Nog geen nieuw onderhoud te Moskou Communistische betoging te Berlijn zonder incidenten Graaf Sforza pleit voor verdraagzaamheid en vrede WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 13 SEPTEMBER No. 26488 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte SingeJ l. LeldeD - Giro ao.: 57055 Heette het gisteren, dat de Westelijke vertegenwoordigers te Moskou, een nieuw onderhoud zouden aanvragen met Stalin of Molotof, dat dan heden zou plaats vinden, nader blijkt het nog niet zover te zijn. Er wordt aan de in structies in de diverse hoofdsteden nog gewerkt. Het verluidt, dat zij spoedig gereed zullen zijn. Naar de inhoud wordt natuurlijk weer braaf gegist, doch iede re officiële aanduiding ontbreekt, zodat wij ons in al die voorspellingen niet zullen verdiepen. De verwachting is echter algemeen, dat het Westen zal eisen: de kaarten open op tafel! Een menigte van naar schatting on geveer 200.000 personen vulde de „Lust- garten" in de Sovjet-sector van Berlijn toen de meeting, die voor gisteren was voorbereled als tegen-demonstratie op de anti-communistische betogingen van Donderdag begon. De betogers waren uit alle delen van de Sovjet-sector met rode banieren, gedrapeerd met zwart floers naar de Lustgarten gemarcheerd. De meeste banieren droegen slagzinnen ter herdenking van de slachtoffers van het nationaal-socialisme, doch er was ook een aantal slagzinnen te lezen, gericht tegen „het neofascisme en de oorlogsophitsing". De politie-prefect in de Sovjet- sector, Paul Markgraf, werd met luid applaus begroet toen hij aan het hoofd van een stoet van 2000 geüniformeerde politiemannen het plein opmarcheer de. De politie van de Oostelilke sector, was ongewapend. Aan de Britse sec torgrens, meer dan een K.M. verwijderd van de Lustgarten. waren geen speciale voorzorgsmaatregelen getroffen om eventuele wanordelijkheden na de bij eenkomst te voorkomen. Aan de Ame rikaanse sector-grens, in de buurt van de Potsdamer Platz, stonden vijf auto's van de Amerikaanse militaire politie met radiouitrusting gereed. Zeven bui tenlandse delegaties uit de satelliet- landen en Frankrijk woonden de be toging bij. De betoging is zonder incidenten ver lopen. Lt.-generaal Gordeyer, leider van de Sovjet-delegatie, verklaarde tijdens de betoging, dat „het Amerikaanse impe rialisme dezelfde weg bewandelt als het Duitse fascisme enkele jaren geleden". De strijd tegen de reactie had niet op gehouden met de val van het Duitse fascisme. Hij werd voortgezet. „De macht van de Sovjet-Unie, die de we reld redde van het gevaar van het Duitse fascisme is sterker dan ooit. Zij is bereid de strijd op to nemen tegen een ieder, die een imperialistisch stand punt poogt in te nemen", aldus Gor deyer. Lampke. leider van de Franse dele gatie en voorzitter van de internatio nale verzetsorganisatie, eiste, dat alle slachtoffers van het fascisme zich zou den verenigen om de strijd aan te bin den „tegen degenen, die een nieuwe oorlog proberen te ontketenen". FRIEDENSBURG VOOR DE RADIO In een radiorede heeft dr Friedens- burg, waarnemend burgemeester van Berlijn, verklaard, dat de jongste ge beurtenissen in de hoofdstad niet moe ten leiden tot „een toestand, waarin geweld wordt beantwoord met geweld en onrecht met onrecht". Politieke pro blemen kunnen slechts in volledige rust en bedachtzaamheid worden opge lost, zo zei hij. „Zolang Berlijn nog niet de hoofdstad van een vrij, verenigd en onafhankelijk Duitsland kan zijn, moe ten wij leren met alle bezettende mo gendheden overweg te kunnen en ons niet door uitdagingen laten