Besprekingen te Moskou worden hervat Grootse feesten in Den Haag op komst! Gewapend conflict bij Moeso's nederlaag? Gevechten met communisten in Soerakarta WEER BERICHT Met een enkel woord By=ïe Jaargang DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 No. 26489 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie* B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. LeldeD Giro no.: 57055 Volgens een woordvoerder van het i tatie bekend gemaakt van 13 personen Engelse ministerie van buitenlandse in verband met een „komplot voor het plegen van economische sabotage" in het textielgebied Meerane in Saksen. Het Duitse nieuwsbureau A.D.N. (Sov jet-zone) meldt, dat de teider van de samenzwering, een zekere Pfotenhauer, directeur van de afdeling lichte in dustrie in de provinciale regering van Saksen, „zelfmoord pleegde en zo aan arrestatie ontkwam' Onder de gearres teerden bevinden zich de burgemeester van Meerane, het hoofd van de afde ling voor textielindustrie van het mi nisterie van economische zaken en een functionaris van de economische com missie van de Sovjet-zone. Goering, vice-voorzitter van de „vrije Duitse vakbeweging" zeide, dat een on derzoek in 13 textielfabrieken had uit gewezen, dat goederen voor een waarde van meer dan 5 millioen mark in de laatste paar maanden naar de zwarte markt waren gezonden. De textielpro- ductie in Saksen was dit jaar slecht. ..De misdaden zijn georganiseeerd donr de sociaal-democratische partij en de Britse en Amerikaanse geheime dienst," aldus Goering zaken hebben Engeland, Frankrijk en de V. S overeenstemming bereikt over de volgende stap, die gedaan zal worden bij de besprekingen met de Sovjet-unie over de Berlynse crisis. Naar men aanneemt zijn reeds in structies gezonden aan de drie Weste lijke afgevaardigden te Moskou. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen zijn de drie landen het er ook eens over geworden, wat gedaan zou moeten worden in geval van het uit blijven van een overeenstemming te Moskou. Truman heeft van minister Marshall een volledig rapport ontvangen over de instructies, die aan de drie Westelijke afgevaardigden zijn gezonden. Men verwacht, dat spoedig een bijeenkomst met Stalin zelf zal worden gehouden. BERLIJNSE GEMEENTE AMBTENAREN ONTSLAGEN. De waarnemend burgemeester varr Berlijn, dr Friedensburg, heeft medege deeld, dat 348 gemeente-ambtenaren uit de Sovjet-sector sinds begin Augustus op bevel van de Sovjets zijn ontslagen". Dit is de laatste ontwikkeling in de actie om pressie uit te oefenen op de stad", zo zeide Friedensburg. „De grote meerderheid van deze men sen waren leden van de sociaal-demo cratische partij, de anderen waren christelijke democraten en liberaal-de mocraten. Het ontslag had kennelijk een politieke achtergrond". Friedensburg zeide. dat ook in de Westelijke sectoren zekere gemeente ambtenaren om politieke redenen waren ontslagen, speciaal in de Amerikaanse sector, maar dat er geen massa-ont slagen hadden plaats gehad. BERLIJNERS VEROORDEELD. Vijf Berlijners zijn in de sovjet-sector tot 25 jaar arbeidskamp veroordeeld. Het vonnis is het zwaarste, dat door een Sovjet-rechtbank kan woren uitgespro ken sinds de afschaffing van de dood straf in de Sovjet-unie. Het proces was geheim, doch het Sovjet-nieuwsbureau meldt, dat alle vijf beklaagden het hun ten laste gelegde hebben toegegeven. Zij vroegen om verzachting van het von nis, „omdat zij waren misleid door pro- vocatieve fascistische en oorlogsophit- sende redevoeringen van Friedensburg, Neumann, Suhr en Reuter". De voorzitter van de Berlijnse ge meenteraad, dr Suhr, was van mening, dat het vonnis „niet gedicteerd was door rechtvaardigheid maar door wraakzucht. Wij moeten een weg vin den om deze vijf