Warmondse zwemprobleem gaat duur worden Kwartet in een flat EN DE OPSTAND IN CANDONIA Ons Distributiehoekje Het Leidsch Dagblad UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN Leidse jeugd op Sociëteit Minerva Radioprogramma VRIJDAG 10 SEPTEMBER Spoedig Sportveldaanleg? 2>aartoe uitgenodigd door de Burge meester woonde vele kerkelijke en we reldlijke autoriteiten de plechtige ver gadering van de raad dezer gemeente bij, welke^voor dit bijzonder geval, al thans wat het eerste gedeelte betrof, werd gehouden in de zaal van Hotel ,JDe Stad Rome". Tegenover de tafel waaraan het college van B. en W. had plaats genomen prijkte op een stan daard het borstbeeld van Koningin Juliana. De voorzitter sprak een in drukwekkende rede uit naar aanleiding van de inhuldiging van Koningin Juliana, na voorlezing van de bekende proclamatie van 4 Sept. Hierna werd de vergadering ge schorst en werden verversingen aange boden. Vervolgens werd de vergadering ten raadhuize voortgezet ter afhande ling van de agenda. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot koop van en verkoop aan de N.V. Padox alhier van gronden gelegen in het uitbrei dingsplan Lockhorst. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een geldlening en tot het verlenen van een jaarlijkse sub sidie aan de stichting tot bevordering van het geordend zwemmen in deze ge meente. Over deze aangelegenheid is in vorige vergaderingen reeds uitvoerig gediscuseerd, zodat thans over deze zaak niet veel meer te vertellen viel. Wethouder Dekker zeide oók thans zyn stem aan dit voorstel niet te kunnen geven. Nog steeds is spreker van mening dat in dit geval de fi nanciële consequenties niet te over zien zijn, en hij is hierin gesterkt door het feit dat in de vorige vergadering besloten was een subsidie te verlenen van f. 800.terwijl thans reeds een subsidie gevraagd wordt van f. 1800. Hü blijft er bij dat deze zaak te over haast en te onvoorbereid is opgezet, zonder een behoorlijke begroting, zo dat hjj vreest dat het bij deze subsi die niet zal blijven. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangeno men met 9 tegen 1 stem. Alvorens tot de rondvraag werd over gegaan deelde de Voorzitter mede, dat de gemeente in onderhandeling is ge treden met de huurders van 't Overbos om tot overeenstemming te komen tot bekorting van de huurtijd, waardoor een spoedige aanleg van het sportveld verzekerd is en een belangrijke bespa ring van kosten kan worden verkregen. NIEUWE UITGAVEN. Prlnsessenkalender 1949. ,,Pro Juventute" zond ons een bui tengewoon fraaie kalender toe. die sa mengesteld is uit 13 speciale foto's van de prinsesjes, voor dit doel met toestem ming van H.M. Koningin Juliana voor „Pro Juventute" vervaardigd. Deze foto's zi|n niet ln de handel verkrijgbaar, en wanneer men de Prlnsessenkalender 1949 wil hebben, kan men deze bestellen door overmaking van f. 2.50 op girorekening nr. 517400 van de Kalenderactie „Pro Juventute" Corn, Schuytstraat 48, Am- sterdam-Z. Men steunt hiermede tevens het goede doel van deze kalender-actie van „Pro Juventute" nl. de bescherming en steun van bedreigde kinderen. RANTSOENBONNEN VERMICELLI EN GEBAK NA 20 SEPTEMBER ONGELDIG. Het C.DK. deelt mee, dat de rant soenbonnen H 25 (voor 1 rantsoen ver micelli e.d. of 400 gram brood) en de rantsoenbonnen H 27 (voor 1 rantsoen gebak of 400 gram brood) tmi. 25 Sep tember geldig zijn voor het kopen van brood. Na 25 September zyn deze bon nen niet meer geldig. Verder ligt het in de bedoeling van het College van B. en W. in de volgende vergadering de nieuwe leden te benoe men ln de adviescommissie inzake de woonruimtewet 1947. Hij zou gaarne