misleiden. Elke daad tegen een persoon of een instelling van een der bezetters kan slechts tot nieuwe vernederingen en beperkingen leiden". VERMINDERING BEZETTINGS- LAST IN FRANSE ZONE. Generaal Koenig heeft besloten, dat van 16 October af ten behoeve van de Franse bezettingsstrijdkrachten geen heffingen van levensmiddelen in de Franse zone meer zullen plaatsvinden. Djinnah overleden Mohammed Ali Djinnah, gouver neur-generaal van Pakistan, is aan hartverlamming overleden. Djinnah werd 25 December 1876 te Karatsji geboren. Hij was de zoon van een koopman. 40 jaar heeft hij onaf gebreken een belangrijke, bij tijden een beslissende rol gespeeld in de centrale wetgeving van India. Toen door de on derverdeling van Voor-Indië Pakistan ontstond, was hij de logische bekleder van de post van gouverneur-generaal. Hij werd begroet als een stichter des staats van gelijke betekenis als een Cavour, Lenin en Ataturk. Djinnah heeft vele jaren gewerkt aan „de droom van Pakistan". Hin does verzetten zich er tegen en de Mohammedanen waren niet overtuigd. In 1940 diende Djinnah de bercemde „Pakistan-resolutle" in, die door de Mohammedaanse liga werd aangeno men. Bij de landelijke en provinciale verkiezingen voor de wetgevende ver- Wijlen Djinnah ga dering in 1946 verklaarden de Mo hammedanen zich met overweldigende meerderheid voor Pakistan. 3 Juni 1947 kondigde vice-koning. lord Mcuntbatten, aan, dat Indié be houdens goedkeuring van de bevolking in gebieden, waar men van de meer derheid der Mohammedanen verzekerd KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijdelijk re gen, maar morgen overdag opklaringen. In het Zuid-Oosten van het land aan vankelijk jrwakke, overigens meest ma tige en vooral in de kustgebieden tij delijk krachtige wind tussen Zuid en West Koel weer. 14 SEPTEMBER. Zon op: 6.12 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: 18.15 uur; onder: 1.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.07 en 13.45 u Fors antwoord aan het communisme Onze Romeinse correspondent meldt: Een persconferentie, die de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Carlo Sforza, hield voor de journalisten, welke het 37ste congres der Interparle mentaire Unie te Rome bijwonen, van welk congres Sforza de voorzitter is, werd veel belangrijker dan de agenda deed verwachten, toen Sforza, geprik keld door opmerkingen van de commu nistische jotu-nalist Longo, zijn mening te kennen gaf over internationale sa menwerking Sforza is, zoals bekend, voorstander van een Europese federatie van staten en na uitdrukkelijk te heb ben verklaard, dat het congres, waaraan voor. en tegenstanders der federatieve gedachte deelnemen, zich niet met dit onderwerp bezighield, verklaarde hij, dat een federatie van een deel van Europa, gericht tegen een ander deel, niet zijn goedkeuring wegdroeg. .JDe deur moet open blijven voor allen en wij mogen zeker niemand uitsluiten. Maar ook mag men niet de miraculeuze ge boorte van iets volmaakts verwachten, een Minerva uit het hoofd van Zeus. Neen, er moet een begin zijn, zoals men een huis bouwt steen voor steen. In terlaken is een stap in de goede rich ting. De Frans-Italiaanse tolunie is er een". Toen Longo vroeg, of hij niet «luchtte, dat de federale gedachte op de duur zich zou richten tegen een deel van Europa en daarom verworpen moest worden, zei Sforza- „Als u dat denkt, moet u ook het huwelijk ver werpen. omdat de kinderen wel eens misdaders kunnen worden", GEEN CHERUBIJNEN EN BARBAREN. Samenwerking tussen Frankriik en Italië acht Sforza een levensbelang voor was, verdeeld zou worden. Het plan kreeg met overgrote meerderheid de steun van de Mohammedanen. 