Amsterdams enorme koelhuisbrand duurt nog dagen voort Gigantische watermassa's in kokende vuurhaarden Heldhaftig gedrag van Rode Kruis-mannen MAANDAG 13 SEPTEMBER Queuille regeert DE OUDE COMBINATIE. Queuille heeft in Frankrijk zijn ka mnet gevormd. Het is vrijwel geheel aan de voorgaande. Sohurnan lijft aan Buitenl. Zaken, Moch aan Binnenl. Zaken. Queuille, die zelf de portefeuille voor Financiën zal nemen, zal bygeolaaii worden door de staatssecretarissen Maurice Petsche en Wilfred Baum- gartner. Petsche was staatssecretaris aan het departement van Raynaud in de kortstondige regermg-Marie en Baumgartner, die een der mceot voor aanstaande en kundige experts is op financieel gebied, is hoofd van de Cre dit national", een in ld45 ingesteld lichaam ter coördinatie van de genati onaliseerde banken in Frankrijk. Het coalitie-kabinet bestaat uit 32 ministers, staatssecretarissen en on derstaats-secretarissen, vertegenwoor digers van alle partijen en fracties in de assemblée, behalve de uitgesproken Gaullisten en de communisten De lijst van functionarissen is lang om alle groepen te kunnen bevredigen. Negen leden zijn van de MR.P, acht zijn socialistische, zeven lid van Queuilles' eigen radicale partij, twee zijn lid van de republikeinse vrijheids partij, en drie gematigd onafhankelijk. Toen Queuille er niet in was ge slaagd de Gaullistisch gezinden in de Nationale Vergadering tot een vergelijk te brengen met de socialisten, heeft hij gezorgd voor een zo groot mogelijk aantal portefeuilles voor zijn eigen partij. De samenstelling van zyn kabi net is iets meer rechts dan de voor oorlogse kabinetten ooit waren. Drie van de belangrykste ministeries (bin nenland, arbeid en defensie) staan on der socialistische leiding. Generaal De Gaulle heeft te Tou lon tegenover eer. menigte van onge veer 8.000 personen critiek uitgebracht cp de „opeenvolgende ministeriële cliques, die de verkiezing van een nieuwe Nationale Vergadering wensen uit te stellen. Deze cliques zullen Frantaijk nergens heen leiden." Tege lyk met zijn rede werd te Toulon een communistische tegendemonstratie ge houden. waaraan ongeveer 1000 per sonen deelnamen. Volgens de generaal moest het volk zijn wil kenbaar maken, dan zou hü met zyn volgelingen het land naar herstel leiden. Als het volk besloten had door welke mannen en door welke regering het geleid wenste te worden, zou er een sfeer van vertrouwen en openhartig heid ontstaan en zou er geen plaats zijn voor dubbelzinnigheid. Frankrijk, zei De Gaulle, gaat op bankroet af De export is minder dan de helft van de import. Ook dreigde de slavernij, doordat het imperium in het Oosten gevaar liep. Met de huidige coalities vervallen wy tot anarchie, bankroet en slavernijaldus De Gaulle. Ik ben géén nieuwe Napoleon, voeg de hij er aan toe. Degenen, die hem er van verdachten, naar een dictatuur te streven, verlaagden zich door zulke beledigingen en moesten zich schamen. Aangaande de communistische party zei De Gaulle, dat daarin „uitstekende Fransen" zaten, maar dat deze door de partyleiders „gebruikt werden om een vreemde mogendheid te dienen, die haar dictatuur over de gehele wereld wilde vestigen." De nieuwe Franse regering staat een grote actie voor hoger loon te wach ten. die volgens waarnemers haar levensduur zal bedreigen. Het hoofdbestuur van de met-com munistische vak verenig ingsbond „For ce ouvrière", die 2 millioen leden heet te tellen, heeft om onmiddellyke maat regelen