zien dat in deze commissie meerdere raadsleden zitting namen en deea e beroep op de zittende leden hun man daat te vernieuwen. Nadat nog gewezen was op de nieuwe verlichting in de Dorpsstraat, waarvan men meende dat deze niet ten volle tot zijn recht kwam werd deze bijeenkomst gesloten. NIEUWE VOORSTELLEN DER C. v. G. D.? Radio Djokja meldt, dat de leider der Belgische delegatie in de C. v. G. D., Raymond Herremans, thans nieuwe voorstellen uitwerkt, die de Neder lands republikeinse besprekingen weer cp gang kunnen helpen. Radio Djokja voegt hieraan tce, dat volgens politieke kringen in de Republikeinse hoofdstad, deze voorstellen „veel minder gunstig" voor de Republiek schijnen, dan die, welke in Juni door de Australische en Amerikaanse delegaties werden gedaan. EEN ONNODIG SOVJET-VERZOEK. Over vluchten naar en van Berlijn. De Sovjet-officier in 't hoofdbureau der vier bezettende mogendheden voor ae luchtveiligheid heelt zijn Ameri kaanse collega verzocht in het vervolg alle bijzonderheden over vluchten van alle Amerikaanse vliegtuigen naar en van Berlijn een uur voor de aanvang van enige dier vluchten aan de Sov jet-autoriteiten te doen toekomen, „op dat de veiligheid van Amerikaanse en Sovjet-vliegtuigen in de luchtcorridors wordt verzekerd." In de brief, die dit verzoek behelst, wordt gevraagd om de volgende bij zonderheden over iedere vlucht: type toestel, naam van de piloot, route en vlieghoogte, tijd van vertrek, roeplet ters en reden van de vlucht. Amerikaanse functionarissen begrij pen niet waarom de brief is gestuurd, daar de gewenste bijzonderheden reeds werden verstrekt. In de brief wordt tenslotte neg gezegd, dat de Britse en Franse autoriteiten regelmatig inlich tingen verstrekten en zulks ook van de Amerikaanse autoriteiten werd ge vraagd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 Sept. In de algemene strekking van de markt kwam geen belangrijke wijzi ging. De koersen vertoonden slechts weinig afwijkingen. Iets meer belang stelling was er feitelijk alleen voor HVA, die na 265^ opliepen tot 268. Overigens was er in de Indische cul tuurfondsen weinig beweging. Rubber en tabaksfondsen herstelden zich na zwakkere opening, maar Deli Batanda Tabak, waarin gisteren geen notering tot stand kwam, noteerde met 148 3% beneden Woensdag. De Scheepvaart markt had een zeer rustig verloop en de koersen bleven merendeels onveran derd. Van Industriefondsen waren de certificaten Hoogovens goed prijshou dend. De internationale fondsen ver toonden weinig koersbe weging. Kou. Olie opende cp 349 Mr en liep op tot 352. Philips waren op 254 goed prijs houdend en hetzelfde was het geval voor Unilever. Aku daarentegen waren zwak. De krant voor iedereen ALPHEN Kerkplein wordt bestraat Het kerkplein voor de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat zal van tegels worden voorzien en wel door de firma Wentink alhier aan wie dit werk bij onderhand se aanbesteding is gegund, daar deze firma als de laagste inschrijfster uit de bus kwam. Afd. Alphen Coöperatie een dagje uit Woensdag heeft een honderdtal damesleden van de Coöperatie uit onze gemeente met autobussen der firma Langhout een uitstapje gemaakt naar de fabrieken van de HAKA in Utrecht. Na een bezoek aan de Piramide van Austerlitz werd de terugreis via Am sterdam gemaakt, waar men de ver lichting nog in ogenschouw kon nemen. Heropening Nutskleuterschool Don derdagmiddag opende de Nutskleuter school opnieuw haar poorten voor de Alphense kleuters. Het vorig jaar is een grote en prachtig geslaagde bazar gehouden, de toneelvereniging Nut en Genoegen speelde ten bate van de kleu ters terwijl Morgenrood hetzelfde