Hoe Den Haag Koningin Juliana ontvangen zal Henri Queuille Frans premier Te Berlijn is de rust teruggekeerd Mei een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 No. 26487, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no.: 67055 Verheldering trots meer spanning Terwijl de besprekingen tussen Oost en West nog altijd hangende zijn, neemt de situatie te Berlijn opnieuw scher pere vormen aan, zodat reeds weer de meest zwartgallige bespiegelingen de wereld worden ingezonden. Is het te verbazen, dat de publieke opinie daar van de gevolgen ondervindt, zodat het percentage oorlogsvrezenden met spron gen de hoogte ingaat? Zonder aan de ernst van de situatie iets te kort te doen, mag o.i. echter ge lukkig worden geconstateerd dat het oorlogsgevaar trots alles niet naderbij is gekomen dan dit reeds was. Zelfs is de vraag gewettigd of de gang van za ken te Berlijn langzamerhand niet een dusdanige wending heeft genomen, dat ieder omtrent de werkelijke verhoudin gen de juiste consequenties kan trek ken en dit is voor de Sovjets al zeer ongunstig De slag om de sympathie der Duit sers te Berlijn is voor Moskou weinig minder dan een volslagen echec ge worden. Daaraan behoeft niet meer te worden getwijfeld en daaruit vloeien als vanzelf gevolgen voort. De Russen hebben door allerlei belof ten inzake de voedselvoorziening en het verstrekken van voorraden winterkolen getracht de BerlJjners te winnen. Het werd een fiasco Dank zij de „lucht brug" voelde de Berlijner zich wat zijn voedselpositie betreft, in grote lijn verzekerd voor vrijwaring van „honger" al begreep liij: dat slechte weersom standigheden het rantsoen wel eens zouden kunnen doen afnemen. Maar hij was bereid dit risico te aanvaarden evenzeer als de zekerheid bij een stren ge winter kolengebrek te zullen moeten accepteren, zo de blokkade niet zou worden opgeheven. Trots alle Sovjet-verlokkingen hield hij voet bij stuk. Slechts een heel klein percentage der bevolking bezweek voor de verleiding. De Russen zijn hieronder kregelig ge worden en hebben nu hun zaak hope loos bedorven. De z.g. eenheidspartij, de communistische S.E.D. werd in 't ge weer geroepen en deze heeft de Russi sche zaak bij de Berlijners verbroddeld. Dank zij het demonstreren werd het het gemeentebestuur onmogelijk ge maakt, om te vergaderen in het stad huis. Gevolg: bijeenkomst in de Weste lijke sectoren. Weliswaar doet de S.EX). daaraan niet mee, maar het quorum wordt niet aangetast en de besluiten zijn rechtsgeldig. Nieuwe demonstraties volgden op de protesten der SJE.D., maar de P3rlij'ners hebben daarop in een massa-demon stratie antwoord gegeven, zoals na de oorlog te Berlijn niet heeft plaats ge vonden. Berlijn is anti-communistisch, daaraan zal niemand meer kunnen twij felen, zo duidelijk is dit tot uiting ge bracht. Jammer genoeg hebben jeugdige de monstranten in hun opgezweepte harts tochten de maat overschreden en werd een Sovjet-vlag afgerukt en in flarden gescheurd, hetgeen bloed deed vloeien. Dat is te betreuren, want het geeft de Sovjets gerede aanleiding tot een ge rechtvaardigd protest, al mag de daad dan ook begrijpelijk zijn na al het sar ren en treiteren der communisten. En het verzwakt de van Westelijke zijde zo terecht ingebrachte beschuldiging van het breken van Sovjet-garanties, waar immers trots het toegezegde vrij geleide toch nog 19 Westelijke politie- mannnen gevankelijk werden wegge voerd. Maar: Berlijn is voor het communis me verloren. En al mag de situatie er voor het ogenblik weer donker uitzien, het vastleggen van dit feit geeft Mos kou toch zeker te denken Opnieuw is daarnevens van Ameri kaanse zijde