15 Aug. 1947 werd Pakistan geboren. Djinnah is iets meer dan een jaar na het in vervulling gaan van zijn «iroom gestorven. 15 Augustus was r.ij te ziek cm meer dan een korte bood schap aan zijn volk te zenden. Djinnah, minzaam van karakter, van goede manieren, verzorgd gekleed vol gens de Europese mode, was advocaat van beroep. Hij ontving zijn opleiding te Karatsji en daarna in Engeland, waar hij rechten studeerde en een rechtspraktijk uitoefende. Na zijn te rugkeer naar India bouwde hij een ge weldige practijk op. Hij stond bekend als de rijkste advocaat van India. Terwijl van over de gehele wereld deelnemingsbetuigingen de hoofdstad van Pakistan bereikten, Is het stoife- Ujlc overschot te Karatsji mei mi.itaire eer ter aarde besteld. De regering van Pakistan heeft besloten en mor- ven tot nationale rouwdagen te ver klaren. Alle regering-gebouwen en openbare instellingen in het gehele land zullen worden ges.otei», de vlag gen gaan halfstok. beide landen. En die samenwerking kan zich uitstrekken tot elk gebied. Longo vroeg toen, of de Italiaanse regering dus ook de Franse plannen voor weder opbouw ener Duitse economie steunde. Het antwoord luidde: „U weet daar blijkbaar meer van dan ik. Mij zijn de Franse plannen op dat stuk niet be kend. Maar één ding weet ik. In een oorlog zijn geen overwinnaars en over wonnenen, maar alleen verliezers. Als de sterkere partij meent, dat een groep engelen en Cherubijnen gezegevierd heeft over een horde van barbaren en misdadigers, is een duurzame vrede on mogelijk. Vrede kan er alleen zijn, wan neer we samen onze wonden helen. En ik weet ook, dat Europa niet kan' be staan met in het midden een vacuum een uitgebrande krater, die Duitsland heet. En ik weet, dat de vrede hersteld kan worden, alleen dan wanneer allen beseffen, dat Italië, trots het fascisti sche masker, de oorlog van de beginne af heeft verafschuwd. En hoewel ik van alle Europesee staatslieden degene ben, die het meest heeft geleerd van de wijs heid der Chinezen, voor wie ik de meest onbegrensde bewondering koester, weet ik, dat in Azië en dus in de wereld geen vrede mogelijk ls zonder herstel en "we deropbouw van Japan. Maar dat komt, omdat ik aan Italië denk en aan de mensheid en u. mijnheer Longo. denkt aan Rusland en de revolutie!" Om Palestina Graal Folke Bernadotte, de bemidde laar van de V.N. in Palestina, heeft meegedeeld, dat hij de volgende week de Arabische hoofdsteden zal bezoeken voor „nog een bespreking met de Arabi sche leiders, alvorens hij zijn rapport over de toestand in Palestina afmaakt. Het politieke comité van de Arabi sche liga is voornemens de vorming van een regering in Palestina af te kondi gen. Gisteren hebben de Arabieren Jeru zalem weer beschoten. Tn minste vijf personen waren gedood. Het vuur was in hoofdzaak geconcentreerd op de Joodse wijken in het Noorden van de stad. Volgens een officieel Joods com muniqué hebben Joodse strijdkrachten het vuur beantwoord en treffers ge plaatst op Arabische militaire posities. NIEUWE KOREAANSE REGERING. Volgens het Sovjetrussisch nieuws bureau Tass heeft de opperste nationale vergadering voor Korea op, haar bijeen komst in het door de Sovjet-unie be zette Noordelijk deeel van Korea met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe Koreaanse re gering. Ministerpresident is Kim lr Sen. De nationale vergadering heeft de re gering opdracht gegeven, zo nodig een vertegenwoordiger naar de algemene vergadering der V.N, te