heeft gedaan. De opbrengsten hiervan waren be stemd voor vernieuwing van het inte rieur alsmede het aanschaffen van mo derne leermiddelen. Donderdag was het dan zover, dat de poorten, die de toe gang tot dit kindereldorado verschaffen, weer werden open gesteld. Nadat Dins dagmiddag de school door de ouders der kinderen werd bezichtigd, is gistermid dag om 2 uur de school officieel in ge- I bruik gesteld. Hierbij was aanwezig de inspectrice van het Nutskleuteronder- wijs mej. Njjkamp benevens tal van ge nodigden. Mevr. v. d. Kolkvan Male het hoofd van de school gaf een uiteen zetting waarom deze nieuwe leermethode is ingevoerd. Er wordt nu meer ver trouwd op de zelfregulerende natuur van het kind. De heer v. d. Meent voorzitter van de Nutsschool leidde het hoofd van de school in en dankte voor de duide lijke uiteenzetting. Ook de inspectrice sprak waarderende woorden, over de nieuwe leermethode en dankte zowel mevr. v. d. Kolkvan Male als het schoolbestuur voor de kundige wijze waarop de kleuters in deze gemeente geleid worden. lp onze gemeente zijn niet min der dan 3000 van de bekende insignes verkocht ten bate van de kankerbestrij ding met een totale opbrengst van f. 1510. Hierbij moet gevoegd worden de collecte's op 31 Augustus j.l. in de Dank diensten in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat f.387 en Evangelisatiege bouw f. 86,97. Bovendien heeft'een on derneming ter plaatse een bedrag van f.500.geschonken, BENTHUIZEN Burgerl. Stand Geboren: Neeltje Barbera. d. van P. de Vrij en G. C. Sloot weg: Cornells, z. van P. Vermeulen en J. M. Dorst: Jannetje d. van M. P. van der Meer en H. P. van der Vorm. Ondertrouwd: M. Leune en J. van der Eijk. Overleden: Maria Grëper 98 Jaar. BODEGRAVEN Bedankt voor beroep Ds H. Jonker alhier bedankte voor het op hem uitge brachte beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal. KOUDEKERK BEGROETINGSAVOND. Donderdagavond werd door de con tactcommissie „Voor de jongens over zee" een begroetingsavond gehouden- Aanwezig waren de twee gerepatri eerde soldaten, J. v. Ommering en G. J. Bijsterbosch, benevens L. de Wit, korporaal K.N.I.L., die met verlof hier te lande vertoeft. Na een kort openingswoord van ds Van Binsbergen, nam de heer T. Mo- lema de verdere leiding, en verkreeg korporaal L, de Wit het woord, die sprak over het leven in Indië. Verder werd de avond gezellig door gebracht met improvisatiewedstrijd, de clamatie, en de aanbieding van een gedenkplaat. De heer L. de Wit ont ving een foto in lijst van H.M. Konin gin Wilhelmina. v Aan 't slot van het samenzijn spra ken burgemeester Verheul en de wet houder C. v. Dam van Hazerswoude een enkel woord, waarna de heer Mo- lema een slotwoord sprak. DE LUIDKLOK IN DE TOREN. Donderdagmorgen is de luidklok in de toren der Ned. Herv. Kerk gehan gen. De luidklok die ongeveer 600 kg. weegt, is gegoten door Jacobus v. Ber gen te Midwolda, en draagt het vol gende opschrift: „AD. 1943. Door t drieste Duits geweld verwonnen, werd die oude klok versmolten tot kanonnen. A. D. 1948. Thans roept mijn jonge stem met nieuw geluid, de beè tot God om heil en vrede over die lage landen uit." Tevens leest men het vers: „Groots is mijn roeping en heilig mijn taak, want de uren zijn weinig, Ontwaakt dan, ontwaak!" Dinsdagavond om 8 uur zal 'n korte samenkomst in de Ned. Herv. Kerk werden gehouden tot inwijding. Tot Godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. is benoemd de heer C. Stroo. De collecte voor de jubileum-pak ketten voor de militairen over zee, heeft opgebracht f. 152,2pakketten werden verzonden. Burgerlijke Stand Geboren: Leen- dert, z.v. Jacobus van- Veen en