verzocht, de lonen te herzien, waaronder een maandelijkse bonus van 3.000 «francs (hoger dan het door Queuille genoemde cyfer), een glijden- d: schaal, waardoor lonen en pryzen gelijke tred zouden houden, en terug keer tot een vrije loonschaal. Dit alies gaat direct in tegen de door de nieu- \vi regering aangekondigde politiek. Vegclykertyd ververpt het bestuur el.ee gezamenlijke industriële actie met „c omm-unistisohe agenten". De Italiaanse koloniën De besprekingen over de Italiaanse koloniën zullen heden op het Franse m.nisterie van Buitenlandse Zaken door Robert Schurnan geopend wor den. Hector McNeil zal Bevin vervangen. De kwestie is thans, of de byeen- kemst, waaraan dus de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, En geland en de Sovjets, niet persoonlyk deel zullen nemen, beschouwd zal wor den als de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens het Italiaanse vredesverdrag meet de zaak der Italiaanse koloniën 15 September aan de V.N. voorgelegd werden, indien de raad van ministers het tegen die datum niet eens gewor den is. De plaatsvervangers, die een jaar lang geconfereerd hebben, zijn er niet in geslaagd gezameniyk aanoeve- lingen op te stellen. INDIA EN HYDERABAD. De regering van India heeft de rege ring van Hyderabad meedegedeeld, dat zij zich het recht voorbehoudt, iedere actie te ondernemen, die noodzakelijk wordt geacht om „orde en gezag in de staat Hyderabad te herstellen". Deze mededeling werd gedaan, nadat Hyde rabad geweigerd had accoord te gaan met het voorstel van India, Indische troepen in Secunderabad te stationne ren. Volgens een verordening van de gouverneur-generaal van India, Radja Gopalatsjari, is een noodtoestand inge- treuen en kunnen alle Indiërs, die ty- deiyk in dienst zyn of uit de dienst ont slagen zijn, voor de „nationalé militaire dienst" opgeroepen worden. Te Delhi is officieel bekend ge maakt. dat Indische troepen de staat Kayderabad om 4 uur plaatselyke tyd zyn binnengetrokken. Zy trokken de staat van drie kanten binnen. De tegenstand werd „zwak" ge noemd. ACHT GRIEKEN PER VLIEGTUIG GEVLUCHT. Acht personen, van wie Reuter meldt, dat het Griekse communisten waren, hebben, naar te Athene wordt verno men, de piloot van een passagiersvlieg tuig od het traject Athene— Saloniki met geweld van wapenen gedwongen naar Joegoslavië te vliegen. Nadat het achttal was uitgestapt, zag de piloot kans te starten en vloog het toestel naar Saloniki. De Atheense politie deelt mee, dat de acht overtreders longelieden tussen 17 en 21 jaar waren. Volgens hun identi teit-bewijzen staan zij niet als commu nisten bekend. Mogelijk zou nog zyn, dat zy op valse papieren reisden. Loo-personeel nam afscheid van Prinses Wiihelmina KLEURIGE STOET TROK LANGS HET PALEIS. „Een halve eeuw slotvrouwe van het Loo". Dat was eigenlijk het thema van de hulde, welke Zaterdagmiddag aan H.K.I1. Prinses Wiihelmina in Koninklijk Paleis „Het Loo" werd gebracht door allen, die daar op enigerlei wyzc aan verbonden zyn. Een kleurige landelyke stoet van fraai opgetuigde wagens bestaande uit het voltallige personeel van. de inten dance, de conciergerie, de koninklyke boerderijen, de bloemistery, de moes tuin, en de houtvesteryen Gortel en Hoog Soeren, alsmede talrijke kinde ren van personeelsleden en een groot aantal gepenslonneerden, trok gedu rende een half uur langs de Prinses, cue gezeten was op het bordes van het paleis. 