mannen te redden". ARRESTATIES IN SAKSEN. De economische commissie van de Sovjetzone heeft gisteravond de arres- Rapport Balkancommissie De Balkancommissie der V. N. heeft haar aanbevelingen inzake Grieken- lands betrekkingen met zijn drie Noor delijke buurlanden Joego-Slavië, Alba nië en Bulgarije gepubliceerd. De commissie is er ten volle van over tuigd, dat de guerillastrijders in de grenszones „voor het grootste deel af hankelijk zijn geweest van bevoorra ding van buiten af". Het rapport zegt, dat grote hoeveelheden wapens en mi litaire voorraden van over de grenzen komen en de guerillastrijders dikwijls uit tactische overwegingen zich uit eigen beweging In het gebied over de grenzen begaven De commissie is er van overtuied. dat de toestand „een onoverkomelijke hinderpaal" vormt in de vestiging van goede betrekkingen tussen de landen in de Balkan. In een aanvullend rapport beschul digt de commissie Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië er van zich niet gehou den te hebben aan het bevel van de Algemene Vergadering „niets te onder nemen. dat de Griekse guerillastrijders tot steun zou kunnen zijn". Het rap port verklaart, dat deze hulp is voortge zet op grote schaal met medeweten van de regeringen van de drie landen. Ver der zegt het rapport, dat alle drie lan den „nog steeds geweigerd hebben sa men te werken met de commissie". „De huidige situatie vormt een bedreiging van de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Griekenland" aldus het rapport. Hoewel de commissie bewijzen heeft van grensschcndingen door het Griek se leger, verklaart zij, dat deze schen dingen tegen de uitdrukkelijke orders van het opperbevel waren gepleegd en te verklaren zijn „uit de omstandighe den waarvoor de Griekse strijdkrach ten zich geplaatst zagen". De commis sie verklaart, dat Albanese, Joegoslavi sche en Bulgaarse grenswachten in de richting van Griekenland geschoten hebben, doch „dat er geen bewijzen zijn, dat zij zulks deden op bevel van hun superieuren". De commissie heeft de Noordelijke nabuurlanden van Griekenland ge waarschuwd. dat „hun voortdurende hulp aan de Griekse guerillastrijders een bedreiging voor de vrede in de Bal kan vormt". Diverse rijtoeren van Koninklijk Paar met de Prinsesjes Bloemenmozaïk, zanghulde en vreugdefeest in Scheveningse Haven Spannende dagen in Djokja. Hatta's kansen staan echter niet slecht Truman over de taak der wetenschap WIJ MOETEN STERK BLIJVEN. President Truman heelt een rede gehouden voor het Amerikaans genoot schap tot bevordering der wetenschap. Drie jaar geleden, zo zei hij. wilde men zo spoedig mogelijk terugkeren tot vredesdoeleinden. Men wenste aller eerst de wetenschappelijke verworven heden van de oorlog om te zetten in een betere levensstandaard. Ongeluk kigerwijze, zo ging Truman voort, is de vrede, waarop wij hoopten, niet vlug ge komen, J Wij zijn genoodzaakt onverminderde aandacht te wijden aan de verdediging der Verenigde Staten in een periode, waarin verdediging ongelofelijk veel moeilijker is geworden. De Amerikaan se mannen van de wetenschap moe ten, gelijk iedere Amerikaanse burger, een deel van hun energie en kunde geven aan de taak de natie sterk te houden. Wij hebben de bittere waarheid geleerd, aldus Truman, dat wij niet op blijvende vrede behoeven te ho pen, indien wij niet sterk blijven. De geheimen der natuur zijn niet ons monopolie. Elke natie, die be kwaam en ijverig is, kan deze geheimen leren. Hiermee doelde de president blijkbaar op de atoombom. Zulk een natie, ging Truman voort, zou ook nieuwe na tuurverschijnselen kunnen ontdekken, die ons nog niet bekend zijn, Truman verlangde, dat er meer aan dacht aan „zuiver onderzoek" zou wor den besteed. In het verleden hadden de Verenigde -Staten voor kennis der grondfeiten sterk op Europa gesteund. Hij kon zich niet verenigen met het „schieten op" wetenschapsbeoefenaren die linkse sympathieën zounden hebben zoals dat geschiedde door commissies uit het Congres. Dit' zou. aldus Truman, zeer nadelig voor het wetenschappelijk werk kunnen zijn ten gevolge van de sfeer van verdachtmaking en ongecon troleerde geruchten, die aldus ont stond. Truman achtte dit de sfeer van een totalitaire staat, waar „weten schapsbeoefenaren geacht worden hun theorieën te wijzigen om ze passend te m3ken voor een nieuwe lijn in de propaganda van politiestaten". We kunnen de geleerden niet in de laboratoria drijven maar indien we roekeloze en weinig fraaie aanvallen toestaan, kunnen we ze wel uit de laboratoria drijven". ZUIDWESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma- tiee, later weer toenemende Zuid-Wes- teli.jke wind. Morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. 15 SEPTEMBER. Zon op: 6.14 uur: onder: 18.56 uur. Maan op: 18.33 uur: onder: 2.26 uur. Hocg water te Katwijk te 2.07 en 14.33 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's (Van onze Indische correspondent) Toen de communist Moeso na een 21-jarig verblijf te Moskou in Djokja uit het vliegtuig stapte, begon hij met den volke te verkondigen, dat binnen zes weken tjjds dc Russen in oorlog zouden zijn met Amerika en dat men dan al dadelijk de Russische troepen op Java kon verwachten. Er bleef dus niet veel bedenktijd over en men deed maar het beste zich onmiddellijk voor de communistische partij te melden. Dat voorkwam later een hoop moei lijkheden. Er zijn natuurlijk vele middelen om een eenvoudige volksmassa te overtui gen van dwaasheden en men kan er ze ker van zijn, dat Moeso ze alle beheerst. Het verwondert dan ook nauwelijks, dat hij in het gistende,politiek critiek- loze en grotendeels analfabetische Djok ja vrij spoedig een frisse wind in de zeilen voelde. De vraag is thans: hoe staan de kansen in de Repubiick? Is Moeso wat hard van stapel gelopen? Heeft hij zijn teeenstandersniet een weinig onderschat? Of weet hij tot op een man nauwkeurig,op welke krach ten hij bogen kan? Het is in dit stadium, waarin de kemphanen met opgezette veren tegen over elkaar staan. Interessant de kan sen tegen elkander af te wegen. De af loop van de komfiv'0 «-triid HpD oV- jase arena is van het grootste belang voor de toekomstige ontwikkeling in dit land. Immers, trekken de commu nisten aan het langste eind, dan zul len we ons hier hebben te prepareren om te voorkomen, dat de besmetting naar het Federale gebied overslaat. Houdt Hatta de overhand, dan zullen we moeten oppassen, dat hij eerst het eigen gebied van communisme zuivert alvorens we hem als lid van de Fede ratie de hand kunnen reiken, want an ders halen we de vos in de kippenren. En wie Hatta's voorgeschiedenis kent en zich zijn redevoeringen herinnert als bestuurslid van de 2de en 3de interna tionale vraagt zich bezorgd af, of hij zelf niet de vos zal zijn in de federatie ve ren. Hoe liggen momenteel de krachts verhoudingen in de Republiek? Ener zijds heeft men de groep Moeso-Ah- min Sjarifocddin, die in vlammende redevoeringen goedkope slogans naar de massa slingeren, welke als opium de geesten vergiftigen met valse, zoe te dromen. Van dit drietal is Moeso ongetwijfeld de sterke man. hoewel ook Alimin een solide partij weet weg te geven. Sjarifoeddin neemt men min der au sérieux. Deze man zit te vol met complexen, om een evenwichtige persoonlijkheid te vormen en het vertrouwen te winnen van het volk. Zijn prestige heeft door zijn jongste coup de theatre een harde klap gekregen, waarvan hU zich wel niet gemakkelijk zal herstellen kunnen Men gelooft dat Sjarifoeddin in zijn