Laatste Berichten De Leidse Raad aanvaardt bouw van 120 montage-woningen Woningtekort dwingt £»e raad heeft gistermiddag alle agen dapunten, ook de later toegevoegde, in na-mlddagzitting afgedaan behalve alleen het laatste, het praeadvies van B. en W. op het voorstel Lom- bert en op het adres van de Woning- bouwver. Eensgezindheid. De meeste punten werden z.h^t. en zonder discussie aangenomen. Zelfs werd nog een zitting met gesloten deuren ge houden. die echter slechts een paar mi-- nuten duurde. LOSSE OPMERKINGEN Bij het voorstel nog f.1900 beschik baar te stellen ten behoeve van de afd voorb. L.O, aan de Montessori-school aan het Schuttersveld bepleitte de heer Woudstra (Prot. Chr. P.) nog eens het onder ogen zien van het ganse vraag stuk van het kleuter-onderwijs, daar de positie bij het Büz. Voorb. L.O. zeer zorgwekkend is. Wethouder v. Schalk zeide toe dili gent te zullen zijn in deze materie. Hij is geen liefhebber van „laten liggen". Bij het voorstel opnieuw te bepalen, dat de herziening van het plan van uit breiding voor de Rodenburgerpolder in voorbereiding is, vroeg de heer Hendriks (Chr. Prot. P.) waarom deze herziening niet in een jaar gereed kon komen. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat de dienst van Gem. Werken overbelast is en bovendien, men is het nog niet ge heel eens over de wijziging. Bij het voorstel inzake wijziging der overeenkomst met Wassenaar betreffen de aansluiting bü de keuringsdienst van vee en vlees, meende de heer Key (P. v. d. A.) dat de sprong van 2 op 5 dui zend gulden de indruk wekt. dat veel te lang de vergoeding te laag is gehou den. Wethouder v. d. Kwaak zeide vorig jaar zo de zaak- gevonden te hebben. Sinds 1922 was het zo, maar het inwo nertal van Wassenaar is 3 x zo groot geworden sindsdien. Volgend jaar zal de gehele kwestie van deze keuringsdienst wel in de raad komen. Bii het voorstel inzake psychologisch onderzoek van leerlingen van de 6e klas se der Lagere scholen meende de heer Woudstra. dat niet voldoende is aange geven waarom hiervoor een bedrag van f1000 wordt gevraagd, 't Is spr. vaag, maar hii wil de zaak daarom niet trai neren. Wel stelt hii enige vragen op or ganisatorisch terrein. De heer D. J. v. Dijk hoopte spoedig nadere gegevens over werkwijze etc. te zien afkomen. De heer Knol (Prot. Chr. P.) infor meerde, waarom dit alleen wordt ge vraagd voor leerlingen der 6e klasse LO (dus 12-jarigen) en niet voor hogere leeftijd, ook op HBS, Gymnasium enz., hetgeen toch minstens even-wenselijk is. De heer Knetsch (Prot. Chr. Pvrees, de. dat dit een eerste stap zou zijn, die door andere gevolgd zal moeten wor den. Wat zal dat over jaren dan gaan kosten? Hij oordeelt dit ook meer op de weg van het rijk te liggen. De heer Vos (V.V.D.) is groot voor stander, gezien het grote aantal mis lukkingen bij beroepskeuze. Alleen: on derzoek bij 12-jarigen is provisorisch. Het onderzoek zal zich moeten herha len. Hij ziet daarom (n dit voorstel slechts een begin. Wethouder v. Schalk zeide reeds lang aan dit vraagstuk aandacht gegeven te hebben. De gang naar het bureau voor beroepskeuze was nog gering en daar om meende hij de zaak anders te moe ten aanvatten. Veel arbeidskracht gaat verloren door een verkeerd begin. Daarin hoopt spr. door dit voorstel verbetering te kunnen brengen, juist waar na liet 6de leerjaar zovelen voor een keus staan. De ge middelde leeftijd ligt boven de 13 jaar. Het gaat om samenwerking tussen het onderwijs en Geneesk. Dienst, waarbij de onderwijskrachten zullen worden op geleid voor hun taak. Hier ontstaat nog slechts een begin, geen dienst, hoewel deze misschien het gevolg ervan zal kunnen zijn. Daarvan kan spr. nog niets zeggen. Vastgesteld werd de verordening be treffende de Gem. Accountantsdienst, waarbij de heren Wilmer (K.VP.), Stolp (Prot. Chr. P.), Vos en Woudstra amendementen hadden, ingediend, waarvan B. en W. de strekking over namen. CONGRES VOOR ZEEVERZEKERING TE NOORDWIJK. Onder voorzitterschap van de heer Carl Briner (Zwitserland) werd in ho tel „Huis ter Duin" te Noordwijk het jaarlijkse congres gehouden der „In