duidelijk tot uiting ge bracht, dat Amerika niet zal wijken, ook al zullen de besprekingen worden voortgezet. De houding der Berlijners dwingt trouwens het Westen meer dan ooit tot doorzetten. Wijken zou immers weinig minder zijn dan verraad aan de keuze van Berlijn! Zo zien wij, de momentele verslech tering der verhoudingén als gevolg van de jongste provocaties in Berlijn ten spijt, de situatie toch niet somberder in dan zij reeds geruime tijd was. Er is meer tekenine gekomen in de ware krachtsverhouding en dat moet verhel derend werken, trots alles. Ook Moskou weet de waarheid van het oude gezegde, dat het met onwil lige honden slecht hazen-vangen is! Trouwens, de gevolgen van het brus- keren der volks-gevoelens in diverse onder het juk van Moskou gebrachte landen komt ook meer en meer aan de dag. Het feit. dat maarschalk Tltozich in Zuid-Slavië weet te handhaven te gen de Kominform in, vindt op de Balkan een voor de Sovjets gevaarlijke weerklank. En de dood van de Tsjecho- slowaakse ex-president Benesj heeft mede doen uitkomen hoe slechts met geweld 't communisme de vrijheid daar te lande heeft doen sneuvelen. Wellicht zal zo doende de onfortuinlijke Benesjt die tot tweemaal toe zijn ideaal zag Verloren gaan, in zijn streven uiteindelijk zijn land nog .van voordeel zijn Door de Assemblee aanvaard De Franse Nationale Vergadering heeft Henri Queuille gemachtigd het premier-schap te aanvaarden. 359 leden stemden voor Queuille. 196 stemden tegen. Voor Queuille hebben gestemd: socia listen, volksrepublikeinen (katholieke MRP), de meeste radicalen, enige „ge matigde en conservatieven" en enkele Gaullistisch-gezinden. Het merendeel der Gaullistisch-gezin den heeft zich van stemming onthouden. Tegen - stemdende communisten en enkele Gaullistisch-gezinden. Queuille sprak in de Nationale Verga dering van een „ernstige crisis" en ver zocht om „discipline en opoffering" om de franc te redden. Om premier te wor den behoefde hij tenminste voor 311 stemmen te zijnen gunste. „Ik vraag u niet uw persoonlijke sympathie te laten blijken" zo zeide Queuille. „maar ik vraag om een mogelijkheid om gezamen lijke actie te kunnen voeren voor de redding van Frankrijk. De essentiële oorzaak van deze crisis -is 'de politieke wanorde, die niet voort kan duren zon der het republikeinse regime in gevaar te brengen." Queuille beloofde de staatsuitgaven te beknotten en hervormingen aan te bren gen in het bestuur van genationaliseer de industrieën Hij zei ook, dat hij fis cale maatregelen zou mvoeren voor het Benesj' stoffelijk overschot bijgezet GRAF EEN BEDEVAARTSOORD. Gisteren is het stoffelijk overschot van Benesj door vier vrienden naar de grafkelder in het park van de residen tie van de president gedragen, terwijl een mannenkoor het volkslied „Ik wil in dit land leven en sterven" aanhief. Mevr. Benesj volgde de kist. een tuil rode rozen in de hand, vergezeld van een broeder van de president. De mi nisters, het corps diplomatique, afge vaardigden van de Tsjechische jeugd, de Sokols, de oudstrijders, de gemeen teraad van Sezïmovo Usti en van Ta bor stonden rondom de grafkelder. Prof. Bednar, van de theologische faculteit, heeft daarna een afscheids rede uitgesproken. Daarna had de godsdienstige plech tigheid plaats, opgedragen door mgr Beran, aartsbisschop van Praag en door de bisschop van Budejovice. Terwijl de militaire muziekkapel het volkslied speelde, werd de kist daarop langzaam in de kelder gebracht. Op dat ogenblik, viel* een lauwerkrans, uit een vliegtuig geworpen, op enkele me ters van de kist, mevr. Benesj is daar na de grafkelder binnengegaan en leg de de rozentuil op