Graaf Folke Bernadotte te Jeruzalem laaghartig vermoord Vermoedelijk door de Stern-groep Verdeeldheid en nog eens verdeeldheid in Republiek Een ingewikkelde en onuitvoerbare situatie Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 No. 26493 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Een wereld vol onrust Terwijl de Berlijnse „koude oorlog" nog steeds onveranderd voortduurt, zo- dat er, helaas, maar al te zeer aanlei ding is om pessimisme contra optimis me te plaatsen pas de afloop zal zeg gen, wie gelijk had! geschiedt er op dit ondermaanse thans zoveel, dat het bijna niet bij te houden is. Te meer niet, waar het een nu eenmaal van door slaande invloed is op het ander, er moge dan nog zo'n verschil van belan gensfeer tussen zijn gelegen, oppervlak kig beschouwd. De hedendaagse maatschappij is ech ter, trots alle ingewikkeldheid, zozeer met alles verbonden, dat niets, wat op de wereld als belangrijks plaats vindt, kan nalaten van doorslaande betekenis te zijn voor bet geheel. Moskou rekt en rekt de besprekingen met het Westen, doch zo langzamer hand begint de vraag te rijzen, of dit nog wel in het Sovjet-belang mag wor den geoordeeld. Totlusverre werd het winnen van tijd een voordeel voor Mos kou geoordeeld, daar herfst en winter zeer storende factoren zouden zijn voor de „luchtbrug". Zou bij tegentij de be voorrading van Berlijn te handhaven zijn? De verklaringen daaromtrent uit Washington zijn echter daaromtrent zo overtuigend bevestigend geworden, dat daaraan moeilijk meer te twijfelen valt. Daarentegen komen van achter het ijzeren gordijn steeds meer berichten, die te denken geven over de macht der Sovjets, zo deze op de proef zou wor den gesteld. In de Baltische landen, in de Oekraine, in Polen, in Tsjecho-Slo- wakije, in Hongarije en zelfs tot op de Balkan neemt de ontevredenheid tegen het Sovjet-bewind, dat zich alleen met geweld heeft gevestigd, geducht toe. Om maar te zwijgen over de Sovjet-sector van Duitsland. Vandaar allerwege de welbekende communistische* zuiverin gen, die echter slechts de geweld metho de vermogen te accentueren, geen deug delijke ondergrond opleveren voor uit breiding van sympathie. Integendeel het tegenovergestelde plegen te bewerkstel ligen. Werkt de tijd nog wel voor de Sovjets? Die vraag, tot voor kort vrij algemeen bevestigend beantwoord, be gint thans een werkelijke vraag te wor den. En dit te meer, nu ook in het Verre Oosten meer en meer wordtingezien, dat daar een uit Moskou centraal geleid staven om de macht te veroveren aan het; wroeten is. Met gevolg, dat daarte gen steeds meer paal en perk wordt ge steld. Zelfs in Australië schijnt in deze een kentering ten goede in te treden en dat zegt wat Bedriegen de voortekenen niet dan is de tijd rijp geworden voor een algemene anti-communistische tendenz, zowel in als buiten Europa. En dat is redën tot verheugenis! Te meer. waar verantwoordelijke leiders als Marshall, Truman en Bevin ook niet meer aarzelen om in deze spijkers met koppen te slaan. Het spitst de ontroverse Oost-West toe, zal men zeggen. Zeker, dat is moei lijk te ontkennen, maar het heeft dit voordeel, dat Moskou zich geen Hitler- illusies behoeft te maken, n.l. dat de tegenpartij toch zal terugdeinzen. Hoe duidelijker dat aan Moskou wordt ge maakt, des te groter kracht men schenkt aan de vredeswil. In dit opzicht kan men zich niet krachtig genoeg uitlaten, opdat iedere twijfel onmoge lijk wordt. In dit opzicht zullen de jongste maat regelen in Engeland en de V. St. ter versterking van de defensie van grote waarde kunnen zijn. Het is een verbitterde en door ach terdocht vergeven atmosfeer, waarin dientengevolge de volgende