ternational Union of Marine-Insu rance", waarbij de „Vereeniging van transportassuradeuren in Nederland" als gastvrouwe optrad. Over tal van onderwerpen betref fende transport- en zeeverzekering liet het congres zijn licht schijnen. Vijf nieuwe landen zijn tot de Unie toegetreden t.w. Cuba, Egypte, Grie kenland, Nieuw-Zeeland en Marokko, zodat thans 23 landen hiervan deel uitmaken. De afgevaardigden hebben o.a. het Nederlandse Radar proefstation te Noordwijk bezichtigd. OOK VRUCHTENBROOD VRIJ IN PRIJS. Behalve voor 't zuiver wittebrood is met ingang van gisteren ook de prijs van vruchten brood vrijgelaten. Onder vruchtenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet «vrÜ- O VERHOGING PRIJZEN VAN VRUCHTENSAPPEN. De maximum-verkoopprijzen vanrood- bessensap en frambozensap zijn met een kleine verhoging vastgesteld op resp. 70 en 81 cent per fles van 380 cc. D^ maxi mumprijs van zwartbessensap is op 81 cent gehandhaafd. Flessen met een an dere inhoud hebben een prijs naar ver houding. HULP VOOIt DE „WILLEM BARENDSZ". Voor de rederij Vinke en Co., zijn ten behoeve van de Nederlandse Walvisvaart Maatschappij, waarover deze rederij de directie voert, in de Rotterdamse haven twee ex-Japanse walvisjagers aange komen. Zü zullen deel uitmaken van de tien catchers, die gedurende de volgende jachtperiode de walvissen voor de „Willem Barendsz" zullen aanvoeren. Medio Ootoöer vaart de „Willem Ba- l«ndsz" voor de derde expeditie uit. DE MONTAGE-BOUW. Het voornaamste agendapunt was echter het voorstel tot de bouw van 120 montage-woningen. De heer Lombert (K.V.P.) ontwik kelde een reeks bezwaren, waarvan de voornaamste was ontbreken van een aparte keuken. De woningkeuken wordt zelfs op het platteland meer en meer verlaten. Hü vreest, dat deze bouw in de prac- tijk niet aan redelijke eisen zal voldoen en begrijpt niet waarom deze bouw wijze door Wederopbouw zo wordt ge stimuleerd. terwijl er zelfs meer hout voor nodig is dan bij normale bouw. Mede gelet op de moeilijkheden anders door deze dienst gemaakt. Spr. wijst ook op de hoge kosten, ter wijl een definitieve kostenberekening nog niet eens is over te leggen. Afwijzen is echter onverantwoord trots alle bezwaren, gelet op de woning nood Weer is geen rekening gehouden met grotere en grote gezinnen (d. z. ge zinnen met meer dan 3 kinderen). Hij vraagt wat het college zal doen tegen een dergelijke houding, die ook in strijd is met de opvatting van de minister, gelijk uit antwoord op hem gestelde vragen blijkt, zoals spr. citeert. Doch ook verder blijkt de minister het niet eens daarmede te zijn, naar spr. uit voerig uiteenzet. Voor Zuid-Holland is een percentage van 7 voor grotere woningen vastge steld! Spr. hekelt scherp de houding van Wederopbow in deze, die eenvoudig de creteert en afwijst Voortaan zal zijn fractie voorstellen afwijzen zo geen rekening wordt ge houden met de grote gezinnen. Mevr. Braggaar (P. v. d. A.) betuigde haar instemming met dit plan, omdat 120 gezinnen hierdoor een eigen wo ning zullen krijgen en vele gevallen van samenwoning weer opgeheven kunnen worden. Zeker, volmaakt zijn de wonin gen niet, maar toch zouden velen reik halzend uitzien naar zo'n woning. Hoofdbezwaar is de woonkamer-keu ken, vooral wat de was betreft, waar door huizen daar nu zeer onaangenaam wordt. Maar 't gaat nu eenmaal niet anders. Spr vraagt of de half toege zegde verbetering (een was-schuurtje) in de toekomst niet direct kan worden doorgevoerd. De heer v. Iterson (Prot Chr. P.) zal aanzelend en schoorvoetend meegaan. Montage-bouw is en blijft toch een surrogaat (al is dit het beste wat op de markt is gebracht), hetgeen spr. nader uiteenzet. 