de kist. Terwijl een dodenmars weerklonk en de dorpsklok luidde, strooiden alle aanwezigen bloe men. Het gedeelte van de tuin te Sezïmo vo Usti, waar het stoffelijk overschot van Benesj is ter aarde besteld, zal voortaan toegankelijk zijn voor het pu bliek en een bedevaartsoord worden. verkrijgen van 80 millioen franc, tegen het einde van het jaar. Queuille legde de nadruk op het gevaar voor een in flatie en de noodzaak om het probleem van lonen, prijzen en valuta op te los sen. Hij zeide, dat hij ruim gebruik zou maken van de volmachten door de ver gadering aan de regering Marie toege staan. (Met behulp hiervan had de mi nister van financiën, Paul Reynaud, economische maatregelen willen nemen om het vertrouwen van het publiek te herstellen). Hij zeide, dat de duurtetoeslag van 2.500 francs, die voor deze week is toe gestaan door Robert Schuman. de de- missimnaire premier, door zijn regering zou worden gehonoreerd, maar dat ze niet verder konden gaan." Onze econo mie bestaat alleen dankzij de Ameri kaanse hulp" zo verklaarde hij. „maar deze toestand kan niet eeuwig voortdu ren. Een verbetering van onze uitvoer is essentieel voor de beveiliging van onze onafhankelijkheid. Queuille zeide, dat er geen verande ring zou komen in de Franse buiten landse of imperiale politiek. Generaal De Gaulle, leider van de RPF. heeft in een korte rede, gehouden te Avignon, aangedrongen op het spoe dig houden van algemene verkiezingen. Frankrijk, zo zei hij, zal niet tot anar chie of slavernij vervallen. Daartoe moest een beroep op het volk gedaan worden. De Gaulle zal een grote serie redevoe ringen houden. Hij zal in acht dagen een afstand van 2.000 km afleggen en meer dan honderd redevoeringen houden in verschillende steden en dorpen. Morgen een Sovjet-demonstratie De plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, dr Friedensburg, heeft een beroep gedaan op de burgers om geen personeel of eigendommen der bezet tende mogendheden nadeel of schade toe te brengen. Ook zei hij, dat zij de politie van de Oostelijke sector niet mochten aanvallen, daar deze politie door een derbezettende mogendheden was ingesteld De vooruitzichten voor het herstel van de 9tad, zo zei hij, han gen voor een groot deel van de mogend heden af. Een communiqué van het Britse mili taire bestuur in Duitsland beschuldigt Sovjet-soldaten van ..provocerend op treden" gedurende de demonstraties, die Donderdag op de grens van de Brit se en de Oostelijke sector hebben plaats gehad. Dit zou tot twee maal toe zijn voorgekomen en Britse militaire politie had de Sovjet-soldaten bijstand moeten bieden. Voorts wijst het Britse militaire bestuur de beschuldiging van de hand, dat zij niet verhinderd zou hebben, dat troepen Duitsers de Oostelijke sector binnentrokken. De Britten menen, dat de ongeregeldheden in de Sovjet-sector veroorzaakt zijn door „communistische agenten" of door verkeerd optreden van de politie in de Oostelijke sector. Toen eenmaal op de menigte gevuurd was, had de Britse politie ,:grote moeite de menigte te verhinderen de Sovjet-sec tor binnen te dringen" om soldaten en politie in die sector aan te vallen. Volgens een officiële Britse verklaring zijn twaalf Duitsers in ziekenhuizen in de Westelijke sectoren opgenomen in verband met de schietpartijen van Don derdag. Twee personen konden ontsla gen worden. Twee der gewonden zijn inwoners van de Sovjet-sector. APPEL AAN HET GEWETEN DER WERELD. Het memorandum, dat vertegenwoor digers „van de drie Westelijke politieke partijen" hebben gezonden aan de vier militaire gouverneurs na de demonstra ties te Berlijn, draagt het hoofd „Ber- De tweede