Maar- tje Vonk. Ondertrouwd: Adrianus van Boom 25 j. en Cornelia van Doorn 22 j. WOU3RUGÜE Burgerlijke Stand Geboren: Nico- laas Cornells z. van J. van Wlerlngen en W. M. Mooren; Petronella Jacoba Cor nelia, d. van C. Th. v. Goozen en H. A. v. d. Star. Ondertrouwd: Marinus Jacobus Koet sier 30 Jr en Klazlna Oosthoek 28 Ir; Ja cob van der Boon 39 Jr en Wlllempje Visser 29 Jr; Arle Huibert Kool 35 Jr en Aaltje van der Boon 35 Jr; Johannes Wilhelmus van Leeuwen 28 jr en Johanna Hendrlka Maria van Santen 22 Jr. HAAGSE RECHTBANK. Zakkenroller De glazenwasser A D. was op stations te Leiden en Den Haag aan het zakkenrollen gegaan, doch werd op heterdaad betrapt. Er werd aangenomen, dat verdachte al een hele tijd zijn werkzaamheden had uit gevoerd, hoewel hij dit voor de recht bank ontkende. De Officier had er wei nig vertrouwen in, en vorderde een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdedigster, mej. mr Jacobs be sprak de levensomstandigheden van verdachte, en pleitte clementie. AGENDA DE BIOSCOPEN. Casino „Het smeulende vuur" (18 jr). Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 7 en 9,15 uur. Lido „Katle maakt carrière" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30, 4,30, 7 en 9,15 u.; overige dageD 2,30, 7 en 9,15 u. Luxor „De zwarte zwaan" (18 Jr) Zat. en Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9,15 u.; ove rige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Re\ „Het huis met de geheime ka mer" (14 Jr) Zat. en Zond 2.15, 4,30, 7 en 9,15 u.; overige dagen 2.15, 7 en 9,15 uur. Trianon „Het verhaal van de soldaat" (18 jr) Zat. en Zond. 2,15. 4;30. 7 en 9.15 u.; overigo dagen 2.30, 7 en 9,15 u Grcenway (Voorschoten) Vrljd., Zat. en Zond. „Jeugd op drift" (14 Jr). Zat. en Zond. 7 en 9,15 u.; Maand. t/m. Donderdag „Paniek" (18 Jr) 8 uur. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 12) Grote genade, dacht Ginette. ter wijl ze haar nauwkeurig opnam, die weet wat ze wil en ze krijgt het ook. Als ze Larry wil hebben, dan zal ze hem krijgen, al beweert Rose ook van allerlei. En wat zal dat betekenen voor mijn lieve, kleine Manny? Ginette, die dichter oij Manny stond dan één van de andere familieleden, had Marianne niet oni de tuin kunnen leiden. Ze hadden er samen met geen woord over gesproken, maar ondanks haar dromerigheid, was Ginette zich duidelijk bewust geweest van Marian ne's buien van stralende uitbundigheid, afgewisseld door diepe depressies van jaloezie en eenzaamheid. Ze had met de pogingen van Marianne om gewoon te doen en haar gevoelens te verber gen, mee geleefd en ze had geluk en verdriet in de blauwe ogen van haar zusje gezien. Aan anderen zouden deze blauwe ogen misschien niets verraden. Maar voor Ginette konden ze geen ge heimen hebben. En ze had tot zichzelf gezegdArm kind, ze is nog zo jong. Maar als ze werkelijk van Larry houdt, dan moet hij haar liefde wel beantwoorden. Hoe zou hij haar kun nen weerstaan? Maar het scheen nu dat Larry haar heel goed kon weerstaan, dat wil zeg gen, dat hij ook nog andere pijlen op zijn boog had, of liever één andere pijl. Hoe zou Manny met haar jeugd en on ervarenheid ooit kunnen vechten tegen zoveel rijkdom, wereldsheid en koele berekening? Het verlies van Larry als ze hem moest verliezen zou misschien niet Manny's hart breken. Maar Ginette wist uit eigen ervaring hoe diep en hulpeloos je op 20-jarige leeftijd ver driet om een man kunt hebben. Had ze dat zelf niet allemaal doorgemaakt? Ze beheerste zich snel en terugkerend in de kleedkamer begon ze zich verder te verkleden voor haar volgend optre den. Ze moest er niet aan denken, hoe zij. toen ze twintig jaar was, gehouden