2 Muziekcorpsen zorgden voor de muzikale opluistering. Een detache ment van de paleiswacht besloot de stoet. Duizenden toeschouwers sloegen het schouwspel gade en juichten H.K.H. Prinses Wiihelmina bij herhaling har- tel yk toe. In de bioscoopzaal van het paleis werd na het défilé een toepasse- lyk spel opgevoerd door de kinderen van de school te Hoog Soeren. Na afloop van het spel verscheen H.KJEï. op het podium en dankte allen, daarby de hoop uitsprekend nog vele jaren temidden van de gehele Loo-be- volking te mogen doorbrengen. Prinses Wiihelmina drukte allen ten afscheid persoonlijk de hand. Belgisch ambassadeur grootkruis v. d. Ned. Leeuw HM. de Koningin heeft de ambas- sadeur van België, de heer L. C. Nem- ry, deken van het „Corps Diplomati que", begiftigd met het Grootkruis van de Ned. Leeuw. Bonaanwijzing raste brandstoffen stookseizoen 1948—'49 BONNEN 03 EN 04 GELDIG VERKLAARD. Met ingang van 15 September a.s. worden geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen be voorraden is het nocdzakelyk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig moge- ïy'k, in ieder geval vóór 1 October a.s., bij een leverancier worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan ant-hraciet neg steeds zéér groot is, zodat de verbruikers er genoegen mede zullen mcettn nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zyn- de geruchten over het binnenkort vrij komen van eierkolen en gascckes on gegrond zyn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookseizoen 19481949 een ver dere bonaanwUzing te doen geschic den. De brandstoffenkaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden be waard. Met betrekking tot de brandstoffen- kaarten voor kamerbewoners volgt een nadere publicatie. De Nederl. delegatie naar Alg. Vergadering der Ver. Naties De Nederlandse delegatie naar de derde algemene vergadering van de Ver enigde Naties te Parys, welke op 21 Sep tember aanvangt, is als volgt samen gesteld Als vertegenwoordigers zijn aange wezen: Minister mr D. U. Stikker, hoofd der delegatie; dr J. H. van Roy en, am bassadeur te Canada, plvd. hoofd der delegatie; jhr J. W. M. Snouck Hur- gronje, permanent vertegenwoordiger van Nederland by de V,N. te New-York; mr J. A. W. Burger, lid van de Tweede Kamer; prof. dr P. A. A. Hoessein Dja jadiningrat, secretaris van Staat in Indië, prof. mr dr L. J. C. Beaufort O.F.M. uit Nymegen, die gedurende de aanwezig heid van de minister van Buitenlandse Zaken te Parys «ls plvd. vertegenwoor diger zal optreden. Plaatsvervangende leden: prof. mr dr J. P. A. Francois van Buitenl. Zaken; dr C. L. Patijn van het dept. van Ec. Za ken; dr P. J. A. Idenburg, H. Ooster- huls, tweede voorzitter van het N.V.V.; dr J. G. de Beus. gezantschapsraad by de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de V.N. te New-York, die gedurende de aanwezigheid van de mi nister van Buitenlanse Zaken te Parys als deskundige zal optreden. Deskundigen: mevr. dr H. Verwey— Jonker, vertegenwoordigster van het Ne derlandse Vrouwen Comité; mrdrM. F. da Costa Gomez; mr drR. H. Pos; mr A. Jonkers van 't ministerie van Over zeese Gebiedsdelen; mr raden Mas A. Koesomo Oetojo, ambassade-secretaris te Washington; jhr dr W. H. J. v.Asch van Wyck, permanent vertegenwoordi ger voor Nederland by het Europees Bureau der V.N. te Genève; mej. mr M. Z. N. Witteveen.