president van de Tsjechoslo waakse Republiek, dr Edward Benesj, is te Praag ter aarde besteld. De stoet onderweg van het Panthéon naar het Nationale Theater. De baar geplaatst op de affuit van een stuk geschut, be geleid door gewapende arbeidersmilitie, met links naast de baar president Gott- wald. Achter de kist mevrouw Benesj en mr V. Benesj. broer van de overledene. lijn appelleert aan het geweteu van de wereld". Er wordt o.m. betoogd, dat 1. Communistische leden van de so cialistische eenheidspartij" en de „Vrije Duitse vakbeweging" met hulp en goedkeuring van de Sovjet-autoriteiten „georganiseerde terreur" uitoefenen om het werk van het- stadsbestuur te ver hinderen; 2. Het Sovjet-bestuursbureau de eco nomische structuur van de Oostelijke sector der stad heeft gewijzigd en de absolute contróle heeft over grondstof fen en halffabrikaten: 3. De grootste en belangrijkste in dustrieën in de Sovjet-sector van de Duitsers zijn afgenomen en veranderd in Sovjet-maatschappijen; 4. Industriële goederen ter waarde van 50 millioen mark, bestemd voor de Westelijke zones, in de Oostelijke sec toren van Berlijn worden opgehouden door de blokkade; 5. De politie in de Oostelijke sector, geoefend is in de methoden van de ge heime Sovjet-politie en niet langer kan worden beschouwd als de beschermster der Berlijnse bevolking, 6. Scholen in de Oostelijke sector on der toezicht staan van speciaal uitgeko zen personen, die zijn geïnstalleerd in het gebouw van het Sovjet-bestuurs bureau, en dat onderwijzers om zuiver politieke redenen worden ontslagen. DE KOMENDE DEMONSTRATIE IN DE SOVJET-SECTOR. Volgens Tass, het officiële nieuwsbu reau der Sovjet-Unie, zullen delegaties uit Polen, Oostenrijk en Denemarken morgen deelnemen aan de massabijeen komst, die in de Lustgarten, ongeveer 2 kilometer van de grens der Britse sector van Berlijn, als tegen-demonstra tie tegen de anti-communistische de monstratie van Donderdag gehouden zal worden. De socialistische eenheidspartij, waar in de comrïiunisten de leiding hebben, aldus Tass. de vrije Duitse vakverenl- gingsbond en andere „democratische organisaties" hebben voor de bijeen komst voorbereidingscommissies ge vormd. Deze „bijeenkomst voor vrede en democratie" wordt vooral georgani seerd als een herdenking van de slacht offer., van het fascisme. De Berlijnse commissie van het volkscongres (links front in de Sovjet-zone), heeft een be roep gedaan op alle Berlijneis, die aan net nationaal referendum hebben deel genomen, de demonstratie bij te wonen. Volgens Tass zijn „de pro-Westerse sociaal-democraten van Berlijn tot bij woning uitgenodigd om aan de wereld hun vredes- en democratiseringswil te tonen". WEER POST UIT SOVJET-ZONE» Een officiële Britse woordvoerder heeft verklaard dat.acht wagonladingen Duitse burgerpost uit de Sovjet-sector van Berlijn te Lehrte, bij Hannover, zijn aangekomen. Het was de grootste zending die door de Sovjet-zone naar de Britse zone is gekomen sedert het begin van de blokkade op 23 Juni, al dus de woordvoerder. Vorige zendingen, die regelmatig plaats vonden, waren beperkt tot twee of drie wagonladingen. De woordvoerder verklaarde dat hieraan geen betekenis dient te worden toegekend. De reden hiervoor was een voudig, dat er meer post was dan ge woonlijk. WEER KOMT DE GEMEENTE RAAD BIJEEN. Het senioren-convent van de Berlijn se gemeenteraad hééft besloten tegen 15 September een zitting van de raad in het studentenhuis in de Britse sec tor bijeen te roepen. Dit zal de derde bijeenkomst worden van deze vergadering in de Britse sec tor sinds de demonstraties van j.l. Maandag een vergadering in het stad huis