hande lingen voornamelijk wordt gedreven door zijn haat tegen Hatta en Sjahrir, hoewel deze hem in de Jananse tijd uit de handen der Kempetai hebben gered. Sjarifoeddin heeft een zucht om de eer ste man te zijn en toen hii dat naast Hatta niet meer kon worden, heeft hij zich tegen hem gekeerd en het aan ae andere ként geprobeerd, waar hij nog minder kans zal krijgen. Lieden, die hem beter kennen, noemen hem een psycho paat, ep beschouwen daarmee het „pro bleem Sjarifoeddin" opgelost. Ze kun nen gelijk hebben. De grote kracht van Moeso is. be halve zijn propagandistische deskun digheid, zijn georganiseerd front van linkse partijen en de goed gewapende jeugdorganisatie „Pesindo", die naar hem is overgelopen. Behalve deze zal hii nog wel wat loslopende benden hebben omgepraat, die in de Repu bliek te kust en te keur verkrijgbaar zijn voor schone beloften en geldelijk gewin, Hoe ziet het er aan de andere kant uit? Na aanvankelijk wat onrustig naar houvast te hebben getast, begint premier Hatta een krachtiger en overtuigender klank te laten horen. Men krijgt de in druk. dat hij niet zonder vertrouwen in de uitslae het toekomstige politieke slagveld te Djokja overziet. Politiek staan Hatta's kansen niet zo slecht, want aan zijn zijde hebben zich niet slechts de behoudende graepen, zoals Masjoemi en PNI geschaard, maar men vindt er tot veler verwonde ring ook gepatenteerde communisten als Tan Malakka en Mohammed Ya- min. Dit is in werkelijkheid minder verwonderlijk dan het lükt, want zo wel Tan Malakka als Yamin ziin in de allereerste Dlaats vurige nationa listen en als zodanig gekant teeen alle buitenlandse invloeden, van Rusland evenzeer als van Amerika of Neder land. Het communisme heeft in Indonesië een enigszins andere betekenis dan in Europa daar eigenlijk iedere desage meenschap min of meer op communis tische basis is georganiseerd, wanneer men althans onder communistisch het begrip „gemeenschapsbezit" wil ver staan. Aan de zijde van Hatta vinden we voorts figuren als Roem en Natsir. die het intellect van de Islamitische Mas joemi vertegenwoordigen, verder de groep Sjahrir en last, not least, de TNI. die rechtstreeks over het hoofd van ge neraal- Soedirman heen, die langzamer hand geheel aan de kant is geschoven onder Hatta's gezag staat in zijn hoe danigheid van Minister van Defensie. Hij krijgt een stevige steun van „air commodore" Soediadarma en Nasoetion, de leider van de bekende Siliwangl Di visie. het keurleger van Soekarno. Beide militaire leiders zijn leerlingen van de K.M.A. en hebben een volledige Neder lands escholing genoten. Bovendien heb ben dé islamitische jeugd-strijderoepen. als de Sabillilahs en de Hizboelahs. zich achter Hatta geschaard, hetgeen ver moedelijk wel de aanleiding zal zijn voor ziin veranderde toon en zijn geste gen vertrouwen. In Republikeinse krineen twijfelt men er nauwelijks aan, of Moeso cn de zij nen zullen in geval van een politieke nederlaag trachten met de wapenen een overwinning te forceren. Indien men eeliik heeft, staan ons in de ko mende dagen nog spannende dingen te wachten in Djokja. Voorspel tot groot conflict met Hatta-aanhangers Volgens Antara zijn gisteren In Soerakarta gevechten uitgebroken tussen communisten en hun politieke tegenstanders. Men meent, dat dc verantwoordelijkheid hiervoor voor namelijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bij de Republikeinse Com munistische Partij heeft aangesloten. Dc treinen tussen Soerakarta cn Djokja rijden niet meer. De Repu blikeinse regering stelt een onder zoek in. Waarnemers zijn van me ning, dat de gevechten een voor spel kunnen zijn van een conflict op grote schaal tussen de Republikeinse communisten en de aanhangers van de regering-Hatta. Vorige