week te Pa rijs de zitting der Verenigde Naties zal worden geopend. Waar echter alle „gro ten" daar vertegenwoordigd zullen zijn of beter gezegd, persoonlijk aanwezig, is er echter alle gelegenheid om de ge schillen volledig door te nemen. Mis schien dat dit tot resultaat zal kunnen leiden. Van important belang is ontegenzeg gelijk, dat Amerika alles doet om te doen uitkomen, dat de komende strijd om het presidentschap geen invloed zal hebben op de buitenlandse politiek, doch deze, onverschillig de afloop Dewey blijft sterk favoriet dezelfde zal zijn. Ook dat kan niet scherp ge noeg worden geaccentueerd. Zoals gezegd, geeft het wereldbeeld momenteel zoveel facetten, dat het haast ondoenlijk is, deze allemaal in groot verband te belichten. Neem, om dicht bij huis te blijven, de crisis in Frankrijk. Wel is waar is daar als laatste redmiddel voor de derde macht „een kabinet Queulle te voor schijn" getoverd, maar men behoeft niet over grote voorspellingsgaven te be schikken om vast te durven stellen, dat ook dit slechts een kortstondig leven beschoren zal zijn. Queuille drukt de voek^oren van zijn voorganger van fi- nan^n, Paul Reynaud en dit vraagt offers, die het huidige parlement niet zal kunnen en willen brengen. Generaal De Gaulle is reeds druk bezig om zich de weg naar de macht te banen en het moet vreemd lopen, zo hem deze nog versperd wordt. Maar Frankrijk zal nog moeilijke tijden moe ten verwerken. Dan volgt de strijd om Haiderabad, die ten voordele van India schijnt be slecht te zijn, daar het beroep op de V. N. weer eens te laat in behandeling is gekomen, om resultaat te kunnen op leveren. In hoeverre dit gebeuren de verhouding tussen Hindoes en Moham medanen echter zal bevorderen, zal men moeten afwachten. Dan volgen stakingen in Italië, groeien de onrust in geheel Oost-Azië en ten slotte de moord op graaf Bernadotte, die voor het Palestijnse vraagstuk wel eens van verderfelijke invloed zou kun nen blijken. Een wereld vol onrust Weer slaat een golf van verontwaardiging en afschuw over de gehele wereld Graaf Folke Bernadotte, die zich steeds voor het welzijn van de mensheid in de bres had gesteld, is te Jeruzalem laaghartig vermoord en met hem de Franse kolonel André Serot. Graaf Bernadotte kwam gistermiddag uit Ramallah, 16 kilometer ten Noorden van Jeruzalem aan. waar hii gedurende een uur een onderhoud had met een bri gadecommandant van het Arabische le gioen. Ongeveer 3 kilometer ten Noorden van Jeruzalem werd van de richting van het ziekenhuis Haddasah -op de berg Scopus uit op zijn auto gevuurd. De kogels door boorden het spatbord aan één kant zon der dar iemand gewond werd. De auto van graaf Bernadotte werd begeleid door jeeps met hooggeplaatste officieren van het Arabische legioen. In Jeruzalem aangekomen stapte Ber nadotte uit sy nauto om het kogelgat te inspecteren. Hij scheen ontstelt te zijn en zeide tot Reuter: „Ik wens niet be schoten te worden, door geregelde noch ongeregelae manschappen". Een pant serauto sloot het convooi. waarin Ber nadotte gereisd had. Vervolgens reed Bernadotte naar Ara bische en Joodse grensstroken. Toen hij in het Arabische gebied was aangekomen, klonken twee luide ontplof fingen door Jeruzalem. Men kon deze niet precies localiseren, doch zij waren het gevolg naar vernomen werd, van het vuren der Joden in het gebied van de berg Zion. Toen zjj door het zich in Joods be zit bevindend Katamon reden, ver scheen plotseling een jeep met vier man. die de weg versperde, twee van de vier liepen op de auto van Ber nadotte toe. „Kolonel Frank Bogley (V.S.), vei ligheidsofficier der V.N., worstelde met één van hen en werd licht in het ge laat gewond. De