zenden Zoals bekend, is ook in Zuid-Korea I een regering ingesteld! Officiële foto van H.M. Koningin Juliana in staatsie-gewaad. Duitse socialisten in Congres REDE VAN SCHUMACHER. Gisterochtend is te Dusseldorf het jaarlijkse congres van de sociaal-demo cratische partij geopend. Als blijk van solidariteit van West-Dults- land met Berlijn werd Paul Loebe, de gewezen sociaaldemocratische voorzit ter van de Reichstag en vertegenwoor diger van Berlijn in het Westduitse parlement, tot voorzitter van het con gres gekozen. Schumacher, voorzitter van de partij, kon het congres niet bijwonen, doch de rede, die hij wilde uitspreken werd voorgelezen door de burgemeester van Kiel. Schumacher eiste nogmaals socialisa tie van de zware industrie en de basis industrieën „ten voordele van het ge hele Duitse volk", „De socialisatie van de Ruhr-industrie", zo betoogde hij, blijft een Duit-s vraagstuk zolang *de vertegenwoordigers van de West-Euro- pese industrie, van hun kant, niet on der dezelfde juridische omstandighe den hun productiemiddelen in een ge socialiseerde internationale organisa tie zullen hebben ondergebracht. Volgens Schumacher kan Europa de huidige economische crisis slechts te boven komen door deelneming aan het plan Marshall, dat dooE zijn partij ge steund wordt. De leider van de sociaal democratische partij kantte zich tegen de ontmanteling van fabrieken", „een politiek, die regelrecht in strijd is met het program van Europese weder opbouw, wat trouwens toegegeven werd door de vakverenigingen en de werk geversverenigingen van de Verenigde Staten". Hij hekelde voorts de stijging der prijzen, veroorzaakt door de terugkeer van het liberalisme, en wees er op, dat „de Duitse arbeiders tot dusver doof gebleven waren voor het neo-fascisme en het communisme" „maar", zo ver volgde hij, „indien het wanbegrip van de zegevierende landen zich mocht voegen bij de onbegrensde geldzucht der Duitse werkgevers, dan zouden de kansen van het communisme en het neo-fascisme stijgen". Na te hebben verklaard, dat de „so cialisatie, zoals zij in de Russische zone wordt toegepast in strijd is met de geest van het echte socialisme" richtte Schumacher zich tot de Duitse natio nalisten, die „onder het mom van het communisme, hun oude dromen tracht ten te verwezenlijken" Hij wees hen op het voorbeeld van Oost-Europa „waar de nationalisatische tendenties op bevel van Moskou waren geliquideerd". Aan het congres nemen vertegen woordigers van 8 Europese socialistische partijen en een vertegenwoordiger van de A.F.L. deel. EEN BULGAARSE VLUCHTELING. Volgens het Turkse blad „Vatan" zal de zoon van. de vice-president der Bul gaarse republiek, Lloe Homir Neikof, die sedert enige tijd te Istanbul ver toeft, niet meer naar zijn vaderland terugkeren. „Ik keer niet terug, omdat ik als vrij man-wil leven. Bulgarije leef t thans onder het juk van de Sovjet unie". zou Neikof tegenover een corres pondent van het blad verklaard hebben. EEN ERKENNING.... Nosek, minister van binnenlandse za ken van Tsjecho-Slowakije, heeft Za terdag te Kladno op een vergadering van de communistische partij, hulde gebracht aan de arbeidersmilitie, „die door haar aanwezigheid bij de teraarde bestelling van president Benesj een reactionnaire poging tegen het regime verijdeld heeft." Dit nnmmw bestaat uit zés pagina's zaak ls onbekend. binnenland De Belgische ambassadeur en me vrouw Nemry hebben gistermiddag op de ambassade een lunch aangeboden aan de Nederlandse Minister van Justitie, mr Th. R J. Wljers en de Belgische Minister van Justitie. Paul Struije. die