week ls door politieke tegen standers een aanval gedaan op het centrale hoofdkwartier van de Pesindo te Soerakartq. Hierbij werden belang rijke documenten weggenomen. Na het gebeurde verklaarde de Pesindo, dat de aanval slechts mogelijk is in een „fas cistisch land als Japan" en dat deze was uitgevoerd met politieke bedoelin gen. In de verklaring drong de Pe sindo aan op de vorming van een na tionale regering om de democratie vei lig te stellen, aldus de Nieuwsgier. Waarnemers te Batavia menen, dat dc gevoelens van strijd onder de Republikeinen toenemen en dat de communisten pogingen voorbereiden om de regering-Hatta omver te wer pen. Zij zeiden echter, dat Hatta strenge maatregelen tegen het ge bruiken van geweld zou nemen en deelden nog mede, dat betrouwbare troepen in de omgeving van de Re publikeinse hoofdstad waren gesta- tionneerd. V.S. BESCHOUWEN ZAAK DER SOVJETLEERKRACHTEN ALS GESLOTEN. De Verenigde Staten hebben nog maals de weigering herhaald om de Sovjet-leerkrachten, die bescherming hebben gezocht van de Amerikaanse autoriteiten, aan de Sovjet-autoritei ten uit te leveren. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-ambassadeur, Panyoeskin, medegedeeld, dat „de zaak nu als gesloten moet worden be schouwd." In de verklaring stond, dat het voldoen aan het verzoek der Sov jets, vrije toegang te krijgen tot mevr. Kosenkina in 't ziekenhuis en de twee andere leerkrachten „onverenigbaar zou zyn met de rechtsbeginselen, die de Verenigde Staten als basis hebben en aanhangen". In verband met „de blijde incomste" van Koningin Juliana en haar gezin in Den Haag en Haar verblijf aldaar van 18 t.m. 22 September, zal geduren de dit verblijf elke avond van half- negen tot elf uur de feestverlichting branden. Verlichting en versiering zijn cp er.ige punten nog uitgebreid en ge wijzigd. De kermis op de Koekamp wordt 18 September heropend en op 20 September wordt daar een bloemen- feest gehouden. Zaterdag 18 September des namid dags te drie uur zullen H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bcrnhard met de oudste drie Prinsesjes per auto van Soestdük aan de grens van Den Haag arriveren. Bij het viaduct aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië wor den zjj begroet door de burgemeester, ror W. Visser en de gouverneur der residentie, generaal ir Tans. De Koninklijke familie zal dan in de crème calèche, langs de bekende route naar het Paleis Noordeinde rijden. Aan de Leidse Straatweg tussen Maliebaan en Koekamp staan 6.000 personen opgesteld, die de Koningin zullen begroeten met bloemen, welke daarna in de stoet worden meegedra gen, om te worden neergelegd voor het paleis, waar er een reusach tig mozaïek als hulde aan de Konin gin mee gevormd zal worden. Wanneer de Koninklijke stcet is gepasseerd, zullen de duizenden deelnemers naar het Paleis marcheren. Van hét Lange Voorhout af gaan zij via de Heulstr. naar het Noordeinde, bloemen, vlag gen, vaandels en emblemen meevoe rend.* Iedere deelnemer van de stoet zal voorzien zijn van vijf bloemen in een bepaalde kleur. Deze worden hij het Paleis gedeponeerd in manden daarna geschikt in het door de ar chitect Jan Wils ontworpen mozaïek, waarvan dc Koninklijke Kroon het hoofdelement zal zijn. Onder deze kroon zal in 'n tapijt van witte bloe men 'n grote letter J in Oranjekleur komen te liggen. Zo zal een mozaïek ontstaan, bestaande uit 30.000 bloe men. Dansende meisjes zullen onder leiding van mevrouw Gaillard-Joris- sen enige honderden zonnebloemen aandragen. De Surinaamse delegatie laat per vliegtuig drie en een half kilogram or- chideën uit Suriname komen. Met deze en andere bloemstukken zullen het mozaïek en het ruiterstandbeeld wor den versierd. Niet minder dan 20.000 deelnemers