- ambassaderaad by de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de V.N. te New-York; mej. dr M. A. M. Klompe, secretaresse van het Landelijk Centrum der R.K. Vrouwenbeweging; dr H. N. Boon, van het ministerie van Buitenlandse Za ken; dr H. Rlemens, gezantschapsraad; O. W. P. Mohr, van het ministerie van Buitenlandse Zaken; mr G. J. van Heu gen Goedhart, lid van de Eerste Ka mer: dr J. W. de Stoppelaar, van het ministerie Van Overzeese Gebiedsdelen. Met de leiding van het secretariaat is belast mej. dr A. F. W. Lunslngh Meyer van het ministerie van Buitenl. Zaken. KONINKLIJKE FAMILIE GENOOT VAN FILMREPORTAGE. Zaterdagavond werden ten Paleize Soestdyk voor de Koninklyke familie en hare gasten de film „Moeder des Lands" en de volledige reportage van het gouden regeringsjubileum van Ko ningin Wiihelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana vertoond. Na afloop betuigden de Koningin en Prins Bernhard hun grote tevredenheid met het vertoonde. DE HEER H. P. J. VAN KETWICH VERSCHUUR NAAR PALESTINA. Graaf Bernadotte, die als bemidde laar der V.N. optreedt in het conflict in Palestina, heeft van Rhodos uit de directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, telegrafisch verzocht hem te komen assisteren by het reliefwerk in Palestina en de omliggende Arabische landen. De heer Van Ketwich Verschuur zal nu binnenkort voor enige maanden naar het Midden-Oosten vertrekken. J Dr Beel naar Indonesië vertrokken Gisterochtend om zes uur is dr L. J. M. Beel met het K.L.M.-lijntoestel, de PHPOH naar Batavia vertrokken om daar als gedelegeerde van het opper bestuur zijn nieuwe taak te aanvaar den. Er was zeer veel belangstelling op het vliegveld. Behalve talryke familie leden en de ministers mr J. G. H. van Schaik, mr J. H. Maarseveen en L. Got- zen waren vele hoge ambtenaren van het ministerie van Ov. Geb. by het af scheid aanwezig. MASSEUR VAN HIMMLER VOOR ENQUÊTECOMMISSIE. Woensdag a.s. te 11 uur zal dr F. Ker sten, die masseur van Himmler is ge weest, moeten verschijnen voor de En quêtecommissie Regeringsbeleid 1940 1945. Het verhoor zal geschieden in het gebouw der Tweede Kamer. JAARVERGADERING NED. REISVERENIGING. De Ned. Reisvereniging hield Zater dag te Haarlem haar jaarvergadering, waarby 35 afdelingen vertegenwoordigd waren, die met elkaar ongeveer 70.000 leden representeerden, 's Ochtends kwa men de congressisten byeen in Hotel Brinkmann, vanwaar men zich begaf naar het Haarlemse stadhuis, waar de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, de deelnemers ontving. Dr R. van de Waard, algemeen voorzitter, dankte het gemeentebestuur van Haar lem voor de harteiyke ontvangst. Dr R. van de Waard werd herkozen als algemeen voorzitter, de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heren J. J. Oltmans en H. M. Foppe vervan gen door de heren J. Schreuder (Gro ningen) en J. Kapteijn (Zutfen). Gisteren maakten de afgevaardigden een autotocht in de omgeving van de Spaarnestad. Teraardebestelling van mgr dr H. A. Poels ZEER GROTE BELANGSTELLING. Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagmorgen te Venray het stoffe- lyk overschot van mgr. dr H. A. Poels ten grave gedragen. Onder de aanwezigen waren de mi nisters prof. dr J. R. M. van den Brink en mr A. H. Joekes, de Commissaris der Koningin in Limburg mr Houben, het voltallige college van Ged. Staten van Limburg, diverse oud-ministers, vele Eerste en Tweede Kamerleden, de di recteur van de Staatsmynen, vrijwel alle burgemeesters uit Limburg en di verse vertegenwoordigers uit België en Duitsland. Voorts talrijke