't Is feitelijk een teruggang die We deropbouw tolereert ter wille van de snelheid van bouw. Spr. betwijfelt echter of ook dit laatste juist is, naar hij nader tracht aan te tonen. Uitvoerder is bovendien directie te vens, twee tegenstrijdigheden in ééh hand. Wij worden echter eenvoudig ge dwongen te accepteren gelet op de wo ningnood. Betrokkenen hebben niets aan critiek zonder meer. De heer v. Weizen (Comm.) consta teerde dat de critiek tegen het depar tement van Wederopbouw feitelijk ook critiek is op de regering in haar geheel eri spr. noemt deze critiek eenvoudig vernietigend. Welke krachten zitten achter het ge ven van deze pré aan één firma? Ook andere grote trusts hebben zo'n pré meent spr. en daarom ziet hij de tendenz gelegen die spr. beangstigt als vernietigend het beetje sociale zorg zo moeizaam veroverd. Het College moet z.i. trachten zich daartegen te verzetten. Het scheeuwend tekort aan woon ruimte en de moeilijkheden nieuwe woonruimte te scheppen dwingt eerste tot aanvaarden, met handhaving van alle critiek en bezwaren. De heer Frohwein (WD) vroeg wan neer de woningen kant en klaar zou den zijn. De heer Schüller (P. v. d. A.) oordeel de de critiek van de heer Lombert hier niet thuis. Die past eerst bij normale woningbouw. Hier hoort het zeker niet, gelet op de maten etc., die niet te wij zigen zijn, hetgeen de heer L. als lid der C. v. F.« wist. Men heeft te aanvaarden of te ver werpen. Daarom is de heer Lombert inreëel. Spr. verdedigde dan dit montage plan trots enkele te maken bezwaren, die zi. in de practijk zullen meevallen. De kwestie van een bijkeuken is voor hem toekomstmuziek. Bij 85 woningen-bouw bleken 187 ge zinnerf geholpen, daarom zijn z.i. een 300 gezinnen te helpen bij dit plan. De heer Hendriks vestigde er de aan dacht op, dat dit voorstel volkomen instemming heeft der vier leden van de C. v. F. en daarom moet men het z.f. niet in details ontleden. Wethouder Jongeleen is door dit de bat teleurgesteld. Er zijn allerlei dingen bij gehaald die er niet bij horen. Over. de heer Lombret heeft spr. zich al zeer verbaasd. De woningbouw gaat ook niet geheel naar zijn zin, maar men moet ook de keerzijde zien. De 7 pet. wordt juist gehaald bij samentelling der 2 laatste bouwblokken berekent spr. Maar het is te weinig, dat zij erkend en spr. is in deze diligent. Spr. is op zich zelf geen bewonderaar van montage-bouw, maar het is zonder niet vol te houden, wil men de woning nood bestrijden en niet met de hogere colleges in strijd komen. Trots vele bezwaren de meeste zijn juist moet men niet overdrijven. Het grootste bezwaar van aangelegenheid binnenhuis kan ondervangen worden door de bijschuur. Het is niet ideaal, maar het gaat thans niet anders. Mis schien later verbetering. Spr. begrijpt het aarzelen van de heer v. Iterson niet, waar deze bij de laatste begrotingsdebatten tot het college zei: bouw bouw! En wat de hoge kosten betreft het gaat hier om een proefneming die op vier of vijf fabrieken wordt toegepast. Het is geen bevoordeling van één fir ma maar om uit te komen bij het experimenteren kan niet anders worden gehandeld. Ontzaggelijk veel werk gaat aan montage-bouw vooraf, en ieder wil toch aan zijn trek komen, dat is lo gisch. Als spr. zovele bezwaren had als de heer v. Iterson zou hij nooit voorstem men. Dit systeem getuigt echter van een degelijkheid die nog nergens is ten toon gespreid, dat is ook door alle leden van de C. v. F, erkend. Over de heer Lombert heeft spr. zich liever niets definitiefs zeggen, maar hij hoopt op spoed, te meer, waar de firma zelf daarop gebrand is. Het college meent met alle vrijheid aannemen te mogen adviseren. Zou er nog een kans komen voor een voorstel, dan zou hij die gaarne aangrijpen. Na ïe- en dupliek wordt het voorstel zJi.st. aanvaard. Na de Jubileumfeesten JUBILEUMCOMITÉ DANKT ZIJN MEDEWERKERS. Indachtig aan het gezegde „Voor wat, hoort wat" had het Jubileumco mité gisteravond al zijn medewerkers uitgenodigd voor een filmvoorstelling in het Trianon-theater, waar behalve de film van de kroningsfeesten ook „de film van de week" werd vertoond. Na afloop volgde nog een gezellig samen zijn in „In den Vergulden Turk", waar allereerst de voorzitter van het Jubi leumcomité, dr ir P. C. Lindenbergh een uitvoerig dankwoord heeft gesproken, in aansluiting waarop hij de heer en mevrouw Van Kinschot de gelukwensen aanbood in verband met hun zilveren huwelijksfeest. Aan mevrouw Van Kin schotDorhout Mees werden bloemen aangeboden. De burgemeester, die we derkerig voor deze aardige attentie