onmogelijk maakten. De afgevaar digden van de» socialistische eenheids partij hebben de vergadering van de senioren .niet bijgewoond. Een waardige ontvangst in het vooruitzicht B. en W. van Den Haag hebben het Haagse jubileumcomité verzocht ter gelegenheid van de intocht van H.M Koningin Juliana op 18 September as. en gedurende het verblijf van H.M. in deze gemeente, tot en met 22- Septem- ber, in overleg met hen plannen voor te bereiden voor een waardige viering hiervan. Het Haagse jubileum Comité heeft aan B. en W, van Den Haag een pro gramma voorgelegd, waarmede zij zich in beginsel hebben verenigd Dit programma omvat allereerst de intocht cp Zaterdag 18 September in de namiddag, aanvangende aan de grens der gemeente bij het viaduct aan de Laan van Nieuw Oost-Indië. Na aankemst bij het Paleis Nocrdein- de zal daar door vertegenwoordigers van het Haagse maatschappelijke, cul turele en economische leven een bloe men- en zanghulde worden gebracht. Voor 21 September is des avonds te Scheveningen een havenfeest georga niseerd, waaraan versierde en verlichte vissersvaartuigen deelnemen, terwijl tot slot een vuurwerk zal worden afge stoken. Voorts zal op 22 September door de Haagse jeugd hulde worden gebracht, aan H.M. door middel van de weder opvoering op het sportterrein „Hout- rust" van het jeugdopeniuchtspel „Wij herdenken". Voorts ligt het in 't voornemen van B. en W. om aan H.M, Koningin Ju liana een ere-avond aan te bieden in de Kon. Schouwburg op 20 September as. Tevens zal de gemeente aan het Corps Diplomatique en de regering, alsmede aan andere hoge Nederlandse en buitenlandse autoriteiten een diner aanbieden met een daarop aansluitend bal op 22 September. Naar wij vernemen luidt de route, welke Koningin Julina bü Haar intocht zal houden als volgt: Laan van Nieuw Oost-Indië, Bezui- denhoutseweg, Boslaan, Leidsestraat- weg. Korte Voorhout, Lange Voorhout, Parkstraat. Oranjestraat, Paleisstraat, Paleis Noordeinde. De schouwburgzaal van het Paleis de Chaillot in Parijs heeft een totale go daanteverwisseling ondergaan en is nu ingericht tot vergaderzaal van dc Al gemene Zitting der verenigde Naties. Zelfs de néon-lampen zijn boven de ta fels der gedelegeerden aangebracht. Parüs is gereed om de UNO te ontvangen. HET CONGRES VAN HET BRITSE VAKVERBOND. Op het congres van het Britse vak verbond is met 3.841 tegen 3.467 stem men een resolutie verwerpen, volgens welke het congres zijn bezorgdheid er over uitdrukt, dat de regering niet 'n „eerlijk systeem voor ambtenaren aan vaard 'heeft volgens hetwelk zij in be roep kunnen gaan indien zij door ont slag bedreigd worden omdat men hen van communistische sympathieën ver denkt." In de voorgestelde resolutie beklaagde men zich er over, dat der gelijke verdachten niet bij-gestaan mochten worden door fame ticnarissen van hun vakverenigingen. Tewson, de secretaris-generaal van het T.U.C., verklaarde, dat op verzoek van de vakverenigingen van ambtena ren met de regering hierover onder handeld werd. Tot voorzitter van het T.U.C. voor de komende twaalf maanden werd geko zen Will Lawther, de voorzitter van de nationale mijnwerkersbond. Lawther. is een van de meest geziene mannen in de Britse vakbeweging. Als 12-jarige jongen begon hij in een mijn te werken, hetgeen hij, onderbro ken door een jaar studie, tot zijn 27ste jaar bleef doen. Hij is reeds tien jaar voorzitter van de 650.000 man sterke nationale mijnwerkersbond. FRANCO NAAR LISSABON. Officieel werd bevestigd, dat Spanje en Portugal een wederzijdse militair verdedigingsverdrag zullen sluiten in yorband met de hernieuwing van het Hiberische verdrag tijdens het bezoek van Franco aan Lissabon tegen het einde van de volgende week. Er werd opgewezen, dat de onderteke ning van zulk een verdrag grote psycho logische waarde heeft op dit ogenblik in verband met de toestand in Europa, i (United Press). ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sergeant-Maj. -instructeur H. Bruyn, Rotterdam; Sold B. Renzenbrink, Hilversum; Sold. P. Verboom Haastrecht. Kon. Ned.-Ind. Leger cn Ma rine: Geen verliezen. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije overleden Ex-Koning Ferdinand van Bulgarije is na een hartaanval cp 87-jarige leef tijd te Coburg overleden. Dc Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst houdt PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar ver gezeld van onweer en later opklarin gen. Meest matige Zuid-CDostelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Morgen overdag lagere temperatuur dan vandaag. 12 SEPTEMBER Zon, op: 6.08 uur; onder: 19.03 uur. Maan op: 17.16 uur. Hoog water te Katwijk te 10,54 en 23 40 uur (13 Sept. 12.33 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's BINNENLAND, i Gisterochtend heeft dr ir W. J. H. Harmsen, directeur-generaal Rijkswater- staat, de herstelde verkeersbrug over de IJssel bij Deventer voor het verkeer ge opend. Het gebouw van de Joodse Synagoge te Delft ls dezer dagen ontruimd Kerk- meubelen en voorwerpen betreffende de eredienst zijn naai Den Haag overge bracht. waar zij in de Synagoge aldaar zullen worden geplaatst Ten gevolge van de bezettingsjaren zijn er thans nog maai enkele Joden In Delft. BIJ K. B. van 27 Augustus ls be paald. dat de kinderbijslagwet voor ln- vallditelts- ouderdoma- en wezenrente- trekkers in werking zal treden met in gang van 1 October a.s. Gistermiddag werden ln 't hoofd gebouw van het Ned. Rode Kruis te Den Haag onderscheidingen uitgereikt aan 16 leden van het Rode Kruis, die zich ge durende de bezettlngs laren bijzonder verdienstelijk hebben gemaaxt, vaak met eigen levensgevaar De Australische ministers van Bul- tepl. Zaken, Herbert Evatt, die aan de vergadering van de Ver Naties ln Parijs zal deelnemen, wordt te voren voor een kort bezoek ln ons lano verwacht. HIJ zou op Dinsdag a.s hier arriveren en de Nederlandse minister van Rultenl. Zaken en andere regeringsautoriteiten ontmoe ten. J op L en 9 October a s. te Utrecht haar leden congres. Mgr Valerlo Valerie, die de Paus vertegenwoordigde bij de inhuldigings plechtigheid )b gisteren naar Rome ver trokken. Gisteravond gaf de hertog van Pal- mella. hoofd van de Portugese missie bij de inhuldiging van Koningin Juliana, een afscheidsdiner in Kasteel „Oud-Was senaar", waarbij aanzaten de ambassa deurs van België Frankrijk, Groot-Brlt- tannlë en Canada met hun echtgenoten, alsmede de minister van Bultenl. Zaken en mevrouw Stikker. De Internationale Vereniging van Steden houdt 27 en 28 September a.s. een bijeenkomst te 's-Gravenhage BUITENLAND. Op een conferentie van diverse par tijen ln Hongarije is besloten, dat het volksfront, omvattende communisten, so cialisten, kleine boeren en nationale boe ren, gereorganiseerd zal wornen. I Het Belgische rijkspersoneel zal het 1 salaris voor de maand October ultge- I keerd krijgen op de nieuwe basis, dat is met een verhoging van vijf procent, en dit met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1948. j De New-Yorkse vrachtrijders, die 10 dagen in staking zijn geweest om hun I uurloon met 25 dollar-cent verhoogd te krijgen, hebben hun eisen gematigd en verlangen nu 17£ cent verhoging. Het dagblad „Mlvrak" van de I groep Stern ln Israël, ls door de Joodse autoriteiten voor onbepaalde tijd verbo- i