hebben zich voor deze hul- destcet aangemeld. Men heeft echter een beperking moeten toepassen, zodat de deputaties uit maximaal zes perso nen zullen kunnen bestaan. Op het plein van het Paleis zullen militaire erewachten staan opgesteld. Zodra het mozaïek voltooid is, wordt aan de Koningin een zanghulde ge bracht door 500 leden der mannen- zangverenigingen „Die Haghe Sang- hers", Caecilia. net Chr. Residentiekoor en Onderling Kunstgenot onder leiding van Jos Vranken Jr., die een door mej. K. R. Josselin de Jong gedicht lied „Welkom Koningin Juliana", door de heer Vranken getoonzet, ten gehore zullen brengen. Vervolgens wordt het „Dankt, dankt nu allen God" gezongen, waarop a'.le ©anwezigen het Wilhelmus aanheffen. In zeven dagen de wereld rónd MAAR NIET VOOR EEN KWARTJE.... Als gevolg van een overeenkomst tussen de „Northwest Airlines" en de K L M. is een luchtlijn om de wereld tot stand gekomen. De reis kosten vóór de gehele tocht bedra gen 1700 dollar. De reis kan in 7 dagen worden gemaakt. De route is compleet, wanneer op 28 September door de K.L.M. de dienst AmsterdamSjanghai wordt geopend. Met de bestaande KL.M.-dienst New-YorkAmster dam en de dienst van de „North west Airlines" Sjanghai—New York is de route rondo mde wereld vol ledig. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BINNENLAND Gisteravond ls burgemeester Kolf schoten van Eindhoven vergezeld van de wethouders drs GiJzels en Van Lieshout uit Portsmouth teruggekeerd, waar zij de ceremonie van het ontsteken der be vrij - dlngsfakkel door veldmaarschalk Mont gomery hebben bijgewoond De burgemees ter verklaarde, dat Montgomery volgend Jaar persoonlijk naar Eindhoven zal komen om de bevrijdingsfakkel in ontvangst te nemen. Op 4 October zal de Werelddierendag worden gehouden. Naar Italië zullen voortaan ook an dere postpaketten dan geschenkzendingen kunnen worden verzonden. De postkanto ren verstrekken alle nadere Inlichtingen over beperkende bepalingen. Tot 1 September 1948 zijn 1003 montagewoningen gereed gekomen. Op die datum waren er 3464 in aanbouw en voorts nog 1429 gegund. De Kon. Ned. Ver „Ons Leger" zal wederom herdenken, dat ln de nacht van 20 op 21 September 1944 de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene" de Nederlandse grens overschreed. Daartoe zal op 22 Sep tember om 9 uur 's avonds op net Plein te Den Haag de Kon. Mil. Kapel een taptoe houden cn op 25 September des middags om 2.15 zal ln de Kon. Schouwburg een herdenking, tevens reünie der brigade, worden gehouden. Op Initiatief van de Ned, beweging tot bevordering van Internationale be weging en Internationale veiligheid zal Vrijdag 15 en Zaterdag 16 October a s. een nationaal congres onder de naam „Vredes- opbouw" ln de Weeskamer (Grafelijke zalen) op het Binnenhof te Den Haag worden gehouden. Het hoofd van de militair geneeskun dige dienst te Batavia, generaal-majoor dr J. Th. Wilkens. heeft ln militair hospitaal I aldaar het commando overgedragen aan de kolonel dr J. H Simons. Dit geschiedde ln tegenwoordigheid van de legercomman dant. luitenant-generaal S. H. Spoor, een groot aantal militaire artsen en talrijke genodigden. Ter herdenking van de snijdersland dag van, 1748 zal de Bond van Kleer makerspatroons in Nederland een twee daags congres houden te Groningen. Dins dag a s. wordt dit congres geopend met een officiële ontvangst ten staahulze. De Belgische politie heeft de 28- Jarlge Marlnus Vissers en de 32-jarlge Anthonls Vissers gearresteerd. Belde broers hadden het plan beraamd vier ton giet ijzeren staven ten nadele van een firma uit Charleroi te ontvreemden De belde Nederlandse radiozenders vielen gistermiddag ongeveer een kwartier uit Deze technische storing, welke om 13.39 uur begon, was te wijten