hartelijk dankte, huldigde daarop het Jubileumcomité voor de wijze, waarop het de zo zeer geslaagde jubileumfees ten in Leiden had voorbereid. Het mu ziekgezelschap van „De Post" zorgde deze avond voor de muzikale afwisse ling. Zilveren Jubileum L. A. Mennes ALS DIRECTEUR VAN DE MARKT- EN HAVENDIENST. Morgen zal het 25 Jaar geleden zijif, dat de heer L. A. Mennes door de ge meenteraad werd benoemd tot direc teur van de Markt- en Havendienst hier ter stede. In verband met zijn gezondheidstoe stand de heer Mennes is al gerui me tijd met ziekteverlof en vertoeft voor herstel van gezondheid momen teel te Oosterbeek zal een feestelij ke viering van dit jubileum, althans voorlopig, aohterwege blijven. Velen zullen zonder twijfel evenwel instem men met onze wens, dat het de heer Mennes gegeven moge zijn spoedig zijn werkzaamheden te hervatten en wel licht alsnog de gelegenheid wordt ge schapen uiting te geven aan de grote waardering en vriendschap, welke tal loos velen in en buitende ambtelijke wereld deze voortreffelijke hoofdamb tenaar toedragen. Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit bezettingstijd WORDT LIDMAATSCHAP VAN C.P.N. ONVERENIGBAAR GEACHT MET DAT DER VERENIGING? Leiden is in deze dagen wederom con- gresstad. De Ned. Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd, die nog een goede herinnering be waart aan het hier ter stede een vorig Jaar gehouden congres, heeft gemeend ook ditmaal wederom In Leiden te moeten congresseren. Het district Lei den, dat onder leiding van zijn voor zitter, de heer L. Questroo. ook nu als gastheer optreedt, is al enige dagen in de weer om voor een voortreffelijke ont vangst te zorgen, waarbij het meer huishoudelijke gedeelte zal worden af gewisseld door enkele autotochten in de omgeving en een kunstavond. Voorts staan voor hedenavond een stille tocht naar het tijdelijk monument op de Steeenstraat, alwaar ook een kransleg- ging zal plaats vinden, en een herden kingsdienst in de Pieterskerk op het programma. Overigens zal het congres zich met enkele belangrijke voorstellen moeten bezig houden, waarvan wij willen noe men het voorstel Sittard om het lid maatschap van de C.PN. onverenigbaar» te verklaren met het lidmaatschap der vereniging. Wanneer dit voorstel zou worden verworpen, komt een voorstel van het H.B. aan de orde, inhoudende de volgende verklaring: „Als oud-politiek gevangene, die zich bewust heeft verzet tegen de Nat. So cialistische overheersers, stel ik mij mede-verantwoordelijk voor de hand having en verdere ontwikkeling van de politieke sociale democratie, zoals deze in ons Nederlands staatsbestel haar concretisering heeft gevonden. Daar onder versta ik in de eerste plaats de handhaving van de vrijheidsrechten zoals deze in de Nederlandse grondwet zijn vastgelegd, voor -alle burgers. Daar naast de versterking van het verant woordelijkheidsgevoel voor het geeste lijk en materieel welzijn van allen. Ik zal mij te allen tijde verzetten tegen iedere poging door machten binnen of buiten onze landsgrenzen om onze de mocratische rechten en vrijheden te be knotten'". Naar aanleiding van deze voorstellen, schrijft het laatste maandblad der Vereniging „Aantreden" o.m. het vol gende: ,,Het komende congres wordt voor belangrijke beslissingen gesteld. Er zal worden uitgemaakt of onze ver eniging, waarin plaats was voor alle gezindten, deze zelfde doelstelling zal handhaven of dat zij tot een belang rijke, principiële amputatie zal over gaan". Nadat de plm. 300 congre.sslsten in de loop van de ochtend en middag uit ver schillende delen van het land congres- waarts waren gekomen, werd het con gres hedenmiddag in de Stadsgehoor zaal in tegenwoordigheid van vele auto riteiten geopend. Wij komen daarop morgen terug. VROUW TE WINSUM VERBRAND. Toen de veehouder G. Faber te Win- sum (Fr.) vanochtend na een korte afwezigheid op zijn boerderij terug keerde, kwamen zijn vier kinderen hem tegemoet en riepen, dat moeder was verbrand. De man begaf zich onmiddellijk naar de keuken en vond daar een gekanteld petroleum toestel. Enige ogenblikken later ontdekte hü in de schuur 't