tweede bereikte de auto van Bernadotte en vermoordde twee personen door van zeer nabii met een stengun schoten te lossen. Het wa ren Graaf Bernadotte en de Franse kolonel André Serot. De jeep wist te ontkomen. Volgens de Amerikaanse consul- generaal te Jeruzalem is Bernadotte „vermoedelijk door de groep Stern" vermoord. Een Amerikaans militair waarnemer, die juist uit Palestina te Parijs is terug gekeerd. heeft aan functionarissen der "V.N. meegedeeld, dat de groep Stern onlangs Bernadotte heeft gedreigd hem van het leven te beroven. Een woordvoerder van de groep- Stern heeft naar aanleiding van de moord op Bernadotte te Tel Aviv ver klaard, „tevreden te zijn dat het ge beurd is". Hij zeide er echter niet van op de hoogte te zijn of de groep-Stern ver antwoordelijk voor de moord was. Eind Juni verklaarde de groep Berna- dottes wapenstilstandsplan niet te zul len aanvaarden. Herhaaldelijk werden Arabische posities door leden der groep aangevallen. Wijlen Graaf Bernadotte. De lichamen der vermoorden werden naar het Joodse Hadasah-ziekenhuis overgebracht. De militaire gouverneur van Joods Jeruzalem, dr Bernard Joseph, achtte de moord „onvergefelijk en laag hartig". Tegenover generaal Aage Lund- strom verklaarde hij. dat hU alle maat regelen zou nemen om de daders te vin den. Heden zpllen de stoffelijke resten van Bernadotte en kolonel Serot door een Rode-Kruisambulance overgebracht wor den naar Haifa. De stafchef der V.N. te Jeruzalem, kapitein Momm van de Amerikaanse marine .heeft gelast, dat alle vlaggen der VJN. in Palestina half stok zullen waaien. Naar verluidt had graaf Bernadotte zijn rapport een herziene versie van de oorspronkelijke voorstellen aan de Vei ligheidsraad, bijna voltooid. Men neemt te Washington aan, dat het rapport zich in het. hoofdkwartier op Rhodos bevindt en dientengevolge posthuum aan de al gemene vergadering te Parijs kan wor den voorgelegd. BERNADOTTE'S LEVENSLOOP. Graaf Folke Bernadotte, jongste zoon van prins Oscar Bernadotte en neef van koning Gustaaf van Zweden, was evenals alle leden van de Zweedse koninklijke familie een afstammeling van Napoleons maarschalk Bernadotte. Hij was 53 jaar, lang van postuur en knap van uiterlijk. Hij stelde zijn leven in dienst van de mensheid, als bemiddelaar in Palestina, president van het Zweedse Rode Kruis en was de man, die als tussenpersoon De blijde gebeurtenis in Engeland Prinses Elizabeth van Engeland ver wacht haar baby omstreeks half No vember, zo wordt uit Londen gemeld. De geboorte zal plaats hebben in het Buckingham Palace te Londen, het verblijf van koning George en Konin gin Elizabeth. In de cantine van het hoofdbureau van Politie te Amsterdam werd door de waarnemend Hoofdcommissaris van Politie, de heer J. L. Posthumus, de eerste wedstrijd geopend voor de tweekamp dr Max EuweScheltinga, om het schaakkampioenschap van Nederland. optrad in de slotfasen van de laatste oorlog. Zijn motto was gelijk dat van de Franse staatsman Aristide Briand: „Ik ben altijd optimist". Tijdens de oorlog regelde hij eerst de uitwisseling van noncombattanten en vervolgens van geallieerde en Duitse ge wonde krijgsgevangenen. Als Zweeds be heerder van interneringskampen was hij belast met de zorg voor de piloten, die in Zwedeh moesten landen. Hij was de man, waar het oog van de wereld op ge vestigd was in de slotdagen van de oor log tegen Duitsland. De bekendmaking op 29 April 1945, dat hij vredesvoorstellen van Himniler aan de geallieerde gezan ten in Stockholm had overhandigd, was het eerste duidelijke teken, dat het ein de nabij was. Himmler verzocht hem zyn voorstellen te overhandigen, omdat de wijze waarop Bernadotte zijn functie in dienst van het Rode Kruis vervulde, 'nem geïmponeerd had. Bernadotte had ver dere besprekingen met Duitse afgezan ten op een kasteel nabij Aabernraa, 25 km van de grens op Deens grondgebied. 