aan het feit. dat de netspanning over geheel Hil versum plotseling was weggevallen, zulks doordat de stroom van de voedingskabel uit Amsterdam uitviel. In antwoord op noodsignalen, af komstig van de kleine Nederlandse trawler ..Roger". Is gisteravond een reddingsboot van Lowestolt vertrokken, die het vissers vaartuig binnengaats sleepte. De „Roger" was overvallen door ruw weer en op weg naar de Engelse kust. De machine gaf het eehtèr drie myi voor Lowestoft op. De bekende actrice Rlka Hopper ls ln de zlekenlnrtchtlng aan de Prinsen gracht te Amsterdam opgenomen om een heupbehandeling te ondergaan. Voorlopig zal zij dus niet kunnen optreden. BUITENLAND Duncan Sandys, schoonzoon van Churchill, heeft te Parijs bekend gemaakt, dat in het begin van 1949 te Brussel een Europese economische conferentie zal worden gehouden om de mogelijke voor delen van een Europese unie te bespreken. Volgens het ministerie van sociale zaken der centrale Chinese regering zijn 55 millioen mensen ongeveer een achtste van de totale bevolking van China "dakloos door de burgeroorlog en de watersnodén. Uit Praag wordt vernomen, dat gene raal Zak, een van de vier Tsjechoslowaakse officieren, die Zaterdag zijn veroordeeld, beschuldigd van het verraden van militaire geheimen, van president Gottwald am nestie heeft gekregen. De „New York Post" meldt, dat Churchill de Invitatie van de nationale bond van fabriekseigenaren der V.S. om voor hen een rede te houden tijdens een diner ln het Waldorf hotel te New York, heeft aangenomen. Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat Haslund Chrlstensen, de vijftig Jaar oude Deense ontdekkingsreiziger, te Kaboel in Afghanistan ls overleden. De V.S. en Korea zijn tot overeen stemming gekomen, dat de Amerikaanse bezettingstroepen voor onbepaalde tijd ln Korea zullen blijven. Te Spa heeft Zondag de onthulling plaats gehad van een gedenkteken, dat de bevrijding van de stad door het eerste Amerikaanse leger symboliseert. Te Brugge ls eveneens een gedenksteen onthuld ter herinnering aan de bevrijding van deze stad door de Canadezen. Volgende week zal op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn een nieuwe startbaan in gebruik worden genomen. Vier Noorse piloten hebben ln een fjord bij Oslo vijf dagen en nachten ln rubber bootjes vertoefd. Twee van hen leefden bij wijze van proef op een nieuw, geconcentreerd, vloeibaar voedingsmiddel, dat voor gebruik ln reddingsboten werd samengesteld door Noorse geleerden. Zij toonden na vijf dagen geen teken van vermoeidheid, terwijl hun watervoorraad nog voer vele dagen toereikend was. De andere twee leefden op normale voedings tabletten en water. Binnen drie dagen waren hun rantsoenen opgebruikt. Te Londen ls de vroegere Engelse minister van landbouw, de wereldreiziger en phllantroop lord Noel Buxton, ln de leeftijd van 79 Jaar overleden. 's Avonds te half negen maakt de Koninklijke familie per auto een grote rijtoer, welke ongeveer vijf kwartier zal duren, ter bezichtiging van ae feestverlichting. Van het Paleis Huis ten Bosch af zal deze route worden gevolgd: Leidse Straatweg. Koningskade, Rijn straat, Korte Rijnstraat, Zwarteweg, Muzenstr., Kalvermarkt. Grote Markt straat, Jan Hendrikstraat, Riviervis markt. Groenmarkt, Gravenstraat, Buitenhof, Vijverdam, Lange Vijver berg. Korte Vijverberg, Plein (rond) I.ange Houtstraat, Lange Voorhout, Parkstraat. Alexanderstraat, Javastr., Scheveningse Weg. Adr. Goekooplaan, Stadhouderslaan, Ant Heynsiusstraat, Frederik Hendrikplein, Frederik Hen- driklaan, Frankenslag, Scheveningse- weg, Keizerstraat. Strandweg. Palace- straat, Gevers Deynootplein. Nieuwe Parklaan, Raamweg, Carel van By- landtlaan, Oostduinlaan. Jozef Isaëls- plein, Wassenaarseweg, van Alkemade- la an, Willem Witsenplein, Leidsestr.