had in alle stilte en met een hopeloze aanbiddende liefde van Joel Reis- land. Joel was teruggegaan naar Ame rika en had haar beloofd terug te zul len komen, nadat hij gescheiden was van zijn koele, weinig liefhebbende vrouw. Daarna zouden hij en Ginette, had hij gezegd, kunnen trouwen, maar intussen moest ze er met niemand over praten Hij was niet teruggekomen Hij had zelfs niet geschreven. En haar eigen laatste wanhopige brieven waren teruggestuurd met de aantekening: „Vertrokken, adres onbekend". O, Ginette wist wat een verloren lief de voor een twintigjarige betekende! En nu moest ze tenzij er iets gedaan zou kunnen worden toezien, hoe haar jongere zusje iets dergelijks door moest maken Ze hoorde haar naam noemen ep opnieuw schreed ze de showroom bin nen, thans met een flinkere, kordatere tred, zoals paste bij het sport-ensemble dat ze droeg. Ze was ditmaal ook min der nerveus en angstig en ze hoorde hier en daar brokstukken van gesprek ken. Meer dan eens hoorde ze een on gelovige stem zeggen: Lieve help, zie je. wie dat Is? Ginette Cornish! Of: Alle mensen, waarom doet Ginette Cornish zo iets! En ergens anders: Maar lieveling, heb je 't niet gehoord over de Cornishes? Ze staan er bijzon der slecht voorer is geen cent. Ik heb gehoord dat de leveranciers hun deur eenvoudig bestormen Behalve aan een diepe kleur op haar gezichtje, was er aan Ginette niet te zien. dat ze iets hoorde of iemand her kende. Toen Lucille Hope-Gore een hand uitstak en critlsch de stof van 't sport-ensemble bevoelde, bleef ze dood stil en rustig staan, haar ogen ver over de mensen heen dwalend en haar ge zichtje vaag en zonder uitdrukking. Is dit Engelse stof, vroeg Lucille en Ginette antwoordde, zonder haar aan te kijken, beleefd: Ik geloof 't wel, mevrouw. De directeur kan het U zeker vertellen. En Ginette schreed verder, draaide zich om en om en verdween dan weer achter het gordijn. Het was een ondra gelijk moment geweest, dacht ze en ze voelde hoe haar handen en haar wan gen gloeiden. Ze begreep niet, hoe ze zo kalm was gebleven. Maar ze moest er aan denken, dat Monsieur Henri haar zeven pend per week extra betaalde voor dit werk. Het geJd was belangrij ker dan haar eigen trots en kleinzielige vernederingen als Lucille haar daar net had laten ondergaan, moesten gedragen worden met opgeheven hoofd. Ze konden allemaal naar de maan lo pen met hun roddelarij en praatjes. Het was geen schande te werken in een behoorlijke baan en haar Chor- nishkin werd omhoog, geheven ze zou zich van de verwondering, geamu seerdheid en kwaadaardigheid van de mensen niets aantrekken! Ze zou waarschijnlijk wel nu diverse be kende gastvrouwen haar hier in deze rol gezien hadden, zonder meer van de lijsten van gewenste gasten ge schrapt worden. Het kon haar geen zier schelen! Ze zou toch hoe dan ook geen tijd, energie, noch kleren meer hebben om naar feesten te gaan. Het leven was werkelijkheid gewor den, ernstige werkelijkheid. En één ding kwam er maar op aan, dat was de Cornish-familie financieel weer op de been te helpen Iets dat alleen kon gebeuren, als Ruth haar studie af maakte en zou beginnen te verdienen in plaats van te kosten. Maar eens op een dag, ééns, dat beloofde Ginette zichzelf, zouden de Cornishes de stad laten zien, wat ze gepresteerd hadden! Ruth zou een beroemde dokter zijn, Manny een opera-zangeres, Bill o. Bill zou ook zeker iets doen, waar door hij naam zou maken, daar was geen twijfel aan. En zij zelf zou het mannequinwerk opgeven en zich con centreren op ontwerpen, en wie weet, misschien zou ze wel eindigen met een eigen salon in Parijs of Londen! Vrou wen zouden kleren dragen van Ginette