vertegen woordigers uit het verenigingsleven. De Economische Hogeschool uit Tilburg, waarvan mgr Poels eredoctor was, werd vertegenwoordigd door prof. dr. Kob- benhagen en diverse hoogleraren, als mede door studenten. Een 400-tal gees telijken, o.w. de pauselijke internuntius mgr Giobbe gingen de lijkbaar vooraf. De H. Mis werd opgedragen door mgr dr Lemmens. Na de H. Mis stonden alle verenigin gen van Venray langs de weg naar het kerkhof opgesteld, terwijl de Venrayse harmonie treurmuziek liet horen. Een familielid, dr Vercouteren, dankte voor de belangstelling. OP ZOEK NAAR GOUD! De botter UK 230 heeft van Den Hel der uit zee gekozen, met een volledige duikerinstallatie aan boord. Het doel was het wrak van de „Renate Leon- hard", dat volgens de geruchten in de vorige wereldoorlog met een goudlading tot zinken moet zijn gebracht. Een wi chelroedeloper maakte de tocht mee. Bij terugkomst van de UK 230 werd mede gedeeld. dat de resultaten van de wi chelroede-experimenten de vermoedens hebben bevestigd. Wat Nederland aan Marshall hulp krijgt RUIM EEN HALF MILLIARD DOLLAR! De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft in een communiqué de voorlopige hjst gepubliceerd van de bedragen aan rechtstreekse hulp, die de 16 aan het plan-Marshall deelnemende landen in het eerste jaar van de uitvoering van dat plan zullen ontvangen. Verder heeft de raad gegevens gepubliceerd betref fende de bedragen, die de Europese crediteurlanden zullen bijdragen en de debiteurlanden zullen mogen opnemen krachtens het inter-Europese betalings stelsel. Nederland ontvangt 496.000.000 dol lar, waarvan 84.000.000 dollar voor In donesië. Nederland behoort ook tot de lan den, die vermoedelijk krachtens het inter-Europese betalingsstelsel geholpen zullen worden. Het netto-bedrag, d&t ons land ln dit kader toegewezen zal krygen, bedraagt 71.700.000 dollar. HENK ALSEM'S KLEURENFILM DRAAIT VOORLOPIG NIET. Op telegrafisch verzoek van de Ned. Bioscoopbond wordt de vertoning van de kleurenfilm over de feestelykheden, van Henk Alsem, voorlopig gestaakt. De cineast Henk Alsem, deelde ons mede, dat de film hiermede niet uit de circulatie is genomen. Het is in tegen deel de bedoeling ,de film. die uit ac- tualiteits-overwegingen enigszins pro visorisch in elkaar gezet is, opnieuw te monteren en van geluid te voorzien. Carel Briels, die de Stadionspelen re gisseerde. zal de leiding van de montage op zich nemen. Men verwacht over twee a drie weken de première van deze nieuw gemonteerde film te kunnen draalen. „BARONESSE", DIE OPLICHTSTES WAS Een hotelhouder in Tegelen dacht de gast van zijn leven te krygen: baronesse Ivonne Otten-Verbunt-Leander. Volgens haar zeggen Deense, geboren in 1911, art. lange tyd in Ned.-Oost-Indië werk zaam gev/eest en nauwe relaties onder houdend met de Nederlandse Konink lyke familie. Zy bezocht gedurende en kele dagen enige geestelijken in Venlo en Tegelen .bij wie zij verhalen deed over haar veelbewogen leven en van wie zy geestelyke bystand vroeg. Een Tegelse missionaris verblijdde ze met de belofte, dat zij hem een auto en een vliegtuig voor zijn missie cadeau zou doen, maar de missionaris nam het nog al sceptisch op. De hotelhouder kwam echter na vyf dagen tot de ontdekking, dat zijn hoge gast een alledaagse oplichtster was ge weest en vertrokken was zonder de re kening te betalen. Hy is intussen de enige gedupeerde in Tegelen van deze pseudo-baronesse. DRUK BEZOEK AAN NIEUWE