1 Mei begaf Bernadotte zich weer op weg naar Zweden met een aanbod tot onvoorwaardelijke overgave. Bernadotte bewaarde het diepste stilzwijgen over zijn besprekingen met de loiders van het wankelende „Reich" ,doch zijn brede glimlach bü zijn terugkeer in Stockholm duidde od succes. In 1928 huwde hij Estelle Romaine Manville dochter van een Amerikaanse millionnair in New York. Uit het huwe lijk werden 4 kinderen geboren, waar van twee jongens reeds vroeg stierven. Toen in 1929 Lithauen, Letland en Estland de stichting van een Baltisch koninkrijk overwogen, werd Bernadotte genoemd als mogelijk vorst. Toen de spanning in Palestina haar hoogtepunt bereikte wendden de V.N. zich tot Bernadotte. Hij werd 20 Mei als bemiddelaar aangewezen. Op 6 Juni maakte hij bekend, dat Jo den en Arabieren zijn voorstel tot een wapenstilstand van 4 weken aanvaard den en vestigde 18 Juni zijn hoofdkwar tier op Rhodos. Het verdere verloop van zaken ligt nog te vers in het geheugen, om er uitvoerig op in te gaan. Uit alle delen der wereld stroomt het bewijzen van rouwbeklag en algemeen worden de grote verdiensten van deze voor de mensheid zo betekenisvolle vech ter voor haar welzijn in warme bewoor dingen erkend. Het Is een diep tragische en schokkende gebeurtenis. De hoop wordt uitgesproken, dat zijn werk zal kunnen worden voortgezet, maar Helaas is de vrees gewettigd, dat deze gebeurtenis een zwarte schaduw zal werpen op de loop van zaken. Alle of ficiële Arabische en Joodse instanties keureD de laaghartige daad ten streng ste af en van Joodse zijde wordt toege zegd. dat alles zal worden gedaan om de schuldigen op te sporen en te straffen. SPOEDVERGADERING VEILIG HEIDSRAAD. Hedenmiddag 3 uur komt de Veilig heidsraad te Parijs bijeen. De vlag der V.N. waait halfstok. Ook TrygvieLie is per vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrokken. BUNCHE OPVOLGER VAN BERNADOTTE? Van wélingelichte zijde verneemt Reu ter. dat de man, die het eerst in aan merking komt om de opvolger van Ber nadotte te worden, diens eerste secreta ris, Ralph Bunche, Is. Bunche is 43 jaar en directeur van de trustschapsafdeling der V. N, VONNISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. 32 vroegere leden van de Tsjecho slo waakse veiligheidspolitie zijn tot ge vangenisstraffen veroordeeld, variëren de tussen vier maanden en drie en 'n half jaar, beschuldigd van het werken voor een spionnage-organisatie, die door Tsjeohoslowaakse socialisten ge leid zou worden. Twee werden vrij ge sproken. Van een werd de veroordeling we gens ziekte uitgesteld. In de aanklacht werdt verklaard, dat de beschuldigden voor de socialisten inlichtingen nebben trachten te krijgen over de organisatie van de politie De veroordelingen moe ten nog door een hoger mintd.ii geieohtshof bevestigd worden. In een afzonderlijke berechting werd een po litieman veroordeeld tot ai ie jaar ge vangenisstraf, omdat hij voor een om koopsom van 14 diuzend kronen Tsie- cnoslowaken zou hebben toegestaan bij cle stad Ash de grens onwettig te over schreden. Aan de vooravond van de nerdenklng van de slag om Arnhem werd bij net monument te Oosterbeek door Brigade Generaal P. H. W. Hicks O.S.B., DS.O., U.C. een krans gelegd Een overzicht van de plechtigheid. De Belgische koningskwestie Naar „Le Peuple" schrijft heeft mi nister Spaak de voorzitters der beide wetgevende Kamers verzocht de be handeling van het voorstel tot 't hou den van een volksreferendum over de terugkomst van de