Cle, die haar minder bedeelde zus ters haar zouden benijden. Ginette voelde, hoe ze weer toegaf aan haar grootste gebrek, dromen op klaarlichte dag. Ze moest nog drie mo dellen dragen en dan zou. ze gauw naar huis gaan om zich voor de laat ste maal die dag te verkleden: ditmaal in avondjurk. Zonder dat Marianne 't wist. zouden Ginette en Ruth namelijk die avond naar de Superbe gaan om Marianne te horen zingen. Ze hadden haar niets gezegd, omdat ze bang wa ren haar zenuwachtig te maken, maar ze wilden er zich toch zelf van over tuigen, dat Marianne's optreden met de band in orde was. Ginette mocht dromerig en Rubh moe en overwerkt zijn, maar him liefde voor ieder lid van de familie was groot en ze waren beiden vastbesloten om, wanneer het optreden met de band ook maar enigs zins een minder prettige indruk op hen maakte, met vereende krachten Marianne van verder werken daar af te houdep. (Wordt vervolgd) 1). Tevreden slenterde Panda langs de kade van Rollo, de hoofdstad en tevens de enige haven van Candonia. Hij was echt in zijn schik. Het avon tuur met het Goudveld was, ondanks alle narigheden toch nog goed afgelo pen en hier wandelde hij nu met een dikke bundel bankbiljetten in zijn zak langs de haven, op zoek naar een schip dat hem naar huis kon brengen. De zon brandde op de witte hulzen van het stadje, dat in dit vroege mid daguur wel uitgestorven scheen. Het was gloeiend warm. Panda had al een uurtje geslenterd en dacht er over om een café op te zoeken en een glas met iets koels te gaan gebruiken. Hij stond stil, haalde zijn zakdoek te voorschijn en veegde zijn gezicht af. Maar toen gebeurde er iets vreemds. Een eindje verder, op een bank, zat een oude, ha veloos uitziende man, waarschijnlijk een van de talloze bedelaars, die hier rondliepen. Een zwarte lap over zijn linker oog droeg er nu niet bepaald toe bij om zijn, toch al niet aangenaam uiterlijk te verfraaien. Zodra de man Panda zag stilstaan en zijn zakdoek te voorschijn halen, stond hij op en be gon Panda te wenken. Panda, die lie ver zo min mogelijk met vreemdelin gen te maken wilde hebben, wilde al doorlopen, maar de oude man begon steeds dringender te wenken en riep: ..Signor, signor, ogenblik wachten! Luisteren naar Alfredo! Zeer gewlch- tig!" (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Een vrolijke en luidruchtige kinderschare bevolkte gisteren de Sociëteit Mi nerva aan de Breestraat, waar het LS.C. ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina pl.m. 200 kinderen, leerlin gen van de 4e klasse van het openbaar en bijzonder onderwijs, een feestmid dag had bereid. De kinderen, die het op zichzelf als een hele bijzonderheid beschouwden, dat zij zich zo vrij door de sociëteit mochten bewegen, hebben zich uiter mate vermaakt met originele kinderspelen, poppenkast en film. Wederkerig hadden de eerste- en tweede-jaars studenten m dit vrolijk gedoe evenveel schik als ae kinderen zelf. Vanzelfsprekend ontbrak ook de tractatie niet. Onze foto toont de kinderen in aandachtige beschouwing voor poppenkast en filmvertoning. Spoedvergadering van Leidse Bakkerspatroons GEEN WITTEBROOD IN ONBEPERKTE HOEVEELHEID. De Federatie van Bakkerspatroons voor Leiden kwam gisteravond in spoed vergadering bijeen in „Amicitia", voor welke vergadering ook de collega's uit de omgeving waren uitgenodigd. De voorzitter, de heer C. Cuypers, zette uiteen waarom deze vergadering bijeengeroepen was, n l. om de afschaf fing van de keuzebon. waardoor voor de bakkers nieuwe moeilijkheden gerezen zijn. Tot nu toe kregen de bakkers 10 van hun toewijzingen in patentbloem, voor het bakken van klein brood. Vele mensen besteedden