ver brande lichaam van zijn 34-jarige vrouw. CHOPINRECITAL THEO VAN DER PAS. De bekende pianist Theo van der Pas zal dit jaar het concertseizoen ope nen met een Chopin-recital in de grote zaal der Stadsgehoorzaal op Maandag 27 September a.s. CHR. KWEEKSCHOOL. Van de tweede groep van de bijzon dere cursus slaagden aan de Chr. Kweekschool alle candidaten voor dé akte L O., te weten de dames H. de Boer, C. J. W. Elsgeest en M. J. Wijn beek, allen te Leiden, A. A. Blansjaar, Katwijk, A. S. Blonk, Boskoop, A. H. Hendriksen, Zoeterwoude; J. Laros, Al phen aan den Rijn, G. van Leeuwen, Sassenheim, W van Loo, Ter Aar; L Oskam, Alphen aan den Rijn; G. J. Roest, Nieuwveen en M. Versloot, Oegstgeest. Deze examens zijn hiermede beëin digd. Gisteravond is de 36jarige P O. uit Katwijk in- de Overdekte Zwemin richting van een trapje gevallen, ten gevolge waarvan hij zijn rechteronder- been heeft gebroken. De E.H.D., heeft de man naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Leidse Schouwburg K. en O. Vorstelijke Emigranten. Gisteravond heeft K. en O. het sei zoen in de Schouwburg geopend met een opvoering voor de houders van groene kaarten door Comedia van het blijspel van Jacques Deval „Vorstelijke Emi granten". Voor Leiden is dit aardige blijspel, dat door zijn fijne trekjes, waar in een lach en een traan prachtig 2Jjn gemixed, blijft boeien, al is het op zich zelf ook enigszins achterhaald, geen on bekende. Zowel het beroepstoneel als Litteus hebben het hier gebracht. Of het daaraan te wijten was, dat de zaal lang niet zo goed bezet was als wij van K. en O. gewend zijn? Wij wil len dit aannemen, want wij kunnen het ons anders moeilijk indenken. Het stuk is toch, zoals gezegd, de aan dacht volop waard en ook de wijze, waar op Comedia het voor het voetlicht brengt, verdient alle lof. Speciaal de beide hoofdrollen prins Ouratief en zijn gemalin, grootvorstin Tatiana Petrovna, die het stuk beheersen, vinden in Han Bentz van den Berg en Ank v. d. Moer een paar axtisten, die zich keurig er doorheen weten te slaan. Vooral de eerstgenoemde heeft zich wel bijzonder opgewerkt tot het „grote" dat leefde en ontroerde De overigen sloten zich <wer het al gemeen goed aan. al waren er enkele zwakke plekken, als b.v. de bankdirec teuren. Ook de volkscommissaris van Henk Rigters kon wel iets sterker wor den aangezet, terwijl aanvankelijk ook de zoon wat zwakjes was. Niettemin: een uitnemende inzet. M. Voor. de aanvang sprak de voorzitter, de heer H. de Wilde, een kort welkomst woord, waarin hü nog eens een krach tig beroep deed het zo opvoedend en verfrissend werk van K. en O. te steu nen. Typerend vond hü, dat Juist voor de gele kaarten de toeloop zo was ge stegen. ALPHEN GEMEENTERAAD. De Raad van Alphen a. d. Rijn kwam Maandagavond onder voorzitterschap van mr Schokking, voor de behande ling van een uit 26 punten bestaan-de agenda in openbare zitting bü'een. Het voornaamste punt van bespre king werd gevormd door de mede deling van B. en W. met betrekking tot het aanwüzen van de terreinen voor de te bouwen overgangswo ningen voor a-sociale gezinnen. Bij de behandeling van deze zaak ging het er nogal vreemd aan toe, want ondanks 't feit, dat de Raad het voorstel van de heer v. d. Berg met 11 tegen 8 st. aannam om de bouw dezer woningen geconcen treerd te doen, dus op één plaats in de gemeente, wérd door dezelfde Raad direct daarop het voorstel van B. en W. aangenomen om tot de bouw van 7 dezer woningen over te gaan in de nog aan te leggen Zoutmanstraat (dit wordt een zü- straat van de Hugo de Grootstraat tegen de loodsen der firma Oost hoek) en ten Noorden van 't Nuts- gebouw en Oostelük van het Hofje tegenover de Sulkerwerkfabriek der firma Jac. v. Vliet en Zn. aan de Hoofdstraat. DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Een door de heer Slootjes ingedien de motie inzake de te stichten Nij verheidsschool en waarin de heer Slootjes de gang van zaken betref fende deze school in onze gemeen te betreurt, wordt met 154 st. venvorpen. De beslissing of er dus een Chr. dan wel een Neutrale Nij verheidsschool in Alphen zal ko