Koning, dat door de katholieke fractie bij de Senaat is ingediend, te bespoedigen. De beide voorzitters hebben zich eens verklaard met het verzoek van de eerste minis ter en de Senaat zal zich hierover op 12 Octobr uitspreken. De Kamer zou het onderwerp dan in de daarop vol gende week in behandeling kunnen ne men. Volgens „Le Peuple", zcu het verzoek van minister Spaak er op wijzen, dat de premier met de wehs is bezield, het onderzoek van deze aangelegenheid in de Senaats- en Kamercommissie te be ëindigen teneinde bij het hervatten der parlementaire werkzaamheden een ge wijzigd regeringsprogramma te kunnen aanbieden, dat zich zal uitstrekken over ongeveer een jaar. „Het blijkt," aldus „Le Peuple", „dat Spaak voor nemens is de eerstvolgende algemene verkiezingen in October van 1949 te ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in d.e afge lopen week de navolgende ver liezen zijn geleden: Kon. Landmacht: Sold. J. Dam, 's-Gravenhage; Sold. J. J. Dinnessen, Gennep; Sold. J. D. Haan, Appingedam; Sold, le kl. T. van den Ham, hoevelaken; Korp. A. J. van der Heijden, Geldrop; Sold, le kl. W. A. M. Janssen, Bladel; Sold. J. Bos. Noodwolde; Sold A de Carp:r.tier, Zaandam; Sold. J. A. v Maanen, Arnhem; Kon. Ned.-Ind. Leger: Jav. sold, le kl. Kardjo, N.-Indië. Kon. Marine: géén verliezen. doen houden. De politieke toestand zou daardoor worden opgeklaard en de legering zou de handen vrij hebben cm haar opbouwende taak voort te zetten en te vermijden, dat het land kostbare tijd zou verliezen. In de ge wijzigde regeringsverklaring zal vooral gewag worden gemaakt van problemen, waarmede het land thans te kampen heeft, zoals de fiscale hervormingen, de sociale verzekeringen, de strijd te gen de werkloosheid en de internatio nale vraagstukken." Waneeer de inlichtingen van „La Peuple" juist zijn, zou dit betekenen, dat de regering van te voren aan neemt, dat het voorstel tót het houden van een volksreferendum over de te rugkeer van Koning Leopold niet mag lelden tot een ontbinding der Kamers en van oordeel is dat in ieder geval tot October 1949 de politieke vrede ia België bewaard dient te blijven. Haiderabad capituleert De Nizam van Haiderabad heeft voor de radio meegedeeld, dat een nieuwe ministerraad is gevormd en dat alle vonnissen van de leiders der congres partij zijn ingetrokken. De Nizam be treurde de „ongelukkige" gebeurtenis sen en verzocht om handhaving van kalmte, recht en orde. Hij sprak de verwachting uit, dat het niet moeilijk zou zijn met de regering van India tot een regeling te komen, indien recht en orde eenmaal hersteld zouden zyn. De Nizam heeft zijn op het ogenblik buiten het land vertoevende ministers op dracht gegeven, niet meer bij de Vei ligheidsraad aan te dringen op een -oplossing van de door Haiderabad tegen India aanhangig gemaakte zaak. De militante Razakars-troepen zullen worden ontbonden. De Indische zaakgelastigde te Haide rabad, Moensji. verklaarde voor de ra dio, dat hij het Indische leger heden enige kilometers buiten de stad Haide rabad hoopte te verwelkomen. De prins van Berar zal hem vergezellen. Van gezaghebende zijde te New Delhi wordt vernomen, dat de Indische troepen Se- coenderabad heden binnen trekken. De Indische premier. Pandit Nehroe, heeft de troepen met hun overwinning gelukgewenst. Naar een Republikeins woordvoer der mededeelde, kan de toestand te Soerakarta als volgt worden samenge vat: de communistisch-gezinde lcger- formaties van de jeugdbeweging „Pe- sindo" zijn samen met het Republi keinse corps mariniers, de „Alri", in opstand gekomen tegen de politie en de geregelde Republikeinse troepen. Deze laatste worden gesteund door de anti-communistische