hun keuzebon aan wittebrood, waarvoor de bakkers apart patentbloem konden betrekken, zodat ln totaal hun toewijzing uit 25 pa tentbloem bestond. Nu de keuzebon wordt afgeschaft verandert de toewijzing en- krijgen de bakkers 25 c/o patentbloem, zodat aan genomen dat de afname van klein brood dezelfde blijft, de hoeveelheid wltte- bood, die zij kunnen bakken., ook het zelfde blijft. Het publiek moet daarom niet verwachten dat het nu in onbe perkte hoeveelheden wittebrood zal kun nen kopen en zal niet meer krijgen dan tijdens de keuzebon het geval was. Daar bovendien de bloemprijs gestegen is en de prijs voor wittebrood vrij ge geven zal ook de prijs van het witte brood stijgen. j In verband hiermede zijn gisteravond de volgende besluiten genomen. Bij aankoop van 8 gewone broden van regeringsmeel, van 400 gram, zal de bakker één wittebrood van 400 gram kunnen leveren. Dit komt ongeveer overeen met de verhouding tijdens de keuzebonnen, zodat er in feite niets verandert en het alleen moeilijker wordt voor de bakker, om precies te onthouden hoeveel gewoon brood er afgenomen is en op hoeveel wittebrood de klant dus recht heeft. De prijs van het wittebrood zal 36 cant per 800 gram bedragen, terwijl de prijs van het klein brood op 4 cent onveranderd blijft. De verkoop van wittebrood zal, evenals voorheen, op de Zaterdag geconcen treerd worden. A.s. Zaterdag zal nog normaal op keuzebon 169 wittebrood verkocht worden. Maandag en Dinsdag zal geen wittebrood gebakken worden, zodat de vrije aflevering a.s. Woensdag begint. De verkoop van andere vrij gekomen producten, zoals beschuit en ontbijt koek, zal t.m. Zaterdag 18 Sept. nor maal op de keuzebon plaats vinden en pas daarna, als er weer voldoende voor raad is, rederlijker wijze onder de klanten verdeeld worden. RUSTHUIS DER GEREF. KERK BESTAAT 25 JAAR. Het zal Zondag 26 September 25 jaar geleden ziin. dat het Rusthuis der Geref. Kerk te dezer stede werd geopend. Het rusthuis op de Hooigracht wordt geëx ploiteerd door de Diaconie der Geref. Kerk en heeft reeds aan seer vele ouden van dagen een rustige levensavond be zorgd. Als eerste voorzitter der Rust huiscommissie trad wijlen de heer J Karstens op, teywijl eveneens een groot aandeel in de totstandkoming van dit rusthuis hebben gehad de predikanten H. J. Kouwenhoven. H. Thomas en W. Bouwman, van wie de laatste nog in leven is. Konden bü de opening 11 ver pleegden worden opgenomen, thans is het huis, dat ruim 30 kamers bevat, ge heel bezet. Als eerste directrice trad op mej. Mazijk. Voor bestuur en diaconie is 26 September ongetwijfeld een ge denkwaardige dag. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL Van de speciale cursus aan de Chr. Kweekschool te Lelden zijn van de 12 candidaten. die op 7 en 8 September examen voor onderwijzer (es) deden, ge slaagd de volgende dames en heren: W. A. Bonte, E. J. de Geus, P. L Streeder (Voorschoten), H. de Geus (Katwijk), M. Panman, P. J. Sloos R. G. Koren, A. Wiggers. D. Koning (Bodegraven), C. Maarsen (Alphen)> M. J. A. Visser (Oegstgeest). Afgewezen één. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Leidse jeugd op Sociëteit Minerva. Prosit! Een der kinderen had zich voor deze middag in een officieel „pakje" gestoken. VICTORIA REGIA BLOEIT HEDEN- EN MORGENAVOND. Tegen de verwachting in heeft de Victoria Regia gisteravond niet gebloeid. Hedenavond en morgenavond zal zulks -"titer ongetwijfeld het geval zijn. De Hortus is deze avonden derhalve geopend van half negen tot half elf uur. VERLOTING JUBILEUM-COMITÉ Naar aanleiding van verscheidene in gekomen vragen delen wü mede. dat de trekking van de verloting van het Jubi leum-comité a.s. Woensdagmiddag zal iiaats vinden. E.H.B.O. BEGON HET WINTERWERK. Als inzet van het winterprogramma hield de E.H.B.O.