in Den Haag vertoeft ter bijwoning van de derde samenkomst van Belgische en Nederlandse criminologen. Zaterdagmiddag heeft de directie van de N.V. Stoomvaartmij „Nederland" aan de Indonesische delegatie, een lunch aan geboden aan boord van het mi. Johan van Oldenbarnevelt te Amsterdam. Tijdens een receptie ln restaurant „De Kroon" te Amsterdam ls Zaterdag middag het nieuwe dr Aletta Jacobshuls van de Stichting ten algemene nutte tot exploitatie van consultatie bureaux voor geslachtskunde geopend. De Canadese generaal Crerar heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Groes- beek en daar het Canadese kerkhof be zocht. waar ongeveer 4000 Canadese mili tairen liggen begraven. Gistermorgen woedde te Stadskanaal een felle brand, tengevolge waarvan het grote kledlngsmagazijn annex woning- Inrichting van de firma Gebr. Zwartsen- berg totaal werd verwoest en een aan grenzend woonhuis, bewoond door een der firmanten, ernstige schade opliep. De schade ls door het verloren gaan van o.m. kostbare bontwerken en Perzische tapij ten, zeer aanzienlijk en wordt voorlopig geraamd op tenminste f. 500.000. De oor- In de leeftijd van 70 Jaar ls te Ooster- Nijkerk overleden de Friese schrijver en dichter Anders Minnes Wybenga. die zich vooral op godsdienstig werk toelegde. De K.N.A.C. maakt er de door België heenreizende automobilisten op attent, dat controle der bandennummers aan de Ned - Eelglsche grens weliswaar sinds enige tijd niet meer wordt gehouden, doch dat dit nog wel geschiedt bij Nederlandse auto's aan de Belgisch-Franse en Luxemburgs- Franse grens. De acteur Piet Bron ls Zaterdag middag met een longontsteking opgenomen ln het dlakonessenhuls „Bronovo" te 's Gravenhage. BUITENLAND Het orgaan van de Joegoslavische communistische partij, Borba, heeft zijn afkeuring uitgesproken over het feit, d'at de „Balkanspelen" afgelast zi|n. Zij zouden te Belgrado gehouden zijn. Een gerechtshof te Moskou heeft drie personen tot 5 en 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het zwart verkopen van toegangsbewijzen voor voetbalwed strijden. Ter gelegenheid van de September- bijeenkomst der algemene vergadering der V.N. te Parijs zullen ln Frankrijk twee bijzondere postzegels worden vervaardigd, ter waarde van 12 en 18 francs, met een afbeelding van het Palels Chaillot. Het congres van de Interparlemen taire Unie te Rome heeft .met 300 tegen 5 stemmen en 72 onthoudingen een amen dement van de Amerikaanse senator Co- nally goedgekeurd, waarin wordt verzocht om Internationale contróle op de atoom wapens. Een der mooiste schilderijen uit de verzameling van de elfde graaf van Car lisle, namelijk een portret van de hertogin van Devonshire door Reynolds, waarvan de waarde op 500 pond wordt geschat, ls, benevens zilverwerk, tijdens de vacantie van de graaf ln zijn appartement te West minster. gestolen. Sir John Boyd Orr. de vroegere voor zitter van de F.A.O.. ls Zaterdag op de slotzitting te Luxemburg van het jaarlijkse congres voor een federale wereldregering, gekozen tot president van de raad der beweging. Gedurende de verkiezingen in de staat Georgia is een neger, een vader van zes kinderen, doodgeschoten. Volgens de plaatselijke sheriff ls de moord gepleegd door een blanke J. A. Johnson, 22 Jaar oud. Teil Zuiden van Durban (Zuid- Afrika) is het wrak gevonden van een particulier vliegtuig, waarin zich vier doden bevonden. De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zijn van plan bet decimale stelsel ln te voeren voor maten en gewichten en in het munt stelsel. Volgens „de