extra-ordinarii voor wie 't professoraat het hoofdbe roep is, voor de lectoren, voor de we tenschappelijke medewerkers die niet meer in hun leertijd zijn, een betaling die hun het leven in een intellectueel milieu mogelijk maakt. Dat aan deze eisen thans bij lange niet is voldaan, is reeds herhaalde malen bij vervulling van vacatures op pijnlijke wijze gebleken. Echter, met grote voldoening vernamen wjj dezer dagen,dat de rechtmatigheid van ons verlangen door hen die hier de be slissing moeten nemen, begint te wor den erkend. GROEIEND AANTAL STUDENTEN SCHEPT MOEILIJKHEDEN. Het aantal ingeschreven studenten bedroeg dit jaar 3606, bijna 300 meer dan in het vorige Jaar, t.w. godgeleerd heid 205, rechten 635, geneeskunde 1553, wis- en natuurkunde 532, letteren en wijsbegeerte 333, rechten en letteren 348. Is deze groei enerzijds heugelijk, an- deszijds werpt ze problemen op, want de universiteit is voor zulk een aan drang niet geoutilleerd. Vooral de me dici stellen deze Faculteit voor onover komelijke moeilijkheden. De oplossing moge hier niet gevonden worden door, een numerus clausus, maar door uit breiding der outillage, want ons volk groeit snel en het heeft deze medici brood nodig, terwijl onze overzeese ge biedsdelen- naar Nederlandse doctoren snakken. Wij moeten de middelen vin den om ze op te leiden en goed op te leiden. De nieuwe rector-magnificus prof. dr C. C. Berg. ONGEWENSTE TOESTANDEN BIJ JURISTENOPLEIDING Ten aanzien van de juridische oplei ding kantte spr. zich tegen hen. die in plaats van eigen studie de gemakkelijke weg van africhting door een repetitor volgen zomede tegen hen, die in 't ge heel niet aan de universiteit studeren, de z.g.n. extraneï. Het bestaan o.a. van een Haagse opleidingsschool voor juris ten noemde spr. een zeer ernstig ge vaar voor de beoefening der rechtswe tenschap en de opleiding op wetenschap pelijke basis. Een gevaar ook voor de levensvatbaarheid der Leidse Universi teit als zij straks autonomie verkregen zal hebben en een aanzienlijk oedrag aan collegegelden haar aldus zal ont gaan. Merkwaardig: tcztifder tijd, dat men de opleiding van notarissen van buiten naar binnen de Universiteit gaat brengen, laat men toe. dat de vorming van juristen zich buit.n haar voltrekt! De remedie is volgens spr. te vinden, vooreerst door de verdere uitbouw van de werkzaamheid van assistenten, door intensifiëring van het universitair on derwijs, het betrekken der instructeurs die nu als repetitoren zichzelf het bre vet van bekwaamheid geven binnen de omlijsting der Universiteit en bovendien door het verlaten van een beginsel dat ons allen lief is. maar m.i in de ge wijzigde omstandigheden niet meer is te handhaven: het beginsel van art. 133 1.1 H.O.Wvolgens 't welk ieder tot de examens wordt toegelaten „onverschillig, waar hij de daarvoor vereiste kundig heden heeft opgedaan". Tegen de 33 promoties in de cursus 1946/7 staan er 58 in het afgelopen jaar, waaronder twee honoris causa. (Prof dr W. E. Hocking en veldmaarschalk Jan Chr. Smuts) en drie cum laude, welke laatste hoger zou geweest zijn indien niet sommige faculteiten het volgens spr. betreurenswaardige besluit hadden genomen om de hoogste graad nimmer toe te kennen. Het op initiatief van Leiden tot nieuw leven geroepen college van de Recto- res Magnifici der universiteiten tot be spreking van aangelegenheden die alle universiteiten regarderen, werd een groot succes Uitvoerig stond spr. vervolgens «til bij de zeer intensieve internationale activi teit der docenten en studenten om daar na een opsomming te geven van de on derscheidingen en andere personalia, welke leden van de Senaat ten deel vie len MEN kan. bezwaarlijk zeggen, dat de zojuist uit Mcskoif terugge keerde communistenleider Moeso er gras over laat groeien. Nauwelijks enige dagen nadat hij de communis tische revolutie heeft gepredikt, heeft hij ze op een uiterst realistische wijze verwezenlijkt door met zijn aanhan gers na een kort gevecht het bestuur van de stad Madioen over te nemen! De president der Republiek Indone sië, ir. Soekarno, moge in een radio- oproep de bevolking hebbéh opgewekt tot trouw aan de republikeinse zaak en Moeso hebben verklaard „tot ver raders des volks", hij staat als steeds onmachtig tegenover de ontwikkeling der zaken, logisch ge volg van het feit, dat het hem sedert 17 Augustus 1945 aan werkelijk gezag heeft ontbroken, wélke moeite Neder landse officiële instanties zich ook heb ben getroost het tegendeel aan te tonen Het is wel in-drcevig dit te moeten constateren Maar met deze constatering zijn de moeilijkheden niet opgelost. Hce zal zich de toestand in Midden- en Oost- Java, waar de communistische invlce- I den vooralsnog het grootst schijnen te zijn, in de naaste toekomst ontwik- kelen? Het is moeilijk op deze vraag van hier uit een antwoord te geven. 