militaire formaties van de „Hlzboellah" en door de „revo- lutionnaire Volksbeweging", die een Trotskistische strekking heeft, waarvan de leider dr Moewardi onlangs waar schijnlijk door de communisten werd ontvoerd. BINNENLAND Op haar verzoek ontving de K.N.A.C. van de Rijkswaterstaat bericht, dat het inhaalverbod op de Moerdijkbrug is op geheven. Met het oog op herstelllngs- werkzaamheden als gevolg van oorlogs schade moet de maximum-snelheid voor lopig alcaar worden gehandhaafd. De maand Juli breekt met ruim 500 hulzen het record, dat in de daaraan voorafgaande maand gevestigd was ten aanzien van het aantal sinds de bevrij ding in een maand gereed gekomen wo ningen. In Juli bedroeg dit aantal volgens voorlopige cijfers van het C35. 3068. Voor Zuid-Holland bedroeg dit aantal exclusief Den Haag en Rotterdam 212. Van 21 t/m 23 September a s. zal te 's-Gravenhage in Hotel de Wittebrug een congres van eigen vervoerders en verladers gehouden worden, waar verschillende Europese organisaties op het gebied van het eigen vervoer vertegenwoordigd zullen zijn. Op het exercitieterrein van het Marine-opleidingskamp Hilversum zijn gisteren 18 nieuwe marine-officiereD be ëdigd. n 1. officieren van gezondheid en juristen, die in dit kamp hun militaire opleiding hadden genoten. Het ministerie van Bultenl. Zaken deelt mede, dat in groepsverband reizende Nederlanders alleen In België zullen wor den toegelaten. Indien het collectieve pas poort door de bevoegde Belgische consu laire post van een visum is voorzien. Vrijdag a.s. zal de Verzekeringskamer des middags in de aula der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam haar 25-Jarlg bestaan plechtig herdenken. Tijdens een receptie op de Neder landse legatie te Oslo. reikte de Neder landse gezant, de heer G. P. Luden. het ridderkruis behorende by de Oranje Nassau-orde uit aan de heer Wilkens, in Nederland geboren, doch thans Noors staatsburger. Deze heeft veel gedaan om de banden tussen Nederland en Noor wegen te verstevigen. Bij K.B. is bepaald, dat voor het tijdvak, dat de minister van Binnenlandse Zaken in verband met zyn reis buiten lands afwezig zal zyn, het beheer van het ministerie van Binnenlandse Zaken ad interim zal worden waargenomen door de Minister van Justitie mr Th. R. J. wyers. Gistermorgen werd op Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van baron Krayenhoff, in leven o.a. lid van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaar beurs. Het woord voerden o.a. de heer G. F. H. Glesberger. hoofdinspecteur der Ned. Spoorwegen. mr.,J. Mllius. directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs en Jhr W. Boreel. directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Naar verluidt, heeft generaal Franco andermaal een onderhoud met de Spaanse kroonpretendent, don Juan. gehad. De ontmoeting zou aan boord van een Spaanse destroyer voor de Noord-West kust van Spanle hebben plaats gehad. De oudste zoon van de pretendent, de 10- larlge prins van Asturlë zou eveneens aan boord zyn geweest. De Nederlandse regering heeft beslo ten 50 ton witte bonen en 50 ton erwten ter beschikking te stellen ten behoeve van de Arabische en Joodse vluchtelingen. BUITENLAND De Franse Raad der republiek (Eer- ?i **amer) beeft zich voorstander ver klaard van het houden van plaatseiyke verkiezingen in de volgende maand, zoals oorspronkeiyk het plan was. Kortelings fufüïfi® Nationale Vergadering voor uitstel der verkiezingen. Het besluit van de raad, aldus Reuter, weerspiegelt het toenemen van de kracht van generaal De Gaulle s eis tot het houden van verkie zingen. In een bioscoop in bet centrum van Brussel waar de film „Het ijzeren gor- öyn" werd vertoond is het tot demonstra ties gekomen. Een aantal toeschouwers, dat in de zaal was verspreid begon te roepen. Men hoorde kreten zoals „leve de vrede" en „weg met de nazl-propaganda" „leve onze sovjet-geallieerden". Stlnk- kogels werden op de grond geworpen. Tot driemaal toe werd de vertoning onder broken om de politie ln de gelegenheid te stellen de demonstranten buiten te zetten. De vertoning kon tenslotte zonder veraere Incidenten worden beëindigd. 