KERK Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag jl. hebben 38.723 volwassenen en 1118 Kinderen de Nieuwe Kerk te Amster dam, zoals deze tydens de inhuldigings plechtigheid van H. M. Koningin Ju liana was ingericht, bezocht. Hun be zoek bracht aan entreegelden een be drag van ruim f. 13.000 op, waarvan de helft ten goede komt aan de Stichting Herstellingsoorden voor Oud-illegale Werkers. AMERIKAANSE BOMMENWERPER NIET IN SCHELDE. Ligplaats een raadsel De nasporingen langs en op de Schel de naar de verdwenen Amerikaanse bommenwerper B 29, hebben geen suc ces gehad. Deskundigen achten het uit gesloten, dat het toestel in de Schelde gevallen zou zyn. Waar het dan wel terecht gekomen is, is een raadsel, dat alleen opgelost kan worden, wanneer ergens wrakstukken of overblijfselen gevonden zullen worden. Onverminderd kolkten Zaterdagmorgen enorme rookbanken over Amsterdam in verband met de ontzagiykc brand in de koelhuizen van „Blaufrles". Om 11 uur bereikte de brand zijn hoogtepunt, toen de vlammen het dak van de loods Amerika vernietigd hadden en byna tegelykertyd een grote hoeveelheid ammoniak van de koelinstallaties vlam vatte. Een omwalmde steekvlam van tientallen meters hoogte sloeg met een zoevend geluid de lucht in. Hiermede was het lot van 't gebouw Amerika bezegeld. Ongeveer 3 kwar tier later, omstreeks kwart voor twaalf, stortte na een heftige weerstand, die bewees, hoe hecht de gebouwen opgetrokken zyn, het grootste deel van het pui aan de zydc van de buitenhaven met donderend geweld in. Het was ook gelukt aan de achter zijde het vuur, dat het gebouw Aus tralië al had aangetast, terug te drin gen, maar de goederen, die in dit ge bouw opgeslagen waren, kunnen als verloren worden beschouwd. HET PAND „AUSTRALIË". Het pand „Australië" was er ogen- schynlijk goed afgekomen. Muren, da ken en ook de binnenbouw was ge spaard. De koelinstallatie was volko men onklaar geraakt. De pui van het koelhuis Amerika was geheel ingestort. Aan de binnen- zyde kookte een gloeiende en vlam mende massa, die voorlopig neg niet uitgebrand was en een voortdurend gevaar bleef voor een opleving van de brand. De brandweer was er tenslotte in ge slaagd een bijna hopeloze taak, het be schermen van het koelhuis Australië en de aan de andere zyde van het ge bouw Amerika gelegen douaneloodsen, tot een gced slot te brengen. BLOEDPLASMA GROTENDEELS GERED. Tien mannen van de bloedtransfu siedienst vrijwilligers die zich, toen zy hoorden dat een zeer belang rijke hoeveelheid bloedplasma in het brandende gebouw was opgeslagen, on middellijk aanmeldden om te trachten dit te redden drongen met groot levensgevaar het gebouw binnen en slaagden er inderdaad in tenslotte by na alle kisten in veiligheid te brengen. Dr Spaander, hoofd van de Bloed transfusiedienst te Amsterdam, deelde 's avonds mede, dat vermoedelyk 80% van het geredde bloedplasma en de duizenden flessen moedermelk behou den zal kunnen worden. De gehele voorraad zal echter opnieuw gekeurd en beproefd moeten worden, 'n arbeid, welke vermoedelijk zes tot acht weken ln beslag zal nemen. 