-Raad gisteravond een zeer geslaagde buitenoefening op de terreinen van de Stedelijke Lichtfabrie ken. De vele EJIB.O.'ers werden ver welkomd door een feestmars, ten ge hore gebracht via de installatie welke door de Directie der S.LJF. speciaal voor deze gelegenheid was aangebracht en waarvan ook een nuttig en dankbaar gebruik werd gemaakt door de docto ren ter toelichting van hetgeen werd behandeld. De oefening, welke gehou den werd in samenwerking met de Leid se Brandweer, had een vlot verloop. LAATSTE PLANTSOENCONCERT. Het programma voor het laatste Plant- soeconcert. dat verzorgd sal worden door de Chr. Muzekvereniging „Concordia", onder leiding van de heer G. Dik en dat morgenavond 8 uur gegeven wordt op de Beestenmarkt, luidt als volgt: 1. Koraal: 2. Death or Glory (mars). R. B. Hall: 3. Mondnacht auf der Almter, Osc. Fètras; 4, Stead fast and true (mars), C. Teike; 5. Mignonnette (ouver ture). J. Baumann; 6. Day of Triumph, F. Jakma; pauze. 7. Belphecor (mars), E. Brepsant; 8. Antigone (ouverture), Fern. Rousseau; 9 Spearmint (mars). V. Turine; 10. Ca- marades (mars), Bella Flamme. VOOR ZATERDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek- 7.30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00. nieuws; 8 15: opgewekte muzlek: 9.00: voor de vrouw; 9.05: potpourri, 10.00. voor de kleuters; 10.15 uur: muziek houdt fit; 11.00 u:: ziekenbezoek; 11.45 u.: zlgeu- nerllederen; 12.00: Angelus; 12.03: C. van Boven, plano: 12.30: weeroverzlcht- 12.33 orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonne wijzer; 13.00: Nea strijdkrachten; 13.30: orkest Klaa* van Beeck 13 50. film en toneel; 14.10: gram.muzlek; '515- longe kunstenaars; 15.45 thee muziek; 16.20: de vliegende Hollander; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: wigwam; 18.00: planoduo; 18.15: journa listiek weekov—zlcht; 18.30: Ned- strijd krachten- 19 00: nieuws; 19 15: boekbe spreking; 19.30- Paul Robeson, 19.45: voor Ned in Duitsland: 20.00- nieuws; 20.05: de gewne man- 20 12: Glasgow Orpheus Choir; 20.20 lichtbaken; 20 50 orkest A. Kosteianétz- 21.00: negen heit de klok; 21.45: een Ideale patiënt- 22 00 weekend serenade- 22.30: plano-orkest; 22.37actualitelxen; 22.45 avondgebed en liturgische kalender- 23.00: nieuws; 23.20 24.00: gemengd koor Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ontbijtmuzlek; 8.00 nieuws: 8.15: strijdlied, 8.18, lichte klanken- 9.30 waterstanden 9.35: koorzang; VPRO' 10.00 morgenwijding door ds J. A. van Nieu- wenhuyzen; VARA 10.20: feuilleton; 10.35: muziek van Schubert- 10 55 Waalse dans; 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: bekende marsen -n walsen 12.80: weerpraatje; 12.33: orkest F. Wouters; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13 20: orkest Toni Leutwlller- 13.40: J. Jong, orgel; 14.00. voor de AJC; 14.20: staf- muziek A'damse politie; 14.50; Gronings programma; 15.15 Residentie-orkest- 15.50 Richard Tauber zingt; 16.00: de bureaux voor het arbeidsrecht; 16.15' gram.muz.; 16 45; sportpraatje- 17.00- nieuwe songs; 17.30 voor de rijpere 'eugd: 8.00 nieuws; 18.15- Omroeporkest: 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: nabespreking over Wereldraad der Kerkeu 19.45: Ba- taviase ervaringen; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; "*0.15de win kel van Sinkel 21.15- -ocinllstlsch com mentaar- 21.30: Vlndobona Schrammeln; 22.00: hoorspel: 22.35: kwartet Jan Cor- duwener; 23.00: nieuw»- 23.1524.C0: dansmvtek.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6