Inlichtingendienst van de organisatie „Vrij Tsjecho-Slowakye" is mevr. Jaroslava Kunzova, secretaresse van het Tsjechoslowaakse genootschap ter be vordering van de organisatie der V.N. per vliegtuig in Londen aangekomen en heeft zij verklaard een politiek vluchteling te zijn* Mevr. Kunzova zou verklaard hebben r.ict te kunnen werken „voor de commu nisten, die het Tsjechoslowaakse genoot schap hadden overgenomen om er een spreekbuis van het huidige communis tische regiem van te maken". Aake Ordlng (Noor), directeur van de Unac (organisatie der V.N. voor hulp aan kinderen) heeft als zodanig zijn ont slag genomen „om gelegenheid te hebben ln het openbaar aan te dringen op voort zetting van deze wereldbeweging onder bescherming van de V.N." Tot nog toe ls 17 millioen dollar door de Unac Ingezameld. 12 landen hebben echter pas het eindresultaat gemeld. In een door de Japanse Eerste Kamer goedgekeurde motie wordt de op richting aanbevolen van een parlements commissie voor onderzoek naar comnuv gedraging* van de Verenigde Staten Door een Praags militair gerechtshof zijn vonnissen uitgesproken over drie Tsjechoslowaokse hoofdofficieren, die door het hoi' schuldig zijn bevonden van het doorgeven van militaire geheimen als functionarissen van de Ts'echoslowaakse nationale socialistische party. Dl visie-generaal Milos Zak, werd ver oordeeld tot een Jaar militaire gevangenis straf met eens per maand een dag een zame opsluiting, de staf-kapiteins Nemecek en Talchnian tót acht Jaar gevangenisstraf met dwangarbeid en verlies van rang en burgerlijke rechten. De erupties van de vulcaan op Cami- guln. een der eilanden van de Phillppynen zijn opgehouden. De evacuatie van het eiland ls afgelast. In een CapucUnenklooster ln de na bijheid van de Duitse grens, zijn door de nationale veiligheidsdienst ln Tsjecho- Slowaklje wapens ontdekt. De politie heeft de .overste van het klooster en een geesteiyke aangehouden. Het klooster zou als schuilplaats van Duitsers gediend hebben en van personen die ln het geheim de grens overtrekken. Konrad Goebbels. een broer van de vroegere minister van propaganda, is door een zuiveringshof te Darmstadt bestem peld als e$n „actieve nazi" en veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid met aftrek. Konrad Goebbels heeft reeds twee en een half jaar van zijn straf uitgezeten. Hongarije heeft ln een nota de Joegoslavische beschuldiging, als zou Hon garije zich sinds de veroordeling door de Komlnform van de leiding der communis tische party van Tlto, gemengd hebben ln Joegoslavische binnenlandse aangelegen heden. van de hand gewezen. De stakende chauffeurs te New York hebben met 120 van de 1812 betrokken firma's nieuwe contracten. Van de 9400 chauffeurs, die reeds elf dagen ln staking zijn. hebben er thans 1400 een nieuw contract. Een kolenstofontploffing, die Vrijdag te Avion (Frankryk) plaats had, heelt vier doden gekost. Noorwegen heeft in principe een voorstel van de Deense regering voor een gemeenschappeiyk Scandinavisch parle ment goedgekeurd. Noorwegen vindt het echter raadzamer de Scandinavische Interparlementaire unie te versterken. Dr Dadoo. president van het Trans vaal ie Indische congres en dr Nalcker. pre sident van het Indische congres In Natal, ls het vertrek uit Zuld-Afrlka ontzegd. Htm "r. 1 vervallen verklaard. Het ministerie van binnenlandse zake» maakte later bekend, dat naar verluidt» de twee voorzitters naar Parys wilden vertrekken. Belden waren echter ..comrau- n'stlccbe agitatoren wette» overtreden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1