1 Er is waarschijnlijk niemand, noch in j Den Haag, noch in Batavia, nooh in Djokja, die precies weet hoe in het huidige chaotisohe geheel de verhou dingen liggen. Er is geen sterveling, die met een redelijke kans op succes kan voorstellen of Moeso zich in Ma dioen als communistisch bolwerk zal kunnen handhaven, of zijn macht groot genoeg, is om dergelijke staatsgrepen ook elders toe te passen dan wel of de Republiek een voldoende concen tratie van regeringsgetrouwe elemen ten in het geweer kan rcepen om het verloren terrein te herwinnen. Maar één ding heeft de leep der recente gebeurtenissen toch wel onomstotelijk bewezen: artikel I van de overeen komst van Linggadjati, inhoudende de erkenning dat de Republiek Indonesië de facto het gezag uitoefent over Java, Sumatra en Madoera hoe hebben wij het in vredesnaam kunnen ondertekenen? is een volslagen fictie!! En ten tweede zoals wij in ens hoofdartikel „Verantwoorde lijkheid!! van Wcensdag j.l. betoog den: Nederland mag zich niet onttrek ken aan zijn historische verantwoor delijkheid jegens zijn land- en rijks genoten overzee. Met het voorbeeld van Palestina en Hyderabad ener- en Vietnam anderzijds voor ogen, is het duidelijk, dat Nederland zijn eigen lot zélf moet bepalen en elke oplossing via Veiligheidsraad of Commissie van Goede Diensten onder de dxang der realiteit een utopie is geworden. Orde, rust en veiligheid dienen met eigen en voorhanden! midde len te worden hersteld! HST bovenstaande biedt ons gerede lanleiaing om onze mening ken- )aar te maken ten aanzien van de toenemende geruchten omtrent een te verwachten ontslag van dr. Van Mook als Luitenant-Gouverneur-Generaal. Wij zijn van het begin af aan geen. voorstander geweest van de door hem gevolgde politiek. Nochtans gebiedt onze objectieve plicht eraan te her- I innere, dat dr. Van Mook zich onmid- I deliyk na de Japanse capitulatie met hand en tand heeft verzet tegen de positie der Indonesische Republiek als exponent van een nationalistisch stre ven voor geheel Indonesië. In overeenstemming met zijn per soonlijke Stuw-opvattingen en zijn j ambtelijke verhouding tot de toenma lige rcoms-rode coalitie heeft hij er vervolgens toe medegewerkt mede i door de beheersing van het voorüch- 1 tingsapparaat om aan de Repu bliek een veel groter politieke beteke nis toe te kennen dan zij in werke lijkheid bezat. Totdat zijn zin voor de realiteit zegevierde over zijn idealisme en dat van zijn rechtstreekse superieu ren, prof. Logemann en minister Jonkman. Van dat moment af, is hij zijn eigen gang gegaan. Hij heeft be slissingen genomen, welke nauwelijks verenigbaar waren te noemen met het toenmalige regeringsbeleid, beslissin gen, welke hem enige malen tot aan de grens van zijn ontslag hebben ge leld. Maar door de onbetwistbare kracht van zijn persoonlijkheid heeft ar. Van Mook zulks telkenmale weten te voorkomen en wat hij op Java in eerste instantie bedierf, maakte hij gced door zijn voortreffelijk werk voor de organisatie der Buitengewesten. De oveeenkomsten van Malino, Denpasar en Pangkalpinang droegen het stem pel Vaii zijn sterke persoonlijkheid en wanneer binenkort de Ver. Staten van Indonesië tot stand zullen komen, is dat vcor een zeer belangrijk deel te danken aan de diplomatieke gaven en grondige Indië-kennis, welke dr. Van Mook in zioh verenigt. ONDER deze omstandigheden ach ten wij een ontslag van dr. Van Mook niet verantwoord. In de eerste plaats zou zulks ongetwijfeld een hoogst ongunstige weerklank vinden bij de federale staten, welker con centratie onder zijn leiding is tot stand gekomen. En in de tweede plaats is er moeilijk een andere fi guur aan te wijzen, die de gecompli ceerde toestanden en verhoudingen in het huidige Indonesië in dezelfde mate kent en beheerst als hij. Met volledige waardering voor hetgeen dr. Beel en ir. Neher in het verleden voor de wederopbouw van de Nederlandse Staat hebben gepresteerd, moge toch aan dr Van Mook de eervolle taak zijn voorbehouden om de verwezenlijking der Nederlands-Indonesische Unie, al dan niet impliciet de Republiek In donesië, tot stand te brengen. HM. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag Haar officiële intocht in Den Haag. Na aankomst in het Paleis koordeinde verschenen H.M. en Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes met de burgemeester van Den Haag, Mr Visser, op het balcon. DE VERHOUDING TOT DUITSLAND. Ten aanzien van de intellectuele sa menwerking met Duitsland werd ge poogd tot een gedragslijn te komen .ge legen tussen algehele afzijdigheid en principieel herstel van contact, een lijn. te volgen zowel door universitaire instel lingen als zodanig als door individuele hoogleraren en wetenschappelijke mede werkers. ®en Senaatsvergadering werd uitsluitend aan dit probleem gewiid: edoch met negatief resultaat. Slechts werd een commissie van advies in het leven geroepen, tot welke Individuele hoogleraren zich in voorkomende geval len om raad kunnen wenden, ten einde althans enigermate tot eenvormig op treden te geraken. Na de staatsgreep in Tsjecho-Slowa- küe werd in overleg met de regering, met de zuster-universltelten en -hoee- scholen. in overleg ook met het Consi lium der Civitas een Universitair Asvl- fonds gevormd, bestemd tot hulp bii 't vinden van levensonderhoud en bij voortzettine van ^tudie aan een Neder landse Universiteit, voor alle studenten niet alleen Tsjechen die in ons land toevlucht zoeken na uitgeweken te ziin uit hun land wegens geweMri«»dige aantastine der universitaire vrijheid GEDENKTEKEN VOOR GEVALLEN LEIDSE ACADEMIE-BURGERS. Het gedenkteken voor de in de oorlog gevallen Leidse academie-bureers kwam ook dit jaar nog niet tot stand. Het ligt in het voornemen in het groot-auditorium ter weerszijden van het snreekgestoelte een tweetal gcglasschilderde ramen aan te bren gen vo'eens een ontwerp van de glasschilder Boermeester. Edochde kosten zullen hooe zijn en een commissie is samengesteld voor het uitdenken van de middelen, om de benodigde gelden te vinden. Achtereenvolgens besprak prof Van Oven. daarna de zuivering van studenten, H.M. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag Haar officiële intocht in Den Haag. H.M. met Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix in de crème calèche op weg naar het Paleis Noordeinde. de viering van de Dies Natalis met daaraan gepaard gaande alumni-dagen en de prijzenswaardige activiteit der Civitas Academica en het Academisch Kunstcentrum en Studium Generale. VERPLICHT STUDIUM GENERALE? Ten aanzien van dit laatste stelde spr. de vraag of men in de toekomst het S. G. al dan niet verplicht zal ma ken en als els zal stellen voor de toe lating tot vak-examens. Dit zou een belangrijke versterking der Civitas-ge- dachte zijn, doch anderzijds een aan tasting der libertas discendi. een dwang jegens studenten tot datgene wat zij niet uit belangstelling willen doen. Na een belangrijke verbouwing van de Universiteitsbibliotheek te hebben aangekondigd, gewaaede spr. met vol doening van de prettige verstandhou ding met de studentencorpora en van de manifestaties van het studentenle ven. zomede van de aangename samen werking met het college van curatoren, al blijft spr. principiële bezwaren koes teren jegens dit college als beheers instituut. De Leidse Universiteit, die zich niet zonder eer en succes tegen de Duitse verdrukking verzette, behoeft niet aan een leidband te worden ge houden. Een grondige herziening dezer ver- houdine ware ook daarom gewenst om dat het tegenwoordig systeem van samenwerking zeer weinig efficiënt en soepel werkt, mede door gebrek aan persoonlijk contact tussen curatoren en Senaatsbestuur. Ten slotte droeg spr. de rectorale waardigheid over aan prof. dr C. C. Berg met de rituele woorden; „Salve Rector iterumque Salve". („Heil U, Rector, nogmaals hell"). I De abonnementsprijzen der dagbladen worden verhoogd ..De enorme stüeinR der prijzen van de grondstoffen voor de papierindustrie, welke moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelijkerwijze een grote stij ging van de prijzen van het couranten papier ten gevolge gehad. In verband hiermede en mede in ver band met andere kostprysverhogende factoren, zullen de prijzen der dagbl?fl"n in Nederland met ingang van de 1ste October a.s. met goedkeuring van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, worden verhoogd. Met ingang van gemelde datum zal de "*rii«5 van dit blad zijn: f. 4.15 per kwar taal of 32 ct. per week". WISSELENDE BEWOLKING. Oe Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende lichte regenbuien. Kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 21 SEPTEMBER. Zon op: 6.24 uur; onder: 18.42 uur. Maan op: 19.41 uur: onder: 9 35 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.18 es 17.35 uur. Dit nummer bestaat uit paar'^'s

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1