men, wordt volkomen aan de Mi nister overgelaten. De Raad wenst zich daarover nu niet meer uit te spreken. VOORSCHOTEN Uit de Raad Gisteravond kwam de raad in een spoedeisende vergadering büeen onder leiding van burgemeester C. J. v, d. Hoeven. Deze spoedeisende vergadering was belegd aldus de voorzitter in ver band met de benoeming van een bo ventallige onderwijzeres aan de open bare lagere school. De minister van O,, K. en W. heeft toestemming gegeven tot benoeming van een vierde onderwijzer van bijstand, in verband met de stijging van het aantal leerlingen bü de aanvang van de nieu we cursus op 2 September j.l. Benoemd wordt met alg. st. no. Ivan de voordracht, mej. G. J. Kuipers, te Emmen. Vervolgens komt in behandeling een aanvrage van het R.K. schoolbestuur om de benodigde gelden te mogen ont vangen voor de aanschaffing van nieu we schoolmeubelen, alsmede leer- en hulpmiddelen ten behoeve yan de R.K. meisjesschool en tevens voor een ge- bruiksvergoeding voor de te gebruiken nieuwe schoollocalitelt. Het nieuwe lokaal zal worden inge richt in het houten gebouwtje staande aan de Veurseweg op het terrein van huize Bijdorp. Zodra de nieuwe Finse school gereed is, zullen de thans aan te schaffen meubelen 'in deze school ge bruikt worden. De nieuwe meubelen zul len tijdelijk in het noodlokaal geplaatst en gebruikt worden. De kosten voor de nieuwe aanschaf fingen zijn geraamd op f. 2.177,70. De te vergoeden huur zal bedragen f7.- oer week. Z.h.st. worden de voorstellen goedge keurd. De rondvraag levert verschillende be langrijke punten op. Allereerst vraagt de heer E. Griffioen naar het onderhouden van een stukje niemandslands tussen ge meenteweg en provinciale weg, een ge deelte Leidseweg tusen 9 en 13. De toe stand is daar zeer slecht, er hebben ste nen gestaan, maar deze zijn weer ver dwenen. De voorzitter antwoordt dat ..niemandsland" niet bestaat. Er zal een onderzoek worden ingesteld waar de scheiding is tussen beide gedeelten. De heer Jac. Nell vraagt met klem in de Schoolstraat één-richtingverkeer in te voeren alvorens hier ernstige onge lukken gebeuren. De voorzitter zegt dat dit punt reeds lang een punt van bespreking is in het college van B en W. Er is een commissie in het leven geroepen, waarin ook ver- keersdeskundigen zitten. Dat de middenstand voorstander is van één-richtingverkeer in de Schoolstraat is niet bekend. Wethouder G. Schrama vindt een op lossing dringend noodzakelijk maar dan moeten de bochten naar de Koningin Wilhelminalaan ook verbeterd worden. Het verkeer kan dez ebochten niet ne men. Mevrouw H. A. S. Romün—Oostveen vestigt bij herhaling de aandacht op de toestand bij de Hofweg en de woningen van het z.g. St. Nicolaaspark. De voor zitter antwoordt dat bii de provincie het een en ander is besproken, maar er zal gewacht moeten worden totdat de nieu we weg gereed is. NEDERLANDS AMBASSADEUR IN MOSKOU TERUGGEKEERD. H.M.'s ambassadeur te Moskou, dr Ph. C. Visser, is van verlof op zün post teruggekeerd. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende s.s. „Atlanta" zün gistermorgen de 53-j. havenarbeider P. van Dongen en de 52-j. voorman G. Reedijk door een losschietende staal draad met kracht tegen de verschan sing gewopen. Van Dongen liep een schedelbasisfractuur op. tengevolge waarvan hij in de loop van de dag overleed. Het andere slachtoffer moest met een hersenschudding worden op genomen. De gevechten te Soerakarta 10 PERSONEN ONTVOERD. Antara meldt nader, dat de Repu blikeinse regering in verband met de ongeregeldheden te Soerakarta een be roep deed op de bevolking om geen acties op eigen gezag te ondernemen. In een officiële verklaring zegt de regering o.a.: Tegen verstoorders van de orde, van welke züde ook, die het algemeen wel zijn hinder aandoen zal de regering krasse maatregelen treffen. In berichten uit Solo wordt onthuld, dat tien personen zün ontvoerd, on der wie dr Moewardi, voorzitter van de G.R.R. (de nieuwe volksrevoluti- onnaire beweging). Antara meldt voorts, dat de politie sedert eergisteren in de omgeving van (Blitar tegen gewapende elementen zui veringsacties