15 personen zyn gearresteerd. De 460.000 man stérke Britse natio nale vakvereniging van spoorwegmannen heeft loonsverhoging van 12 shilling en sixpence per week geëist vanwege de stij ging der kosten van het levensonderhoud. De typhoon, die Japan teisterde, heelt aan 148 mensen het leven gekost. terwijl 56 personen gewond werden. De voornaamste commissie van de vergadering te Bonn, die een wetgeving voor West-Duitsland moet opstellen, heeft een tijdschema aangenomen, volgens hetwelk 5 October het ontwerp voor een voorlopige West-Duitse constitutie zal zijn voltooid. Bevin en sir Stafford Cripps, de Britse ministers van buitenlandse zaken en financiën, hebben met leiders van de defensie besprekingen gevoerd. Naar de politie van Milaan meedeelt zijn enkele gestolen kunstwerken, die ontvreemd waren uit de voormalige kunst- galery van de Italiaanse Koninklijke fa milie. achterhaald. Onder deze werken bevonden zich een Tltiaan en een Cor- rlvlo. De rechtbank van Muenchen heeft het weekblad „Wochenend" de verdere publ'catie van een dagboek van Eva Braun, verboden. Als reden werd opgege ven: onjuiste details en liederlijkheid. De uitgever van het blad heeft tegen dit vet bod protest getekend en verklaard, dat hij de publicatie zal voortzetten zonder vermelding van Eva Brauns naam. De Franse politie heeft Garry Davis gearresteerd, die zijn Amerikaans paspoort heeft ingeleverd om wereldburger nummer één te worden Hii sloeg een tent op voor het naleis de Challlot op „grondgebied der V.N Professor Piccard, die op weg Is naar do Golf van Guinea, om aldaar diep-zee onderzoekingen te doen. is aan boord van zyn schip geslipt waardoor hy zyn pols ernstig verstuikt heeft. Doch ook onder hen heerst verdeeld heid: onder de geregelde troepen hebben zich twee groepen gevormd: de ene be staat uit elementen, die de „ingesloten stellingen" in het door de Nederlanders ln West-Java gecontroleerde gebied krachtens het accoord van de „Renville C" hebben verlaten (ongeveer 20.000 man) en de andere is samengesteld uit elementen van de „Soerakarta-divisle", die in Midden-Java is gestationneerd. Deze twee groepen leveren onder elkaar slag cn bestrijden zowel de communisten als de anti-communis ten. Alleen de politie is absoluut op de hand van de regering, doch de Re publikeinse officiële woordvoerder voegde er aan toe: „De politiemacht is te zwak om de orde te kunnen handhaven in de gebieden, waar de onlusten uitgebroken zyn." Naar aanleiding van de gevechten ln de Republikeinse troepen onderling, zei een Republikeins zegsman, dat alleen het zenden van Republikeinse afdelingen uit D jok ja, vaar het tot nog toe kalm was, een einde kan maken aan de on lusten en de krygswet, die te Soerakarta is afgevaardigd, kan doen eerbiedigen. TIJDELIJK MINDER WIND. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog weer. Langs de Waddenzee aanvankelijk vrU krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 19 SEPTEMBER Zon op: 6 20 uur; onder: 18.46 uur. Maan c-p: 19.19 uur; onder: 7 12 uur. Hoog water te Katwijk te 4.23 en 16 42 uur. (20 Sept 4.51 en 17.07 uur, sprlngty). Dit nummer bestaat uit acht pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1