's Avonds stegen nog steeds ontzag wekkende rookkolommen op en loeide een vuurzee door het deerlyk verwoest te pand Amerika, De vlammenzee was echter gehèel ingesloten en alle verder gevaar bezworen. VOORRADEN GROTENDEELS VERLOREN. Tegen middernacht was de brand weer nog met ongeveer 80 man in actie en iedere minuut werden 35000 liter wa ter in de vlammen gespoten. Tegen half- twaalf was de „IJsbeer" ingerukt, de beide andere drijvende motorspuiten de „Jan van der Heijden" en de „Jason", wierpen echter met hun waterkanonnen nog enorme hoeveelheden water in de vuurgloed. De voorraden kunnen voor het groot ste deel als verloren worden be schouwd. De heer Kok van het Ryks Voedselbureau, verklaarde dat mogelyk een deel van de 1700 ton boter be houden kon worden. De 3500 dozen bevroren IJslandse ris, 700 ton, zijn totaal verloren. Van de 190 tan Argentijns vlees voor de rege ring opgeslagen, denkt men 60 a 70 ton te kunnen redden. De eieren, 5000.000 stuks, zfjn niet meer te red den. DE OORZAAK. Over de oorzaak van de brand, die naar men aanneemt niet vóór Woensdag geheel bedwongen zal zyn, vernamen wii. dat men Vrijdag bezig is geweest met het aanbrengen van nieuwe isoiatie aan de koelcellen, waarby gebruik werd gemaakt van mastiek dat on de een of andere wyze vi&m heeft gevat. Hc" vuur is in de kurkinstallatie blijven smeulen, tot het Zaterdagochtend grotere om vang heeft Pakr?gen, en toen werd oïit dekt. Het is de tweede maal dau ?en groot pakhuis van het blauw hoeden- veem een prooi der vlammen wordt In 1913 vernielde een brand van dezelfde omvang een andere opslagplaats, die la ter werd vervangen door het pakhuis „De Zwijger". ONBEREIKBARE RUIMTEN. Gistermiddag werd nog dit kan nog wel enige dagen voortduren on afgebroken 35.000 liter water per mi nuut od het vuur gespoten. Nog stee ls waren er brandhaarden en ruimten, die niet konden worden bereikt. Die ruimten zyn voor het bluswater niet bereikbaar. De vloeren zelf zyn uiteraard gloeiend heet en het water dat daarop staat is kokend, zodat het brandweerpersoneel daar met geen mogeiykheld kan door komen. Voorts moet er rekening mee verdf-n gehouden, dat deze vloeren gaan tcleuren, „wat dan gebeurt weet nie mand". INRUKKENDE SPUITEN. Gisteravond om halftien rukte ook de ,.Jan van der Heyden" en de ladderwa gen, die zich oj de Oostelijke Handels kade bevonden in. Het reeds 42 uur brandende koelhuis „Amerika" werd be waakt door een 40-tal brandweerman nen, die als materiaal tot hun beschik king hadden twee motorspuiten de drij vende spuit „Jason" en de gereedschaps wagen, welke tevens dient om de electri- citeit voor de verlichting op te wekken. De directeur van het abattoir t-e Am sterdam, de heer Veenstra. deelde mede, dat de ongeveer 70 ton vlees, welke uit het koelhuis „Australië" is gelost, in zijn. geheel goedgekeurd is voor consumptie. By inspectie bleek, dat het koelhuis „Australië" dank zy de brandgang en brandmuur, die het scheidde van het pand „Amerika", slechts geringe schade heeft opgelopen. De levensmiddelen, die in het pakhuis „Australië" lagen opgeslagen, t.w. 600 ton groente en een grote party boter zijn uit het pakhuis verwijderd. Het pand „Amerika" is echter totaal verloren GEEN GEVAAR VOOR DISTRIBUTIE. „Zou de thans in de haven woedende brand ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Amsterdamse voedselvoorzie ning?" Op deze vraag antwoordde de Amster damse wethouder voor de voedselvoor ziening, B. C. Franke, dat deze voed selvoorziening niet ernstig in het ge drang zal raken. Wat de wethouder wel ernstig acht, is het verlies van Nederlands beste en modernste koelruimte. Een prachtig overzicht van de ontzagwekkende koelhuisbrand te Amsterdam, die nog steeds niet volkomen geblust is. mLuchtjoto K.L.M

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2