uitvoert, die succes ople verden en tot volledige ontwapening leidden. LEDEN BIJZONDER-FEDERAAL OVERLEG VERTROKKEN. Onder leiding van de premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, zijn hedenmorgen enigé leden van het Büzonder Federaal overleg naar ons land vertrokken. De eerste minis ter van Pasoendan, R. A. Poeradiredja, is nog niet vertrokken in verband met de opening vqn de zitting der voorlo pige volksvertegenwoordiging van Pa soendan. NIEUWE ZITTING VAN BRITSE PARLEMENT GEOPEND. De Engelse koning heeft vandaag een nieuwe zitting van het Engelse parlement geopend met een rede van 74 woorden, naar men aanneemt de kortste rede, die een Britse vorst ooit bü een dergelyke gelegenheid heeft gehouden. De regering heeft het parlement in zitting büeengeroepen alleen met het doel het wetsontwerp ter beknotting van de bevoegdheden van het Hoger huis in tweede lezing te behandelen. De regering hoopt hiermede te bereiken, dat de wet op de nationalisatie van de staalindustrie beide huizen kan passe ren voor de nieuwe algemene verkiezin gen, die uiterlük in 1950 moeten worden gehouden. De zitting zal twee weken duren De conservatieve oppositie, zo meldt Reuters diplomatieke correspondent,, staat zeer critisch tegenover de speciale zitting en zal een motie indienen tegen de dank van de regering voor de Ko- ninklüke rede. ONTPLOFFING OP SOVJET VLIEGVELD BIJ BERLIJN. Een depot met meer dan 15 ton springstof is op het Russische vliegveld te Rangsdorf, bij Berlijn, door een ont ploffing vernield. Twee Russische sol daten zün gedood. De officierscantine van het vliegveld is gedeeltelijk inge stort. De Russische overheid bewaart het grootste stilzwügen over dit ongeval. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van dr L, J. M. Beel benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. P, J H. Corbey te Sittard. „De jongens van overzee" De passagierslijst van het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat op 30 Augustus j.l. uit Tand jong Priok is vertrokken en 24 September a.s. te Rotterdam wordt verwacht, bevat de namen van de navolgende militairen uit Leiden en naaste omgeving: A. B. Brou-, wer, J. J. Doove, J. Iterson, G. de Jong, H. de Kruys, M. F. Nyssen, P. F. Raaphorst, J. C. Roosen en P. H. van Veen, allen te Lelden; P. van der Ster. Alphen aai) den RÜn; W. J. Lucke, Haarlemmer meer; H. A. C. Wouters. Katwük aan den Ryn: C. van Beelen, J. N. Oudshoorn en A. van der Plas, Katwijk aan Zee; R. J. L, Rijk- schroeff, Leiderdorp; W. P. Lange- veld, Lisse; J. Bos en Ch. van Duin Noordwyk aan Zee; C. J. Goed koop, ir A. J. Klein en J. de Vla ming Pleysier, Oegstgeest; H. A. Hoogenboom, RoelofarendsveenA. Goedemans, Sassenheim; G. van der Nagel, Valkenburg; B. Gott- schalk, L. M. Groeneveld, S. C. L. Haberland, R. H. Masius, Q. J. van de Peet en G. G. L. van Reede van Oudtshoorn, Voorschoten; H. van Gelooven, Waddinxveen: P. Leven hoven, Warmond; P. J. van der Ham, L. J. Hoogeveen en Pluurse- ma, Wassenaar; M. J. Janmaat, G. W. Turk en W. de Vogel. Zoeter woude. De volledige passagierslüst ligt voor belangstellenden ter inzage aan onze Bureaux Witte Singel 1 en Koningin Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee. DE RJL MEISJESSCHOOL 9 B. en W. hebben ter openbare kennis doen brengen dat door do gemeenteraad in diens vergadering van 3 September j.l. is ingewilligd een aanvrage ex. art. 72 der L.O. wet 1920 van het R.K. schoolbestuur, waarin verzocht werd: 1. Voor de huisvesting van de R.K. Meisjesschool te willen overgaan tot stichting van een schoolgebouw en wel op een terrein, gelegen tussen de Els- laan en Adegeest, wel kterrein zeer binnenkort eigendom van het schoolbe stuur zal worden; 2. de benodigde gelden te mogen ont vangen voor de eerste inrichting van dat schoolgebouw. BARON KRAYENHOFF OVERLEDEN Hedennacht overleed te Wassenaar in de ouderdom van 83 jaar C. R. Th. baron Krayenhoff, oud-hoofdambte naar van de Ned. Spoorwegen, erevoor zitter A.N.V.V., lid Raad van beheer Kon. Nea. Jaarbeurs, oud lid dagelüks bestuur A.N.W3,, erelid van de Mü. tot Bevordering der