- weg, terug Paleis Huis ten Bosch. Maandag 20 September, 's avonds 9 uur. biedt het gemeentebestuur H.M. de Koningin een ere-avond in de Kon. Schouwburg aan, waar onder leiding van Cees Laseur „Het spel der ver gissingen" van Shakespeare wordt op geveerd. Eveneens om negen uur be gint op het Plein voor het gebouw van de Hoge Raad een zanguitvoering, besloten met een taptoe. Dinsdag 21 September Prinsjes dag vertrekt H.M. de Koningin om een uur in de Gouden Koets naar de Ridderzaal ter plechtige opening van de zitting der Staten- Gcneraal. De route is als volgt: Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Lange Voor hout, (Schelpenpad), Tournooiveld, Korte Vijverberg, Binnenhof, De terug tocht naar het Paleis wordt langs de zelfde route gemaakt. Om kwart voor rijf zal de Konink lijke familie voor een grote rijtoer uit rijden. Deze geschiedt per auto en zal omstreeks anderhalf uur duren. Van het Paleis Huis ten Bosch af wordt deze route gevolgd: Bezuidenhoutse- weg, Herengracht, Fluwelen Burgwal, Nieuwe Haven, Pletterijstraat, Wete ringkade, Rijswijkseplein. Oranjelaan, Hoefkade, de la Reyweg, Derenselaan, Apeldoornselaan, Heelsumstraat, Loos- duii\seweg, Valkenboskade, Mient, Ap pelstraat. Pioenweg, Daal en Berg- selaa-n, Sportlaan, Kwartellaan, Laan van Poot, Mezenlaan, Mezenpleln, Sportlaan. Stadihoudersplein, Stad houderslaan, Groot Hertog Lnnelaan, Laan van Meerdervoort. Javastraat, Wassenaarseweg, van Alkemadeiaan. Leidsestraatweg, terug Paleis Huis ten Bosch. Dinsdagavond wordt te Schevenin- gen, gelyk gemeld, aan de eerste Binnenhaven een groot havenfeest georganiseerd, dat om negen uur aanvangt. De Koninklijke familie zal zich deze avond van het Huis ten Bosch naar Scheveningen begeven langs de volgen de route Leidsestraatweg, Jozef Israëlslaan, Jozef Iraëlsplein, Oostduinlaan, Carel van Bylandtlaan, Laan Copes van Cat- tenburgh, Timorstraat, Scheveningse- weg, Duinstraat, Treilerdwarsweg, Vis- sershaven. Voor de Visserijschool zal een tribu ne worden opgericht, van waaraf de Koninklijke familie en Haar gasten een bijzonder schouwspel zullen kun nen gadeslaan. De vissersvloot zal bij aankomst van de Koninklijke fa milie vreugdesignalcn geven. De fraai versierde haven zal door duizend fakkeldragers fantastisch verlicht worden. De gepavoiseerde schepen in de eerste vissershavcn zullen door schijnwerpers worden verlicht. Zangverenigingen zullen zich doc-n horen en als bijzondere Scheveningse hulde zal H.M. een zilveren logger wor den aangeboden. Met de fakkels wor den figuren gevormd, vliegtuigen van de L.S.K. zullen aan parachutes licht- kogels uitwerpen. Kinderen zullen dansjes uitvoeren en tot slot wordt op de hoofden tussen de buiten- en d; eerste binnenhaven een groot vuur- v-eik onlstOiSen. De leiugtocht naar het Huls ten Bosch gaat langs deze route: T. eiierdwarsweg. Duinstraat, Bad huisstraat Stevlnstraat. van Alkema- aelaan, Laan van N.O. Indië, Bezui- aenhoutseweg, Huis ten Bosch. Woensdag 22 September wordt 's mid dags om drie uur een speciale voor stelling gegeven van Leonard Rogge- veens jeugdopenluchtspel „Wij herden ken". Om halfzeven vangt in het Kurhaus te Scheveningen een gala-diner aan, door het gemeentebestuur aangeboden. Hiervoor zijn 450 autoriteiten, o.w. het corps diplomatique uitgenodigd. Na dit diner volgt een galabal, waarvoor bo vendien nog 300 personen zullen wor den genodigd. NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL VAN PAKISTAN. Officieel ls bekend gemaakt, dat dt eerste-minister van Oost-Bengalen, Chwaja Nazimoeddin. tot gouverneur- generaal van Pakistan is benoemd als opvolger van de overleden Djinnah.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1