den wegens overtreding van de censuur- bepalingen Redacteur en uitgever zijn I gearresteerd. Toen perscorrespondenten de Indi sche premier, Panditn Nehroc, vroegen perscorrespe er, Panditn wat India zou doen, als de Nizam van Halderabad de eis van India, dat Indi sche troepen weer zouden worden toege laten tot Secur.derabad, zou verwerpen, antwoordde hij. ..wij marcheren". In de Rijnlandse plaats Glmmer ls een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes. De Joegoslavische regering heeft ln een protest-nota Griekenland beschul digd van het uitlokken van meer dan 130 grensincidenten" m 1948. Daarbij zijn. "aldus de nota, Joegoslavische solda ten gedood of gewond. In de nacht van 6 op 7 September heeft een groep Joego slavische soldaten „in de mist ongewild Grieks grondgebiea betreden". Een aan tal hunner ls door de Grieken „gedood of gewond". De eerste burggraar Grcenwoaji| van Holbourne. die als sir Hamm Greépwood kabinetchef was voor Ierland, is te Lon den op 78-Jarlge leeftijd overleden. ln de goederenloods van het station Batlgnolles (Noord-Parijs) heeft een zware brand gewoed. De schade wordt op enkele millioen*n francs geschat. Vier brandweerlieden werden gewond. Dc Paus heeft koude gevat, en heeft alle publieke audiënties afgezegd, maar hy wil geen dokter ontvangen. De Britse admiraliteit heeft mede gedeeld, dat het hoofdkwartier van de Britse vloot in de Stille Oceaan op 15 September van Hongkong naar Singapore overgeplaatst zal worden. De Belgische senaatscommissies voor Justitie en binnenlandse zaken zullen 21 September bijeenkomen om het voorstel te onderzoeken betreffende het houden van 'u plebisciet over de koningskwestie. De eerste legatie-raad van de Roe meense legatie te Londen. Zevcdel Barbu. heeft medegedeeld, dat hij zijn post heeft opgegeven ..omdat mijn opvattingen over de mens cn over zijn plaats ln de maat schappij niet met de theorie noch met de practljk van de tegenwoordige regerings- polltiek ln Roemenië verzoend kunnen worden Barbu. die 34 Jaar oud is. zei de. dat hij hoopte ln Engeland te blijven. Twee bouwmaatschappijen, de geza menlijke eigenaressen van de grond te La Neuville (provin-le Luik), waarop een Amerikaans militair kerkhol ls gevestigd, hebben het Amerikaanse consulaat te Luik gerechtelijk donu nanzeggen, dat de grond blnner acht dagen moet zijn ont ruimd. Deze periode loopt a.s. Woensdag af. Op het kerkhol liggen ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen begraven. Men is voornemens dc stoffelijke over schotten naar andere militaire begraaf plaatsen ln Europa over te brengen. Ferdinand van Bulgarije Prins Ferdinand van Saksen-Coburg, hertcg van Saksen, volgde in 1837 Prins Alexander van Battenburg cp, die ln 1866 afstand had gedaan van de troon. Een zigeunerin ha-d zijn moe der voorspeld, dat een koningskroon voor hem was weggelegd. I In 1915 bracht hij zijn land aan de I zijde van Duitsland in de eerste we- reidoorlcg. In Qfitober 1918 deed *nlj aistand van de troon ten behoeve van zijn zoon Boris. De rest van zijn j levensjaren heeft hij teruggetrokken doorgebracht op zijn kasteel te Coburg. I Zijn eerste vrouw stierf in 1899. zijn tweede in 1917. Zelden heeft hij zijn kasteel verlaten. De ex-Koning on dernam nog een reis naar Brazilië en de Congo om stof te vergaren voor zijn boek over botanie en materiaal voor zijn insectenverzameling. De begrafenis zal Maandag plaats hebben. De gezondheid van ex-Koning Fer dinand was de' laatste tijd slecht, deen hij moest eerst de laatste paar dagen het bed houden. Gisteren kon hij in bed nog lezen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1