Toonkunst afd. Utrecht en president van de Stichting Johannahuis Wassenaar. Baron Krayenhoff werd op 6 Juni 1865 te Nieuwediep geboren. Hü was rechtsridder van de Johanniterorde, ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van vele buitenland se orden. De crematie zal geschieden Vrydag a.s. na aankomst van trein 12.09 te Westerveld. HET SOCIAAL-DEMOCRATISCHE CONGRES TE DUSSELDORF. Het congres van de Duitse sociaal democratische partü, te Dusseldorf bü een, heeft een beroep op de Duitsers gedaan alle krachten in te spannen teneinde de Sovjets te dwingen zich uit Duitsland terug te trekken. Het con gres besloot te protesteren tegen de vonnissen van 25 jaar arbeidskamp, gisteren door een sovjet-rechtbank uit gesproken tegen vü'f BerUjners, in ver band met de incidenten van j.l. Don derdag. Het vonnis heeft ten doel, al dus de protestresolutie, „elke inwoner van Berlün en van de Oostelüke zone te vertellen, dat oppositie tegen de terreur zün einde zal betekenen". Met algemene stemmen werd dr Kurt Schumacher als partüleider her kozen. Erich Ollenhauer blüft vice- voórzitter. AMERIKAANS VLIEGTUIG IN SOVJETZONE NEERGESTORT. De Amerikaanse luchtmacht in Duitsland deelt mede, dat de beide pi loten van een Amerikaanse Dakota, die door de luchtcorridor FrankfortBer lün vloog, 65 km binnen de sovjetzone uit het toestel zün gesprongen omdat de motoren defect geraakten. Het vliegtuig kwam uit Wiesbaden en was geladen. Het is in de nabüheid van Langensalza neergestort. Nabü het station Poeranpoer, een 250 km ten N.W. van Lucknow (Voor- Indië), zün twee treinen in botsing gekomen. Er zün 17 doden en 51 gewon den. Foto Leidsoh Dagbiaa. Het prachtige geveltje van het uit 1660 daterende pand Herengracht 82 voor welks restauratie de Leidse Gemeente raad gistermiddag een subsidie verleen de aan de Ver. „Hendrick de Keyser". BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 September. Het publiek blijft zeer voorzichtig opereren; het is in hoofdzaak de be- roepshandel, die aan de affaire deel neemt. Evenals gisteren ging de aan dacht weer voor een groot deel uit naar de Indische markt. Mededelingen der Ned. Ind. Gas Mü- omtrent een bevredigende gang van zaken en het streven om zo spoedig mogelük de di videnduitkering te hervatten, waren oorzaak dat dit fonds tot 124 opliep. Voorts werd weer handel gedreven m aandelen Indische spoor, op 31, Aniem op 112 en rijstlanden Michiels Arnold op 118. Voor H.V.A. was de interesse zo gering, dat de koers tegen slot van 267 tot 265'A 'terugliep. In de overige hoeken viel na een zwakkere opening een lioht herstel te bespeuren. Kon. Olie bleef op circa 349 2% beneden het slotpeil van gisteren. Certificaten Hoog oven liepen tot 204 terug en not. ver volgens 206. Van Berkel ondervond van de verhoging van het dividend van 3 op 5% geen stimulans. Aandelen Blaauwhoedenveem-Vnes- sevfem liepen van 113 3/4 tot 109 terug. De leidende staatspapieren waren iets vaster; de conversielening 1947 werd op 931/8 gedaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Sept. CoÖp. Groenteveiling. Aardappelen 6.00; Andijvie 4.005,40; Augurken 4070; Bospeen 615; Bloem kool 558; Druiven 70—94, Groene kool 615; Komkommers 1418; idem I 11 20; idem II 418; idem III 415; Knol- selderie 1112; Gek, kroten 1820; Kro ten per kg 510; Meloen-ananas 775; Idem net 1213; Perziken 2.1037; Peter selie 1—1.40; Postelein 48; Prei 10—14; Pronkbonen 1224; Pruimen 17; Rode kool 5—13.90; Selderie 1—1.70; Sla I 1.50—6.20; Idem II 3.503.60; Snijbonen 22—80; Spi nazie 615; Stambonen 2344; Stokbonen 21—52; Tomaten 2249; Uien 69; Was- peen 1112. ROTTERDAM, 14 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd totaal 3148 stuks. 372 paarden; 84 veulens; 450 vette koeien en ossen; 273 graskalveren; 148 nuchtere kalveren; 279 schapen; 55 varkens; 299 biggen; 163 bok ken en geiten. Kalfkoeien le kw. 850, 2% kw. 750, 3e kw. 650; melkkoeien 820. 720, 620; varekoelen 540. 450, 400; vaarzen 600, 450. 350; pinken 425, 325, 250; graskalvo- ren 210, 150, 100; biggen per week ÖQ, 40, 35.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3